KONIJN's KAAS en BOTER. GEMENGD NIEUWS Storm op de kust. Schepen in nood in de Zeeuwsche wateren. Trambotsing te Rotterdam. Nachtelijke berooving bij Zaandam. Ernstig verkeersongeval bij Delft. Julianadorp. Callantsoog. Breezand. Anna Paulowna. Concours van „De Noord- Hollandsche Zangersbond" ten storm. Maar die hadden niets angst wekkends meer, integendeel, zij verhoog den de schoonheid van moeder zee, die door nieuwe levenskracht scheen ver- jeugdigd te zijn. J b Roblnson. Hlnnenlund. Prachtige zeegezichten voor wie niet bang is voor wind en regen. Logger gestrand. De Scheveningsehe oorrespondent van de Nw. Rott. Grt. meldde over de stranding van de SCH 223 van de Pudentie, schip per J. Rog, van de reederij J. J. Tuyt, het volgende: Het schip zou ter haringvisscherij uit varen en vertrok Zondagmorgen om streeks zes uur uit de Scheveningsehe haven. Er stond vrü' veel zee en juist toen het schip tusschen de koppen der buiten- pieren was raakte het den grond en werd met een hevigen golislag "weer naar binnen geslagen. Het schip draaide enkele malen om en raakte tenslotte op het Noorder havenhoofd, even voor de seininribhting. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De menschen zijh aan boord geble ven. Op het oogeniblik kan er nog niet worden vastgesteld of er schade is aan het schip. Het schip is verzekerd. De schipper heeft Zaterdagmorgen even zijn vaartuig verlaten, wadende door het water, om zijn patroon de toedracht te ver tellen. Het schip had eenige benauwde oogenblikken doorgemaakt. Het was speel bal van de groote golven binnen de haven hoofden geworden en de losgebroken ele menten hadden het even goed op de steen glooiing kunnen neersmijten. En dan zou er van den logger niet veel zijn overgeble ven, om van de bemanning maar niet te spreken. Bij alle ongeluk heeft men geluk gehad, want het schip zit op het mulle zand' en wanneer het water, nadat de wind is gaan liggen, wegloopt, zou het zoo vrij liggen, dat men gemakkelijk het vischtuig, de tonnen zout en de ballast zal kunnen los sen om het schip minder diepgang te geven, want de keerzijde van de medaille is, dat het schip bij 42 palm, zooals de Scheveningers zeggen, dat is 4.20 meter water op het strand is geloopen en daar door vrij hoog zit, zoodat men heel wat moeite zal hebben om het weer vlot te krijgen. Intusschen toont deze stranding wel dui delijk den nood van Scheveningen aan. Als de financieele resultaten van het bedrijf niet zoo slecht waren als dit jaar, zou men met zulk weer niet zijn uitgevaren. Een Rijnaak gezonken. Uit Wemeldinge wordt gemeld: Tengevolge van het stormweer zijn Vrijdagnacht verschillende schepen uit de omstreken in nood geraakt. Bij Goris- hoek is een Rijnaak gezonken. Sleep- booten zijn naar de plaats van het onge luk vertrokken om te trachten hulp te bieden. Van de bemanning der Rijnaak heeft men niets jneer vernomen. Nader wordt gemeld: De op 300 M. van de piunt van Goris- hoek op Tholen in de Oosterschelde ge zonken Rijnaak is de Pita, schipper Wil- lemse, eigendom van de firma Houbeo te Rotterdam, en geladen met steenen, be stemd voor Terneuzen. Alle opvarenden zijn door de sleepboot En Avant "Vin aan boord genomen. Het schip is middendoor gebroken en ligt in 16 M. water. De sleepboot is met een tweede Rijnschip, dat op sleep was, het Thoolsche Gat bin- nengeloopen. Vier licht gewonden. Veel materieele schade. Zondagmorgen omstreeks 8 uur zijn op den boek van den Goudschen Singel en de Jonker Fransstraat te Rotterdam een motorwagen van lijn 4 en een vail lijn 23 tegen elkaar gereden, doordat de be stuurder van den eersten wagen niet bij de vaste halte stopte en zijn collega, die meende, dat de ander zou stilhouden, ook doorreed. De wagen van lijn 23 werd heel ernstig beschadigd. Alle ruiten braken, het voorbalcon is geheel in elkaar ge drukt en bet onderstel is totaal vernield. De wagen is uit de rails en dwars over de straat gedrukt. Van den motorwagen van lijn 4 is het voorbalcon ernstig be schadigd. De beide bestuurders zijn licht gewond. Een passagier en de conducteur van lijn 23 werden van het achterbalcon geslingerd. De conducteur bleef onge deerd, de passagier had ontvellingen aan handen en hoofd. Een dame, die in lijn 4 zat, werd tegen een tusschenschot ge worpen en heeft daarbij de neus gekneusd. Twee van de gewonden zijn in het zieken huis aan den Coolsingel behandeld; de beide anderen zijn ter plaatse verbonden. Het tramverkeer op enkele lijnen is tot half tien gestoord geweest. De daders gearresteerd. Zaterdagnacht kwam op het politie bureau in de Vinkenstraat te Zaandam een 20-jarige jongeman uit Sloterdijk, die na sluiting der café's wandelende naar Sloterdijk meende te gaan, mede- e dat hij op de Pieter Ghijsenlaan was overvallen door twee personen en beroofd was van al zijn geld, zijnde tien gulden. De jongeman, S. S. geheeten, had met een ander, zekeren K. D. ver schillende café's bezocht. Het laatst waren zij in een gelegenheid in deNicolaasstraat, waar zich een darde persoon, S. K., bij hen voegde. Te half 12 werd afscheid genomen en begaf S.. zich alleen op weg naar Sloterdijk. Op de Pieter Ghijsenlaan omkijkende merkte hij opeens, dat zich iemand achter een boom trachtte te ver bergen. Even later werd hij plotseling door twee personen aangevallen. Een or- van hield hem een revolver voor. Op dat moment passeerde een fletser. De mannen zeiden: ft We zijn van de rechercbe, wij moeten je arresteeren". De fietser reed toen volgens zeggen van den beroofde door. Toen de kust weer veilig was voor de roovers, greep 1 hunner den ontstelden jongeman met de rechterhand ln den zak en haalde daaruit zijn portemonnaie met inhoud. Onder bedreiging, dat hij den volgenden avond afgemaakt zou worden, als hij een mond opendeed, verlieten de individuen S. Deze begreep, dat alleen snel handelen hier iets zou kunnen uit richten. De recherche is den geheelen nacht met het geval bezig geweest en arres teerde Zondagmorgen de beide personen D. en K. Bij confrontatie herkende S. terstond zijn belagers, van wie K. reeds bekende. D. ontkende echter elke schuld aan het misdrijf. Beide aangehoudenen, goede bekenden van de politie, zullen naar Haarlem overgebracht worden. (De Crt.) Een dbode en een zwaar ge wonde. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is op den Rotterdamschen Weg nabij Delft een ernstig verkeersongeluk gebeurd, ten ge volge waarvan een 19-jarige Rotterdam mer is overleden, en waarbij een tweede persoon zeer ernstig werd gewond. Op genoemd tijdstip wilde een auto, bestuurd door den heer V. uit Rotterdam, nabij de Lijmfabriek een auto, bestuurd door Mr. H. uit Delft, passeeren, doch op hetzelfde moment bevond zich midden op den weg een motorrijder met duopassagier. Er ontstond een hevige botsing met het gevolg, dat de bestuurder van het motor rijwiel onder den eenen auto geraakte en 'n eind werd meegesleurd. De duopassa gier kwam onder den anderen auto en werd zeer zwaar gewond. De politie vervoerde de beide slachtoffers naar het gasthuis waar één hunner, de 19-jarige A, de Goe de uit Rotterdam, kort na aankomst is overleden. De bestuurder van bet motor rijwiel, de 19-jarige J. Gorseman uit Rot terdam, beeft een zeer ernstige hoofd wonde bekomen. De auto's waren zwaar beschadigd, ter wijl het motorrijwiel totaal was vernield. Nog zes verkeersslachtoffers. In het gasthuis te Delft zijn Zondag voorts nog 6 personen behandeld, die per politieauto erheen zijh vervoerd en langs den weg ongevallen hadden bekomen. On der hen bevonden zich vier motorrijders. Drie hunners zijn in'het gasthuis ter ver pleging opgenomen, omdat hun verwon dingen van vrij1 ernstigen aard waren. Eveneens was in het gasthuis opgenomen een vierjarig jongetje J., dat op den Spoorsingel door een auto was overreden en ernstig verwond. VADER VERDRONKEN BIJ POGING ZIJN ZOON TE REDDEN. Zondagnamiddag omstreeks half vier speelde zich te 's-Hertogenbosch een droe vig ongeval af. De loodgietersknecht J. van der Put, wonende aan den Dageraads- weg no. 6 aldaar, was, vergezeld van zijn zes-jarig zoontje, in een bootje in de ri vier de Aa aan het visschen. Plotseling viel de jongen overboord en de vader, wetende dat zijn jongen niet zwemmen kon, sprong hem na. Bij: deze reddings poging verloor de vader echter zelf het leven, terwijl de zoop. zich op het droge wist te werken. IJlings toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Eenige uren na het ongeval werd; het lijk van den ongelukige door de politie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer, die met vijf van de andere kinderen naar den plechtigen omgang was gaan zien, idie Zondag te 's Hertogenbosch gehouden werd, hoorde bij haar thuis komst van het noodlottige ongeval haar man overkomen. IN HET BAD VERDRONKEN. Gisteravond is de 20-jarige kinderjuf frouw M. H. Born, in dienst van den heer S. te Maastricht, in het bad om het leven gekomen. Na de kinderen van de familie S. te hebben gebaad, heeft zij zich ook zelve in het bad begeven. Vermoedelijk doordat het water te warm is geweest, heeft mej. Born een flauwte of een hart verlamming gekregen en is verdronken. Toen het ongeval eerst geruimen tijd later ontdekt werd, was de ongelukkge reeds overleden. EEN AANSLAG. Vrijdagavond om 11 uur moest een 22-jarige hulpbesteller een expresbrief wegbrengen naar de Frederik Hendrik- laan te Haarlem. In de Oranjelaan kwam een man achter een boom vandaan, die stop, riep. De besteller stapte af, waarop de man de fiets vastgreep en riep: Je geld of je leven. De. besteller gaf evenwel den man zoon kaakslag, dat deze gillend achterover viel en bewusteloos bleef lig gen. De besteller reed daarna snel door Hij deed aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde, doch den man niet meer beeft kunnen vinden. Het onder zoek wordt evenwel voortgezet EEN EIGENAARDIG ONGELUK. Zaterdagmorgen wilde de 47-jarige expeditieknecht O. Stecheloven van de Spangenschekade te Rotterdam in een loods aan de Lekhaven te Rotterdam een electrische lorrie in beweging brengen, maar de motor weigerde. Hij onderzocht de zekeringen, waarna hij verzuimde de motorkap vast te zetten. Toen hij den wa gen wilde laten rijden, weigerde de motor opnieuw. Hij is toen voor de lorrie op den grond gaan liggen, om onder den wagen te kijken. De motorkap viel opeens en kwam terecht op de voetrem, welke daardoor losschoot. De zware wagen reed naar voren en raakte eronder. Met zware inwendige kneuzingen is hij in het ziekenhuis aan den Ooolsingel opgeno men. Zijn toestand is zeer ernstig. DE SCHIETPARTIJ IN DEN HAAG. De Duitsohe student U., die Vrijdag avond is vrijgelaten, Is door den vreem delingendienst over de grens gezet. KINDERDOODSLAG? Te Assen is Vrijdag ln arrest gesteld A. P., arbeider te Hollandscheveld, ver dacht van het dooden van een pasgeboren kind. VALSCH GELD. Bij de controle van logementen en slaapsteehouders heeft de recherche te Heerlen een Italiaan aangetroffen, wiens paspoort vervalscht was. Daar dit ver denking wekte, onderzochten de recher cheurs deze zaak nader. De gearresteerde bleek toen in bet bezit van valsch geld: 6 valsche guldens en 115 valsche kwartjes. 68 van deze kwartjes en 6 guldenstukken waren goed afgewerkt, 47 kwartjes ver toonden ruwe kanten. De geldstukken hadden een blauwachtige kleur en hun klank was goed van die van echte geld stukken te onderscheiden. De verdachte verklaarde het Belgische geld bij de Bel gische grens in de buurt van Oannes te hebben gevonden. Hij is Vrijdagmorgen naar de gevangenis te Maastricht over gebracht DE GEVAARLIJKE ZEE. Het had geen haar gescheeld of de zee had Vrijdagavond tegen 8 uur ter hoogte van het Groene Huisje te Scheveningen weer twee slachtoffers geëischt. De 20- jarige Duitsche dienstbode, R. L. was daar met een vriqpdin aan 't zwemmen en veel te ver in zee gegaan. Geen van beiden kon het strand -meer bereiken. De 16-jarige jongen O. uit de Spijkermaker- straat begaf zich aan een lijn in zee, maar kon de meisjes niet bereiken. Hierop pro beerde de 22-jarige B. uit Amsterdam het aan de lijn. Deze heer smaakte het genoe gen twee menschenlevens te redden. Een agent van politie, die ook bij de redding behulpzaam was, paste op mej. L., die bewusteloos aan wal kwam, kunstmatige ademhaling toe, hetgeen niet baatte. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij laat in den avond bijgekomen is. Haar vriendin kon rechtstreeks naar huis gaan. EEN TJALK IN NOOD. Donderdagavond omstreeks 7 uur heb ben vijf Lemster visschers te Lemmer binnengebracht het ijzeren tjalkschip Eersteling, schipper H. L Ohörten van Hoogeveen, op reis van Gorinchem naar Wolvega. Door een hevigen rukwind was voor de Lemster haven het zeil over boord geslagen, waarop het schip eerst hulpe loos rond dreef, doch later voor anker kon komen. Onmiddellijk voer de Lemster reddingboot uit Men slaagde erin een vrouw en 4 kinderen, waarvan het jong ste 7 weken oud was, temidden van hol staande zee over te nemen en te Lemmer binnen te brengen. Met veel moeite slaag den naderhand 5 visschers erin om het tjalkschip binnen te sleepen. POSTWISSELS GESTOLEN. Gisteren morgen werd aan het postkan toor te Bussum «en postwissel van f £5 aangeboden. Daar de wissel niet op de controlelijst voorkwam belde de loket ambtenaar de politie op. De aanbieder, een ongeveer 20-jarige jongeman, be weerde, dat hij den postwissel in de Nassaulaan had gevonden. Het bleek, dat hij er nog een bij zioh had van f 20, bestemd voor Amersfoort, waar hij voor gaf te wonen. Bij nader verhoor is uit gekomen, dat hij sorteerder is aan het postkantoor aan het Centraal Station te Amsterdam en in de nabijheid van Am sterdam woont. De jongeman, die de 5- jarige H.B.S. heeft afgeloopen en geen voor hem passende positie kon vinden, had ten slotte deze betrekking aangeno men en uit geldnood heeft hij de post wissels onderschept. Te Amsterdam had bij er één van f 10 geïnd. Dat hij in zenuwachtigen toestand moet hebben ge handeld, blijkt wel hieruit; dat hij toch moet hebben geweten, dat een postwissel die wordt aangeboden, van den stempel van de plaats van inwoning van den ge adresseerde is voorzien. WEIN, WEIB UND.... GEWEEN. Een Arabier, opvarende van een in de Waalhaven te Rotterdam liggend stoom schip, beeft Zondag den dag doorgebracht in het gezelschap van een hem niet be kende vrouw, met wie bij eerst enkele café's op Katendrecht heeft bezocht, waarna hij met 'haar naar een huis aan de Veeriaan is gegaan. Een uurtje later is hiji alleen verschenen in de politiepost aan de Rondolaan, jammerend en geheel ontdaan. Hij was zijn portefeuille met 19 pond sterling en een soort chequeboek, waarop 68 pond stond kwijt. De politie heeft in verband hiermee de 30-jarige vrouw M. G. aangehouden. Geld noch boek zjjn op haar gevonden. SMOKKELARIJ. Aan de PruisischGeldersche grons bij Nijmegen hebben de Duitsche commiezen de laatste dagen streng toezicht gehouden op de groote boeveelheden tarwe en rogge die uit ons land naar Pruisen werden ge smokkeld. Zoo werd; een landbouwer aan gehouden met 400 pond en een gemeente raadslid uit het grensdorp Hassum met 1300 pond tarwe, die ze uit Nederland over de grens hadden gesmokkeld. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Onder Slochteren is gisteren de 17-jari- ge Hendrik Kooi bij het baden verdron ken. i EEN ONVOORZICHTIGE GRAP. Zondagnamiddag heeft te Kerkrade de 18-jarige Grond het ongeluk gehad, zich met een flobert-geweer in de slaap 4 te schieten. De jongen was met een vriend bezig vogels te schieten. Op een gegeven oogenblik zette hij het geweer aan zijn slaap en zeide schertsend: „Zoo doet men, als men het leven moe is." Ongelukkig ging het geweer toen juist af. De toestand van den jongen is zeer ernstig. ONWEjER. Een man gedood. Gisteravond is onder de gemeente Kedi- chern de 60-jarige landarbeider Verhoe ven, wonende te Arkel, door den bliksem getroffen en gedood. De mam was gehuwd en vader van vijf kinderen. De bliksem ln een stilstaande n trein geslagen. Tijdens hevig onweer gistermiddag, is de bliksem geslagen in een electrischen trein, die op het Hollarudsohe Spoorstation te 's-Gravenhage gereed stond om naar Leiden te vertrekken. Geen enkel onge luk had er plaats. De passagiers stapten in een anderen wagen over. Ook tramwagens getroffen. Naar men meldt zouden tijdens het on weer, dat gistermiddag boven Den Haag woedde, drie tramwagens door den blik sem zijn getroffen. Bij Frankenslag op den Ouden Scheveningschen weg raakte een motorwagen van lijn 8 onklaar. Ook twee wagens van lijn 11 zijn door bet hemelvuur getroffen. Bij den landbouwer B. Hopman te Slo ten is gisteravond een voor een melk wagen gespannen paard door den bliksem getroffen en gedood. De bestuurder kreeg "een letsel. Door het schitterende weer van de laatste weken is men allerwegen met den hooioogst flink opgeschoten, die, wat kwaliteit en kwantiteit aangaat, zeer goed mag worden genoemd, zoodat er voor den aanstaanden winter aan die fourage geen gebrek zal zijn. Nu het weer de laatste paar dagen iets veranderd Is, somt er wellicht in het transport van het hooi van het land naar de schuren, eenige stag natie, maar dat kan soms ook zijn nut hebben. STRANDFEESTEN. Vrijdagavond j.1. had in hotel „Duin-1 zicht" alhier een vergadering plaats van het bestuur der V.V.V. met feestoomissie, neringdoenden en pensionhouders. De vergadering ging over het organiseeren van een drietal strandfeesten. Besloten werd op de navolgende Zondagen strand feesten te houden, n.1. op 27 Juli as. en 3 en 10 Augustus a.a De feesten zullen resp. bestaan uit: tonsteken, zandfiguren maken en bari- cades opwerpen. Dit laatste in twee groe pen, en wel van enkelingen en paren (2 dames, 1 dame en 1 heer of 2 heeren). De deelname is vrij voor ieder. Het adres van den V.V.V.-secretaris luidt: .A. Loggers, hotel „Duinzicht", Cal lantsoog. BIBLIOTHEEK. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om as. winter in het bezit te ko men van een kist boeken, uitgaande van de reizende bibliotheek te Broek in Wa terland. De besprekingen zijn reeds zoo ver gevorderd, dat het zich laat aanzien, dat de bibliotheek hier wel tot stand komt, Inlichtingen geeft de heer J. Baas, hoofd' der school te Callantsoog. RIJPE BRAMEN. In de z.g, „Donkere Duinen" onder Den Helder worden reeds rijpe bramen gevon den. Wel een bewijs, dat we al finke warme dagen gehad hebben, Onze plaatsgenoot, G. v. d. Molen, leerling van de Handelsschool te Den Helder, is met het hoogst aantal punten bevorderd van de 4e naar de 5e klasse. ZOMER 1930 Het weer, dat ons de laatste dagen van do week van die echt zomorsche regen buien en -stormpjes bezorgde, was geluk kig omgeslagen en ook voor den tweeden dag van het zangconcours wel zeer gunstig. Misschien zelfs was het wel weer te mooi, want ook nu was de belangstelling van het publiek, hoewel grooter dan de vorige week, nog niet zooals de deelnemende koren verdienden. Daar om half een nog niet alle koren gearriveerd waren, was het gezelschap, dat ditmaal voor de offl- cieöle ontvangst op het gemeentehuis bijeenkwam, niet zoo groot al» den vorigen keer. Het gemeentebestuur was wederom vertegenwoordigd door burgemeester G. J. Lovink en wethouder D. Stammes, terwijl ook mevrouw Lovink en de gem.- secretaria, de heer O. Keijzer, aanwezig waren. Burgemeester Lovink, het woord rich tend tot bondsbestuur, jury en voorzitters en directeuren der vereenigingen, heetle allen welkom. Verleden week, zoo wendde spreker zich tot den voorzitter van den bond, kon ik slechts den wensch uitspre ken dat het eoncours mocht slagen; nu mag ik dien wensch weer uiten voor het tweede gedeelte, maar daarnaast kan lk u reeds feliciteeren met het succes van den eersten dag. Het gemeentebestuur heeft de vorige week met belangstelling en genoegen een groot deel van het con cours bijgewoond en het heeft gevoeld, welk opvoedend werk uw bond verricht. Er is, bij de vorige ontvangst, gesproken over de medewerking die men hoopte te ontvangen. Welnu, wij zijn op dien eersten dag ook tot het inzicht gekomen, dat er voor de bevordering van den koorzang een taak voor ons is weggelegd en wij geven u de verzekering dat, mocht in de toekomst een beroep op ons worden ge daan, dat niet te vergeefsch zal zijn. Ik wil eindigen met onze waardeering uit te spreken over het voorbereidend werk door directeur en bestuur van »Zanglust« ge daan en ledig dit glas op den groei en bloei van uw sympathieken bond. De voorzitter van den bond, de heer P. J. Mink, uitte hierop zijn dank voor de buitengewoon hartelijke wijze, waarop men in Anna Paulowna ontvangen was. Hij kent de vereenigingen, die zoo aan stonds zullen zingen, wel zoo wat en is dan ook overtuigd, dat zij hem niet be schaamd zullen maken, als hij voorspelt, dat weer een moolen middag te wachten staat. Ook hij brengt zijn hulde voor het voorbereidend werk, door den bonds- secretaria en »Zanglust« verricht. Als nu nog de heer H. Stellingwerf!, voorzitter van »Zanglust«, het gemeente bestuur en het hoofdbestuur van den bond hartelijk bedankt heeft voor de ondervonden medewerking, maken alUn zich op om naar de tent naast »Veer- burg« te gaan, zoodat weldra de eerste vereeniging zich kon laten hooren. Voor den aanvaDg wil de heer Mink echter nog een enkel woordje zeggen. Hij heet in 't bijzonder den heer P. Ver sloot welkom, die in de plaats van den verhinderden Nico Hoogerwerf als jury lid zal fungeeren. Spreker is ook voor zitter van »Varia«, de vereeDiging, die de vorige week het hoogst aantal punten in den eere wedstrijd behaalde. Hij hoopt, dat zoo mooi gezongen zal worden, dat zijn vereeniging flink verslagen wordt. Vlot volgen nu de koren elkaar weer op, elk hun nummers met meer of minder succes voordragend. Ook nu weer zullen we ons onthouden, het «ingen vah elke vereeniging met een paar woorden te beoordeelen. Wij zullen dm hieronder slechts de uitspraak der jury laten vol gen, een uitspraak, die, over het geheel, ons persoonlijk wel bevredigde, evenals de opmerkingen, die de voorzitter der jury, de heer Jao. Bonset, daarbij maakte. ln de eerste plaats de opmerking, dat het verschil van zingen in de eerste en tweede afdeeling zeer miniem was en een vergelijking zelfs misschien in het voordeel der tweede afdeeling zou uit vallen. En ten tweede, dat een paar koren, die de vorige week deelnamen, nummers hebben gekozen, die totaal uit den tijd en banaal zijn. Zelf zouden we er echter graag nog een enkele bijmaken. Er wordt geklaagd over de belangstelling van het publiek. Maar, niettegenstaande er goed, vaak zelfs mooi gezongen is, hoeveel malen heeft het zingen op beide dagen werkelijk indruk op ons gemaakt, heeft het ons gevangen gehouden, ons ontroerd? Dat is maar heel weinig ge weest. Lettend op de goede vertolking, die van menig nummer gegeven is, ge- looven we, dat niet in de eerste plaats bij de koren iets mankeerde, doch dat vaak tekst en eompositie, of beter, de combinatie van beiden, niét in staat waren een ontroering teweeg te brengen. Is er, als men het oude niet meer wil, onder de werken van de nieuwere dichters niet genoeg te vinden, dat de componisten van dezen tijd werkelijk weet te inspiree- ren, of wordt er soms te veel op bestel ling voor de concoursen geleverd? En al» men de belangstelling van het groote publiek wil, is men dan over het geheel niet wat te zwaar op de hand, wordt er niet veel gezongen, dat wat tekst en muziek aangaat, boven de bevatting van het pu bliek uitgaat? We herinneren ons b-v- van den eersten eoneoursdag, dat het begin van „Kindergedachten", tekst van Adema van Scheltema, muziek van Nico van der Linden, na al wat we gehoord hadden, werkelijk een verkwikking voor ons was. (Jammer genoeg was de uitvoe ring er van niet geheel onberispelijk). Ook nu weer werd door een onbekroond koor in den eerewodstrijd een nummer gezongen, dat reeds 's middags wasvoor gedragen. Het reglement geeft die vrij heid, ook voor onbekroonde koren niet. zelfs werd, tegen het reglement in

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6