Tweede Blad Bezoek van Zuid-Affrikaansche studenten. Zomertijd. STADSNIEUWS De warmte en onze gezondheid. Wenken tot ons afler welzijn. Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 8 Juli 21.62 uur. Vrijdag 4 21.61 Onze stadgenoot, de heer 0. Schel- iinger, alhier, slaagde voor het diploma gemeente-administratie. Op den len Juli slaagde onze stad genoot, de heer L. Rietvelt, aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk, voor de acte L. O. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Voor het examen van de 2-jarige oplei ding voor huishoudster slaagden de vol gende leerlingen: K. van Baltsen, E. Fels, A. M. C. Ko ning, O. Niessink, N. C. van Peperzeel, E. J. Peters, J. van der Pol, A. M. Schreu- der, F. Smith, O. Stellemian. HR. Ma „WITTE DE WTTH". Naar Nederland vertrokken. Willeanstadt, 1 Juli. Hr. Ms. torpedo- bootjager Witte de With la neden naar Holland vertrokken. STAFMUZIEK DER KON. MARINE. (Kapelmeester L. H. F. Leistikow.) Concert op Donderdag 8 Juli voor de Marine Club van 8 tot 10 u. Programma: 1. Deutschlands Waffenehre. Marsch H. L. Blankenburg 2. Concert Ouverture F. Doppler 3. Münchener Kindl. Walzer K. Komzak 4. Concert. Polka voor Piccolo L. H. F. Leistikow Solist de heer Th. Donkers. 5. Grande Fantaisie Aida G. Verdi Pauze. 6. Die Fledermaus. Ouverture J. Strauss 7. Drie Afrikaansche liederen arr. L. H. F. Leistikow 8. La Bohème. Fantasie arr. L. H. F. Leistikow 9. Finale. HELDERS FANFARECORPS. (Directeur Th. 0. Lugtenbuig.) Programma voor het concert te geven op Vrijdag 4 Juli, des avonds 8 u. 80 in de muziektent in het Plantsoen. 1. Rucphensche Feestmarsch J. R. van der Glas 2. Neron. Ouverture Dramatique. Francis Popy 3. Suite Oriëntale Francis Popy i. Les Bayaderes. 2. Au Bord du Gange. 3. les Almees. 4. Patrouille. 4. K. L. M. Marsch (the fyting Dutchman) Willy Schootmeyer 5. Ouverture Romantique Keler Bela t> Marche Populaire Joh. Wierts Van bovenstaand programma wordt op het op Zondag 6 Juli te houden concours te Haarlem' No. 1 gespeeld in den Marsch- wedstrijd, No. 2 als verplicht nummer cn No. 3 als eigen gekozen nummer in den Conoertwedstrijd. „A.V.R.O."-ACnE-COMITE DEN HELDER. Het Comité verzoekt ons te plaatsen: In een advertentie voorkomende In dit blad worden de luisteraars van de „A.V. R.O." opgewekt nu reeds vlaggen enz. te bestellen voor de protest-meeting, welke gehouden zal worden op 6 September a.s. in Den Haag. De Secretaris van het Comité deelt hierbij mede, dat er iemand langs de hui zen en bij de winkeliers loopt met „A.V. R.O."-vlaggen, zich daarbij uitgevende voor een reiziger van de „A.V.R.O.". De Secretaris van het Comité heeft zich direct telefonisch met de „A.V.R.0." in verbinding gesteld en het bleek dat de „A.V.R.0." geen reizigers in „A.VJt.0."- vlaggen heeft. Men is dus gewaarschuwd geen vlaggen aan huis of elders te koopen, wil men verzekerd zijn een vlag van de „A.V.R.0." te bezitten. De „A.V.R.0."-vlag is geen handels artikel. WATERTOCHTJES OP HET MARSDIEP. Er is ons al zoo dikwijls gezegd: „wat is het toch jammer, dat er in Den Helder geen gelegenheid is, om eens een uitstap je op het Marsdiep te maken. Wij zien het Marsdiep altijd van de landzijde, maar het zou zoo aardig zijn, als wij Den Helder en Huisduinen eens van de zee zijde konden bekijken. Vooral zij, die zich herinneren het uitstapje in 1925, toen een file van allerlei vaartuigen ter gelegen heid van de groote tentoonstelling een trip over het Marsdiep maakte, spreken nog vol lof over het mooie watertochtje. In verschillende groote badplaatsen be staat de gelegenheid om een stukje zee in te varen. In Ostende b.v. zoeken duizen den menschen verfrissching op zee en varen de booten af en aan. De Directie van „Esona" wil deze gelegenheid ook scheppen en laat a.s. Zondag 6 Juli de salonboot „Nieuwediep" een ochtend-, middag- en avondtocht op het Marsdiep maken. De prijzen zijn bijzonder laag, n.1. 60 en 40 cent. De duur der uitstapjes is ongeveer 2 uur. Vertrek van het Haven hoofd. Zij die van een zeetochtje houden, zullen zeker van deze mooie gelegenheid gebruik maken. Voor bijzonderheden zie men de in dit nummer geplaatste advertentie. „HELDER'S FANFARECORPS". (Directeur Th. C. Lugtenburg). Bovengenoemde vereeniging is de laat ste van onze muziekcorpsen die onze stad zal vertegenwoordigen in een muzi- kalen kampstrijd; die een kans zal wagen op het glibberige ooncourspad, met zijn vele voetangels en klemmen. Maar die allen overwonnen kunnen worden als het oorps en bloc zijn taak rustig en met de noodige zelfbeheersching zal vervullen. Dit lijkt gemakkelijk, maar inderdaad zoo is het lang niet. Men weet dat bij zoo'n ge legenheid strenge heeren noot voor noot, maat voor maat, deel voor deel, van de partituur volgen en geen detail verwaar- 1'oozen. Dat zij zonder aanzien des $er- soons hunne beslissing nemen; juist deze wetenschap is het die voor velen een groot struikelblok is, de gedachte daaraan doet aan de zenuwen geen goed en is meer dan eens de oorzaak geweest van falen. Soms van werkelijk goede corpsen, het behoe ven er maar een of twee te wezen bij' wie de zenuwen de overhand krijgen en men is „weg", tenminste verkrijgt dèt niet wat onder normale omstandigheden te berei ken was geweest. ,H.F.C." tenslotte, ons -eenige Fanfare corps, heeft ingeschreven op het Groot Nationaal Concours te Haarlem, dat uit gaat van de „Haarlemsche Politie-Muzlek- vereenigin-g", dir. R. van 't Hof, welk oorps haar 10-jarig bestaan herdenkt. Het zal gehouden worden in den tuin van het Brongebouw, een zeer goede gelegen heid voor dit doel. Geslaagd is de opzet wel, want niet minder dan 46 vereenigin- gen hebben ingeschreven, zoodat het con cours over 3 Zondagen verdeeld is. Ver leden Zondag heeft het concours een aan vang genomen en het zal Zondag a.s. ver volgd worden om 18 Juli te eindigen. Voor de tweede maal zal „Helder's Fanfare Corps' in de afdeeling Uitmun tendheid uitkomen en heeft als zoodanig te vertolken de ouverture „Néron" van Fr. Popy, een prachtig stuk muziek van een gedragen plechtig karakter. De di recteur heeft als vrij nummer gekozen de „Suite Oriëntale", van denzelfde compo nist. Aan den Marschwedstrijd wordt dien dag door niet minder dan 12 corpsen deelgenomen, „H.F.C." staat als no. 2 genoteerd en zal spelen „Rucphens Feest marsch", een pittige loopmarsch van J. R. van der Glas. (Een der andere corpsen heeft hiervoor, genomen „Stars and! Stripes" van Sousal) Het is feitelijk overbodig om het hier nog neer te schrijven, als we zeggen, dat er eenige maanden van onverdroten stu die en inspanning zijn noodig geweest om zich ten volle voorbereid naar de Bloemenstad te begeven. Dat men gaat, is het bewijs dat de directeur zoo'n functie is lang geen sinecure de over tuiging heeft dat het gaan zal. Thans nog eenige bijzonderheden over dt concours. De jury wordt gevormd door de volgende heeren: A. C. Willeumier, dir. Sted. Muziekschool, Ztwolle; M. Ltlr- sen, leeraar Muziekschool Mij. tot bevord. der Toonkunst, Haarlem; Ed. van Bei- num, dir. Haarl. Orkest-ver. Haarlem; R. v. 't Hof, dirigent, Haarlem'; K. Kerkhoff, oud-dirigent en muziek-criticus „O.H.Ct.", Haarlem. Er worden 7 rubrieken be oordeeld: stemming, tempo en opvatting, techniek, klankgehalte, nuanceering en fraseering, rhytmiek, samenspel. De te behalen cijfers loopen van 110 (7 vrij goed, 8 goed, 9 zeer goed, 10 uitmuntend). Het vereisohte aantal punten is: le prijs minimum 280 punt; 2e prijs 2271/a p. en 3e prijs 175 punten. Een heele collectie prijzen jvaaronder zeer kostbare heeft het jubileerende corps ontvangen, om deze aan de win naars uit te reiken. Zeker is het alleen daarom al de moeite waard om voor een prijs in aanmerking te kamen. Er spelen dien dag 16 corpsen, waarvan 9 in de sectie Fanfare. „H.F.C." speelt in een afd. met „Wilhelmlna", Volendam en „Volharding", lipendam. WINKELNIEUWS. Hedenmiddag opent de heer A. Duin- ker in de Krugerstraat, hoek Hertzog straat, een zaak in aardappelen, groenten, fruit en delicatessen. Deze nieuwe en fraaie winkel zal in dit, als 't ware uit den grond oprijzende, nieuwe stadsgedeelte, zeker levensvatbaarheid hebben. De winkel is ruim en trekt op dit punt wel de aandacht. KERMISVOORSTELLINGEN. In CaslnOi Het gezelschap Gebr. Chanson (Mie en Ko) openen de kermisweek ln Casino Zondag en Maandag met hun nieuwe Jor- daanstuk in 8 bedrijven „Kom even bin nen"! een lachstuk van je welste, waarin weer de bekende Jordaanvertolkers Mie en Ko de hoofdrollen vervullen, 't Tweede bedrijf van deze schets: „Badgast beroofd op Huisduinen" speelt op onze badplaats. Dit gezelschap treedt slechts 2 dagen op. VRACHTAUTO TE WATER. Gisterenmorgen is een vrachtauto van de „E.S.O.N.A.", toen de chauffeur den wagen achteruitreed, in de Binnenhaven terecht gekomen. Gelukkig was de auto niet geladen en bleef gedeeltelijk boven water uitsteken, zoodat de chauffeur er met een paar natte beenen afkwam. Heeft U een luxe AUTO noodig? Bel dan op 470. Garage „MOORMAN", Brakkeveldweg 62 Luxe 7-persoons wagens. Packard. Opel. Gisterenmiddag is de auto door een kiellichter van de Marinewerf, op het droge gebracht. DIEFSTAL VAN TWEEHONDERD VEERTIG GULDEN. Aan boord van Hr. Ms. „Vulcanus". Door een korpl.-machinist, dienende aan boord van Hr. Ms. „Vulcanus", is de vorige week Zaterdag, uit de Toko-kas van dezen bodem, een bedrag van 240 gul den gestolen. De dader is door de poLjie aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. STRAFZAAK P. SELDERBEEK. Naar wij vernemen heeft de Off. v, Justitie te Alkmaar hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis in de straf zaak Selderbeek. Zooals men weet, had de Officier 2 jaar gevangenisstraf geëisoht en de recht bank Selderbeek tot 1 jaar veroordeeld. Mettertijd zal deze zaak dus nog eens voor het gerechtshof teAmsterdam wor den behandeld. De aankomst. De koopman in alles, die in de wacht kamer derde klasse de gasten zag binnen komen, vond, dat het net gewone men schen waren. En hij stak tot groot ver maak van de jongelui zelf, die meening niet onder stoelen of banken. Hij had een schoonzuster, die in Transvaal was of was ceweest, en blijkbaar had die verteld van het ongewone menschensoort, dat je daar vindt. De Transvaalsche Boeren heb ben de bosohjesmenschen en misschien, dat onze koopman dacht, dat hij een col lectie Boschjesmenschen kreeg, in ieder geval, hij was hevig teleurgesteld. Precies op tijd liep de trein van 14.39 Woensdagmiddag binnen en precies op de minuut stonden de gasten op ons per ron. Maar eer het met de bagage geregeld was, ging er een half uurtje heen. Het gemeentebestuur had gezorgd voor labels, die aan de koffers konden worden beves tigd en „Helder's Belang" regelde dit in de persoon van den heer Fijting van Wal- sem. Ieder gast kreeg een dubbel stelletje labels, benevens een kaartje voor zijn logies. Straks zouden snelvoetige padvin ders de dames en heeren naar hun ver schillende woningen te brengen waar ze voor twee nachten gastvrij onderdak zou den krijgen. Offlcieele plechtigheden hadden aan het station niet plaats. Toen dat met de bagage in orde was, begaf het gezelschap er waren verscheidene dames bij en zelfs een paar kinderen, ook eenige Ne- derlandsche ingenieurs, die er zich bij hadden aangesloten en van de gelegenheid gebruik maakten de Z uid 3 r z e e w er k en te bezichtigen zich te voet, onder groote belangstelling van het Heldersche publiek, naar het stadhuis. Onderweg, De Zuid-Afrikaan sche vlag. Gelukkig, het weer, dat na het laat ste onweer nog niet geheel op streek was, hield zich goed en< voor een herhaling van een zoo stevige bui, die op dat oogenblik minder welkom zou zijn, behoefde niet te worden gevreesd. Jammer is het, dat ons jonge geslacht niets meer van dien Trans- vaal-oorlog weet; wat een praoht-gelegen- heid om deze stamverwante jongelui, die vloeiend Hollandsch spraken, zij het met een ietwat vreemd accent, eens het oude Krucerlied toe te zingen: „Die vierkleur van ons dierbaar land, die waai weer o'r Transvaal!" Maar de vierkleur van Kruger is er niet meer; in de plaats daarvan hing fier van den trans van ons raadhuis de nieuwe Zuid-Afrikaansohe vlag, zijnde de Nederlandsche kleuren oranje, wit-bl-auw (wat lichter dan de onze) met een Engel- sche vlag in de witte baan. „Kijk, ons vlag!" riep een van de jongelui enthousiast tot zijn mede-studenten en allen bleven een oogenblik staan, onder den indruk van dit blijk van attentie. Op het raadhuis. Ten raadhui-ze werden wij opgewacht door den burgemeester en de wethouders Bok en Smits, en aldaar was het, dat de heer- Driessen de volgende welkomstgroet hield: Dames en Heeren, Het is mij, evenals mijn medeleden van het College van burgemeester en wethou ders dezer gemeente, een bijzonder ge noegen u allen hier in dit fraaie raadhuis officieel welkom te heeten. Het gemeente bestuur van Den Helder ontvangt steeds gaarne gasten. Het doet dat dezen keer evenwel met zeer groote vreugde, omdat het hier begroet vertegenwoordigers van een stamverwante natie. Uw groote land aan Afrika's zuidpunt, waarmede ons kleine land aan de Noordzee zulke nauwe betrekkingen onderhoudt op velerlei ge bied, is ons Nederlanders steeds zeer sympathiek geweest. In het bijzonder heet het gemeentebe stuur van Den Helder welkom Zijne Ex cellentie De Villlers, gezant van de Unie van Zuld-Afrika hier te lande, die zeer zeker door zijn tegenwoordigheid de be langrijkheid van de vóór ons liggende da gen zal verhoogen. Voorts worden hartelijk welkom gehee- ten de vertegenwoordigers van de Ned. Zuid-Afrikaansohe Vereeniging welke steeds, zooals thans ook weer zulk een be langrijke rol vervult in het verkeer in den ruimsten zin genomen tusschen Zuid-Afrika en Nederland. Het Noordelijke deel van deze zoo wel varende provincie is nu juist niet bet rijkst bedeeld met datgene wat men in het algemeen placht aan te duiden met het woord „natuurschoon". Maar toch heeft deze streek, zooals u dezer dagen, naar ik hoop, uit eigen aanschouwing zult kunnen ervaren, zijn eigenaardige bekoorlijkheden. Gij zult hier kunnen genieten van fraaie vergezichten, gij zult de bekoring kunnen ondergaan van het vlakke Noord-Holland- sche polderlandschap en van de Holland- sche luchten op uw tocht op morgen naar de Zuiderzeewerken. De stad Den Helder zelve zal u, dank zij de zoo zeer gewaardeerde medewerking van Zijne Excellentie den Vice-Admiiraal, Commandant der Marine, en van den Di recteur van 's Rijkswerf, iets bieden, wat geen enkele Nederlandsche stad u zal kun nen laten aanschouwen. Wanneer wij ons zoo dadelijk na afloop van deze ontvangst met de voor het raad huis gereed staande autobussen naar 's Rijks grootste marinewerf zullen laten rijden!, dan zullen ons daar onder deskun dige leiding de voornaamste werkzaam heden en bezienswaardigheden van deze instelling worden getoond. Ik zeg met op zet de „voornaamste", omdat ons bezoek uiteraard' gebonden zal moeten zijn aan de daarvoor toegemeten tijdruimte, die, het spreekt haast vanzelf, te kort is om alles tot in de finesses te kunnen bezien. Om u evenwel van te voren met eenige belangrijke feiten omtrent deze instelling op de hoogte te stellen, zal u zoo dadelijk een klein geschrift ter hand worden gesteld. Na afloop van de bezichtiging van 's Rijkswerf zullen de deelnemers onder geleide van padvinders worden gebracht naar hunne particuliere verblijven, waar zij gelegenheid zullen vinden om kennis te maken met die Heldersche ingezetenen, die hunne woningen, op verzoek van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer „Helder's Belang", welke vereeniging zich zoo bijzonder heeft beijverd om deze da gen zoo goed mogelijk te doen slagen, met de meeste gastvrijheid voor u open heb ben gesteld. Tevens kunt u zich daar gaan kleeden voor den maaltijd, dien het gemeentebe stuur .de eer zal hebben- u aan te bieden in het theehuis „Duinoord". Autobussen zullen u daarheen brengen. Op dezen tocht zult u zich er van kunnen overtuigen, dat deze gemeente met de haar ter beschikking staande middelen, die, ik moet het hier met eenig leedwezen zeggen, dikwijls heel schraal zijn, al het mogelijke in het werk stelt, om haar inwoners en de vreemde lingen aangename ontspanning te kunnen bieden. Gil zult een' wandeling -maken door „De Donkere Duinen)", die, hoewel thans nog niet op haar fraaist, in de toekomst zeer zeker een aardig park zullen vormen. Daarna zal de zooeven door mij ge noemde maaltijd plaats vinden, waarbij, naar ik hoop, de gezelligheid en de jolijt mede als gast zullen aanzitten. Na afloop van dit gebeuren wordt het gezelschap, wederom per autobus, naar de stad gereden. En ik houd mij er bij voor baat van overtuigd, dat u, tengevolge van de aangename vermoeienissen van dezen dag en onder de inwerking van de zeelucht, een zeer goede nachtrust zult genieten, zoodat u den dag van morgen frisch en krachtig zult kunnen aanvangen. Morgenochtend om half negen zullen de deelnemers -zich verzamelen aan het begin der Buitenhaven, om vervolgens met com municatievaartuigen van Hr. Ms. Marine vervoerd te worden naar het vliegkamp „De Mok", dat bezichtigd zal worden. Ik wil reeds thans verklappen, dat gedurende dat bezoek voor een beperkt aantal lief hebbers de gelegenheid zal bestaan om een tochtje per watervliegtuig mede te maken. Na bezichtiging van het vliegkamp zal het gezelschap door middel van de com municatievaartuigen' gebracht worden aan boord van Hr. M-s. „Gelderland", den oor logsbodem, waarmede de voorzeker bij u in dankbare herinnering voortlevende pre sident Paul Kruger, in het begin dezer eeuw van uw land naar Europa werd ge bracht Ik geloof zeker, dat u deze vrien delijke attentie, welke u door den Vice- Admiraal wordt bereid, op prijs zult stellen-. Het debarkement van Hr. Ms. „Gelder land" zal, na afloop van den1 vaartocht op de reede van Texel, plaats vinden op de sleepboot „Assistent", welke u, naar ik hoop, zonder al te schadelijke gevolgen van het zeetochtje, aan wal zal brengen. >De autobussen, die zoo langzamerhand goede bekenden van u zullen zijn gewor den, zullen daar gereed staan om u te brengen naar de badplaats Huisduinen, welke plaats zich vooral in den laatsten tijd, dank zü het ernstig streven in die richting van, ik mag wel zeggpn. de ge- heele Heldersche burgerij, in een druk badgasten-bezoek mag verheugen. Aldaar zal in het badhotel van de N.V. „Zeebad- Huisduinen" een) noenmaal worden ge bruikt. Hierna staan om half twee ongeveer dertig auto's, die daartoe welwillend be schikbaar zijn gesteld door Heldersche in gezetenen, gereed om u naar het grootste nationale werk, dat Nederland ooit binnen zijn landsgrenzen heeft ondernomen de Zuiderzeewerken te brengen. Gij zult daar kunnen aanschouwen wat Nederlandsche ingenieurs tot dusverre hebben gewrocht. Het „Hbl." schrijft: In de zomersohe warmte van deze dagen gevoelen we on® allen anders dan ge woonlijk en we vragen ons af, wat we moeten doen en laten, om zoo weinig mo gelijk last van de hitte te ondervinden. Do last, welken wij van de warmte hebben, is afhankelijk van de vochtigheid van de atmosfeer; is het vochtgehalte laag, dan zal ons de warmte weinig deren. Men zorge in de eerste plaat® ook de heeren der schepping voor luchtige, gemakkelijk zittende kleeding; op -het kantoor trekke men jas en- vest uit en drage er een sporthemd met riem. Voorts is het parool veel baden en wasschen, opdat onze poriën goed geopend blijven' en vooral verzorge men in dit opzicht zijn voeten goed. Men slape met open ramen! En men ete weinig vet en veel vruchten. Alcoholische dranken gebruike men vooral niet te veel, maar tegen een verfrissch-enden dronk in1 den vorm van kwast e. d., is absoluut geen be zwaar. Integendeel! En er bestaat ook geen bezwaar tegen ijs in zijn dranken te gebruiken. Voor zuirelingen dreigt groot gevaar als ze in deze dagen te warm gekleed wor den. Oververhitting is voor zuigelingen zelfs levensgevaarlijk. Een enkel flanel letje is voldoende, en dan een enkel la kentje. Moeder behoeft niet 'bang te zijn voor blootwo-elen van den kleine, dat is het instinctmatig verweer van baby tegen oververhitting. Men- bado de kinderen veel en late ze gerust naakt spartelen. En men lette er vooral 'op, den kinderen geen melk, soep of bouillon van' den vorigen dag te gevenl Juist des zomers kunnen jonge moeders veel nut hebben van de adviezen van de consultatie-buxeaux van den gemeentelij ken geneeskundigen- dienst en men ver- zuime niet in voorkomende gevallen dat advies in te winnen. Gewaarschuwd moet worden tegen het zich door de zon te laten verbranden zonder daarbij de noodige voorzichtigheid te betrachten. Zonnebaden zijn goed, maar er is een periode van veertien dagen noo dig ter voorbereiding op totale zonnebaden (die ten- hoogste twee uur achtereen mogen duren1). En in- den beginne vette mem zich in met zoete olie! Men drage bü sterken zonneschijn-, en ook als men last van hooikoorts heeft, een zonnebril. Aan het strand is dat altijd aan bevelenswaardig ter voorkoming van hoofdpijn en duizeligheid. Strijdt tegen muggen en vliegen met klamboe en vliegenmepper: dit komt volwassenen en kinderen ten goede. Tot slot van de dagen zult u zich des Donderdagsavonds zetten aan een maaltijd in de Marineclub, welker bestuur de vrien delijkheid heeft gehad de localiteiten daar voor ter beschikking te stellen. Gedurende den maaltijd zal het Stafmuziekcorps van de Koninklijke Marine een concert geven in de tegenover de Marineclub gelegen muziektent. Ik ben thans aan het einde van mijn rede gekomen. Ik heb gemeend goed te doen daarin eenigs-zins uitvoerig het af te werken programma te behandelen, op dat u zich vast kunt instellen op den in spannender^ doch hopelijk aangenam-en tijd, die u -hier zult doorbrengen. Ik spreek de hoop uit, dat, wanneer gij, na beëindiging van uwe studiën hier te lande of elders in Europa, wederom terug zult zijn gekeerd in Zuid-Afrika, de dagen, die door u in Den Helder zijn doorge bracht, steeds in prettige herinnering bij u zullen voortleven. Ik heb gezegd. Namen-s de gasten- werden zijn woorden beantwoord door den heer Scholtz, een der studenten, die een kort woord van dank, nu reeds, wenschte te brengen voor de hartelijke ontvangst. Wij, die reeds eenige jaren in Nederland studeeren, zoo zeide bü, zü-n gewend geraakt aan de Holland sch© Gastvrijheid en ook thans weder is te onzer eer een groot programma opge steld. Wü, die als regel niet in de gele genheid zijn. dit deel van Holland te be zichtigen, verheugen er on® over dat ons thans die gelegenheid geboden wordt. Na dit korte woord werden de verver- Behingen rondgediend en na een kort op onthoud begaf het gezelschap zich in- de gereedstaande autobussen, die het naar s Rükswerf zouden vervoeren. Voorop de burgemeester met den gezant, en den Voorzitter van het Algemeen Ned. Ver bond, daarachter de drie groote bussen. Het bezoek op de werf. Men verwachte van ons geen verslag van het betzoek dat aan de werf werd ge bracht. Het staatsbedrijf, dat wij allen kennen onder den naam van 's Rijkswerf, is zeer zeker interessant, vooral als men het in volle werking ziet, maar om een beschrijving te geven van- alles wat wil daar zagen, zou te uitvoerig en voor de Helderschen wellicht niet interessant ge noeg zijn. Immers, zij kennen de werf als geen ander; zij brengen er een groot deel van -hun leven door, en bovendien- zou een uitvoerige beschrijving van de werf veel meer plaatsruimte vragen dan waarover

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5