S. IL Kim l II SAM EN ZIJN SCHAT HOOFDPIJN Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 6829. EERSTE BLAD DINSDAG 8 JULI 1930 58ste JAARGANG Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Ministercrisis in Frankrijk? - Lloyd George over het oorlogsgevaar. - Het tractaat tusschen Engeland en Irak. - 1 urksch-Perzische grensincidenten. - Herziening der vredesverdragen De strijd in China. - De onrust in Britsch-Indië. - Een poging tot revolutie in Portugal. Aan een feestmaaltijd van de Nationale Kerkgemeenten te Bournemouth heeft Lloyd George een rede gehouden, in welke hfj o. a. verklaarde, dat ae toekomst van de menschheid afhangt van een volledige vriendschap tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten. In alle landen der wereld worden op het oogenbllk toebereidselen voor een oorlog getroffen. Europa, Azië en Amerika bezitten een grooter aantal uitgeruste manschappen dan vóór den wereldoorlog. Behalve Duitschland en an dere landen, die tot ontwapening gedwon gen zijn, is Engeland het eenige -land, dat zijn strijdkrachten vrijwillig op de sterkte van vóór den- oorlog verminderd -heeft. Er zijn pacten gesloten en verdragen onder teekend, waarin wordt verklaard, dat er nooit meer een oorlog mag zijn. Tegelij kertijd worden groote sommen uitgegeven voor een gebeurtenis, die nimmer mag plaats hebben. De tijd is gekomen, dlat de kerken tusschenbeide moeten komen. Te Bagdad is een samenvatting van het voorgestelde tractaat tusschen Engeland en Irak openbaar gemaakt en op grond daarvan richt de Arabische pers er heftige aanvallen- op. Een blad verklaart, dat, terwijl volledige onafhankelijkheid beloofd was, het trac taat niets aanbiedt wat daarop lijkt. Het blad- vraagt, hoe de regeering het begrip van volledige onafhankelijkheid met het inrichten van drie belangrijke luchtbases in Irak in overeenstemming kan brengen. Ook de bepaling waarbij het in werking treden van het tractaat uitgesteld wordt tot Irak tot -den Volkenbond1 is toegelaten, wordt gecritiseerd op -grond van de over weging dat het geenszins zeker is dat Irak ooit zal toegelaten worden. Wij BREIEN!!!!!!!!!! afdeelingen Koerden de Turksche grens overschrijden. Het antwoord der Perzische regeering wordt met groot ongeduld ver wacht. De berichten over de ongeregeldheden in het noordoosten- van Koerdistan zijn tegenstrijdig. Volgens sommige berichten zou de toestand zeer ernstig zijn, terwijl volgens andere het slechts een kwestie van een paar dagen is, voordat de ongeregeld heden onderdrukt zullen zijn. Alle berich ten stemmen echter hierin overeen, dat de schuld voor de ongeregeldheden bij Perzië ligt, in verband met de welwillende hou ding, die dit land zo-u aannemen tegenover de Koerden, die op het veroorzaken van moeilijkheden uit zijn. Naar de „Associated Press" uit Wash ington verneemt, heeft senator Borah ver klaard naar aanleiding van Mussolini's uitlating over de wemschelijkheid de vre desverdragen te herzien, dat hij steeds op het standpunt heeft gestaan, dat Europa slechts dan in duurzamen vrede zal leven wanneer het verdrag van Versaiües en andere vredesverdragen worden herzien. Het streven o-m deze' verdragen ongewij zigd te handhaven is een van de voor naamste hinderpalen voor het tot stand komen eenar Europeesche Unie. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft generaal Tsjang kai-sjek, president van de nationalistische regeering, in zijn .hoofdkwartier in het Oosten van de pro vincie Honan opgezocht. T-sjang ontkende, dat hy onlangs ge wond was geweest. Hij zeide, dlat de laat ste berichten van het front er op wezen, dat de troepen Jen-Shi-sjang vrijwel door de nationalistische troepen omsingeld wa ren, die hun zware verliezen hadden toe gebracht. De tegenstand tegen de nationalistische regeering, zei Tsjang, vermindert Ons doel is niet om terrein te winnen, maar om den vijand als strijdmacht te eliminee- rem. Sedert het begin van den oorlog wa ren volgens T-sjang de vijandige troepen al met verminderd. Wij hebben, vervolgde de generaal, tele grammen ontvangen, waarin staat, dat de troepen van Pei-tsjoeng en Tsjang Fat- kwei in Zuid-Houan vol-komen ontwapend z;jn. Wö hebben voldoende troepen om den vijand ten onder te brengen. De oorlog zal nog ten hoogste een maand duren. De oorlog was volgens Tsjang Kai-sjek noodig geweest voor de eenheid van China die ziin doel was. In de openingszitting oefenden enkele leden critiek op eenige speciale punten van het rapport, terwijl andere 'het rapport ge heel verwierpen en weer anderen zich voor samenwerking met Engeland verklaarden. In verband met deize omeenigheid besloot het congres een commissie van onderzoek te benoemen, die het rapport nauwkeurig zal onderzoeken en daarover aan het con gres verslag zal uitbrengen. Met name zal deze oommissie hebben te onderzoeken of met de belangen der Mo hammedanen in Indië in het rapport van de commissie-Simon rekening wordt ge houden. In een officieuze nota van de regeering wordt de arrestatie 'an kolonel Almeida medegedeeld, die een revolutionnaire be weging zou hebben voorbereid, waarvan bet doel was de regeering omver te wer pen. Met Almeida zijn er eenige burgers in hechtenis genomen. Het onderz-oe"k wordt voortgezet. KONING KAREL VAN ROEMENIË EN PRINSES HELENA. De regeering publiceert een verklaring, waarin alle geruchten over een eventu- eelen terugkeer van madame Lupescu naar Roemenië imet de grootste beslist heid worden tegengesproken. De bemoeiingen, opdat een verzoening tusschen Karei en koningin Helena tot stand kome, vorderen, naar in hofkringen verluidt, bevredigend. ARTIIUR CONAN DOYLE f. Een Reuter-telegrom uit Londen meldt dat de bekende Ehgelsche schrijver Sir Arthur Conan D-oyle op 71-jarigen leeftijd is overleden. Sir Arthur, die in den herfst van ver leden jaar nog een reis over het vasteland van Europa heeft gemaakt om door lezin gen de uitkomsten van zijn spiritisch onderzoek algemeen bekend te maken, en ook Nederland heeft bezocht, geleek een man van onverwoestbare gezondheid. Hij was jarenlang chicket-speler en bokser geweest en zag er stellig niet uit als een man van zeventig. Maar het schijnt, dat zijn tournee toch te veel van zijn krach ten heeft gevraagd en in het vroege voor jaar vermeldden de Britsche dagbladen, dat de toestand Van zijn hart aanleiding gaf tot ongerustheid. Conan Doyle was een der weinige schrijvers, die onder koningin Victoria naam hebben gemaakt en tot heden popu lair zijn gebleven. De oude garde is zeer gedund'. Daaronder was geen trouwhar- tiger en ridderlijker figuur dan de schep per van Sherlock Holmes. FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEBOUSE. 81) „Ik zal hem even binnenlaten,' zeide bil „Woont u hier dan heelemaal alleen? vroeg de jonge dame, en Sam vond, dat ze het wat heel gretig zeide. „O neen. Ik heb een knecht Maar die is ergens aan h-et werk." „ZOo," zeide ze teleurgesteld, Sam had den nieuwen bezoeker maar heel even door het raam igezien, niet meer dan een glimp. -Nu hij de deur opendeed, kreeg hij hem eerst goed in het vizier. En toen schrok hij even. Het is altijd gek, als je een bekend gezicht ziet, wanneer je een heel vreemd verwacht. Dezen man had hij in het kroegje gezien den dag, dat hij Hash in Fleet Street tegenkwam. „Mijnheer Shotter." „Ja 99 Het scheen Sam toe, dat de man een hoop ouder was geworden, sinds bij hem den laatsten keer had gezien. Dat kwam, omdat de heer Molloy zich aan de slapen wat al te grijs had gemaakt Maar al telde hij nog zooveel jaren, toch leek hij een in nemende, vriendelijke, eerlijke baas. „Mijn naam is Gunn, .mijnheer Shotter Thomas G. Gunn." Mijnheer Molloy was van plan geweest want hij was een artist en als hij iets deed, wenschte hij het -goed te doen om voor deze gelegenheid het pseudoniem J. Felkin Haggenbakk-er te adopteeren, want voor zijn critischen zin scheen dat nu de juiste naam voor een sentimenteelen mil- lionair, die' zijn fortuin in Pittsburgh ge maakt heeft in die woning zijner jeugd weer eens opzoekt. Maar dit voorstel was door Dolly geketst, die beweerde geen lust te hebben om uren in nuttelooze stu die door te brengen. „Komt u binnen," zeide Sam. Hjj liet zijn bezoeker voorgaan en vroeg zich maar steeds af, waar hij den man toch het laatst gezien kon hebben. Hij vond h-et altijd vervelend, als hij gezich ten niet meer herkende, vooral als hij vond, dat zoo'n uiterlijk de moeite waard was. Hij liet den heer Gunn in de zit kamer, aldoor tobbend. „Bent u daar, pa," zeide de jonge dame. „Zeg, pa, is dat niet leuk? Mijnheer Shot ter is een Amerikaan." De eerlijke oogen van den heer Gunn straalden. „Nu, dan bent u een man met gevoel, mijnheer Shotter. En u begrijpt. U zult het niet vreemd vinden dat een man zijn heele leven het verlangen koestert om de plaats, waar hij geboren is, weer te zien." „O heelemaal niet," zeide Sam beleefd en hij zou zijn bezoeker er aan hebben kunnen herinneren, dat dit gevoel, heel nobel op zich zelf, gedeeld wordt door de meeste bekende Amerikaansche lyrici „Nu, dat gevoel heb ik, mijnheer Shot ter," zeide de ander vol trots, „en ik schaam me ni-e-t het te bekennen. Dit huis is mij heel lief. Ik ben er geboren.'" m0, uidu qQI pc«?pr fiian DojS^ Jicio me ntets schelen eerst even m'r> BAAI-TAÈAK haleo) Laai hem maar fluiten, Die lekkere j.GRUNO'5 ECHTE FRIESCME BAAI-TABAK Oost-lndië. li7$- Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN MII VOLLEDIGE GARANTIE, In 50 patronen en 20 effen kleuren De onrust in Britsch-Indië. Achtduizend vrijwilligers, die het eerste gedeelte vormen van een geheel leger van overtreders van de boschwet, zijn Zondag naar Poesad vertrokken. Er had een openbaar afscheid van de vrijwilligers plaats; deze zijn volledig uitgerust en hebben zoowel bijlen als ambulances en voorraden medicijnen bij zich. Ook gaat er een dokter mee. Een groote optocht heeft Zaterdag te Poona getracht zich naar de gevangenis van Jeranda te begeven om buide te brengen aan Gandhi bij het einde van de tweede maand, die de leider in de gevan genis doorbrengt. De politie hield den optocht tegen, waarop de deelnemers aan den kant van den weg gingen zitten en bleven zitten tot Zondagochtend. Toen verklaarde de politie, dat de menigte, die intussehen tot eenige duizenden was aangegroeid, een onwettige vergadering vormde en uiteen moest gaan. In stede daarvan begon de menigte de politie te gooien met steenen en met bloempotten uit de tuinen langs den weg, zoodat de politie eindelijk met de lathis op de menigte in moest gaan. Tien gewonden, onder wie een majoor van de politie, zijn in het ziekenhuis gebracht moeten worden. EEN ENGELSCHE KANONNEERBOOT IN CHINA BESCHOTEN. Naar Reuter uit Hankou meldt, heb ben de communisten zich eergisteren van Jotsjou meester gemaakt en geschoten op de Engelsche kanonneerboot Teal, die het vuur beantwoordde. Twee matrozen van dë Teal werden gewond. De kanonneer boot Bee is uit Hankou naar Jotsjou ge zonden. FOLÏTIE-OPZIENER IN DE BATAK- LANDEN VERMOORD. De detachements-commandant der veldpolitie te Kabandjahé, in de Karo- Bataklanden, de politie-opziener de Ruy- ter, is Donderdagavond bij een onderzoek naar een pasar-diefstal door een Batak ker, vermoedelijk lid der dievenbende, met een mes in den rug gestoken en kort daarop overleden. Hij laat vrouw en kind achter. In aansluiting op het bericht van den moord op den detachements-commandant der veld-politie te Karo-Bataklanden de Ruiter, wordt nog gemeld, dat het slacht offer tegen een muur van een kedeh (winkel) leunde, toen Toba-Batakker hem passeerde en voegde bij 2 makkers, waarop het 3-tal elkander over de smalle Kali Lima terugslenterde langs den heer de Ruiter. De middelste man trok een mes en diende het slachtoffer een 15 centimeter diepe steek toe in de hartstreek, waarop de heer de Ruiter „toeloeng" (hulp) roepend ineenzakte en overleed. De vluchtende moordenaar werd door de bevolking gegrepen, geschopt en over den grond gesleurd, waarop de politie hem ontzette. Ook z^jn 2 kameraden zijn gearresteerd. De moordenaar verklaart, dat de heer de Ruiter hem 2 maal zou hebben toegevoegd „pigi" (ga heen), het geen hij „koerang adjar (onbeschoft) had geacht. Zijn kameraden verklaren echter, dat de heer de Ruiter niets heeft gezegd. De dader is een lichamelijk ziek en geestelijk achterlijk persoon van middel baren leeftijd. Geen van de 8 gearresteer den was ooit tevoren in een kwestie ge wikkeld. GROOTE PASARBRAND TE MENADO In den nacht van 1 op 2 Juli zijn op Pasar Tjompeka te Menado 56 pintoes (winkelhuizen) afgebrand. Schade 70 imille. Oorzaak onbekend. „Dat vertelde juffrouw Gunn mij al." „O, heeft ze dat verteld? Ja mijnheer Shotter, ik ben iemand die menschen en steden ken. Ik heb gewoond in d-e krotten der armen, ik ben omhoog geworsteld, als ik h-et zoo zeggen mag, totdat ik een welkome gast was in de woningen der rijken. Maar nooit, arm of rijk, heb ik deze oude plaats vergeten en mijn kinder herinneringen die haar heiligen." Hij zweeg. Zijn stern bad gebeefd en was totz waar gefluister gedaald, en nu keerde hij zich Ineens af en keerde zich naar het raam. Zh'n schouders schokten een oogenblik en iets als een gesmoorde snik klonk door de kamer. Maar toen hij zich weer omdraaide, was hij zich zelf weer de stoere, flinke ouwe J. F-elkin Haggenbakk-er o neen, helaas Thomas G. Gunn die hoog in aanzien stond en misschien zelfs wel gevreesd werd in de Rotary Club in Pittsburgh. „Maar l-aat ik u niet langer lastig val len, mijnheer Shotter. U doet natuurlijk ook zaken. Laat ik kort zijn. Mijnheer Shotter, ik wil dit huis hebben." „Wat wilt u?" zeide Sam verbijsterd. Hij had er geen idee van gehad, dat hij in den maalstroom van een transactie ge sleurd zou worden. „Ja mijnheer, ik wil dit huis hebben. En laat mij u allereerst zeggen, dat geld geen overweging is. Ik heb geld genoeg," een gebaar, dat geld op zijde scheen te schuiven. „Hoe veel voor dit huis, mijn heer Shotter! Ik heb nu eenmaal grillen, maar ik kan er voor betalen." Sam voelde, dat hij zijn hersens bij elkaar moest houden. Hij had niet het minste plan om voor al de millioenen van Pittsburgh een huis te verkocpen, dat ten eerste niet van hem was en ten tweede naast Kay Derrlck gelegen was. „Het jspoj't mijbegon hij'. De heer Gunn liet hem niet uitspreken. „Ik was was te haastig!," zeide hij. „Ik overhaastte. Mijn gewone fout. Toen ik in Nevada goud zocht, noemden d-e jongens mij- „h-et Pisto-ol". Ik moet nu mijn om standigheden duidelijker uitleggen." „O, ik begrijp uw omstandigheden." U begrijpt, dat dit niet zoo maar een huis voor mij is; het is een reliquiekist." „Ja, ja, maar. „Het omvat," zeide de heer Gunn en hij sprak d-e waarheid, „iets, dat mij heel kostbaar is." „Ja, maar. ,<Mijn jeugd ligt hier mijn heerlijke, onbedorven, zalige jongensjeugd. Ik heb bier aan moeders knie gespeeld. Ik heb hier met haar den kinderbijbel gelezen. Hier stond ik bij moeder aan de piano en dan zei ze: zing.zing. Zijn stem verstikte. Hij' sno-ot zijn neus en keerde zich weer naar h-et raam. Maar al meende hij ook een hoogelijk artistieke creatie te hebben gedaan, h-et laatste ge stamelde woord bedierf alles. Er ging een electrische schok door Sam. Herinnerin gen werden wakker door dat woord. Sin-g Sing! Nu wist hij waar hij dien (man het laatst gezien had. Het is d-e gewoonte van de Vereeniging tot Verhooging van bet Zedelijk Bewust zijn der Gevangenen om het eentoonige leven der veroordeelden wat op te vroo- lijken door tooneelvoorstellingen, die door de gevangenen worden op-gevoerd. Als de ondernemende inbreker niet aan het in breken is, leert hij: waarschijnlijk de woorden van den een of anderen beken DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. De Koningin, de Prinses en hun reis gezelschap zijn Zaterdagavond na twee flinke marschdagen in Bessheim aange komen. De afstand werd afgelegd te voet, per spoor, per auto, te paard en per rij tuig. Alles is weL DE EMMABLOEM-COLLECTE. De netto-opbrengst der Emmabloem- oollecte heeft dit jaar 186.710.23 bedra- ken, tegen 154.065.21 in 1929. De gemiddelde opbrengst per bloempje was 12.87 (v. j. 11.63 cents). jpj^| FOSTER'S MAAGPILLEN den schrijver uit zijn hoofd om die op den eersten grooten avond voor te dragen. Naar een van deze voorstellingen een maand of acht geleden was Sam door een bevrienden journalist meegenomen. De held van den avond was toen geweest Thomas G. Gunn, toen eenvoudig een nummer in, den rol van senator. De heer Gunn had zijn rede hervat. Hij had het we-e-r over zijn -moeder en sprak nie-t slecht. Maar hij bo-eidie zijn ge hoor niet -meer. Sam onderbrak de-ze wel sprekendheid: „H-et spijt mij,' zeide hij, „maar ik vrees, dat dit huis niet te k-o-op is." „Maar, mijnheer Shotter. „Neen,' zeide Sa-m. „Ik heb een zeer bepaalde reden om hier te willen blijven. En nu vrees ik, dat ik u moet verzoe ken. „Zal ik vanavond n-o-g eens a-anloopen om nader over die zaak te spreken?" pleitte de heer Gunn, die met verbazing bemerkte, dat hij plotseling op de stoep stond. »Dat geeft toch niets. Ik ben bovendien vanavond niet thuis. Ik dineer ergens anders." „Is er dan niemand thuis?" vroeg juf frouw Gunn pl-otseling een pijnlijke stilte verbrekend. „Maar natuurlijk," zeidie Sam, wat ver baasd. „De man, die hier werkt Waar om?" „Ik bedacht alleen, dat hij ons het huis wel kon laten zien, als we terugkwamen." „O juist. Nu go-eden dag." „M-aar luistert u nu eens." „Goeden dag," zeide Sam. Wordt vervolgd). Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Als eerste kopje voor dit overzicht stel den we de vraag of er een ministercrisis in Frankrijk op komst was. En dat wel naar aanleiding van een gerucht, dat te Parijs de ronde doet, dat Pernot, de mini®- ter van publieke werken, en de staatsse cretarissen Oberkirch en Sérot willen af traden. Zjj zjjn besliste tegenstanders van de Simultaanschool en hebben daarom de voorstellen van de regeering tot viering van het vijftig-jarig bestaan van deze scholen niet goedgekeurd. Öok bü de stemminc in de Kamer over deze school hebben zij zich van' stemming onthouden. De Turksche regeering heeft een krach tige nota -gezonden aan Perzië, waarin ver zocht wordt onmiddellijk scherp op te tre den, teneinde te voorkomen, dat verdere WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen-en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Voor Texel: Mejuffr. de Wed. S. BAKKER, Gravenstraat, Den Burg, De Indische Mohammedanen zijn Zater dag in congres bijeengekomen om hun houding te 'bepalen ten opzichte van het rapport van- de commissie-Simon. ifllQUlUUlti Daar kan ik niet buiten.'" xanimo •oooertMoen. TOBRALCO niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit Verkrijgbaar bij is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van taagpillen, het ideale 1. Alom aangeprezen, acon. Foster's N! laxeermidde f0.65 per f

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1