S. 1. WISSER SII NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Vreest geen Examen Buitenlandsch overzicht. RugpijnNierenPilleiB Nr. 6826. EERSTE BLAD ZATERDAG 28 JUNI 1930 58ste JAARGANG Het Engelsche vlootprogram 1930. - De ministercrisis in Duitschland. - Gevolgen van de nationaal socialis tische overwinningen in Saksen. - De kleine entente en het plan Briand. - Ernstige ongeregeldheden in Bolivië. - De onrust in Britsch-Indië. Komt Tobral co aan het stuk zien GEMENGD NIEUWS Rugzwakte? Weer scheen de heer Twist te aarzelen om op te treden als getuige décharge voor iemand, aan wien hij klaarblijkelijk het land had. Hij streed even met zijn gevoel. „En ik kan drukte hebben," gaf de heer Twist terug, zijn gepomadeerden snor op strijkend. „Dus nou moet het je maar van het hart, Glibber, w;aar ligt de tent?" HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p, zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f o.jo, f 0.70, f 0.70, f f.— Modeblad resp. f 0.9S, f 1.25, f 1.33, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIE Ni 20 ct p. regel (g&ljard). Ingt». meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. In het Engelsche Lagerhuis heeft Alexander, de minister van Marine, Woensdag het Engelsche vloot program voor dit jaar aangekondigd. Er zullen 3 kruisers van ongeveer 6500 ton met kanonnen van 6 duim, één flotille- leider, acht torpedojagers, drie onder zeeërs, vier sloepen en één mijniegger op stapel worden gezet, waarmee een totaal bedrag van 9 millioen pond (108 millioen gulden) gemoeid is, dat echter over 3 be» grootmgsjaren zal worden verdeeld. Alle schepen dienen tot vervanging van verou derde schepen en het geheeie bouwpro- gram gaat buiten de bepalingen van de vlootoonferentie om. De schepen zullen op de rijkswerven van Portsmouth, Devon- port en Chatham gebouwd worden .en in twee jaar moeten ze opgeleverd worden. Kenworthy, Lagerhuislid der Arbeiders partij! heeft naar aanleiding van het pro gram in een gesprek verklaard, dat, wan neer dit de eerste vrucht was van het vloottractaat, het veel heter ware geweest, zoo het nooit was gesloten. Te zamen met de schepen, waartoe reeds sedert de on- derteekening van het vloottractaat dit jaar bestellingen waren gegeven betee- kent dit program, dat voor nieuwe schepen in totaal 13 millioen uitgegeven wordt. Ik zie hierin, zeide Kenworthy, een on- noodige uittarting van-het buitenland. Deminister-orisisinDuitsch- 1 a n d heeft haar oplossing gevonden door de benoeming van Dietrich, tot rijksminis ter van financiën. Staatssecretaris Tren- delenburg van het rijksdepartement van oeconomische zaken, is voorloopig met de leiding van dit departement belast. Voor de functie van rijksminister van oeconomische zaken zou Treviranus, de tegenwoordige rijksminister voor de be zette gewesten, wiens departement weldra wordt ontbonden, in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling van de rijksre- geering in elk geval te trachten de finan- cieele wetsontwerpen langs parlementai ren weg aanvaard te krijgen. Ze zullen, nadat het rijkskabinet Vrijdagmiddag een definitieven vorm zal hebben bepaald, eerst aan den rijksraad worden doorge zonden. Wat er zal geschieden als de rijks raad of de Rijksdag de wetten verwerpt, staat nog niet vast. Dat de overwinning van de nationaal-socialisten, die zij verleden Zondag in Saksen hebben be haald, een ernstig gevaar voor de oeco nomische ontwikkeling van dit. land zou kunnen beteekenen, blijkt uit het volgen de feit, dat aan het „Acht Uhr Abend- blatt" is ontleend: Een der grootste steden van Saksen, welker handelsorganisaties een wereld vermaardheid1 bezitten, voerde sinds ge- ruimen tijd onderhandelingen met een bekende Zwitsersche bank over het ver krijgen van een crediet van 10 millioen Zwitsersche franken. De onderhandelin gen hadden reeds bijna haar beslag ge kregen, maar na het bekend worden van het resultaat van de Zondag in Saksen ge houden verkiezingen, zijn de onderhande lingen van Zwitsersche zijde terstond af gebroken. De betreffende stad zal het crediet niet verkrijgen; wegens de over winning der nationaal-socialisten. De ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente-staten, die te Praag in conferentie bijeen zijn, hebben zich Don derdag bezig gehouden met het plan van Briand en verklaarden dat het Pan-Buropa-plan hun instemming heeft. De antwoorden op de vragenlijst zullen afzonderlijk naar Parijs worden verzon den. In de a.s. bijeenkomst te Genève zul len bepaalde voorbehouden, op het plan betrekking hebbende, naar voren worden gebracht De ministers bestudeerden voorts de be trekkingen tot de staten van Midden- Europa na het sluiten der Haagsche en Parijsche verdragen en constateerden, dat na oplossing van enkele netelige quaes- ties een verbetering in de betrekkingen mogelijk schijnt. In ieder .geval zal aan gedrongen worden op naleving van de groote nationale verdragen. Dit laatste heeft meer in het bizonder betrekking qp de geruchten inzake de mogelijkheid van een troonsbestijging van Otto in Hon garije. Uit Bolivië worden ernstige on geregeldheden gemeld: Toen Woensdag een menigte menschen te La Paz, de hoofdstad van Bolivië be toogingen tegen den bevelhebber der re- geeringstroepen op touw zette, hebben de troepen op de betoogers geschoten, waarbij 34 menschen gedood zouden zijn. Een later bericht meldt dat de vroegere president Siles bescherming heeft gezocht in het Ainerikaansehe gezantschap. La Critica publiceert verder een parti culier bericht uit La Paz, waarin staat, dat de revolutionairen de provincies Cochahamba, Oruro, Potosi en Santa Cruz in hun macht hebben. La Paz is geïso leerd en in elk opzicht kan verwacht wor den, dat de hoofdstad in handen van de opstandelinige zal vallen. De opperbevelhebber van het Boliviaan- sche leger, generaal Kundt, zou zich tot de grensgarnizoenen om hulp gewend hebben. Twee regimenten blijken gewei gerd te hebben tegen de rebellen te vech ten. Medina, de minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Argentijnsche gezant schap toevlucht gezocht. Over de Onrust in Britsch- Indië vinden wij de volgende berichten: Het oomité van den nationalistischen krijgsraad in Punjab beeft besloten niet te gehoorzamen aan het bevel dat de ont binding van den krijgsraad en daarmee verbonden organisaties gelast. Verder is besloten krijgsraden te vor men onder dertig verschillende namen, met het doel ze voor den duur van een maand te laten functioneeren, zelfs als de regeering hen onwettig verklaart. Naar Reuter uit Pesjawar meldt, is het op het oogenblik aan de N.W. grenzen rustig. De troepen kunnen dank zij de ver betering van den toestand voor een deel terug getrokken worden. De stedelijke politie is echter versterkt. Vier vrouwen, onder wie de zuster van wijlen dr. Das en een vrouw van 60 jaar, zijn tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het deelnemen aan ver boden demonstraties. Twee oongresleiders werden om dezelfde reden tot 6 maanden veroordeeld. Bij de arrestatie van vier notabele vrij willigers, beschuldigd van burger-onge hoorzaamheid, is Donderdag een menigte van 300 menschen in botsing gekomen met de politie. Daarbij zijn 14 menschen ge wond, o.w. één doodelijk. De politie, van wie niemand is gekwetst, is meester over den toestand. DE STRIJD OM DE VETERANENWET. TOBRALCO I GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN II Eten veto van Hoover? VOLLEDIGE GARANTIE, niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij FEUILLETON Washington, 26 Juni (V. D.). Het Huis heeft de veteranenwet, waarbij; een be drag van 102.000.000 dollars wordt be schikbaar gesteld voor pensioenen voor veteranen uit den wereldoorlog, zonder stemming aangenomen en aan President Hoover gezonden. President Hoover zou Donderdag zijn veto over de wet uitspre ken en aan het Congres terugzenden. Het Huis zal daarna besluiten voor het eerste jaar vijftig millioen dollar beschik baar te stellen, welk besluit door den pre sident zal worden goedgekeurd. De be slissing van den Senaat is echter dubieus. Vermoedelijk heeft hij ook den brand in een schuur oij Ilaiserwerth gesticht, waarbij in 1928 twee rondtrekkende hand werksgezellen zijn omgekomen. Kürten heeft bekend dezen brand te hebben aan gestoken om de twee jongelieden om te brengen. Dit zou dan het aantal moorden op 13 brengen. DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE GEBIED. Men meldt aan de Nw. Rott. Crti Nog enkele dagen en het Rijnland zal geheel door de Franschen zijn ontruimd. Op 30 Juni zullen de laatste Fransche troepen te Mainz een laatste maal voor generaal Guilaumat, hun opperbevelheb ber, defileeren en daarop de stad verlaten. Tevens zal de laatste Fransche vlag van het Fransche hoofdkwartier te Mainz en hotel Wilhelmina te Wiesbaden, den zetel van de Rijnlandoommissie, worden inge haald. Van dit oogenblik af zal de Duit- sche souvereiniteit in het Rijnland her steld zijn. Trier zou Donderdag en Kehl Zaterdag a.s. worden ontruimd. De groote bureaux der Fransche burgerlijke militai re autoriteiten zijn reeds verlaten. Van de stations te Mainz, Trier, Landau en Kai- serslautern, de voornaamste Fransche gar- nizoens, vertrekken voortdurend troepen. Binnenland. VEEL HAGELSTEENEN BIJ HET DORP HAREN GEVALLEN. Tijdens een onweersbui ten Zuiden van de kom van het dorp Haren (Gr.) zijn zooveel hagelsteenen gevallen, dat men ze van den grond kon opscheppen. Aan de tuinvruchten is belangrijke schade toege bracht. Het eigenaardige is dat deze bui zoo plaatselijk was, dat men in het dorp en ten Noorden er van er niets van waar genomen heeft. UITBREIDING DER KINDERVERLAMMING. De kinderverlamming te Gouda heeft thans opnieuw een ongunstige wending genomen; de uitbreiding blijft nog steeds en regelmatig aanhouden. Woensdag deden zich wederom twee gevallen voor, ditmaal werden twee jongetjes, een van één en een van twee jaar, naar het Van Iterson-ziekenhuis vervoerd. Het aantal patiënten bedraagt thans 21. De meeste kazernes, villa's, hospitalen, woningen, exercitieterreinen, enz., die in beslag werden gen-omen, zijn weder ter be schikking van de Duitsche autoriteiten gesteld. Volgens het Berliner Tageblatt bedraagt de waaide van de talrijke panden, die jarenlang in beslag waren genomen en aldus waren onttrokken aan de Duitsche autoriteiten en het Duitsche bedrijfsleven ongeveer 400 millioen mark. De rijks- spoorwegmaatschappij: heeft voor het ver voer van de Franschen de noodige trans portmiddelen ter beschikking gesteld. Generaal Mangin, opperbevelhebber van de bezettingstroepen in de' Palts, zal hedenavond met het laatste deel der troe pen de Palts verlaten. DE ZIEKTE VAN DEN PAUS. Gefantaseerd. Naar Wolff uit Rome meldt, wordt in de bladen verklaard, dat alle geruchten over den gezondheidstoestand van den Paus, die door een Amerikaansch pers agentschap in omloop zijn gebracht, on juist zijn. Draag zoo noödig zorg voor 0w niarael Die piin ia de lendenen; die nare urine en Dlaasstoarnissen, hoofd pijn en duizeligheid: dat vermoeide én zenuwachtige, prikkelbare gevoel» zij behoeven niet te blijven .voort» duren. Zij kunnen overwonnen wor den door de verzwakte nieren te hulp te komen. Beproef het middel, dat door zoo- velen uit eigen ervaring wordt aan- Uit het Engelseh door P. G. WODEHOUSE. 27) „Zeg, ik geloof toch, dat die Glibber nou eens niet gelogen heeft. Luister, Ohimp, ik moest je liever maar alles ver tellen. Toen ik Glibber uitbekte, omdat ie den heelen nacht was uitgebleven, toen begon ie te1 kletsen over een brief, dien hij gekregen had van een kennis, Fin- glass, die 'm op zijn sterfbed geschreven had en daar stond in, dat die Finglass niet met het geld, dat hij gedrukt had, had kunnen wegkomen, omdat ze hem bijna bij' de kladden hadden, en hij had den heelen buit moeten achterlaten, ergens in een villa in een voorstad. En hij had Glibber geschreven, waar het huis was, en Glibber beweerde, dat het hem zoo lang had opgehouden, omdat hij naar het sprint had gezocht. En nou zou ik wel eens willen weten, of ie de waarheid sprak of dat ie in een van die fijne nachtten ten gewaaid is, met allerlei meissies. Want dan doet ie mij te kort." .iJa, het is ■waar," reide hü eindelijk. „Ja, maar luister nu eens. Dat klopt toch niet heelemaal. Als die Finglass de splint aan Glibber wou geven, waarom heeft hij dan zoo lang gewacht met die geschiedenis te vertellen?" „Omdat hij- dacht, dat ie zelf nog zou kunnen doorglippen om het te halen, na tuurlijk. Maar hij. kreeg last in Argen tinië, zoo gauw hij daar aankwam, en ze maakten hem koud; en hij had nog maar net tijd om de brieven te schrijven, en toen was ie om zeep." „Hoe weet je dat allemaal?" „Vinkie heeft mij ook geschreven." „Zoo? Nou, en dan klopt er nog iets niet; Toen hij er dan eindelijk toe kwam om Glibber van dat geld te vertellen, waar om liet hij' hem dan niet te gelijk weten, waar het was. Ik bedoel, waarom zei hij dan niet: Het ligt onder de deurmat of ik stopte het in den schoorsteen, in plaats van hem te laten zoeken, alsof ze warm en koud aan het spelen zijn." „Omdat," zeide de heer Twist met groote bitterheid. „Glibber en ik allebei kameraden waren, en hij; wou, dat we deelden. Eh om nou zeker te zijn, dat we zouden samendoen, heeft ie Glibber ver teld, waar het huis wias en mij waar ie den kluit gestopt heeft." „Dus dan hebben jullie alleen maar je koppen bij elkaar te steken en klaar ben je!" riep Dolly uit mot groote oogen. „Dat is het 'm." „Maar waarom doen jelui dat dan niet!" De heer Twist snoof. Het ls niet gemak kelijk om snuiven te classificeeren, maar dit was er een, die door een deskundige onmiddellijk herkend kon worden als een wanhopige snuif, veroorzaakt door het be want er is een middel dat U kalm houdt, en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten sef tot welke afgronden de menschelijke natuur zinken kan. „Omdat," zeide hij', „Glibber, die eigen gereide ellendeling, denkt, dat ie me te slim af is en den buit alleen binnenhalen wil." „Wat?" Mevrouw Molloy uitte een kreet vol echtgenootelijken trots. „Is dat niet schattig van mijn ouden taart! Ik had heusah niet gedacht, dat ie zooveel hersens zou hebben." De heer Twist was niet ln staat haar aardig enthousiasme te deelen. „Hij zal er niet vet van worden," zei hij grimimig. „Twee millioen pegels wordt ie er vet ter door," gaf Molloy terug, „Twee millioen pegels, maar nog geen rooie cent. Want de kluit is ergens ver stopt, waar ie in geen twee millioen Jaren zal zoeken." „Je overduvelt me toch niet, Ohimp Twist," zeide Dolly hem aanstarend met de geringschatting van een prinses, die mét een vodderaper geconfronteerd wordt. „Als ie maar blijft zoeken, dan vanzelf...." Ze hield op. De deur ging open en een man trad binnen, een goed-gebouwde, knappe man met een eerlijk gezicht, even veertig misschien. Toen hij dezen heer zag, kregen de oogen van Ohimp Twist iets vijandigs, maar Dolly stortte zich met een berouwvollen vreugdekreet in zijn armen. „O, Glibber, schat. Wat heb ik jou ver keerd beoordeeld." De binnentredende zag er uit, als iemand, die door het leed geslagen is en nauwelijks meer dragen kon. Deze uiting van liefde scheen iets van zijn last ai te nemen. „Stil maar, liefste," zeide hij, haar aan zijn breeae borst 'klemmend. Chimp Twist keek met afkeer naar deze weerzinwekkende scène van echtelijke verzoening. „Zeg, sla dat over," gromde hij. „Chimp heeft mij alles verteld, poppe- jongetjel" ging mevrouw Molloy verder. „Ik weet alles van het geld en ga jij maar rustig door om er in je eentje naar te zoe ken. Het kan me niet schelen, hoe laat je 's nachts wegblijft, hoor!" Het was een edelmoedig verlof, waar voor vele echtgenooten hoogst dankbaar zouden zijn, maar Glibber Molloy glim lachte slechts een wrangen, droeven, ge dwongen glimlach. „Het is heelemaal uit, kindje", zeide hij, zijn hoofd schuddend. „Het is voorbij. We moeten Chimp in de armen nemen. Ik kom hier mijn spel open spelen en mijn troef laten zien!" Een stilte, zwaar van beteekenis, hing in de kamer. Mevrouw Molloy keek haar echtvriend onthutst aan. Chimp begreep heelemaal niets van de heele situatie. De theorie, dat zijn oude makker tot inkeer gekomen was, dat zijn geweten plotse ling was wakker geworden, na op den slechten weg te zijn geweest en nu maakte, dat hij het betreurde zijn vriend te heb ben gedwarsboomd, die theorie was al ab surd om aangenomen te kunnen worden. Glibber Molloy kwam nooit tot inkeer. Chimp, die een tijdlang de film had be studeerd, had eens een stuk gezien, waar in een verhard misdadiger bekeerd werd bij het hooren van een kerkorgel, maar hij kende den heer Molloy voldoende om te weten, dat alle kerkorgels van alle ker ken ln Londen te gelijker tijd voor Glib ber hadden kunnen spelen, zonder dat het geprezen: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Wacht niet onnoodig langen doch begin nog beden met het g< bruik. net I» immers aanbevelens waardig om nw kwaal geen gelegen heid te geven zich verder uit te breiden. Foster's Pillen zijn geen alles genezend middel doch dienen uit sluitend voor de nieren en blaas, en tegen de uit verzwakking dier orga nen voortkomende kwalen. Verkrijgbaar bi) alle drogisten enz in glazen verpakking f 1.75 p. flacon hem een andere opmerking zou hebben ontlokt, dan: „Wat een heidensch lawaai." „Het huls is weg," zeide Glibber mis moedig. „Weg? Wat bedoel je?" „Verhuurd." „Verhuurd. Wanneer?" „Ik heb het pas vanmorgen gehoord. Ik was in een bar in Fleetstreet en toen stap ten er twee lui binnen en de een vertelde aan den ander, dat ie het ding net ge huurd had." Chimp lachte onwelluidend. „Dat komt van jouw vervloekte aohter- baksch geknoei," zeide hij onheusch. „Je had Chimp er maar in moeten kennen, kereltje. Nou heb je iemand met hersens noodig, geen stommeling, die niks meer kent, dan zoo'n paar flauwe op'iichte- rijtjes." De heer Molloy boog gedwee het hoofd voor den storm. Maar zijn vrouw had meer energie. „Wat een drukte," zeide ze uit de hoogte, „Dat zeg je hem niet, eer hij1 jou ver teld heeft, waar de kluit is!" riep mevrouw Molloy uit. „Zooals je wilt," zei Chimp achteloos. Hfj krabbelde een paar woorden op een vodje papier en legde er zijn hand op. „Daar! Schrijf nu op, wat jij weet en dan kan Dolly het hard op lezen". (Wordt varvolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1