NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, S. 1. KMI i II. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA STER-TABAK SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. IMr. 6816. EERSTE BLAD ZATERDAG 7 JUNI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. De hervorming van MacDonalds kabinet. - De Euro- peesche Statenbond. - Italiaansch-Fransche onderhan delingen. - De ontwapeningswet in Oostenrijk. - Het Moskousche partij-congres. - De Chineesche burger oorlog. De hervorming van MacDo nalds kabinet waarover we in ons vorig overzicht schreven, betreft niet alleen de. instelling van een portefeuille voor de dominions, die door Thomas zal worden beheerd. In de ochtendbladen van gisteren troffen we een lijstje mutaties aan, dat wij hieronder afdrukken: J. EL Thomas wordt minister van domi nions. Vernon Hartshorn (lid van de oommissie van Simon) wordt lord grootzegelbewaar der in de plaats van Thomas. Dr, Cristopher Addison wordt minister va® Im&am en vissoherijen, in de plaats Tan Ncel Ruxton, die is afgetreden, Draai de la Warr wordt parlementair secretaris van het departement van land bouw en plaatsvervangend minister van vissoherijen. Lord Marley wordt parlementair onder staatssecretaris van oorlog in de plaats van graaf de la Warr. Emanuel Shinwell wordt minister voor mijnwezen in de plaats van Ben Turner, die is afgetreden. Stephen Sanders wordt financieel secre taris van oorlog in de plaats van Shinwell. Lord Passfield blijft minister van kolo niën. Over het plan Briand betreffende een Europeeschen statenbond is nog niet heel veel geschreven en wij zullen nog wel eens maandje geduld moeten heb ben om de meening te weten van de ver schillende Europeesche regeeringen. Vóór 15 Juli toch heeft Briand antwoord ge vraagd en tegen dien tijd mag men ver wachten dat de regeeringen hun meening omtrent het plan bekend zullen maken. Intusschen beeft Woensdag de Franscbe minister Herriot over het plan gesproken. Hij: wees er op, dat het er niet om gaat een superstaat in het leven te roepon, doch de vrije staten van Europa te vereenigen. Daartoe is Briand's memorandum het bes te begin. Hij hoopte dat er spoedig een algemeene Europeesche commissie zal worden gevormd, die zich met de kwestie der industrieele uitrusting, de rationali satie van spoorwegen, scheepvaart en post verbinding zal bezig houden. Voorts zou zij de problemen der loonen, hygiëne enz. dienen te bestudeeren. De Belgische regeering schijnt ook tot het laatst te willen wachten met het ken baar maken van haar meening. De oorr. van de Nw. Rott. Crt. te Brussel schrijft: Zeer enthousiast blijkt men in de Wet straat evenwel niet te zijn wat, naar men mij verzekerde, hoofdzakelijk te wijten zou zijn aan de halve mislukking van de dou- ariewapenstilstandsconferentie te G-enève en de vlootconferentie te Londen en het daaruit ontstane gevoel van diplomatieke malaise dat thans in de meeste Europee sche hoofdsteden kan worden waarge nomen. Naar uit Rome gemeld wordt is het eer ste gedeelte van de onderhande lingen tusschen Frankrijk en Italië, die in den loop van dit jaar door delegaties zijn gevoerd, met het sluiten van een overeenkomst, tot een goed einde gebracht. Er werden twee conventies ondertee kend, een betreffende de vestiging, waar bij een einde gemaakt wordt aan de voor- loopige modus vivendi en waarbij de juri dische bizonderhede® vastgelegd worden voor maatschappijen en onderdanen van bet eene land op het grondgebied van het andere; en een tweede betreffende de uit voering van vonnissen in civiele en han delszaken. De onderhandelingen zullen binnenkort worden hervat, teneinde overeenstemming te verkrijgen over nog twee conventies van eoonomischen aard, welke reeds ge deeltelijk zijn uitgewerkt en die, naar wordt verwacht, zullen worden afgesloten. De juridische oommissie van het Oos- tenrijksche parlement heeft Donderdag het ontwapeningsontwerp be handeld. De bondskanselier Schöber verklaarde dit ontwerp te hebben ingediend, niet om dat het buitenland het eisoht, doch omdat hij bij' zijn besprekingen te 's-Gravenhage, Parijs en Londen tot de overtuiging is gekomen, dat ontwapening sterk zou bij dragen tot verleening van een buiteniand sche leening aan Oostenrijk. Schöber voegde hieraan toe, dat vóór zijn regeering aan het bewind kwam, in vloedrijke buitenlanders zich tot hun re geeringen hadden gewend met het ver zoek, in Oostenrijk tussohenbeide te komen. Dit gevaar is door de ambtsaaru vaarding van zijn kabinet afgewend, maar nadien hebben buiteniandsche regeerin gen nog vriendschappelijke adviezen ge geven. De bondskanselier verzocht de commis sie, het ontwerp zoo spoedig mogelijk af te doen, opdat de buiteniandsche leening aan Oostenrijk niets meer in den weg zou staan, wanneer straks de groote sehade- vergoedingsleeningen zouden worden uit geschreven. In ons vorig overzicht hebben wij ge wezen op de belangrijkheid van het Moukousche partij-congres dat dezer dagen gehouden wordt. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft generaal Roedennys een groote rede ge houden over den internationalen toestand, waarin hij wees op het dreigend oorlogs gevaar en op de gevaarlijke positie, waar in Sowj et-Rusland zich bevindt. Een nieuwen wereldoorlog achtte hij niet uitgesloten en hij wekte op om de weerbaarheid van Sowjet-Rusland zoo groot mogelijk te maken. Namens de communistische vakvereeni- .gings-internationale voerde Losofski het woord. Hij verklaarde, dat men voor een nieuwe revolutionaire beweging staat, die ten minste vijftig millioen mensohen zal omvatten. De jongste politieke troebelen in Indië hebben bewezen, dat de richt lijnen, die de communistische internatio nale heeft gekozen, in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. De partij zal geen concessies naar rechts noch naar links doen, doch de gevolgde politiek der Communistische Internationale moeten voortzetten. DE ONTHULLING VAN HET STANDBEELD VAN FOCH TE LONDEN. Door dien prins van Wales. In tegenwoordigheid van mevrouw Foch en haar twee dochters, prins Arthur van Connaught, den hertog van Connaught, ministers, staatslieden, diplomaten, hooge officieren van land- en zeemacht en een talrijke menigte heeft de prins van Wales Donderdag het standbeeld van maarschalk Foch in Grosvenor Gardens tegenover het Victoria-station onthuld. De prins bracht uit naam van het Brit- sche volk ontroerd hulde „aan den groo- ten soldaat van Frankrijk", „den grootsten militairen meester van zijn tijd die de verbonden legers ter overwinning voerde, maar in het uur dier overwinning niets anders dan een duurzamen vrede na streefde". De burgeroorlog in China schijnt den nationalisten geen overwin ning te brengen. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de na tionalistische troepen na in de buurt van Tsjangsja door de communistische strij ders (de z.g. „ironsider") te zijn verslagen, in noordelijke richting terugtrokken. De overwinnaars zijn Tsjangsja nog niet binnengerukt, maar de buitenlanders in die stad maken alles gereed om de plaats te ontruimen. De Britsche kanon neerboot Bee is naar Tsjangsja gestuurd om er e§n onderzoek in te stellen naar den toestand. De strenge wijze, waarop de censuur wordt toegepast, maar dat er geen be trouwbaar nieuws over bet gevecht door komt; maar de strijd moet toch een hevig karakter hebben gedragen, want er zijn. Woensdagavond tweeduizend gekwetsten door Sjanghai vervoerd. Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN I MOEILIJK TE VERSLIJTEN 1111 VOLLEDIGE GARANTIE In 50 patronen en 20 effen kleuren OGST-INDIË. VERHOOGDE WERKING VAN DEN KRAKATAU. Weltevreden. De Krakatau vertoont momenteel plotseling weer verhoogde werking. Donderdagmorgen registreerde de waarnemingsdienst zestig uitbarstin gen per minuut. Voorts werd geconsta teerd, dat bet eilandje Anak Krakatau, dat bij de jongste uitbarstingen gevormd) was en vervolgens weer onder den zee spiegel is verdwenen, weer boven bet watervlak is uitgerezen. De onrust in Britsch-indië. Leugenachtige propaganda. Van de leugens waarmee de nationalis tische propaganda in Britsch-Indië werkt, geeft een correspondent van de News Chronicle eenige treffende voorbeelden. In Indië wordt de tekst van een telegram verspreid dat president Hoover op 8 Mei aan den president van het Alindische Congres gericht heet te hebben. Hij zegt daarin dat „de Amerikanen diep leed- weizen gevoelen over de handelwijze van de Britsche regeering toen zij Gandhi, den j grootsten man van de wereld, in hechtenis nam. Wij zullen niet achterblijven om de j Indiërs met alle onze mannen te helpen". President „van Hendenzie" (bedoeld was Von Hindenburg) seinde: „Door de in hechtenisneming van Gandhi wil Enge land een nieuwen oorlog uitlokken. Ik hoor dat Indië niet langer onder het blan ke volk van Wales(!) wil blijven. Duitsch- land zal de Indiërs altijd bij de vrijheid helpen". Ook van president Mustapha Kemal pasja wordt beweerd dat hij Turkije's steun aan de Indiërs toegezegd heeft. Zulke berichten worden in strooibiljet ten onder den grooten hoop verspreid. Retoogingen te Bombay. Donderdag is ter herinnering aan het feit dat Gandhi een maand geleden in FEUILLETON Uit het Engelsoh door P. G. WODEHOUSE. „Shotter heet ik Onbepaalden tijd." „Laten we dan zeggen, drie maanden huur vooruit." „Laten we dat zeggen." „En referenties." Sam was op het punt om den naam van mijnheer Wrenn te geven, maar opeens schoot hem te binnen, dat hij dezen heer eigenlijk nog niet ontmoet had. Al nad hij nu zijn scheerkwast en zijn scheermes gebruikt en voedsel uit zijn voorraad- kelder genoten, toch scheen hen dat niet nader tot elkaar te brengen. Hij dacht na. ^,Lord Tilbury. Dat is de knaap," zeide „Lord Tilbury van do Mammouth Uit geversmaatschappij?" zeide de heer Cor- hem?" Van 'eerbi6<* bevangen. „Kent u „Hem kennen. Wij zijn ais broers. Er TS^aai.,5en bedroefd klein beetje, dat L, Tilbury doet, zonder mij eerst ge- aaapleegd te hebben. Misschien kunt u even opbellen. Ik moet hem meteen laten weten, dat ik in het land ben". De heer Oornelius greep de telefoon van den haak en het gelukte hem om na even wachten het nummer te krijgen en 11a met verscheidene onderknuppels ge sproken te hebben, boog hij vol eerbied, toen hij met den grooten man in persoon verbonden was. Hij overhandigde Sam den hoorn. „Zijn Lordschap wenscht met u te spre ken, mijnheer Shotter." „Ik wist het wel, ik wist het wel," zeide Sam. „Hallo Lord Tilbury. Met Sam. Hoe maakt u het? Ik ben net aangekomen. Ja, met een vrachtboot en ik heb allerlei avonturen gehad. Daar kunnen we nog eens om lachen. Ik ben op het oogenbllk in Valley Flelds, om een huis te huren. Ik heb u als referentie opgegeven. Is het best? Prachtig! Lunchenl Dolgraag! Ik kom zoo gauw mogelijk. Moet eerst nog even een nieuw pak koopen. Heb in mijn kieeren geslapen.Nu goeden dag. Dat is met de referenties dus in orde," zeide hij. tegen den heer Cornelius. „Nu gaan we door." „Ik zal onmiddellijk een contract laten opmaken, mijnheer Shotter. Als u mij uw adres wilt opgeven. „Adres," zeide Sam verbaasd. „Wel, Mon Repos natuurlijk." !jCan ik'er niet ineens intrekken?" „Och ja, als u dat bepaald wilt. Maar ik geloof niét, dat het huis heelemaal in orde is. U hebt ook nog linnengoed noodig." „O, best. Dat is met een paar uur win kelen in orde." hechtenis is genomen, te Bombay 'n rouw dag gehouden. Optochten trokken door de straten. In de katoenspinnerijen staken 65.000 werklieden. Et zijn hier en daar kleine rustver storingen geweest. v De boycot van Britsche goederen breidt zich nlt Aan de „Daily Mail" wordt uit Bombay geseind, dat zich onrustbarende sympto men voordoen dat In heel Indië die boycot van Britsche goederen van allo soort om zich heen 'grijpt. De regeering heeft den boycot van de regeeringsbeambten in Goejerat beant-! woord met de opening van eenige win-1 kels, waarde beambten levensmiddelen en andere waren kunnen verkrijgen. VOORLOOPIG GEEN KANAAL TUNNEL. MacDonald heeft Donderdagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regee ring na kennisneming van alle betrokken rapporten besloten bad af te zien van de indiening van een concept-ontwerp voor den bouw van een tunnel onder het kanaal. De premier voegde er aan toe, dat hij meende dat de publieke opinie voor het plan ook zeer verdeeld was, maar als de beidie partijen der oppositie op een behan deling in het Huis stonden, zou hij hier toe gelegenheid geven. De redenen, waar door de regeering zich bij haar besluit had laten leiden, waren in een witboek opgesteld, dat gisteren onder de leden van het Huis verspreid! zou worden. Een pij prooker, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder geweten!'' Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit," en hij haalt nu de schade weer in. De beer Oornelius glimlachte toege vend. Hij; was heelemaal pro-Sam gewor den. „Echte Amerikaansche voortvarend heid," teemde hij, met zijn witten baard spelend. „Nu ik heb er niets tegen, als u er op staat. Ik zal do sleutels voor u ha len. Vertelt u mij eens, mijnheer Shotter," vroeg hij, terwijl hij in de Iaden schom melde, „wat heeft dat vurig verlangen bij u gewekt om in Valley-Fields te gaan wonen? Als een goed inwoner zou ik er niet verbaasd over moeten zijn. Ik heb er mijn heele leven gewoond en zou voor geen millioen ergens ander heen willen." „Ik zal het u niet aanbieden." „Ik ben te Valley Fields geboren, mijn heer Shotter en ik houd van het plaatsje en daar schaam Ik mij niet voor. Is daar een mensch, met een ziel zoo zwak?" ver langde de heer Cornelius te weten. „Die nimmer bij zich zelve sprak, dit Is mijn eigen geboorteland. Wiens hart niet in hem van vuur verteerde, als hij zijn schreden huiswaarts keerde, na het zwer ven aan het vreemde strand?" „Hè ja," zeide Sam.. „Dat zouden we alLemaaJ wel eens willen weten!" „En zoo hij leeft," ging ae heetr Oor nelius voort. „Zie, zijn bestaan. Voor hem vangt geen te zingen aan. Hoe hoog hij staat, hoe groot van naam, hoe rijk In goed, hoe wijd zijn faam, al deze zaken toch ten spijt, de ellendeling in zijn een zaamheid „Ik heb een afspraak om half twee", zeide Sam. „Zal levend tooh 't leven derven en tweemaal in ellende sterven, vergaan tot stof, waaruit hij ontstond, onbeweend, be zongen door geen mond. Die woorden, mijnheer Shotter. „Zeker iets van u zelf?" „Die woorden, mijnheer Shotter, zullen verschijnen op het titelblad van de ge schiedenis van Valley-Field, die ik bezig ben samen te stellen, een geschiedenis, die niet alleen vele historische bijzonder heden van Valley-Fieldi zal omvatten, maar bovendien mededeelingen, waartoe mijn ambt van makelaar in huizen mij in het bijzonder in staat heeft gesteld. Ik krijg somis vreemde cliënten, mijnheer Shotter." Sam was op het punt om te zeggen, dat de cliënten dan tooh wel een vreemden makelaar kregen, en dat de zaken zoo tegen elkaar opwogen, maar bij nader In zien zag hij maar van die opmerking af. .yD'an maak ik het een stuk fatsoen lijker." „Net als Landru, had hij het uiterlijk van een fatsoenlijk man. Hij heette Finglaiss. Niemand scheen eenige achter docht omtrent hem te koesteren, totdat de Eolitie mededeelingen kreeg en trachtte em te arresteeren als medeplichtige aan een bankberooving. I „En kregen ze hem?" voeg Sam maar 1 matig geïnteresseerd. „Neen, hij ontsnapte en vluchtte naar de provincie. Maar ik vroeg u juist, waar- 'om u in Valley-Fields wilt vestigen. U schijnt heel snel een besluit te hebben ge nomen." „Och, ik zag mijn buurfamilie toevallig en het trof me, dat het nu juist de men- schen waren, naast wie ik graag zou wil len wonen." De heer Cornelius knikte. „De heer Wrenn staat boog in aanzien bij ieder, die hem kent." „Hij heeft een prettig scheermes," zei de Sam. „Als u naar Tilbury House gaat, zult u hem misschien ontmoeten. Hij is redac teur aan Pyke's Huisgezin." „Och kom," zei Sam. „Pyke's Huisge zin." „Ja, ik koop geregeld een nummer." „En zijn nicht vond ik zoo'n allerliefst meisje." „Ik ken haar eigenlijk niet," zeide 'de heer Cornelius onverschillig.Jonge vrou wen boezemen mij geen belangstelling in. He spreekwoord van parelen voor de zwijnen kwam Sam in de gedachten. „Ik heb geen tijd meer," zeide hij koeL „Maakt u wat haast met dat contract, alstublieft. En als er soms iemand opduikt, die Mon Repos wil huren, dan slaat u hem met deze liniaal maar op zijn hersens." „Mijnheer Wrenn en ik schaken veel samen," zeide de heer Cornelius. Sam stelde geen belang In deze seniele ver maken. „Goeden morgen," zeide hij stijfjes en stapte de deur uit. (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, fo.70, f r.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f i.2j, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekoning No. 16066. ADVERTESÏIEN: 20 ct p. regel (galjard). Iag©2. meded. (kolombreedte als redaetion tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 9 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 st. TOBRALCO niet alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit Verkrijgbaar bl] Vehkaddi Ibföee. 18) „Misschien interesseert het u om te weten, dat een bekend misdadiger, Iemand, die als een tweede Landru zou kunnen gel den, eens heeft gewoond in het huis, dat u nu huurt."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1