NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, S. I. KANHEWASSER S IK. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Pas op voor Rheumatiek! Buitenlaridsch overzicht. BINNENLAND. RugpijnNierenPilleiv Nr. 6831. EERSTE BLAD ZATERDAG 12 JULI 1930 58ste JAARGANG Opschorting van het Fransche vlootprogram. - De Fransche grensverdediging. - De kritieke stemming in het Engelsche Lagerhuis. - De Engelsche politiek in Britsch-Indië. De nieuwe Fordfabriek te Rotterdam. Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSOHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN IIII De motorreddingboot „Neeltje Jacoba". VOLLEDIGE GARANTIE, FEUILLETON „Herhaaldelijk." (Wordt vervolgd). DERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en over'tje landen f j.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35- Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/;h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N'. 20 ot p. regel (galjtird). Ingez. meded. (kolombreedte als redaotion tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewijsno. 4 ct. De Times-oorr. te Parijs verneemt, dat de Fransche regeering besloten heeft den aanbouw van oorlogsschepen volgens het programma van 1980, gedurende dit jaar op te schorten, teneinde een spoedige her vatting der besprekingen met Italië te bevorderen. Minister Briand heeft Don derdagavond een officieele verklaring in verband met dit besluit aan Henderson doen toekomen. Het idee van zulk een pi aval holiday" werd voor de eerste maal geuit in de rede, welke de Italiaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Grandi, op 3 Juni hield, doch er is reden om aan te nemen, dat het voorstel door Britsche kringen is geopperd. Het programma van 1930 'had reeds vertraging ondervonden, als gevolg van den wensch van den minister van Marine om de plannen te herzien en tevens om den aanbouw van oorlogsschepen gelijken tred te doen houden met de fabricatie van kanonnen en andere uitrustingstukken. Er kon daarom geen groote voortgang gemaakt worden met de uitvoering van het program. Van anderen aard' is een bericht door Vaz Dias uit Parijs geseind, dat wij hier onder laten volgen. In de legercommissie van de Fransche Kamer heeft de min. van oorlog, Maginot, gisteren mededeelingen over den toe stand van het Fransche leger na de invoe ring van den eenjarigen dienstplicht ge daan en over den stand der beveiligings- werken aan de Fransche grens. Maginot wees er op, dat het leger op 1 October het noodige aantal beroepssoldaten zal heb ben, ml. ongeveer 110.000 man. De vesting werken aan de grens maken zoowel in het Noorden als in het Oosten en Zuid oosten, goede vorderingen. De supplemen taire credieten zijh bestemd voor de mo derniseering van oorlogsmateriaal en voor aanvulling der munitievoorraden. De legercommissie sprak haar voldoe ning uit over den voortgang van de uit voering der beveiligingswerken »«n de Fransche grenzen. In ons overzicht van Donderdag konden wij nog juist vermelden dat de Engelsche arbeldersregeerlng nog op hetnippertje gered is, door een stemmenmeerderheid van 3 stemmen. Van particuliere zijde schrijft men daar over aan de Nw. Rott. Crt.: MacDonald's ontsnapping aan een neder laag is het zonderlingste incident, dat het Lagerhuis in langen tijd te zien gegeven heeft. Vlak van tevoren wees Lloyd Geor- ge alle mogelijkheid van een crisis stellig af. Hetzelfde deed ook Snowden. Niemand dacht er aan, dat de regeering met min der dan een meerderheid van omstreeks 20 stemmen uit den slag zou komen. Men wist het zoo weinig, dat een zeker aantal liberalen zich van stemming onthielden, zulks omdat de regeering volgens hen niet in gevaar verkeerde. Dat deze meening bestond, vindt zijn verklaring in de alge- meene overtuiging, dat de conservatieven niet werkelijk de nederlaag der regeering wensohen en dat er dus voldoende van hen afwezig zouden blijven om de regeering niet aan gevaar bloot te stellen. Het tegen deel bleek het geval maar de whips had den ten overvloede voor een verrassing gezorgd. Aan den overkant van het ge bouw xlL ligt de St. Stevens club, die er zelfs een afzonderlijke bel voor de stem mingen in het Lagerhuis op na houdt. De conservatieve whips schijnen in deze club gisteren opzettelijk een 60-tal conserva tieve leden in petto gehouden te hebben, om de andere partijen in den waan te brengen, dat geen gevaar dreigde. Pre cies op tijd konden deze 50 reserves aan de stemming deelnemen, en zoo ontsnapte MacDonald maar ternauwernood (met een meerderheid van 8) aan. de nederlaag. Een rede van lord Irwln, den onder koning van Britsch-Indië, die hij Dinsdag te Simla gehouden heeft, heeft te Londen in politieke kringen bevrediging gewekt. Hij verklaarde dat de a.s. conferentie om de ronde tafel te Londen, in geene deele aan het rapport Simon was gebonden en dat de verklaring van November 1929 over de dominion status niets van haar betee- kenis heeft verloren. Deze rede heeft ook in Britsch-Indië weerklank gevonden in den vorm van een verklaring, geteekend door den leider der nationalistische partij, den leider der on- afhankelijken en andere leden der wet gevende vergadering waarin uiting wordt gegeven aan een gevoel van verlichting over de verklaring van den onderkoning en aangedrongen wordt op deelneming van lndië aan de ronde-tafel-conferentie, opheffing der buitengewone maatregelen en amnestie voor politieke gevangenen en waarin een beroep wordt gedaan op de oongrespartij om de burgerlijke onge hoorzaamheid op te geven en van de hui dige gelegenheid gebruik te maken om gezamenlijk eischen te stellen aan Britan- nië. Ve/ikad&i fofóee. Bij1 den bouw van de nieuwe Ford fabriek, die daar op het 28.000 vierkante meter groote terrein aan het Marooni- plein te Rotterdam verrijzen zal, volgt men het ligt voor de hand de methode, die wordt toegepast bij den bouw van een Fordauto. Organisatie is ook hier het eerste en laatste woord, dat er gezegd wordt. Aan de eene zijde van het terrein gaan de laatste tientallen be tonnen heipalen van de 1000, die er ge slagen moeten worden den grond in, ter wijl men in het midden al bezig is de koppen der palen in de betonnen fundee ring te verwerken en aan de andere zijde reeds rappe handen bezig zijn met het opzetten van de staalconstructie, waar- tussohen de muren worden opgetrokken en waarop het dak zal rusten. Gebroeders H. en P. Voormolen in sa menwerking met de Nederlandsche Staal industrie zijn de aannemers van den bouw, die geschiedt naar de denkbeelden van dfe Forddirectie zelf. Het geheel wordt een gebouw van 10.000 vierkante meter, waarvan een loods van 11 M. hoog voor fabriek wordt bestemd, een tweede loods van 13 M. hoog voor magazijn en opslagruimte. De kantoorgebouwen met de winkelramen komen juist tegenover de as van den Mathenesserweg aan het Marconiplein te liggen. Dit deel van het bouwwerk wordt bekroond door een 36 M. hoogen toren, die natuurlijk naar den eisch des tijds een lichtreclame zal gaan dragen, die de deugden van het in de fabriek gemonteerde product in korte en krachtige termen of in beeld; aan de wereld zal verkondigen. Op de bovenver dieping van het kantoorpand komen ver gaderzaal e.d. ruimten. De lange zijde van het gebouw loopt langs de Marconistraat, ze wordt 200 M Naar Amerikaanschen trant mogen hier enkele cijfers- wet 'jeteekenis, die toch ook wel weer een kijk op moderne bouw wijzen geven, volgen. Er gaan 1000 beton nen heipalen den grond in, van 23 M. lang, waarschijnlijk de langste ooit in Nederlandschen bodem geslagen. Deze palen zijn op het terrein vervaardigd, ze hebben een breedte en dikte van 38 bij 38 c.M. Er is in die 1000 palen verwerkt 1.600.000 K.G. cement, 2.145.000 KG. zand, 3.536.000 K.G. grint; de bewapening weegt 734.000 K.G., wat een totaal van 8 millioen K.G. maakt. Elke paal weegt dus 8000 K.G. Geen wonder, dat de Ford tractor er aan te pas komt om de zware gevaarten të verplaatsen. Men heeft bij het heien weinig tegenslag ondervonden, alleen is men op een leemrug gestuit, die maakte, dat een deel van de palen niet diep genoeg geslagen kon worden. Er worden aan het gebouw 800.000 stee- nen verwerkt en er komt ©en totale op pervlakte aan glas in van 3300 M2., aan glas voor de lantaren in het dak 4500 M2. Voor het noodige isolatiemateriaal is uit den aard der zaak gezorgd; de vloer is zeer zwaar berekend, op sommige plaatsen zal hij zelfs 4000 K.G. moeten kunnen dragen. Omtrent de bestemming van het tegen- TOBRALCO de bestemming alleen Nederland te bedie nen, immers in Keulen en in de Belgi sche havenstad zijn gelijksoortige inrich tingen. Nw. Rott. Ort Een geschenk van die Vereeni ging voor den Effectenhandel. Dinsdagmiddag is op het IJ, voor de Kromhoutmotorenfabriek, de nieuwe mo- torreddingboot „Neeltje Jacoba" aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij overgedragen. Het was in de donkere dagen van No vember 1928, toen het Italiaansche s.s. „Salento" op onze kust strandde, zonder dat met den strandreddingboot van IJmui- den voldoende hulp kon worden geboden, dat de vereeniging voor den Effectenhan del te Amsteixiam het initiatief nam tot het doen bouwen van een geheel naar dt eischen van het moderne reddingwezen in gerichte motorreddingboot. Spontaan besloten de leden der Vereeniging hier voor een bedrag van 60.000 ter beschik king te stellen. Dinsdagmiddag nu heeft het bestuur vereeniging de „Neeltje Jacoba" overge- niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 33) „Och, Sam deed altijd een beetje raar," zeide de heer Braddock. „Op school wa ren er altijd ijzeren hoornen dwars over de gang buiten de slaapzaal, met het doel om ons op te sluiten 's nachts, begrijpt u. Sam klauterde er over heen en ging de trap af naar de studeerkamer van den leeraar."^ „Met welk doel?" „Och, gewoon oan er eens een beetje te zitten." Lord Tilbury keek zijn gastheer ver baasd aan. Geen dag ging er voorbij, dat hij niet een bewijs te meer kreeg van het lichtzinnig en wispelturig karakter van den jongeling, dien hij al te overijld on der zijn hoede had genomen. „Het lijkt me nogal onnoozel," zeide hij. „Och, ik weet niet, ziet u," zeide de heer Braddock, voor zijn vriend opko mend. „Ziet u, nu en dan was er toch nog wel eens een sigaar of een bordje koekjes of zooiets en dat ratste Sam dan. Dus het was niet heelemaal tijdverlies." Sleddon kwam cmet een blad binnen. „Een cocktail?" zeide de heer Braddock, er zelf een nemend met een ultdagenden blik naar zijn trouwen dienaar, die pro beerde bet blad buiten zijn bereik te houden. woordige gebouw, een der oude Nenijto- hallen, waarin Ford thans gevestigd is. is nog niets bekend. De bedoeling is, dat eind! van dit jaar het gebouw glas- water dicht zal zijn, in het voorjaar hoopt men het geheel in gebruik te nemen. Voorloo- pig zal het personeel uit 350 man bestaan, is het eenmaal op volle sterkte, dan is het 500 man. Het eigenaardigste deel van de fabriek wordt de montage-inrichting. Deze wordt ingericht volgens het z.g. vischgraat- systeem. De hoofdgraat is een trottoir roulant, waarop aan alle zijden zijgraten uitkomen. Het frame wordt aan den eenen kant van die hoofdmontagebaan het eerst opgebouwd en heel langzaam beweegt het embryo van den auto zich dan verder, telkens bij de zijgraten iets aangroeiende. Op een bovenverdieping worden de carrosserieën gebouwd, die daar geheel afgemonteerd worden en dan de lakspuitinrichting passé eren, alvorens geplaatst te worden. Bij de uiteenzetting van de plannen, die ons namens de Fond-directie werd ge geven, deelde men mee, dat in l1/, uur een auto geheel gemonteerd kan worden. Detroit, de moederfabriek in Amerika zelf brengt het zoover, dat de grondstof 's Maandags de fabriek binnen komt en Donderdags in den vorm van een wagen de werkplaatsen weer verlaat. De Rotterdamsche fabriek, gebouwd naar het Antwerpsohe voorbeeld, heeft „Neen, dank u,'' zeide Lord Tilbury. „Mijn dokter heeft mij voorloopig alleen alcohol verboden. Ik heb den laatsten tijd een spoor van jicht gehad." „Beroerd voor u." „Ik kan er gelukkig best bulten. En appelwijn is een uitstekende plaatsver vanger. Verwacht u veel gasten, van avond?" „Dat schikt nogaL Ik denk niet, dat u iemand kent behalve natuurlijk den ouden Wrenn." „Wrenn. U bedoelt den redacteur van „Eigen Haard''?" «Ja, hij brengt zijh nichtje mee. Met naar woont hij samen, ziet' u." Lord Tilbury sprong op, alsof hij door een bij gestoken was; In een oogenblik, zoo heftigen Indruk maakten deze woor- j ?P hem. "was hij meer dan half ge- °m °P hen zich terugtrekkenden bied don toe te snellen en zich meester te maken van die versmade oocktail, alle medische waarschuwingen ten' spijt. Hij scheen een kleine opkikkering brood-noo- dig te hebben. De verklaring van den heer Wrenn, in zijn bureau afgelegd op den dag van Sams komst, dat hij geen dochter had, scheen een zware last v^n Lord Tilbury te huren toe te schrijven aan den wensch woonlijk in zulke zaken niet dwaalde, had besloot hij, in dezen Samuel onrecht ge daan, door zijn begeerte om Mon Repos te huren toe te schrijven ana den wensch om den buurman te worden van een bere kenend meisje. En nu bleek het, dat zij het al dien tijd aan het rechte eind gehad had. Hij staarde zijn argeloozen gastheer vol afkeuring aan, terwijl de andere gasten reeds binnenkwamen. Zjj maakten niet den minsten indruk op zijn verwarden geest. Als door een nevel zag hij een jongen man met een konijnensnuit, weer een jongen man ook met een konijnengezioht; twee kleine gekortwiekte wezentjes, een blond en een donker, die echtgenooten of zusters van de jonge mannen schenen te zijn; en een onafhankelijk vrouwspersoon, d'e de heer Braddock aansprak als „Tante Julia". Zijn Lordschap hield zich afzijdig en bleef In zijn eigen sombere gedachten verdiept, zonder zich met iemand van het gezel schap te encanailleeren. Toen verscheen Sam en een oogenblik later kondigde Sleddon aan: Mijnheer Wrenn en freule Derrick; en Lord Til bury, die een schilderij bij het raam be keek, keerde zich snel om. lAs hij minder bevooroordeeld was ge weest, zou Kay hem misschien goed be vallen zijn; want hij had met andere be roemdheden gemeen, dat hij een open oog had voor vrouwelijk schoon en zij zag er buitengewoon aantrekkelijk uit in een goudkleurige japon, die zij nog uit de schipbreuk gered had. Maar nu vermeer derde haar schoonheid zijn afkeer en schrik. Hij keek haar verwoed aan, zooals de ouderwetsohe edele vader de avontu rierster aanstaart, uit wier klauwen hij zijn eenigen zoon wil redden. Maar op dat'oogenblik gebeurde er iets, wat hem weer moed deed vatten. Sam, die door tante Julia in beslag genomen was en die een paar minuten onrustig een gesprek met haar gevoerd! had, was er door een handige manoeuvre in geslaagd om zich aan haar invloedsfeer te onttrekken. Hij stapte onmiddellijk op Kay toe en Lord Tilbury, die haar nauwkeurig gade sloeg, zag hoe haar gelaat een ijskoude uitdruk king aannam:. Ze zeide terloops een paar woorden tot hem en begon een1 geani meerd! gesprek met de beide konijnachtige Verwaarloos nooit de geringste aanval van rheumatiek. Deze kan u mettertijd onnoemelijk veel last en pijn bezorgen. Ofschoon velen bij vochtig weer hinder hebben van rheumatische pijnen, behoeft dit niet in zoo erge mate het geval te zijn. Immers rheu matiek wordt vaak veroorzaakt door urinezuur, dat als gevolg van trage of verzwakte nieren in het bloed achterblijft. Laat geen kostbaren tijd verloren gaan. Begin onmiddellijk met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, als gij reden hebt om aan te nemen, dat uw nieren verzwakt zijn. door verschijnselen als rheumatische pijnen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, of onaangénaame urinestoor- nissen. jonge mannen. En Sam, met een gezicht alsof hij met zijn kop tegen een muur ge- loopen was, slenterde weg en werd weer onmiddellijk geannexeerd door tante Julia. Een heerlijk gevoel van verlichting doorstroomde Lord Tilbury. In de dagen zijner jeugd, toen hij nog Inteekeningsbals in Kensington bijwoonde, had hij die uit drukking veelvuldig waargenomen bij jonge meisjes, als hij, op haar japonnen had getrapt. Hij wist dus de beteekenis, Zoo'n blik kon maar één ding beduiden, dat Kay, ofschoon ze naast Sam woonde, deze buurschap niet tot de veraangena mingen des levens rekende. Kortom. Lord Tilbury voelde, dat als er iets was tus- sohen deze twee jonge menschen, dat het d!an uitsluitend van één kant kwam; en hij ging met een licht hart aan tafel om de kunst des heeren Braddock'e buiten gewone keukenmeid alle eer aan te doen. Toen hij merkte, dat Kay aan zijn rech terhand zat, was hij buitengewoon in zijn schik, want hij begon nu een gevoel van liefdevolle achting te krijgen voor dit uit stekende en verstandige meisje. Het was zijn gewoonte om nooit iets te zeggen, terwijl1 hij kaviaar at; maar toen deze schotel in plechtige stilte genutigd was, keerde hij zich tot haar met een stralen- den glimlach. „Ik heb begrepen, dat u in Valiey Fields woont, freule Derrick?" »J 8" „Een allerliefst pl'aatsje." „Alleraardigst." „De sportterreinen zijn er bijzonder goed. „Bijzonder." bdt schilderijenmuseutn Le viach werd voorgedlend sole meu- Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. In glazen verpakking f 1.75 p. flacon. nière. Lord Tilbury sprak nooit onder een vischgerecht. „Mijn jonge vriend Shotter is uw naaste buurman, geloof ik," zeide hij, toen de sole meunière niet meer van deze wereld was. „Hij woont naast ons." „Een alleraardigste kerel," zeide Lord Tilbury en nam een teugje appelwijn. Kay keek hem koel aan. „Och, vindt u?" zeide ze. Nu twijfelde Lord Tilbury niet meer. Hij was nu volkomen tevreden met deze we reld. En ais een echte oiude levensgenieter hief hij met een zwaai zijn glas omhoog. Hij zag er uit alsof hij een drinkliedje zou aanheffen. „Uitstekende appelwijn, Braddock," galmde hij hartelijk. „Voortreffelijk." Willoughiby Braddock, die zijn portie van dezen zeer gezonden drank met een norsohen afkeer zat te bekijken, keek hem in pijnlijk stilzwijgen aan. En Sam, die zonder aandacht had zitten luisteren naar het gebabbel van een van de kortharige meisjes, antwoordde in zijn plaats. Hij was terneergeslagen en voelde zich achteruit gezet. Het voorval voor het diner had hein gegriefd. Bovendien had hij even te voren Kay's blik opgevangen over de tafel heen en die was vol koude minachting geweest. Hij was dus dolblij gelegenheid te krijgen tegen iemand onaangenaam te zijn en in het bijzonder tegen een ouden gek als Lord Tilbury, die maar eens had moeten denken aan wat de gevolgen wa ren, in plaats van zoo tevreden te zjjn.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1