HET LOT VAN EEN GESTOLEN 8TRAWVARIU& Vdor vier pengil beleend en bet pandhiifchrlefjo weggegooid. Zwerftocht door Noord-Holland Deze week werden van hier verzonden: 869 schapen, 647 lammeren, 26 varkens, 6 koeien, 11 kalveren, 1 paard en 1 veulen. Den Burg. Voor rekening van den heer O. O. Bar- horst zal te den Burg een woonhuis wor den gebouwd, tusschen-de nieuwe R.K. school en 't woonhuis van den heer T. Buisman aan den Hollewalsweg alhier. MOTOR- EN RIJWIELWEDSTRIJDEN. Te den Burg zullen, uitgaande van de „Sportvereenigjng Texel", vermoedelijk op 17 Augustus a.s., grasbaan en motor- behendigheidswedstrijden worden gehou den. 't Ligt in de bedoeling een viertal wedstrijden te doen houden, 2 voor per sonen beneden 18 jaar en 2 wedstrijden voor oudere personen. Aangifte voor deelname moet geschie den vóór 7 Aug. a.s. bij den heer A. Dros Azn. te den Burg. 't Inleggeld bedraagt voor de wielerwedstrijden 26 d per num mer, voor de motorbehendigheidswedstrjj- den 60 cfc Uit de Land- en Tuinbouwwereld DE INVOERRECHTEN VAN SLACHTVEE IN TSJECHO SLOWAKIJE. Tsjecho-Slowakije heeft de invoerrech ten van slachtvee uit Denemarken belang rijk verhoogd. Ten gevolge hiervan heeft Denemarken den uitvoer van slachtvee naar Tsjecho-Slowakije plotseling stop gezet. Dat die uitvoer belangrijk was, blijkt uit een opgave van 1924. In dat jaar leverde Denemarken 70.000 vette koeien aan Tsjecho-Slowakije. Er bestaat veel kans, dat de Deensche overproductie thans naar Nederland zal gaan. MOND- EN KLAUWZEER Een onderzoek, In te stellen naar de resultaten van Matafto door den binnenkort te benoemen directeur van het nieuwe StaatsveeartsenU- kundig Onderzoekingsinstituut Naar het Ned. Correspondentiebureau verneemt, is binnenkort te verwachten de benoeming van een directeur van het nieuw op te richten Staatsveeartsenijkun- dig Onderzoekings-Instituutt. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw, aan den nieuw benoemde op te dragen een omstandig onderzoek in te stellen naar de resultaten van Matafto (het middel tegen mond- en klauwzeer van den heer van den Berg). Haven van Nieuwediep SCHOOLREISJE. 't Schoolreisje naar den Haag, door de "erlangen der hoogste klasse van de O.L. school te den Burg is uitnemend geslaagd. Het programma is geheel afgewerkt en naar wjj vernamen is gben enkele wan klank vernomen. De kindtren zijn uit stekend voldaan over de prachtige reis. ISen aardig moment was het, toen de kinderen hoven in het hooge gebouw de Bijenkorf gezeten een Texelaar zagen passeeren, en luid den bekende van uit hun hooge zitplaats toejuichten. MOTORWALS EN MENGMACHINE. Voor het waterschap „De 80 gemeen schappelijke polders op Texel" zijn gear riveerd en thans op den Waalderweg na bij den Burg in werking te zien een Motorwagenwals en een Motormeng- machine. De 51/» tons Motorwals wordt gedreven door een 18 P.K. motor. De wals is zeer gemakkelijk te bedienen en heeft, behal ve de gewone motor ook nog een 41/» P.K. aandrijfmotor. De mengmachine wordt gedreven door een motor van 4 P.K. Naar de opzichter van het waterschap ons mededeelde, is dit een machine, die een enorme bespa ring van arbeidskrachten geeft; ze doet ongeveer het werk van 20 personen per dag. Twee zeer nuttige machines alzoo, voor het zeer uitgebreide wegennet van het grootste der Texelsche waterschappen. Wij waren getuige van een proefneming met deze machines. Het gedeelte van den weg, dat hiermede behandeld was, was uitstekend berijdbaar. Vrijdag 1 Aug. is de nieuw-benoemde 2e politiedienaar te den Burg in functie getreden. De heer Brouwer, de nieuwe politie man, zal ook belast worden met toezicht op het strand te de Koog. De politiedien sten, die hij op andere tijden dan in het badseizoen te den Burg zal moeten ver vullen, zullen dan tijdelijk door een an der verricht moeten worden. PAARDENKEURINGEN. Vrijdag 8 Augustus zullen te den Burg, 's morgens 8 uur, de jaarlijksehe premie keuringen plaats hebben voor hengsten en merriSn. Tegelijkertijd zal de ver plichte keuring voor tuigpaardhengsten gehouden worden. Aangiften voor deze keuring moeten bij den heer Jac. Kikkert Nz. te den Burg gedaan worden. De WaaL EXAMEN. De jongejuffr. B. van 't Hooft van hier, die leerlinge is der Chr. Kweekschool voor onderwijzeressen te Zetten, ging dezer dagen over van de 2e naar de 8e klasse dier school. De Koog Door 't minder gunstige weder der laatste dagen zijn verschillende pensions te de Koog niet zoo goed bezet als vorig jaar. Het badhotel is echter reeds gerui- men tijd geheel bezet. 't Is voor Texel, als badplaats, te hopen, dat 't fraaie weer, waarmede de maand Augustus is aangevangen, nog wat be stendigd blijft Waalenburg. POLDER WAALENBURG. Naar men ons mededeelt, heeft de re geering nog steeds geen 'beslissing ge- namen, inzake het beroep bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij nietig verklaard werd het besluit van het polderbestuur om tot oliebemaliug over te gaan. Stukken, die tegelijk zfln ingekomen met het beroep van ingelanden van dien polder, zijn reeds lang behandeld. De re geering stuit hier waarschijnlijk op zeer groote moeilijkheden, en zal stellig, ln verband met den vogelrijkdom van dien polder (Waalenburg is een der mooiste vogeloorden in ons land) niet zonder meer een besluit ln deze netelige kwestie nemen. Kenige maanden geleden werd in een villa ln Boedapest Ingebroken, bfl welke gelegenheid ook eene Stradivarius, ter waarde van 80.000 pengfl verdween. Maandag bekende nu een inbreker, die elders op heeterdand werd betrapt, ook de inbraak in deze villa te hebben ge- pleegd. Toen men hem bij de politie vroeg, wat hij daar gestolen had, ant woordde hjj»Een paar kleinigheden en eene oude viool». Die viool had bfl in •en pandjeshuis gebracht en daar het een oude, aftandsche viool was, was bij biy geweest, daar nog vier pengö op te krijgen. Het pandhuisbriefje had hij weggegooid, aangezien hij ergeenoogen- blik aan gedacht had, dat hij dat ding nog eens zou inlossen. ONZE GROENTEN. Rhabarbar. Hoewel rhabarber door raad vermenigvul digd kan worden, kunnen wij dit niet aan raden, omdat men hierbij niet de zekerheid heeft de gewenschte soort te verkrijgen. Beter is het de bestaande planten van tijd tot tijd te scheuren). Dit geschiedt in den herfst, als de groei geheel stilstaat, dus in 't laatst van October. Men verdeelt de oude planten in stukken, klonten of pollen, daarbij zorg dra gende, dat elke pol 3 of 4 oogen heeft. Direct na deze scheuring worden de pollen op de bestemde plaats uitgezet op een afstand van 1 4 i1/» Meter, al naar mate de soort dit eischt. Het eerste jaar na bet scheuren laat men in den regel de planten rustig doorgroeien; in het tweede jaar kan men dan een goede oogst verwachten De stelen worden niet gesneden, doch getrokken. Dit moet met eenige voor zichtigheid geschieden, omdat bij een ruwe behandeling de knop in den oksel van het blad medegenomen kan worden, waardoor dit toe komstige blad verloren gaat. Over de vraag, of men zooveel mogelijk stelen in één keer moet trekken, of dit over verschillende keeren moet verdeelen, loopen de meeningen uiteen. Met het oog op het verzwakken der planten komt het ons ge- wenscht voor de laatste wijze toe te passen. De rhabarber heeft voor den handel alleen waarde van beteekenis, als zij vroeg wordt ge oogst; late oogsten geven niet veel voordeel. Daarom heeft men zich toegelegd op ver vroegen. Men kan dit op verschillende wijzen doen. Zeer eenvoudig is een vervroeging, die door iedereen kan worden toegepast, door in het vroege voorjaar de pollen met manden, kisten e.d. af te dekken. Op deze kisten enz. wordt een flinke laag bladeren eni (of) paardenmest gebracht. Door deze verwarming ontwikkelen de stelen zich vrij snel en komen evenals wit lof min of meer bleek te voorschijn. Beschikt men over glas (kouden bak of warenhuis) dan kunnen groote hoeveelheden vervroegd worden. De planten worden met flinken kluit opgenomen en in een halven Meter diepen kuil, voorzien van broeimest, geplaatst. De bak wordt met rietmatten afge dekt, waardoor minder warmte verloren gaat en de stelen langer worden. In verwarmde kassen of bakken zet men de kluiten zeer dicht bij elkaar, denkt ze al of niet met rietmatten af en de stelen ont wikkelen zich spoedig. Ook kan het vervroegen geschieden in schu ren, kelders, enz. Het hangt van de tempera tuur, die daar heerscht, af, of de oogst vroeger of later kan plaats hebben. Voor het vervroegen komen vooral in aan merking Paragon en de Verbeterde Victoria, de laatste speciaal voor het trekken in ver warmde ruimten. Een zeer goede soort voor den vollen grond is de Goliath, die zeer dikke stelen levert. Wij hebben er meermalen geoogst van K.G. En door het feit, dat de plant zware oogsten levert, èn door dat zij haar voedsel uit een betrekkelijk klein oppervlak haalt, stelt zij aan de bemesting zeer hooge eischen. Wij zouden bijna zeggen: men kan niet te zwaar bemesten, vooral op zandgronden, zooals wij q u°'a' gezien hebben bij den heer Velders te Scheveningen, waar de planten zeer zware stelen ieverden tengevolge van de sterke be mesting. Zonder eenig voorbehoud bevelen wij aan eM6 »ebruiken 15 K.G. Patentkali, 15 K.G. blakkenmeel of Super en ia K.G. Chili- 1 Aug. I93dt Aangekomen van Vlaardingen de zeesleep boot „Vlaanderen" van Bureau Wijsmüller.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 16