GEMENGD NIEUWS. f ucWvöArt Schagen. Texel. Wieringen. De Nederlandsche bloembollenteelt. Buitenland. Burgerlijke Stand van Den Helder Vuurwerkfabriek in New Jersey geëxplodeerd. Groote overstroomingen in Noord Japan. Een aanvaring in de Adriatische Zee. Relletjes in het bevrijde gebied. De wedstrijd. Weldra hebben allen hun plaatsen ge vonden. Voor de deelnemende koren is de ruimte aan de zijkanten van de zaal gereserveerd en voor elke vereeniging is de plaats precies aangegeven. In het midden kan het publiek plaats nemen. Het tooneel is geheel afgeschut en lijkt nu wel een muziektent. We gelooven, dat men over de organisatie en de maat regelen die «Zanglust» getroffen heeft, tevreden kan zijn, al oordeelt men mis schien verschillend over het zingen in de open lucht of in een zaal. De heer Mink heet allen welkom, in het bijzonder de jury en die koren, die voor het eerst deelnemen. Hij doet een beroep op zangvereeniglngen en publiek om te zorgen dat het concours een zoo rustig mogelijk verloop kan hebben en geeft dan ,de leiding over aan de jury, die terstond het eerstaangewezen koor ten tooneele roept. De koren, die nog niet eerder een prijs in een of anderen wedstrijd behaald hebben, zingen twee |koren naar keuze. Een opsomming van al deze koren met een critische beschonwing zullen we niet geven en lijkt ons ook weinig zin te hebben, daar de meest belanghebbenden, de koren en dirigenten, na afloop van het concours een critisch verslag van de jury toegestuurd krijgen. Laten we volstaan met de mededeelin- gen, dat de heer Jac. Bonset, mede namens de andere juryleden verklaarde, dat er over het algemeen goed gezongen is op dezen dag. Dit moge ook blijken uit het feit, dat slechts één derde prijs werd toegekend en wel acht eerste prijzen, zoodat aan den eerewedstrijd dus ook acht koren deelnamen, die elk een vrij nummer zongen. De »KoorvereenigingBergen» vrouwen koor koos hiervoor «Kerstlied» van B. Diamant en »Zanglust«, vrouwenkoor, van St. Maartensvlotbrug »Benedictus» van N. v. d. Linden van 3neirewa ardBoude- wijns. Beiden vereenigingen hadden ook des middags hIs vrij en verplicht nummer deze koren gezongen, terwijl dit volgens het in 't programma afgedrukte concours reglement is verboden. (Is dit reglement misschien gewijzigd De overige koren kwamen met een nog niet dcor hen ge zongen nummer uit. »Zang en Vriend schap» van Wieringen koos hiervoor •Cantecleer» van O. Koop; »Varia« van Warmenhuizen »Lenteverwachting« van Fr. Schubert; »Zanglust« van Anna Pau- lowna »Serenade van een Landsknecht» van Orl. Lasso»Oosthuizen« vrouwen koor »Barcarola« van P. Martin Zijderlaan •Oefening kweekt kennis» te Andijk •Breohtjebuur» van J. C. D. v. Dokkum en Koorvereeniging »Bergen« te Bergen »Slaap zacht» van Jac. Bonset. Voor deze nummers werden door de jury wel punten, doch nog geen prijzen toegekend, daar ook volgende week nog andere koren in dezen wedstrijd moeten uitkomen. Uitspraak der jury. 3e Afd.B. Vrouwenkoren (onbekroond) •Koorvereeniging Bergen», te Bergen, le prijs met 804 punten; »Kunst en Vriendschap», te St. Maarten, 2e prijs met 291 punten. 8e Afd. A. Vrouwenkoren (bekroond): •Zanglust», te St. Maartensvlotbrug, le prijs met 802 punten. 2e Afd. Vrouwenkoren (bekroond): «Oosthuizen», te Oosthuizen, le prijs met 804i punten. 8e Afd. B. Gemengde koren (onbekr.) »St .Theresia», te Wervershooi, 3e prijs met 250 punten. 8e Afd. A. Gemengde koren (bekr.): •Varia», te Warmenhuizon, le prijs met 851 punten; »Zang en Vriendschap», te Wieringen, le prijs met 829 punten •Zanglust», te Anna Paulowna, le prijs met 806 punten; Kunst en Vriendschap», te St. Maarten, 2e prijs met 295 punten; •Zanglust*, te St. Maartensvlotbrug, 2e prijs met 283 punten»Zang en Vriend schap», te Zuidoost-Beemster, 2e prijs met 281 punten; »Oostwoud«, te Oost woud, 2e prijs met 277 punten »St. The resia», te Wervershoof, 2e prijs met 261 punten. 2e Afd. Gemengde koren (bekroond): •Oefening kweekt kennis», te Andijk Oost, le prijs met 341 punten; »Koor- vereeniging Bergen», te Bergen, le prijs met 317 punten. le Afd. Gemengde koren (bekroond): •T.A.V.E.N.U.», te And*jk West. 2e prijs met 290 punten. In den eerewedstrijd behaalde •Varia», te Warmenhuizen, 176 punten •Zang en Vriendschap», te Wieringen, 156 punten«Oefening kweekt kennis*, te Andijk Oost, 148 punten »Oosthuizen« (vrouwenkoor), te Oosthuizen, 147 punten; •Koorvereeniging Bergen», te Bergen, 147 punten; «Zanglust», te Anna Pau lowna, 142 punten; «Koorvereeniging Bergen» (vrouwenkoor), te Bergen, 141 punten; »Zanglust« (vrouwenkoor), te St. Maartensvlotbrug, 138 punten. Naar wij vernemen is de bouw van een nieuw burgerwoonhuis, voor rekening van den heer J. H. Duimering, te de Elft, op gedragen aan den aannemer, den heer S. Blaauboer Jzn. alhier. AANBESTEDING. Op 16 Juli a.8. zal door den Dienst der Zuiderzeewerken te Den Haag worden aanbesteed het bouwen van een dubbele dienstwoning bij 'de schutsluis bewesten het gemaal „Leemans" nabij Een Oever en het maken van een bak van gewapend beton om de drie olietanks van dat ge maal. Raming 17.000. VOOR DE ZUIDERZEE WERKERS. J.L Zondag concerteerde de mandoline club van Den Oever onder leidng van haren directeur, den heer S. Bruul, in de cantine op het eiland! Breezand. Te onge veer 1 uur vertrok het muziekgezelschap per s.s. „Vlieter" van Den Oever. In de cjfrutdne van Breezand waren „alle rangen uitverkocht" en na hec openingswoord van den heer M. Bosker konden de verschil lende programmanummers worden afge werkt tot 'groote voldoening van de aan wezigen. Ook hebben eenige dames een aantal voordrachten ten beste gegeven. Hieronder waren er van komisch en en ernstigen aard. Het publiek toonde zich ook voor deze prestaties dankbaar gestemd getuige bet voortdurend applaudiseeren. Het is zeer zeker geen overdaad indien vanaf deze plaats nogmaals hartelijk dank wordt gebracht aan hen, die tot het wel slagen van dezen gezelligen Zondagmid dag op de een of andere wijze hebben bij gedragen. ANSJOVISVANGST. Ook te Den Oever behoort de ansjovis vangst sedert eenige dagen tot bet ver- ledene, evenals dit op andce plaatsen asa de Zuiderzee het geval is. In dit seizoen zijn buitengewono groote hoeveelheden gevangen en naar wij van verschillende zijden vernomen hebben, is men over de uitkomsten over het alge meen tevreden. BRAND TE DEN OEVER. Door tot dusver onbekende oorzaak geraakte Maandagochtend een stapel stroobossen, toebehoorend aan de Amster- daimsche Ballast Maatschappij in brand. Het kantoorpersoneel van de M.U.Z. kon met een slang op de waterleiding het vuur meester worden en daardoor ver hinderen, dat het vuur in de nabijheid opgeslagen houtvoorraden en gebouwen aantastte. LOOP DER BEVOLKING OVER JUNL Ingeschreven personen: G. Rooker en gezin van Barsingerhorn; A Klein en ge zin van Texel; Mej. T. Nijholt van Olde- markt; P. Blom en gezin van Den Helder; Mej. L. Adam uit Duitschland; A Bpping en gezin van Onstwedde; D. Lucas en ge zin van Hooge en Lage Zwaluwe; N. D. van Rijsbergen en echtg. van Hooge en Lage Zwaluwe: P. J. Jansen van Ooeter- hout; Mej. S. Hidden van Wedde; H. Juis- ting en gezin van Loppersum; O. Steg meijer en gezin van Medemblik; A. en F. van Mil van Almelo; J. Blom van Andijk; S. Holkema van Workum; Mej. C. J. de Vries van Purmerend; Mej. A H. C. Sera- no van Haarlem; O. F. Pol et en gezin van Anna Paulowna; E. Dijkstra van Geldrop; H. Eerenstein en gezin van Borger; M. van Teulingen en gezin van Barsinger horn; Mw. Wed. K. C. G. H. Pieper van Amsterdam; Mw. A Hensen geb. Drenth van Winschoten; B. Hensen van Medem blik; Mw. N. Lont geb. Dekker van Zijpe; T. Jonker en gezin van Schoterland; Mw. J. C. Leljj geb. Knuttel en gezin van Den Haag; Mej. A. van Ommen van Den Haag; Mej. A. Hinders van Oude Pekela; Mw. Wed. M. Vroone van Rotterdam; L. van Campen en echtg. van Woensdrecht; H. Luttje van Brunssum; 'Mw. T. H. Stubbe geb. Jonk van Delfzijl; G. A. Kroeze van Enschede; A Veling en gezin van Eind hoven; H. Stubbe van Wedde. Afgeschreven personen: F. Weijts en gezin naar Wonseradeel; Mej. A Veld man en Mej. M. Veldman naar Haarlem; J. H. J. Pattes en echtg. naar Amsterdam; B. Stubbe en gezin naar Velsen; Mw. Wed. S. Timmermans naar Ferwer- deradeel; J. S. Nieuwbuurt en gezin naar Den Helder; G. C. Veen naar Hilversum; Mm. T. Keppel geb. Nieuwenburg naar Anna Paulowna; D. Bogers en echtg. naar Utrecht; J. Griep naar Kruiningen; J. Swabedissen en echtg. naar Den Helder; S. de Leeuw en gezin naar Anna Paulow na; Mej. H. P. van Dijk naar Anna Pau lowna; Mw. C. J. Schaïdam geb. de Vries naar Edam; Mej. J. de Vlugt naar Medem blik; L. Mollet naar Kruiningen. Burgerlijke Stand over Juni. GEBOREN: Anne, z. v. L. Oldersma en H. Lubbers; Jan Harmannus, z. v. D. ter Horst en H. Goeree; Aafke Cornelia, z. v. B. H. Fledderman en C. J. Vogel; Alber- tje, d. v. R. Haakma en G. Pathuis; Harm, z. v. B. Wieringa en E. Wezel; Ida Petro- nella, d. v. A Bolt en H. Meijer; Anje, d. v. H. Molema en A. Taai; Lourens, z. v. J. P. Wigbout en G. Hoep. OVERLEDENA. Duinker, 65 j., echt- genoote van J. Takes; (te Alkmaar) D. Mulder, 66 j., echtgenoot van W. Poel; (te Krommenie) O. Tijsen, 74 j., wed. van O. Verfaille; T. Pruimboom, 42 j., echtge- noote van K. Dekker; E. Koorn, 88 j., echtgenoote van J. Hegeman. ONDERTROUWD: H. Hulsman en A. Glim; R. Keppel en T. Nieuwenburg; P. O. Luijt en A. Kooij; M. Stegmeijer en T Nijholt; S. van Kalsbeek en J. Hazes; R. Rezelman en A Rotgans; J. D. Keppel en G. Hegeman. GETROUWD: T. Wigbout en M. de Krijger; J. de Graaf en M. Tijsen; H. bekroonde koren beslag te leggen op den i Hulsman en A. Glim; P. O. Luijt en A. len prijs met 329 punten. Voorwaar voor Kooij; R- Keppel en T. Nieuwenburg; M. directeur en leden een schitterend succes. Stegmeijer en T. Nijholt; M. Schardam en O. J. de Vries. De heer G. Mooij, veehouder op Groote- wal te Schagen, kreeg Zaterdag bij het voeren van hooi door het breken van het krüistouw, een ernstig ongeval. Hij brak een pols en een sleutelbeen. De heer N. Klant, schipper te Schagen, verkreeg Zaterdag bij het lossen van grint voor dé banne St. Maarten een ongeval. Hij kreeg het zware aanhangsel van de auto op zijn rug en moest op advies van een dokter naar Alkmaar worden ver voerd. Bij het eindexamen aan de R.H.B.S. te Alkmaar werd een diploma toegekend aan J. Eriks te Petten, J. van der Oord te Winkel, P. Groenhout te Dirkshom, J. O. Geends te Texel en O. J. Zwart te Schagen. DROEVIG ONGELUK. Op de landerijen behoorende bij de hoeve Vrederust van dén heer Zoetelief in De Koog op Texel reden Zaterdagmor gen drie zoontjes van den eigenaar met paard en kar in het land. Het paard schrok en sloeg op hol, waardoor de jongens uit de kar werden geslingerd. Het 7-jarige zoontje was onmiddellijk dood; de anderen kregen geen letsel. Burgerlijke Stand van Texel van 28 Juni t/im 4 Juli 1930 GEBOREN: Hendrik, z. v. H. Veldlman en E. Pranker; Hendrika WHheimlna, d. v. W. Slort en A Korsten; Maria Elisa- bet, d. v. W. C. de Graaf en A M. van Heerwaarden. ONDERTROUWD: P. Kok en G. M. Paagman. OVERLEDENLambertus Jobannes Weijdt, 79 jaar, geh. im. M. Daalder. POLITIE Gevonden: 2 portemonnaies, 1 manometer, 2 gummis! angen, 2 ijzeren bogen, 1 haak en 1 stuk touw. ductie leiden. Immers, de sterk erminder- de afzet over het afgeioopen jaar naar het buitenland heeft slechts voor enkele lan den gunstige resultaten gegeven. Zoo was b.v. in Amerika, dat 2.5 miljoen K.G. minder afnam en in Duitschland, dat 1.3 miljoen K.G. minder verbruikte, de handel van onze producten voor den af nemer geenszins bevredigend. Alleen Zwe den en Denemarken gaven goede reeul- aten en al mogen dan de oeconomische toestanden in Duitschland en Amerika van invloed1 zijn geweest, toch vraagt men zich af, of het buitenland in staat zal zijn de groote hoeveelheden bollen, welke binnen afzienbaren tijd hier aan de markt komen, tegen toornende prijzen af te nemen. Daarbfl komt, dat in vele landen, die tot ons afzetgebied behooren, gedurende de laatste jaren op allerlei wijze de invoer wordt belemmerd!. Niet alleen Amerika, dat met zijn invoerverboden onzen handel voor een groot deel onmogelijk maakt, doch ook andere landen trachten moeiljjk- h den te maken, door het aanwezig zijn van ziekteverschijnselen in de bloembollen op een hevige wijze te overdrijven. An dere landen zoeken het in de invoerrech ten, die de laatste 10 jaron on schrikbaren de wijze zijn toegenomen. Alleen Enge land en Denemarken laten onze artikelen nog onbelast toe. MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingan gvan 7 Juli ingetrokken zijn beschikking, waarbij wend verboden het vervoeren of deen vervoeren van herkau wende dieren en varkens binnen twee kringen in de gemeente Anoo (Dr.) en heeft voorts bepaald, dat in zijn beschik king waarbij met ingang van 21 Juni 1930 werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren naar een kring omvattende dé provinciën Friesland, Groningen, Drenthe, Overijsel en een deel van Gelderland in plaats van „Overijsel" wordt gelezen: „het gedeelte van de provincie Overijsel voor zooveel gelegen ten Oosten van den Ussel." J. L. Th. Groneman, leerling L. S. No. 1, is toegelaten tot de der R. H. B. S. met 5-j. cursus Helder. der O. le klas te Den J. O. Vorstman, leerling van de Mid delbare Technische School te Haarlem, is bevorderd van de eerste naar de tweede klas. ZANG EN VRIENDSCHAP. Onze gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap", directeur de heer J. Ho venier van N. Niedorp, nam j.1. Zondag deel aan het groote hondszangconoours te Anna Paulowna en wist in de 8e afd. De uitvoer bleef in 1929 beneden die van het vorige jaar. Sterke uit breiding van de teelt, welke vol géns het verslag van den Bond van bloembollenhandelaren spoedig tot een overproductie moet lelden. Het jaarverslag van den Bond van Bloemboüenhaudelaren over 1929 vangt aan met de mededeeling, dat tegenover 42.645.875 K.G. in 1928, in het afgeioopen jaar slechts 34.260.091 K.G. bloembollen zijn uitgevoerd, als gevolg van de ernstige schade, toegebracht door de weersomstan digheden, welke in de periode van den strengen winter van 1929 hebben ge- heersoht. Deze schade bestond in het niet of slechts gedeeltelijk opkomen van par tijen, waaruit bleek, dat de opgetreden lage temperatuur doodend op de planten- Jeelen had gewerkt. De grootste schade is toegebracht aan partijen, geplant op de droogste gronden, hetzij die droogte werd veroorzaakt door een hooge ligging, door grofkorreligheid van den bodem, door diepe grondbewerking of door andere oor zaken. Het staat wel vrijwel vast, dat de oorzaak van> het doodgaan of beschadigen van hol en knolgewassen door vorst, in al die ge vallen uitsluitend aan de lage temperatuur kan worden toegeschreven. In een deel der gevallen van opgeloopen schade is de oorzaak ervan te wijten aan een combina tie van factoren, welke de kweeker slechts ten deele in de hand heeft. De abnormale droogte voor, tijdens en na de vorstperiode is een der bijkomstige factoren geweest, welke aan de opgetreden gevolgen van de vorst het ernstig karakter hebben gege ven. Wat de verschillende gewassen betreft, is de grootste schade toegebracht aan de bol-irissen. Bij het artikel tulpen heeft de vorstbeschadiging eveneens een ernstig karakter aangenomen, hoewel de aange richte schade minder groot was dan bij de irissen. Bij de narcissen was de schade eveneens ernstig, terwijl bij de crocussen de invloed van de vorst buitengewoon, na- deelig is "■eweest. Aan hyacinthen werd geen vorstschade van beteekenis toege bracht Uit bet bovenstaande volgt, dat de om vang van den oogst der meeste artikelen in 1929 ongunstigen invloed heeft onder vonden van de aangerichte vorstschade. Van het artikel bol-iris was de beschik bare hoeveelheid leverbaar dan ook zeer gering en ook van crocus bleef de voor den handel beschikbare hoeveelheid ver neden de behoefte. Zooals te verwachten was liepen de prijzen hier te lande dan ook belangrijk op. Ten aanzien van de orders, die in het najaar waren geboekt, kon met genoemde omstandigheden geen rekening worden gehouden, doch ook voor de later geboek te orders was dit voor een deel zeer moei lijk, omdat niet kon worden berekend in hoever de prijzen zouden stijgen en een behoorlijke uitvoering van de orders in den zomer mogelijk zou zijn. De stijging der prijzen, als gevolg van het tekort hier te lande, heeft, zoo valt verder in het verslag te lezen, nog andere gevolgen gehad, welke in het bijzonder voor de toekomst zorg geven. Wij bedoe len de sterke uitbreiding van de teelt in streken van ons land, die zich daarmede tot nu toe nog niet bezig hielden. Deze uitbreiding moet toch, zoo de teekenen niet bedriegen, tot een spoedige overpro VLIEGONGELUK. Drie dooden. Te Villaooublaiy, bij Parijs, zoo wordt vandaar geseind, is een particulier vlieg tuig neergestort. De drie inzittenden zijn verbrand. ONGELUK MET EEN ZEEL- VLIEGTUIG. Bij een tocht met ©en zeilvliegtuig boven den Bunnberg bij Krummhübel is de zeilvlieger Eugen Boensch van een hoogte van 150 M. gevallen. Boensch, die in den oorlog Oostenrijksch vliegofficier was, heeft ernstige in- en uitwendige kwetsuren opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Marschen gebracht Het vliegtuig is geheel vernield. DE „IX) X" NAAR AMSTERDAM. Het grootste vliegtuig ter wereld. Het grootste vliegtuig ter wereld de „Do X" zal in de tweede helft van Augus tus van Friedrichshafen langs den Rijn naar Amsterdam vliegen, de Noord- en Oostzee bezoeken en zich vervolgens ook naar Berlijn begeven. Het toestel heeft tijdens een vlucht boven het meer van Constanz 169 per sonen aan boord gehad. Het is met 12 motoren van te zamen 6300 P.K. uitgerust. TWEE BRITSCHE VLIEGERS VERMIST. In weerwil van de energieke pogingen, in het werk gesteld' om de vermiste vlie gers Hook en Matthews te vinden, blijft hun lot nog steeds een mysterie. Alle schepen in de nabijheid hebben het ver zoek ontvangen naar het vliegtuig uit te zien. Toen de vliegers het laatst gesigna leerd waren, bevonden zij zich 150 K.M. ten Zuiden van Akyab. Het weer was toen zeer slecht; er woedde een storm in de Golf van Bengalen, welke de vliegers wel licht gedwongen heeft, op het water te dalen. OCEAANVLUCHT MISLUKT VOOR ZIJ BEGON. De vlieger Wynne Eyton, die een vlucht over den Oceaan wilde ondernemen, is met zijn Dehavilland Moth Zondagmor gen ternauwernood aan den dood ont komen, toen hij van Lister Field startte naar Harbour Grace. Bij de start bleek de propeller niet goed te fimctionneeren en toen de machine nog slechts 6 meter van den grond verwijderd' was, stortte zij neer en vloog in brand. Toeschouwers wisten den bewusteloozen vlieger uit de wrak stukken te bevrijden; hij" was slechts licht gewond. De machine werd zwaar bescha digd en het is twijfelachtig of zij nog kan worden gebruikt van 6 tot 7 Juli 1930. BEVALLENS. G. P. Buis-Langhorst, z M. Terbeek-Webeling, d.J. v. d. Tak- Schukken, d. OVERLEDEN: D. v. Waardenburg-Le gen, 66 j. DE CHOLERA IN AFGANISTAN. Naar via Bombay uit Afganistan ge meld wordt, breidt de cholera-epidemie in Afganistan zich uit In de stad Djalalabad moeten 270 mwnschen aan de ziekte rijn bezweken. POKKEN OP PELGRIMSCHIP. De quarantaine-artsen op Poeloe Roebiah hebben 7 gevallen van pokken geconstateerd aan boord van het pelgrim schip Jason. Lijders en contact-personen zijn geïsoleerd, de overige opvarenden in geënt. Vele dooden en gewonden. Te Asbury-Park in den staat New Jer sey heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. Door een tot dusver nog niet opge helderde oorzaak is een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen, waarbij een groot aantal personen werd gedood, terwijl velen gewond werden. Tot dusver konden vier lijken worden geborgen. DE MOORDENAAR VAN DUS8EIPORP. Herroept een aantal bekentenissen. Kürten, de moordenaar van Dussel- dorp, waarvan men sinds geruimen tijd niets meer had vernomen, blijkt zijn bekentenissen voor een groot deel te hebben herroepen. Het spreekt van zelf, dat onder deze omstandigheden bet onder zoek uiterst moeilijk is. Volgens een telegram uit Tokio hebben groote overstroomingen in de provincie Jamagata, ongeveer 260 K.M. ten Noorden van Tokio, groote verwoestingen aange richt. Het aantal dooden bedraagt 27. Duizenden mebscben zijn dakloos. De rivieren zijn vijf meter gewassen. De schade wordt op 100.000 pond sterling geschat. De spoorweg is door een aard verschuiving versperd. Bruggen ea wegen werden verwoest De oogst is vernield. Een Italiaansch stoomschip, waarvan de naam wordt opgegeven als Cranrest Mobosini is op weg van Zara naar Split (Spalato) in het Kanaal van Pasjman in aanvaring gekomen met het Zuid-Slavi sche stoomschip Karageorgewitsj. De botsing moet bijzonder hevig zijn geweest en de Karageorgewitsj schijnt te zijn gezonken. Een telegram meldt althans, dat het Italiaansche schip 400 man van de Karageorgewitsj heeft overgenomen dat het aantal dooden nog niet vaststaat. Zeventien' menschen zijn zoo zwaar gewond, dat zij dadelijk nadat het Ita liaansche schip te Zara teruggekeerd was, naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. Volgens een nader bericht was het Italiaansche schip het motorschip Fran- cesco Morsini en is de Karageorgewitsj gestrand in het Kanaal van Pasjman. Van de vierhonderd passagiers, die zich aan boord bevonden kwamen er vijf om het leven en werden er zeventien gewond. ZjJ nemen een ernstig karakter aan. Plunderingen en botsingen met de politie. De actie van de nationalistische eletmenr ten tegen de gewezen Rijnlandsche sepa ratisten heeft Zaterdag een ernstig ka rakter aangenomen. In verschillende steden zijn Vrijdagnacht en Zaterdag ochtend weder incidenten voorgekomen, zoodat de politie van enkele steden, o.a. die te Wiesbaden, versterkt is moeten worden. In deze stad werden Vrijdag een aantal winkels, waarvan de eigenaars niets met de separatisten te imaken had den door bet gespuis leeggeplunderd. In een sigarenwinkel werd de zoon van den eigenaar voo ernstig mishandeld, dat hij in bedenkelijken toestand naar een zie kenhuis moest worden gebracht. Wies- baden zou den indruk imaken van een stad in staat van beleg. In sommige stra ten bevinden zich op de twintig meter po litiepatrouilles. Desondanks is bet Vrij dagnacht erg onrustig in de stad geweest. Duizenden en duizenden vulden de stra ten en de agenten moesten de menigte herhaaldelijk met den blanken sabel uit eendrijven. De heele binnenstad werd tenslotte afgezet. Zaterdagochtend is een levensmiddelenwinkel leeggeplunderd, terwijl in een drukkerij' de inboedel kort en klein werd 'geslagen. Te Kloppenheian trachtte de menigte de woning van een beerenboer, die als separatist bekend staat, te bestormen. De man verschanste zich in zijn woning en alarmeerde de 'brandweer. Hij vuurde ook eenige schoten op de menigte en zelfs op de politie af. Deze maakte van de wapens gebruik. Ten slotte gaf de boer zich over. Hij werd met zijn vrouw in hechtenis genomen. Ook te Baumholder in die Pais hebben relletjes plaats gehad.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7