NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT S. I. UNNEWISSER111. SSésyrwïiï? m m Buitenlandsch overzicht. Nr. 6832, EERSTE BLAD. 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. ADVERTENTIES: De financieele moeilijkheden in Duitschland. - Frankrijk en Italië. - De onrust in Britsch-Indië. - De toestand in China. - Egypte en Engeland. Wij leven in den komkommertijd en voor den journalist beteekent dat een zoe ken naar nieuws. Het verhaal van den zeeslang heeft reedis dn de bladen gestaan en is door vacaniiegangers met een cynisch -lachje gelezen. Andere histories duiken op en dienen voor bladvulling. Voor den schrijver van het „buitenlandsch overzicht" kunnen echter geen aardig heden als copie dienen, hij behoort alleen te geven het serieuze nieuws, de gebeur tenissen, die in het buitenland plaats grij pen en die van h. teekenis zijn voor zijn lezers. Maar ook in het buitenland is er zomer- sche rust, de Kamers zijn op recès en de ministers zitten in een of andere badplaats te genieten van hun vacantie en< ware het niet dat Duitschland ln financieele moei lijkheden verkeerde, dan zouden we heusch niet veel meer kunnen vermelden dan de gebeurtenissen in Britsch-Indië, «Me de moeite van het vermelden toch nog altijd wel waard zijini Het overleg tusschen den rijkskanselier en de partijen waarop het Duitsche kabi net steunt is ten einde, en met een zucht van verlichting constateerde een groot Gentrumsbiad: „Het zal lukken!" „Inderdaad hebben de ontwerpen tot dekking van het begrootingstekort nu een goede kans door den Rijksdag te worden geslikt, ofschoon feitelijk geen enkele partij er mee ingenomen is", schrijft de „Nw. Rott. Crl". „In den huidigen tijd van malaise ot> welhaast elk gebied met nieuwe bedastangedschen te moeten komen is dan- ook waarlijk geer. pretje en de re- peering heeft heel wat moeten- schipperen, voor het gemopper harer eigen partijen wat tot bedaren kwam. De Duitsche volks partij heeft 't langst gebromd en daardoor bereikt, dat drie „aanvullingen" in de regeeringsontwerpen zijn opgenomen. Bij de eerste verplicht het kabinet zich „ten minste" 100 millioen op de begrooting te bezuinigen, zoodat de minister van finan ciën zijn best zal moeten doen de onder scheiden deoartementen te bewegen nog wat meer te schrappen, dian het bedrag, waardoor hij zelf de pen heeft gehaaid. Verder zal na 1 April 1931 (dus bij de volgende begrooting) telken jaxe het maxi mum dat het rb'k bij- de werkloosheidsver zekering heeft te passen worden vastge steld. Gaat het tekort dit maximum te boven, dan zullen dus öf de bijdragen van de verzekeringsplichtigeni verhoogd, öf de uitkeeringen v-erlaacd moeten worden. Het behoeft geen betoog, dat de volkspartij, die zich van meet af tegen verhooging van de bedragen heeft verzet, het laatste wil De socialistische bladen spuwen dan ook nu reedis vuur -en vlam tegen dit amen dement. De derde aanvulling strekt tot invoering van een door de "©meenten te heffen hoof- deiiiiken omsla** van ongeveer 6 mark *>er hoofd.- Alle kiesgerechtigden, behalve zij die onderstand ontvangen, zullen dit hoofdgeld" moeten betalen. positie thans ernstig geschokt wordt ge acht, terwijl die van zijn tegenstanders Jen en Feng sterker is geworden. 6 De Temps, die de verklaringen, welke Briand1 Donderdag in de Fransche Kamer- oommissie voor buitenlandsohe zaken heeft afgelegd, goedkeurt, (men zie ons overzicht van Zaterdag) schrijft dat het onbegrijpelijk is, dat men in bepaalde fascistische kringen kan veronderstellen, dat Frankrijk er aan denkt een aanval voor te bereiden op een buurstaat, ten aanzien waarvan het geen belangrijke eischen heeft te laten gelden en waarmee het in vriendschap wil leven. Het blad eindigt met de hoop, dat spoedig overeen stemming bereikt worde, maar -daarvoor, schrijft het, moet men weten of eenig hei melijk belang de fascistische politiek be veelt de Fransch-Italiaansche malaise gaande te houden. Ben bericht van gisteren meldt uit Parijs: De gezant van Italië heeft het ministe rie van buitenlandsohe zaken'verwittigd, dat zijn regeering met voldoening kennis heeft genomen, van de Fransche nota, welke meedeelt dat Frankrijk tot Decem ber a.s. geien nieuwe oorlogsschepen op stapel zal zetten. De Italiaansche regee ring heeft de Fransche verwittigd, dat zij gedurende hetzelfde tijdvak zich zal ont houden van nieuwen aanbouw. Na een zitting van drie dagen heeft de Britsch-Indische regeering in de -wet gevende vergadering te Simia een eeheo geleden door de aanneming met 60 tegen 48 stemmen van een nationalistisch amen dement om de garantie voor de kosten van de ronde-tafelconferentie met 100 rupees te verminderen. De vertegenwoordiger van de regeering verklaarde, dat hoewel deze uitslag be schouwd zou kunnen worden als een toe ken van algemeene afkeuring van het rapport van de oommissie van Simon, de Indische gedelegeerden ter ronde tafel conferentie toch niet van hun plicht ont heven werden om het rapport van Simon nauwkeurig te bestudeeren. De rest van de credieten voor de confe rentie werd zonder stemming goedge keurd. Tengevolge van het boycotten van bui tenlandsohe manufacturen zijn 25.000 ar beiders van de spinnerijen te Surat werk loos geworden. Naar de Daily Telegraph uit Peking verneemt, hebben daar Zondag de leiders van den rechter- en den linkervleugel der Koeomintang, die sedert den dood van Soen-jat-sen in 1925 met elkaar overhoop lagen, vrede gesloten. Binnen een maand zal de hereenigde partij1 nu een rijksoonferentie te Peking houden, waar tot instelling van een nieu we regeering, die te Peking zal zijn ge vestigd, zal worden besloten. In het manifest dat de leiders over dezen stap hebben uitgegeven, staan felle aanvallen tegen Tsjiang Kai Sjok, wiens Volgens de Daily Mail staat Egypte aan den rand van een revolutie. De Wafd zou vastbesloten zijn, de hoogste macht te winnen, en natuurlijk zou Groot-Britan- nië dan den rommel moeten opruimen. Naar men mededeelt, hebben de leide-rs van de Wafd eerst een zeer ernstige eco nomische crisis uitgelokt, hebben zij daar na, om zichzelf van de verantwoordelijk heid te bevrijden, aan den Koning eischen gesteld, die deze onmogelijk aanvaarden kan, maar willen zij, nu Foead een ander dan Nahas eerste-minister gemaakt heeft, een republiek, waarvan Nahas-pasja de eerste president zou zijn. Macrim Ibeid bey, de vroegere Egypti sche minister van financiën, die te Lon den vertoeft in verband met de conferen tie van een Interparlementaire Unie noemde in een interview met Reuter den toestand in Egypte op het oogenblik zeer ernstig, zelfs kritiek. Het is volkomen on juist, dat de Wafdpartij of Nahas pasja een republiek of een regentschap wen- scthen in te stellen. De strijd is zuiver constitutioneel. Het nationaal congres, zei de oud-minister, heeft besloten te weige ren med'e te werken met de regeering. Op 21 Juli zal in samenwerking met de Wafd een systeem van nonrooöperatie uitge voerd worden om de oonstitutioneele rech ten te verdedigen. Waaruit dit systeem zal bestaan, is nog niet bekend. De onrust in Britsch-Indië. Bij de troebelen te Bombay meer dan 500 gewonden. In het nummer van Zaterdag hebben wij onder buitenland melding ge maakt van onlusten op de Maidan Espla nade te Bombay, waarbij de politie in greep en honderden in1 ndsche betoogers gewond werden. Over het gebeurde komt nu nog een aanvullingsberioht, waaruit blijkt, dat het bloedbad nog veel erger is geweest. Het aantal dergenen, die bij de botsing met de politie gekwetst werden, heeft naar thans blijkt vijfhonderd FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEBOUSE. „Ik heb onlangs iets erg Interessants over appelwijn gelezen," zeide hij op een luiden, gebiedenden toon, die een van de konijnachtige jongelieden noodzaakte oim midden in een anecdote te zwijgen alsof hij door een valbijl getroffen was. „Het blijkt, dat de boeren in Devonshire een dooien rat in ieder fust stoppen. „Beste ShOtter." .om er den sterken smaak aan te geven," zeide Sam stug doorgaande. „En het gekke van de zaak is, dat de ratten altijd heelemaal verdwenen zijn, als de fusten geopend worden, wat voor» de kracht van het sap pleit." Een ongearticuleerde uitroep van Lord Tilbury. Hij zette zijn gla» neer. De heer Braddock zag er uit, als iemand, die plot seling een groot besluit heeft genomen. „Ik heb het in Pyke's Huisgeizin ge lezen," zeide Sam. „Dus het zal wel waar zijn." „Mag ik wat water?" zeide Lord Til bury stijfjes. ^leddon," riep de heer Braddock met donderende stem. „Geef mij champagne." „Mijnheer?" sidder de de knecht Hij wierp snel een blik over zijn schouder om den imoreelen steun van de huishoudster te zoeken, maar juffrouw Lippett was in de provisiekamer. „Sleddonl" „Ja mijnheer," zeide de knecht gedwee. Sam voelde zich weer heelemaal ln zijn humeur. „O ja, wat Pyke's Huisgezin betreft. „Hebt u mijn raad opgevolgd en hebt u dat vervolgverhaal van Vordelia Blair ge lezen, Lord Tilbury?" „Neen," zeide Lord Tilbury kortaf. „Dat moet u toch doen. Juffrouw Blair is een bijzondere vrouw." Kay sloeg haar oogen op. „Een groote vriendin van u, niet?" zeide zij. „Dat zou ik niet durven zeggen. Ik heb haar maar eenmaal ontmoet." „Maar toen schoot u heel goed op, heb Ik gehoord." „Ik geloof wel, dat ik erg bij; haar in den pas gekomen ben." „Dat geloof ik ook." „Ik heb haar een onderwerp aan de hand gedaan.'1' Een van de konijnenjongelieden zeide, dat hij; maar niet snapte hoe lui of vrouwen ook natuurlijk onderwerpen veor hun verhalen verzonnen of voor oomedies ook natuurlijk of ja over het algemeen onderwerpen. „Ik vertelde haar iets, dat een kennis van mij overkwam," verklaarde Sam. De andere konijnachtige Jongeman, zei, dat een vriend van hem ook zooiets; leuks was overkomen. Hij wist niet meer wat het was, maar hij had het toen toch zoo leuk gevonden. - r - daUt rooh I >ta maar een x-rnng ,.V Pookt U *GQU/ïO'3 £CHT£ FDJESÜii GAAt TABA/1 Oferuifc fk zelfc» éioi araag Ir bedragen. Daarvan liggen er nog hon derd vijftig in het ziekenhuis, terwijl het aantal zwaargewonden ongeveer 30 be- dralagt. Van dooden hoort men niet: maar het ligt voor de hand te vermoeden dat er wel eenigen geweest moeten zijn. De troebelen waren op touw gezet door vrijwilligers der burgerlijke ongehoor zaamheid. Onder de gewonden was ook de presi dent van het Congresbestuur te Bombay, Modi. Deze is nu wegens zijn aandeel in de betooging tot vier maanden gevange nisstraf, met toepassing van een scherp regime, veroordeeld. Het gaat in Bombay en trouwens op tal van plaatsen ln Britsch-Indië thans hard tegen hard. In een Zondagavond in het Crystal Pa lace gehouden redevoering verklaarde Mac Donald, dat de positie, .waarin Britsch Indië zich op het oogenblik bevindt, ern stig is. Wat thans in Indië geschied, kan slechts de moeilijkheden vergrooten en draagt er niet toe bij, Indië spoedig den Dominion Status te laten bereiken. Man nen, met wie de regeering had willen samenwerken, moesten gearresteerd wor den voor daden, waartegenover zij, indien zij in de plaats van de Indische regeering hadden gestaan, op dezelfde manier had den moeten optreden als deze. ANTI FASCISTISCHE STROOI BILJETTEN. Uitgeworpen door een vliegtuig over Milaan. Vrijdagmiddag even over twaalven, toen de straten druk waren van arbeiders en bedienden, die naai- huls gingen, vloog er een vliegtuig over Milaan, dat strooi biljetten met anti- fascistisch en inhoud uitwierp. De biljetten bevatten, naar de Milaneesohe oorrespondent van de Times meldt, aansporingen als de volgende: Recht en vrijheid. Wij eischen vrijheid en de republiek. De belastingen zijn ver dubbeld en worden nog steeds verhoogd. Rook niet meer, anders steunt gij de re geering." Politie en militie deed wat zij kon om de biljetten op te rapen, opdat zij zoo weinig mogelijk gelezen zouden wor den. Twee vlugge vliegtuigen stegen op om het strooivliegtuig te achtervolgen, doch dit is, naar men gelooft, over de grens ontsnapt Het vliegtuig verongelukt. Een later bericht méldt: Het vliegtuig is na zijn vlucht uit Italië in het St. Gothardgebied verongelukt Het bleek een Fransch vliegtuig te zijn. Het toestel werd vernield, de vlieger werd gewond. In de overblijfselen van het vliegtuig heeft men nog anti-fascistische strooibil jetten gevonden. De vlieger heet Giovanni Bassanisi. ANTI-SEMIETISME IN ROEMENIË. De anti-semietische woelingen in N. W. Roemenië hebben, zich op verschillende plaatsen herhaald. In Borsa waar eenige dagen geleden de Jodenwijk geheel is af gebrand, is een anti-semietische vergade ring gehouden, waaraan 1500 boeren deel namen. Sechts door tusschenkomst van den gouvern. van Zevenbergen kon ver- Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCMEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!III VOLLEDIGE GARANTIE, In 50 patronen en 20 effen kleuren „Nu, deze kerel vischt in Canada," zei Sam, „en hij woonde in een krot." „In een wat?" vroeg het blonde meisje. „In een hut. En aan den muur was de photo geprikt van een meisje, igescheurd uit een illustratie." AI ooi?" vroeg het donkere kortharige meisje. „Nu, en of," zeide Sam eerbiedig. „Nu, deze man bracht wekenlang in absolute eenzaamheid door, niemand om een woordje aan kwijt te raken niets, om zijn gedachten van die photo af te leiden. Het gevolg was, dat hij het meisje van de kiek begon te beschouwen, nu, als een oude vriendin." „Sleddon," ze'ldo de heer Braddock, „meer champagne." „En oen paar maanden later," ging Sam voort, „kwam de man naar Engeland. Hij, ontmoette het meisje. En omdat hij haar nog altijd als een oude vriendin be schouwde snapt u, raakte hij ln de war en twee minuten, nadat ze aan elkaar wa ren voorgesteld, had hij haar gekust." »4>an is het nogal een zwakzinnig spe cimen van een dom soort goedaardige idioten," merkte het blonde meisje cri- tiscih op» .Misschien hebt u gelijk," stemde Sam toe. „Maar zoo gebeurde bet nu eenmaal." „En wanneer begint het verhaaltje nu?" zeide een van de konijnengezichten. „Nu het meisje, dat natuurlijk dón wa ren staat van zaken niet snapte werd «natuurlijk nijdig," zeide Sam. De konijnengezichten keken elkaar aan en schudden het hoofd. De kortharige jonge dames trokken medelijdend haar wenkbrauwen op. hinderd worden, dat het tot bloedige bot singen kwam. In Suzava, waar excessen tegen de Joden plaats vonden, werden 85 menschen gearresteerd, onder wie een majoor. Ook uit andere plaatsen worden dergelijke bewegingen gemeld. Oost-lndië. Aneta verneemt dat op de rubber-onder neming Kabawètan van de te Amsterdam gevestigde N.V. Cultuur Mij. Kota Boemi, gelegen op 5 K.M. afstand van Kopahiang in de Residentie Bengkoelen, een aanval \$cu4ofifii>n<L Een oititekeoda spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Poiter'i Mangpillen, die zeer zacht werken, f 0.65 per flacon. „Klets," zeide de donkere. „Wie ge looft tegenwoordig nogi, dat een meisje zoo krankzinnig is, om er iets om te ge ven als een man haar een zoen geeft." „Iedereen kust iedereen tegenwoor dig," zeide het eene konijnengetzicht diep zinnig. „Dat meisje maakte een hoop drukte voor niets,"1 zeide het andere konijnen- gezicht. „En hoe eindigde de geschiedenis?" vroeg tante Julia. „Er is geen slot," zeide Sam. „Nog niet." „Sleddon," zeide de hoer Braddock met een rustige, gevaarlijke intonatie. Het is best mogelijk om, als je nog jong bent én in opgeruimde stemming, van John Street Mayfair naar Burberry Road Valley Fields te wandelen. En Sam deed ^5 waa buitengewoon opgeruimd. Hot scheen hem zoo toe, dat hij alle ge beurtenissen nog eens aan zijn geestes oog voorbij liet gaan, dat hij in Kay's oogon één ondeelbaar oogenblik een ze ker iets had zien twinkelen, dat geleek op den voorbode van de lente na een moei lijken winter; en ofschoon hij. niet in sportcostuum was, toch legde hij den lan gen weg af in een tempo; dat Kritische op merkingen ontlokte aan het proletariaat angs den kant. De Londenaar, die aan to W0?r!t' 6telt altijd belang t haast heeft en als die haal wh i1 ln rok ls> met «en hoogen Maar Sam hoorde niets van deze laster lijke taal. Onbewust van zijn omgeving schreed hij- door Brixton, ijlde door Herne- Hill, en kwam weldra warm en gelukkig bij de deur van Mon Repos. Hij deed de huisdeur open, en vond een briefje op de tafel in de vestibule. Hij' opende het zonder er bij te denken. Het schrift kende hij niet en het was een dameshand: Geachte Heer Shotter. U zoudt mij zeer verplichten, als u den knecht ver zocht mij niet meer toe te roepen van uit hoornen. Hoogachtend, Kay Derrlok. Tweemaal moest hij dit kort epistel door lezen, eer hij de beteekenls begreep. En toen had Sam diep medelijden met zich zelf. Hij; beefde van elende over de wreedheid van zijn lot. Daar deed hij nu, wat in zijn macht was om op goeden voet Ïïw t0 komiei1 en intusscbon verijdelde Snert alle pogingen, door voortdurend in d© hoornen te gaan roe pon van den ochtend tot den avond Het was heel, heel hard. Hij stond zijn woede nog aan te wak keren door het briefje voor de derde maal nog eens door te lezen, toen er een SnP wl6! 1 ön1KHtkre6t uit keuken klonk. Het klonk als de klacht van een gemartelde ziel; en zonder zijn hoed op te rapen, dien li ij van louter schrik had laten vallen, rende lijj de trappen af. „Hallo,'' zeide Snert, van 'zin krimi opiziende, „al terug?" aut fWaEtt vwwolgilA HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.io, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f I. Modeblad resp. f 0.93, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/'h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. 20 ct p. regel (galjard). In«m. ineded. (kolomtiwedte ai» oMan tekst) dubbele prijs. Kleine advort. (gevraagd, te koop, tejhuur) v. 1 t/m 8 rogels 40 ct.. elke regel meer lOot.bij vooruitbetaling v. d. blad en met br. ondor po. 10 ct. 34) TOBRALCO niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit Verkrijgbaar bij AANSLAG OP EEN PLANTER. §2.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1