Gemeenteraad van AnnaPaulowna 't Zand. Jaarvergadering Coöp. Boeren leenbank. van Woensdag 28 Mei. Opening en notulen. Na het welkom \'an den voorzitter Bur gemeester G. J. Lovink, leest de secreta ris, de heer Q. Keijzer, de uitvoerige notu len' voor. Ondertusschen komen nog een paar raadsleden hun plaats innemen en de notulen worden door den voltalligen raad onveranderd goedgekeurd, nadat de heer Komen nog een enkele opmerking heeft gemaakt over de zekerheid, die ge- eischt moet worden van de personen, die geld voor een plaatsje vragen volgens de Landarbeiderswet. Mededeelingen. Uitbreiding waterleidingnet. B. en W. hebben met de bewoners van de zoogenaamde onrendabele gedeelten op verschillende tijdstippen vergaderd en.... prettig vergaderd. De besprekingen zijn erg meegevallen. Gebleken is, dat wegen, waar men weinig verwachting had, omdat er alleen arbeiderswoningen aan staan, nu toch aangesloten zullen kunnen worden. Zoo werd in dit verband o. a. genoemd de Schorweg tusschen Molen vaart en Ko ningsweg, waar een heele reeks kleinere huizen zijn gekomen. Ook hier is men ge slaagd en dus zal er water komen in den Schorweg en wel tot het huis van den heer J. Pranger. Behalve Veerweg en Lot weg zullen alle andere wegen grootendeels aan gesloten worden. De heer Kuiken informeert, hoe het staat met de Kromme tocht. Daar zijn ook heel wat nieuwe huizen gekomen en met een nieuw huis en nieuwe pannen onder vindt men juist de grootste moeite om water in den bak te krijgen. Men zal hier niet alles kunnen aansluiten. De heer Keuris vraagt hoe het ge gaan is met de bewoners van den Stoom- weg. Er zijn menschen, die niet begrijpen, waarom zii meer moeten betalen dan een ander. V oorzitter zegt dat, al heeft het moeite gekost, men ook daar tot de 60 garantie is gekomen en op de vergadering met die bewoners is alles duidelijk uiteen gezet, zoodat spreker zich niet kan voor stellen dat er misverstand kan zijn. Ook volgens den heer Koorn blijkt, dat toch te bestaan. Sommige menschen dachten voor het geteekende bedrag ook het water te ontvangen. Voorz. zegt, dat ieder kan weten, dat behalve die bijdrage de kosten betaald moeten worden. De heer Keuris en v. d. Ham komen nog eens op den Stoomweg terug. De eer ste met een vergelijking tusschen de hee ren Van Stipriaan met weinig en Lange- reis met veel koeien, die toch niet in die verhouding moeten bijdragen; de laatste meent, dat enkele huizen zijn overgesla gen. Als Voorz. beiden antwoordt en zegt, dat het met vrij groote zekerheid in den Stoomweg wel voor elkaar zal komen, informeert de heer Rezelman nog of er ook wegen zijn, die meer dan 60 ga randeeren. Het lijkt hem onbillijk dit weg voor weg te laten doen. Voorz.: Er is meerdere garantie ge vraagd waar dit ging, om den raad voor het geheele uitbreidingsplan de 60% te kunnen garandeeren. De heer Komen: En het komt nu dit jaar nog voor elkaar! Voorz. en w e t h. Stammes: Ja, Anne Paulowna is het eerst aan de beurt! Na dit extraatje (op de agenda stond het niet vermeld), waarover de besprekingen al zoo lang duurden, dat de pers bang werd, dat de heeren op dezen middag voor Hemelvaartsdag in Zaterdagsche stem ming waren en niet op een uurtje zouden zien, terwijl het mooie weer ons door de ramen der raadszaal toelachtte, kwamen dan de overige mededeelingen aan de beurt. In verband met hun bemoeiingen bij de revaccinaties hebben Mej. S. Siffels en de heer L. C. OIrée een geschenk ontvangen. De laatste kreeg een mooie schilderij. Bei den betuigen nu hun dank, die door voor lezing ter kennis gebracht wordt aan de raadsleden. De verslagen van den Gezondheidsdienst te Schagen en van den Keuringsdienst van vee en vleesch te Den Helder zullen onder de leden circuleeren. De suppletoire begrooting voor 1929 is door Ged. Staten goedgekeurd. Het betref fende schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Het vervolgonderwijs aan school H. De agenda vermeldt: Nadere mededee lingen van den heer De Vries omtrent het vervolgonderwijs. Voor hen, die niet of niet meer weten, vaaraan deze nadere mededeelingen hun ontstaan te danken hebben, memoreeren ^e het volgende: De raad benoemt de leerkrachten hij het vervolgonderwijs, indien zich daarvoor een vastgesteld aantal leerlingen heeft opge geven. Dit aantal werd, wat school II be treft, voor den cursus in den winter 1928 ^929 niet bereikt. Toen hebben de, daar gewoonlijk voor"" benoemde, leerkrachten toch vrijwillig onderwijs gegeven en ook pil Mej. Zelvelder handwerkonderwijs, hoewel, als de gemeente de onderwijs krachten aanstelt, voor het handwerken naar de Ver. A.L.E.G.O. verwezen wordt. Met het vrijwillig op zich nemen, voelden de leerkrachten zich ook vrij in de manier van lesgeven en is dat niet gedaan, zooals gewoonlijk geschiedde. De gemeente heeft toch aan hen die het onderwijs gaven een vergoeding toegekend en er is over dezen cursus een rapport ingediend. In den winter van 1929—1930 is weer vervolgonderwijs gegeven op de gewoon- Ulk gevolgde manier. Ook hierover is een rapport ingedien en daarin heeft de heer De Vries o. a. gezegd, dat de besprekingen over het rapport van 19281929 hem heb ben weerhouden op de toen gevolgde ma nier door te gaan, hoewel hij die beter vond. In de vorige raadsvergadering kwam het rapport 19291930 ter sprake. Voorz. zei, zich niet te herinneren, dat er iets in ongunst igen zin was gezegd over het rap port 1928—1929 en dat ook de notulen daarvan niets vermeldden. Een paar raads leden voelden zich gegriefd; zij lazen uit het nieuwste rapport het verwijt, dat door de bespreking over het rapport 1928'29 het onderwijs in het afgeloopen jaar min der goed gegeven is; de heer Van der Ham sprak van een schop naar den raad en op verzoek van den heer Koorn zouden aan den heer De Vries nadere inlichtingen worden gevraagd. Nadat op een desbetreffende vraag de heer De Vries had geantwoord, dat hij de besprekingen bedoelde in de raadsverga dering in het laatst van de maand Maart 1929 gehouden, zijn hem daarvan de offi- cieele notulen toegestuurd. In een tweede, uitvoerig schrijven, deel de heer De Vries nu mede, dat hij uit de verslagen van Schager en Heldersche Cou rant van de raadsvergadering van Maart 1929 de meening heeft gekregen, dat in ongunstige bewoordingen is gesproken over het onderwijs en het deelnemen van Mej. Zelvelder aan dit onderwijs in den winter 19281929. Als dit schrijven is voorgelezen, zegt Voorz.: De heer De Vries heeft de inlichtingen dus uit de nieuwsbladen en heeft het on- noodig geoordeeld die te vragen, waar ze hem volledig zouden zijn verstrekt. Ik wil dit zeggen: Waren B. en W. niet tevreden geweest over het vervolgonderwijs, dan zouden we het vorig jaar niet voorgesteld hebben daarvoor vergoeding te geven. We vinden het jammer, dat door het onprac- tisch optreden van den heer De Vries, dit jaar, naar hij zelf zegt, het vervolgonder wijs daaronder heeft moeten lijden. We zuilen het schrijven zonder meer maar voor kennisgeving aannemen, alleen zul len B. en W. en óók de burgemeester, zich de vrijheid voorbehouden het onderwijs, en wanneer zij dat noodig vinden, óók de manier van onderrichten, te beoordeelen, zoo dikwijls, en wanneer B. en W. of de burgemeester dat noodig of wenschelijk achten. R.-K. school te Breezand. De kosten van stichting en inrichting van deze school hebben bedragen 40.766.40. De begrooting was, zoo werd op een vraag van den heer Van der Ham meegedeeld, 38.000. Geen 10050 maar 9650 voor schot. Er is door den Minister van Financiën een voorschot verleend van 9650 ter uit betaling aan drie landarbeiders tot beko ming van een plaatsje bedoeld bij de Landarbeiderswet. De gevraagde 3000 voor de huizen van Nuy en Koopman vond de minister te hoog. Hij acht 2700 vol doende, daar echter al een betonnen voe- ting was gelegd, is dit bedrag alsnog op 2800 gebracht. Kasverificatie. Het proces-verbaal van de 19 Mei ge houden kasverificatie bij den gemeente ontvanger zegt, dat aanwezig moest zijn en was 4257.16. Fiuantieele verhouding Rijk en Gemeente. Bij besluit van Ged. Staten van 30 April j.1. is één der bedragen vastgesteld, waar naar ingevolge de wet op de finantieele verhouding tusschen het rijk en de ge meente, de uitkeering zal geschieden. Naar aanleiding van gegevens, verstrekt dooi de Ver. van Ned. Gemeenten, komt burge meester tot de volgende becijfering: Oude toestand, a uitkeering kopgeld ingev. wet 1897 (berekend naar aantal inwoners op 1 Jan. 1930) 11.511.17 b. uitkeering art. 10 wet 1897 (jaarw. B. en S.) 600. c. 50 opcenten personeele be lasting (blijkens opgaaf Insp. Dir. bel. d.d. 3 Mrt. 1930 bedroeg de hoofdsom tot dien datum reeds 7230.20) 3.615.10 d. plaatselijke inkomstenbelas ting 65.000.— 80.726.27 Nieuwe toestand. 1uitkeering naar getal inwoners uit gem. fonds (opgaaf Ver. v. Ned. gemeenten d.d. 19 Mei '30) 47.068.63 2. uitkeering jaarwedden Bur gemeester en Secretaris 3.000. 3. K opbrengst hoofdsom grondbelasting (naar 1929 berekend) 8.856.30 4 opcenten personeele belas ting, indien de druk onge wijzigd gehandhaafd blijft) alle grondslagen: 10 leeningsfonds 20 provincie 50 gemeente 80 5784.16 4e en 5e grondsl. 80 leeningsfonds volgens opg. In- spect. Dir. be lasting (1929) 1801.59 7585.75 73740.88 Oude toestand f 80726.27 Nieuwe toestand 73740.88 Tekort 6985.39 Opbrengst gemeentefondsbelasting in deze gemeente geraamd op 43835; Aantal opcenten (indien het peil der uit gaven gelijk zou blijven) 6985.39 438.35 - 16. Er zijn echter nog groote posten te wachten. Ook wordt er opnieuw geschat en men verwacht een hoogere opbrengst. Er is dan ook overwogen, om aan te vragen in de 6e inplaats van de 7e klasse geplaatst te worden. B. en W. willen echter de alge meen gegeven raad opvolgen, het een jaar aan te zien en het te laten zooals het is. Hamerstukken. Een viertal mededeelingen worden, bij na zonder bespreking aangenomen. Er is, voor de toegezegde 300, een mooie licht kroon aangekocht voor het nieuwe Gou vernementsgebouw. „Ormenio" heeft een dankbetuiging in gezonden voor de beschikbaar gestelde medaille. De aangevraagde voorschotten voor den bouw van 36 arbeiderswoningen zijn door rijk toegekend de bouw is voor 90620 opgedragen aan J. Vlaming Cz. alhier. Het Dag. Best. van den Anna-Paulowna- polder bericht, inzake de bijdrage in de kosten van wegen verbetering, dat het be stuur van den polder, met waardeering voor de goede bedoeling van de gemeente, niet op de gestelde voorwaarden kan in gaan. Gemeenteverslag. De heer Baker, Ie ambtenaar te secre tarie, krijgt een pluimpje voor het keurige overzicht, door hem gemaakt. 31 Dec. 1920 bedroeg het 5071. was het aantal inwoners 4090; 31 Dec. 1929 Nagekomen adres. De heer De Vries heeft in zijn woning, het schoolhuis te Breezand, een vaste waschtafel doen plaatsen. Hij verzoekt de kosten van aanleg, terug te mogen ont vangen. Voorz. merkt hierbij op: Wanneer de huurders van gemeentewoningen zelf, zonder aanvraag of machtiging van B. en W., maar overgaan tot aankoop of plaat sing van waschtafels en dergelijke, behoe ven B. en W. niet meer rond te gaan en zeker geen begrooting samen te stellen. B. en W. stellen voor ïiiet aan het verzoek te voldoen en den heer De Vries te berich ten, dat hij zonder toestemming van B. en W. niet aan het huis mag breken of ver onderen en bij vertrek het huis heeft op te leveren in goeden en onveranderden staat. Benoeming chauffeur-werkman. We zijn nu eindelijk van de mededeelin gen af en beginnen aan de andere punten van behandeling. Er waren 36 sollicitanten. De voor dracht luidt: 1. H. v. Twuiver, 2. O. Ver- brugge, 3. M. Kramer. Nadat de raad in comté is geweest, wordt gestemd. De heer Van Twuiver wordt benoemd met 8 stemmen. Op den heer Verbrugge werd 1 en op den heer Kramer 2 stemmen uitgebracht. De be noemde zal op een nader door B. en W. te bepalen datum in functie treden. Uitbreiding Ohr. school. Er zijn nu twee lokalen en het aantal kinderen is 100. Voorloopig is een houten hulplokaal gezet. Aan het aantal kinderen mankeeren nog 17, dan moet het vierde lokaal komen en daar men dat binnenkort verwachten mag, wordt voorgesteld tot aanbouw van twee lokalen. Ook de heter Inspecteur van het L. O. adviseert in dezen geest en men besluit dan ook tot den bouw van twee lokalen medewerking te verleenen. Er is ook nog gevraagd om 1305, om de kozijnen van 't reeds bestaande school- gedeelte te vervangen door andere, die dan in overeenstemming zouden komen met die van de nieuwe lokalen, maar volgens hetoordeel van den Inspecteur zullen die kosten uit de leermiddelenpost (art. 101 L. O. wet) bestreden moeten worden. Over de gevraagde leermiddelen wordt weinig gezegd, maar de 3600 die men verzocht voor het aanbrengen van centrale verwar ming, worden pas na heel wat discussie toegekend. De Inspecteur zegt in zijn schrijven, dat aanieg geen verplichting, maar toch ook geen luxe is en de ruime opvatting van het gemeentebestuur ken nend, durft hü wel te adviseeren dit be drag toe te staan. Voorzitter somt de voordeelen van centrale verwarming op. De heer Kuiken meent, dat stoken met kachels goedkooper is. Als de Voorzitter meedeelt, dat het ook in de nieuwe r.-k. school te Breezand is, zegt de heer Keuris, dat hij voor een nieuwe school er ook niet tegen is. Hij is te weinig'bekend met de kosten en vraagt of B. en W. ook eerst een berekening wil len maken. Hij wil niet aan alle wenschen tegemoet komen zonder de kosten eenigs- zins te kennen. Hier geldt het een be staande school en als het kan moeten dan ook de andere scholen in aanmerking ko men. De heer Lubbert wijst op de ver- warrig van aanschaffingskosten en kosten van brandstof, enz. De heer v. d. H a m informeert of inder tijd bij de verbouwing van de r.-k. school in de Spoorbuurt ook centrale verwarming is aangebracht. Dit is niet gebeurd, zegt voorz. Het begint er op te lijken, dat deze post van 3600 nog niet toegekend zal worden, omdat eerst nog eens een verge lijkend onderzoek naar kachel- en centrale verwarming zal worden ingesteld, als de heer Komen opmerkt, dat de uitvoering van het bouwplan belemmerd wordt, als men niet tegelijkertijd aan de centrale verwarming kan beginnen. Als de Voorz. dan nog zegt, dat je schrikt van de reke ningen van het onderhoud van de kachels en de heer Rezelman opmerkt, dat niet alles in cijfers uit te drukken is en naast de kosten toch de voordeelen staan, die centrale verwarming heeft en die niet in geld zjjn weer te geven, stapt eindelijk de heer Keuris over zijn bezwaar heen en wil met de anderen het gevraagde in dit geval toestaan, maar krijgt van de Voorz. de verzekering, dat een onderzoek inge steld zal worden. Met algemeene stemmen worden dus de gevraagde gelden beschikbaar gesteld. De muziektent te Breezand. Deze irnoet van de plaats, waar zij op het oogenblik staat (particulier terrein) ver wijderd worden. Gevraagd wordt, haar te mogen plaatsen op een terrein gedeeltelijk in eigendom van de gemeente (andere deel eigendom van den polder). B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan en met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer Komen vraagt, of dan niet meteen het brandspuithuisje kan verdwij nen, dat geen dienst meer doet en een sta in den weg is. Voorz. zegt, dat daarover al gedacht is, maar het arrestantenlokaal, dat er deel van uitmaakt, kan niet gemist worden. Er wordt gezocht naar een oplos sing om dat ergens anders te krijgen en men heeft al gedacht aan het plaatsen bij het huis van den heer Hoexum, doch dan zou bij eventueel vertrek van dezen, de ge meente terwille van het arrestanenlokaal het heele huis moeten koopen. Gewezen wordt op het toenemend ver keer in Breezand, op het gevaar voor de kinderen der beide scholen. Ged. Staten wilden indertijd van geen maximum-snel heid weten voor dit deel van de gemeente. Er is nu echter een heel andere toestand, zegt de heer VanderHam. Voorloopig zullen een paar waarschuwingsborden ge zet worden. Benoeming lid en administrateur der Ccimimissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling. De heer G. v. d. Berg heeft als lid be dankt. De voordracht luidt, na ingewon nen advies van de Kath. Arb. bond: 1. C. J. v. d. Ploeg, 2. N. J. Vroone. De eerste wordt met 10 stemmen benoemd; op no. 2 werd 1 stem uitgebracht. Ook de heer Baken, administrateur, be dankt wegens te uitgebreide werkzaam heden. B. en W. stellen voor hiervoor te be noemen de heer H. Crum, die zich moeilijk kan verplaatsen, maar overigens geschikt geacht wordt. De gemeente is lid gewor den van de Vereeniging voor hulp aan onvolwaardige werkkrachten en B. en W. meenen dat hier nu practisch hulp ver leend kan worden. Er zal een telefoonaan sluiting bij moeten komen. Maar er komt zooveel werk en de arbeidsbemiddeling neemt de omvang aan van een plaatsings bureau, zoodat er op het secretarie op den duur ook geen ruimte voor zou zijn. B. en W. hebben hem bij wijze van proef reeds benoemd en met algemeene stem men wordt goedgevonden H. Crum tegen een belooning van 100 tegen 1 Juli aan te stellen. De heeren Van den Berg en Baken worden bedankt voor de verrichte werk zaamheden bij de arbeidsbemiddeling. Kosten vervoer schoolkinderen. Aan R. Boomsma, J. v. Drie en B. Post- ma, wordt resp. voor 1, 1 en 3 kinderen tegemoetkoming in de kosten van vervoer naar school I toegestaan. Het riolecringsplan van Ceres. Naar aanleiding van een schrijven van den heer W. Komen, wordt dit zoo gewij zigd, dat de riolen niet op een binnensloot maar op de Zandvaart zullen loozen en wel op 3 plaatsen. Van den Polder is onder voorwaarden toestemming verkregen. Het peil in deze vaart levert geen bezwaar. Eventueel noodige uitdieping komt voor rekening van de gemeente. Een motorrijwiel voor de politie. De agent van politie D. Hoexum ge bruikte tot heden zijn eigen motorrijwiel. Nu komen daar echter groote onkosten aan. Hoexum en Teuteling verzoeken nu over te gaan tot aanschaffing van een omtorrijwiel door de gemeente en vergoe ding te mogen ontvangen voor benzine, olie, enz. De heer Borg alhier biedt een H.D. aan voor 250. M. Smit te Koegras een voor 425. Tot aankoop van de laatste wordt besloten. Er is verschil van meening over het toekennen van een vast bedrag bruikte benzine, olie, enz. Aangenomen voor onkosten of het betalen van de ge wordt tenslotte het voorstel hiervoor 75 per jaar toe te staan. Huisje volgens de landarbei derswet. De heer N. Spigt heeft een vraag inge diend. Hij kan voor 3900 het huis van den heer Kouseband overnemen, waarbij •pl. m. 1250 M'-. grond ligt. De heer Van der Ham vindt den prijs te hoog. De heer Lubbert, die geschat heeft, dacht, dat het huis wel de waarde heeft. De ge meente-opzichter zal nu nog eens een kijkje nemen en dus is de aanvraag aan gehouden. Verzoek C. Wisse. Toegestaan wordt zijn gekochte terrein op „Ceres" met 1 meter breedte te ver- grooten. Er wordt dus nog 35 M3. 3.50 per M2. van „Ceres" verkocht. Burgemeester alleen comparant. Nadat Voorz. uitgelegd heeft, wat het volgende voorstel inhoudt, wordt goedge vonden, dat voortaan, voor de uitvoering van de besluiten van den Raad met een burgerrechtelijke strekking, inplaats van het college van B. en W„ alleen de burge meester optreedt. Gem. electr. bedrijf. Op 1 Jan. 1929 waren er 1002 aanslui tingen; op 81 Dec. 1929 was dit aantal ge stegen tot 1131 en lui zijn er 1205. De uit breiding heeft 12.117 gekost. Het voor stel van B. en W. om 10.000 te leenen aan het bedrijf wordt aangenomen. De heer Van der Ham informeert naar de uitbreiding te Van Ewycksluis tot de plaats van den lieer Zoete. Als het eenigszins kan, zegt Voorz., zal het ge beuren. De heer Koorn vraagt of men wel billijk is ten opzichte van de menschen, die vroeger bijbetaald hebben. „Zeker", zegt de burgemeester, „want nu wordt het vastrecht zoo noodig hooger ge steld en wordt op die manier opgebracht, wat vroeger rechtstreeks is betaald". Rondvraag. De heer Van der Ham hoöpt in het vervolg weer wat beter bedeeld te worden met toelichtingen. Vroeger is daar wel eens dank voor betuigd, wanneer ze ruim schoots verschaft werden. Maar nu is het een beetje „knudde". Hij denkt dat het wel in orde zal komen. Verder heeft hij nog een minder sma kelijk onderwerp, zegt hij. In Juni 1924 is de bouwverordening zoo gewijzigd, dat op 1 Jan. 1930 geen privaten meer boven slooten zouden mogen staan. Toch staan er nog heel wat. Hij wil de verordening gehandhaafd zien. Voorz. zegt, dat het goed zal zijn nog wat te wachten tot de gemeentereinigings dienst functionneert. De heer Kuiken zegt ook een en ander over de uitlaten van riolen in de wegslooten. Dit punt staat ook al op de lijst, zegt burgem, daar geen der an dere heeren meer iets te vragen of te zeggen heeft, kan Voorz. de vergade ring sluiten. Maandagavond 26 dezer hield de Coöp. Boe renleenbank alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering, ten huize van G. A. de Wit. Aanwezig waren, benevens bestuur en de leden van den Raad van toezicht, 46 gewone leden. Te kwart over acht opent de voorzitter, de heer J. Strooper, met een christelijken groet de bijeenkomst, om hierna allen hartelijk welkom te heeten en de hoop uitsprekend, dat de besprekin gen een aangenaam, vlot verloop zullen mogen hebben en dezelve zullen mogen zijn in het belang der bank. Voorzitter memoreert hierna hoe we het vorig jaar, door het besluit der renteverlaging, de toekomst wel met eenige huivering tegemoet zijn gegaan; veel winst is er dan ook niet ge maakt, gerekend naar vorig jaar althans, toch was de winst nog 400.31, waarbij nog komt de waarde van een doceurtje van de Centrale Bank, bestaande uit een niet verhandelbaar stukje, groot nominaal 1000.-, met een belanswaarde van 400.—. De voorzitter licht hierna toe, dat alhoewel het stuk niet verhandelbaar, het wel uitlootbaar is. Door den voorzitter wordt hierna de heer P. Dekker als secretaris aangewezen en verzoekt deze de notulen der op 17 Mei 1929 gehouden algemeene vergadering te willen voorlezen. Goed keuring ervan volgt onder dank. Hierna volgen mededeelingen betreffende den rentestandaard. Voorzitter zegt, dat in April j.1. van de Centrale Bank een schrijven werd ont vangen de renten in den loop van Juli a.s. met 1k a 3/-i te verlagen. In verband hiermede werd daarover op de ringvergadering, gehouden te Schagen met den Hoofdinspecteur daarover ge sproken, aangezien en en ander hedenavond moest worden besproken en vastgesteld. Na genoemde bespreking is door de Centrale medegedeeld, dat men de rentestandaard vrij zeker zal handhaven zooals zij thans is, waarom het Bestuur dan ook nu voorstelt ,op denzelfden voet als vorig jaar door te gaan, daarbij zich het recht voorbehoudend bij eventueele verlaging bij de Centrale, deze automatisch ook hier toe te passen. Hierna leest de Voorzitter een kort verslag voor van het verloop der werkzaamheden der bank over het jaar 1929, waaruit blijkt, dat het leden tal met 6 toenam. 3 leden traden uit 1 door over lijden), terwijl 9 nieuwe leden toetraden; totaal aantal op 1 Jan. 1930 98 leden. Door 19 spaarders werden de saldi teruggevraagd, terwijl 61 nieuwe spaarboekjes in den loop van het jaar werden af gegeven, zoodat er op 1 Jan. 1930 totaal 406 spaarboekjes waren geplaatst. De winst bedroeg totaal 800.31, zoodat de reserve thans bedraagt 2575.075. In totaal werden 1762 dagboekposten geboekt. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met 461532.62 tegen vorig jaar met 291782.13, terwijl de balans op 1 Jan. '30 en 1 Jan. '29 resp. met 258349.73 en 214242.01 sloot. Uit een en ander blijkt, dat den geheelen aanmerkelijk ver hoogde. Het bestuur vergaderde 16 maal, door den Raad van Toezicht werd 5 maal vergaderd, terwijl bovendien nog 6 gecombineerde vergaderingen werden gehouden. De voorzitter verzocht hierna den heer Kager de rekening en balans te willen voorlezen, waar aan deze gaarne en op zeer duidelijke wijze ge volg geeft. Hierna wordt door de commissie, gevormd uit de leden, bij monde van den heer W. de Wit, medegedeeld dat alles „tip-top" in orde was be vonden. Voorzitter dankt de heeren commissie leden voor hun werk, alsmede de kassierre voor haar punctueel werk, de hoop uitsprekend, dat zij met denzelfden ijver voort zal gaan, haar hierna dechargeerend. Hierna volgen besprekingen over al of niet ver koop der oude brandkast, waarbij de voorzitter toelicht, dat een nieuwe Lips kast werd aan geschaft voor den prijs van 605.daar de oude kast in verband met de te H.H.waard gepleegde inbraak, door de inspectie werd afgekeurd. Voor zitter zegt, dat er eerst nogal eens is over en weer gepraat voordat men besloot zoo n dure kast aan te schaffen, doch aangezien het waarborgfonds alleen dan het risico van braak, fraude etc. op zich neemt, wanneer alles volgens de voorschrif ten wordt beheerd, moesten we wel. Het bestuur zou nu voor willen stellen de kast onder de leden te verkoopen en wel op de volgende manier; de-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9