s. i. Kimn 8 in. KONIJN's GEHAKT SAM EN ZIJN SCHAT Nederlandsche Middenstandsbank Buitenlandsch overzicht. Nr. 6818. EERSTE BLAD DONDERDAG 12 JUNI 1930 58ste JAARGANG Uitgave N.V. Drukkerij vfh 0. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 KONINGSTRAAT 108a Effecten Coupons Komt Tobral co aan het stuk zien VOLLEDIGE GARANTIE, SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De staatsgreep in Roemenië. Meer en meer blijkt, dat de staatsgreep, waarmede de gewezen kroonprins van Roemenië den troon zijner vaderen heeft weten te bestijgen, terdege voorbereid werk was. Het zaakje is dan ook vlot van stapel geloopen, en zelfs de liberale partij, die altijd anti-karollstisch is geweest, heeft geen spaak in het wiel gestoken. Zaterdagavond heeft de nieuwe eerste minister Mironescu, voor wien Maniu had plaatsgemaakt, den eed op de grondwet afgelegd en onmiddellijk daarna kwam het kabinet bijeen. En in de vereischte zittin gen hebben zoowel Kamer als Senaat Karei tot troonopvolger eerst, tot koning daarna, uitgeroepen:. De groote meerder heid van het volk blijkt ingenomen met den gang van zaken en bracht Zondag den nieuwen koning dan ook warme hulde. Het liberale uitvoerende comité heeft in- tusschen een proclamatie aan de bevol king gericht, waarin het alle verantwoor delijkheid voor den nieuwen toestand van zich afschuift. Het is niet onmogelijk, dat deze partij hierdoor gesplitst zal worden. De echtscheiding van koning Carol zal voorloopig niet worden nietig verklaard; de opvoeding van den troonvolger Michaël blijft in handen der prinses. Onrust te Moskou. Te Moekou is men begrijpelijkerwijze niet zeer gerust over dezen gang van zaken. (Roemenië grenst aan Rusland). En ook niet best te spreken; de Prawda ziet in de troonsbestijging een Fransohe actie en het blad noemt Roemenië den vazal van het internationale imperialisme, dat een fascistisch leger noodig heeft tegen Sovjet-Rusland. Prins Nicolaas had er allang genoeg van. De thans' natuurlijk afgetreden hooge Regent en broeder van Carol, prins Nico laas, had, naar de correspondent Nypels van het Handelsblad verneemt, al gerui- men tijd genoeg van zijn regentschap, dat in Roemenië allesbehalve een sinecure bleek te zijn en hij was blijkbaar dolblij, dat zijn broer het zaakje overnam. Men hoopt nu maar, dat het koning Carol gelukken zal zijn partijleiders naar zijn woorden te laten handelen en daar door een einde te maken aan den partij strijd, die den laatsten tijd heviger woed de dan ooit. Hopen wij: het met de Roe menen. De toestand in Britsch-Indlë. Rapport van de commissie Slmon, Te Londen is het eerste deel gepubli ceerd van het rapport van de oommissie- Simon ten aanzien van den grondwettigen staat van Indië. Het rapport geeft een volledig overzicht van de positie van Indië van sociaal, politiek, oeconomisch en al gemeen standpunt, constateert dat de ont wikkelde Indiërs om gelijkstelling met de Europeanen vragen, erkent, dat bewezen is dat de theorie van dyarchie in de prac- tijk onhoudbaar is, behandelt de vraag stukken van de toekomst van het Indische leger en zijn verindisching, het gebruik van Engelsche soldaten, de conflicten en jaloerschheid tusschen Hindoes en Mo- hammedarfen, de scheiding tusschen Bur- ma en Indië, de emancipatie van de vrouw. Het belangrijker tweede deel, dat op 24 dezer gepubliceerd zal worden, behelst de aanbevelingen van de oommissie, die op alle punten unaniem zijn, hoewel de zeven leden van de commissie alle politieke par tijen vertegenwoordigen. Het rapport besluit met de volgende woorden: „Het Britsche volk, zoo lang gewend aan zelfbestuur, moet wel sympathiseeren FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEHOU8E. 20) „Ik heb dien vent meer gezien," zeide hij, toen hij met Snert aan een tafeltje bij het raam was neergestreken. „Zoo," zeide Snert, en er was zulk een febrek aan belangstelling in zijn toon, dat am, verbaasd over deze stugheid, plotse- ling tot het besef kwam, nog niets besteld te hebben. Hij herstelde zijn dwaling en Snert's gelaat ontspande. „Snert," zei Saim. „Ik ben je veel ver schuldigd." „Mij?" zeide Snert stom-verwonderd. „Ja. Je herinnert je die kiek nog wel, die ik je liet zien." „Die jongejuffrouw Nimrod." „Ja. Snert ik heb haar gevonden en dat heb ik eenig en alleen aan jou te danken.. Als je mijn geld niet had gegapt, dan zou het nooit gebeurd zijn." De heer Todhunter, die niets van de heele geschiedenis snapte, trachtte een air van bescheiden altruïsme aan te ne men. Hij luisterde vol aandacht, terwijl Sam zijn nachtelijke avonturen mede deelde. „En nu heb ik een huurhuis gehuurd," besloot Sam, „en trek er vandaag al in. met deze beweging zelfs wanneer het en kele uitingen er van betreurt. Wij heb ben ons woord gegeven om Indië op zijn weg voort te helpen en een constructieve poging hiertoe is noodig. Naar onze opinie vinden de ergste kwalen, waaraan Indië lijdt, hun wortels in sociale en economi sche gebruiken die reeds lang bestaan en die alleen kunnen worden verbeterd door een actie van het Indische volk zelf. Het is veel minder waarschijnlijk, dat zij worden verbeterd wanneer de blaam voor het voortduren er van, hoe onredelijk ook, op anderen kan worden geworpen. Wij verlangden de krachten der publieke opinie die in Indië bestaan geconcentreerd te zien en krachtig gemaakt voor het practische werk der hervorming; alleen wanneer de moeilijkheden eener construc tieve politiek werkelijk onder het oog wor den gezien, begint het onvoldoende van algemeene frases te worden beseft". Het rapport wordt door de Indische nationalistische bladen van de hand ge wezen, terwijl het in de liberale pers hier en daar instemming vindt. In de kringen der Indische vorsten ontmoet het rapport adhesie, inzonderheid daar, waar men het eens is over de noodzakelijkheid van de staatkundige onafhankelijkheid der vor stenstaten. De India Daily Mail constateert, dat het rapport doet denken aan een slecht ge kookte rijstpudding met een sterken smaak naar radicalisme, de eveneens na tionalistisch georiënteerde Bombay Chro- nicle zegt, dat de commissie-Simon Indië beleedigt. Het rapport is erger uitgeval len, dan de critiek verwachtte. Door de Engelsche bladen wordt het rapport in het algemeen met instemming begroet. Nieuwe ongeregeldheden. Intuschen meldt Reuter ernstige onge regeldheden uit Ghoenaghat (district Midnapore), waar twee politie-officieren vermist worden, terwijl een derde als ver moord wordt opgegeven. Naar verluidt zijn 17 personen gewond als gevolg van het feit, dat de politie Za terdag te Balisai (Midnapore) op 1500 vrij willigers van Gandhi gevuurd heeft. Van nacht is de inspecteur-generaal van politie uit Bengalen naar Midnapore vertrokken met versterkingen in verband met de situatie, welke ernstig begint te worden. Uit Peshawar aan de West-grens heb ben zeventien soldaten, behoorende tot een regiment van Garwhal voor een krijgsraad gestaan wegens dienstweige ring. Voorts is er een Reuterbericht uit Luallpur, waar op een openbare vergade ring, waarbij verscheiden politie-beaimlb- ten aanwezig waren, een bom ontplofte. Niemand werd gewond. Vier-eii-twintig leden van den Bond van'het Jeugdcon- gres zijn in hechtenis genomen. In de buurt van Madras zouden botsin gen plaats gehad hebben tusschen Moham medanen en Hindoe's. Er werden 6 men- schen gedood en 40 gewond. De onlusten begonnen in de nabijheid van een Hindoe tempel; terwijl de godsdienstoefening aan den gang was, maakten de Mohammedanen buiten muziek, waarop een hevige vecht partij ontstond!. De politie was gedwongen van de vuurwapenen gebruik te maken. Dinsdag zijn al® gevolg van een door- KANTOOR DEN HELDER zoeking door de politie van de bureaux van het Bengaalsche provinciale congres- comité te Calcutta 72 aanhoudingen ge daan, wapenen, ammunitie en bezwarende papieren in beslag genomen. Onder de aangehoudenen zijn een aantal propagan disten van de burgerlijke ongehoorzaam heid. De politie heeft een nationalistische vlag en documenten in beslag genomen. Een menigte, die wapens bij zich had, heeft te Cbectuahot, in het district Mid napore een troep politie aangevallen, die den toestand kwam opnemen. De politie moest van de wapenen gebruik makien, maar het aantal slachtoffers is onbekend. Te Bunder zijn bij huiszoeking in den zetel van het congres dertig personen aan gehouden. Internationale arbeldsconferen- tie te Genève geopend. De 14de Internationale Arbeidsconfe- rentie is Dinsdag te Genève geopend. Eén-eai-vijftig staten zijn hier vertegen woordigd door 86 regeerings-gedelegeer- dem, 85 werkgevers- en 35 arbeiders-gede legeerden en 198 technische gedelegeer den. De Nederlandsche delegatie staat als gewoonlijk onder leiding van mgr. Nolens; tweede regeerings gedelegeerde is prof. Moresoo, werkgevers-gedelegeerde de heer F. L. v. d. Bom en arbeiders-gedelegeerde de heer G. J. A. Smit Jr. Deze conferentie zal in tweede lezing over het vraagstuk van den gedwongen arbeid en over den arbeidstijd van han delsbedienden beraadslagen. Over deze beide onderwerpen zullen naar alle waar schijnlijkheid conventies worden aange nomen. Voor de eerste maal staat het vraagstuk van den arbeidstijd in de steen kolenmijnen op de agenda. Zooals men weet, is hiervoor in Januari een voorbe reidende technische conferentie gehou den. Het I. A. B. hoopt, dat reeds deze conferentie, gezien de urgentie van het onderwerp, een definitieve conventie tot regeling van den arbeidstijd in de steen kolenmijnen zal aannemen. Er werden verschillende commissies benoemd. Een Incident In de arbeidersgroep heeft zich al dade lijk een incident voorgedaan tusschen de christelijke en niet-christeüjke arbeiders- gedelegeerden. De laatsten weigerden aan de eersten een behoorlijke vertegenwoor diging ini het bureau der arbeidersgroep, waarbij de Engeiache Vdkvereenigings- gedelegeerden de christelijke vakbeweging „humbug" noemde. De heer Serrarens, secretaris van het Internationaal Verbond van Christelijke vakvereenigingen, eischte intrekking dier woorden. Toen hieraan niet voldaan werd, besloten de christelijke arbeiders afzonderlijk te beraadslagen over de vraag of zij nog verder met de bij het I.V.V. aangesloten arbeiders-gedele geerden zouden samenwerken dan wel of z;j de conferentie zouden verlaten. De arbeiderstoestanden In het Oosten. De Britsch-Indische arbeiders-gedele geerde Joshi heeft een resolutie bij het bureau der conferentie ingediend, waarbij de raad van beheer wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk een afzonderlijke confe rentie van Aziatische staten bijeen te roe pen, waaraan ook arbeiders- en werkge vers-gedelegeerden deelnemen en die zal moeten beraadslagen over de verbetering der arbeiderstoestanden in het Oosten. Deze conferentie zal aan de jaarlijksche algemeene arbeids-conferentie rapport moeten uitbrengen. Het Poolsch-Littausch geschil kwam nog ter sprake, doch zal geen punt van dis cussie uitmaken. TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN III! niet alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Staking in de metaalnijverheid te Antwerpen. Aan het Handelsblad wordt geseind: Hier ter stede is Dinsdagochtend in drie belangrijke metaalfabrieken de ar beid gestaakt. Aanleiding tot dit conflict is niet-inwilliging van een den werkgevers gestelden eisch tot loonsverhooging als schadeloosstelling voor het niet meer ver- leenen van duurtetoeslag aan de werk lieden. De werkgevers oordeelen, dat er geen termen aanwezig zijn voor het ver- leenen van loonsverhooging, daar de duurtetoeslag verviel wegens de daling van het indexcijfer en het geleidelijk ver minderen der prijzen van levensbehoef ten. Naar verluidt is het in andere fabrie ken der metaalnijverheid niet al te rustig en verwacht men, dat meer personeelen zich bij de stakers zullen aansluiten. De staking in de metaalnijverheid heeft zich uitgebreid tot de oonstructiewerk- huizen te Willeb roek, de Kromhout- i Motors en de ijzergieterij1 Fierens, te Ant werpen. Arbeiders van sommige andere metaalfabrieken en scheepswerven blijken eveneens geneigd te zijn zich bij de sta kingsbeweging aan te sluiten. Als je dus aan wal wilt blijven, dan is de betrekking van kok in het Shotter-gezin voor je open. Hoe denk je er over?" Een kramp scheen over het" gelaat van Snert te trekken. „Wil je, dat ik bij je kom koken?" „Ik moet toch een kok hebben. Kan je van het schip af?" „Of ik van het schip af kan? Och man, moet je eens zien hoe gauw of ik van die ouwe doodkist af ben. Ik heb altijd een baantje aan den wal gewild, sinds ik zoo stom was om zee te kiezen," „Dat verbaast me," zeide Sam. „Ik heb je altijd gehouden voor een van die echte pikbroeken, die het niet kunnen uithou den ver van de diepe zee. ik dacht, dat je in je slaap matrozenliedjes zong. Nu, dat treft dus. Je moet nu maar regelrecht naar dat huis gaan en daar den boel een beetje regelen. Hier Is de sleutel. Schrijf het adres op Mon Repos, Burberry Road, Valley Field®." Een geluid van brekend glas! De man bij de toonbank, die zijn cocktail op had en aan de whiskey begonnen was, had zijn glas laten vallen. „Allemenschen!" riep de barmaid ver schrikt met een vette hand tegen haar zijden boezem. De man lette niet op haar Hij staarde Sam in de grootste agitatie aan. „Höe kom ik daar?", vroeg Snert. „Met den trein of met de bus. Er zijn zooveel manieren." ,*En kan ik meteen 't huis binnen gaan?" ,Ja, ik heb het van vandaag af ge huurd." Sam snelde weg. Snert, die nog even bleef om het adres op te schrijven, merkte opeens, dat er tegen hem gesproken werd, „Neemt u mij niet kwalijk," zeide de knappe man, die hem aan zijn mouw trok, „Mag ik een woordje met je, broeder." „Nou?" zeide Snert wantrouwend. Do laatste keer, dat een Amerikaan hem met broeder had aangesproken, had hem elf dollar en vijf en zeventig cent gekost. „Heb ik goed verstaan, dat je kameraad, die daar net weg ging, een huis in Valley Fields ,gehuurd heeft, met name Mon Repos?" „Precies. Wat zou dat?" De man antwoordde niet. Schrik en angst stonden-op zijn gezioht geschreven en hij streek eens met zijn hand langs zijn hoog voorhoofd. De stilte werd verbro ken door de ijzige stem van barmaid. „Drie stuivers alsjeblieft voor dat glas. En als," voegde ze er wraakzuchtig aan toe, „u mij schadevergoeding moest geven voor den schok, dien u mij bezorgde, zou u niet onder tien pond klaar komen." „Meisje," antwoordde de man verdrie tig, terwijl hij Snert nakeek, die wegstrom- Eelde, „jij hebt niet alleen een schok ge- ad." §2. Terwijl S'am Pleet Street door wandelde op weg naar Tilbury House, engelblij met zijn bestaan en jolig met zijn nieuw-ge- koohte rotan door de lucht zwiepend, ijs beerde de eigenaar van de Mammoet Uit geversmaatschappij in zijn privé-kantoor heen en weer, somber voor zioh uitstarend. Lord Tilbury was een korte, gezette, autoritair uitziende man en eigenlijk had alles wat hij deed, iets Napoleontisch in zioh. Nu imiteerde hjj onbewust Napoleon DUITSCHE SCHEEPVAART. De schadevergoeding door den Amerikaanschen arbiter definitief vastgesteld. De Amerikaansche arbiter Ermick heeft thans definitief vastgesteld, dat aan Duitsche scheepvaart-maatschappijen^ wier schepen tijdens den oorlog in beslag werden genomen, 74.243.000 moeten worden uitgekeerd. De eerste termijn nJu 25.000.000 kan spoedig worden uitbe taald, doch daar een deel moet worden uitgekeerd voor patenten en het radio station Sayville zullen de maatscnappijen 74.2% ontvangen van het bedrag van den eersten termijn. Het bedrag van 74.243.000 is 30.000.000 hooger dan destijds bepaald. Het vastgesteld bedrag zal grootendeels worden verdeeld onder de Hamburg-Amerika Linie, Norddeut- scher Lloyd en de Hansa. NIEUWE DI IKBOOTE.Y. Volgens den draadloozen Londenschen dienst zijn in Engeland drie duikbooten van stapel geloopen. HET WERKLOOZENCIJFER. Weer met 5000 gestegen. Het aantal werkloozen bedroeg in En geland 2 Juni 1.775.100 of 5049 meer dan in de voorafgaande week en 674.975 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. MANTOE KABINETSFORMATEUR. Nadat de pogingen om een concentratie- regeering te vormen, definitief waren mis lukt, heeft Koning Carol II den voor- maiigen minister-president Manioe gister middag met de vorming van een regeering belast Het is waarschijnlijk, dat aan deze re- peerin"-. behalve de nationale lieren- partij, ook vertegenwoordigers van andere politieke partijen zullen deelnemen, voor zoover dit door Manioe dienstig geoor deeld wordt DE ZWEEDSCHE METEOROLOOG SANDSTROEM. Uit Stockholm wordt gemeld. De Zweedsohe meteoroloog Sandstroem is sedert vijf dagen in het hooggebergte van Lapland, in de nabijheid van de Noorsch-Zweedsche grens, waar hij onder zoekingen deed, verdwenen. Een groote groep mijnwerkers, een mi litaire patrouille en een vliegtuig zijn uit gezonden om den vermiste te zoeken. Aangezien Sandstroem niet voldoende levensmiddelen bij zioh had en het weer na zijn vertrek veel slechter is geworden, verkeert men in de grootste ongerust heid omtrent zijn lot. - PROF. SANDSTROEM TERUG GEVONDEN. De bekende Zweedsche meteoroloog en ontdekkingsreiziger prof. Sandstroem, die sedert vijf dagen in het hooggebergte van Lapland verdwenen was en van wien men vreesde, dat hij door een ongeluk om het leven was gekomen, is gisterenmiddag ongedeerd teruggevonden. DE GISTING IN JAPANSCHE MARINEKRINGEN. Tokio, 10 Juni. De regeering heeft eenige belangrijke wisselingen in het hooger marine-personeel officieel bekend gemaakt. De vice-minister van marine en de chef van den marinestaf zijn afgetre den. Zelfs loopt het gerucht, dat admiraal Kato vervangen zal' worden door een hoo- gen officier, wiens inzichten beter stroo- in gevangenschap, die op het dek van de „Bellerophon" heen en weer schreed, ter wijl gieren aan zijn boezem knaagden. En zijn houding was inderdaad zoo tref fend, dat zijn zuster mevrouw Franoe® Hammond, die, zooals gewoonlijk, wan neer ze in de buurt was, even kwam aan- loopen, doodversohrikt in den deurpost bleef staan, terwijl de kranige piccolo, die haar binnenliet, eenvoudig door een pani- schen schrik bevangen werd en er open lijk van doorging. „Maar, Georgiel" riep ze uit „Wat scheelt er aan?" Zijn Lordschap bleef staan en zijn streng gelaat ontspande zioh iet®. Al sinds de dagen, dat hij nog maar eenvou dig weg George Pyke heette en over een heel klein beetje geld en een enorme eer zucht beschikte, was zijn zuster Francos zijn steun en toeverlaat geweest. Misschien dat haar raad thans een oplossing kon brengen» van het probleem, waarmee hij worh telde. „Ga zitten, Franska," zeide hij. „Ik dank den hemel, dat je gekomen bent. Jij bent de eenige, met wie ik kan praten." „Wat scheelt er aan?" „Dat zal ik je vertellen. Weet je nog wel, dat ik in Amerika een zekeren Pyn sent heb ontmoet?' J a." „Nu die Pynsent heeft een eiland bij de kust van Maine in eigendom." ,Ja, dat wist ik. En jij. „Een eiland," ging Lord Tilbury voort, „dat buitengewoon zware bebossching heeft. Hij gebruikte het alleen maar als vacantie-oord om te jagen en te visachen; maar toen ik daar eens een paar dagen bij hem logeerde, zag ik onmiddellijk welke groote handelsmogelijkheden daar verbor gen lagen." ,Ja, dat heb je mij verteld. Jij. „Ik zeide toen bij mijzelf," ging Lord Tilbury verder, wiens minst beminnelijke eigenschap was, dat hij nimmer duldde, dat een ander het verhaal al kende, als hij van plan was het te vertellen; niets bracht hem er dan ook van af om de geschiede nis nog eens voor te dragen. „Ik zeide toen zoo bij mijzelf: Als dit eiland behoor lijk geëxploiteerd wordt, dan kan het de maatschappij voorzien van al het noodige papier en ik bespaar er duizenden meel Ik was van plan om het land te koopen en er papiermolens op te richten." „Ja, en „Papiermolens," zeide Lord Tilbury flink-weg. „Ik deed Pynsent een bod, en daarna een hooger bod. En nog wou hij mij geen beslissend antwoord geven. Nu en dan scheen het, alsof hij wel verkoo- pen wou, en dan veranderde hij opeens weer van idee. En toen ik gedwongen was om weer naar Engeland terug te keeren, kreeg ik ineens een idee. Hij had het over zijn neefje gehad en dat hij vurig wenosh- te, dat dit jongmensch zich eindelijk eens zou vestigen." ,Jij boodt dus aan, hem naar Engeland mee te nemen en hem bij de Mammoet maatschappij een betrekking te bezorgen," zeide mevrouw Hammond een tikje onge duldig, Ze hield veel van haar broer en had ook wel ontzag voor hem, maar nu en dan kon zij zioh niet ontveinzen, dat hij wel eens wat wijdloopig kon zijn. Je dacht, dat hij dan verplichtingen aan je zou hebben.'

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1