KONIJN's KAAS en BOTER. GEMENGD NIEUWS. Bil Zwaar weer in het Oosten des iands. ZOMER 1930 De orkaan bovenWest-Vlaanderen Noodweer in Rijnhessen. Het spoorwegongeluk te Bologna. OP EN OM HET BINNENHOF. Binnenland. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij Nijmegen is Woensdagavond bij bet baden in Waal verdronken de 20-jarige G. Bosman. Zijn lijk is nog niet gevonden. LIJK VAN EEN MEISJE GEVONDEN. Misdaad ln het spel? Te Makkum is Donderdagavond drij vende aangetroffen het lijk van een 20- jarig meisje, Klaasje Koster genaamd, afkomstig uit Harlingen. In verband hiermede heeft de politie een chauffeur gearresteerd, met wien het meisje betrek kingen had aangeknoopt. DE MOORD TE GROOTEGAST. De moordenaar van de vier veldwach ters te Grootegast, Y. W., die door het Gerechtshof te Leeuwarden tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft in dit vonnis berust en is naar de straf gevangenis te Leeuwarden overgebracht. TWEE VERKEERSONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Twee zevenjarige jcmgens het slachtoffer. Gisterenmorgen zijn te Rotterdam twee verkeersongelukken gebeurd, welke elk aan een 7-jarig kind het leven hebben ge kost. Om kwart voor negen staken in de Oranjebooimstraat aldaar twee broertjes, 6 en 7 jaar oud plotseling de trambaan over, juist toen een motorwagen van lijn 8 naderde. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat de oudste, J. van Angelen van den Feyen- oorddijk onder den wagen raakte. De jon gen werd vreeselijk verminkt en was op slag dood. Éi de Agniesestraat waren gisterenmor gen enkele jongens op een ledigen vracht auto geklommen. De chauffeur joeg de jongens weg, maar de 7-jarige E. 0. de Graper uit die straat sprong, toen de auto ging rijden, toch op den wagen. Hij viel en kwam onder het achterwiel terecht Hij was op slag dood. Uit Deventer wordt aan de Nw. Rott Crt. gemeld: Wederom zijn twee gemeenten in het Oosten des lands door een natuurramp zwaar geteisterd. Te ongeveer acht uur Woensdagavond werd te Deventer de alarmeerende tijding bekend, dat in een deel der gemeente Olst (Wezepe) en in Raalte (Pleegste) buitengewoon zwaar weer had gewoed, waardoor in de geheele streek voor duizenden guldens schade was veroorzaakt We spoedden ons er heen; het eerst naar Wezepe. Daar zagen wij dat het vee in de weiden in een ijslaag stond ter dikte van 8 tot 10 cjm. Van die velden met rogge, haver, voederbieten en aardappe len is dan ook letterlijk niets gespaard gebleven. Alles is iafgeknakt en de halm- gewassen, die bijna oogstrijp zijn, gingen totaal verloren, terwijl al het blad van de boomen in de omgeving is weggeslagen. Op vele plaatsen lag het pluimvee dood over den weg, verrast door den hageL Daarbij1 komt het verloren gaan van boerderijen. De bliksem was ingeslagen in de kapitale boerderij, huize Lentelo, toebehoorende aan de stichting Het Groot en Voorster gasthuis te Deventer. De be woners, de familie J. W. Nymeyer, konden zich ternauwernood door een overhaaste vlucht redden. Het vee bevond zich ge lukkig in de weide, zoodat dit aan den vuurdood ontkwam. De brandweer uit Wezepe kon weinig of niets uitrichten en zoo is dan ook alleen het kookhuis van de boerderij gespaard gebleven. Inboedel en woning waren verzekerd. Wij gingen verder naar Pleegste en troffen daar de bevolking totaal versla gen wegens de zooeven geleden verliezen aan bij' de in lichte laaie staande groote boerderij van J. Middeldorp. In het bijna nieuwe gebouw was eveneens de bliksem geslagen en de bewoners hadden aanvan kelijk geen brand bemerkt. Toen men het vuur ontdekte bleek het refeds te laat om nog in de stallen met varkens binnen te dringen en eenige reddingspoging te on dernemen. Een twintigtal varkens zijn in bet vuur omgekomen, terwijl verschei dene anderen, die met brandwonden over dekt waren, moesten worden afgemaakt. Evenials te Wezepe zijn hier groote massa's hooi verbrand. Slechts een schuur bleef bewaard met de acht daarin onder gebrachte varkens. Omtrent de schade kan uiteraard nog moeilijk een cijfer wor den gegeven, maar het staat vast, dat de getroffenen de resultaten van een geheel jaar hard werken verloren hebben zien gaan. Een merkwaardig natuurverschijnsel deed zich na de ramp voor. Doordat de ijslaag op den heeten grond terecht kwam, ontstond boven het landschap een dichte mist, zoo ondoordringbaar, dat de auto's die van alle zijden de geteisterde streek waren gekomen, de lichten moes ten ontsteken om ongelukken te voor komen. De mist hing onbeweeglijk en was van een .auwe verstikkende temperatuur. Buitenland. Ontzettende schade. De schade, door de wind- en waterhoos aangericht in het centrum en het Zuiden van West-Vlaanderen, is nog veel aan zienlijker dan de eerste berichten lieten vermoeden. Te Marialoop, bij Thielt, zijn vier groote pachthoeven totaal verwoest en liggen een groot aantal stallingen en schuren in puin. Van de meeste huizen is het dak geheel of gedeeltelijk weggesla gen. Koeien, varkens en schapen zijn met tientallen ln de geteisterde streek door neervallende muren gedood of in de overstroomde weiden verdronken. Alle veldgewas is letterlijk vernield door den regen en hagelslag. Er vielen hagelbrok- ken van 100 gram en meer. Sommige groote landbouwers hebben tot een hall millioen francs schade geleden. In de Leiestreek nabij Beveren en Kuurne is de vlasoogst eveneens gedeel telijk vernield. In dit laatste dorp werden twee jonge meisjes in hare woning door den bliksem getroffen en met verlam ming geslagen. Het hemelvuur was zoo geweldig, dat niet minder dan tien boo men tegelijkertijd door den bliksem wer den neergeveld. Door de geteisterden, waarvan sommi gen nagenoeg alles hebben verloren wat zij bezaten, wordt verwacht, dat van re- geeringszijde hulp zal worden geboden om de geleden schade te herstellen. In den omtrek van Jugenheim heeft Woensdagmiddag een hevig onweder ge woed. Gedurende een kwartier heeft het hevig gehageld, waardoor zeer groote schade op de velden en wijnbergen is aan gericht. Een wolkbreuk veranderde de straten en wegen tenslotte in wilde stroo men. Vrouwen, die van het veld naar huis ijlden, werden door het water meegesleept en konden slechts met moeite voor ver drinken w'orden behoed. Te Jugenheim stond het water op som mige plaatsen 2 M. hoog, zoodat de be woners naar hooger gelegen verdiepin gen moesten vluchten. Overal hoorde men het loeiende vee, dat in de stallen met den dood streed. De brandweer uit Bingen en de vrij willige organisaties uit de omligende plaatsen zijn met zuigpompen naar Ju genheim gekomen. De schade is nog niet te overzien. Het meerendeel van de boeren is niet verzekerd. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Garden aan de Moezel zijn Woens- dagavond drie menschen door den blik- j sem gedood. Een 64-jarige landbouwer, zijn zoon en diens meisje hadden tijdens een onweer onder een boom schuilplaats gezocht, waar zij door den bliksem zijn getroffen. De 14-jarige zoon van den landbouwer ia ernstig gekwetst. SLECHT WEER IN ITALIË. Groote schade ln het gebied van Foggia. Regens, vergezeld gaande van hagel en stormen, teisterden verscheidene streken van Italië, vooral de provincies Genua en Foggia. Te Foggia wordt de 'aangerichte schade op 16 millioen geschat. SPOORWEG-ONGELUK. Drie üooden. Op de lijn CaenLuques-aan-zee is een personentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn drie menschen om het leven gekomen en van de reizi gers, die kwetsuren opliepen, verkeert er één in ernstigen toestand, zijn er vijftig vrij zwaar gewond en twintig licht. AUTO-BANDIETEN. Tusschen Potsdam en Rehbrücke is Woensdagnacht een uit Berlijn komende dame, die haar eigen auto bestuurde, aan- 1 gerand door drie gewapende bandieten, die de auto geheel leegplunderden en o.a. j bet handtaschje van de dame, inhoudende een bedrag van drieduizend mark, buit- maakten. De mannen kleedden hun slacht offer vervolgens geheel uit en lieten haar naakt in de auto achter; daarna verdwenen ze met hun eigen auto in de richting van Berlijn. Een jong meisje dlat kort daarop op de fiets voorbijkwam, ont dekte het ongelukkige slachtoffer van deze brutale misdaad. Het meisje zorgde snel voor de noodige kleeren voor de dame, die daarop naar Potsdam reed, waar de politie gewaarschuwd werd. EEN CYNISCH MOORDENAAR. Het Hof van gezworenen in het Loire- departement heeft Woensdag een moor denaar ter dood veroordeeld, die door zijn cynisme de leden der jury en den voor zitter bijna tot wanhoop bracht. In het begin van het jaar had de thans veroordeelde een avond doorgebracht bij kennissen. Bij zijn vertrek had hij den zevenjarigen zoon van zijn vrienden uit! de woning gelokt. Hij nam het kind mee naar een stille plek aan de rivier, waar hij zich aan het knaapje vergreep en het daarna met een zakmes doodde. Nadat hij het lijkje met takken had bedekt, begaf hij zich weer naar de woning van zijn vriendin en bood hij zijn hulp bij het zoe ken naar den knaap aan. Den volgenden dag begaf hij zich weer naar de plek van den moord, verstopte het lijk en was toen zoo brutaal zich ter beschikking van de politie te stellen om nasporingen te helpen doen. Hij zou wellicht nimmer zijn ge arresteerd, wanneer bij zich niet in dron kenschap door een onvoorzichtige uit lating verraden had. De moordenaar hoorde Woensdag zijn vonnis lachend aan. EEN GROOTE NALATENSCHAP. Thompson, de bekende Amerikaansche kopermaignaat, die onlangs is overleden, heeft een vermogen van naar schatting 80 millioen dollar nagelaten. BRAND OP EEN WIELERBAAN. De Olympiawielerbaan te Berlijn is Woensdagnacht door brand vernield. De schade wordt op 70.000 mark geschat De oorzaak kon niet worden vastgesteld. Het is mogelijk, dat enkele bezoekers ook niet uitgesloten dat de brand is aan hebben veroorzaakt. Men acnt bet echter oook niet uitgesloten dat Je brand is aan gestoken. 16 doodlen, 30 gewonden. Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk te Sasso in de buurt van Bologna is tot vijftien gestegen. Het aantal gewon den bedraagt dertig. Het ongeluk had Donderdagmorgen om 6.40 uur plaats. De verongelukte trein kwam uit Bologna en was bestemd voor Florence. De oorzaak van het ongeluk is verkeerde wisselstand. Een onderzoek wordt ingesteld. Hoewel alle dooden niet geïdentificeerd konden worden, waren de spoorwegauto riteiten van meening, dat geen buitenlan ders verongelukt zijn. Het vrij groote aantal dooden vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij dé botsing de ééne locomotief op het eerste passagiersrijtuig van den anderen trein terecht kwam. Hierdoor was ook het bergen der slachtoffers zeer moeilijk. Er is nog één van de gewonden overleden. Het aantal slachtoffers be draagt nu dus 16. Nadere bijzonderheden. Omtrent het spoorwegongeluk wordt nader nog gemeld: De verkeersambtenaar aan het station Sasso liet een goederentrein op hetzelfde spoor binnenloopen, waarlangs op het zelfde moment de passagierstrein uit Milaan zou passeeren. Deze, volgepropt met reizigers, liep met volle vaart op den goederentrein. Beide locomotieven wer den vrijwel geheel vernield. Een wagon derde klas, die achter den bagagewagen liep, werd uit de rails gelicht en in elkaar gedrukt. Uit de puinhoopen van dezen wagon haalde personeel van den gezond heidsdienst en van de brandweer 14 doo den en een groot aantal gewonden te voorschijn. De lijken waren ontzettend verminkt, zoodat de vaststelling van de identiteit moeilijkheden opleverde. In den loop van den dag zijn in het ziekenhuis nog twee ernstig gewonden overleden, zoodat het aantal dooden tot 16 is geste gen. De verkeersambtenaar, die schuld heeft aan het ongeluk, is gevlucht Vijftig gewonden. Het aantal gewonden blijkt 60 te bedra gen. Onder hen bevinden zich 36 men schen, die ernstig gekwetst zijn. Zij wer den voor het grootste deel onmiddellijk per trein naar het ziekenhuis te Bologna vervoerd, waar zij ter verpleging zijn op genomen. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Miinhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogistes. W eebbronlek. Den Haag; 8 Juli Verdiende „pluim'". Onze Bln nenschipperij. Het Suikerwetje. Met vacantie! De soms schier ondragelijke hitte, welke vooral op 1 Juli jL in de zaal onzer Twee de Kamer heersohte, trotseerend, heeft het Lagerhuis zich via twee zittingen heengewerkt door de slot-agenda, welke nog was saamgesteld toen velen van mee ning waren, dat behoudens dan het Suikerwetje der ministers De Geer en Ruys de Beerenbrouck, bet eindstation reeds was bereikt. In gewone omstandig heden zou de Kamer stellig langer dan twee vergaderingen behoefd hebben om de collectie ontwerpen, op deze agenda vermeid, af te doen. Intusschen, wanneer Juli in het land is gekomen, wordt de -behoefte aan uit rusten, uitstapjes maken, van den bloeien- den zomer genieten, onze afgevaardig den te sterk. En zoo is 't dan geschied, dat Woensdag-namiddag 2 Juli, toen de blök reeds zoetjes-aan naar halfzeven be gon te wijzen, president Van Schaik de dames en heeren een aangenaam recès kon wenschen» na te hebben in herin nering gebracht, dat de Kamer thans „voor eentgen tijd", d. i. behoudens zeer bui tengewone omstandigheden, tot den Za terdag vóór opening der Zitting 1930'31 in September, uiteen zou gaan. Praeses voegde eraan toe, dat de Kamer mag ver klaren, naar beste kunnen 's lands belang ln het algeloopen zittingjaar te hebben gediend. Van „eigen lof" pleegt men wel eens iets onvriendelijks te zeggen, maar dit woord van mr. Van Schaik was volkomen op zijn plaats. Ons Lagerhuis verdient ongetwijfeld waardeering vopr den' ernst en de toewijding, waarmeê het zijn taak vervult. Nogmaals, er is zeker plaats voor kritiek. Maar de kleinaohtende, schamper-spottende manier, waarop en- keien zich nu en dan over de Tweede Ka mer uitlaten, is onverdiend. Ik zal nu niet treden in1 herhaling van opmerkingen, welke ik vaak meende te mogen maken. De Kamer moge er zich in de toekomst aan wijden, verbetering te brengen in haar werkwijze, de breedsprakig- en praatlustigheid te 'bekampen, tegen het monstertje Repliek te blijven strijden, zij zal daarmeê haar aanzien in de oogen der massa slechts verhoogen. Wie niet bij zijn kritiek gedreven wordt door gekrenkte ijdelheid of andere „stimu lantia", prikkels en 'drijfveeren van min- nobele soort, zal moeten erkennen, dat onze afgevaardigden over 't algemeen hard werken voor de richtige vervulling der taak, hun door het kiezersvolk op de schouders gelegd, den ernst, de betee- kenis beseffen van het vertrouwen', dat men in- hen stelt. Gedurende het eerste jaar van zijn Kamer-presidium heeft Voorzitter mr. Van Schaik getoond, een „speaker", leider, te zijn van tact, rustige en bescheiden-vriendelijke, toch waar het noodig was: stevige wijze van bestier. H' beschikt over bewonderenswaardige kracht tot zelfbedwang, is nooit „bijterig" of bazig van toon. Laadt daardoor misschien wel. eens de verdenking op zich van te veel langs z'n kant te doen- passeeren. Weet dan eensklaps te doen begrijpen, dat hij zijn presidiaal gezag vermag te hand haven op een wijze, welke op de hooge vergadering indruk maakt, zonder dat de heer Van- Schaik prikkelt of ontstemt door hevig-autoritair, geweldig-bazig doen de barschheid.... Er zijn wel eens Ka- mer-presides geweest, die meenden, door zulk „grimmig vertoon" weerbarstige ele menten te kunnen overbluffen, 't Eind van dat liedje was meer dan een®: de on- venntjdéliike noodzakelijkheid voor den President om 'n tikje ofheelemaal in zijn schulp te kruipen. Mr. Van Schaik kiest een ander „recept", en ik geloof stellig, dat hij er wel bij- zal varen. Over de vergadering van Donderdag 26 Junii, toen het ontwerp Voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds werd behandeld, wil ik nog even in herinnering brengen, dat 't toen- dubbeltje op z'n kant was bij de beslissing. Men weet, dit tekort is allengs ge- klemmen tot C.O. 230Vi millioen gulden. Dekking ervan zal over een annuïteit gaan, berekend over een tijdvak van zes tig jaren» ad vier pet en bedragend 9.825.000. Het Spoorweg-bedrijf zal' telkens van deze annuïteit op zich nemen zooveel als het blijkt te kunnen dragen zonder in nieuwe tekorten te vervallen. Wat blijkt boven de krachten van het bedrijf te gaan, zal Vader Staat bekostigen. Tegen deze regeling werd bij monde van ir. Van der Waerden en den heer Van Braambeek, aangevoerd, dat aldus de loonen en arbeids-voorwaarden van het spoorweg-personeel zullen worden ge bruikt om de exploitatie-kosten te helpen bestrijden. En niet slechts van soc.-demo- cratische, ook van katholieke zijde, 0. a. hij monde van den heer Hermans, werd de wetsvoordracht bestreden met deze argumenten. De vrijz.-democraat mr. Oud verklaarde intrekking van bet ontwerp vervanging daarvan door een betere regeling, het allerbest te vinden. Er werd een' motie-Van Braambeek ge boren, vragend: eene dusdanige regeling, dat de Staat voor zijn rekening zal nemen wat hij bij naasting zou hebben te be talen. Dit zou neerkomen op c.c, zes mil lioen per jaar voor den Staat, voor de spoorwegen (gelijk de heer Oud becijferde) op veertig-ton. Ik zal natuurlijk nliet terugtreden in het op 26 Juni over deze dingen gevoerd debat Nogmaals, de Regeering heeft het pleit gewonnen, 't Ontwerp kwam er met 3533. De motie-Van Braambeek werd afgewezen met 3633. Wat o. a. beteekent, dat er op het oogen- blik van beslissing.twee-en-dertig van de honderd leden op het appèl ontbraken! 'Zulke „spijbedarij" kan zeer stellig niet worden geboekt op de debetzijde der par lementaire rekening! De opvolger van wijlen mr. Sannes in de Tweede Kamer, de heer De Boer, heeft ou Dinsdag 1 Juli voor de eerste maal in de openbare zitting geredevoerd ter toe lichting van zijn interpellatie over den noodtoestand bij de Bimnen-sehipperij. De afgevaardigde heeft dat gedaan op duide lijke, niet te uitvoerige wijze. Aan het. vreemde accent, waarmeê de heer De Boer sommige klinkers uitspreekt, moet de Kamer nog wennen. Dat 't er voor onze schippers in' dezen tijd van crisis op zoowat elk gebied, niet rooskleurig uitziet, niemand zal het den heer De Boer betwisten. Zijn wensch, in een motie belichaamd, was; de Slaat moet hier de helmende hand uitsteken. Intusschen is er plaats voor do vraag, hoevele categorieën van „noodlij denden" door de crisis-emstandigheden van allerlei soort zich bij Vader Staat zou den komen aanmelden, is men eenmaal overgegaan tot toepassing van het mid del-De Boer!? Niet ontkend kan worden, dat zooals minister Ruys Dinsdag in herinnering bracht dat de opdrijving der vrachten door de schippersbeurzen den toestand heeft verergerd. In niet geringe mate.... Het vervoer per vrachtauto is daardoor steeds grooter geworden. Wat nu de motie-De Boer betreft, minister Ruys noemde 'haar: praematuur, voorbarig. En er bestond aanleiding tot dat woord, daar een onderzoek, door verschillende gemeenten» naar den toe stand bü de binnen-schipperü in gang is. Kene beslissing kan natuurlijk eerst wor den genomen wanneer de uitslag van dat onderzoek bekend is geworden. Intus schen liet Z.Exc. van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gevoelen, dat van een algemeene steunregeling voor de schip pers niets kan komen. Wellicht had uit stellen der interpellatie» hier bedoeld, totdat de Regeering in staat was de situatie bii de binnen-schipperij te over zien, voorkeur verdiend? Daartegenover staat, dat de Kamer op het punt was van met groote vacantie uit een te gaan tot de tweede helft van Sep tember, terwijl maatregelen om de binnen-schipperij tegemoet te komen, zéker spoedeischend zijn» gelijk in de motie werd uitgedrukt Wijziging van de scheepvaart-vrachten is ook aangeprezen als practisoh middel om degenen, die i.o. „een ruggesteuntje" noodig hebben, te steunen. De motie werd verworpen met 51—19. De communisten, alsmede de heer Flor is Vos, stonden bij de stemming aan de zijde der fractie-Albarda. Het „slotstuk" was: het Suikerwetje, een compenseerend invoerrecht brengend van 2.40 per 100 K.G. op sommige soor ten van suiker. Noodwetje ten bate van den bietenbouwer. Met vele anderen vreest de soc.-demo- craat v. d. Sluys van dit wetje uitbreiding van de cultuur, als gevolg van den te verleenen steun. Bovendien wil de afge vaardigde in geen geval verhooging van indirecte lasten. Slechts onder voorwaarde der verlaging van den suiker-accijns met een gelijk bedrag als het Suiker-wetje aan duidt, zouden de heer v. d. Sluys en zijn vrienden er hun stem aan kunnen geven. Deze opvatting belichaamden zij in' een motje. Na al wat uw lezers in de jongste dagen over het pro en contra in deze onder de oogen hebben gekregen, zal ik over de bespiegelingen, den len en 2en Juli ge houden, zeer kort zijn. Buitengewoon vinnig, eigenlijk; had ik een scherper term willen kiezen, was mr. Merchant, de vrijz.-democratiscbe leider, -— Woensdag in zijn aanval, ge richt tegen den vrijheidsbond, de libera len, van wie 'bij uitriep, dat zij hun be ginsel van vrijhandel ontrouw zijn gewor den. De liberaal dr. Bierema heeft intusschen in herinnering gebracht, hoe een zóó hartstochtelijke voorstander van vrijhan del als prof. Van Gijn, als minister in 1916 een compenseerend invoerrecht op bier heeft verdedigd. Gelukkig was 's heeren Marohant's rede van 2 Juli allerminst. Zoo betoogde deze vrijz.-democraat o.m. dat werd het Sui kerwetje goedgekeurd allerlei men schen in de file zullen gaan staan, mi nister De Geer dan zóó weerloos zou blij ken te zijn, dat hijzelfs den heer Braat in de armen zou vallen I Voor de „desiderata", wenschen, van dezen staats man der Plattelandsche partij verwijs ik naar uw verslag. Minister De Geer heeft er o.a. op ge wezen, dat suiker bijna het eenige aan accijns onderworpen product is, waar- tègenover geen compenseerend invoer recht staat, 't Is-dus wel een gewaagde be wering, 't zoo voorstellend, dlat men hier' te doen heeft met een eersten stap, welke brengen zal tot allerlei min-gewenschte gevolgen. Het buitenland onderstreepte de minister van Financiën, is tot nu toe bij den invoer van suiker bevoorrecht. Aan die bevoorrechting komt nu een eind. Nog feeken ik aan, dat de communist De Visser, zijn gewezen vriend-vijand Wijnkoop, met wien bij (om in Witte Paard-stijl te spreken, de vredespijp heeft geroakt) was Woensdag afwezig - wist ver band te brengen tusschen het Suikerwetje endien oorlog, dien de heer L. de Visser tegen zijn geliefd Sovjet-Rusland ziet voorbereiden. Toen de communist dat woord gespro ken 'had, was er onstuimige vroolijkheid in de Kamer. Iets van „uiterlijk waar te nemen recès-stemming" ontbloeide toen. Er waren twee motie®. Die van de soc.-democratische fractie wenschte tegenover de mogelijkheid van prijs-stijging (met 2 2H ets. per K.G.) te stellen: accijns-verlaging. Minister De Geer vreesde van dezen maatregel te groote kosten voor de schat kist. Wees de motie af. Die met 6028 werd verworpen. Maarer was nog een motie van den communist L. de Visser. Deze wenschte dengeheel en suiker-accijns afge schaft te zien, wat Vader Staat op de kleinigheid van 48 millioen gulden per jaar zou zijn te staan gekomen. Natuur lijk vond de heer L. de Visser 't overbodig iets te zeggen over de wijze, waarop dit sommetje op de Rijks-rekening „gevon den" zijn. Hij had als „toelichting" van zijn motie gezegd, hoe hij „de Kamer ge legenheid wilde geven» zich te compromit- teeren", door.... de verwerping er van!. Die smaad, die hoon, die onuitwisohbare schande heeft ons Lagerhuis Woensdag namiddag op zich geladen. De motie-L. de Visser werd afgewezen met 71—2. De communist zag bij de stemming wederom den heer Floris Vos, den gewezen<?) uitverkorene van Stad en Lande, naast zich staan. Welke rol deze enkeling eigen lijk in de Tweede Kamer wenscht te ver vullen, wordt al-minder duidelijk. Men weet, de Senaat heeft nog heel wat af te doen, voor-en-eleer ook aan de zijde des Binnenhofs, waar de Eerste Ka mer zetelt, de zommerrust-1930 kan in treden. Mr. ANTONIO. „Ik moet een cadeau hebben voor iemand, die er een zeer aparten smaak op na houdt". „Meneer, in onze magazijnen zult u zeker iets vinden. We kunnen u van een speld af tot een auto toe verkoopen". „Hebt u daar misschien iets geschikts tusschen in?"

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2