S. 1. HUSSEI i 11 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 6817. EERSTE BLAD. DINSDAG 10 JUNI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Prins Karei van Roemenië te Boekarest teruggekeerd. - Hij proclameert zich tot koning. - Beroering in de Belgische arbeiderswereld. - Het Duitsch-Poolsche grensincident. - Kabinetscrisis in Spanje. - De natio nalistische beweging in Britsch-Indië. - De burgeroorlog in China. Karei, de gewezen kroonprins van Roe menië, bekend en berucht om zijn vrou wenhistories, en die daarvoor afstand van het recht van troonsopvolging heeft moe ten doen, is Vrijdagavond om 8 uur met een vliegtuig te Klausenburg in Zeven bergen aangekomen en heeft zich vandaar per trein naar Boekarest begeven. Om 10 uur Vrijdagavond kwam hij met een vliegtuig te Boekarest aan. Hier werd' bij opgewacht door een gansch regiment, dat reeds over zijn aankomst was ingelicht. HU liet de soldaten de revue passeeren en betrad daarna het slot ondier geestdriftige toejuichingen der soldaten. In het portaal werd hjj begroet door zijn broeder, den prins-regent Nikolaas, die hem omarmde en hem met harteliike woorden welkom heette. De nieuwe regeering is Zaterdagavond 9 uur gevormd. Mironescu is minister president; hij blijft tevens minister van buitenlandische zaken. De verdere verdee ling is: binneniandscbe zaken Mihai Pop- vici; financiën Raducanu; oorlog generaal von Condescu; de andere posten blijven als in het kabinet Manioe bezet. Het Is geheel een kabinet uit de nationale boe renpartij. In een lang telegram aan de „Vossische Zeitung" wordt het volgende gemeld: Men vermoedde te Boekarest eerst, dat het in de bedoeling van prins Karei lag om in plaats van zijn broeder Nioolaas het re gentschap voor zijn zoon koning Michael over te nemen. Thans blijkt echter duide lijk, dat de gewezen kroonprins zichzelf tot koning wil laten uitroepen. Alle voor bereidingen hiertoe zijn reeds getroffen. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft de groote nationale raad, dit zijn Kamer en Senaat in gemeenschappelijke zitting, vergaderd. In deze zitting zou de verklaring van 4 Januari 1926, waarmede Karei afstand heeft gedaan van zijn rechten op den troon, plechtig worden vernietigd. In een tweede zitting zou Karei daarop tot koning van Roemenië worden uitgeroepen. On middellijk daarop zou hij den grondwette- lijken eed afleggen en een proclamatie tot de bevolking richten. Talrijke bekende politici uit de pro vincie zijn naar Boekarest ontboden. De berichten in de bladen over den terugkeer van ex-kroonprins Karei worden in het algemeen door de bevolking met vreugde ontvangen. Merkwaardig is vooral de houding van de liberale party, die zich het sterkst tegen Kareis terugkeer had verzet. De gewijzigde houding dezer partij blijkt uit de beschouwingen, die de liberale bla den geven, en uit particuliere uitlatingen van liberale partijleiders. Zoo verklaarde Bratianu, de vroegere minister-president en leider der liberale partij, dat het gpen doel had iets te ondernemen, dat tegen den wil van het volk was; de liberale partij zal ziob voegen naar den wil des volks. De reden is, als overal elders, intrek king door de patroons in verband met een lichte daling van het indexcijfer van den duurtebijslag van 2 frs. per dag. Ook in de Gentsehe textielindustrie valt een neiging tot staken waar te nemen. De socialistische mijnwerkerscentrale van het bekken van het centrum in Hene gouwen heeft een protest-motie aangeno men tegen de verlaging met 5 pet. van de mijnwerkersdoonen met ingang van C Juli en besloten zich ten krachtigste tegen loonsverlaging te verzetten. Van de regeering verlangt de centrale, dat zij protectie-maatregelen zal treffen en de Belgische spoorwegen verplichten zich om België van steenkolen te voorzien en dat zij verder ook weer tot het gebruik, van uitvoeroonsenten toevlucht zal nemen. Volgens het rapport van de Poolsche leden van de commissie van onderzoek naar het grensincident bi] Neuhsfen is het overschrijden van de grens door twee Pool sche ambtenaren, van wie een gedood en de ander gevangen genomen is, een gevolg geweest van provocatie van Duitsche zijde. De overschrijding geschiedde op uitnoo- diging en in gezelschap van een ambtenaar van de Duitsche grenspolitie. Behalve deze twee heeft geen andere Poolsche onder daan de Duitsche grens overschreden. Volgens een door een Zaterdagavond blad gepubliceerd bericht uit Hendaye zou een nieuwe kabinetscrisis in Spanje voor de deur staan. De koning is, naar verluidt, daarom van Barcelona naar Madrid terug gekeerd, waar een belangrijke minister raad zou plaats hebben. Over de onrust in Britsch-Indië vinden wij in de bladen nog de volgende berich ten1 van beteekenis. Een troep van 850 politieagenten onder BAAI-TABAK (ef5 FEUILLETON Uit het Engelsah door P. O. WODEHOUiE. 1») HOOFDSTUK XII. Som ls veel te Impulsief. 1- De klokken van Londen sloegen juist twaalf uur toen Sam van de Strand links afsloeg en naar Fleet Street wandelde oim aan zijn afspraak met Lord Tilbury op het bureau van de Mammoet Uitgeversmaat schappij gevolg te geven. In de uren, die er verstreken waren smds zijn afscheid van den heer Cornelius bad er een treffende verandering in zijn juteriijk plaats gehad, want hij had een in£!ek ^gestoken bij dien alleraanlokke- yicsten winkel bij Covent. Oarden, waar ven te lezen staat: „Gebroeders Ooihen vnn^üoiiectie/.' en dat de bedevaartplaats om hn,r, ,i' er de voorkeur aan geven te nlnVb-n'gedingstukken rijp van den tak wnL 1 pIaats van bun wasdom te hr<w a^«, v, iiaan' De voorkomende ge broeders hadden hem voorzien van een aanvoering van 30 Europeesche inspec teurs heeft heden een inval in het hoofd kwartier van het Indisch nationaal congres gedaan. Volgens besluit van den nationalisti- schen oorlogsraad is Zaterdagmorgen het posten voor de Europeesche winkels be gonnen. Den inlanders wordt aangeraden niet in deze winkels te koopen; de Europeanen worden ongemoeid gelaten. Dit is een ant woord van den oorlogsraad pp de verorde ning van den onderkoning, waarbij het posten verboden wordt. Volgens een bericht uit Dharasana heb ben Zaterdagmorgen 167 vrijwilligers op nieuw gepoogd een aanval te doen op het zoutdepót. De politie wist de aanvallers met bamboestokken te verdrijven. Reuter meldt uit Simla, dat de ontvoerde officieren Farley en Freres we©7- zonder letsel te Chaman zijn teruggekeerd. Te Sholapour zijn vier Hindoes, die aan den moord op twee Mozeimansche politie agenten hadden deelgenomen, gedurende de onlusten in die stad Vrijdag ter dood veroordeeld. Met den burgeroorlog in China schijnt het op het oogenblik ernst te zijn. Wij hebben er al eerder op gewezen dat alle berichten die uit het verre China komen, met eeitig voorbehoud moeten worden ge lezen, doch de telegrammen, die de vorige week over de grenzen gekomen zijn, blij ken niet op fantasie te berusten. Jen-Sji-sjan, de Noordelijke of commu nistische generaal, van wie tal van over winningen gemeld zijn, voelt zich op het oogenblik sterk genoeg om zich met drei gementen te richten tot de vertegenwoor digers van het buitenland in China. Jen heeft n.1. aan den inspecteur-gene raal van den douanedienst, F. W. Maze, en den commissaris van dien dienst te Wi| BREIEN!!!!!!!!!! Tientsin, Hayley Bell, meegedeeld, dat zij 't surplus boven de verpande 5 pet., geïnd in het district Tientsin, moeten afstaan aan de Noordelijken. Zoo niet, dan zullen zij, dr. Maze en Hayley Bell uit den Chi- neesohen staatsdienst worden verwijderd. Het schijnt, dat Hayley Bell niet van zins is voor het dreigement te zwichten, doch met zijn geheele Europeesche en Chineesche personeel het werk gaat sta ken om zoodoende te maken, dat er geen gelden zullen zijn waarop Jen de hand zou kunnen leggen. Dat laatste zou indien de overwinningen van de Noordelijken blijven aanhouden wel eens heel onplei- zierige gevolgen kunnen hebben voor het betrokken Chineesche douanepersoneel, en zelfs voor de hooggeplaatste buitenlan ders. Inmiddels gaat de burgeroorlog zijn gang en sterven in China de kinderen en de volwassenen bij honderdduizenden van den honger. Wat thans in China gebeurt herinnert levendig aan den tijd van den dertigjari gen oorlog in Duitschland. Oost-lndië. COMMUNISTEN HET LAND UITGEZET. De 2 Chineesche communisten, die ge lijk een telegram van 3 Juni j.1. meldde, per s.s. „Plancius" uit Singapore zijn aan gevoerd, zullen als ongewenschte elemen ten uit Nederlandsch-Indië worden ver wijderd. tweed pak in een wat gedurfd patroon, een keurig overhemd, onderkleeren, sok ken, een boord, sokophouders, een zak doek, een dasspeld en een hoed, en dit alles met een ijzige doeltreffendheid, waarmede ze eveneens, indien hij dat ver langd had, den geheelen uitzet voor een Noordpoolvaarder zouden .geleverd heb ben, of het costuuim voor een hertog, die op het punt staat oim Buckingham Palace te betreden of een jager op grof wild, die op reis gaat naar Zuid-Afrlka. Evenmin waren ze te kort geschoten, wat zijn schoenen en een wandelstok betrof. Kort om het was een luxe-uitgave van S. Pyn- sent Shotter, verguld op snee en rijk ge ïllustreerd, die nu het licht zag. Het zelfvertrouwen, dat nieuwe, pas sende kleeren geven wordt door allen, die de menschelijke natuur bestudeeren, grif erkend. Saim stapte voort met luchtigen tred en zijn opgewekte houding, te zamen met zijn kleurige bekleedselen, maakten, dat hij veler oogen tot zich trok. En één paar van deze oogen behoorde I aan een mageren, pezigen man imet een I begrafenisgezicht, die zich ln de tegen overgestelde richting bewoog, wèg van het krantenland. Een oogenblik bleven zijn blikken met eenig misnoegen op Sam ruisten, alsof dezen toeschouwer de aan blik van zooveel opgeruimdheid mishaag de. Toen sperden de oogen zich piotseling vol afschuw wijd open, en de man bleef onthutst staan. Een voetganger, die haast had, torpedeerde hem ln den rug en duw de hem voor zich uit en Sam, die kwam aansnellen anet een acht kllometersvaart bonste van voren tegen hem aan. Het resultaat van dit samentreffen was een DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. Men meldt dat de Koningin en de Prinses in den namiddag van den 16den dezer te Rotterdam scheep zullen gaan aan boord van het stoomschip Batavier Ven met dezen bodem naar Bergen (Noor wegen) zullen reizen. Van Bergen gaan de Koningin en de Prinses per spoor naar Finsen, waar zij zich voorstellen ongeveer veertien dagen te verblijven. Vervolgens zullen tochten worden ge maakt in het Noorsche gebergte; de reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen er op, vóór den verjaardag van de Ko ningin-Moeder in NeddHand terug te zijn. De reis geschiedt in streng incognito. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Twee leden van den Radioraad nemen hun ontslag. Naar de Standaard verneemt, hebben in verband met de beslissing van den minis ter tot verdeeling van den zendtijd, de leden van den Radioraad dr. Posthuma, oud-minister van arbeid, en mr. A. Phi lips, oud-gezant der Nederlanden bij' de Vereenigde Staten, aan Hare Majesteit hun ontslagaanvrage als leden van den Radioraad ingediend. Komt Tobralco aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!!!! VÜLLEDIuE GAK, MIE!! Over hun vervangers is nog geen be slissing genomen. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. De heer De Visser vraagt schor sing van faillissementen en execu ties, benevens een crlslssteun voor de kleine boeren. De heer L. de Visser heeft aan den minister van binnenlandsehe zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, in verband met den noodtoestand, waarin ten gevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit moment verkeeren, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen worden uitge sproken en geen executies worden ten uitvoer gelegd eenigszins gecompliceerde omarming, waaruit Saim zich met veel verontschuldi gingen bevrijdde, toen hij plotseling tot de ontdekking kwam, dat de persoon, met wien hij zoo in de war zat, geen vreemde ling. maar een oud vriend was. „Snert," riep hij uit. Maar niets in het voorkomen van den heer Todhunter verried genoegen bij deze onverwachte ontmoeting. Hij haalde zwaar adem en geen woord kwam over zijn lip pen. „Snert, ouwe knaap," juichte Sam. De heer Todhunter liikte eens zenuw achtig langs zijn lippen. Hij wierp een snellen blik over zijn schouder, alsof hij de imogeljjkheld van een snel onderduiken in het verkeer overwoog. Hij trachtte, zonder resultaat echter, Sania greep oim zijn arm losser te maken. „Waarom wriemel je zoo," vroeg Sam, die dit merkte. „Ik wriemel niet," zeide Snert. Hij sprak heesoh en op een toon, die ietwat kruipe rig scheen. Als de stem van mijnheer Cor nelius overkomst had getoond met die van een Druïden-priester, dan imiteerde Ola- rence Todhunter het slachtoffer op het altaar. „Ik wriemel niet, Sam. Waarom zou ik wriemelen?" „Waar kom jij vandaan, Snert?" De heer Todhunter kuchte eens. „Ik heb net een briefje voor je achter gelaten, Sam, daarginds in Tilbury House, waar je je adres hebt opgegeven." „Nou, jij: bent me een luiappe brief schrijver!" Deze toespeling ging niet verloren voor den heer Todhunter. Hij slikte eens en soheen bijna asthimatlsch te worden. „Dat wil ik je juist eens uitleggen, Sam," zeide hij. „Omstandig uitleggen, als ik het zoo eens zeggen mag, Sam," zeide mijnheer Todhunter haperend. „Ik zeg al tijd en ik zal altijd blijven zeggen, als er een misverstand is tussohen kameraden kameraden, als ik het zoo eens zeggen mag, die elkaar hou en trouw hebben ge zworen, die samen door dik en dun zijn gegaan kameraden, die alles samen ge deeld hebben. Hij hield op. Hij was nu niet bijzonder fijngevoelig, maar toch begreep hij wel, dat deze zinswending nu niet zoo heel gelukkig was onder de om standigheden. „Wat ik zeggen wil, Sam, laat alles vergeven en vergeten zijn, dat is toch maar het beste, laat het verleden om zoo te zeggen, zijn dood begraven. Wij zijn allebei man van de wereld, jij en ik. „Ik leid af", zeide Sam, „uit een zeker iets in zijn houding, dat die half lam-ge slagen hazewind van jou zijn wedstrijd verloren heeft." „Sam," zeide de heer Todhunter. „Ik wil het niet langer voor je verbergen. Ik zal open en eerlijk met je zijn Die haze wind heeft het afgelegd. „Dus jouw en mijn geld zal nu een bookmaker in staat stellen, om zijn levens standaard op te houden." „Het is weg, Sam," gaf de heer Todhun ter toe met een grafstem. Sam, het is weg." „Laten we er dan eentje nemen", zei Sam hartelijk. „Eentje nemen?" „Of twee". Hij ging vooruit naar een proeflokaal, dat schuchter lokte tussohen winkels en v4taJtei kantoren. Snert volgde, stom-verbaasd. Zijn eerste schrik was voorbij en zijn geest, voor zoover hij die had, worstelde met het onoplosbare probleem, waarom Sam, die nu toch de feiten van de ramp zalige hazewindgeschiedenis kende, zoo allerbeminnelijkst bleef. Aangezien het nog zoo vroeg was, zelfs voor een eeuwig dorstige gemeenschap, als die van Fleetstreet, herbergde het keurige proeflokaal nog net veel gasten, die een intiem gesprek tusschen twee oude vrienden zouden kunnen belemme ren. Twee mannen, die er als drukkers uitzagen, dronken een potje bier ln een hoekje, terwijl aan de toonbank een hoog hartige bar-maid een coktail gereed maakte voor een eenzamen genotzoeker met een fluweelen hoed. Dit Individu had juist een opmerking gemaakt over het weer met een luide en sonore stem en zijn accent was zoo duidelijk Ajmerl- kaansch, dat Sam hem eens aankeek, toen hij langs kwam.; en meteen bijna bleef staan, omdat hij getoffen werd door iets bekends in 's mans uiterlijk. Het was geen gezicht, dat men makke lijk vergeet, als men het vaak gezien heelt; en het feit, dat het bij Sam geen herinneringen wakker riep, bracht hem er toe om aan te nemen, dat hij deze op vallende verschijning waarschijnlijk nooit ontmoet had, maar hem misschien ter loops had gezien op straat of in de hall van een hotel. Het was een knappe man van middelbaren leeftijd met een open prettig gezicht. fWo«lt vwtoloü). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Pauiowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, fo.70. f t.— Modeblad resp. f 0.95, f 1-25. f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m S regels 40 ct.. elke regel meer lOct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewljsno. 4 at. ZaterdaQ heeft Karei zich tot koning laten uitroepen. Manioe, de minister-pre sident van Roemenië, heeft bij den regent- schapsraad het ontslag van het kabinet ingediend. De reden van het aftreden is, dat het niet gelukt is in den regentschaps- raad tot overeenstemming te komen over de kwestie van de grondwetsherziening tengevolge van den terugkeer van prins Karei. De staking in de Belgische metaalin dustrie heeft zich nu ook tot Leuven uit gebreid, waar 1000 arbeiders van de ate liers de la Dyle het werk hebben neerge legd. In de ateliers de lTndustrie, waar 250 metaalarbeiders werkzaam zijn, treedt die staking heden (Dinsdag) in. J\an me nfela schelen, eerst even m'n BAAITAÈAK halen.' Laat hem maar/luiten. Die lekkere J.öRUNO'5 ECHTE FRIESCME Daar han ik nfet buiten?" - WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook He allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. TOBRALCO niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Een kuur met Foster s Maag- pillen baat bij de hardnekkig ste gevallen van slechte spijs vertering en verstopping. f0.65 per flacon in dro gistzaken en apotheken^

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1