S. A. KANNEWASSER ZN. KONIJN'S CORNEDBEEF Buitenlandsch overzicht. SAM EN ZIJN SCHAT BINNENLAND. Nr. 6821. EERSTE BLAD DONDERDAG 19 JUNI T930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderang. en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DB BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Lloyd George heeft, blijkens een med'e- deeLing in de „Daily Herald", het blad der Engelsohe Arbeiderspartij, aan de re geering de hulp der liberale kamerleden aangeboden voor het nemen van maat regelen ter bestrijding der heersohende werkloosheid. Concrete voorstellen kon de liberale leider niet geven, maar wei deelde Lloyd George mede nu reeds met zijn vrienden overleg te plegen inzake de voorstellen, die zij aan de regeering zullen voorleggen. Desgevraagd zeide Lloyd George zelf in geen geval een portefeuille te willen aanvaarden. Als er achter die voorstellen het denk beeld steekt van een coalitie tusschen de Arbeiderspartij en de liberalen, schrijft de „Daily Herald" in het nummer van Dinsdag, kan men ze meteen opgeven. De arbeiderspartij wil van geen coalitie weten. Lloyd George is nimmer stand vastig geweest. Wat hij vandaag zegt en morgen doet, klopt niet altijd. Nader wordt aan „Het Volk" geseind: In de wandelgangen van het Lagerhuis was Dinsdag het interview, dat Lloyd George aan de „Daily Herald" heeft toe gestaan, het gesprek van den dag. In libe rale kringen beweert men, dat de regee- ring reeds de oppositieleiders heeft uitge- noodigd. om met haar het werkloosheids probleem onder de oogen te zien en dat de liberale leiders de uitnood!ging heb ben aanvaard. De liberale deskundigen zijn druk aan den arbeid, om voorstellen uit te werken, teneinde deze aan de regeering voor te leggen. In het raadhuis van Londen is de con ferentie begonnen tusschen de kabinets ministers en de afgevaardigden der ge meenteraden en andere plaatselijke over heden, over het werkloosheidsprobleem. MacDonald deed een vurig beroep op de afgevaardigden, om een betere samen werking tusschen de regeering en de ge meenten tot stand te brengen. Hij wees op den toestand, die nog verergerd is door de nieuwe tariefwet in de Ver. Staten. Verslapt de nationalistische actie ln Brltsch-Indlë? Hetzelfde blad verneemt, dat te Bom- bay het gerucht gaat, dat geheime onder handelingen zijn begonnen met Gandhi. Pattand, een bekend staatsman, die den kleinen Inidischen staat Bhaunagar in naam van den minderjarigen1 maharadja bestuurt, heeft namelijk een paar dagen geleden verlof gevraagd om Gandhi in de gevangenis op te zoeken, ten einde zich er van te vergewissen of er kans op een compromis bestaat. Hij is niet alleen een oud vriend van den Indischen leider, maar heeft tevens het volle vertrouwen van de Britsch-Indische autoriteiten. Daar hij buiten het ooniflict en buiten de ongehoor zaamheidsbeweging staat, werd hem toe gestaan met GandM besprekingen te voeren. Hij heeft, dat spreekt vanzelf, geen of- ficieeie autoriteiten gepolst. Toch voegt de correspondent van de „Daily Herald" er aan toe, dat de regeeringen van Indië en de autoriteiten van Bombay groot be lang aan zijn bezoek aan Gandhi hechten, omdat zij geiooven, dat de nationalistische camnagne aan het verzwakken is en zii het achten, dat Gandhi in ruil Voor amnestie aan de politieke gevan genen, bereid zal zijn de campagne stop te zetten. Dit optimisme is volgens den oorrespondent voorbarig. Twee secretarissen' van het comité van het Congres van Bombay en de redacteur van het „Bulletin" van het Congres, zijn veroordeeld tot zes maanden strenge ge vangenisstraf wegens het niet in acht nemen van de order, waarbij optochten worden verboden. Twaalf posters van een winkel zijn ge arresteerd en werden elk tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. De gouverneur van Bombay heeft zich naar Sholapur begeven om daar zelf te onderzoeken, of de tijd is gekomen dien staat van belieg in de stad af te schaffen. Een aanwijzing dat de afschaffing van den staat van beleg ophanden is, is te zien in het voorstel om 250 gewapende politde-agenten naar Sholapur over te plaateen en den districts-magdstraat en den inspecteur van politie, die er vóór de onlusten in functie waren, weer aan het hoofd van het burgerlijk bestuur te plaatsen. De agitatie ln Indo-China. Dertien opstandelingen terecht gesteld. Volgens een op het ministerie van ko loniën te Parijs ontvangen mededeeling zijn 18 van de 89 Annamieten, die wegens deelneming aan den jongsten opstand door de commissie voor de misdrijven te Yen Bay ter dood waren veroordeeld, te recht gesteld. Er vielen geen incidenten voor. Onder de 13 terechtgestelde Antnamie- ten bevond zich een aantal vooraanstaande leiders der opstandige beweging, o. a. de 26-jarlge Thai Hoe, die in Frankrijk ge studeerd heeft en dien men de ziel der nationalistische organisatie acht. FEUILLETON Uit het Engelseh door P. G. WODEHOUSE. Hij werd in zijn arbeid gestoord, door dat de deur werd geopend en tot zijn ver bazing zag hij zijn nicht Kay Derriok voor zich staan, toen hij opkeek. „Wel, Kay", zeide mijnheer Wrenn. Ze had hem nog nooit zoo vroeg opgezocht op zijn bureau, want mevrouw Winnlng- ton-Bates verwachtte van haar onderhoo- rigen, dat ze minstens tot vier uur in dienst bleven. In haar blauwe oogen was bovendien een vreemde glans, die hem wat ongerust maakte. „Wel, Kay, wat voert je hier?" Kay ging aan den lessenaar zitten. En nadat zij zijn peper en zoutkleurige kuif met een lielkoozend gebaar ln de war had gemaakt, bleef ze een oogenblik stilletjes zitten nadenken. „Ik haat jonge mannen", zeide ze ein delijk. „Waarom is niet iederen schattig en oud ik bedoel een beetje bejaard, maar schitterend geconserveerd zooals u, schat?" „Scheelt er wat aan?" vroeg mijnheer Wrenn ongerust. „Niets bijzonder». Ik ben weg bij me vrouw Bates." „Daar ben ik blij om, kind. Er is geen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdagmorgen zijn de leden van de Staten voor het eerst bijeen gekomen in het nieuwe provinciehuis aan de Dreef te Haarlem. De acooustiek in de zeer hooge zaal bleek slecht te zijn; de leden, die achter aan zitten, en de pers kunnen niet alles verstaan, wat er gezegd wordt. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roëll, sprak eenige woorden ter nagedachtenis van mevrouw Kuykhof—-Koedijk, die elf jaar lid der Staten is geweest. Vooral het lot der geestelijk misdeelden had haar be langstelling. Zoo vervulde zij haar taak op onovertroffen wijze in de commissie van bestuur over Duin en Bosch en Medemblik. Tot buitengewoon lid van het ooilege van Gedep. Staten werd herkozen de heer Douwes (a.r.). Het Bergerbosch. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van Gedep. Staten om hen te machtigen, onder door hen te stellen voor waarden, aan de gemeente Bergen een bijdrage van ten hoogste 40.000 te ver- leenen ten behoeve van den aankoop door die gemeente van een gedeelte van het Bergerbosch, groot ruim 91/, H.A., thans eigendom van de N.V. Bouw- en Bouw- grondmaatsohappjj Bergen-Binnen. De heer Asscher (lib.) zeide, dat vele leden het voorstel van Ged. Staten zullen toejuichen. Dat de gemeente Bergen prijs stelt op het behoud van het bosch, blijkt wel uit de tegemoetkoming van het ge meentebestuur. Spr. deelde mee, dat zijn fractie voor het voorstel zal stemmen, in dien Ged. Staten de voorwaarde stellen, dat het bosch zal blijven zooals 't thans is. De heer Van Waerden (s.d.) vroeg, of Ged. Staten ook de voorwaarde kunnen enkele reden waarom' je je 'tijd zou door brengen door te zwoegen." „U bent nog erger dan Olaire," zeide Kay en haar oogen werden zachter. „Jullie spannen samen om mij te verweekelijken. Ik ben Jong en sterk en ik moet mijn eigen brood verdienen. Maar," ging ze voort, terwijl ze met haar vinger op zijn hoofd klopte om haar woorden meer nadruk bij te zetten, „ik wil geen baantje hebben, waarbij behoort gekust te worden door nletellngen als Claude Bates. Neen, neen, neen, mijnheertje!" Mijnheer Wrenn keek ontsteld en boos. „Heeft hij je gekust?" ,41a. Verleden week, oom, hadt u een artikel in het Huisgezin over de heilige schoonheid van den eersten kus. Nu, die van Claude Bates was niets pleizlerlg. Hij had zich niet geschoren en hij droeg een kamerjapon. Bovendien zag hij vaal en groen, alsof hij den heelen nacht aan den boemel was geweest. Iets minder heilig moois heb ik zelden gezien." „Heeft hij je gekust? Wat deed' jij toen?" „Ik heb hem heel hard geraakt met een boek, dat ik aan mevrouw moest voorle zen. Het was van dominee Aubrey Jer- ningham: „Is er een Hel?" en ik denk wel, dat Claude dacht van wel. Tot nu toe had Ik iets tegen de literaire keuze van mevrouw Bates, maar dat bewijst, dat ik er geen verstand van had. Als ze aan tijd schriften de voorkeur had gegeven, zou ik er leelijk imee gezeten hebben. Aubrey Jerningham's exemplaar was ongev. zes honderd bladzijden dik, stevig gecarton- neerd, en Claude liep er volgens de rege len der kunst een blauw oog mee op. En op dat moment trad mama Bates binnen.' stellen, dat het bosch ih de toekomst goed onderhouden zal worden. Mevr. Aukes—Timmer dankte het ooi lege, dat het nu reeds het voorstel ln be handeling brengt, en meende, dat het al- gemeene instemming zal vinden, omdat een mooi stukje natuurschoon behouden zal blijven. De heer Thomassen (s.d.) verheugde zich eveneens over het voorstel en hoopte dat Ged. Staten ook zullen denken aan het natuurschoon ln het Gooi. De heer Van Lennep (c.h.) waarschuw de, in de toekomst niet zoo snel een der gelijke beslissing te nemen, daar het dan wel eens mis zou kunnen loopen. De heer Boman (Ged. Staten) zeide, dat herhaling van een zoo snelle behandeling van een voorstel niet zal voorkomen. Daar vandaag de beslissing moest worden ge nomen, is het voorstel dadelijk in behan deling gekomen. Het voorstel van Ged. Staten werd z.h.s aangenomen. Hierna werd een bloemstuk binnenge bracht, afkomstig van een comité van actie tot behoud van het Bergerbosoh, waarmee den Staten dank werd gebracht voor de beslissing. Vervolgens werd de vergadering ver daagd tot 1 Juli, des voormiddags half elf. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Voor dö lichting 1982. Slechts een klein percentage loopt vrtt Zooals is bekend gemaakt, zal de loting voor don dienstplicht dit jaar plaats heb ben op a.s. Vrijdag 20 Juni, om twee uur namiddags, in de Rolzaal, Binnenhof 8, te 's-Gravenhage. Deze loting zal worden- gehouden voor de lichting 1982, dat wil zeggen: voor degenen, die zijn geboren in 1912, een enkele uitzondering daarge laten. Deze personen worden in het alge meen eerst het volgende jaar in Januari voor den dienstplicht ingeschreven en een maand of drie, later voor den dienst gekeurd. Men houde wel in het oog, dat deze loting niet dient voor hen, die onlangs gekeurd zijn. Voor laatstbedoelde per sonen, die dit jaar 19 jaar worden ,en in geschreven zijn voor de lichting 1981 is de loting het vorige jaar al gehouden. De uitslag was toen, dat in alle gemeen ten van het Rijk de ingeschrevene met den naam Johannes Petrus Keizer en met den geboortedatum 22 Januari (of degeen, die alphabetisch op dezen volgt) werd aangewezen al3 houder van lotings nummer één. De volgende lotingsnum mers zijn toegekend in de volgorde van de inmiddels gereed gekomen alphabetl- sche registers, waarbij de A. wordt geacht te volgen op dé Z. Wat nu personen betreft, geboren in 1912, voor hen zal Vrijdag a.s. één num mer worden getrokken uit een bus, waar in zich evenveel genummerde biljetten bevinden als er personen zijn ingeschre ven in het register van Amsterdam voor de lichting 1930. Gesteld, dat het Amsterdamsohe regis ter 6500 namen telt, dan komen er in de bus ook 6500 biljetten. Uit al deze biljet ten wordt slechts één getrokken. Nadat de voorzitter van de lotingscommissie heeft voorgelezen welk nummer daarop staat en dit aan het publiek heeft getoond, wordt in het Amsterdamsdhe register dat in het lotingslokaal aanwezig is nagegaan, wie onder dit nummer inge schreven is en wanneer deze geboren is. Naam en geboortedatum worden even eens bekend gemaakt en vervolgens wor den de aanwezigen in de gelegenheid ge steld, deze gegevens met eigen oogen te aanschouwen. Hiermede is de geheele loting afgeloo- pen, welke met alle daarbij te vervullen formaliteiten vermoedelijk nog geen half uur in beslag neemlt. Het getal vrijlotende Komt Tobralco aan het stuk zien gemakkelijk te wasschen moeilijk te verslijten!!!! VOLLEDIGE GARANTIE, „Nu, geen betere vriendin dan de eigen moeder. Hebt u ooit die oow-boys-films gezien, als ze aan het veohten zijn in zoo'n proeflokaal? Zooiets leek het wel. Me vrouw Bates begon mij te ontslaan, maar lk diende eerst mijn ontslag in, sohoot van mijn heup uit, als het ware. En toen ver dween lk en hier ben ik nu." „De kerel verdient een pak met de zweep," zeide de heer Wrenn zwaar adem halend. „Hij Is heelemaal niet de moeite waard," zeide Kay. Een wonderlijke mengeling van gevoe lens, de ze had ondergaan door de atten tie» van den ongeschoren Bates, had haar van de wijs gebracht. Maar nu begreep ze het weer. Het was ellendig om zoo iets monstrueus aan te nemen, maar de ver klaring lag voor de hand, er was iets van minachting in zijn omhelzing geweest. Als ze nog freule Derrlck van Mldways ge weest was, zou hij in geen millioen jaren moed genoeg verzameld! heDDen om haar zoo te naderen; maar de secretaresse van zijn moeder boezemde hem geen vrees in. En bij die gedachte voelde Kay een diepe dankbaarheid voor dominee Aubrey Jer- nlngham. Hoe dikwijls, moe van zijn plich ten in de gemeente, moest die uitnemende zleleherder in de verzoeking zijn geweest om zijn werk af te raffelen en aan den arbeid om nog eens een extra duizendtal woorden aan zijn boek toe te voegen, te ontkomen, en juist die meerdere woorden maakten het groote onderscheid, als men dit literaire werk ln het lioht van een pro jectiel beschouwde. Maar hij was sterk geweest. Hij had zijn zeshonderd bladzijden gevuld en had' toe- gezien, dat ze extra zwaar gebonden wer personen is niet heel groot. Het bedraagt niet meer dan 12 a 18 peroent van het getal na vrijstelling en afkeuring over blijvende personen. De houders van de zoogenaamde vrije nummers gaan in d'e alphabetisohe registers vooraf aan den houder van lotingsnummer één. Het is niet uitgesloten, dat in volgende jaren, o,a. in verband met de toeneming van het aantal geborenen in de jaren na 1911, ook het getal vrijlotende personen ©enigszins zal stijgen. De loting wordt ln het openbaar ge houden. VEREEN. VAN DE H. CATHARINA VAN SENEN. De Spaarne-Bank te Haarlem en de fir ma J. Luykx te Rosendaal berichten, dat de afschrijving is opengesteld op: 250.000 5 pet. obligatiën (zijnde de eerste tranche eener leening groot 400.000 nom.) ten laste van de Vereenlging van de H. Catha- rina van Senen (zusters Dominicanessen) Huize „Blijdorp", Voorschoten, in stuk ken van 1000 en 600 tot den koers van 99V* pet. Storting 1 Juli a.s. De opbrengst van genoemde leening zal voor ruim de helft worden aangewend tot delging van vlottende schulden voor den bouw van een fröbel- en vakschool aan het Hagedoorplein te Amsterdam (over het IJ). De overige gelden zullen besteed worden tot aflossing van bestaande onder- handsche schulden tegen een thooger ren te-type. De Zusters Dominicanessen van Voor schoten exploiteeren o.a. ook de bewaar scholen hier ter stede. DE RIJKSMIDDELEN. Al is de voorsprong, dien de opbrengst der rijksmiddelen over Mei ten opzichte van het jaar tevoren vertoont, niet zoo groot als over April, toen de maandelijk- sohe opgaaf met de onder de huidige om standigheden stellig opzienbarende stij ging van meer dan 4 millioen voor den dag kwam, zoo is toch een vooruitgang van ruim 2 millioen nog aanzienlijk ge noeg om het resultaat als zeer gunstig aan te merken. Als men de verschillende bronnen af zonderlijk nagaat dan blijkt het, dat ver reweg het grootste accres over Mei be haald werd met de inkomstenbelasting, die er niet minder dan 1.764.000, of ruim 85 pet., toe bijdroeg. Ook voor de vermogensbelasting is de vooruitgang in opbrengst over Mei ad 241.300 geenszins onbevredigend te noemen. In tegenstelling met de ovengenoemde belastingen, waarvan de opbrengst de raming voor vijf maanden in sterke mate heeft overschreden, valt er bij. het perso neel een achterstand van 8.708.000 ten opzichte van B/,» aan te wijzen, wat overi gens een gewoon verschijnsel is voor een middel als dit. Belangrijker is de achteruitgang ln Mei van de dividend- en tantièmebelasting, die met 867.600 den middelenstaat ont siert. De tegenstelling met de maand te voren, die een stijging had gebracht van ruim 9 ton, is nu wel heel groot. Toch is het nadeelige verschil over Mei op zich zelf van geen beteekenis, daar de vergelij king gemaakt wordt ten opziohte van een maand van 1929, waarin de opbrengst bijkans 6 ton grooter was geweest dan het jaar tevoren, zoodat er nog altijd een voordeelig verschil van ruim 2 ton tegen over Mei 1928 is. Het feit, dat er een achterstand is van 2.786.000 met die van het personeel de grootste op den staat zegt nog niet f zoo heel veel. Min of meer verrassend blijft het, dat (de invoerrechten steeds voortgaan met 'stijgingen te vertoonen, ditmaal zelfs ten i bedrage van nagenoeg 4 ton, waardoor ;het voordeelige verschil in vijf maanden nu al tot 2.274.500 en dat ten opzichte F van Vu der van 62 millioen tot 651/, millioen verhoogde raming tot 2.468.000 is aangegroeid. Van de accijnzen waren de uitkomsten over Mei nogal uiteenloopend, voor de (meeste echter aan den hoogen kant: zout 45.000 meer, bier 826.000 meer, suiker 489.000 meer en tabak nagenoeg f 80.000 meer. Daarentegen heeft het gedistilleerd het geringe bedrag van 12.400 minder opgeleverd, terwijl het geslacht, zonder dat daarvoor een bepaalde reden is aan te geven, evenals over April, niet meer die ruime baten oplevert, waardoor zich dit middel meer dan een jaar achtereen heeft gekenmerkt. Ditmaal was de ach terstand 69.500, al is er, evenals trou wens bij de andere accijnzen met uit zondering van den wijn voor de eerste vijf maanden nog een behoorlijke voor sprong. Registratie-, zegel- en successierech ten vertoonen alle min of meer aanzien lijke dalingen, resp. tot bedragen van 751.800, 150.000 en 181.000, die voor de twee eerstgenoemde de nadeelige ver schillen over vijf maanden tot resp. 8.919.500 en 582.500 hebben doen aan groeien, terwijl de successierechten over laatstgenoemd tijdsverloop nog op een voorsprong van f 1.140.480 en een voor deelig verschil ten opzichte van 5/12 der raming van ruim 1 2/8 millioen kunnen wijzen. Over het geheel genomen een staat met zeer bevredigende eindcijfers (ruim 2 millioen meer over Mei en ruim 10 millioen meer in 5 maanden) maar waarop toch weinig peil valt te trekken. (N. R. O.). SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 den met vlijmscherpe hoeken. Een oogen blik scheen dominee Aubrey Jerninghaim de eenige lichtplek in een duistere wereld. Ze dacht nog over hem na, toen er luid op de deur gebonst werd en Samuel bin nenstapte. „Goeien imorgien, goeien morgen," zeide hij jolig. En toen hij' Kay zag, sperde hij. zijn oogen wijder open, zijn lippen weken van elkaar, z'n vingers tastten krampachtig in het ledige, en hij stond haar aan te staren. Kay keek hem uitdagend aan. In deze stemming had ze een hekel aan alle jonge mannen en deze scheen geen aanspraak te kunnen maken op een beter gevoel van haar kant. Integendeel, want zijn uiter lijke verschijning was ln het geheel niet naar haar verfijnden smaak. Als de gebroeders Oohen een fout heb ben, dan ls dat, dat ze hun cllënen soms wel eens veroorloven om kleeren te kie zen, die wat al te uitbundig van kleur zijn voor ieder, die zich niet tegelijkertijd een guitaar en een stroohoed met een schar laken lint aanschaft. Gepast wordt er in een schemerig-verlloht vertrek, met het gevolg, dat oostuums, die makke paarden in de straat zullen doen steigeren, in de paskamer alleen maar aardig levendig van tint lijken. En Sam had er zoo een gekocht en dat was dom van hem. Als hij liedjes had moeten zingen in een gondel bij de Henley Regatta zou hij er keurig voor zijn uitgerust. Maar als heer verkleed, was hij iets opzebtig. Eigenlijk zag hij er uit als een bookmaker, die een biljard- match gewonnen heeft en Kay bekeek hem vol afkeer. Hij daarentegen staarde haar ln stom me bewondering aan. Het portret had hem al op iets bijzondier snoeplgs voorbereid; maar dat scheen hem, terwijl hij naar haar keek met oogen als theeschoteltjes, eenvoudig een beleediging, een oarica- tuur. Het meisje voor hem was weerga loos. Helena van Trole was er maar lee lijk bij. Hij' werd verliefd op haar schit terende oogen, zich niet bewust, dat ze gloeiden van minachting voor hem. Hij aanbad haar blozende wangen, niet we tend, dat de blos veroorzaakt werd door dat hij haar gedurende drie-en-dertlg seconden was blijven aanstaren zonder een blik af te wenden en zij werd er on rustig door. De heer Wrenn sprak het eerst: „Is er lete van uw dienst?" vroeg hij. „Wat?" zeide Sam. „Kan ik iets voor u doen?" De heer Wrenn tapte nu eens ulit een ander vaatje. „Dit is het bureau van Pyke's Huisge zin. Ik ben Wrenn de directeur. Wilde u mij spreken?" „wie?" zeide Sam. Thans keerde Kay zich naar het raam en toen hij haar oogen niet meer zag, kwam Sam weer tot zich zelf. Hij werd zich bewust, dat een grijze mijnheer, dien hij zich vaag herinnerde een paar uur ge leden bij zijn binnentreden ln de kamer gezien te hebben, het woord tot hem richtte. „Pardon?" „Wilde u mö spreken?" „Ja," zeide Saim, „Ja, Ja!" „Waarover?" vroeg de heer Wrenn ge duldig. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT Een aanbod van Lloyd George Inzake de werkeloosheid. 28) „Rn 9" tolde mijnheer Wrenn geboeid. TOBRALCO niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bt] „Hè?"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1