R00ZEKRANS' RIJWIEL X.-, H.S.I.-, Racket- of Protearijwiel STER-TABAK Derde Blad BINNENLAND. RIJWIELHANDEL BUITENLAND. VAN ZATFROAG 5 JULI 1930 Iets over belastingen. I Hoe licht en betrouwbaar rijdt men op een en hoe ongemerkt komt men ervan in het bezit Voor (1.50 per week een Beter in kwaliteit en afwerking Goedkooper in prijs VERGELIJKT WESTSTRAAT 80-81 Het plan-Briand. PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Een bekend blad schree. onlangs: „Het bezit van een goede pijp is iets pret- tigsenjewentaanhetding.'' Hieraan moet worden to< gevoegd: „Wievan zijn p het volle genot wil hebtx rookt Iedere rooker zal «Jat en. amen. De onrust in Britsch-lndië. Woensdagmiddag is een poging gedaan om den posttrein uit Galcutta bij Pesha- war van het spoor te laten loopen. OPBRENGST VAN ONROEREND GOED EN DE INKOMSTEN BELASTING. Herleiding van brut»- tot netto- opbrengst n. Nadat de wet op de inkomstenbelasting in een der eerste bepalingen voor de bin nen bet Rijk wonende natuurlijke per sonen het zuiver inkomen als belasting object heeft aangewezen, en heeft bepaald, dat de verschillende bronnen van inkomen in vier groepen zullen dienen te worden onderscheiden, wordt daarna achtereen volgens elk dezer groepen nader behan deld, waarbij in art. 5 met de onroerende goederen wordt aangevangen. Als opbrengst nu van onroerende goe deren beschouwt de wet de voordeelen, die, anders dan door de uitoefening van een bedrijf of beroep van gebouwen of gronden worden getrokken. Hieronder vallen dus niet de voordeelen, die men van onroerend goed geniet, dat men bezigt in de uitoefening van zijn beroep of be drijf. Zoo vat ook het spraakgebruik dit op. Een landbouwer toch, die in zijn be drijf landerijen gebruikt, beschouwtde voordeelen, die het landgebruik hem op levert, niet als opbrengst van onroerend goed, maar als opbrengst van zijn land bouwbedrijf. De wet maakt geen onderscheid, of de goederen al dan niet binnen het Rijk zijn gelegen. Bijgevolg is ook de opbrengst van in het buitenland gelegen onroerende goederen aan inkomstenbelasting onder worpen. Er worden in genoemd artikel 6 duide lijkheidshalve eenige voorbeelden ge geven van wat zoo al als opbrengst van deze bronnen van inkomen dient te wor den aangemerkt. De hier gegeven opsom ming geschiedt slechts voorbeeldsgewijze, zoodat er, behalve deze hierna te noemen gevallen, nog mogelijke andere baten als opbrengst van onroerend goed aan belas tingheffing onderworpen kunnen zijn, als ze vallen onder de gemelde algemeene omschrijving. Allereerst worden dan genoemd: „huur- of pachtsommen en verdere praestatiën van huurders of pachters; vruchten, waar van het genot bij verhuring of verpach ting is voorbehouden". Alles wat men dus van den huurder ont vangt, hetzijl in geld, hetzij in geldswaarde, behoort tot de bruto-inkomsten. Zoo is ook de som, die door den huurder van een gebouw wordt betaald als afkoopsom om van het huurcontract ontslagen te worden opbrengst van onroerend goed. Een an dere strijdvraag was, of datgene wat iemand ontvangt, doordat hij aan een an der het aftiohelen van uiterwaarden toe staat, opbrengst van onroerend goed is, of wel tegenwaarde ontvangen wegens verkoop van een deel van dat goed. De Hooge Raad besliste in laatstgenoemden zin, uit overweging, dat als een kenmerk van het wettelijk begrip inkomen het zich als regel herhalen der getrokken voor deelen is te beschouwen; dat echter deze voordeelen behaald worden door het ont nemen van een laag tichelaarde aan den grond zelf, waardoor terugkeer van in komsten is uitgesloten, wanneer de bron zelve daarvan niet meer aanwezig is. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat deze uitspraak betreft de opbrengst van onroerend goed. Als men een onroerend goed uitput als opbrengst van bedrijf, zooals bij het verhuren van veenputten of het doen afgraven van een terp, zijn de behaalde baten wèl aan inkom stenbelasting onderworpen, zooals onze hoogste rechter „meerdere malen reeds be sliste. Zoo zal, wanneer men landerijen ver huurt onder beding, dat het grasland mag worden gescheurd, waardoor de huurprijs hooger is dan zonder dit beding het geval zou zijn, het huurprijs verschil te be schouwen z;jn als tegenwaarde voor de waardevermindering, die het weiland door de scheuring ondergaat, en hierdoor bij de vaststelling der opbrengst buiten aan merking moeten blijven. Als tweede voorbeeld van opbrengst van onroerend goed noemt de wetgever: „de huurwaarde van gebouwen of gron den bij eigen g.ebruik voor woning of huishoudelijke doeleinden". Het eigen gebruik van een onroerend goed als woning of voor huishoudelijke doeleinden is genieten van de opbrengst in natura. De hoegrootheid van de op brengst wordt bepaald door de huur waaide. Als huurwaarde is volgens de Memorie van Antwoord op dit gedeelte der wet te beschouwen de huurwaarde in oeoonomischen zin; m.a.w. onder huur waarde is te verstaan het bedrag, dat onder normale omstandigheden als huursom voor zulk een goed kan worden bedongen. Omvat het onroerend goed huis, siertuin en moestuin, dan komt het voor de inkom stenbelasting aan op de huursom die voor de gehééle bezitting kan worden bedon gen, met inbegrip dus van den moestuin. Omtrent een moestuin in eigen gebruik diene nog het navolgende. Heeft men bij zijn eigen huis een moestuin, dan is niet de waarde der daarin geteelde producten opbrengst van onroerend goed, doch komt alszoodanig alleen de huurwaarde er van in aanmerking. De waarde der pro ducten is alleen dan bestanddeel van het belastbaar inkomen, wanneer het goede ren betreft, die in het b e d r ij f verkre gen zijn; het is dan een deel van de be drijfsopbrengst. Kweekt een particulier zijn eigen groenten, dan zijn de aldus ver worven voordeelen te beschouwen als een besparing op uitgaven, doch niet als in komsten in den zin der wet. Gaat een par ticulier er daarentegen „een bedrijfje" van maken door regelmatig zijn groenten te verkoopen, dan valt de aldus gemaakte bedrijfswinst wel onder zijn belastbaar inkomen. Als huurwaarde(opbrengst) van een onroerend goed voor de inkomstenbelas ting is in geen geval te beschouwen de belastbare opbrengst voor de grondbelas ting; deze immers vertegenwoordigt een waarde van jaren geleden, terwijl de in komstenbelasting de hoegrootheid van de geldswaarde van het tegenwoordig genot van het vrij wonen wil treffen. Ook het gebruiken van een gedeelte van gebouwen of gronden valt onder de ge noemde algemeene omschrijving, Wan neer men een deel van zijn huis zelf be woont en het overige deel als b.v. winkel bezigt, komt de huurwaarde van eerstge noemd deel als opbrengst van onroerend goed in aanmerking, terwijl die van het overige deel ter sprake komt als het gaat om de hoegrootheid van de opbrengst van het winkelbedrijf. Hoe lang het gebruik duurt, doet niet ter zake; belastingplicht bestaat, als een onroerend goed voor eigen gebruik ter be schikking is. Zoo zal de huurwaarde van een landhuis, dat de eigenaar slechts ge durende een korten tijd van het jaar ge bruikt, ten volle tot het inkomen gerekend moeten worden. Eveneens zal hij, die een slechts gedeeltelijk gemeubeld huis voor eigen gebruik beschikbaar heeft, de huur waarde van de geheele woning als be standdeel van zijn belastbaar inkomen zien aangemerkt Ook stallen voor luxe-paarden, maneges, garages, koepels, e.d., vallen, wat de huur waarde betreft, onder de belastbare op brengst-van onroerend goed. Staat iemand een hem toebehoorend huis gratis aan een "ander ter bewoning af, dan is de huurwaarde van dat huis een bestanddeel van het belastbaar inkomen van den gebruiker en niet van den eigenaar. De Hooge Raad achtte den eigenaar voor dit huis niet belasting plichtig,'omdat er van eigen gebruik door hem geen sprake is, terwijl de opbrengst zich bepaalt tot hetgeen hij tegenover den afstand van het huis heeft bedongen en althans niet omvat de geschatte waarde van het gebruik en genot er van. Als derde en laatste voorbeeld van op brengst van onroerend goed noemt de wet: uitkeeringen terzake van opstal, erfpacht, beklemming of vaste huur en terzake van grondrente of andere op onroerend goed gevestigde schuldplichtigheid. De hier ge noemde inkomsten spreken alle voldoende voor zichzelf. Zagen wij hiervoor wat als bruto-op- brengst van onroerend goed in aanmer king komt, thans zullen wij nagaan welke posten hierop in mindering gebracht kun nen worden, om tot de voor de heffing van inkomstenbelasting van belang zijnde netto-opbrengst te geraken. ROOZEKRANS' Het eerste artikel is opgenomen het nummer van Zaterdag 28 Juni. in KONINGIN EN PRINSES NAAR BESSHEIM. Het verblijf in Zweden. Blijkens een door het Oorrespondentie- bureau ontvangen telegram hebben H.M. de Koningin en Prinses Juiiana gisteren Finse verlaten met bestemming, naar Bessbeiin. NAP DE LAR MAR OVERLEDEN. Voor eenige maanden trad Nap de la Mar, pas hersteld van een zware ziekte, bier ter stede op in het bekende tooneel- stuk „Merijntje Gijsen's Jeugd", bewerkt naar den 'roman van A. M. de Jong. Wie hem toen zagen en hoorden hadden niet kunnen vermoeden, dat het voor de laat ste maal zou zijn, dat zij dezen grooten acteur zouden zien spelen, en dat zijn herstel uit zijn ziekte slechts schijnbaar zou zijn. Want Donderdagochtend is de la Mar te Den Dolder, waar hij den laat- sten tijd verpleegd werd, na een kort en heftig lijden, overleden. Met hem is een van onze groote tooneelspelers heenge gaan. Want de la Mar was meer dan gewoon komiek; hij was een karakter speler van buitengewone beteekenis, en het is alleen maar jammer, dat hij deze gave zoo betrekkelijk weinig heeft kun nen toepassen. Zijn loopbaan was bij uitstek afwisse lend en bewogen. Reeds op zijn zevende jaar stond hij op de planken, en al spoe dig kreeg hij, in speciaal voor hem ge schreven stukken, kinderrollen te vervul len. Vooral zijn optreden met Speenhoff, toen in zijn glorie-periode, heeft hem bekend gemaakt; maanden en maanden lang is „Z'n Edelachtbare", een persif- flage op het optreden van sommige burgemeesters, een dankbaar repertoir- nummer, en vooral een goed kasnummer geweest. Hij heeft ook op het groot tooneel ge speeld,en zijn vertolking van Flierefluiter in het bovengenoemde stuK was een zijner succesrollen. Maar jammer was het, dat hij daarin te veel toegaf aan de zucht naar het -platkomische, hetgeen waar- schijzlijk ook wel de oorzaak is geweest, dat de auteur hem zooals men weet, een proces heeft aangedaan over zijn wijze van spelopvatting. Ook in „Bleeke Bet" van Bouber heeft de la Mar successen geoogst. Een van zijn allerbeste creaties is geweest .Dr. Stieglitz", een stuk, dat wij hier niet gezien hebben. De la Mar is slechts ruim 50 jaar oud geworden. Standipuiit van de Nederland- sche regeering. N.T.A. seint d.d. gisteren uit Parijs: Het Fransche ministerie van buiten- la ndsche zaken heeft het antwoord van de Nederlandsche regeering op het plan van Briand. inzake een federatie der Europee- sche staten openbaar gemaakt. De Neder landsche regeering zegt daarin o.m., dat haar het plan slechts dan met succes uit voerbaar toeschijnt, wanneer de staten bereid zijn, in zekere mate de uitoefening van hun souvereiniteitsrechten te beper ken. Ook zal alles vermeden dienen te wor den wat het gezag van den Volkenbond zou kunnen verzwakken. Men mag niet vergeten, dat een continentale concentra- tie-regeering in de toekomst de tusschen de continenten bestaande verschillen zou kunnen versterken of nieuwe zou kunnen scheppen. De Nederlandsche regeering, die overi gens niet uit het oog verliezen kan, dat Nederland niet slechts in Europa bezittin gen heeft, is van oordeel, dat deze zijde van het probleem zeer moeilijk is en met de grootste aandacht onderzocht dient te worden. Een federatieve aaneensluiting zal slechts mogelijk zijn, als zij een be langengemeenschap tot grondslag heeft. De Europeesche Staten hebben welis waar een aantal gemeenschappelijke be langen, zoo als de instandhouding van den vrede, de vermindering van de bewa pening en een verdere organisatie van het ruilverkeer, doch hier komt de vraag naar voren, of deze belangen niet gelijk tijdig ook beteekenis zouden hebben voor een uitgebreider sfeer. Wanneer echter zou blijken, dat een fe deratieve organisatie van Europa moge lijk en wenschelijk is, ware het naar het inzicht van de Nederlandsche regeering gewenscht, dat de Europeesche groepee ring het geheele Europeesche staatswezen omvat. Volgens de Fransche regeering is elke mogelijkheid van vooruitgang op econo misch gebied aan de quaestie der veilig heid, dat wi) zeggen politieke, gebonden. In deze richting moet de Nederlandsche regeering reeds thans voorbehouden maken. Zij gelooft niet, dat een algemee ne verlaging van de douane-tarieven de verwezenlijking van een aaneensluiting op zuiver politiek gebied tot voorwaarde moet hebben, daar een opheffen van de tolmuren een van de meest wezenlijke ele menten voor het scheppen van een regi me van veiligheid moet vormen. De Nederlandsche regeering is er ver der niet van overtuigd, dat door beper king van de quaestie der veiligheid tot de Europeesche staten alléén de oplossing sterk vergemakkelijkt zal worden. Zij heeft niet dien indruk, dat die moei lijkheden, die totnutoe het succes van de door den Volkenbond op dit gebied! onder nomen pogingen hebben verhinderd, door de aanwezigheid van niet-Europeesche staten veroorzaakt of vermeerderd zijn. Zij verklaart ten slotte, dat naar haar inzicht het terrein nog lang niet voldoen de voorbereid is. Allereerst zou een uit wisseling van gedachten nuttig en zelfs noodig zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Alkmaar. Woensdagavond heeft de Ka mer van Koophandel voor Holland's Noorderkwartier, onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz, vergaderd. De voorzitter wijdde eenige woorden van hulde aan de nagedachtenis van de dezer dagen overleden heeren Th. van der Klei en J. C. Veder, eerstgenoemde oud-lid der Alkmaarsche Kamer, de ander voorzitter van de Kamer te Rotterdam. Spr. verze kerde dat beide heeren om hunne waar devolle adviezen en vaak zoo juiste in zichten de hoogachting genoten van den handel, die hun werk steeds dankbaar zal gedenken. Deze woorden werden staande door de aanwezigen aangehoord. Besloten is om zich nog niet neer te leggen bij een afwijzende beschikking der Spoorwegen op een verzoek om verbete ring van de accomodatie van het station te Uitgeest. Er zal nu een bezoek worden gebracht aan de directie der Spoorwegen door een deputatie, waarvoor werden aan gewezen de heeren Grunwald en Nobel. Inmiddels zal het lid van de Kamer, de heer Kolster, die tevens lid van den Spoorwegraad, de zaak in dat college nog eens weer ter sprake brengen. Uitvoerig is gesproken over een ver zoek van de Nederl. Fabr. van verduur zaamde levensmiddelen v. h. W. Hoogen- straaten en Co. te Leiden en Alkmaar, om te pogen te bewerken dat het prov. water leidingbedrijf in Noordholland voor groote verbruikers van water een ver laagd tarief berekent. Adressante had reeds eerder aan het P. W. B. een derge lijk verzoek gedaan, maar een weigerend antwoord ontvangen. Volgens de directie van het bedrijf lieten de voorwaarden voor waterlevering een verlaging niet toe en moest de hand worden gehouden aan een sinds 1 Juli 1927 vastgestelden prijs van 25 cent per M3. ongeacht voor welke doeleinden het water wordt aangewend of welk kwantum wordt afgenomen, be houdens het bij abonnement vastgestelde minimum. De Kamer meende, dat adres sante door dezen hoogen prijs in een slechte positie staat tegenover dergelijke fabrieken elders in het land, waar lagere waterprijzen worden berekend voor de groote verbruikers. Besloten werd een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de in, andere provincies geldende tarieven en een goed gedocumenteerd verzoek om verlaging van de prijzen in Noord-Hol land in te dienen. Geklaagd is over den tragen voortgang in de wegverbetering door de provincie, speciaal wat betreft het gedeelte henoor den Uitgeest. De verkeersoommissie zal hare aandacht aan de zaak schenken en een adres verzenden indien zij dat wen schelijk vindt. Medegedeeld is, dat na daartoe door de Kamer gedane verzoeken door de notaris sen in dit district met ingang van 1 Juli verlaagde tarieven voor de veiling van onroerend goed in rekening worden ge bracht. De heer Hoogland klaagde over ©en ver minderend enthousiasme voor de West- friesohe kanaalplannen, nu een polderbe stuur en ook enkele gemeenten, die toch wel tot de onmiddellijk belanghebbenden gerekend moeten worden, weigeren een bijdrage te verleenen of het toegestane bedrag te verhoogen. Na uitvoerige besprekingen is besloten op voorstel van den heer Nobel, om de weigerachtige colleges nogmaals tot een conferentie uit te noodigen en den leden ervan persoonlijk nog eens uitvoerige mededeelingen over de zaak te verstrek ken. Men hoopt op deze wijze te bereiken, dat Ged. Staten niet dwingend behoeven op te treden. De heer Wagenaar bracht de spoor wegtarieven voor aardappelvervoer ter sprake en klaagde over weinig stabiliteit daarvan. Hij wenschte de thans toege stane verlaging met 30 procent perma nent te zien toegepast. De heer Kolster zegde in dezen zijn steun toe. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. MacDonald kondigt een nood wet aan. De premier heeft in antwoord op vra gen in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij jinnenkort, waarschijnlijk reeds volgende ,veek, een noodwet in zal dienen inzake ie bestrijding van de werkloosheid. De regeering heeft besloten nog 9.5 nillioen uit te trekken voor den aanleg van groote wegen, ten einde aan werk- oozen werk te verschaffen. De voor weg- lanleg bestemde som zal daardoor tot 21 nillioen stijgen. MISDADEN IN BEZET GEBIED. Wederzjjdsche amnestie voor Britten en Duitschers. Donderdag is een Witboek gepubli ceerd met den tekst van de nota's, tus schen de regeeringen van Grooi-Brittan- ïië en Duitschland gewisseld, waarbij we derzijds amnestie wordt verleend aan Britten en Duitschers voor alle daden, gedurende de bezetting op bezet Duitsch gebied bedreven, met inbegrip van die, ZONDAG 6 JULI 1830 's Morgens 10.80 u., Ds. H. A. Enklaar Doop. Onderwerp: >Hagar« (Gen. 21 19) Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. P. Prins van Deventer Gerei. Kerk (Hulpkerkd. Ohr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. P. Prins 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.30 u., de heer N. v. d. Kraats. Chc Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Ds. H. Janssen, Leger- en Vloot- pred. in alg. dienst, van 's Gravenhage Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Doopsgez. Gem. Geen dienst wegens gemeentedag te Beverwijk. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek Bediening H. Avondmaal 's Avonds 5.80 uur, Ds. R.C.W.J. Hoek Dankzegging Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u., Heiligingsmeeting 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen komst (in 't Plantsoen) 's Avonds 8 uur, Verlossingsbijeenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsatraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. 's Morgens 9 u., Ds. E. R. Damsté JULIANADORP Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 u., Ds. E. R. Damsté Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de beer J. Sevensma van Amsterdam. BREEZAND Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon ANNA PAULOWNAi Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u.Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 's middags 2.30 u., leesdienst. CALLANTSOOG Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Zendingsgeboiuw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 u, de heer Sevensma van Amsterdam WIERINGEN Ned. Herv. Gem. (Oosteriand). 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek. Doopsgezinde Gem. (Hippolytushoef) 's Morgens 10.30 uur, dienst Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 8 u., dienst. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. to&- ijp geïnspireerd door politieke drijfveren, loch met uitzondering van die, welke tot de misdrijven worden, gerekend en den dood hebben veroorzaakt. BEVRIJDINGSFEESTEN TE KEULEN. Het luchtschip Graf Zeppelin zal Zon dagmorgen a.s. tusschen 7 en 8 uur in Keulen aankomen en na een. kort opont- ïoud weer opstijgen, 's Namiddags tus- ïohen 17 en 18 uur wordt het weer in Keulen terugverwacht. Aan de vlucht van den Kölner Club 'ür Luftfahrt, waarvoor het vertrek op Zaterdagmorgen 6.30 uur is bepaald, ne- nen 90 vliegtuigen deel. Deze keeren Zondagnamiddag tusschen 14 en 16 uur erug. Tusschen 17 en 18 uur zijn dan lemonstraties der groote Duitsehe land- Uiegtuigen. 90 vliegtuigen zullen het luchtschip Graf Zeppelin, wanneer het 's avonds Keulen verlaat, uitgeleide doen, in aan sluiting waaraan een „Eskadervlucht" hoven Keulen zal plaats vinden. Zaterdag is door de Algemeene Duitsehe Auto mobiel Club (ADAO) een huldigingstocht aan den Rijn georganiseerd, en naar aan leiding daarvan zal Zaterdagavond in het Rijnpark te Keulen een groot vuurwerk worden afgestoken. In aansluiting daar aan zijn tot middernacht de Dom en de Rijnoevers feestelijk verlicht. Aanslag op een posttrein. Er was een bom onder de staven ge legd, die zonder schade aan te richten ontploft is. De Onderkoning heeft de verspreiding van vliegende blaadjes zonder vergun- ïing der overheid verboden. Dit geschiedt 'ot bestrijding van de propaganda van iet Nationalistische Congres door mid- iel van imet de schrijfmachine opgestelde bulletins.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9