K ANNE WASSER Bvej|J(ooptujtg Nederlandsche Middenstandsbank SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Nr. 6842. EERSTE BLAD DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De staking in het Noorden van Frankrijk. - Frank rijk en Italië. - Italië en de Sowjet-Unie. - Het nationalisme in Britsch-Indië. - De burgeroorlog in China. Naar „Belga" uit Rijsel meldt, hebben de voorzitters der verschillende textiel- ayndicaten zich tot Tardieu gewend met het verzoek hen te helpen bij de toepas sing van de wet betreffende de sociale ver zekering, welke de oorzaak van het thans bestaand conflict is. Van hun kant hebben de arbeiders in de textielindustrie uit Roubaix, Tourcolng en omstreken een jnededeeling aan de bladen gedaan omtrent het karakter van de sta king. Het conflict, zoo zeggen zij, is niet tegen de sociale verzekeringen gericht. De arbeiders kennen de voordeelen, welke de wet hun binnenkort gaat bezorgen. Zij zijn evenmin gekant tegen het beginsel van de bijdrage der arbeiders. Maar zij hebben sedert langen tijd, in elk geval lang vóór de toepassing van de wet, op een al gemeens loonsverhooging aangedrongen, welke hun tot dusver is geweigerd. Zij zijn van meening, dat het voor hen, wegens de huidige duurte, noodzakelijk is een alge meens loonsverhooging te verkrijgen, welke zij gesteld hebben op 25 centiem per uur. Hun staking is tevens een pro test tegen de z.g. getrouwheidspremie. De werkgever», aangesloten bij het textiel- consortium, willen wel de arbeiders-bij drage voor hun rekening nemen, maar tegen voorwaarden, welke de arbeiders be schouwen als een ernstigen aanslag op hun waardigheid en hun vrijheid. De ar beiders kunnen die getrouwheids-premie dan ook niet aanvaarden. Volgens officieele berichten is de stand van de stakingen in het Noorden ongeveer als volgt: In 82 fabrieken met 19.640 man personeel heerscht algemeens staking, in 33 fabrieken met 12.728 man staken 4000 arbeiders, in 65 fabrieken met 12.800 ar beiders wordt niet gestaakt, omdat daar de geëischte loonsverhooging is toegestaan. Het aantal stakers te Roubaix dat Maandag 21.996 bedroeg, was Dinsdag tot 23.700 gestegen. Te Rouaan en omgeving schijnen de meeste werkgevers te hebben toegegeven aan de looneischen der arbeiders en de loonen met 6 procent te hebben verhoogd. Deze maatregel heeft tengevolge, dat het werk in vele plaatsen van het industrie gebied in Noord-Frankrijk op groote schaal is hervat. De „Daily Herald" bevatte Dinsdagoch tend een hoofdartikel over de Fransch- ltallaansche betrekkingen. Het blad acht de troepenconcentratie aan belde zijden van de grens uiterst be denkelijk. De Franschen en Italianen, aldus het blad, zeggen en gelooven wel, dat deze troepenconcentratie uitsluitend een ver dedigingsmaatregel is, doch angst en wan trouwen worden hierdoor wederkeerig ver groot en het denkbeeld van een nieuwen oorlog wordt versterkt. Het blad verklaart tenslotte, dat de mil- lioenen slachtoffers van den wereldoorlog voor niets gesneuveld zijn, als de verschil lende staten hun wil tot vrede niet metter daad bewijzen en een algemeen® ontwape ning doorzetten. Zaterdag is te Rome, tusschen Italië en de Sowjet-Unie een handels- en tolover- eenkomst geteekend, waarvan de inhoud in bizonderheden nog niet bekend is. Het doel ervan wordt genoemd: bevordering van den afzet van industrieele voortbreng selen van Italië; een efficieele Italiaansche mededeeling verklaart: „De nieuwe over eenkomst is van bizonder belang, aange zien zij het begin van nauwer samenwer king tusschen de twee landen beteekent". De „Nw. Rott. Ork" schrijft naar aan leiding hiervan o. m.: De oommercieele kant van de overeen komst beantwoordt aan het algemeen® streven van Italië om grooter afzet voor zijn producten op de markten van Oost- Europa, het Naburige en het Verre Oos ten te vinden. De Italiaansche uitvoer had de laatste jaren een zwaren strijd met concurrenten te voeren gehad. Aan de Afrikaansche kust van de Middellandsche Zee is de positie der Franschen onaantast baar; dus verdubbelden de Italianen hun inspanning om hun wijn en olijfolie op den Balkan, in Spanje enz. te plaatsen. De verhooging van het Amerikaansche tarief spoort hen tot nieuwe krachtsont wikkeling aan, om het verlies van uitvoer over den Atlantischen Oceaan goed te maken, te meer omdat ook andere volken om dezelfde reden meer aandacht aan het Oosten gaan schenken. Dit is de oeconomische zijde van de nieuwe nauwere samenwerking tusschen Italië en Sowjet-Rusland, maar men mag aannemen, dat hun samengaan ook een politieken terugslag zal hebben. Eigenlijk lijkt het ongerijmd dat het Italiaansche fascisme, hetwelk stoelt op een reactie tegen het bolsjewisme, zoo innig met Moskou aanpapt. Maar het dwingend staatsgezag in beide landen toont ziels verwantschap. Italië heeft tot de eerste Westersche naties behoord die, aanvanke- keiijk om oeconomische redenen, de nieu we orde in Rusland erkend hebben. Nu de Sowjet-politiek den laatóten tijd neiging vertoont om de vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk niet al te hoog aan te slaan, ligt het voor de hand, dat Italië naar nauwere aansluiting bij Moskou streeft, tot versterking van zijn positie op den Balkan. Om die reden kan men aan de pas gesloten handelsovereenkomst ook politieke beteekenis toekennen. tegen de troepen uit Joennan successen hebben geboekt De regeering te Kanton deelt inmiddels mede, dat Kwei-lin weer in haar handen is gevallen. In de stad zouden groote branden zijn uitgebroken. Twintig duizend nationalistische solda ten zijn te Tsjingtao ontscheept en nog 50.000 worden verwacht. Deze troepen zul len een aanval doen op Tsinanfoe. Volgens een officieel bericht zijn de Ohineesche regeeringstroepen Dinsdag ochtend Tsjangsja binnengerukt. De regeering staat op het punt een mededeeling te zenden aan de mogend heden, waarin zij op grond van pas onder schepte draadlooze telegrammen aantoont dat de communistische activiteit te wijten is aan Wang-tsjing-wei, den gewezen voorzitter van de Koeonüntang. De regeeringstroepen staan thans op 20 mijl van Taian in Sjantoeng. De gevangenissen zijn thans overvol, zoodat de autorittiten zich dientengevolge verplicht zagen, talrijke gewone misdadi gers, vóór het verstrijken van hun straf tijd te ontslaan om op deze wijze plaats te krijgen voor politieke gevangenen. FEUILLETON Uit bei Engelsch door P. G. WODEHOUSE. „Waarachtig niet," zeide Lord Tilbury, die vijf voet zes was. „Denk maar eens aan Napoleon en Nelsoni" „Precies," zeide Ohimp. „Kranige Nel- son. Een mooi voorbeeld. En Tom Shar- key was ook klein.En waarmee kan ik u van dienst zijn, mijnheer.Ja, ik weet uw naam nog niet." Lord Tilbury aarzelde. „Ik kan natuurlijk op uw bescheiden heid rekenen, mijnheer Adair." „Alles wat u hier zegt, komt niet verder dan deze kamer," .zeidie Ohimp vol waar- diigheidl „Ik 'ben Lord Tilbury," zeide zijn Lord schap en hij keek, of hij: een standbeeld van zich zelf onthulde. „De eigenaar van dat zaakje aan den overkant?" „Precies," zeide Lord Tilbury droogjes. Hij had verwacht, dat zijn naam meer in druk zou maken en hij vond het niet pret tig, dat er over de Mammouth Uitgevers maatschappij gesproken werd, als dat zaakj© aan den overkant. Het zou hem wat getroost hebben, als dij geweten had, dat degene, die tegen over hem zat, wel degelijk een sterke ontroering had gevoeld en dat hij er DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Thans meer dan twee millioen werkloozen. Reuter meldt, dat het aantal werkloozen op 28 Juli 1.1. in totaal 2.011.467 bedroeg, cLi. 38.737 meer dan de voorgaande week en 857.338 meer dan het vorige jaar. PRINSES ASTTMD EN DE STAATSKERK. In die Roomsch-Katholieke Kerk opgenomen. Dinsdag is prinses Astrid, hertogin van Brabant, door kardinaal Van Roey, aarts bisschop van Mechelen, ln de Katholieke Kerk opgenomen. De plechtigheid geschiedde ln de kapel van het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen, in tegenwoordigheid van prins Leopold, hertog van Brabant, en de par ticuliere secretarissen van den kardinaal. DE TROEBELEN IN BRITSCH-INDIË. De botsingen tusschen Hindoes en Muzelmannen. Een telegram uit Karatsji meldt, dat bij de botsingen tusschen Hindoes en Muzelmannen te Sukkur gisteren twaalf menschen gedood en 150 gewond zijn. De politie moest tweemaal vuren. Er zijn 200 onruststokers aangehouden. Militaire en politic-patrouilles door kruisen de stad. Verscheidene winkels zijn geplunderd. De overheid ln Sind neemt krachtige maatregelen wegens den ernst van den toestand en samenscho lingen van meer dan vijl personen op straat zijn verboden. Een nieuwe bedreiging van de grens van de Noordwestelijke Provincie. Te Simla is bericht ontvangen over den opmarsch van een groep Jonge Afridi-opstandelingen langs eenzame we gen tegen de grens van het district Peshawar. De toestand is daardoor wederom ver ontrustend geworden. DE COMMUNISTISCHE OPSTAND IN CHINA. Britsche oorlogsschepen naar China Naar gemeld wordt, heeft de Britsche regeering het afzenden van Britsche oorlogsschepen naar Hankau goedge keurd, daar de Chineesche autoriteiten daar een communistischen opstand vreezen. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 De »Times« verneemt uit Sjanghai dat de Britsche autoriteiten ln China alle maatregelen hebben getroffen voor de bescherming van leven en eigendom der Britsche onderdanen ln China. Alle voor stellen van het Britsche vlootstation ln China zijn door de regeering te Londen goedgekeurd. Omtrent de gebeurtenissen te Tsjangsja wordt door een te Sjanghai aangekomen vluchteling medegedeeld, dat de commu nisten beschikken over 60.000 man, die uitstekend zijn uitgerust met regeerings- uniformen, regeeringswapens en -munitie. In totaal zouden bij den burgerstrjjd van de laatste dagen 2000 Chineezen zijn ge dood, terwijl 4000 Chineezen, regeerings- amb ten aren en leden der Kwo Min Tang, worden vermist. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE ANTWERPEN. Men schrijft aan de Nw. Rott. Ort. uit Antwerpen, cLd. 4 dezer: Nog altijd houdt het hachelijk pleit aan: vanavond opnieuw een banket! Het was nu de Nederlandsche Club te Ant werpen, die ontving. En wel ln het huls van Rubens in Oud-België. Onder de genoodigden waren: vioe- adimiraal Quant en de officieren van het eskader, een keur van Nederlandsche jonge meisjes en vrouwtjes. President van de tafel was de heer Van Maanen, de voorzitter van de club, die den admiraal rechts en dr. Posthuma links van zich had. Behalve de gebruikelijke dronken op de Nederlandsche en Belgische vorsten huizen werden er natuurlijk wederom verschillende toosten uitgebracht. De heer Van Maanen dronk op ae gasten, waarbij hij gewaagde van het groote aandeel, dat het bezoek van het Nederlandsch eskader ln het welslagen van de Nederlandsche week heeft gehad, welke dronk achter eenvolgens door admiraal Quant, die voor zich en de officieren bedankte voor de gracieuze ontvangst door de club en dr. Posthuma werd beantwoord. Kort nadat deze dronken beëindigd wa ren, vernam men buiten voor de deur van de zaal plotseling een bekendi geluid: het rommelen en pijpen van de mariniers. In een oogenblik tijds stond het geheele gezelschap in het Rubbenstraatje. Daar had zich de muziek van de marine met de tamboers en pijpers hierboven ge noemd opgesteld en bij het licht van fak kels, die zij hadden meegebracht, deden zij nog eens hun taptoe met de volks liederen hooren. Toen deze teneinde was begaf men zich na een vroolijken ronde dans weer naar binnen, tot voortzetting van het maal, waarna er nog geruimen tijd werd gedanst. Gaandeweg verspreid den de gasten zich over Oud-Belgie, dat nog tot laat na middernacht van hun vroolijkheid daverde. Het was in één woord een feest Rubens waardig, een uiting van hartelijkheid en gastvrijheid van onze landgenooten te Antwerpen, die algemeen op boogen prijs gesteld werd. slechts met de grootste moeite in ge slaagd was om die te verbergen. Maar misschien had het hem minder aange staan, als hij had kunnen vermoeden, dat Chimp de onthulling van het een of an der schandelijk geheim verwachtte, wat een goede grondslag kon zijn voor oe- komstige geldafpersing. Want ofschoon Chimp zijn agentschap voornamelijk had opgericht om zijn meer belangrijke be wegingen te verbergen, toch had hij altijd een open oog gehad voor de moge lijkheden, die een dergelijke inrichting in zich verborg. „En waarmee kan ik u van dienst zijn, Lord Tilbury?" vroeg hij, zijn vinger toppen te zamen brengend. Zijn Lordschap boog zich wat meer naar hem toe. „Ik wil iemand laten nagaan." Weer kon de andier met moeite zijn ver rukking verbergen. Dit klonk werkelijk veelbelovend. Want ofschoon hij maar een zoogenaamde particuliere detective was, had hij: toch alles van een rasechten speur der in zich. Hij kon maar een reden be denken, waarom iemand zou moeten wor den nagegaan. „Iemand van het personeel in Tilbury- House." „Zoo," zeide Chimp, meer overtuigd dan ooit „Een knappe kerel zeker." Lord Tilbury overwoog dit. Nog nimmer had hij eigenlijk over Sams uiterlijk nage dacht. „Ja," zeide hij. „Een ealonvloo, zeker. Een sofa-vlieg. Ik ken dat soort. Zoo'n papventje met nette bottines en glimmend haar. En wanneer begon de smeerboel?" „Pardon?" „Wanneer bent u voor het eerst gaan vermoeden, dat deze jonge man Lady Til bury's genegenheid tot zich trok?" „Lady Tilbury? Ik begrijp u niet Ik ben weduwnaar." „O! Maar wat heeft die kerel dan uit gevoerd?" zeide Chimp, weer heelemaal van de wijs gebracht. Lord Tilbury kuchte eens. „Ik zal u de heele zaak moeten uitleg gen. De jongen is een neefje van een Amerikaanschen vriend van mij, met wien ik een heel kiesche zaak aan het afwik kelen ben. De jongen werkt op het oogen blik bij mijn personeel en zooals u begrijpt ben ik tegenover zijn oom feitelijk ver antwoordelijk voor zijn gedrag. Dat wil zeggen, als hij iets doet, wat zijn oom afkeurt, dan zal het rnjj natuurlijk gewe ten worden en de onderhandelingen deze uiterst kiesche onderhandelingen zouden afspringen. Mijn Amerikaansche vriend is hoogst eigenaardig, begrijpt u?" „En?" „Nu, heb ik juist ontdekt, dat de knaap een geheime liefdeshistorie heeft met een meisje van zeer bescheiden middelen, die in een voorstad verblijf houdt." „Zoo'n hoepla-madam," vertaalde Ohimp met een knikje. „Precies." „Wat zegt u?" vroeg Lord Tilbury ver baasd. „Zoo'n schoone uit de goot" „Ze woont in Valley Fields. En die jon gen Shotter heeft het huis naast Vi«ar ge huurd. Wat is er?" „Niets," zeide Chimp met gesmoorde stern." „Neen." Chimp slikte koortsachtig „Hotter zéide u?" jShottac.* Het uitvoerend comité van de tentoon stelling heeft Dinsdagavond een feest maal aan 200 gasten aangeboden. Vioe-Admiraal Quant en de offioieren van het Nederlandsche eskader zaten aan de eeretafel, voorgezeten door president Martongin. Bij wijze van toast heeft Mar tongin het glas opgeheven ter eere van Koningin Wilhelmina, terwijl ridder Huyssen van Kattendijke op den Belgi schen koning heeft gedronken. NEDERLANDSOHE TORPEDO BOOTEN TE HAMBURG. Uit Hamburg meldt men: Maandagochtend hebben de officieren van de alhier liggende Nederlandsche torpedobooten Z 6 en Z 7 een bezoek ge bracht aan het Museum voor Hamburg- sche geschiedenis en de haven bezich tigd. Er volgde een noenmaal in den raadskelder, waaraan de eerste burge meester van Hamburg, de heer Ross, en de groepscommandant Van Hengel, waar- deerende woorden hebben gesproken. Gisterenochtend hebben de officieren en adelborsten van de Z 5 en de Z 7 het proefstation voor scheepsbouwmodellen en het planetarium bezocht, dat kortge leden geopend ls. Aan bet noenmaal, dat de marineleiding aan de officieren in het Uhlenhorster Ffihrhaus heeft| aan geboden en waar vele autoriteiten aan zaten, zijn hartelijke woorden gesproken ook de echtgenoote van den Nederland- schen eonsul-generaal, baronesse Van Aerssen Beyeren-Van Albeck, heeft het woord gevoerd. Intusschen waren de onderofficieren en manschappen op uitnoodiging van den Hamburgschen Senaat naar het Tierpark van Hagenbeek gereden, dat bezichtigd werd en waar voor hen een gezellige koffietafel wa» aangericht. PRINS EN PRINSES TAKAMATSOE. Auto-ongeval De aato, waarmee prins en prinses Takamataoe gisteren morgen van het Palacehotel te Scheveningen naar Soest- dijk zijn vertrokken een door de Ko ningin beschikbaar gestelde auto van het Koninklijke stal-departement kwam op den Haagweg nabij de Vink, bij Leiden, een vrachtauto tegen, De chauffeur van den auto wilde voor dezen vrachtauto uithalen, waarbij de auto slipte en tegen een boom reed. De motor, bet spatbord en de kap van den auto werden bescha digd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. In een anderen auto is de reis voortgezet. Ruim half-één gisteren middag zijn prins en prinses Takamatsoe met gevolg in vier auto's ten paleize Soestdijk aan gekomen. Van het Koninklijke paleis wapperden de Nederlandsohe vlag en de Koninklijke standaafd. „Huurde een huls in Valley Fields?" „Ja. Burberry Road. Mon Repos heet het." „Och," zeide Ohimp en loosde een die pen zucht. „U begrijpt den toestand. Het eenlge, wat we moeten doen is den jongen nauw keurig .gadeslaan. Misschien heb ik mij noodeloos laten verontrusten. Misschien denkt hij' heelemaal niet over zoo iets ern stigs als een huwelijk met die jonge vrouw. Maar desalniettemin zou ik zeer verlicht zijn, als er iemand daar in huis kwam, die mij! dagelijks rapporteerde." „Ik neem die zaak aan," zeide Ohimp. „Best. En u wilt er een goede kracht mee belasten?" ,Jk zou het aan geen van mijn perso neel kunnen toevertrouwen, zelfs niet aan Wilbraham en aan Donahue. Ik neem het persoonlijk op mij." „Dat ia heel vriendelijk van u, mijn heer Adair." „Het is mij een genoegen," zeide Ohimp „Maar nu komt de. groote moeilijkheid. Hoe wilt u in het huishouden van Shotter binnendringen?' »Zoo gemakkelijk als wat. Hullepie!" „Hullepie?" „Ze hebben buiten altijd een hullepie noodig. Lui, die het ruwe werk doen, waar het personeel' op spuugt. Luister eens: u zegt aan dien knaap, dat ik vroe ger bij u in dienst ben geweest en dat u het als een persoonlijke gunst zult be schouwen, als hij: mij nu weer werk wil geven. Dan is het gepiept. Hij zal zijn patroon niet graag iets weigeren wil ik maar zeggen." „Goed," zeide Lord Tilbury. „Goed. Maar dan zult u toch een eenigazina an KONINGSTRAAT 108a Effecten Coupons der kostuum moeten aanschaffen." Dit met een blik naar het levendlg-gekleuxde pak van den ander. ,3reek uw hoofd daar niet mee. Ik zorg voor een passende vermomming." »En welken naam zult u aannemen? Uw eigen toch zeker niet?" Jk heet altijd Twist." „Twist? Prachtig! Komt u dan over een half uurtje bij mij." „Afgesproken." „Ik ben u zeer verplicht, mijnheer Adair." „Spreek er niet van!" zeide Ohimp vriendelijk. „Spreek er niet van. 't Is me een genoegen." Toen Sam ontboden werd op het kan toor van zijn directeur, las hij met niet gering genoegen een kleine bijdrage van zich zelf in Pyke's Eigen Haard, diat dén volgenden ochtend aan allo kiosken ver krijgbaar zou zijh. Het was onderteekend l ante Isabelle en er werd een uitstekende raad in gegeven aan „Tobstertje", Upper bydeham, die den laatsten tijd een zekere koelheid van de zijde van haar verloofde meende te hebben opgemerkt. Hjj was er juist mee klaar, stotm-ver- baasd, zooals alle auteurs, die zich voor het eerst gedrukt zien, over zijn fraaien styl en helderen redeneertrant, toen de S6^1v.°vergiïg en vernam, dat V r!L ^ury behoefte aan hem had Hii haastte zich naar diens kantoor en vond daar met alleen zijn Lordschap, maar ook KLein mannetje met een gepomaneerden ^middellijk verafschuwde. «Zoo, Shotter, zeide Lord Tilbury. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Uit Britsch-Indië valt niet veel nieuws te melden. Een nog niet bevestigd bericht verklaart, dat de onderkoning zijn toe stemming heeft gegeven voor de over brenging van den Pandit Motilal Nehru en den Pandit Jawarhalal Nehru uit de gevangenis hier naar Poona ten einde de vredesonderhandelingen met Gandhi ge makkelijker te maken. De burgeroorlog in China. Nadat ver scheidene weken rust heeft geheerscht in de provincie Kwangsi zijn er, naar uit Kanton gemeld wordt, thans weer de mi litaire operaties in vollen gang. De troe pen uit Kwangsi zijn versterkt door de z.g. „ijzeren divisie", en hebben de troepen uit Kanton voor Kwei-lin, Nanking, en Lioetsjau teruggeworpen, terwijl zij ook 44) In totaal 2000 Chineezen ge dood, 4000 vermist Dinsdag nog een feestmaal KANTOOR DEN HELDER 6 8.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1