KoninklijkeMarine-Jachtclub S. I. UNNEWASSER S11 SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 8830. EERSTE BLAD DONDERDAG 10 JULI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Geen resultaat verwacht van het memorandum van Briand. - Uit het Lagerhuis. - De Engelsche regeering in gevaar. - De moeilijke regeeringsvorm in Saksen. - De dekkingsontwerpen in den Duitschen Rijksdag. - Verbetering in den toestand in Britsch-Indie - Het XVIe Communistische-Partij congres. Op grond van de antwoorden, die een aantal staten op het memorandum van Briand inzake de vereenigde staten van Europa hebben gegeven, verwacht men te Genève van het initiatief van den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken geen resultaat meer. De meeste staten maken zooveel reserves, dat de oorspron kelijke gedachte van Briand volledig om vergeworpen word! Men neemt daarom aan, dat in Septem ber weliswaar een groote conferentie der Europeesche staten zal "bijeenkomen, doch dat in deze conferentie met inachtneming van de gebruikelijke beleefdheden tegen over Frankrijk zoodanige bezwaren zullen worden geopperd, dat een verdere behan deling van het Fransche plan practisch uitgesloten schijnt. Er zal een studiecom missie worden ingesteld en üaarna zal de conferentie verdaagd worden. In het Engelsche Lagerhuis zijn den premier deze week verschillende vragen gesteld betreffende het vlootverdrag. Mac- Donald zeide, dat tijdens de voorloop ige onderhandelingen in Augustus en Sep tember van het vorig jaar tusschen de Engelsche en Amerikaansche regeeringen het vraagstuk van de vervanging der kruisers door de admiraliteit was over wogen. Deze had het cijfer van 91.000 ton voorgesteld als de nieuwe tonnage, die aan het eind van 1936 gereed zou moeten zijn. Dit cijfer was bij de onderhandelin gen gebruikt, die ten doel hadden reeds vroeger opgekomen moeilijkheden te eli- mineeren. Deze onderhandelingen hadden alleen ten dioel gehad den weg voor de vlootconierentie te banen. Het cijfer van 91.000 ton was tenslotte tijdens de conferentie vastgesteld, toen na onderhandelingen met de Ver. Staten en Japan bleek, dat het overeenkwam met de Engelsche behoeften in het kader van het verdrag. De premier voegde er aan toe, dat de a.s. rijksconferentie een goede gelegenheid zou zfjn om het marinebouwprogram te bespreken op grond van het Londensche vlootverdrag. Er schijnt gevaar te dreigen voor de Engelsche arbeidersregeering. In Labour- kringen vreest men zelfs, dat de oppositie moeite zal doen om de regeering vóór de imperiale conferentie te doen vallen. De conservatieven meenen een goede kans te hebben, wanneer de komende week Miss Bondfield om een extra crediet van 20 millioen pond sterling zal vragen voor de bestrijding van de werkloosheid. Het is mcgeliik. dat conservatieven en liberalen oo dit punt tegen de regeering zullen stemmen, hetgeen in ieder geval het af treden der regeering tot gevolg zou hebben. De liberalen zouden gisteren, bij de voortzetting van het debat over het finan cieel program der regeering een amende ment indienen, waarin bepaald wordt, dat handelsorganen zullen worden vrijgesteld van belasting op de door hen gemaakte FEUILLETON Uit het Engelach door P. G. WODEHOUSE. Hij deed de deur dicht en ging naar de keuken. Snert, met zijn stoel tegen den want geleund rookte nadenkend een pijp. „Wie was aaar, Sam?" „Iemand, die het huis koopen wilde. Snert, er is iets niet pluis." „Hum?" „Weet je nog wel, dat ik je een men gewezen heb in die kroeg in Fleet Streèt" „Ja." „Nu, die kerel was het. En weet je nog, dat ik zeide, dat ik hem eerder gezien had?" Ja." "Nu weet ik waar. In Slng-Sing, daar zat hij zijn tijd uit" „Er is iets geks in dit huis, Snert. Ik sliep hier dien nacht, dat we aan wal kwamen en toen sloop hier een kerel rond met een eleotrische lantaarn.^ En deze man, van wien ik weet, dat hij een schurk is, komt hier met een verzonnen verhaal om dit huis te krijgen. Wat denk jij er van, Snert?' „Zal ik je zeggen, wat ik denk," zeide de heer Todbunter ongerust. „Ik denk, dat ik meteen een flinken waakhond ga koopen." „Dat la een goed plan." winst wanneer deze winst wordt gebruikt voor uitbreiding van het bedrijf. De lei der der arbeidersfractie in het Lagerhuis heeft verklaard, dat het aannemen van dit amendement den van van het kabiniet Mac- Donald zou beteekenen. Ook uit de steenkolenwet, welke door het Hoogerhuis in eenige belangrijke op zichten is geamendeerd, vloeien voor de regeering ernstige moeilijkheden voort. Een bericht van hedenochtend meldt: Bij de behandeling van de belastingont- werpen uit Snowdens begrooting is gister avond in het Lagerhuis het liberale amen dement behandeld om gereserveerde win sten van naamlooze vennootschappen of fabrieken, die bestemd zouden zijn om te dienen tot verbetering van de technische inrichting, aanschaffing van nieuwe ma chines, enz. van de verhooging der inkom stenbelasting vrij te stellen. Onder groote spanning werd tot dé stemming overgegaan en het amendement bleek verworpen te zijn met 278 tegen 275 stemmen. De onderhandelingen die de partijen van re. hts in Saksen sinds veertien dagen voeren met de nationaal socialisten over het vormen van een burgerlijke regeering, zijn Dinsdag opnieuw mislukt De sociaal democraten hebben zich thans weder uit gesproken voor het vormen van de groote coalitie en zelfs hun leider Lipinski, ge wezen Saksische minister van binnenland- sche zaken reeds als minister-president voorgesteld. Lipinski had zich sinds en kele jaren teruggetrokken uit de actieve politiek. Daar hij tot de rechterzlide van zijn partij behoort, hoopt men de in aan merking komende burgerlijke partijen door zijn candidatuur eerder te kunnen bewegen tot het vormen van de groote coalitie. Fleissner, die tot nu toe de can- didaat der sociaal-demooraten was, komt, daar hij tot den linkervleugel behoort, klaarblijkelijk niet meer in aanmerking. In den Duitschen Rijksdag begon deze week de discussie over de nieuwe dek- kingsvoorstellen der regeering. De rede van minister Dletrich, die in parlementaire kringen met groote belangstelling ontvan gen werd, heeft in verschillende kringen bezwaren verwekt, maar het programma zal wel aangenomen worden. Men ver wacht, dat een deel van de Duitsch-natio- nalen zal voorstemmen. In regeeringskringen is men overtuigd de wetten nu zonder verdere moeilijkheden te kunnen afdoen. De volgboot voor leden en genoodigden bij de zeilwedstrijden zal op Zaterdag 12 Juli te half twee in den mond van de haven gereed liggen en 10.15 uur de haven verlaten. ,Jk houd niet van die schurken, die hier rondsluipen. Ik had een neef bij den lommerd, die door een inbreker met een antieke vaas de hersens werden ingesla gen. Dat kreeg ie er voor, omdat ie 's nachts wat hoorde en naar beneden kwam." „Maar wat steekt hier achter? Wat maak je er uit op?" „Daar heb je me te pakken," zeide Snert openhartig. AI aar dat zat mij niet beletten om een hond te koopen." „Best. Maar een, die; goed vaisoh is." „Ik zal een hond nemen," zeide Snert plechtig, „die spijkers vreet en zijn eigen moeder den strot afbijt." HOOFDSTUK XVI. Een verbazingwekkende verklaring van Snert Todhunter. 81. Sam was dien avond te eten gevraagd ten huize van zijn ouden vriend, den heer Willoughby Braddock in John Street, Mayfair, en om tien minuten voor achten scharrelde de heer Braddock in de zit kamer rond en ondervroeg zijn huishoud ster juffrouw Lippett. Zijn gasten konden elk oogenblik arriveeren, en het laatste kwartier, bevend van zenuwen, omdat hij een volmaakt gastheer wilde .zijn, was hij het heele huis doorgehuppeld, zoo ner veus, om de woorden van Sleddon, zijn Sleddon, zijn huisknecht aan te halen dien hij, door plotseling uit de flauw- verlichte eetkamer te stuiven op zijn tong had laten bijten, zoodat hij bijna een blad met glazen had laten vallen zoo zenuw achtig als een ouwe kip. Beneden werd als algemeen eindoordeel uitgesproken, dat Men verwacht, dat op zijn laatst in' het begin van de volgende week die tweede lezing zal plaats hebben. Een bericht van de Brltsch-Indlsche regeering over den toestand tot en met Zaterdag geeft te kennen, dat verschil lende aanwijzingen 't vermoeden wekken, dat de beweging voor burgerlijke onge hoorzaamheid in de meeste provincies in kracht vermindert. Ook aan de grens ne men de zaken' geleidelijk weer hun ge won© vormen aan. Als uitvloeisel van het debat over het aandeel van de Russische sectie in de werkzaamheden van de Komintern, heeft het XVIe communistische partijcongres met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin o.a. wordt gesproken van de steeds ernstiger wordende inter nationale oeoonomische crisis, de ver scherping der betrekkingen tussohen de imperialistische landen en den aanval van het kapitaal op het proletariaat. Het „offensief van het kapitaal", zoo heet het verder, beantwoordt het proleta riaat met het ontketenen van stakingsbe wegingen, werkloozenbetoogingen en po litieke demonstraties. Met voldoening oonstateert het congres, dat de Komintern is overgegaan tot het voeren van agitatie en van den klassen strijd van het proletariaat, waardoor zij er in geslaagd is nieuwe suocessen te be halen. HET ENGELSCHE VLOOT- PROGRAMMA. De supplementaire begrooting. De supplementaire begrooting van 208.000 pond sterling voor aanbouw van de vloot is thans gepubliceerd. De begroo ting dekt de kosten van het loopende be- grootingsjaar voor ten eerste de drie duik- booten van het programma voor 1929, waarvan de aanbouw was uitgesteld tot na afloop van de vlootconferentie en vervol gens voor het programma voor 1980. In dit jaar wil de admiraliteit overeenkomstig de resultaten ter vlootconferentie, de vol gende schepen op stapel zetten: Drie kruisers met zesduimskanonnen, flottielje torpedoboot jagers, bestaande uit één flot tieljeleider en acht jagers, drie duikboo- ten, vier flottieljevaartuigen (sloops) en een anti-torpedoschlp (netlayer). Ongeregeldheden in Egypte. Bij een bezoek van Nahas pasja te Mansoera. Te Mansoera in Egypte zijn Dinsdag bloedige onlusten voorgevallen bij het bezoek van Nahas pasja, den vorigen premier en leider der Wata-partij. Op last der regeering had de burgemeester een optocht verboden en fflechts een ver gadering binnenshuis toegestaan. Buiten het station had zich een groote menigte verzameld, die het politieoordon ver brak, toen Nahas pasja in zijn auto zicht baar werd. De auto reed eveneens op de politie in waarschijnlijk zonder bevel van Nahas waarop militairen, die het tweede cordon afzettingstroepen' vorm den, een salvo losten, waardoor verschil lende betoogers gewond werden. Een nader bericht meldt, dlat de politie den toestand meester was, maar wat met den ex-premier gebeurd is is nog onzeker. Reuter meldt nader, dat de troepen op die menigte schoten, nadat men steenen naar hen geworpen had, o.a. van de bal- cons der huizen. Een lid van den uitvoerenden raad van de Wafd-partij werd gewond door stok slagen. Het hoofd van bet parket heeft gepoogd een onderzoek in te stellen, maar hij moest wijken voor een hagel van stee nen en flesschen, die de onruststokers naar hem wierpen. De gevechten duurden getruimen tijd voort. De menigte poogde een politie agent met een touw uit een raam op te hangen, maar het touw brak. Er zijn 6 dooden gevallen, waarvan 8 aanhangers van de regeering waren. Ver der werden 21 politie-agenten en 18 sol daten gewond. De muiters hadden 12 ge wonden. Er zijn nu ongeveer 700 polltie-troepen en soldaten te Mansoera' geconcentreerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de auto riteiten den toestand 'goed in de hand hebben. Nahas pasja is later naar Cairo ver trokken. Voor zijn vertrek werd hem ver boden zich op straat te begeven. Hij imoest tot het vertrek van den trein in het huis van Shinawi bey blijven. Het verhaal van een ooggetuige. De correspondent van de Daily Herald te Kaïro verklaart ooggetuige geweest te zijn van de bloedige onlusten, die daar hebben plaats gehad, en hij geeft het vol gende bericht: Toen de soldaten de betoogers, die op de treeplank van de auto van Nahas Pasja gesprongen waren, hadden verwijderd, had er een opzienbarende gebeurtenis plaats: Een soldaat, die op de treeplank der auto stond, stak met zijn bajonet naar Nahas Pasja De naast Nahas zittende af gevaardigde, een vooraanstaand lid van de Wand-partij, weerde de stoot af met zijn arm, die door de bajonet werd openge scheurd. Op Nahas' rok en hemd stroom de het bloed van zijn heldhaftlgen collega. Toen de auto's waren doorgereden bereik te de woede der menigte haar hoogtepunt en werden de soldaten met steenen be kogeld. DE CHAOS IN CHINA. De Duitsche officieren uit den generalen staf van het leger van Nanking getreden. De Duitsche overste Kriebel en de an dere Duitsche staf-officieren, die deel uit maken van den generalen staf van het leger der Chineeache regeering te Nan king zijn, naar uit Nanking gemeld wordt, als zoodanig afgetreden, omdat zij een geschil hadden met de Chineesche leger leiding over de taktiek, die In den strijd tegen de Noordelijke troepen werd toe gepast. Het meeningsverschil bleek niet te overbruggen, waarop de Duitsche offi cieren zijn afgetreden. Overste Kriebel was de opvolger van den overleden over ste Bauer in China. GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN III! VOLLEDIGE GARANTIE, In 50 patronen en 20 effen kleuren Oost-lndiö. de heer Willoughby Braddock als cere moniemeester hoogst ongenietbaar was. „Weet u nu heusch, dat alles puik in orde is, juffrouw Lippett?" Alles is in orde, jongeheer Willy," antwoordde de huishoudster rustig. Deze gevreesde vrouw verschilde in zooverre van haar dochter Claire, dat zij lang was en een adelaarsneus bezat Aan gezien ze behoorde tot de welbekende Bromage-faimilie uit Marshott-in-the-Dale, had ze met gepasten trots den Bromage- neus zich zien ontwikkelen bij al haar zoons en dochters en in stilte had ze het altijd betreurd, dat Claire, haar lieveling, die zooveel geërfd had van haar sterk en vastbesloten karakter, nu juist degene van haar kinderen was, die op nasaal gebied meer aardde naar den minderen oftewel Llppett-kant. Mijnheer Lippett was een niets-zeggend manneke geweest, eigenlijk niet waardig om te huwen met een Bromage en zeker niet om uiterlijk ge ëvenaard okn worden door zijn best uitge vallen dochter. „Weet u zeker, dat er genoeg te eten is?" „Er is zat." „En de wijnen?" zeide de heer Brad dock en werd door dat woord weer herin nerd aan een grief, die hij sinds zijn laat- sten inspectietocht naar de eetkamer in zijn boezem verborgen had. Hij trok zijn witte vest wat af en voelde eens met zijn vinger tusschen zijn boord. „Juffrouw Lippett," zeide hij, „ik.elh.ik was nu juist bij de deur van de eetkamer. „Kom, jongeheer Willy, u moet u niet zoo overal mee bemoeien. Alles komt best in orde." en ik hoorde, dat u Sleddon beval om rnjj vanavond geen druppel cham pagne te laten proeven," zeide mijnheer TOEGENOMEN WERKING VAN DE KRAKATAU. Lang Eiland. De werking van den vul kaan Krakatau is Zaterdag en Zondag toe genomen. De erupties bereikten een hoogte van 800 meter. Zij gingen gepaard met vele electrische ontladingen. In den nacht van Zondag op Maandag werden gedurende verscheidene minuten erupties waargenomen, waarvan het omhoog ge worpen materiaal gloeiend was en opsteeg tot een hoogte van 400 meter. Bij de laat ste erupties is weinig stoom aanwezig, hetgeen beteekent, dat de krater aan alle kanten door een ringwal van de zee is af gesloten. (Aneta). NACHTVORST IN DE THEETUINEN VAN PENGALENGAN. Onder nul-temperatuur van 5 graden. Bandoeng. De ondernemingen boven Pengalengan (Preanger) hebben te lijden gehad van nachtvorst, heviger dan in de laatste jaren is voorgekomen, welke zeer veel schade veroorzaakte. De tuinen zagen sneeuwwit van den rijp. Verkleuringsver- schtjnselen bij de gewassen wijzen het schade-proces aan. Op Taloen daalde de temperatuur tot 5 graden onder nul, op Kertasari tot drie en op Sedep tot 1 graad. Het laatste was eveneens het geval op Negla, Lodaja, Poerbasari en Ardjoena. (Aneta). Scheepvaartverbinding Amsterdam-Rijn. Raming der kosten 05 millioen. Ingediend is het verwachte wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rün ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenscheepvaart. In dit wetsontwerp wordt bepaald dat van Rijkswege zal worden aangelegd en onderhouden een scheepvaartkanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn, dat ge vormd) zal worden door verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht en door het maken van nieuwe kanalen tusschen Utrecht en de Lek om- Braddock, een kleur krijgend bij die ver nederende berinnering. De huishoudster nam onmiddellijk een gestrenge houding aan. „Dat is zoo, jongeheer Willoghby. En je goeie moeder, als ze nog bij ons was, zou precies hetzelfde gedaan hebben na wat mijn dochter Claire verteld heeft van een paar avonden geleden over den meer dan schandelijken toeBtand, waarin je thuiskwam. Wat je goeie moeder wel gezegd zou hebben, weet ik niet!" De gesprekken van juffrouw Lippett, gedurende de laatste twintig jaren waren vooral gebaseerd op wat zijn lieve moe der wel gezegd zou hebben van de diverse uitspattingen, waaraan hij schuldig stond of schuldig had willen staan. „Je moet vechten tegen die lust, jonge heer Willie. Denk aan Je oom George." De heer Braddock kreunde inwendig. Een van de twee dingen waardoor de oude getrouwen zoo moeilijk te verdragen zijn, dat ze zoo akelig op de hoogte blij ken te wezen van de chronique scanda leuze van de familie. Het scheen Brad dock soms, alsof hij in geen enkele rich ting een stap kon doen, zonder dat hem een schrikafwekkend voorbeeld van den of anderen voorvader werd voorgehouden. „Nu hoor eens," zeide hij zwakjes. „Ik wil vanavond champagne hebben." „U drinkt appelwijn, jongeheer Willie." „Maar ik houd niet van appelwijn." „Appelwijn is goed voor je, jongeheer Willy," zeide juffrouw Lippett beslist. Het debat werd onderbroken doordat er aan de voordeur gebeld werd. De huis houdster ging de kamer uit en al spoedig kondigde Sleddon, de huisknecht, Lord Tilbury aan. „Ha, beste kerel," zeide Lord Tilbury, naar binnen snellend. Hij straalde, voor zoover de streng-Napoleontische snit van zijn trekken dat toeliet. Hij mocht Wil loughby Braddock wel, zooals hij alle ge fortuneerde jongelui wel lijden mocht „Hoe maakt u het?" zeide de heer Braddock. „Gezellig, dat u nog komen kon, ik heb de invitaties eerst zoo laat kunnen verzenden." „Maar, beste kerel." Hij zeide het heel hartelijk, maar was inderdaad wat gepikeerd geweest, dat de uitnoodiging voor het diner hem eerst dien eigen morgen bereikt had. Hij meen de toch in zijn qualite.it op wat meer on derscheiding te mogen rekenen en of schoon hij geaccepteerd had, omdat hij reeds bij vroegere gelegenheden zich had kunnen overtuigen van de voortreffelijk heid van de Braddock-keukenmeid, toch voelde hij, dat er verontschuldigingen zouden moeten aangeboden worden en hij was blij, dat deze thans geuit waren. „Ik vroeg u op het laatste oogenblik," zeide de heer Braddock, „omdat ik tot vanochtend no<g niet wist of Sam wel zou kunnen komen. Ik dacht, dat het leuk voor hem zou zijn om u ook eens buiten kantoortijd te ontmoeten, ziet u." Lord Tilbury boog zijn hoofd. Hij was het volkomen met den vorigen spreker eens, dat het voor iedereen een buiten kansje was om hem te ontmoeten. „Ken je dien jongen Shotter dan?" „We zijn samen op kostschool geweest" „Een zonderlinge jonge man." „Een prachtkerel." „Maar... e.een beetje excentriek, niet?" (Wordt v«rvob;d.) HELDERSCHE COURANT 82) TOBRALCO Komt Tobralco aan het stuk zien niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit Verkrijgbaar bij

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1