NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, S. 1. MEI! i 11. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. IHEEREN-BAAI Waterzuchtige Zwellingen. Nr. 6813. EERSTE BLAD ZATERDAG 31 MEI 1930 58ste JAARGANG ADVERTENTIE N: Het werkloosheidsvraagstuk in het Engelsche Lager- fSzoove?^^ huis. - De Volkenbond en Briand's memorandum den, om een einde te maken aan de wan- Ti. 1- T I ordelijkheden, die van een gemeenschap- De itahaanscne begrooting van Marine - De Hon- peüjk middelpunt uit georganiseerd gaarsche koningskwestie. - De nationalistische beweging meende°dat het tijd in Britsch-Indië. Komt Tobralco aan het stuk zien VOLLEDIGE GARANTIEII De tocht van de Graf Zeppelin. Weersomstandigheden zeer gunstig. LUCHTVAART. Amy Johnson. Uit het Engelsch door RugpijnNieren Pillen1 OntbJJt voor een persoon. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70. ft. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 an 412 Post-Girorakening No. 16066. 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactlom tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 tfm i regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Peel' om een verklaring in- Het groote werkloosheidsdebat, bij de behandeling van de begrooting van minister Thomas, is Woensdagavond ge opend door Baldwin, die zeide dat de be wering der regeering, dat de toeneming der werkloosheid aan wereldoorzaken en de algemeene conjunctuur op de wereld markt te canken was, bezijden de waar heid was. Dt toestand van handel en industrie mocht niet zoo gunstig zijn als vorig jaar, maar de regeering had in plaats van daar op acht te slaan, dien toestand nog verer gerd door haar twee voornaamste wetge vende maatregelen, de mijnwet en de mid delenwet. Beide wetten werkten de werk loosheid in de hand, omdat zij. bij handel en industrie misnoegen en wantrouwen gewekt hadden en alleen van herstel en oontinueering der beveiligingsrechten was spoedige en afdoende hulp te ver wachten. MacDonald, die Baldwin onmiddellijk antwoordde, hield staande dat de voor naamste oorzaak wel op de wereldmarkt gezocht moest worden en dus volkomen buiten de regeering om ging. Ten bewijze haalde hij aan, dat in sterk protectionis tische landen de werkloosheid nog veel grooter was, in Duitsohland zelfs meer dan een millioen. Lloyd George zeide, dat de rede van den premier teleurstelling had gewekt bij zijn eigen aanhangers en niet minder bij de liberalen, die nu hetzelfde liedje wel voor den tienden keer hoorden. De liberale partij was geneigd om alle verstandige noodmaatregelen der regee ring te steunen, maar het land en het volk begonnen zeer ongerust te worden, en het werd tijd, dat de regeering er ernsti ger en vooral doeltreffender naar zou streven om haar bij de algemeene verkie zingen gedane beloften in te lossen. De motie, die bij het werkloosheids debat door Baldwn namens de conserva tieven was ingediend, is met 270 tegen 241 stemmen verworpen. was, om, inplaats van de leiders bij bepaalde ordeverstorin gen te arresteeren, de centra van de orde verstoringen aan te pakken en de congres- besturen zelve te treffen. Ook meende hij, langstelling in den bond zouden kunnen <jat er meer naar gestreefd moest worden verliezen. om ^en vioe(j van verkeerde voorstellin- Volgens den schrijver in de Daily Tele- gen van Engelsche politiek in de pers graph, is in verband hiermede een vroe- ®egen te gaan. ger door Sir Eric Drummond, secretaris- Lord Reading zei, dat de burgerlijke generaal an den Volkenbond, geopperd ongehoorzaamheid niet geduld kon wor- planweer actueel geworden. Dit plan ^en en <jat de regeering alle wapens te houdt in dat voor elk continent een per- jiarer beschikking moest gebruiken om manente continentale commissie van de haar te breken. olkenbondsvergadering zal worden in- Graaf Russell, de onderminister voor gesteld, dus speciale commissies bijv. voor jnhië, zeide, dat er geen sprake van was, Luropeesöhe, Aziatische en Amerikaan- Lat Let Indische leger onbetrouwbaar was sohe kwesties. Deze commissies zullen en h« bracht hulde aan het werk van de tot taak krijgen kwesties te behandelen, Indische politie. Do regeering had tot het die slechts van belang zijn voor staten uiterste geduld getoond en had slechts van een bepaald continent. dan haai' toevlucht tot de vuurwapenen ge- nomen, als de omstandigheden het vol- De Italiaansche Kamer is Dinsdag be- ?tr,eJ^ nocx^K maakten. Hij bracht ook gonnen met de behandeling van de be- hulde aan den ondei koning, die niets ge- grooting van marine. Verscheidene leden haan heeft, dat als provocatie beschouwd betoogden de noodzakelijkheid voor Italië ^ou kunnen worden. De regeering had om zich opofferingen te getroosten, ten- ^ei?1 £n,° verzekerd, dat hij vollen einde zijn marine te kunnen versterken. st??n üa-?7' Gray trok een parallel tusschen de be- •Naar Dias verneemt _is Annie hoef ten van Frankrijk en die van Italië. 5 6 sf111 dezer dagen uit Madras naa De geografische toestand van Italië is zoo- Engeland vertrokken, teneinde in verband danig, zeide hij, dat pariteit niet genoeg m n stand in Butsch-Indie een be TOBRALCO De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt dat men zich in Volkenbondskringen be zorgd zou maken over de eventueele uitwerking van het memorandum van Briand op den Volkenbond, aangezien de Aziatische en Zuid-Amerikaansche leden van den Volkenhond bij een overdreven vereuropeesching van den bond hun be- ECHTE FRIESCHE is, maar dat er een voldoende superiori teit noodig is om deze natuurlijke zwak heid te compenseeren. Als men tot een vergelijk wil komen tusschen Frankrijk en Italië, moet men niet hardnekkig vol houden Italië als een kleine mogendheid, te beschouwen. De Hongaarse he konings kwestie is een nieuwe phase ingetre den. Het Handelsblad schrijft daarover: Er is nu feitelijk nog maar één preten dent voor de Hongaarsche kroon, de „aartshertog" Otto, oudste zoon van ex- keizerin Zita, de legitieme opvolger van den door de ineenstorting verdreven ko ning Karei. Dezer dagen immers heeft diens mede-pretendent, aartshertog Al- brecht jegens Otto de belofte van trouw afgelegd, hetgeen dus wil zeggen, dat Al- brecht, de zoon van aartshertog' Friedrich zijn candidatuur voor den Hongaarschen troon intrekt. Dat is een succes voor de roep te doen op de Engelsche regeering en de Engelsche partijen om onmiddellijk Dominion Status aan Indië te verleenen. Zij acht de beweging van Gandhi een groot gevaar, dat zou kunnen leiden tot een breuk tusschen Engeland en Britsch- Indië, hetgeen volgens haar „een gevolg GEMAKKELIJK TE WASSCHEN I MOEILIJK TE VERSLIJTEN IIII let alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Donderdagmorgen vroeg, om 1 uur 40 Amsterdam schen tijd, is de „Graf Zeppe lin" op 40 graden Westerlengte den evenaar gepasseerd, ongeveer 800 K.M. ten Oosten van de monding der Amazone. Ongeveer één uur nadat de „Graf Zep pelin" Natal was gepasseerd, werd de „Braziliaansche kust uit het oog verloren. Boven Natal maakte de luchtreus een grooten cirkel. Hier werd ter eere van den beroemden Braziliaansohen vlieger Au- gusto Severo, wiens standbeeld in deze stad staat, een krans met de Duitsohe en Braziliaansche kleuren omlaag gewor pen. De krans viel in de nabijheid van het huis, waar Severo vroeger gewoond heeft en werd onder groote belangstelling van het publiek naar het standbeeld gedragen en daar neergelegd. Te Lakehurst worden thans de laat3te toebereidselen voor de ontvangst van het luchtschip getroffen- Honderd mariniers zijn uit Philadelphia aangekomen ter ver sterking van de 300 manschappen, die zich reeds te Lakehurst bevinden. Hoewel voor de landing niet meer zooveel manschap pen noodig zullen zijn als vroeger, daar de beweegbare landingsmast zal worden gebruikt, zullen allen toch aanwezig moe ten zijn om zoo noodig hulp te verleenen. Het luchtschip zal 48 uur te Lakehurst blijven. dien zij nog ooit ontmoet had. Zij werd zou zijn van het gebrek aan inzicht van daardoor plotseUng 70 M. omlaag gedrukt de Engelsche bureaucitatie met haar ver- en sch eerde langs dek rui n en v an de boo - ouderde begrippen en haar verblindheid meni- Ook op haar tocht van Alexandra ten opzichte van het ontwaken van Azië". Bij haar aankomst op het vliegveld Longreach in Queensland was Amy Johnson zeer verrast toen zij daar onge- legitimisten in Hongarije, en een streep veer duizend auto's in het gelid zag staan, door de rekening van de voorstanders Daanmee waren de kolonisten, na afstan- 2Q-5Qstpa^oa$ FEUILLETON P. G. WODEHOUSE. 16) Sam zag, dat hij niets meer had in te brengen. De Shotters waren wilskrachti ge kerels, maar ze konden overheerscht worden. „Best, ik zal gaan. Wanneer een dezer dagen mijn limousine je van boven tot onder vol modder spat, zal je hiervan spijt hebben". :>En doe de deur een beetje zachtjes toe", zei het genadelooze meisje. HOOFDSTUK VHI. Sam op Mon Repos. Terwijl hij op de stoep stond en in den donkeren nacht naar buiten tuurde, ont dekte Sam, dat het in de tijdsruimte tus schen zijn binnentreden in San Rafael en zijn smadelijken aftocht, behalve don kerder, ook nat was geworden. Een mot regen viel en maakte den heelen toestand nog veel ingewikkelder. Enkele minuten bleef hij, waar hij was, in de hoop, dat de heer Braddock zou terugkeeren. Maar de minuten snelden voorbij en geen; geluid vta voetstappen eener z.g. vrije koningskeuze. In het Habsburgsche Huis zelf is de strijd om de troonopvolging ten gunste van den legi- tiemen troonopvolger beslist. Van onmiddellijk belang is dat natuur lijk niet, maar het is wel te verwachten, dat de monarchisten in Hongarije de ko- nings-quaestie nu weer sterker naar voren zullen brengen, vooral omdat dit jaar aartshertog Otto staatsrechtelijk meerder jarig wordt en men in monarchale kringen hoopt, dat de jonge prins bij deze gele genheid in een proclamatie zijn troon- rechten zoowel in Hongarije als in Oostenrijk zal afkondigen. hoe ver verwijderd ook, verbrak de nach telijke stilte; na wat gemopper, waarbij de namen Snert Todhunter, Claude Bafces en Willoughby Braddock hernaaldelijik en met nadruk voorkwamen, oesloot hij verder te gaan. En toen hij van de stoep daalde en op het grtndpaadje kwam, zag hij een bord aan zijn linkerhand, een b etje uit het lood hangen en daarop las hij de woorden: Gemeubileerd te huur. Dat bracht hem weer op nieuwe ge dachten. Het deed hem beseffen, wat hij te voren nog niet geweten had, dat het huis, waar hij buitengesloten was, eigen-' lijk uit twee huizen bestond. Bovendien drong het tot hem door, dat datgene, waarnaar het bord verwees, onbewoond was, en dat was een buitengewoon aange name gewaarwording. Hij snelde het grindpad langs; en toen hiji den hoek van het huis omsloeg, zag hij vaag in de duisternis een soort bouw sel aan den muur gehecht, dat op een varanda geleek. Hij sprong naar binnen; en met het pleizierige gevoel van het lot gebraveerd te hebben, zette hij zich neer op een plank, die klaarblijkelijk bedoeld was, om geraniums in potten een plaats te bieden. Maar met het Noodlot speelt men niet zoo licht Een scherp krakend geluid en de plank stortte in elkaar. Sam had vele goede eigenschappen, maar daartoe be hoorde nu eenimaal niet een gelijkenis met een bloeiende geranium, en hij zakte glad door het houtwerk heen. En het lot, dat heelemaal niet sportief is en niet aar zelt om een gevallen tegenstander nog te trappen ook, begon onmiddellijk water in zijn nek te gieten door een gat in het dak. Som stond met pijnlijke gebaren op. Hjj sloeg den kraag van zijn Jas op en den van honderden mijlen afgelegd te hebben, gekomen om baar welkom te heeten. Zij deelde mede, dat zij op haar tocht van Port' Darwin naar Daly Waters in den grootsten „luchtzak" was gekomen, naar Cloncurry en Longreach werd haar toestel telkens omlaag gedruVt, zoodat zij slechts enkele voeten boven den grond vloog en heele kudden schapen op de vlucht joeg. Op haar tocht heeft zij ook een troep van twintig kangoeroes nagezet en zij verdeed zooveel tijd met deze vervolging dat een van de haar vergezellende vlie gers haar moest seinen dat zij zich moest haasten, daar hij anders gedwongen zou zij'n haar te haasten. Toen gaf juffrouw Johnson tegen haar zin de jacht op. 120 dluizend gulden als waar- dieering voor haar tocht De Daily Mail meldt dat het haar ge noegen doet te kunnen mededeelen, dat zij aan Amy Johnson 10,000 uitbetaalt als blijk van waardeering voor haar vlieg tocht naar Australië. Ifaikaddb Ibfftfee. schreed vertoornd in de duisternis weg. Hij liep achter om het huis heen met liet doel om eens te onderzoeken, of er mis schien een kolenkelder aan den buiten kant was, waar men tenminste droog, zoo niet gemakkelijk een ligplaats vinden kon. En terwijl hij zoo verder strompelde, zag hij opeens een open raam. Dat was iets, wat hij in die dikke duis ternis best niet had kunnen zien; maar zijn zintuigen waren door het lijden ver scherpt en hij zag het dus duidelijk een open raam maar een paar voet boven den beganen grond. Tot op het oogenblik was het denkbeeld om in dit huis in te breken, nog niet bh hem opgekomen, maar nu, niet achtend de wetten, die zulk een gedrag niet kunnen billijken, trok hij zich op aan het kozijn en klauterde naar binnen. De regen, die woedend scheen, dat de prooi nog ontsnapte, kwam plotseling in stroomen neer. Behoedzaam sloop Sam verder. Op den tast vond hij zijn weg naar de trap Hij klom voorzichtig naar boven en zag deu ren rechts en links. De kamer aan de rechterzijde was leeg, maar in de andere stond een bed. Een bed echter, dat gereduceerd was tot een aan wijzing, zoodat hij het besloot te later/ voor wat het was, om zijn geluk eens be neden te beproeven. Op het bord buiton had gestaan: „Gemeubeld te huur", dus waarschijnlijk was er een sofa in de zit kamer. Hij ging de kamer uit en begon de trap af te dalen. In het eerst was beneden alles donker. Maar plotseling verbrak een lichtstraaltje de duisternis het schijnsel van een zak lantaarn leek het wel. Het beefde alsof degene, die het licht in de hand hield aan een heftig» ontroering ten prooi was. Hebt gij blazen onder de oogen. zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen? Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Poster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. Sam was zelf ook lievig ontroerd. Hij bleef staan en hield zijn adem in. Enktle seconden heerschte er een volkomen stilte. Toen schepte hij weer adem. Absolute ad embeheerschin g is zeer moeilijk te verkrijgen. Zangers doen er jaren over. Sarni's bedrevenheid in die richting was uiterst gering. Het was zijn plan geweest om heel zachtjes uit te ade men en dan heel zachtjes en geruisohloos zijn longen weer met lucht te vullen Maar in plaats daarvan liet hij zulk een klagend geluid hooren, dat hij er kippenvel van kreeg. Het hield het midden tusschen een snurk en een gekreun en het weerklonk in het leege huis als een stem uit het graf. Dit, voelde hij, was het einde van alles. Een verder verbergen was onmogelijk. Gebogen onder den vloek, die dezen nacht blijkbaar op hem rustte, stond hij' d'en onvermijdelijken aanroep van beneden af te wachten. Maar er kwam niets. In plaats daarvan klonken er snelle voetstappen, gevolgd door een verwijderd krabbend geluid. De man achter de zaklantaarn had overhaast dé vlucht genomen door het open raam. Een oogenblik was Sam onthutst. Toen had hij' al een aannemelijke verklaring gevonden. Het was natuurlijk niet de nachtwaker geweest, die daar beneden had gestaan, maar een indringer met net even weinig recht als hij zelf. En toen hij tot dit besluit gekomen was, zette hij de zaak uit zijn gedachten. Zijn geest was geheel vervuld met het feit, of er al of niet een sofa in de zitkamer zou staan. Die was er en een prettige en gemakke lijke sofa nog wel. Sam was nu in een sta dium gekomen, waarin hij op klezelsteenon had kunnen slapen, en deze sofa scheen hem het toppunt van wat een bed maar zijn kon met alle moderne verbeteringen. Hij ging liggen en een weldadige slaap kwam over hem. HOOFDSTUK IX. Het was helder dag, toen hij ontwaakte. Zonneplekken lagen op den vloer en bui ten ratelde vroolijk een, kar. Wat stijf stond hij op, en voeldie kramp in zijn nek spieren en een onaangename benauwd heid, doordat hij den nacht had doorge bracht in een in lang niet gebruikte ka mer met de ramen dicht. Meer nog dan naar een bad en scheergerei vulangde hij naar frlssche lucht. Hij ging door de gang naar het raam, waardoor hij den vorigen avond geklommen was. Hij keek in den tuin, klom door het raam naar buiten en haalde diep adem. De regen van den nacht had' de wereld schoon gewasschen en de lucht hing vol geuren. Het gras was als met juweelen be zaaid en de vogels kwetterden in de hoo rnen. Sam ademde met diepe teugen de morgenfrischheid in en voelde zich een ander mensch. Nadat hij een serie gymnastische oefe ningen verricht had, die een uitstekend geneesmiddel vormen tegen een doorwaak ten nacht, drentelde hij den, tuin door en wenschte met zijn heele ziel, dat hij op het een of andere tijdstip, niet zoo heel ver in het verschiet liefst, van aangezicht tot aangezicht met een ontbijt zou mogen komen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1