N.V.Zeebail Huisduinen Badpaviljoen THÉ DANSANT Hotel-Pension ■I. VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 5 JULI 1930. z 1.22 Het bezoek der Zuid-Afrikaansche Studenten. II|J ZONDAG 6 JULI van 3 tot 6 uur Huzarensalaad Vermicellisoep Roastbeef Plombière Vruchten Dessert Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juli. Z 6 M D W D V 7. 8 9 10 11 12 op: 17.41 18.58 20.09 21.08 21.52 22.25 22.48 ond. 1.42 2.09 2.47 3.38 4.41 5.51 op: 4.45 4.45 4.46 4.47 4.48 4.49 4.50 ond: 21.20 21.19 21.19 21.18 21.17 21.17 sm. 5.49 6.53 7.53 8.46 9.30 nam. 6.22 7.23 8.21 9.09 9.51 10.09 10.27 21.16 10.45 11.02 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 5 Juli21.61 uur. Zondag 6 21.50 Maandag 7 21.49 Onze stadgenoote mej. Annie de Nijs slaagde te Den Haag voor het overgangs examen van de vierde naar de vijfde klasse le gymnasium, Laan van Meerder- voort. N.V. E.S.O.N.A. Uit het door den directeur ter alge- meene vergadering van aandeelhouders uitgebrachte verslag bleek, dat de exploi tatie over 1929 niet gunstig is geweest, waaraan de buitengewoon strenge winter voor een goed deel schuld had. Geduren de de maand Januari werd bijna voort durend in het ijs gevaren, terwijl van 9 Februari tot 11 Maart de dienst stil lag. Ook ten gevolge van de malaise en con currentie maakt de onderneming, evenals de geheele binnenvaart, een moeilijken tijd door. Op de nieuwe statuten werd de aninis- terieele verklaring van geen bezwaar ver kregen. Besloten werd over 1929 geen dividend uit te keeren en het voordeelig saldo op nieuwe rekening over te boeken. ANTI-KERMIS BIJEENKOMST. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal in de Geref. Kerk, in de Spoorstr., op Maandag a.s., des avonds ten 8 ure, een anti-kermis bijeenkomst worden gehouden, waar door een viertal predikanten zal worden gesproken over: „De Levensreis". Als eerste spreker zal het woord voeren Ds. Tollenaar, over: De Aanvang, „De wijde en de enge poort". Daarna zal Ds. Dansté spreken over: De weg, „De breede en de smalle weg". Vervolgens zal het wooxl gevoerd worden door Ds. Borgers over de reizigers: „De velen en de weini gen", terwijl Ds. Hoek tenslotte zal spreken over het doel: „Verderf en leven'.' Daar men op deze bijeenkomst een grojte belangstelling verwacht, beeft men de Geref. Kerk als vergaderplaats ge kozen. AANBESTEDING. Bouw van een lagere school. Vrijdagmorgen werd ten raadhuize aliier aanbesteed het bouwen van een openbare lagere school met gymnastiek- loliaal en rijwielbergplaats aan den Brak- kereldweg te Den Helder. De volgende biletten waren hiervoor ingekomen: C. Kfijzer, Den Burg (Texel) 124.200; J. W. Bakker, Den Burg (Texel) 120.000; G. Groot, Den Helder j 100.798; M. C. van der Plas, Den Helder, 98.400; H. Oppen kamp, Haarlem 97.800; P. Doorn, St. Maartensbrug 94.900; H. Riemers, Den Hilder 93.750; J. Huibers Jr., Alkmaar 93.200; Gebr. C. en H. Boersen, Wierin- gin 92.800; J. Klein, Wieringen 92.300; Gebr. Smit, Den Helder 92.400; D. Kaai Zoon, Leiden 92.100; Gebr. van Pelt, Ien Helder 92.000; Minneboo Wal toom, Den Helder 89.500; Jb. Daalder. Den Burg (Texel) 88.400; J. Krijtenburg Earlingen 88.290; Starrenburg Boer- cüjk, Den Helder 87.350; R. K. Koppen Zoon, Almaar 86.900. Voor het verfwerk was afzonderlijk in geschreven door P. Vermeulen 6342; P. te Kok 3380 en Gebr. Hoogerduyn 2462, allen te Den Helder. WATERGEBREK DOOR DE LANGDURIGE DROOGTE. Waterverspilling ten strengste verbóden. Het sproeien van tuinen en schrobben van straten moet wor den nagelaten. In een advertentie in dit nummer maakt de directeur der Water- en Lioht- bedrijven bekend, dat tengevolge van de langdurige droogte en den geringen regenval, de grondwaterstand, in de Prise d'eau, enorm gedaald is, zoodat het niet mogelijk is aan het tegenwoordige groote waterverbruik te blijven voldoen. Teneinde stagnatie in de waterlevering te voorkomen, worden de verbruikers daarom dringend opmerkzaam gemaakt, dat waterverspilling, volgens de verorde ning, ten strengste is verboden, zoodat het sproeien van tuinen en schrobben van straten moet worden nagelaten. Men wordt, om aangenaamheden te voorkomen, in eigen belang dringend ver zocht het waterverbruik tot het hoogst noodige te beperken. Tocht naar het vliegkamp „de Mok". Donderdagmorgen te 8.30 ure werd het gezelschap Zuid-Afrikaansche studenten in twee vliegkampbootjes naar Hr. Ms. vliegkamp „De Mok" op Texel overge voerd. Even later volgde die Vice-Admiraal per motorboot, vergezeld van den Gezant, en diens secretaris, de Burgemeester van Den Helder en de adjudant van den Com mandant der Marine. Tijden® den overtocht gaf een esqua- drille van vijf marine-landvliegtuigen van het vliegkamp „De Kooij" een demon stratie, die door de gasten met bewonder ring werd aanschouwd. Op het vliegkamp „De Mok" heerschte een gezellige drukte van vertrekkende en weder opstijgende watervliegtuigen. Van de, door den Vice-Admiraal geboden ge legenheid tot het meemaken van een korte vlucht; werd druk gebruik gemaakt. Tal rijke liefhebbers moesten teleurgesteld worden, tengevolge van den beperkten tijdsduur, die voor het bezoek aan het vliegkamp beschikbaar gesteld was kun nen worden. De gezant met zijn secretaris maakten ook een rondvlucht, terwijl Prof. Dr. Pont den luchtdoop ontving. De ge heele regeling op het vliegkamp was uit stekend verzorgd', zoodat alles bijzonder vlot van stapel liep. Het bezoek aan de „Gelderland". Per vliegkampbootje vertrok 't enthou siaste gezelschap naar Hr. Ms. „Gelder land", alwaar eenige oogenblikken later de gezant en de vioe-adimiraal op officieele wijze door den commandant werden ont vangen. Hr. Ms. „Gelderland" trok de zeer bij zondere aandacht van het Zuid-Afrikaan sche gezelschap, tengevolge van de histo rische waarde, welke dit schip bezit, na de reis, die President Kruger er van Afrika naar Nederland mee maakte. De kajuit, waar destijds de oude President verblijf hield, benevens de slaapkajuit, werden door de Afrikaners vaak met bijna devote belangstelling bezichtigd. In de kajuit hangt niog immer het destijds door den President,, als herinnering, aan den toenmaligen commandant, geschonken portret,, voorzien van de eigenhandig ge schreven handteekening. De commandant hield in de kajuit een korte toespraak tot de aldaar vereenigde officieel® gasten, waartoe ook een drietal kleinkinderen van President Steijn be hoorden, en een afstammeling van Presi dent Kruger. Ten twaalf uur verliet de vice-admiraal, met de officieele gasten, Hr. Ms. „Gelder land"; wederom werd op officieele wijze uitgeleide gedaan, terwijl voor den gezant een saluut van 15 schoten werd afgegeven. Even later werden de overige gasten per sleepboot „Groningen" naar den wal ge bracht, alwaar de autobussen gereedston den, om hen naar het badhotel te Huisdui nen te brengen, teneinde aldaar het noen maal te gebruiken De vice-admiraal en Mevr. Quant ver eenigde een 14-tal gasten aan hun tafel (zie ons blad van Donderdag 3 Juli), waar bij het Stafmuziekkorps der Kon. Marine een zeer verdienstelijk concert in den tuin vóór het Paleis gaf. Na afloop van de lunch vertrok het geheele gezelschap naar Wieringen, om aldaar een bezoek aan de Zuiderzeewerken te brengen. .Van andere zijde wordt ons hieromtrent nog medegedeeld: Donderdagmorgen half negen was het reeds appèl bij het Peperhuisje om met een tweetal bootjes naar „de Mok" over te varen. Het werd iets, later en juist toen beide bootjes van wal gestoken waren, kwam er nog een van de dames aanhollen. Galant zooals onze Marine tegenover dames is, keerde een der bootjes terug om de telaatkomster aan boord te nemen. Het is heerlijk frisch op het Marsdiep en daar de bootjes vlak bij elkaar blijven, wordt het een gezellig tochtje, waarbij ©en vijftal landvliegtuigen nog voor afwisse ling zorgden. Bij het vliegkamp ligt reeds een 6-tal vliegtuigen gereed om straks op te stijgen en ais de dames en heeren aan land komen, ontvangen zij een nummer voor de verlo ting met als prijs een vliegtochtje. Door commandant en officieren worden de gasten rondgeleid, doch de grootste be langstelling concentreert zich bij de ge reedliggende vliegtuigen en de gelukkigen die afgeroepen worden krijgen direct een compleet vliegcostuum aan, bestaande uit lederen jas, valhelm en bril, waarmede ze straks den luchtdoop zullen ontvangen. De dames zouden niet vliegen, maar één hunner heeft het toch klaargespeeld om in een vliegtuig te komen en mee te gaan. Met het nieuwe Fokker ééndekker drijver toestel, de G. 1, maakte de gezant, die later met vice-admiraal Quant aangekomen was, een tochtje en was evenals de anderen verrukt over het schitterende uitzicht, dat men uit de lucht boven Texel en Den Helder heeft. Inmiddels was het tijd geworden om naar de „Gelderland", die ter reede was aangekomen, te vertrekken en werd het gezelschap aan "boord ontvangen door kapt. Van Duim. Het gezelschap werd rondgeleid door de aanwezige officieren en adelborsten en toonde veel belangstel ling voor het schip, dat President Kruger destijds naar Holland overbracht. Er werd een klein tochtje op het Marsdiep onder nomen, waarbij vooral vanaf de brug het uitzicht over Texel schitterend was. Even voor twaalf uur verliet vice-admiranl Quant Kapelmeester: ANDRÉ HOPPENBROUWER. MENU f 2.— Spercieboonen Aardappelen met den gezant de „Gelderland", waarbij saluutschoten gelost werdeni, terwijl de ZuidrAfrikaansohe standaard gestreken werd, een attentie, die door Zijn Exc. De Villiers zeer op prils werd gesteld. De overige gasten begaven zich nu aan boord van de „Groningen", die hen weder aan wal bracht, waar de bussen gereed stonden om het gezelschap naar liet badhotel te brengen, waar de lunch gereed stond. Ten huize van vice-admiraal Quant ver eenigde zich een klein gezelschap aan den lunch, waarbij ook burgemeester Driessen aanzat. Om 1 u. 15 stonden de auto's reeds op den boulevard, maar het werd bijna kwart voor twee voordat de stoet zioh ini bewe ging stelde. In een vlot tempo ging het langs het Noord-Hollandsch kanaal, door den Polder over den nieuwen afsluitdijk naar Den Oever. Daar bleek echter onze geleider reeds met een ander gezelschap mee, dat nog niet terug was, zoodat hierop nog even gewacht moest worden. Het wachten werd echter wel beloond door den daarop volgenden tocht onder deskundige leiding, die ondanks de druk kende warmte geanimeerd' verliep. Spoe dig daarop werd de terugtocht aanvaard en de gasten bij hun gastheeren terugge bracht. 's Avonds had een diner plaats in de Marineclub, terwijl de Stafmuziek in de tent een concert gaf, waarbij enkele Afri- kaansche liederen werden ten gehoore ge bracht, die uit volle borst werden meege zongen. Tjjdens dit diner werden nog en kele toespraken gehouden, waaruit wel bleek, dat de gasten zich tijdens hun be zoek aan Den Helder bijzonder geamu seerd hebben. Namens de Zuid-Afrikaansche studen ten wordt ons opname gevraagd van on derstaande. Dankbetuiging. Burgemeester en Wethouders der gemeente Den Helder; Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Helder's Belang"; Commandant der Marine; Ingezetenen van Deu Helder. Bij ons vertrek uit Uwe stad kunnen wij niet nalaten onzen diepgevoelden dank te betuigen voor de voortreffelijke wijze waarop U ons een onvergetelijke ont vangst hebt bereid in de vriendelijke en welvarende en vooruitstrevende plek Uwer inwoning. Ieder van ons persoonlijk dankt in de eerste plaats voor de groote gastvrijheid door Uwe huizen voor ons open te stellen en ons binnen te leiden in Uw familie kring. Buitengewoon waardeeren wij voorts de bereidwilligheid van zoovelen om hun auto ter beschikking te stellen en ons te voeren naar het grootste en meest grootsohe werk nog ooit op dit gebied on dernomen: het afsluiten en gedeeltelijk droogmaken der Zuiderzee. Wij hebben de gelegenheid om dit wereldberoemde werk te zien, ten zeerste geapprecieerd. Voor de goede organisatie en de vele moeite en opofferingen zijn wij de Ver eeniging „Helder's Belang" bijzonder dankbaar. Dat het ons gegeven werd de Marine werf te bezichtigen, het vliegkamp „De Mok" te bezoeken en de „Gelderland" te bezichtigen, stemt ons tot grooten dank. U mijnheer Driessen, burgemeester van Den Helder, danken wij voor Uw initia tief en leiding. U excellentie Quant, commandant der Marine, nog eens voor Uw persoonlijke belangstelling. U mijnheer Fijting van Walsem, secret. der V.V.V., danken wij voor het vele werk en de groote toegewijde zorg, waarvan wij slechts een klein deel kunnen vatten. U mijnheer Monhemius, waarn.-dir. der Marinewerf, voor Uw leiding bij het bezichtigen der werkplaatsen. U allen, autoriteiten, dames en heeren ingezetenen van Den Helder nogmaals onzen grooten dank voor al hetgene dat U in de afgeloopen dagen ons bereid hebt. BEZOEKEN VAN BUITENLANDERS AAN ONZE STAD. Men schrijft ons: Hooggeachte Redactie, Nauwelijks zijn onze stamgenooten uit de Unie van Zuid-Afrika afgereisd, na hun aangename bezoek aan Den Helder en omgeving, of een nieuw reisplan van buitenlanders kunnen wij U voorloopig mededeelen! Op 5 Augustus a.s. hoopt een beroemd muziekcorps, het z.g. „Con- gres-hall"-oorps, uit Londen, van het „Leger des Heils", hier den dag te mogen doorbrengen. Eh het zal onze burgers dan vergasten op heel mooie, ook gewijde mu ziek I Reeds vormde zich een ontvangst comité van belangstellende burgers. De namen deelen wij U nader mede. De heer Burgemeester en de vice-ad miraal, Commandant der Marine, hebben zich bereid verklaard als eere-voorzitters op te treden. Het programma wordt reeds samengesteld, 's Middags wordt de muziek in het bad-paviljoen op Huisduinen ge geven. 's Avonds is er een heel mooi con cert in een onzer kerken, of zalen, liefst als het kan, in de Nw. Kerk aan de West straat. Het bedoelde Comité voor de ont vangst koos tot voorzitter den heer Ir. S. F. Monhemius en tot secret.-penning- meester den heer J. Fijting van Walsem, Loodsgracht 58, die alle bewijzen van be langstelling, in welken vorm ook, wil in ontvangst nemen! Denkt daar dus s.v.p. aan, hooggeachte medeburgers, die den arbeid van het Leger des Heils op prijs stelt, en met aandacht volgt, en gij, die "het Vreemdelingenverkeer te dezer stede wilt aanmoedigen en steunen! Volgende week zal U allicht door het Comité meer worden medegedeeld. Met hoogachting en dank voor de plaat sing. Uw. dw. dn., „VERITAS". VIJFDE ZOMERCONCERT. DOOR DE „ORANJE HARMONIEKAPEL" OP 2 JULI L.L. GEGEVEN. Laten wij dadelijk constateeren, dat deze kapel innerlijk wat zwak is. Het eerste nummer was een koraal. Deze zijn altijd moeilijk te spelen, daar ze glaszuiver moeten zijn, en dat was hier was. De es-clarinet was te scherp van toon. somtijds niet het geval, hetgeen jammer No. 2. Chantecler, marsch van G. Aliier. Hier waren de es-clarinet en de piccolo in de hoogte even te laag, in de tweede re prise was bij de bariton eenige zweving. De tenor-saxofoon moet zich niet te veel geven. Het hout was te scherp tegenover de melodie, de bas klonk beschaafd. Overi gens goed werk. No. 3, ouverture „De Cannenburg" van N. Gerharz. Een goed werk, maar wel wat zwaar, het hoort thuis in de afdeeling Uitmuntendheid. In de introductie was de es-clarinet te scherp van toon in de hoogte. De bekkens klonken of ze gescheurd wa ren, het hout was te zwaar van toon tegen over de bariton. In het allegro klonken de olarinetten de sect. ligging te scherp, b'ï de alto's was zweving. De bariton mag niet overslaan, in het duotrekje, eveneens zweving bij de twee pistons. De es-clarinet was te laag, het hout klonk onderling roezemoezig, die basso had ruzie met zich zelf.In het octaaf (tromnetten) was zwe ving, de tusschenstemmen klonken bij het pianissimo te hard. De bariton® waren hier weer goed, het hout te scherp, de basso roezemoezig, deze maakte er maar wat van voor het maestoso. Het crescendo was te slap. Overigen® was het werk lang niet af. Het volgend nummer was een solo voor clarinet van E. Mullot, eetiteld Eblouis- sante, eeij zeer mooi nummer voor dit in strument. De solo-clarinet was zeer goed, mooi van toon en uitstekend wat techniek betreft. In het derde octaaf wat licht van toon, maar voor het overige een zeer goede kracht. De begeleiding in het solo was niet in alle opzichten voldoende; de bas was er even naast, de es-clarinet te scherp, het acooord te stijf en te scherp. Trio: tussohenzang klonk tegenover de solo- clarinet te hard; jammer van het gansje. De solist moet de trillers niet te scherp afsluiten. Voor het overige was het een kranig stuk werk. No. 5. La Reine de Pres. Fantasie van A. B er nier. In de vierkwartsmaat zweving, de cadenza van den solo-clarinettist liep puik van stapel. Het andante in de vier kwartsmaat op het slot warrig, de basso onduideliiik. De piccolo was een tikje te laag. In de tweekwartsmaat mogen de basso en trombone's niet te veel geven, de es-clarinet moet duidelijk wezen, de stac cato's waren te houterig, het lage koper troebel. In het slotaccoord was zweving. Het nummer is overigens wat zwaar. De introductie van het nu volgend num mer, Le Diamant Noir van Popy, bevatte bij de wedergave ongerechtigheden, het hout was te scherp, de bariton mag niet overslaan. In het 2/4 staccato waren de loopjes niet in orde, ook hier was zweving. Eveneens was de bariton niet in orde, in het solo mag deze niet overslaan. De cla rinet was goed. De es-clarinet speelde ver keerde noten, ook waren de triölenloopjes van de basso niet in orde. Het tweekwarts- gedeelte bad soms lieve momenten, in het brio was evenwel het staccato slordig. In het slotaccoord was weder zweving. Ook dit nummer is te zwaar voor de kapel. No. 7. Souvenir de Grandi Cedez. Fan tasie van Pellegrin. De bas was in het 4/4 allegro te zwak, terwijl in het andante piston en trombone onderling niet in over eenstemming waren. De trombone moet een beetje meer geluid geven bij solo snel, dat kan heusoh geen kwaad. Het es-clarinet was soms goed, maar moet kalm trachten be blijven. Andante 4/4 maat, crescendo was voor 2/4 maat te vlug, de de bas even te laag. Slagwerk klonk be schaafd, crescendo en decrescendo waren zeer goed. De piccolo was wat bescheiden, maar leverde goed werk. Tenslotte de marsch „Hoog het vaandel, mariniers!" Militaire marsch met tamboers en piipers door A. Haanstra. Pijpers wa ren niet aanwezig. Zonder tamboers zou deze marsoh beter klinken, nu was hij te lawaaierig. jam-naai. Vice-Admlraal Quant drukt den gezant van Zuid-Afrika de hand ten afscheid,! voordat Z.E. een luchtreis maakt. Het gezelschap Zuid-Afrikaners op de Marinewerf.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13