muzfeT Toon 2dJig en eef TWEEDE EN LAATSTE BLAD GRATIS. STADSNIEUWS VOOR DE KINDEREN. VAN DINSDAG 17 JUNI 1930 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende nummers Callantsoog, Breezand. Anna Paulowna. Hoe verzend ik mijn brieven? HELPT DE POST a BIJ VBRZENDINQ ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 17 Juni21.61 uur. Woensdag 18 21.61 Door B. en W. is aan den heer J. Nebbeling alhier den persoonlijken titel verleend van „Opzichter der Algemeene Begraafplaats". Maandag 16 Juni behaalde onze stadgenoot de heer P. Bakker op het te Utrecht gehouden examen het diploma horlogemaker. De heer P. Bakker was leerling van den heer D. Bakker Keizer- straat 68. DOOD GEBLEVEN. Gisterenocbtend, ongeveer kwart voor elf, is de pl. m. 27-jarige W. Agema, bij het verrichten van zijn werkzaamheden, plotseling doodgebleven. De heer Agema was chauffeur bij het aannemersbedrijf van de fa. De Vries, welke firma de herstellingen aan den zee dijk uitvoert. Hij zat even op den rand van zijn auto met eenige werklieden te praten, toen deze hem plotseling op zij zagen vallen. Zijn gezicht vertoonde een blauwe kleur. De politie werd gewaarschuwd, welke onmiddellijk maatregelen nam. De trans- portcolonine van het Roode Kruis kreeg ook kennis van het ongeval en eenige leden van deze colonne hebben den over ledene toen met hun brancard naar zijn woning vervoerd, waar de direct ontboden geneesheer dein dood constateerde. Hart verlamming maakte een einde aan eein jeugdig, werkzaam leven. LANTAARNPAAL OMVERGEREDEN. Het begint een plaatselijke sport te worden om te trachten een lantaarnpaal omver te rijden In den nacht van Zondag op Maandag is er weder een tot zijn vade ren verzameld. Aan het eind van de Bin nenhaven is hij ten slachtoffer gevallen aan een auto, waarvan de inzittenden lich telijk onder den invloed verkeerden. Wij zouden den raad willen geven die lantaarnpalen maar van gummi te maken. AANRIJDING. Zondagavond omstreeks 7 uur moest de autobestuurder B. met een luxe auto van den heer Moorman, een familie van Huisduinen naar de Stationsstraat bren gen. De auto die de Stationsdwarsstraat inkwam, nam zijn draai te groot en kon niet verhinderen om het voorpuitje van den heer Fl. zoodanig te beschadigen, dat de muur gedeeltelijk gescheurd en uit zijn verband gerukt is. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. „HALLO, HIER BANDOENG". Voor de korte golf-lulsteraars. Eenigen tijd geleden een maand of drie ongeveer werd een stadgenoot, de heer Bosselaar, Langestraat 73a alhier, verrast toen hij op zijn zelfgebouwde toe stel op de korte golf muziek hoorde, die even later afkomstig bleek te zijn van Bandoeng. Het was de Gouvernemenits Post- en Telegraafdienst in Indië, die dien dag een proefuiezending uitzond met de bedoeling daarover rapporten van luis tervinken te verkrijgen. Daar het gehoor de, dat uitgezonden werd op een golf lengte van 15.93 m., inderdaad schitterend overkwam, meldde de heer Bosselaar dit naar Bandoeng. Dezer- -dagen mocht hij die voldoening smaken antwoord te ontvangen, waarbij bevestigd werd, dat hij inderdaad Ban doeng hoorde op een golflengte van 15.93 m. Tevens werd medegedeeld, dat iedere week Bandoeng kan worden gehoord op deze golflengte en wel 's Dinsdags tus- schen 14 en 16 uur Amsterdamsche tijd. Voor luisteraars op de korte golf is deze mededeeling ongetwijfeld van be lang, vandaar, dat wij haar hier ver melden. DE VRIJE MORGEN IN DEN VACANTIETIJD. Men vestigt onze aandacht op het vol gende: Door verschillende winkeliers (ook in de grootere bedrijven) wordt met bezorgd heid gevraagd, hoe het zal moeten gaan met toepassing van het Werktijdenbesluit gedurende den vacantietijd. Immers: eenerzijds personeel op va cantie en anderzijds aan de achterblijvers nog den vrijen morgen moeten toestaan, dat zou in vele gevallen beteekenen, dat de patroon zoo goed als alleen in de zaak zou blijven, Men ziet echter overal hoe in den vacantietijd door de achterblijvers meer werk wordt gedaan en dat collega's zulks overal graag doen om zoo eikaars vacantie mogelijk te maken en de t>edrij ven desondanks zoo goed mogelijk te doen functionneeren. Door het Districtshoofd te Amsterdam is nu de mededeeling gedaan, dat ten hoogste gedurende 4 weken ontheffing kan worden verleend voor den vrijen hal- ven dag, ingevolge het werktijdenbesluit, indien 1 week vacantie wordt gegeven en ten hoogste gedurende 8 weken, indien 2 weken vacantie gegeven wordt. De firma's moeten individueel de vrijstelling aan vragen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND MEI 1930. Mannen Aanvragen kwamen in om: 1 badknecht, 6 colporteurs, 1 electri- cien 20 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 incasseerder, 1 kellner, 1 klerk-teeke naar, 5 ketelbikkers 8 loopjongens 2 metselaars, 1 opperman, 2 timmerlieden, 1 timmerman 41 transportarbeiders, 3 werkman. Totaal 88 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 badknecht, 2 bakschippers, 2 bank werkers, 4 betonvleohters, 3 chauffeurs, 2 conciërges, 22 grondwerkers1, 1 huis knecht, 2 incaseerders, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 4 ketelbikkers 5 landarbei ders, 1 loopjongen 2 machinisten, 1 machine-bankwerker, 1 matroos, 4 metse laars, 1 meubelmaker, 2 opperlieden, I pakhuisknecht, 1 schilder, 1 slagersknecht, 1 smid-bankwerker, 1 smid, 2 stokers machinist, 4 stokers, 6 timmerlieden, 1 timmerman 29 transportarbeiders, 1 vliegtuigmaker, 2 volkstellers, 29 werk lieden. Totaal 140 personen. Geplaatst werden: 1 badknecht, 20 grondwerkers, 1 incas seerder, 4 ketelbikkers 2 metselaars, 1 opperman, 4 timmerlieden, 40 transport arbeiders, 1 werkman. Totaal 74 personen. Vrouwen: Aanvragen kwamen in om: 2 agentessen, 4 aardappelschilsters, 6 dagdienstboden, 9 dagmeisjes 5 dienst boden intern, 1 huishoudster, 1 hulp in de huishouding, 1 kamermeisje, 1 tweede meisje, 1 waschvrouw, 19 werksters. Totaal 50 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 dagmeisje 2 dienstboden, 1 huis houdster, 1 kookster, 1 winkeljuffrouw 16 werksters. Totaal 22 personen. Geplaatst werden; 1 aardappelschilster, 1 dienstbode in tern, 1 dagmeisje 1 kookster, 1 naaister, 16 werksters. Totaal 21 personen. beneden 18 jaar. MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST". De leerlingen van den heer De Hoogh zullen Woensdagavond in „Casino" voor het voetlicht komen. De kinder- ein meisjes-zangklassen zullen cantate's en meerstemmige liederen ten gehoore bren gen, terwijl de ledten van den dames cursus een cantate op Dultschen tekst zullen zingen, afwisselend met soli. Na de pauze wordt „Asschepoester" opgevoerd. Deize operette bestaat uit vier bedrijven. De hoofdpersonen zijn Assche poester, Petemoei, de twee zusters, Ko ning en Koningin, page, hofdames, die naren van den koning, prins, jonker en gasten. Voor kinderen en ook grooteren is het de moeite waard naar „Casino" te gaan. De zang wordt onderbroken door twee dansen, welke zijn ingestudeerd door den heer Jac. B. Polak, dansleeraar alhier. De pianobegeleiding is in handen van Mej. Agatba Koch. Het geheel belooft een mooie avond te worden, reeds vele kaarten zijn door de leerlingen verkocht, terwijl aan de zaal ook kaarten verkrijgbaar zijn k 30 cent per plaats. Met de uitvoering zal klokslag acht uur worden begonnen. - Voor verdere mededeelingen verwijzen we naar de advertentie. HET MUZIEKCONCOURS TE BAARN. Ons werd het „Baarnsch Nieuwsblad" van Vrijdag j.1. gezonden, waarin, be nevens het totaal-resultaat, ook eenige beschouwingen voorkomen omtrent dit in organisatorisch en financieel opzicht zeer geslaagde concours. Zeker ruim 3500 betalende bezoekers zijn aanwezig ge- H. O.) Ie el ijk in het gedran g kwam". Tóch een le prijs met lof! „Sted. Muziekcorps" speelde „verre beneden de verwachtin gen", heet- het verder, maar jammer ont breekt een andere definieering, waarin het corps dan faalde, hetzij in zuiverheid, samenspel, voordracht of iets anders. Aurora" kreeg meer dan het „toekwam" (le prijs 149 p.). Gelukkig staan we dus niet alleen in ons oordeel over dat corps. De Sup. afd. Fanfare, waarin „Onderling Genoegen" en „Waterland's Fanfare corps" uitkwamen, wordt door den recen sent „het glanspunt van den dag" ge noemd. We waren niet in de gelegenheid deze Afdeeling te hooren, daar de tijd drong, doch wij gelooven graag dat door beide oorpsen een excellente vertolking van de stukken is gegeven. Beiden be haalden het maximum aantal punten met lof der jury, dus er ontbrak niets aan de uitvoering. Het corps van directeur Peters (Waterland's Fanfare) verwierf den eersten eere-prijs met 69 punten en dat van directeur Schaar den tweeden eere-prijs met 67 punten; laatstgenoemde kreeg tevens de Medaille van H. M. de Koningin-Moeder. Het hoogst aantal pun ten in het Marschoonoours werd behaald door „S. V. D. B.", Rotterdam met 74 pun ten, (speelde 29 Mei). Van de 41 corpsen ontbraken er drie op het appèl, zoodat er dus 38 zijn uitge komen. Hiervan verwierven er 19 een le prijs, op 3 na, alle in de hoogere afdee- lingen. Tenslotte krijgt de jury nog een woord van hulde voor de wijze waarop zij de koren beoordeeld heeft; „oonoours-prao- tijken waren hun allen vreemd". Waarom dat laatste er bij gezegd moet worden, is ons eenigszins duister. Dat is toch van zelfsprekend? Een jury-lid moet toch on bevooroordeeld en zoo serieus mogelijk zijn taak opvatten? EXTRA-CONCERT „STEDELIJK MUZIEKCORPS" Naar aanleiding van de behaalde resul taten op het concours te Baarn, had het bestuur van b.g. corps besloten voor hare donateurs, zoomede genoodigden, een con cert te geven waarin dan ook de ooncours- nummers een plaats zouden krijgen. Dit had dan ook Zaterdagavond plaats in Casino. Hoewel het weder noch te koud noch te warm was, maar juist uitnemend geschikt vooor een zaalconcert, was de "belangstelling zeer miniem. Er zullen niet meer dan 300 menschen aanwezig zijn ge weest. Blijkbaar stelde men geen belang in hetgeen de vereeniging gepresteerd had, of wel "kende de nummers al, was dus niet nieuwsgierig meer. We spreken maar veronderstellender wijze. Alvorens de muziek zich liet hooren, sprak eerst de heer Jac. Bruijn, voor zitter der vereeniging, een kort woord van welkom. Ook hij was teleurgesteld door de geringe opkomst en geeft den zomer tijd daarvan de schuld. Spreekt zijn vol doening er over uit wat te Baarn behaald is, nu in 4 jaar aan geen wedstrijden deel genomen is en men met een nieuwen directeur in zee ging, terwijl men in de hoogste afdeeling geplaatst was. We zul len niet nalaten, vervolgde spr., om te pro- beeren het volgend jaar een len prijs te behalen, waarvoor we allen ons uiterste best zullen doen (applaus). De voorzitter richtte daarna een per soonlijk woord aan den directeur, welke hij in enkele hartelijke woorden huldigde voor hetgeen hij reeds voor het corps ge daan heeft en het vele werk wat hij- zich had moeten getroosten om zijn mannen voor het concours „klaar" te maken. Een groote fraaie lauwerkrans namens het Sted. Muz. werd hem hierop aangeboden, een geste die met fanfares en veel applaus beloond werd. Ook mevr. Pala werd niet vergeten, die een bloemstuk uit de han den des voorzitters ontving, als een bewijs van erkentelijkheid, daar zij mede een aandeel heeft in het succes. Toen werd met de afwerking van het concert begonnen. Achtereenvolgens wer den gespeeld: Kroningsmarsch uit „Le Profète", opera van Meijerbeer; Ouverture Thétes", Wattelle; „Les Spartiates symph. gedicht, Vidal; Ebrezza d'Amore, valse, Eta. Wesly; Ballet d'Isoline André Messager en den Marsoh uit „Cannen", van Bizet. Het geheel klonk wat hard en soms scherp, wat misschien ligt aan de plaats waarop men speelde, die voor de accou- stiek niet ideaal genoemd kan worden. Technisch echter werd er een goede prestatie geleverd en alles zeer beheerscht ten gehoore gebracht. Na afloop daarvan werd nog het woord gevoerd door den heer van Loo, die in zijn kwaliteit van eere-voorzitter van het Sted. Muz., de gelukwenschen overbracht van burgemeester Driessen met wat te Baarn bereikt was. (De beschermheer zelf kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn). Spr. zeide dat misschien een 2e prijs Wat teleurstellend heeft gewerkt, daar men op méér gerekend had, maar vergeten moet niet worden vervolgde hij dat men in de Superieure afdeeling uitkwam waarin men extra zwaar beoordeeld wordt. Men heeft thans gezien wat er van dilet tanten gevergd wordt en hij wekte daar om de leden op steeds trouw de repetities te bezoeken en vlijtig te studeeren om dan het volgende jaar te bereiken wat nu ge hoopt was. De heer Van Loo feliciteerde den heer Pala en zijn corps daarop met de successen te Baarn verworven. Wij zeggen -het hem na: „durcih halten", mannen! Een gezellig bal besloot den avond. In verband met dat Concours ontving het Bestuur nog de volgende schriftelijke felicitaties: een zeer hartelijk en opwek- ZOMERAVOND. Zoo'n zomeravond als die van gisteren! Wij waanden ons, noorderlingen die we zijn van den drie-en-vijftigsten breedte graad, een dozijn graden zuidelijker, daar waar Span'je's zonnige hoofdstad of Na pels liet te blakeren in dte zomerzon. Maar het was wel degelijk het oude, geliefde Nieuwediep, dat ditmaal voor tropenstad speelde, en we hebben er behoorlijk van geprofiteerd. We hebben ons bivouac op geslagen in de open lucht; al onze poli tieke, philosophische en andere gesprek ken hebben we gevoerd op straat of al thans op het achter-binnenplaatsje van ons eigen geliefd en gehypothekeerd erf. Onze hondjes hebben we met een stokje te water gedlreven, en, eenmaal erin, wil den ze niet meer aan land komen en bleven maar rondzwemmen. Onze poes, die niet van water houdt, heeft d'r traditionesle zonnigste plekje verlaten en het verruild voor de lekker-koele steenen van de scha duwzijde. Om van de kinderen maar te zwijgen; voor zoover ze nog tot de rubriek zuigelingen behooren, liggen ze met roode hoofden te slapen, en voor wat de jongens en meisjes betreft zoo van een jaar of acht, tien, zijn ze bij bet water niet vandaan te slaan. Gedeeltelijk komt dit door de ste keltjes, gedeeltelijk omdat het er zoo lek ker frisch is. En wij zelf? Waar zouden we anders zijn dian buiten, bulten, buiten. Natuurlijk, den heelen dag kan je nu een maal niet in zee zijn, er moeten aardap pelen worden' gekookt en ook moet er ge werkt worden, want de vacantie® zijn nu eenmaal nog niet begonnen, helaas! Maar overigens! Wij bivakkeeren op straat, zeiden we en het is alleen maar jammer, dat het voor zoo heel tijdelijk is. Ach, ach, hoe kort, hoe wanhopig kon duurt deze zomersche weelde hici op drie en-vijftig graden. Nu al kijken verstan dige menschen bedenkelijk naar de lucht: kan onze noorderhemel deze warmte ver dragen? Is er niet al weer, nu reeds, on weer op komst? Neen, zegt de Bilt, kam is er alt-bd, maar de temperatuur veran dert bij ons te weinig, zij is boven nor maal. Denk eens, wat een ongekend prachtigen barometer wij hadden: 67.1, na Groningen de hoogste stand hier te lande. De wind Oost, van die kracht 4, de tem peratuur 63° F., niet minder dan 6 graden boven normaal. Alleen de Bilt en Amster dam waren hooger. Zoo'n zomersche avond als die van gis teren! Hoe wordt hij gewaardeerd door oud en jong, groot en klein! En hoe zeld zaam is zoo'n windstille avond hier, waar bijna steeds de koele zeewind althans onze avonden sterk afkoelt. Hoe levendig is dan het stadsbeeld geworden! Laat ons hopen, dat we nog vele van deze fraaie zomeravonden bunnen hebben, want te- kort is over het algemeen onze zomer en te lang, veel te lang, de koude, natte periode! Zaterdag j.1. heeft de schooljeugd van Calr lantsoog haar Jaarlljksch uitstapje gehad naar Schoorl en Bergen. Omstreeks 9 uur vertrokken de auto's en wa gens uit het dorp. Tegen elven was men in Schoorl. Na hier eenige uren op het duin en in den speeltuin te hebben geravot, waarbij de in wendige mensch natuurlijk niet vergeten werd, werd de tocht voortgezet naar Bergen. Daar werd, na eenigen tijd te hebben gespeeld, een wandeling gemaakt langs het Hertenkamp, door het Berger bosch en zoo weer naar het punt van uitgang. iTot 6 uur kon de jeugd nu weer ravotten in den speeltuin. Toen werd alles weer reisvaardig gemaakt en in opgewekte stemming ging het weer 1 op Callantsoog af. Omstreeks 9 uur 's avonds arriveerde het ge- heele gezelschap weer behouden in het dorp, waar het werd verrast met eenige muzieknummers, uit gevoerd door de muzlekvereenlglng „Callantsoog". Mede door het prachtige weer, kan de school feestcommissie op een goed geslaagd schoolfeest- reisje terugzien. Door den heer Th. P. Hoogeveen ia een oerceedtje land verkocht, gelegein aan den Zwarteweg, aan den heer A. Raven alhier. De bedoeling is daarop een woonhuis te laten bouwen. POLITIE. Verloren: een handtaschje, inhou dende eenig geld. Gevonden: een rijwielplaatje. Inlichtingen ter secretarie. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de o.l. school I te Kleine Sluis, hebben zich slechte 8 sollicitanten aangemeld. De heer O. J. van der Ploeg heeft zijn benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op de arbeidsbemiddeling aam- genomen. weest. Van „Patiënta Vincit Ömnia" kend woord van den oud-dirigent, den (Soest) welke het maximum aantal punten i heer Ter Hall; een eveneens waardeerend (150) behaalde in de afd. Uitmuntendheid, wordt o.m. gezegd „dat de zuiverheid in het slot-aocoord (de oornetten b.v. oorr. Fanfarecorps". schrijven van den heer Leewens; van „Helder's Mannenkoor" en van „Helder's V Het is van het grootste belang voor oeconomische en snelle behandeling van de brieven, enz. door den postdienst, dat omslagen worden gebezigd waarop boven aan een strook, ter grootte van ongeveer 4 c.M. wordt opengelaten voor het plaat sen van stempelafdrukken, het aanhech ten van strookjes voor aangeteekende- en expressestukken, enz. Hoe wij het dus niet, en hoe wij het w e 1 moeten doen blijkt uit onderstaande afbeelding. Het is in ons aller belang dat de brieven vlug en op de goedkoopste manier behandeld worden; ieder werke hiertoe meel VAN UW BRIKVKN Hier, jongens en meisjes, hebben jelui hst welgelijkend portret van Mon Bonte, die zoo blij was met zijn eersten prijs, dat-ie zich direct liet kieken. Ongelukkigerwijs kwam hij voor het Juttertje te Iaat, dat wil zeggen niet Mon Bonte zelf maar zijn portret en daarom komt hij er nu vandaag in. Jelui vindi het zeker wel goed hè? I

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5