KANNEW ASSER uit NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA STER-TABAK SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. HEEREN-BAAI Nr. 6840. EERSTE BLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag ADVERTENTIES! De Ver. Staten van Europa. - De staking in Noord- Frankrijk. - Mexicaansche toenadering tot de Ver.- Staten. Ongeregeldheden in Afghanistan. - De moei lijkheden in Britsch-Indië. - De burgeroorlog in China. Een bericht uit Parijs meldt: Terwijl de stakingsbeweging in de textielindustrie zich een weinig heeft toegespitst, blijft zij daarentegen in de metaalindustrie vrijwel stationnair. Het aantal stakers bedraagt thans 28.000. De metaalarbeiders houden dagelijks besprekingen, doch tot dusverre kon nog geen overeenstemming worden bereikt De werkgevers verklaren, dat zij niet in staat zijn de eischen der arbeiders in te willigen. 4 In Afghanistan ia het langen tijd rustig geweest, doch naar berichten van deze week meedeelen is het daar nu mee ge daan. Een opstand is ontstaan die men toeschrijft aan de Afghaansehe autoritei ten, die een poging deden om vuurwapens terug te krijgen, waarvan zich locale stam leden hadden meester gemaakt, die den piaatselijken te Kohilamau doodden en verscheidene versterkingsconvooieni der regeering aanvielen. Versterkingstroepen en vliegmachines uit Kaboel gezonden joegen de opstandelingen uiteen, velen hunner doodend of gevangennemend. De Afghaansehe regeering adat den toestand niet ernstig, ofschoon zij krachtige maat regelen neemt om de wanorde te onder drukken. Over den toestand In Brltsch-lndië wordt gemeld: De twee leiders der gematigde Indiërs, die in' de gevangenis reeds besprekingen voerden met Gandhi, hebben thans ook een onderhoud gehad met den tegenwoor- digen leider der Indische Nationalisten. In antwoord op een vraag inzake de op heffing van de boycot-beweging, toonde de leider zioh zeer onverzoenlijk en ver klaarde dat deze beweging gehandhaafd bleef. Aan dp wolhandelaren had hij bevel ge geven den handel niet volkomen stil te le^en, doch slechts de buitenlandsche producten te boycotten. De politie te Lahore heeft een hommen- fabriek ontdekt. Een groot aantal bom men, benevens talrijk materiaal, werd in beslag genomen en eenige personen wer den gearresteerd. Naar Reuter uit Hankou meldt is daar de staat van beleg afgekondigd. Men acht het thans ook mogelijk dat Hankou in handen zal vallen van de Ohlneesche com munisten, die groote bedrijvigheid toonen langs de spoorlijn PekingHankou. Nadat drie regimenten regeeringstroepen zich aan de communistische troepen hadden overgegeven, vernielden de communisti sche troepen op 40 mijl ten noorden van Hankou de spoorlijn en hebben zich daar na meester gemaakt van de plaats Siaokan, 20 mijl ten noorden Hankou. De Japanners omgeven hun concessie te Hankou met prikkeldraad. De tweehon derd vreemdelingen, die op het oogenblik nog in' het zomervacantieoord Koeling in Zuid Klinkiang vertoeven, zullen oïïrüid- dellijk in veiligheid worden gebracht Voorts meldt een Japansch bericht uit Tsingtau, dat te Sjanghai een aantal afdee- lingen Japansehe matrozen aan wal is gezet, omdat men vreest voor plunderin gen. De opperbevelhebber aan de Jangtse- kiang heeft bevel gekregen maatregelen te treffen tot bescherming van Japansch leven en eigendom. De „Manchester Guardian" meldt, dat •het orgaan van de Britsche Kamer van Koophandel in Ghina en Hongkong, dat de malaise in den handel tengevolge van den burgeroorlog in China bespreekt, me dedeelt dat er in de periode van Juli 1929 tot en met Mei 1930 in China 80.000 men- schen zijn gedood en 37.000 huizen zijn verwoest. De schade, welke is veroorzaakt, wordt op 200 millioen dollars geschat Het Nederlandsche eskader te Antwerpen. Rede vlce-adimlraa] Quant Apn het diner, dat door baron Holvoet, gouverneur van de provincie Antwerpen, Dinsdag is aangeboden aan den vice-admi raal L. J. Quant en zii-n staf, benevens een aanital officieren v8üi het Nederlandsche eskader te Antwerpen, heeft vice-admiraal Quant de volgende rede gehouden: Ik moge beginnen mijn bijzonideren dank te betuigen aan onze gastvrouw en gastheer van dezen avond voor de vereerende en vriendelijke uitnoodiging die ik voor mij en mijn officieren mocht ontvangen om aan- dezen feestdisoh te willen aanzitten. Toen door mij verleden week aan onzen consul-generaal werd geschreven, dat een deel der Nederlandsche scheepsmacht on der mijn, bevel naar Antwerpen zou op- stoomen om aan de zeer gewaardeerde uit noodiging van de Belgische regeering te voldoen om alhier aanwezig te zijn tijdens de speciaal Nederlandsche week uwer ten toonstelling, ontving ik al dadelijk een telegram dat u, mijnheer de Gouverneur, reeds den allereersten dag aan mij en mijn officieren een feestmaaltijd, gevolgd door een thé dansant, wilde aanbieden. Op deze wijze verschaft u ons reeds den eersten avond na alle ceremonieele be zoeken over en weer te hebben afgelegd gelegenheid, behalve met u beiden, te vens kennis te maken met zoovele dames en heeren uwer omgeving waarmee wij hopen in de komende dagen nog meerma len in gezelschap te mogen zijn. Het is voor mij een behoefte u de ver zekering te geven dat dit bewijs van harte lijkheid en vriendelijke tegemoetkomend heid zoo direct bij ojize aankomst door ons allen zeer op prijs wordt gesteld. Ik acht het voorts een groot voorrecht om hier aan dezen disoh he; woord te voeren en mijn vreugde er rvgr uit te spreken, dat de Nederlandsche regeering mij wel heeft willen opdragen haar hier met een deel onzer in het Moederland aanwezige scheepsmacht te vertegenwoordigen. Waar u kort geleden, overal in uw land uw eeuwfeest van zelfstandigen staat luis terrijk hebt gevierd, is het een goede in geving geweest om daaraan ook de inter nationale gedachte vast te knoopen hier aan ook naar buiten, over uwe grenzen, uiting te geven door het houden gedu rende dezen zomer van de beide groote wereldtentoonstellingen tLuik en hier in uw groote handelshaven Antwerpen. De Nederlandsche handel, industrie en nijverheid zijn ons daardoor reeds voor gegaan door van de door u geboden gele genheid een ruim gebruik te maken en op de Nederlandsche afdeeling uwer reeds naar buiten als zoo grootsch bekende ten toonstelling door vele inzendingen van hun belangstelling en instemming te doen blijken. De daaraan aansluitende gelukkige ge dachte van het bestuur uwer tentoonstel ling om haar internationaal karakter door het houden van afwisselend nationale we ken met bijbehoorende vlootbezoeken des te duidelijker te doen uitkomen is toch in de allereerste instantie de aanleiding van dit Nederlandsch vlootbezoek. Waar dergelijke bezoeken wel ais de FEUILLETON Uit het Engelsoh door P. G. WODEHOUSE. „Het is afschuwelijk," zeide zij, „dat u daar maar vrij rondloopt, een gemakke lijke prooi voor iedere schrijfster, die het in haar hoofd krijgt om u te beleedlgen. U moet iemand hebben, die op u toeziet..." Saim's waardigheid was nooit van heel langen duur en verdween nu ook. „U hebt groot gelijk," zeide hij. „Nu dan. Kay schudde bet hoofd. „Neen, ik bied mij niet aan. Wat uw vriendin Cordelia Blair ook in haar ver halen vertelt, meisjes trouwen nu een maal niet met mannen, die ze pas voor den tweeden keer in hun leven zien." „Dit is anders al de vierde maaL" „Ik ken iemand in Amerika, die een meisje op een partijtje 's avonds ont moette en haar den volgenden dag trouwde." „En de volgende week waren ze alweer §escheiden, vermoed ik. Neen, mijnheer hotter. „U moogt me wel Sam noemen." „Ja, dat moest ik nu eigenlijk maar doen. Neen, Sam, ik kan heusch niet met je trouwen. Maar lk dank Je wel voor hél vragen." „Niet te danken." „Ik ken je nog niet goed genoeg." „Ik heb een gevoel, alsof ik je mijn heele leven gekend heb." „Kom nu?" Lk heb een gevoel, alsof we voor elkaar bestemd zijn.van het begin der we reld af." „Misschien was jii koning in Babyion en ik een Christen-slavin." „Dat kan best," vervolgde Sam. „En ik zal je nog eens even iets vertellen. Toen ik in Amerika was, eer ik er nog ooit over gedacht had om naar Engeland te gaan, heeft een waarzegster mij voorspeld, dat ik gauw een groote »eis zou doen, en dat ik aan het einde daarvan een mooi meisje ontmoeten zou." „Je moet niet ln waarzegsters ge- looven." „Ja maar alles, wat deze mij verder ver teld heeft, was absoluut waar." „Ja?" „Ja. Ze zeide, dat ik een geestelijk hoogstaand mensch was met een prachtig karakter en alom bemind, maar dat men- schen, die mij voor het eerst ontmoeten mij niet altijd dadelijk naar waarde schat ten. „Zooals ik." „Omdat er zooveel diep in mij verhor- gen is." „O, is dat de reden." „Nu, dat blijkt." „Heeft ze je nog meer verteld?" 1 „Dat ik moest oppassen voor een donka- meest karakteristieke uitingen van offi cieele belangstelling van bevriende natiën mogen worden beschouwd, daar moge wel blijken hoe de uitnöodigende zoowel als de aannemende natie hierbij bewiizen ce- ven van hun wenschen tot het onderhou den van de meest vriendschappelijke be trekkingen. Dit toch is de basis, waarop in de afge- loopen jaren steeds een even nuttig als intensief verkeer heeft plaats gehad, dat, naar ik vertrouw, zich in de toekomst nog verder bevredigend zal ontwikkelen. Onderlinge volledige appreciatie en vreedzame samenwerking in het belang van beide natiën en uiteiioidelük in dat van goede verhoudingen in de wereld, moge ons daarbij steeds voor oogen staan. Mijnheer de gouverneur, ik wil hier dan ook den wensch uitspreken, dat ons be zoek aan uw land, provincie en stad Ant werpen, behalve een aangenaam, ook een nuttig bezoek mo°e zijn. Ik hoop, dat het er weer een steentje toe moge hij dra een om de banden, die onze beide natiën, sneciaal ook als huren, aan elkaar binden, te versterken, opdat wi) in lentde van jaren in de meest aangename onderlinge verhoudingen als goede buren mogen voortleven tot heil en bloei van onze beide natiën onder het zegenrijke bestuur van onze beide Vorstenhuizen. Ik noodig mijn officieren uit op te staan en met mi1 een heildronk uit te brenoen op onze gastvrouw en gastheer voor dezen avond. Verbroedering van onze Jantjes met Antwerpsche militairen. Woensdag heeft de bemanning van Hr. Ms. Jacob van Heemskerok en Witte de With, nabij 'het Steen, aan de Scheldekade te Antwerpen gemeerd, den heelen dag besteed aan het schoonmaken en in orde brengen van deze schepen voor de be zichtiging door het publiek, welke Don derdagmiddag voor het eerst plaats had. De officieren, adelborsten en mindere manschappen bezochten reeds de Ant werpsche musea en de wereldtentoonstel ling. In Oud-België zag men onze Jantjes zich hartelijk verbroederen, achter pint en pot, met een groep Belgische onder-offi cieren. Hr. Ms. gezant te Brussel bood vice- admiraal Quant en de officieren een intie- men maaltijd aan in een Antwerpsch res taurant DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Een reis naar het Noorden. Met het mailschip Monte Sarmiento, van de Hamburg Sild, zullen Zaterdag middag 2 uur ongeveer acht honderd Ne derlanders, van wie 740 lid zijn van de Nederlandsche Reisvereeniging, onder leiding van de heeren Sabel, Ooini en Beurs, leden van het hoofdbestuur van genoemde vereeniging, naar Kopenhagen vertrekken. De reis gaat voorts met ge noemd; schip naar Gothenborg en Oslo, waarna een bezoek zal worden gebracht aan de fjorden. Het gezelschap zal 12 Augustus te LJimuiden terugkeeren. DE KONINGIN EN DE PRINSES TERUG IN NEDERLAND. Donderdagmorgen zijn de Koningin en Prinses Julia na met eenige minuten ver traging om 8.56 aan het station te Amers foort aangekomen. Zij stapten in een hof- auto, welke op het tweede perron gereed stond en reden daarna in de richting Soestdjjk. In weerwil van het ongewone uur had zioh op het perron en langs den weg zeer veel publiek opgesteld, dat H.M. herhaalde malen toejuichte. De Koningin en de Prinses groetten minzaam terug. Uit Baarn méldt men nader: Donderdagmorgen zijn de Koningin en Prinses Juliana met gevolg in twee auto'» ten paleize Soestdjjk gearriveerd. Ondanks het betrekkelijk vroege uur had zioh bij den ingang van het paleis een talrijk pu bliek verzameld, dat moeder en dochter, die er beiden uitstekend uitzagen, luide toejuichte. De Prins wordt in den loop van dezen dag ten paleize verwacht. Zoo als bekend, blijft de Koninklijke familie de gast van de Koningin-Moeder tot na 2 Augustus. ren man. Maar niets bijzonders verder. Maar ik had toch geen spijt van mijn twèe kwartjes." „Heeft ze ook gezegd, dat je met dat meisje trouwen zou?" „Ja-dlat heeft ze me omstandig mee gedeeld." „Dus dan komt het er maar op aan, als ik je goed begrijp, dat je niet het gevoel wilt hebben, dat je die twee kwartjes hebt weggegooid?" „Niet heelemaal. Je vergeet, dat ik je lief heb." Hij keek haar verwijtend aan. „Lach niet." „Lachte ik dan?" „Ja." „Het spijt mij'. Ik mag niet spotten met de liefde van een sterken man, is het wel?" „Je mag nooit met een ernstig gevoel spotten. Liefde is iets heel wonderlijks. Zelfs Snert maakt het mooier, en dat is toch heel sterk." „Wanneer zal het jou vermooien?" ,Js dat nog niet gebeurd?" „Nog niet." „Heb dan maar geduld." „Ik zal het probeeren en laten we intus- schen den toestand eens onder de oogen zien. Weet je, wat een meisje in een Cor- j delia Blair-gesohiedenis zou doen, als ze 1 in mijn plaats was?" .Jets idioots natuurlijk." „Heelemaal niet. Ze zou iets heel liefs en aandoenlijks doen. Ze zou naar den man kijken en stillekens glimlachen en zeggen: Het spijt me zoohet spijt me zoo. Je hebt me het grootste compliment gemaakt, dat een man oen vrouw maken kan. Mnnr het kan niet zijn. Laten we vrienden we zen echte vrienden. „En dan krijgt hij een kleur en gaat naar Afrika, bijvoorbeeld." „Neen, ik denk, dat hij dan wat blijft omhangen en hoopt, dat ze nog wel eens van idee veranderen zaL Dat doen meisjes nogal eens, zie Je." Ze glimlachte en strekte haar hand uit Sam, met een verontwaardigden blik naar den ober, dien hij onbescheiden dicht bij vond staan en die er veel te vaderlijk naar zijn zin uitzag, naan haar pootje in de zijne. Hij deed meer hij drukte het heel lang. En een wat oudere heer met een Napoleontisch uiterlijk, die met een mi nister in de hotelzaal had geluncht en nu over de plaats liep op weg naar zijn bu reau, zag deze handelingen door het groote raam en bleef onthutst staan. Een poosje bleef hij staan staren. Hij zag Kay glimlachen. Hij zag Sam haar handje nemen. Hij zag Sam glimlachen. Hij zag Sam haar handje vasthouden. En toen vond hij, dat hij genoeg gezien had. En hij zag af van zijn plan om naar Fleet- Street te loopen, maaT riep een taxi aan. „Da&r gaat Lord Tilbury," zeide Kay. „Ja?" zeide Sam. Lord Tilbury liet hem koud. „Gaat weer naar zijn werk, denk ik. Het zal jouw tijd ook worden." „Waarschijnlijk weL Ga je niet mee, dan kan je nog eens met je ooon praten?" „Misscliien kom ik straks. Ik ga nu eerst even een briefje schrijven en dat laat ik dan meteen wegbrengen." ,3elangrp?" „Nogal. Willoughby Braddock wou, dal £iet gH het verschil tua- schen aen rooker van Êenot ontzegt? Ook hierin gt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. ik let» voor hem deed. Maar ik zal hert niet kunnen, merk ik." HOOFDSTUK XIX. Lord Tilbury neemt een bondgenoot 6L Ofschoon Lord Tilbury niet veel gezien had van al wat er tusschen Kay en Sam aan den lunoh gebeurde, toch had hij meer dan genoeg opgemerkt^ en toen hij weer naar Tilbury-House terug liep, dacht hij diep na en zijn overpeinzingen waren van een groote bitterheid over de tweeslachtigheid van het moderne meisje. Daar had hij nu één, die toen hij haar op een bepaalden dag aan hert diner ont moette, met zooveel woorden gezegd had, dat zij ontzettend het land aan Sara Shot ter had. En den volgenden middag zat ze al imet dien zelfden Sam Shotter te lun chen, glimlachte tegen hem en stond hem zelfs toe, haar hand te drukken. Lord Tilbury vond dit een somberen staat van zaken en de eenige oplossing, die hij voor de hand vond liggen, was dat de afkeer van het meisje den vorigen avond blijkbaar veroorzaakt werd dooT een twist tusschen twee geliefden. Van die twisten wist Lord Tilbury alles af, want zijn oouranten en tijdschriften ston den er vol van, ln schetsen en vervolg verhalen, iets anders was er blijkbaar niet. O, vrouw! vrouw! verzuchtte Lord Tilbury. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f t.35. Losse nos. 4 ct.fr p p 6 ct. Redacteür: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard). I11# es. meded. (kolombreedte al» rednotlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Betvijano. 4 ct. De Ver. Staten van Europa. De Fran- sche regeering, welke thans in het bezit is van alle antwoorden op het memoran dum van Briand, inzake een Europeestóhe Unie, met uitzondering van dat van de Zwitsersohe regeering, bereidt thans haar antwoord voor op de opmerkingen, welke haar door de verschillende regeeringen zijn voorgelegd. Hij hoopt hiermede in September gereed te zijn en zullen we dan dus hooren wat Briand nog van zijn plan kan verwezenlijken. De staking In Noord-Frankrijk duurt nog voort. De minister van Arbeid ontving delegatie» van textielarbeiders uit het ge bied van Roubaix, Fourcaing en Halluin. De arbejders blijven groote waarde hech ten aan de sociale verzekeringswetten, doch eischen verhooging hunner loonen, reeds lang voor de toepassing der wetten gevraagd. Uit Mexico wordt gemeld, dat naar aan leiding van de reis, welke généraal Juan Aimazan, minister van verkeer en open bare weiken, in de Ver. Staten heeft ge maakt, deze den president der republiek, Rubio, heeft geadviseerd officieele maat regelen te nemen om een nauwer contact tusschen de Ver. Staten en Mexico te begunstigen. Hij is van oordeel, dat in een conflict, waarbij de Ver. Staten zijn be trokken, Mexico zich aan de zijde der Ver. Staten dient te plaatsen, daar dit het eenige middel is om een eventueel gevaar voor Mexico te verminderen en tenslotte voordeelen te verkrijgen. ECHTE FR1ESCHE 20-50ctptron» 42) „Of vier keer zelfs." en dengene, die zich dat

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1