foomvd&rT tericfiTe n Radiografisch Weerbericht. bloembollencultuur Legerberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Marine-berichten. Haven van Nieuwediep. Marktberichten. Liefdadigheid aan huls. „Zeg juf, als het soms te lastig voor je is me eiken dag een stuiver te geven, kan ik wel me incasseerder den eersten van de maand sturen". Grutierrez, Madrid. 6. „Flips Indische Lotgevallen" door N. K. Bieger. Dit boek voor grootere jongens han delt over een Indo, een jongens wiens Holland- sche vader gestorven is en die vóór dien tijd naar Holland is gestuurd om door een oom en tante opgevoed te worden. De slechte, haast onmenschelijke behandeling van de tante die later( zenuwpatiënt blijtkt te zijn doet den jongen vluchten. Met hulp van een vriend, die stuurmansleerling is, reist Flip als hutjongen aan boord van een der Nederland schepen naar Indië, waar hij na eenige wederwaardigheden zijn inlandsche moeder terugvindt. Met hulp van n' ouderen Indo, hien hij op reis ontmoette weet Flip in den tuin, die het eigendom van zijn moeder is, tot een bloeiend bedrijf te maken, waartoe niet weinig meewerkt de igroote liefde, die den knaap ingeboren is voor natuurlijke historie. Het Indische leven wordt prachtig beschreven, zoowel het vele moois, dat het biedt, als ook de gevaren, die er aan verbon den zijn, terwijl 't ook ruimte geeft aan hooger leven, waaraan elk gevoelig zoekend, eenzaam menschenkind zooveel behoefte heeft. Een prachtboek voor Hollandsche en Indische jon gens van 1216 jaar. Pol Dom teekerude de illustratie» en den om- Prijs ing. 1.60. Geb. 2.50. Gids voor de Veluwe. Uitgave A. J. Wuest- man te Harderwijk. Zooals men weet, is de Veluwe een onzer mooiste streken, er is nog veel ongerept natuurschoon en bosch en heide en interessante zandverstuivingen worden af gewisseld door meertjes, beekjes, weiden en akkers. Het boekje bevat een practisch kaartje, allerlei dienstregelingen en mededeelingen 'be treffende de verschillende streken. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. „De Wandelaar." Zooeven verscheen onder leiding van Rinke Tolman, bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren, de Juni-aflevering van „De Wande laar", maandblad gewijd aan de natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie, folklore, buitenleven en toerisme. De plaag der bosch- en1 heidebranden Is voor ,A. B. Wigman aanleiding, een ernstig waarschuwend woord te laten hooren, terwijl ir. Felix Ortt voor hen, die van zins zijn, in zee te baden, behartigingswaardige wenken geeft. G. A. van Schaik, leeraar in de biologie te Haarlem, is met een geestdriftig clubje op stap gegaan en vertelt wat er te genieten valt in het prachtige Zuid-Limburgsche gebied. Ook ditmaal worden wij op een mooien dag in Mei door Jac. Bouma geleid door de Friesche boschterreinen. H. T. Buiskool voert ons naar het grijs verleden, waarvan de door hem beschreven hunnebedden zule merkwaardige getuigen zijn. E. Karst Jr. is onuitputtelijk, wanneer hij het heeft over de boóën: de eigenaardige Sak sische veehutten. P. J. Schenk brengt ons in kennis met een klein boosdoenertje uit de insectenwereld: den beukenispringsnuitkever, terwijl J. H. Brink- greve-Entrop in een folklorische schets de oude gewoonte tracht te verklaren, om op een bepaalden dag langslapers en laatkomers in het ootje te nemen. De rubriek „Van en voor de lezers" (natuur historisch allerlei") is weer -zeer uitvoerig. Ook in deze afdeeling van het tijdschrift wordt de strijd tegen bosch- en heidebranden gepre dikt, terwijl daarin tevens wordt stilgestaan bij de vernietiging van boeiend natuurschoon tn de buurt van onze residentie. Een overvloed van scherpe foto's vult gevarieerden inhoud op prettige wijze den aan. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: de nummers 23 en 24 van „Kie-ke-boe", weekblad voor de jeugd. Beide nummers bevatten weer een verslag van de kostelijke avonturen van het duiveltje uit het doosjes „Kie-ke-boe", beide nog een aardig verhaal en een paar versjes. No. 23 een leuken wedstrijd. Verschenen bij C. J. van Houten en Zoon Tijdschrift" Juni"nummer van ..Ons Eigen H. L. de Hoog schrijft bij eenige van zijn teekemngen over „Een Parijsche Arend"; J. Vijverberg over Mijn ontmoetingen met den kerkuil bij een foto en een paar mooie teeke mngen van J. Rusting. Dan volgt een interessant artikel over „Ma- chineconstructie: Teekens van dezen Tijd" over geweldige machines en onderdeelen bii fotos van Stork Co. W. H. Adria vertelt een en ander over het eiland Majorca, terwijl Johan Bnede het eilandje Urk als onderwerp voor een artikel koos. Noemen we nog een paar schetsen van Elisabeth Zernike van t-laes, een verhaal over een olifantenjacht op "Umatra met teekeningen van Verstijven en een artikeltje over Buziau. Bescheiden wensch. liet boerinnetje had gespaard voor een spiegel en stapte nu een winkel binnen in de stad. Ik wou graag een spiegel hebben. n Handspiegel, vroeg de verkoopster'. .Nee ik wou d'r een hebben, waar je je gezicht in kon zien. Ondervinding is een goede leerschool: maar het schoolgeld is hoog! „Wel ,m'n jongen, wil jij later dokter worden, net als je vader?" „Neen, meneer, ik kan niet eens een vlieg doodmaken". De vermeerdering van narcis sen en hyacinthen. In ons vorig artikel hebben wij de ont wikkeling en de vermeerdering van de tulpebolien besproken, thans zullen we die van de narcissen en de hyacinthen be handelen. Alhoewel tot verschillende familiën be- hoorend Is de natuurlijke bolontwikkellng bij beide bolgewassen niet heel verschil lend^! echts gaat de vermeerdering door middel van den bol bij hyacinthen in een langzamer tempo dan bij de narcissen. Waarschijnlijk staat dit in verband met de grootere bladoppervlakte van de narcissen en met de langere groeiperiode. Nauwe lijks toch hebben de narcissen de oude wortels verloren of de nieuwe beginnen zich alweer te ontwikkelen. Daarom blijft het plantgoed van de narcissen ook niet lang boven den grond, soms zelfs slechts enkele dagen. Terwijl bij een tulpebol de oude bol steeds geheel wordt uitgezogen en tulpebolien dus altijd éénjarig zijn, ge schiedt dit bij de narcissen slechts gedeel telijk. Het vervoer van het zetmeel uit de bolrokken of schubben begint steeds aan den buitenkant. Bij een tulpebol is dus de buitenste rok het eerst aan de beurt om droog en vliezig te worden. Daar op volgen de meer naar binnen gelegen rokken tot al het zetmeel is opgebruikt. Deze opeenvolging is een zeer natuurlijke, omdat de buitenste rokken ook steeds het eerst gevormd worden. De vorming en het uitzuigen heeft dus in dezelfde volgorde plaats. Een hyacinth heeft geen rokken, doch schubben. Rokken toch, zooals de tulpen de narcis die hebben, loopen geheel door, bij een hyacinth omhult het eene deel het meer naar binnen gelegene slechts ten deele, vandaar dat men spreekt van schubben. De bolbouw wijst er al op, dat hyacin then dikker kunnen groeien dan narcis sen,, zonder klisters te vormen; de schub ben toch kunnen verder uiteenwijken, de rokken van een narcis laten dit moeilijk toe. De rokken van een tulp zijn nog minder elastisch dan die van een narcis. Zwelt een tulp op het laatst van de groei periode, b.v. door sterken regenval, nog van heteekenis, dan barst de buitenste rok en vertoont de bol bij het rooien z.g. groeischeuren. Wanneer een jonge narcisbol geplant wordt, moeten de buitenste rokken wel hun reservevoedsel afstaan voor de ont wikkeling van de wortels en het boven den grond brengen van de bladeren, maar slechts enlkele rokken worden daarbij uit gezogen. De meer naar binnen gelegene olijven gevuld. Zoodra de bladeren meer voedsel verzamelen dan voor eigen strek king en wortelgroei noodig is en vooral, zoodra de bloemen zijn geplukt, begint de diktetoename van den bol. Behalve de hoofdknop worden dan reeds enkele klisters tot ontwikkeling gebracht. Is het geplante narcisbolletje klein ge weest, dan heeft de ontwikkeling van de klisters niet veel te beteekenen en wordt slechts de hoofdknop tot sterken groei aangezet. Bij het rooien komt dan een meer of minder dikke bol 'boven den grond. Was de g(eplante bol grooter, dan ontwikkelen zich naast den hoofdknop een of twee klisters, die evenwel nog binnen enkele gemeenschappelijke rokken met den hoofdbol zijn besloten. Zijn. die bij het rooien goed zichtbaar, dan spreekt men van een dubbelneus. Is zoo'n dubbelneus te klein om al verkocht te worden, dan wordt die weer opgeplant en groeit dan uit tot een grooten dubbelneus, waarbij de buitenste klisters dikwijls niet meer door rokken met den hoofdbol worden bijeen gehouden. Zijn ze ook reeds los van den algemeenen bodem, dan kan men ze af zonderlijk planten. Volkomen overeenkomstig deze ont wikkeling is die bij de hyacinth. Alleen gaat de ontwikkeling van de narcisbollen in verband met den bladstand slechts twee overstaande kanten uit, zoodat een narcis- bol bij overdwarse doorsnede een ellips vertoond, terwijl bij eep hyacinth de ont wikkeling van de jonge bollen naar alle kanten plaats grijpt. Bovendien is de groei van de hyacinthen minder sterk, zoodat pas na verscheidene jaren de klisters los aan den buitenkant van den bol komen te zitten. Vroeger had de vermeerdering der hyacinthen dan ook slechts plaats door middel van losgegroeide klisters. Nu hadden de hyaclnthenkweekers reeds jaren geleden opgemerkt, dat hyacinthen, die door ratten waren aangevreten of die op een scherp voorwerp In den grond wa ren terecht gekomen, waardoor de bodem een wond vertoonde (scheurbodems) in de bollenschuur op die wonden jonge bollet jes vormden. Aanvankelijk zag men de groote beteekenis van dit verschijnsel niet in, maar er zijn toch kweekers op het idee gekomen om zulke bollen opnieuw te planten, opdat ze de verdere ontwikkeling konden gadeslaan. De jonge bolletjes vormden blaadjes en bleken het volgend jaar een flink eind ge groeid te zijn; dikwijls bereikten ze de groqfte van de klisters, die zich aan de bollen vertoonden. Nu rijpte het denkbeeld om bij een ge deelte van de bollen stelselmatig de won den te voorschijn te roepen, die anders slechts sporadisch voorkwamen. Daartoe werden en worden nog de bollen aan de onderzijde zoodanig met een mes bewerkt, dat er drie elkaar kruisende sneden in eiken bodem ontstaan. Doet men dit kort na het rooien, wanneer er nog veel span ning in de hollen zit, dan wijken die zoo gevormde deelen een flink eind uiteen. Aanvankelijk werden de gesneden bollen in dezelfde schuur bij de andere hyacin then bewaard, den laatsten tijd heeft men echter afzonderlijke afdeelingen in de schuur, soms zelfs een apart gebouwtje. Naast dit snijden is nog een andere be handeling van de voor de voortkweeking bestemde bollen in gebruik gekomen, n.1. het hollen, ^ij dit hollen wordt de bodem door middel van een daartoe gefabriceerd mesje (holmesje) of met een soort lepel met scherpe randen totaal verwijderd, zoo dat na de behandeling de onderkant van alle bolschubben is te zien. Worden de bollen aan een daarvoor gunstige behan deling onderworpen, dan ontwikkelen zich op die schubben ook kleine bolletjes. Wat is nu het kenmerkende onderscheid tusschen gesneden en geholde bollen? Bij bollen van een dusdanige grootte, dat ze gehold of gesneden kunnen worden, bevinden zich tusschende schubben reeds kleine bolletjes, die slechts wachten op gunstiger tijden, vooral op ruimte om zich verder te ontwikkelen. Wordt nu een bol gesneden, dan krijgen deze bolletjes ge legenheid om uit te groeien en doen het ook, wanneer althans aan de groeivoor- waarden als frissche lucht, een gunstige temperatuur en een zeker vochtgehalte van de lucht, is voldaan. Naast deze bolletjes, die reeds in begin sel aanwezig waren, groeien dan ook nog wel enkele toevallige knoppen tot bolletjes uit. Het aantal bolletjes is echter bedui dend lager dan bij geholde bollen, waar tegenover staat, dat gesneden bollen gro ver jongen vertoonen. Wil men dus spoedig een partij hebben, waaruit leverbaar kan verkocht worden, dan gaat men snijden, wanneer men al thans de zekerheid heeft, dat de snijbollen volkomen gezond zijn en niet aangetast door het oudziek (aaltjesziek) of het nieuwziek, ook wel geelziek of zwartrand genoemd. Aangezien het geelziek echter door afsnijden van den top der bollen (vi siteeren) nog niet met zekerheid is te constateeren en het dikwijls voorkomt, dat de geelziekbaoteriën zich zich in het on derste deel van de schubben bevinden, Is het de laatste jaren vrijwel regel, dat men holt en niet snijdt. Is de bodem uit den bol gesneden, dan valt zelfs de geringste aantasting van de geelziekbacteriën vast te stellen. Holbollen plaatst men nimmer bij het leverbaar of bij het plantgoed. Voor hol bollen heeft men altijd een aparte afdee ling in de schuur of .een afzonderlijk ge bouwtje, holkamer of boorkast genaamd, (Hollen noemt men ook wel boren). In deze holkamer moet men behoorlijk kun nen ventileeren, moet men zoo noodig het licht totaal kunnen buitensluiten* maar dient men de temperatuur, zoowel als het vochtgehalte van de lucht, volkomen in de hand te hebben. Thermometers, vaak maximum- en ml- ndm urn-thermometers, vindt men in elke holkamer, ja, bij hyacinthenkweekers met uitgebreide culturen treft men zelfs zelf- registreerende thermometers en hygro meters aan. Er zijn in de bloembollenstreek lieden, die er hun beroep van maken, hol en snijbollen voor anderen te behandelen of de behandeling bij' verschillende kweekers te controleeren. Een goede holkamer is voor een hyacin- thenkweeker onmisbaar. Nadruk verboden. 12 Segt.: maj.-monteur C. G. Ver®eulen V^" Wachtschip Willemsoo. .rd naar Wachtscmp Vllssingen. 4 Juli: schipper O. W. Drechsler van Wacht schip Willemsoord naar O.zeed.kazerne. Toegekende brevetten. Marine-vliegbevret: off.-vlieger 3e kl. Goedhart. L. M. CORRESPONDENTIE. Een tweetal ingezonden stukken zijn voor het volgend nummer blijven staan. van 14 tot en met 16 Juni. BEVALLEN: A. Bezem-de Jong, z.; L. P. v. Meizen-v. d. Nieuwegiessen, d.; M. R. Hubregtsen-Kemmer, z.; W. M. v. d. V egt-Stoffels, z.; M. Boelhouwer-de ulopper, z.; J. B. Leeger-Steijn, d. OVERLEDEN: 0. Bos, 67 j.; M. Damen-Wijkhuizen, 74 j. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, bepaalt dat ge durende de kermisweek van Maandag 7 Juli t.m. Zondag 13 Juli a.s. Ie. aan minderjarige schepelingen, (ook die in eerste opleiding) mits 18 jaar en ouder, die daarvoor door hun gedrag in aanmerking komen, kan worden vergund te passagieren tot 1 uur 's nachts; 2e. aan minderjarige schepelingen, (ook die in eerste opleiding) die den 18-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt en daar voor door hun gedrag in aanmerking komen, kan worden vergund te passagie ren tot 12 uur 's nachts. BEGRAFENIS A. E. VAN DISHOEK. In tegenwoordigheid van zeer velen werd Zaterdagmiddag op de algemeene begraafplaats te Apeldoorn ter aarde be steld' het stoffelijk overschot van den heer A. E. van Dishoek, in leven inspecteur van 1. 0. in de inspectie te Zutphen en die te Apeldoorn. De heer van Dishoek was voorheen luitenant ter zee. Na in 1920 ge- pensionneerd te zijn werd hij benoemd tot schoolopziener te Zutphen. Kap. ter zee H. E. te Winkel en luit. ter zee ie kl. A. R.^ Meijer zijn van hun plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terug gekeerd. Off. van den M.S.D. 2e kl. H. Gorter, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Hr. Ms. mijnlegger Medusa is, onder bevel van luit. ter zee ie kl. W. H. C. Hoog, van V lissingen te Nieuwdiep aangekomen tot het ouden van oefeningen in het Noorderfrontier. Off. van den M.S.D. ze kl. J. A. Steernberg is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. (Ged. verbeterd bericht.) De marine-kustwacht uit Amsterdam zal De levering van gerookt- en pekelspek, e- noodigd ten behoeve van de soldatenmenage in het garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 Ju 1 1930 tot en met 31 December 1930, ls toege wezen aan J. Slikker alhier tegen den prijs van o.so per K.G. De adjudant-o.off.-instr. R. de Graaf van het reg. kust-art. is bij beslissing van den Inspec teur der Artilerie d.d. 12 Juni j.1. voor onbe- paalden tijd gedetacheerd bij de commissie van proefneming te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den M. v. D. d.d 26 Mei 1930 IIIe Afd. B. No. 128 zijn de sergeanten J. Boogaard, G. J. de Klerk en J. Kok van het reg. kust-art. geplaatst op de sollicitanten- lijst voor magazijnbeheerder der artillerie van de 3e kl. De res.-serg.-wachtgelder B. J. van Noort van het reg. kust-art. is met ingang van 1 Mei 1930 toegelaten tot een vrijwillige verbintenis voor zes jaren als serg.-hulpsohrijver en als zoodanig ingedeeld bij den Stad der Inf. De rijkswerkman M K. Hoorweg van het reg. kust-art. i9 op zijn daartoe gedaan verzoek me ingang van 28 Juni a.s. als zoodanig uit 's Rijks dienst ontslagen. 14 Juni 1930. Aangekomen 1 naar Londen het Eng. 17 Juni 1930. Aangekomen van Harlingen naar Rotterdam Zweedsehe Harlingen en vertrokken s.s. „Leeuwarden". en s.s. vertrokken „Elsa". vaM6 Vm 28 dezer oefeningen houden in de nabijheid van het fort Kijkduin te Den Helder. De off. van adm. 2e kl. H. C. van 't Hof Wachtschip Willemsoord naar Wachtschip schip te Willemsoord. Stoomvaart M(J. Nederland J. P. Coen, 15 Juni te A'dam. Prins der Nederlanden, t., 16 Juni v. Port Said. Poelau Laut, 15 Juni te Hamburg. Riouw, u., 15 Juni te Londen. Singkep, u., pass. 14 Juni Perim. Chr. Huijgens, t., 14 Juni te Belawan. Johan de Witt, u., 14 Juni v. Colombo. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, 14 Juni te Oran. Amazone, 15 Juni te San Carlos de la Rapita. Ares, u., 14 Juni v. Valparaiso. Bachus, 13 Juni v. New-York. Brion, 15 Juni te A'dam. Ceres,. 15 juni te Algiers. Commewijne, 15 Juni te Paramaribo. Doros, 14 Juni te Fiume. Euterpe, 14 Juni v. Damzig. Ganymedes, 14 Juni v. Greenock. Minerva, 14 Juni te Smyrna. Nereus, 14 Juni» v. Stettin. Odysseus, 15 Juni te Danzig. Ürion, 14 Juni v. R'dam. Orpheus, -15 Juni te Kopenhagen. Perseus, 13 Juni v. Palermo. Khea, 14 Juni v. A'dam. Baturnus, 14 Juni v. Smyrna. tella, 14 Juni te Huelva. Stuyvesant, 15 Juni te A'dam. Telamon, 15 juni v. Alexandrië. Tellus, 15 Juni te A'dam. Triton, 15 Juni te A'dam. Venus, pass. 15 Juni Dungeness. Astrea, 14 Juni te New-York. Baarn, u., 14 Juni te Mollendo. barneveld, 15 Juni te Hamburg. Boskoop, t., 12 Juni v. Talcahuano. Fauna, 15 Juni te Hamburg. Mars, 15 Juni v. Tarragona. Oranje Nasau, t., 15 Juni v. Madera. Venezuela, 15 Juni te Hamburg. Iris, 13 Juni v. Vigo. Mars, 13 Juni te Barceloma. Nero, 14 Juni v. A'dam. Oberon, 13 Juni te Genua. Orestes, 14 Juni te A'dam. Pluto, 14 Juni te A'dam. Poseidon, pass. 13 Juni K. Carvoeiro. Vesta, 12 Juni v. New-York. Orestes, 14 Juni te A'dam. Kon. Hoil. LloycL Amstelland, 16 Juni te A'dam. Drechterland, t., 15 Juni te Baha. Flandria, u., 13 Juni v. Bahia. Gelria, t., 14 Juni v. Rio Janeiro. Orania, t„ 145 Juni v. Las Palmas. Balland, u., 15 Juni v. Rio Grande. Zaanland, t., pass. 16 Juni Ouessant. Kon. Paketvaartmaatschappij. imombo, pass. 15 Juni Kaap Bom. 7 oradja, 14 Juni v. Suez. Van Spilbregen, 13 Juni v. Melbourne. Halcyon Lijn. Stad Haarlem, 14 Juni v. Hamburg Stad Arnhem, 10 Juni v. B. Ayres Holland—Afrika Lijn.' bilhton, t., 15 Juni te Antwerpen i^:i{°rin' V' 13 Juni v' Morubassa. Meliskerk, 15 Juni v. Hamburg Kijperkerk, 15 Juni te R'dam. Sumatra, u., 14 Juni v. Dar-es-Salaam. Nias, 16 Juni te Lorenzo Marqués. Nieuwkerk, t., 16 Juni te Kilindini. Nnwu "t" 13 Juni te Kaapstad. Nijkerk, 13 Juni te Antwerpen. Rietfontein, u., 13 Juni v. Suez. H°U*ndWest-Afrik» Lijn. Mehskerk, 15 Juni te A'dam. rechtstroom, u., 14 Juni v. Bordeaux. IJstroom, 16 Juni te A'dam. Gaasterland, t., 13 Juni v. Duala. Maaskerk, u., 13 Juni te Takaradi. Pollux, u., 13 Juni v. Duala. Reggestroom, u., 13 Juni v. Lagos, lexelstroom, t., 13 Juni v. Teneriffe. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 15 Juni te R'dam. Dinteldijk, 14 Juni te Los Angeles Rotterdam, 14 Juni v. Southampton Statendam, 15 Juni te New-York. Volendam, 16 Juni te R'dam. Leerdam, 13 Juni v. Havana. N Amsterdam, 14 Juni v. New-York. Holland—Britsch-lndië Lijn. Salawati, 16 Juni te Antwerpen. Andijk, u„ pass. 15 Juni Perim. Hoogkerk, 15 Juni v. Bombay. Koudekerk, 15 Juni te R dam. Meerkerk, u., 15 Juni v. Madras. Schiekerk, u., 14 Juni v. Genua. Streefkerk, t., 15 Juni v. Port Said. Stadsdijk, t., 14 Juni v. Port Said. Vechtdijk, t., 13 Juni v. Algiers. Holland-O.-Azië Lijn. Oldekerk, u., 15 Juni te Genua. Alderamin, u., 15 Juni v. Singapore. Oostkerk, t., 13 Juni v. Foochow HollandAustralië Lija Almkerk, u., pass. 16 Juni Sagres. Krakatau, t., pass. 12 Juni Penm. JavaNew-York Lijn. Breedijk, 14 Juni v. New-York. Merauke, 14 Juni te Batavia. SitoeboTido, pciss. 14 Juni Kaap Bon, Tydeus, pass. 15 Juni Perim. Blommersdijk, 13 Juni v. Belawan. Sembilan, 13 Juni te New-York. Java—China—Japan Lijn. Tjikarang, 12 Juni v. Hongkong. Tjigembang, 12 Juni v. Chinwangtao. Java Pacific Lijn. Bintang, 13 Juni te Singapore. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, u., 15 Juni te Belawan. Garoet, u., 15 Juni te Genua. Insulinde, t., 16 Juni v. Gibraltar. Kota Baroe, u., 15 Juni te Sabang. Kota Penang, u., 16 Juni v. P. Said. Kota Tjandi, 15 Juni te R'dam. Patria, u., pass. 14 Juni Perim, Sibajak, u., pass. 15 Juni Finisterre. Kertosono, u,, I Juni te Soerabaja. Kota Pinang, u., pass. 16 Juni Suez. Buitenzorg, t., 13 Juni v. Padang. Slamat, 14 Juni te Batavia. Djember, u„ pass. 13 Juni Point de Galle. Kota Inten, t., 13 Juni v. Port Said. Rotterdam—Zuid-Amerik* Lijn. Alphars, 13 Juni te Rosario. Alpherat, t., 15 Juni Las Palmas gep. Athena, t., 15 juni v. Rio Janeiro. Alcor, u., 13 Juni v. Santos. Alphard, 13 Juni v. Santa Fé. Alwaki, u., pass. 13 Juni Teneriffe. Sirrah, 14 Junite R'dam. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor, 15 Juni te Singapore. Diomed, 14 juni v. Dairen. Laertes, 14 Juni te Hamburg. Eumaeus, 15 Juni te Suez. Priam, 16 Juni te Suez. Clytoneus, 14 Juni v. A'dam. Dolius, pass. 12 Juni Gibratlar. Medan, 11 Juni te Mar„eille. Phemius, 12 Juni v. Yokohama. ALKMAAR, 16 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 42 vette koeien 280450, handel matig; 15 vette kalveren 50140; vette kalveren per kg. 1.101.40; 56 nuchtere kalv. (slacht) 824; 584 vette varkens (zware) per kg. 0.580.64; zouters per kg. O.Ó5'0.66, handel stug, AMSTERDAM, 16 Juni. Aardappelenmarkt. Op de heden gehouden aardapelenmarkt werd betaald voor: Andijker en Langedijker muizen 7,58 cent; Langedij- ker kleine 4—4,5 cent; Westiandsche muizen 8,59 cent; Westiandsche kleine muizen 4,5 5 cent, alles per kg. Aanvoer 4 ladingen, zijnde 280 H.L. AMSTERDAM, 16 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 535 vette koelen, 18 kw. 1.12—1.25; 2e kw. 0.98—1.10; 3e kw. 0.840.96; mindere soorten 0.72—0.82; 105 melk- en kalfkoeien 300—400; 143 vett« kalveren, 2e kw. 0.70—0.78, 3e kw. 0.62— 0.68; 66 nuchtere kalveren 1017; 8 schapen en 12 lammeren, geen noteering; 730 varkens, vleeschvarken* 0.76—0.77; zware varkens 0.73o.8sW vete varkens paarden 160280. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juni. Aangevoerd: 9000 bos worelen 6.70—9.40 per ioo bos; 13,000 kg. tomaten: A 62.80; B 62.40; C 61.90 en CC 28.10; 120,000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.50 7.60; drielingen 3.50—5.80; kleine 0.60—1, alles per 100 kg. DEN BURG (Texel), 16 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 2924 lammeren 20 —27, 12 schapen 35,43; 22 schrammen J 38—43; 21 nuchtere kalveren 12—20; 5 paarden 180270; 9 biggen 2026. NOORDSCHARWOUDE, Juni. Schotsche muizen 4—7.60, drielingen 2- 4»oo, kleine 0.40—0.60, alles per 100 kg. Aanvoer 11,000 kg. aardappelen. 0.70—0.72; 64 ,^Toe k°mt hef, dat je zoo laat bent?" "Waar?°e(?"r me nood*K, meneer"- „Voor een pak slaag, meneer". Buen Humor, Madrid. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Juni. Medegedeeld door ket Kon. Nederlandaah Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 772.8 te Nordoyan. Laagste stand 767.6 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit O.-riohtin- Ren, half tot zwaar 'bewolkt, droog, be- 1 udens toenemende kans op onweer, weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 8