UIT DE WIJDE WERELD. 'h Orsep van dit en dat Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, UIT HET LEVEN VAN BEROEMDE MENSCHEN van Zaterdag 2 Augustus 1930. In de bul B. Tot lederen prijs. EEN ROMANTISCH HUWELIJKS AANZOEK. De betooverde Veluwe. TOB NOOIT HOEKJE. Wie over do gebreken van anderen zwy®t, geeft blijk, zichzelf te kennen. staart en blies wanhopig do lamp en ging treurig naar bed.Neen, hij was te oud, had eerder moeten beginnen. In 't zelfde pension als Henk ademde sinds enkele dagen 'n vrouwelijke twee- lmgziel, maar dét wist ie niet! Notie Goedenmoed was 'n schuchtere -jonk vrouw tweeënveertig jaar, klein, mollig, met droomerige oogjes, en 'n bedeesd SÏÏSfv tZUi was n stiefmoe derlijk bedeeld, want de naaimachine «ebeelen da* Ustig snorren, g 0p ?n neer eaan, om de kleme lyfrente aan te vullen, die Netje's vooruitziende ouders haar hadden be zorgd. klei,n0 ™*t}e fantaseerde, doch héér werk waren geen rekensom- mpn en t volgens normale maton g0- inlp^7,1JfIlen§oe<1 kwam steeds correct en helder onder Netje's geroutineerde T+ aan' Z*Us schemeruren wer den benut en het dure gas kon gerust taarn was alleszins voldoende als 'n on willig© steek het waagde de gllnsternaal- den te ontglinpen, om rioh zoetjes te laten neerglijden tot aan 't punt, van waar hij in orde en gelid was opgesteld; vlug, maar met beleid, werd do boosdoe- ner door Netje opgepikt en op z'n vorige standplaats hersteld. En ja, juist in dat schemeruurtje was het zoo zoetjes droomen. i. vde.^ stralengloed van 't eloctrisch ncht buiten, vochten edele, geharnnste ridders op vurige, steigerende paarden, versloegen n snooden vijand, bevrijdden o8eweld geschaakte, bezwijmde erfdochter, en met dien lieven last aan n hart gedriikt, ging 't in vurigon ren SHinaaru't vaderlijk kasteel waai- 'n toeiïïfKjf 1aita"9 a6 8°kton- Op "n morgen, dat Hwk Se deuaj van 't Juttertje 445. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN). Heer tot dame tijdens een gietbul: Dame mag ik zoo vrij. zijn u mijn para pluis aan te bieden? Dame: Met genoegen, mijnheer maar. alleen de parapluie dan! DE GRONDVESTER VAN CANADA! Onlangs is in Engeland ln hoogen ouderdom overleden een iman, die van den laagsten stand tot den allerhoogsten heeft weten op te klimmen door noeste vlijt en onafgebroken arbeid! Hjj heette Lord Strathcone en was de feitelijke .grondlegger van het thans zoo bekende en bloeiende Canada. Als 17-jarige jongen toog Lord Strath cone die van zijn eigen naam eigenlijk Donald Alexander Suth heettte naar Noord-Amerika om werkzaam te zijn op de houthandelswerkplaats van zijn oom. Jarenlang leefde hij in het hooge Noor den van Amerika, onder de Indianen en ver van de beschaafde wereld gescheiden. Op sneeuwschoenen imoest hij naar de plaatsen van zijn bestemming reizen. Hij woonde zoover dat hij.ééns per jaar een brief ontving. Toen hij een poosje op deze onherberg zame standplaats vertoefde, werd hij door volslagen blindheid bedreigd, vanwege de eeuwige sneeuw. Om het gevaar van deze noodlottigheid te ontkomen moest hij een dokter gaan zoeken, die meer dan 900 K.M. ver woonde n.L te Montreal in Oanada. Hij deed deze reis met twee Indianen, waarvan een onderweg van ge brek en ontbering omkwam. In Montreal aangekomen bleef hij daar en steeg door voortdurend werken steeds hooger zoodat hij zelfs in 1869 gouver neur van de Hudson-Bari werd. In een Franschen opstand werd hij gevangen genomen en met den dood bedreigd, miaar wist na een zwaren tijd van opslui ting vrij' te komen. Hierna begon eigenlijk pas de groote taak van zijn leven. Hij kreeg n.1. de idee een reusachtige spoorlijn dwars door Canada aan te leg gen. Trots veel tegenwerking wist hij een Maatschappij1 te stichten, en de noo- dige geldsommen bijeen te krijgen. Na vele en moeilijke jaren kwam de spoorlijn tot stand en vormt nu in den vorm van de wereldbekende Oanadian Pacific Line een van de machtigste spoorweg-trajecten ter wereld. In het jaar 1896 kwam Smith voor de eerste maal terug in zijn geboorteland en nu als vertegenwoordiger van den staat Canada om te beraadslagen over de groote dominionkwestie. Een jaar later na de succesvolle beëindiging van de onderhandelingen werd hij in den hoogen adelstand ver heven en kreeg den naaim: Lord Strath cone. Inmiddels bleef hij' tot aan zijn dood onafgebroken werken.en niet op de manier van tegenwoordig. De acht-uren dag was hem onbekend en zoo hij hein ge kend had, zou hij dezen vermoedelijk hoo gelijk afgekeurd hebben. lederen dag bleef hij doorwerken tot 's avonds klokke acht! Toen hem op zijn 90en verjaardag door den geneesheer een rustiger leven werd voorgeschreven, volgde hij dit ad vies op door 's avonds inplaats van om 8 uur om kwart voor acht naar huis te gaan, Ten slotte is hij als een beroemd man in zijn geboorteland gestorven en met een meer dan vorstelijke praal begraven. Eigenaar van de renstal: Dolf, bij den wedstrijd van vandaag moet je tot iederen prijs winnaar worden. Jockey: Tot iederen prijs. Ik kan b.v m'n hals wel breken. Eeigenaar: Da's niets.Als je zorg; dat je wint krijg je honderd gulden extra Henk Roevers was z'n heele leven he; slachtoffer geweest van zijn eigen bloo öeld en z'n zucht tot fantaseeren, die hem in de realiteit leelijke parten had gespeeld. Die schuchterheid paste won o .rslecht bij 'a mans forseh uitgegroeide sohoudors, reuzenlengte, breedo knuisten ®n markanten kop. 'n Bos warrig haar, d :o h-ard, en 'n fdnke gebogen neus in gebiT .„u gelaat zouden hem t voor- Aütaan hebban gegeven, Indien niet de DE TELEFOON IN AMERIKA. In ons land is de telefoon voor alle zakenmenschen een onmisbaar hulpmid del geworden, terwijl ook een beduidendl aantal particulieren ervan genieten. Niet altijd is dit zoo geweest. Schrijver dezes sprak kortgeleden met een zeer beikend uitgever in ons land, die voor twintig jaar geleden als firmant van zijn vader's zaak hemel en aarde bij den ouden heer had moeten bewegen om een telefoonaansluiting1 aan de zaak te krijgen.-.Het mocht niet!.En hij slaagde slechts door den „ouden" voor 'n week met vacantie te sturen en in dien tijd de zaak voor elkaar te „boksen". Nu voert hij dagelijks soms meer dan twee honderd gesprekken per telefoon en neemt orders tot bedragen van drie, vier duizend gulden per dag aan! Zoo zijn er oneer gevallen. TVTam- daartegenover heeft de telefoon zich in de moderne wereld ontwikkeld op een vaak verbijsterende wijze. Zooals b.v. de stad Amsterdam heeft de centrales Noord, Zuid en Centrum, zoo heeft de stad Berlijn er zeker vijf en twintig, elk met den naam van het stadsdeel, dat ze beheerschen en met nummers tot in de tienduizenden! Maar zooals in oneer dergelijke geval len: Amerika (in dit geval de Ver. Sta ten) spant de kroon! Kortgeleden bestonden er b.v. in de Ver. Staten meer dan 63,000 verschillen de telefoon-systemen en lijnen, die tesa- men een net beheerden van 44.000.000 Kilometer. De totale lengte van dit net zou ruim 11 maal om den equator gespan nen kunnen worden. Er waren op dat tijdstip meer dan 11.716.000 telefoontoestellen in gebruik en ruim 21,000 telefoonstations! Meer dan 21.854 (mililoen (21.864.000.000) gesprekken werden er gevoerd per jaar, hetgeen neerkomt op 211 gesprekken per hoofd de zuigelingen meegerekend. Voor dezen telefoondienst waren 262.000 personen personeel noodig, waar van 66 vrouwen. De totale loonen en salarissen beliepen 480.000.000. De waarde van alle telefoonbedrijven (zonder goodwill) werden geschat op 3.500.000.000, terwijl het totaal ontvang sten 990.000.000 beliep! 4 De allergrootste telefoonfirma in dit land is de Bell Telephone Cy., die vier vijfde van het geheele net' in handen heeft en dan ook eenzelfde aandeel in de uitgaven en ontvangsten had. Deze maatschappij heeft drie vierden van het bovengenoemde aantal geëm ployeerden in dienst. Ruim twee derden van alle gesprekken gingen over de lijnen van de „Bell''. Li de laatste 10 jaar is het net vermeer derd met ruim 130 het aantal telefo nen met 190 en het aantal gesprekken met 240 De kosten zijn vooral door de loonen enorm gestegen. Deze bloeiende telefoon-industrie maaki; natuurlijk ook een bloeiende industrie voor alle nevenarbeid, zooals voor het maken van toestellen, de centrales, de accumulatoren, het draad en alle andere onderdeelen. Zoodat de werkelijke omvang en de voordeelen, welke Amerika geniet van het uitvinden en in praktijk brengen van de telefoon bijna niet te berekenen zijn. B, oogjes er klein, smal, schuw hadden uit gezien, van een rooverhoofdman. Van z'n twaalfde jaar tot op heden, nu hij de vijf en veertig gepasseerd was, sukkelde hij van 't eene kantoor naar 't andere, droomde ovr z'n lessenaar van schitterende bevorderingen, die hi, dankte aan vlijt en accuratesse, 't ontdek ken van sluwe verduisteringen door z'n voorganger gepleegd, 't kwiek redden van z'n patroons eenige dochter, met een vroolijke bruiloft tot slot, e.d. en moest geregeld zonder vermeerdering van salaris plaats maken voor zijn opvol ger, wegens onregelmatigheden in de boekhouding, 't verdroomen van den kostbaren tijd en de ongelukken, die hi, veroorzaakte door z'n onhandigheid. En ook de bruiloft verhuisde naar de sohim- menwereld, 't hart mijmerde in eenzaam heid, Henk Roovers bleef alléén. Zoetjesaan had ie geleerd zich te schik ken in z'n noodlot en beleefde ln fantasie, wat 't werkelijke leven hem onthield. Hjj STILTE AT.S BEZUINIGINGSMIDDEL. Werkt rumoer onder het werk storend. Amerika en Engeland vooral zijn de landen, waar men ijverig bezig is <>m na te gaan, 'op welke wijze de productie ver hoogd kan worden ten vooVcleele van werknemer en werkgever beiden. Onder de kwesties, die daarvoor bestudeerd worden, behoort wel in de eerste plaats de vraag, hoe rust en lawaai in de om geving de productie kunnen beïnvloeden. Het is bekend, dat studeerenden graag rust om zich heen hebben, en alleen zeer krachtige figuren zijn in staat, zich zoo te verdiepen in hun werk, dat de geluiden der omgeving geen indruk op hen maken. Wanneer zij echter o»dertusschen toch op een tot hen gerichte vraag antwoor den, dan is er onbewuste arbeid verricht voor het hooren en onderdrukken der opgewekte gewaarwording. Evenals stüdeerende verlangen ook anderen, die aandacht op een of ader voorwerp moeten ooncentreeren, de meest mogelijke stilt' en het is zelfs van groot belang, dat bij het opzien van het werk het oog niet ge troffen wordt door grillige Llcjion en vormen. Stelt men de vraag of algemeen Inge zien wordt, dat rust een eerste vereischte is voor bijna elk soort werk, dan kocmt men tot een Ontkennend antwoord. Het groote succes der geluidloos werkende schrijfmachines, die door een groot aantal firma's bij duizenden in gebruik zijn ge nomen, bewijst echter, dat men deze vraag bevestigend mag beantwoorden. Terwijl men dus vroeger van oordeel was, dat het wennen aan geluiden iets bij komstigs was, is men tegenwoordig meer geneigd aan té nemen, dat het moeite kost te leeren de geluiden niet te hooren en dat na het verkrijgen dier gewoonte nog steeds energie besteed moet worden om te beletten, dat bijkomstige geluiden op den voorgrond van het bewustzijn treden. Feitelijk slijt de menschelijke machine sterker door het verrichten van het bij komstige werk en is het een kwestie van groot belang, te voorkomen, dat dit on nutte werk gedaan behoeft te worden. Er wordt dan energie gespaard, waardoor de werkgever het voordeel heeft van een grootere productie en de werknemer door zijn mindere vermoeidheid na beëindi ging der dagtaak de gelegenheid tot ont spanning beter zal kunnen gebruiken en ook meer zal kunnen doen voor de ver dere ontwikkeling van den geest. straat sterk verminderen, m:-ar vooral goede regels voor het verkoer, waardoor traimgebel en autogetoeter beduidend zullen verminderen. •In Engeland wijdt men tegenwoordig vooral aandacht aan het gelyidvrjJsmaken van de machines der vliegtuigen, omdat het gebleken is, dat hot em-rveerende van het vliegen voor een deel loegescure- ven moet worden aan de inspanning, die noodig is om het ontzettende lawaai zoo weinig mogelijk tot het bewustzijn to doen doordringen. Natuurlijk z«n in het vliegeniersberoep reeds andere oorzaken genoeg om iemand nei "eus te maken, maar dit is niet een reden om te trachten één oorzaak er van weg te nemen. 'Dit is ook noodig in de confectiefabrieken, waar het snorren der naaimachines be schouwd moet worden als een factor, die op den physieken en psychischen toe stand der naaimeisjes een zeer gunstige werking uitoefent. Bij gedachtenwerk is concentratie van de voorstellingen tot een enkel punt alleen dan volkomen goed mogelijk, als -ook de andere zintuigen geen sterke prik- kels kunnen ondergaan. Men dient te be grijpen, dat lawaai steeds energie ver- eisoht oimi de afleidende werking er van te onderdrukken, zoodat op middelen ge zonnen moet worden om alle storende go- luiden zooveel mogelijk te vermijden. A triend in need is a frlend indeed! Er zijn er Met veel, - vrienden in den nood. De menschen springen ra hot alge meen zoo lichtvaardig om met do woor den: vriend, vriendin, vriendschap. 14 A is heel gemakkelijk, om b® schare van vrienden op na to houden, zoo lang het ons goed gaat Itï de wereld, zoo- lang wij' in een mooi, goed gelegen huls wonen, er chic gekleed uitzien en gul kunnen onthalen. Inden" id, zoolang vu n zulke omstandigheden verkeeren^ zij n er velen, die Het is niet boud om te beweren, dat er ook bij ons bitter weinig aandacht besteed is aan de belangrijke kwestie van het vermijden van onnoodige gelui Dn. Vele scholen zijn er, waar men bij open (en dikwijls zelfs bij' gesloten) ramen voort durend hinder ondervindt van geluiden uit de buurt, waardoor het nuttige effect van het onderwijs zeer lijdt. Het eenvou dige imiddel van geluiddempend plaveisel en van gelijke speeltijden, als de scholen vlak bij; elkaar gelegen zijn, wordt nog in veel te weinig gevallen toegepast. Dok in de fabrieken hecht men te weinig waarde aan het feit, dat de machines zoo weinig mogelijk lawaai moeten verooi- zaken. In vele gevakan zal dit uiterst moeilijk te voorkomen zijn, zooals b.v. in een weverij, maar het feit, dat men inplaats van de gewone lawaaimakende schrijf machine een systeem heeft kunnen vin den, waarbij het slaan van de letter tegen het papier vervangen is door een even snel werkenden, maar geen geluidgeven- den druk, toont, dat ook in andere rich tingen iets gevonden zal kunnen worden. Men behoort dus eigenlijk te beginnen bjj de geluiden in huis, die storend zul len moeten werken op de huisvrouw en haar helpster bij het verrichten van het onmisbare en en het zoo weinig geappre cieerde huiselijk werk. Men zal (Kenen te zorgen, dat de huizen en straten zoo danig gebouwd worden, dat de geluiden zooveel mogelijk gedempt worden, en dat geen storing ondervonden wordt van het dichtslaan van deuren bjj buren, van piano-studies, grammofoon-liefhebberij en vooral niet vande radio. Doel treffende bestrating kan het lawaai op had nu wezenlijk ook een heel aardig baantje aan een bijkantoor van de In- oassobank, in de Linnaeusstraat, on kon zich, voor z'n eenvoudige behoeften ruim bewegen. In de Commelinstraat had le *n kamer met alcoof gehuurd, in 'n stil pension, waar ie 'n gemakkelijk commensaal was, en zomers verdroomde hij op mooie da gen z'n vrijen tijd in 't naburige Ooster park. 's Winters haalde ie zich "h boek uit de leesbibliotheek of kocht z'n krant en 'n weekblad aan de kiosk bij de Maurits- kade als ie 't na kantoortijd, omheenslen- terde om de uitstallingen te bezichtigen. Dan verdiepte Henk, zich in anderer leven, of de wondere avonturen, door de fantasie der schrijvers hem voor der geest getooverd. Soms meende do droomer dat ie z'n roeping misgeloopen was en zélf had moeten schrijven. Op 'n avond dus dat ie zich geïnspireerd gevoelde, greep le pot lood en papier, schetste 'n wonderlijk- fantastische scène als middenrif, zocht twee uur lang tevergeefs naar kop en ZINGENDE ZUILEN. Bij een aardbeving in het jaar 27 v, Chr. werd van een der twee te Thebe op gerichte zjg. Memnon-zuilen het boven gedeelte afgerukt. Sedert dien tijd wer den bij zonsopgang dikwijls trillende tonen, uit het beeld komend, waargeno men, volgens enkelfen door het bersten van kleine schilfers. Volgens anderen door den luchtstroom, die door den ge barsten steen ging, hetgeen vooral hij zonsopgang geschiedde. Door de Grieken werden deze tanen vergeleken bij de stem van den jongen, vroeggestorven Mamnon, die eiken mor gen Bos (dat is dageraad) begroette. Dit feit van geluiden, welke uit steenen of steenen voorwerpen schijnen te komen, staat niet op zichzelf. De historische wetenschap maakt mel ding van verschillende andere. Bij' de opgravingen in Pompei heeft men op muren bepaalde golvingen ge vonden. Deze zouden gevormd rijn door ongelijkmatige (kalk)afzettingen. De on regelmatigheid werd toegeschreven aan de golvingen van de lucht, teweeg ge bracht door de kreten van de in den kel der bedolvenen. De buiken en knoopen van de golf zouden dus de latere kalk- afzetting geregeld hebben. Deze golvin gen heeft men gereproduceerd.Men heeft 1de zachte klanken, die door de luchtgolven veroorzaakt worden, weer opgevangen en op een grammofoonplaat overgebracht Zoodoende heeft men door middel van oude steenen de laatste ge luiden van de stervenden bij de verwoes ting van Pompei weer opgewekt. ZEEMEERMINNEN. In de konsistorie van de kerk te Zfwar- tewaal is éen hard gedroogd en leerachtig lichaam te zien als van een groote visch van eeuwen oud. Volgens de legende is dit het overblijfsel van een zeemeermin od! een z.g. zeewijf, hetwelk in het jaar 1403 tijdens een geweldigen storm1 waarbi; alle zeeweringen doorbraken binnen het toen nog bestaande Purmermeer moest zijn geraakt. Vrouwen, die op het land werkten, vonden haar en met behulp van mannen werd het monster omsingeld en gevanke lijk Edam binnen gebracht! Zij was zoo groot als een volwassen vrouw, getooid met ruig haar en gedeel teljjk geschubd.Spreken kon zij niet Het eenige geluid wat zij gaf geleek op zwaar zuchten. In den beginne verzette zij zich woest tegen haar gevangenschap, maar lang zamerhand leerde zij zich schikken en kon later zelfs menschelijk voedsel go- bruiken. Gedurende langen tijd vond men in plaatsen als Edam, Purmerend, Rijp en Graft oude prenten en zelfs schilderijen waarop het zeewijf afgebeeld stoncL Soms met versjes er onder. »Soo dat men zegt de oude kroniek schrijver moet gclooven dat hier wat van aan geweest is. ons zoeken. Ons zoeken? Weineen! zij zoeken in werkelijkheid niet ons hart-, ons innerlijk. Een maar al te <7root gedeelte van deze soort van „vrien den" zoekt - de sfeer die onze ruime financieelo middelen ons permitteert te scheppen. Wie ®>mt er niet graag in een gezellig-luxueuse, comfortabele omgeving, waar heerlijke versnaperingen en goede cigaretten gepresenteerd worden? Het vele komen van de zoogenaamde „vrienden bü iemand, die onder gelijke omstandig heden leeft, bewijst werkelijk niet dat zij hem of haar persoonlijk zoo bijzonder op recht genegen zijn. Het bewijst slechts, dat zij van luxe houden, iets, wat niemand ben kwalijk zal nemon. Wat wèl kwalijk te nemen is, is dat zij hun zucht naar luxe en het zich bij een ander daaraan te goed doen voor vriendschap laten doorgaan. Het emste is nog, dat dergelijke prol'i- tanten zelf dikwijls nog denken, dat zij iemand werkelijk vriendschap toedragen! Maar laten nu de levensomstandigheden eens veranderen, door welke reden dan ook, zóó veranderen, dat de bewoner of bewoonster van het chique huis op een Daar eenvoudige, haast armoedige kamer tjes belandt, geen kostbare tractaties meer kan aanbieden, en er na verloop van eenigen tijd, als de kleeren uit don goe den tijd versleten zijn, ook Met goed go- kleed meer uitziet Let dan eens op, v nar de vrienden blijven, die vroeger zoo dik wijls „even aankwamen" uit pure harte lijkheid! Van de meesten is plotseling geen spoor meer te ontdekken. Hoogstens schrijven ze nog eens een vriendelijk, maar uiterst vaag briefje. En als ze die arme zoo-en-zoo op straat tegen komen, herinneren zo zich plotseling een dringende afspraak en heb ben verwonderlijk veel haast. Eerst in den nood leert men zijn ware vrienden kennen. Want die rijn er, gelukkig, al zijn ze schaarsch. Dat zijn degenen, die op de sjofele kamertjes zich meer vertoonen dan in het mooie huis. Meestal brengen ze quasi-toevallig nog wat mee ook, dat han dig van pas komt, wat proviand b.v., een gezellig kussen of lampekapje, ol wat bloemen, die de heele kamer opfleuren. Zij spreken Met veel over het feit, dat het „zoo jammer is", dat het nu zoo geloopen is. Maar zij helpen, stevig en oprecht en vervullen onze harten met warmte, omdat zij ons de overtuiging geven, dat er toch nog wel menschen rijn, die ons zuiver en alleen om onszelfswll zijn toegedragen. Eigenaardig is het, dat men meestal in benarde omstandigheden den meesten steun, en in het bijzonder de meeste gul heid ondervindt van menschen, die het zelf verre van ruim hebben. En dan: ter wijl diegenen, die van ons profiteeren, dit nog vriendschappelijk van zichzelf vin den, laten de onbaatzuchtigen, die ons in moeilijkheden steunen, dikwijls met zelfopoffering, zich daar nimmer op voorstaan. Het vloeit spontaan1 voort uit hun vriendschap, en zij vinden het Mets bijzonders. Kijkt uit, wie u in het leven tot vrienden kiest. Voor kennissen behoeft men minder kieskeurig te zijn, maar vrienden.... Voor vrienden deugen zij alleen, die u in een regenbui tegenkomend, hun arm door den uwen steken en met u meeloo- pou, Met degenen die in het eerste het beste huis verdwijnen. (Nadruk verboden). Dr. JOS. DE OOOK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psychologische medewerker Dr. Jos. de Oock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen vfer- fnsschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoor dingen te Mtvoerig worden, dan direot schriftelijk aan de aanvragers £35?'hS g6briel-6 ?okkcn en bOTst- kfPben weinig licht noodig om rÏÏS® ,W6efeels to worden voltooid on t electnsche licht van do straatlan vor^«e\x7 't Böwensohte slot Wonderlijk! de schoone adellijke jonkvrouw aan 's ridders 'borst, toonde

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7