HEERENBAAI I °Dee' voortstuwing geschiedt door twee sohroeven, elke aan gedreven door een ruwolie mlddeldruk imotor, type Krom hout, die 'bij' 440 toeren peT minuut 55 E.P.K. ontwikkelt. De boot wordt elec- trisch verlicht. Een circa 3000 K.G. zware balaistkiel verzekert een zeer groote sta biliteit van de toot. OP EN OM HET BINNENHOF. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. f PerCsBl W6rd iU do laatste p ECHT! FRJESCHB MUNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 cl Laxeer-Tabietten 60 Zenuw-Tabletten. 75 ot Staal-Tabletten 00 °t Maag-Tabletten 75 0 nonlandsohe z&kon 011 landbouw da vol- gendo vrngor gestold: 1. Ia bet den minister bekend, dot ge regeld groote partijen Deensch vlecsch In Nederland worden Ingevoerd, welk vleeisch hier te lande ato inlandseh wordt verkocht? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om te gelasten, dat door verkoopers van bo venbedoeld vleesch duidelijk worde aan gegeven, dat de koopers hier met een buitenlandsch product te doen hebben? EEN NIEUWE REDDINGBOOT. De „President Jan Leb" vaart proef. Woensdag beeft de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot het redden van schip breukelingen een proeftocht gemaakt met haar nieuwe reddingboot de „President Jan Leis", die in de plaats is gekomen van de prins der Nederlanden", de reddingboot die met man en muis is ver gaan op de Maasvlakte bij de pogingen om de bemanning van het Letlandlsche 8.s. „Valka" veilig aan land te 'brengen. De lengte van de boot over alles be draagt 17.8 M., de breedte op de spanten 4 M., de holte in de zijde 1.95 M. De boot is van bijzonder taai Siemens Martin- vloeiijzer vervaardigd- Zij heeft twee ge heel waterdioht gescheiden en achter elkaar gelegen motorkamers, met twee in tunnel werkende schroeven en met water dichten dubbelen bodem en waterdichte dubbele rHJwnndon over circa Aï van de Teneinde te verzekeren, dat de gekan telde boot in zeegang weer overeind komt is een inrichting aangebracht, waardoor de brandstof en de waterballast in den dubbelen bodem onder de xnotorkamers overloopt naar de zij compartiment en. Door dit overloopen wordt het voor het zelf richten noodiige koppel gekregen. De energie-bron voor de radio-instal latie, die aan boord is, vormt een accu mulator van 24 Volt, welke geladen wordt door een scheepslaaddynamo. De totale ontlaadstroomi bedraagt 10 ampère. Bij de verschillende proeven is ojn. ge bleken, dat de boot de gecontracteerde snelheid van 81/» mijl loopt. Het geld, noodig voor het bouwen van deze beide reddingbooten. is zoo over vloedig binnengekomen, dat men zelfs nog overhoudt Dit geld denkt men o.a. te besteden aan de verwezenlijking van een reeds lang gekoesterden wensch, nJ. een stormvrije verbinding tusschen de stations onderling, dl w. z. niet langer een bovengrondsdie en nog vaak om slachtige telefonische verbinding. W e e fee k r a n I e k. Den Haag, 17 Juli. Tot na]aar-1930 uitgesteld? De Wegen wet Geruchten. 't Is, met de werkzaamheden van de Eerste Kamer in het zittingsjaar 1929-'30, eenigszins anders geloopen dan velen (óók in den Senaat zelf!) hadden vermoed- Minister Verschuur is van half Juli tot half Augustus met vacantie naar het bui tenland vertrokken. Van afdoening der Winkelsluiting in den Senaat vóór het zomer-recès van dit jaar komt dus niets. De Gemeentewet en de Arbeidsbemidde ling blijven ook tot het volgende zitting jaar liggen. Vermoedelijk had president De Vos van Steenwijk althans de Win kelsluiting willen afgedaan zien vóór het recès, desnoods met opheffing van een brok Augustus-vacantie. Zóó sterk is de invloed van dezen werkzamen, doortasten den Voorzitter toch niet!Het Suiker- wetje moet er wèl aan gelooven. Zoodat vermoedelijk den 29en Juli a.s. de Eerste Kamer in openbare vergadering zal dienen bijeen te komen, teneinde o.m. dat ontwerp nog voor de Koninklijke sanctie rijp te maken, 't Is te hopen, dat er dan „genoeg menschen" kunnen worden bij- een-getrommeld. Of men erin slagen zal, het Suikerwetje in één dag, op de ken tering van Juli en Augustus, af te doen: 't staat te bezien! De Amsterdam- sche Kamer van Koophandel heeft haar oppositie tegen dit voorstel om den nood lijdenden landbouw tegemoet te komen, hernieuwd. Dat minister De Geer ook in den Senaat ermeê zal zegevieren, 't staat wel vast. De bestrijders ervan zullen, op een tijdstip, waarin onder normale omstandigheden de Senaat steeds in diepe zomer-rust verkeert, het mogelijke doen om een spaak in 't wiel te steken. Zich niet latend afschrikken door het be sef, dat zij te velde trekken tegen een bij voorbaat gewonnen zaak. De Senaat heeft op Vrijdag 11 Juli j.1. een langdurige zitting gehouden. De welke op veel vroeger uur dan 't geval was had kunnen geëindigd zijn, Indien de vrijz.-democratische hoogleeraar dr. Van Embden niet zijn „stokpaardje" had bestegen van den verwoeden kamp tegen den chemischen en bacteriologischen oorlog. Er was het ontwerp tot goedkeuring van het Protocol nopens dien oorlog. Den Ben Juli was Eindverslag over dit ontwerp uitgebracht. Inzoover kon tegen de behandeling ervan In openbare verga dering van den Senaat op 11 Juli d.a.v. geenerlel bezwaar worden Ingebracht. Edochhet Reglement van Orde bevat een bepaling, voorschrijvend dat het be richt omtrent openbare behandeling van eenig ontwerp minstens vier-en-twintig uren vóór de beraadslaging aan de leden moet worden toegezonden. Met dat artikel was door scherpe microscoop bekeken het op 11 Juli aan de orde stellen niet geheel overeen te brengen. Prof. Van Embden stelde, op grond van een en ander uitstel van behande ling voor. Wat de Kamer met 2012 weigerde. Wel heel eigenaardig moet 't worden genoemd, dat de heer Van Embden den President, naar deze „verklapte", schriftelijk had verzocht, de behandeling van ditzelfde ontwerp te bespoedigen! Waarom was dr. Van Embden zoozeer gekant tegen de wetsvoordracht? Men luistere even. Het hierboven genoemde Protocol bevat een verbod tot gebruik van gifgassen door Staten, die dat verbod nog niet hadden aanvaard en strekt het verbod uit tot de bacteriologische strijdmiddelen. Neder land heeft nu in het ontwerp dit voorbe houd opgenomen, dat het Protocol tegen over een Staat, die (of wiens bondgenoo- ten) de verbodsbepalingen niet eerbiedigt, het Protocol niet zal gelden, alleen wat den chemischen oorlog betreft. Prof. Van Embden wil van zulk voorbe houd niet weten. Hij betwist dat Nederland een vijand, die ons met gifgassen te-lijf gaat, met dezelfde middelen zou mogen afweren. Hij noemt zooiets „monsterach tig". Het gifgas redeneert de hoog- leraar krijgt aldus een rechtspositie Minister Deckers kwam even in her innering brengen, dat in de Tweede Kamer alle vrijzinnig-democraten, geestverwanten van den heer Van Emb- Prof. van Embden's „stokpaardje". den het ontwerp hadden gesteund. De soc.-democratische senator Molt- maker sprak het zeer-verstandige woord, dat 't ln de gegeven omstandigheden het allerbest was, over het ontwerp niet te be spiegelen. Nu verwijs ik even naar mijn hierboven geuite hoop, dat men eind dezer maand „genoeg menschen" in de Eerste Kamer bijeen moge krijgen om over het Suiker wetje te beslissen. Op Vrijdag 11 Juli was dat absoluut on mogelijk. Aan het „quorum" van 26 ont braken er heel watl.... Behalve dus over het hierbedoelde Pro tocol moet nog worden gestemd over de Wegenwet. Daarover is in onzen Senaat den llen j.L nog heel wat.bespiegeld. Het ontwerp heeft weet men be trekking op den rechtstoestand der wegen. Het regelt de openbaarheid, den eigendom, den onderhoudsplicht. Het brengt de bewijskracht van den legger, bespoediging van onteigening, alsook van: de opheffing van tollen. De „kern" van het debat erover, in de Eerste Kamer gevoerd, betrof het navol gende, wil ik nog even aanstippen. Het ontwerp bepaalt, dat een weg, die gedurende dertig achtereenvolgende jaren tot het in werking treden dezer wet voor ieder toegankelijk is geweest, als open bare zal worden beschouwd. De eigenaar kan dat intusschen voorkomen door ge durende minstens een jaar een bord te plaatsen, vermeldend dat de weg particu lier bezit is. Van verschillende kanten werd er nu met alle kracht op aangedrongen, dat door uitstel van invoering der wet het zooeven genoemde middel om zijn rechten te hand haven, zou worden beschermd. Minister Reymer toonde zich ook hier man van verstandig-practisch inzicht Z.Exc. van Waterstaat bleek de bezwaren niet te deelen, maar gaf toch de belofte, dat de Wegenwet niet zal worden inge voerd vóór ruim een jaar na de afkondi ging ervan. Daarmeê spatten de bezwaren, welke geleid konden hebben tot het tegen de wet stemmen door hen, die ze hadden be pleit, als kleurige zeepbellen wanneer 't allerzachtste briesje op luwen zomer avond ze beroert De goedkeuring der Wegenwet staat rotsvast. Edoch, de senatoriale neuzen konden den llen Juli niet worden geteld wijlGeen woord heb ik hieraan toe te voegen. Minister Beelaerts van Blokland heeft het Tweede Kamerlid Schaepman van ant woord gediend op zijne vragen met be trekking tot het antwoord, door Neder land gegeven op het bekende Memoran- dum-Briand (Pan-Europa) en de publica tie daarvan door onze pers via wat de Fransche bladen erover bevatten. Zooals ook ik in mijn jongste Week- kroniek veronderstelde, is de oorzaak der vertraging in deze te zoeken bij een ver zuim der Fransche Administratie, het welk naar onze minister van Buitenl. Zaken meldt, ook te Parijs wordt be treurd. Inzoover kan het Haagsche Plein dus vrij-uitgaan. Dat onze minister van Buitenl. Zaken toegeeft, dat gelijktijdige publicatie in Nederland en Frankrijk had behooren plaats te hebben, men mag er „akte van nemen", zooals 't in de Rechts zaal wordt genoemd. Ik herhaal: maatregelen, bevorderend dat al dergelijke stremmingen en te be treuren (of: betreurde) misverstanden in het bestier der buitenlandsche zaken, voorzoover zij in aanraking komen met de Koningin der Aarde, genaamd de pers, zich nu en dan voordoen, ze zijn niet genoeg aan te bevelen. Hetzij bij het groot-politiek debat van a.s. November of wel bq de behandeling van Hoofdstuk ITT der Rijksbegrooting voor 1931 moge dit punt ter sprake wor den gebracht. Er is stof genoeg voor een allicht-pikante rede in den komenden vroegwinter over deze zaken. Ondanks het zeer-vele, dat dan in ons Parlement nnn do orde znl wezen. Over de geruchten betreffende woldra te waohten verloving van onze Kroon prinses zal Ik niet bespiegelen. Bepaal er mij slechts toe, me aan te sluiten bij hen, die „officleuse tegen spraak" van zulke geruohten nioUIjlnR8 als „de waarheid" ""nvn^en.Ookh „Quï vivra verral".Of op n tjgnjpe lijk HoUandsoh: afwachten is de bo schap- Mr. ANTONIO. Dirigenten voor! Van Gogh-hulde. Bezienswaardigheden. 1)1 tentoonstelling van Publieke Werken. bezienswaardigheden zijn ls bet mis schien niet ondienstig, bet oog tevens gericht op den vacantietijd waarin velu van buiten uitstapjes naar Amsterdam maken eens enkele bezienswaardig heden te noemen die men meestal over slaat omdat zy niet tot de door een leder gekende en! vanouds bezochte behoo ren. Ik geef, ten behoeve van vacantie- gangers die hiermede mogeiyk tot een bezoek worden opgewekt, tevens de uren van openstelling, enz. Ik noem dan in de eerste plaats het Amsterdamsch Historisch Museum (tram lijn 8 en 21), geopend van 105, op Zon dag en feestdagen van 121/»6. Toegangs prijs 10 ets. Zaterdag na 1 uur en Zon dags kosteloos. Een interessant museum met zaken verband houdende met onze geschiedenis, die men in Ryks of Sted. lus. tevergeefs zal zoeken. Niet ver hier vandaan, op den Oude Zyds Voorburgwal 40, in het voormalige kerkgebouw „Het Haantje" treft men de Stichting „Museum Amstelkring" aan, waar men merkwaar digheden betreffende Katholiek Oud- Amsterdam byeen vindt. Geopend Zon dags van 11 tot 5, Maandags tot en met Zaterdags van 10 tot 5 voor de zomer maanden. 's Winters tot donker. Toegangs pas 26 ets. Achter „wyien" het Paleis voor 25 ets. Achter „wylen" het Paleis voor Volksviyt kan men in de Hemonylaan 19a (tramlijnen 4, 5 en 20, busiynen A en K) verder het Éybelsch Museum bezoeken, dat modéllen van Jeruzalem, van den tempelberg, tabernakel en tempel met offerdienst, gebruiksvoorwerpen van Oud- Israël en Egypte, enz. hevat en dat ge opend ls alle werkdagen van 102 en 2—6 (behalve Donderdagochtends) bene vens Woensdag- en Vrydagavonds van 810. Toegangsprys 50 ets. Woensdags 25 ets. en Donderdagmiddags 1.Kin deren beneden 16 jaar 25 ct& Gezelschap pen op aanvraag speciaal tarief. Deskun dige tot het geven van inlichtingen is al- tyd aanwezig. Van hieraf naar de Joden- breestraat 4 (tramiynen 8, 9, 14, 19 en 21) waar men het Rembrandthuis vindt is niet al te ver en een bezoek aan dit huls waar Rembrandt van 1639 tot 1658 woonde en dat een aantal etsen en teekeningen van hem bevat, terwyl men het zooveel moge- lyk in den ouden staat heeft terugge bracht, is zeker de moeite waard. Ge opend van 1 Maart tot 80 September op werkdagen van 105 en van 1 Oct. tot 1 Maart van 104. Op Zon- en feestdagen van 14. Toegang 60 ets. Grootere gezel schappen belangryke reductie op aan vraag (telefoon 49486). Is men daar, in die oude Rembrandt- omgeving er toe gekomen nog meer en grooter werk van den meester te willen zien, dan kan men zich naar de Six-stich- ting op dén Amstel 218 begeven waar men een aantal van deze doeken, naast veel andere belangryke kunstwerken zal aantreffen. De Stichting ls op alle werk dagen geopend van 10—ll1/» voorm., in Juli en Augustus van 10—ll1/» voorm. en van 1.30 tot 4 u. nam. Zy is voor kunst liefhebbers kosteloos te bezichtigen „mits voorzien, van een geschreven introductie van een bekende van den heer Six", een bepaling die het argelooze belang stellenden nu niet bepaald eenvoudig maakt! Het Museum Willet Holthuy- sen, speciaal interessant voor hen die van oud porcelein en aardewerk houden en dat men kan vinden op Heerengraoht 606 (tramiynen 6, 9, 11, 14) maakt 't het pu bliek minder lastig; voor 20 ets, per per soon kunt gy er op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 104 binnenwandelen en op Zondag van 17*1 voor 10 ets. Heeft u inmiddels ge noeg gekregen van kunst, dan kunt gy u begeven naar het op initiatief en onder leiding van den kunstschilder Herman Heyenbroek tot stand gekomen Museum van den Arbeid aan dé Rozengracht 224 A (tramiynen 10, 13, 14, 17, 20 en 23 en bus lijn F). In dit alleraardigst, zeer originee- le en buitengewoon instructieve museum vindt gy de volledige wordingsgeschiede nis, van de allereerste grondstoffen af, van verschillende van onze dagelyksche gebruiksvoorwerpen. Het is geopend van 9—4 en op Zondagen van 1—4. Toegangs prys 10 ets. Voor scholen onder geleide 5 ots. per persoon. Te weinig bezocht vooral ook door hen die „iets" of „veel met de zee te maken hebben" is het Ned. His torisch Scheepvaartmuseum aan de Lai- ressestraat, hoek Cornelis Schtojtstraat (tramiynen 2, 15, 16; buslyn H). Het is geopend op werkdagen van 10-4, op Zon en feestdagen van 1-4. Toegangsprijs 10 ets. Zyt gy, nu al, of na enkele van deze musoa bezocht te hebhen, wat dorstic ce- worden, dan wilt gy u misschien nog wel eerst, even, nu uw gedachten toch al de richting van een goede lafenis opgaan vermelen in het Voormalig Wynkoopers- gildehms in de Koestraat 10 (tramiynen 8, 21). Het gebouw dateert uit het laatst der llt WZiï W6rd ^166£ aanKekocht door het \V ynkoopersgilde. Tot 1800 bleef het het tehuis van de Amsterdamsche vdjii- jaren gerestaureerd en zooveel moeeliik eruggebraoht in den toestand, waarin Het I?dei&inde der 18e eeuw bevond. Ik ben, zelfs wat de minder bekende musea betreft, met dit lystje nog lang hS N^Tl: h,6t Multa^i-, het Vondel- et Ned. Schoolmuseum, om er maar en- Sake Tm<Pv,noff niet eens ter bfr wVw i? het er voor dezen by laten. Alleen nog even de ver- Het ster-systeem bloeit waarlijk niet alleen op tooneel- en bioscoop-gebied; ook in het muziekleven, niet het minst in het hoofdstedelyk muziekleven, doet het, vooral de laatste jaren opgeld. Zoo als men naar het witte doek of de tooneel- planken getrokken wordt door een ster naam en men deze figuur by voortduring met de oogen zoekt en blyft volgen, zoo wordt men ook in hoofdzaak door den diri genten-naam naar de oonoertzaal getrok ken en wordt men daar, meer dan door iets anders, geboeid door de bewegingen, de gebaren en de buigingen van den or kest-leider. Het oog wil, ook in de con certzaal, die, goed beschouwd, toch eigen lijk aan een ander zintuig, het oor, gewyd is, ook wat, neen veel! Het wil: de schittering van een „ster", —of althans de byzondere sensatie van een, met vreem den lichtglans, voorbyschietende meteoorl De vaste ster is hier Mengelberg; deze ster is met de jaren, ln de oogen van het publiek, dat volkomen onder zyn ban is komen te leven, van zulk een lichtsterkte geworden, dat er hier aan den dirigenten- hemel niet veel kans meer bestaat voor een andere ster om te worden opgemerkt, laat staan om blyvende vereering tot zich te trekken. Alleen van buitenafsferen aan- suizende buitengewone hemellichamen houden nog wel eens een oogenblik, voor dat zy aan den anderen kant van onzen dampkring weer verdwijnen, by hun doorgang de aandacht vast Aan jeug dige nevelvlekken-met-een-kern wordt, om nog even by de metereologische beeldspraak te biyven by ons weinig gelegenheid geboden om zich rustig tot vaste ster te biyven ontwikkelen. Men zou hierin iets goeds kunnen zien: het ster-systeem bereidt hier, zou men kunnen denken waar het geen nieuwe sterren laat opkomen, z'n eigen dood. En die dood kan niet anders dan de échte mu ziek en in 't algemeen kunst-belang stelling tengoed komen. Maar zoo is het niet. Men wil nu eenmaal een ster en, ware er by Mengelberg's heengaan geen voorhanden, dan zou men eenvoudig kunstmatig de een of andere, min of meer toevallig op dat oogenblik aan bod zynde dirigent tot nieuwe ster., bombardeeren. Begint men dit gevaar, ln het Concert gebouw-bestuur ook langzamerhand in te zien?Men begint het te denken nu b.v. dit jaar op de z.g. Zomerooncerten aan verschillende jongere Nederlandsche dirigenten een kansje op het podium ge geven werd en daarmede de eerste treden op den trap die naar de ster-verdieping voert. Ook in de regionen der wat lichtere Muze, die gewoonlyk niet in het Con certgebouw, maar in bioscopen, cabarets, café's en danszalen door middel der diverse kapellen en strykjes en bands haar scepter zwaait, viert het ster systeem voortdurend hoogty. Ook daar is het niet zoozeer het ensemble dat trekt dan wel de staande voor-stryker of maat slaande die het, met zyn bekorende dan wel humoristische danspassen of geba ren „doet". Gezien het feit dat nu een maal by deze eerve figuur de attractie ligt, kan het denkbeeld dat men thans ln de komende dagen in Oberbayern in Bellevue in praktyk gaat brengen lichte- lyk geniaal heeten. Daar toch zal men, door toedoen van eendirigeerwedstryd, waaraan een ieder kan deelnemen en waarvoor pryzen zyn uitgeloofd, het pu bliek zélf die figuur doen leveren en het publiek zelf voor den komischen kant doen zorgen. Want 'er zullen onder al de leeken-dirigenten die gaan meedingen on- getwyfeld heel wat komieken zijn, al zul len zy het zelf waarschynlyk, bij dit naar de kroon streven van Mengelberg niet .beseffen; in den beginne tenminste niet, want het lachsalvo in de zaal, dat niet kan uitblyven, zal hun wel spoedig uit den droom helpen. Het ster-systeem, zou men kunnen zeggen, werkt by schilders pas na hun dood. Voor de betrokkenen is dat minder aangenaam, voor de kunst echter, ln alle geval, beter! Wy gaan dan, naar gy weet, de ster op schildergebied die Vin cent van Gogh, na zyn dood, geworden is in den komenden herfst met 'n groote, door Ryk en Gemeente gesubsidieerde ten toonstelling eeren. Er is tevens den laat- sten tyd een van Gogh-commissie aan het werk geweest die gelden heeft byeen ge bracht waarmede men een eenvoudig ge- denkteeken zal bekostigen, dat geplaatst wordt in het Brabantsch dorp waar hy langen tyd woonde en werkte. Deze bly vende hulde, naast die voorbygaande van de tentoonstelling schynt wel wat poover. Een meer logische plaats voor een blyvend eerbetoon van ons land ten opzichte van „Vincent" zou ongetwyfeld geweest zyn: zyn beeltenis in brons of steen midden in een museumzaal in de hoofdstad, waar rond dat beeld alleen- zyn schilderyen hingen, en van zyn schilde ryen de beste, die wy bezitten. Het is zoo als de kunstcriticus Plasschaert het on langs zeide: wanneer voornoemde oom missie dit bereikt zal hebben: de van Oogh-zaal met het beeld in het midden in de hoofdstad en het simpel gedenk- teeken in zyn dorp, dan eerst zou zy een juist werk vol rede voltooid hebben. Nu we toch in de buurt van tentoon stellingen en musea en daarmede, in 't al gemeen in de buurt van hoofdstedelyke 'k heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewei Voor goed werk behoort er óók een Pijpje DOUU/E EGBERTS by. Waarom smaakt die pijp zoo lekker Htól Hoog boven op Het dak Nog al logisch: wat ik rook is .Hooge" kwaliteit tabak dingt I 20-5OO.PEROHS verschaft tl wolken van genot melding van een „bezienswaardigheid", Amsterdam vanuit de lucht, door mld- del van „Beklimming van Kerktorens" .j De Oudekerkstoren dan ls tot op den 2den omloop te bezichtigen, gedurende de maanden Maart tot en met October, Maan dag en Donderdag des namiddags van 24. De Zulderkerkstoren ls, eveneens tot den 2den omloop, te bezichtigen geduren de de maanden Maart tot en met October, Woensdag en Zaterdag des namiddags van 18. De Westerkerkstoren tenslotte is tot op den lsten omloop te bezichtigen' gedurende de maanden April tot en met September, Dinsdag en Vrydag des na middags van 18. Wilt gy nu ook nog eens zien wat onze gemeentedienst van Publieke Werken op den beganen grond al zoo gewrocht heeft en wat voor plannen voor de naaste toe komst hy koestert, dan begeeft gy u naar ons Stedeiyk Museum waar juist deze week een omvangryke tentoonstelling, door dezen dienst ingericht, werd ge opend (de grootste ooit op dit gebied ge houden) en waar men u door middel van overzichteiyke plannen, teekeningen, ma quettes enz., toont welk een belangryke factor een goed uitgeruste „P. W." in een zoo snel ontwikkelende stad als de onze vormt. 00ST-INDIË. MOORD OP EEN ASSISTENT IN EEN SUIKERFABRIEK. De snyveldopzichter H. O. Bellink van de suikerfabriek Poerwodadi van de te Amsterdam gevestigde N.V. Landb.-M. Poerwodadi ls naby Barat door een troep koelies vermoord. Meer dan 80 personen gooiden den assistent met zware steenen, ook nadat hy reeds in een ravyn was ge vallen. Men vermoedt, dat de heer Bel link enkele koelies heeft geslagen. Het politie-onderzoek is in vollen gang. Nader wordt gemeld, dat de aanvallers, na hun weerzinwekkende daad te hebben beëindigd, zich strootjes (een dim soort inlandsche sigaretten) rookende neerzet ten In afwaohting van de komst van de politie. In verband met den moord zyn 28 koelies gearresteerd. Tydena het voor- loopig verhoor verklaarden zy ter inotlr veering dat de toean (heer) kassar (ruw) was géweest. EEN AANSLAG IN DB GAJOLANDEN. VolgenB een telegram van den gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden is 12 Juli te Blangkedjerèn in de onderafd. Gajo Loeëus, afd. Gajo- en Alaslanden 'n Gajo-er het kampement binnengedrongen en heeft daar den sohildwacht en een anderen man verwond. De aanvaller werd neergelegd. De aanleiding tot den aan val moet worden gezocht in het feit, dat de Gajo-er den dood zocht, nadat hij even voor het hinnentreden in het kampement een kamponggenoot, met wien hij een veete had, vermoordde. VEEMGERICHT ONDER CHINEEZEN- Het bestuur heeft ln het district Klak- kah een soort veemgericht ontdekt onder de Chineezen, hetwelk uitspraak deed ln geval van onderlinge gesohillen en waar bij1 boetes werden opgelegd, die onder be dreiging met geweld werden ingevorderd, met gevolg, dat verschillende Chineezen uit vrees het district verlieten. Er een strafvervolging tegen de schuldi gen worden ingesteld. Bij Apoth.en Drogisten

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2