V STADSNIEUWS VAN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930. TIAfCCnc mi I A ATCTC PI AD PrÜzen behaalde. Enkele weken geleden I WLtUL tri LAA lolt DL AU - gaf de vereeniging eenzelfde uitvoering Salon Manshanden, 21.08 Bezoek van het Leger des Heils- Muziekcorps uit Londen. v, J. ..aa) U/\n/\/,Kln ViiiHnwina >ïii n Begroeting door het Stedelijk Muziekcorps. TUINOONCERT CASINO. Zaterdag a.& geeft bet Helders Fan farecorps een muziekuitvoering in den tuin van Casino. Het programma bevat o.m. ook de ooncoursnumimers, waarmede 1 1de vereeniging te Haarlem een aantal voor hare donateurs, begunstigers en ge- noodigden; echter thans heeft zij den toe gang voor een ieder opengesteld. In de pauzes der uitvoering en na afloop wordt gedanst. Bij ongunstig weer heeft het concert in de zaal plaats. uur> Het programma luidt: l Amsterdam. Marsch Blankenburg 2. Neron. Ouverture Dramatique F. Popy 3. Rachel. Fantasie Mazurka E. Mozart Solo voor bariton. Solist J. Bootsman. Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Boaseetrnat 50. T8bf00n61^ voor alle Donderdag Vrijdag Licht op voertuigen Zomertijd. Aug21.09 De heer J. de Vries, leerling der Han delsavondschool, is geslaagd voor het diploma Mercurius Duifesche handelscor respondentie. Mejuffrouw F. C. Smith slaagde te Amsterdam voor het L.I.T.E.H- en te 's-Gravenhage voor het Mercurius-diplo- ma Engedsone Handelscorrespondentie. Voor het examen Handenarbeid (acte r, aanvullend gedeelte hout) slaagde 4 Aug. j.1. te Haarlem onze stadgenoot© mej. B. de Leeuw, cursiste van den heer Joh. W. Stevenson. KRIJGSRAAD TE WILLEMSOORD. Bij Kon. besluit van 22 Juli is benoemd tot president-plaatsvervanger van den Krijgsraad mr. A. J. Veldman, advocaat en procureur te Den Helder. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het mailschip „Patria" wordt a.s. Vrij dagochtend half zes te Marseille ver wacht. De Rotterdamsche Lloyd „Rapide" vertrekt Vrijdagmorgen 11.25 van Mar seille. Aankomst Zaterdagochtend in1 Den Haag (H.S.M.) 9.19. HET BEZOEK VAN PRINS TAKAMATSU. Zooals wij reeds hebben gemeld, komt morgen hier ter stede de Japansche Prins Takamatsu, de broeder van keizer Hiro- Hito aan. De Prins arriveert met zijn echtgenoote ongeveer elf uur per auto in de stad. Ko mende langs het Noord-Hollandsch Ka naal begeeft Z.K.H. zich langs de kortste route naar het Paleis, waar hij door vice- admiraal L. J. Quant wordt ontvangen. Dan volgt een bezoek aan den torpedo boot jager „Witte de With", die op de reede ligt. Vervolgens wordt een bezoek aan de „Jacob van Heemskerck" gebracht, waar de lunch zal worden gebuikt. Vandaar vertrekt de prins om half twee naar de Zuiderzeewerken. De Prins keert hier niet meer in Den Helder terug, doch ver volgt zijn bezoek aan Nederland. KONINGINNEDAG TE DEN HELDER. De verjaardag van H.M. de Koningin valt dit jaar op Zondag. De beide plaat selijke Oranjevereenigingen hebben be sloten de herdenking van dit feest te vie ren op Maandag 1 September. Ter gelegenheid van Hr. Ms. 50en ver jaardag zal een bijzonder programma worden samengesteld, waarvan binnen kort nadere gegevens zullen worden be kend gemaakt. O.m. zal worden uitgevoerd de bekende kleppermarsch, waarvoor in een adver- entie van dit blad deelnemers worden opgeroepen. De kleppers worden gratis orscbaft aan hen, die zich voor deelname komen opgeven. Reeds a.s. Vrijdagmid- ag om 4 uur vangen de repetitiën in het gebouw van den R.K. Volksbond aan. AANBESTEDLING. Dinsdagmiddag werd ten bureele van 'en Intendant der Zeemacht aanbesteed, de levering van 100.000 K.G. kleiaardap- pelen of 100.000 K.G. geelvleezlge zana- iiTdappelen (oogst 1980) ten behoeve van rTr. Ms. Zeemacht, bet Marine Hospitaal, bet Koninklijk Instituut voor de Marine en de Landmacht te Den Helder, gedu rende de maanden September en October 1930. Ingeschreven werd hiervoor door: P. Slot, Broek op Langedijk 4.20 en J 4.20; A. Blom, Den Helder 4.63 en J 4.63; F. Koster, Breezand 4.86 en 4.86; J. van Amersfoort, Den Helder f t'$l en 4'8^' van Os> Hen Helder 4.92 en 4.92; O. van Os Oornz., Den Helder 4.96 en 4.96; G. van Os, Den Helder 6.10 en 5.10; P. Zoete, Anna Paulowna 5.25 en 5.25; H. op 't Veld, Anna Paulowna 6.10 en 6.10; resp. klei-aardappelen en geelvleezige zand- aardappelen. Alles per 100 K.G. 4. Oceane. Grande Valse. 5- Fantasie. Ballet 6. Fête Provenqale. Ouverture 7. Le Coq Gallais. Marche L. F. Popy Monta«ne F. Popy F. Popy EEN MOOIE SLEEPREIS. o Wijsmuller brengt vier mijnen vegers naar Indlë. Mooi weer. Een geslaagd bezoek. Drukte en vertier. Het in verschillende berichten ln ons blad aangekondigde bezoek van het Lon- densche Heilsleger-muziekkorps aan onze stad is, nu wij dit schrijven, achter den rug. En het geheel samenvattend, kan een geslaagden delijke ontvangst te bereiden aan de gasten uit Londen, een stad, »known and admired all over the world« (bekend en bewonderd over de geheele wereld) Onze stad is geenszins een Londen, zoo zeida hij, niet eens een Greenwich of een Woolwich of Chatham, hoewel men het zich denken kan ais men hieronze oorlogs schepen, ons marinedok en allerlei oorlogs herinneringen aanschouwt. Misschien zou men den Helder kunnen vergelijken met uw Clapton, waar gij arbeidt, het noord-oostelijk deel van Lon den. Gij kunt u voorstellen hier aan het einde der wereld te staan, men kan hier niet verder; de spoor eindigt er, evenals in London's city, plotseling. Ondergrond- sche treinen kennen we hier niet, zelfs geen trams, alleen bussen vandaag. En een stuk of wat boomen. Maar wel ziet u hier iets van de twee zeeën, die ons dierbaar geboorteplekje omspoelen. Zoo- worden gesproken van r P_. dag. Het feit, dat ook ditmaal de bezoe- wel bet strand van Huisduinen als de nu Gisterenmorgen zijn de vier, op de Marinewerf te Willemsoord gebouwde mijnenvegers, voor de Ned. Indische Marine, naar hun plaats van bestemming vertrokken. De mijnenvegers worden door twee sleepbooten van bureau Wijsmuller, naar Soeiabaia gesleept. De „Friesland", een sleepboot van 392 reg. ton gross sleept ue mijnenvegers A. en B., terwijl de Vlaanderen", die 289 reg. ton gross meet, „.e mijnenvegers C. en D. op sleep beeft. Ais het weer meewerkt zal rechtstreeks naar Port Said worden gevaren, om daar te bunkeren. Men hoopt einde dezer niaa .d o. het begin van de volgende maand, daar te zijn. Van Port Said' zal de i eis aar Aden gemaakt worden, waar o le. ni kohn zullen worden geladen om duaina in Sabang nogeens te bunkeren, vanwaar het laatste gedeelte van den grooten tocht, naar Soerabaia, zal worden ondernomen. Begin November hoopt men op de plaats van bestemming te zijn. De mijnenvegers zijn bemand met twee man. Er wordt op de mijnenvegers niet gestuurd; de roeren zijn vastgezet Bij het vertrek gisterenmorgen was de waarn. commandant van de Marine, kapt. ter zee Scalongne, tegenwoordig, die per soonlijk van de kapiteins van de sleepboo ten afscheid nam en hun een goede reis toewenschte. De vertegenwoordiger van Bureau Wijsmuller, de heer J. H. de Bos, deed de schepen met de „Assistent" uitge leide tot de uiterton (het einde van het Schulpengat). Het weer was gunstig, terwijl ook de weerberichten constant weer voorspelden. Een goede reis „Friesland" en „Vlaan deren!" HET KONINGSPLEIN EN HET HAVENPLEIN KRIJGEN THANS OFFICIEEL DEZE NAMEN. Onder de voorstellen aan den Raad, welke a.s. Dinsdag zullen worden be handeld, is er één waarbij aan het ge deelte Koningstraat, dat bekend staat kers, evenals bij vorige gelegenheid, officieel ten raadhuize werden ontvangen, is een bewijs, dat ook het gemeentebe stuur de groote waarde erkent van der gelijke bezoeken, waarbij onze stad meer en meer naar buiten bekendheid krijgt, hetgeen op den duur natuurlijk der bur gerij en vooral den middenstand ten goede zal komen. Het zeer ongunstige weer van de laatste dagen had zich geleidelijk weer hersteld en het was, dezen Dinsdag, voor een dergelijke gebeurtenis eigenlijk ideaal weer. Een paar droppels regen, die in den namiddag vielen, bleken gelukkig niet de voorgangers te zijn van meer dereJupiter Pluvius, de regengod, had, na het onderwater zetten van deEmma- straat en andere stadsgedeelten, gemeend, dat hij zijn plicht boven den Helder ge daan had en bleef verder in zijn paleis verscholen. En de zon maakte het ons op dezen dag niet al te lastig met haar stralen. Kortom, het was een fijne dag wat het weer belr ft. Meer dan een half uur te laat. Te 11.19 zouden de Engelsche gasten aankomen en het was tegen dien tijd goed merkbaar in de omgeving van het Stationsplein, dat er iets aan de hand was. Een ongewoon groote menigte, door onze politie keurig binnen de perken gehouden, -stond rondom het station in afwachting van de komst van den trein. Helaas werd haar geduld stevig op de proef gesteld, want de trein, die te 11.19 moest binnen komen, kwam meer dan een half uur te laat. Eerst bij twaalven kwam de trein binnen. Aan het station stonden diverse dames en heeren van het comité van ontvangstook heilssoldaten waren aanwezig, die voor de bagage zouden zorgen der gasten. Een en ander was uitstekend geregeld. Begroeting door Ir. ManhemJus. Met het gezelschap waren, behalve de als begeleiders en tolken meereizende leden van het Heilsleger, meigekomen commandant en mevrouw Vlas, leiders van het L ger des Heils in Nederland, alsook mrs. Green, de echtge oote van een der Engelsche aanvoerders. In een korte begroeting in het Engelsch heette ir. Monhemius de aangekomenen in de derde PER BOOT NAAR SCHOORL EN ALKMAAR. Uit de ons telkens weer gevraagde In lichtingen blijkt ons, dat men niet weet, dat eiken dag door de „Esona" de ge legenheid wordt geboden een goedkoop uitstapje naar Schoorl (Bergen) te maken. De boot vertrekt 's morgens 7.20 van Den Helder, zoodat men om half tien reeds in Schoorldam is. De passagiers kunnen een heerlijken dag in de bos- schen doorbrengen en 's avonds per boot r,D1iUr van Alkmaar of 6.45 van Schoorl- m weer terug. De kosten zijn zoo laag, U-/0.80 en 0.60 retour, dat velen met' leaoT,!?8»!8 ter afwisseling van deze ge legenheid gebruik zullen maken. onder den naam Koningsplein, ook offi- j klasse-wachtkamer welkom, stelde hen cieel den naam Koningsplein gegeven wordt. De begrenzing van het Konings plein wordt gerekend van het tegen woordig nummer Koningstraat 116 af tot aan de Loodsgracht, vandaar naar de overzijde langs de afscheiding van den tuin der R.-K. kerk naar den hoek van de Emmastraat en van dien hoek af in rechte lijn naar perceel no. 116. Verder stellen B. en W. voor, het ge deelte Hoofdgracht van de Paleissteeg af tot den havendijk den naam Haven plein te geven. Wij merken op, dat hiermede aan vele jaren bestaande, zeer ongewerischte toe standen, waarop wij herhaaldelijk de aan dacht hebben gevestigd, een eind wordt gemaakt. Vermoedelijk is de jongste zitting van het kantongerecht, waarop een handig advocaat de geldigheid van het procesverbaal betwistte op grond, dat de verkeersovertreding had plaats gehad op het (officieel niet bestaande) Koningsplein, de aanleiding tot dit voor stel geweest. Er zal nu natuurlijk een vernummering der perceelen op het nieuw ontstane Konings- en Havenplein moeten geschieden. Hierbij ware een goede ge legenheid tevens andere, op het gebied van straatnamen en nummering van perceelen anarchistische toestanden,onder de oogen te zien. Waarom is de Kanaal- weg bijvoorbeeld genummerd van west naar oost en de aansluitende Hoofdgracht van oost naar west? En hoe moet het met den, eveneens niet bestaanden, Kruis weg, en de aan de overzijde liggende perceelen, welke, wat nummering betreft, tot de Weststraat behooren? Ook het andere gedeelte van de Weststraat, het gedeelte tusschen het café op den hoek en de Achtergracht, behoort volgens de huizennummering tot de Weststraat, hoe wel niemand, die dit adres als zoodanig opkrijgt, het vinden kan. Het wordt o.i. toch tijd, dat aan derge lijke vóór-bistorische toestanden een einde wordt gemaakt. AL TE DICHT BIJ ELKAAR. Het volgende diene ter waarschuwing aan wielrijders(sters) die langs den open baren weg rijdend, al te teed.ere neigingen mochten krijgen en zioh te dicht tot elkaar mochten buigen, met de onherroepelijk daaraan verbonden, minder aangename, gevolgen. x Zoo gebeurde h.6t mot twee jongedames, in den aanvalligen leeftijd van ongeveer 17 jaar, die Dinsdagavond, zoo tegen het schemeruurtje, door de Koningstr. reden en op een gegeven oogeniblik met de sturen in elkaar kwamen en een buiteling maakten, waardoor er een bloedend ver wond. werd aan den mond en bij den heer Manheim moest worden binnengedragen. voor aan den heer Fijiing van Walsem, secretaris van het comité van ontvangst, •the man who knows everything*, de man die alles weet, en die de regeling voor de ontvangst in handen heeft, en gaf vervolgens eenige inlichtingen over de bagage, enz. en overhandigde de pro gramma's. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de muziektent, waar het Stedelijk Muziekcorps de Engelschen begroette met het Engelsche volkslied. Het heeft mis schien een ietwat vreemden indruk ge maakt, dat het Londensche corps deze beleefdheid niet beantwoordde, maar wij ineenen gezien te hebben, dat men to-be- reidselen hiervoor maakte, doch, ver moedelijk wegens de verlate aankomst van den trein, niet tot spelen is gekomen. Tweedie welkomstspeech van den heer Monhemius, Na afloop van deze plechtigheid, en nadat de Engelsche gasten tezamen met de leden van het Stedelijk Muziekcorps, de dames en heeren van het comité van ontvangst de muziektent hadden beklom men, die voor deze gelegenheid ruim ge noeg bleek te zijn nam de heer Mon hemius voor de tweede maal het woord. Aan zijne, eveneens in het Engelsch uitgesproken rede, ontleenen wij het vol gende: Hij wees er op, dat het Comité van ontvangst was samengesteld uit verschil lende maatschappelijke kringen, welke unaniem den wensch hadden een vrien- bekende en veel bezochte Zuiderzee, zijn onze trots, onze overwinning, in meer dan een opzicht. Spr. heette hierna, mede namens het Stedelijk Muziekcorps, een hartelijk wel kom aan de Engelsche musici, bekende artisten, die dezen dag zullen maken tot een Thanksgiving-day voor den waaraoh- tigen muzikalen inwoner van den Helder. Spr. wees op den arbeid van het L. d. H., self-sacriflce, self-devotion (zelfverlooche ning), welke arbeid geschiedt om Christus' wil, om de paria's en paupers te help n, te steunen, en de misdadigers en zondaars te redden. Den kreet S.O.S. kent ook gij en gij verhoort hem. Wij, de leden van het comité van ontvangst, bewonderen uw arbeid en sympathiseeren ermede, en wij ontvangen u hier namens de geheele be volking, die dezen arbeid apprecieerm. Spr. stelde tenslotte "three cheers" voor (driewerf hoera) voor de gasten, aan wela verzoek gaarne voldaan werd, dankte den commandant Vlas, die zijn to.•stemming gegeven had ook den Helder in het pro grauima van de rondreis op te nemen, en drukte den wensch uit voor een mooien en geslaagden dag„ Commandant Vlas dankte met een kort woord voor deze toespraak. Een dergelijke ontvangst hadden wij niet verwacht, zegt spr., deze dag zal dan ook met gouden letteren in onze geschiedenis worden aan- geteekend, Wij beschouwen hem als een symbool van betere tijden, die ten opzichte van den arbeid van het L. d. H. aanbreken, tijden waarin alle dogma's, die onsfhans scheiden, zullen worden terzijde gezet en wij als broeders zullen samenwerken. Namens de Engelsche vrienden een har telijk woord van dank. De ontvangst ten raadhuize. Na afloop van deze plechtigheid, die met het oog op de vertraging eenigszins bekort was, ging de stoet, voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps en ver gezeld van de Heldersche leden van het L. d. H. en een groote menigte, naar het raadhuis, waar hij werd opgewacht door de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, den burgemeester en de wethouders Bok en Smits, alsmede den gemeente-secivtaris. Hier speelde het Stedelijk Muziekcorps het Nederlandsche en Engel>che volkslied, hetwelk door de Band werd beantwoord met het Wilhel mus (nieuwe zetting), gevolgd door een pittigen marsch. Rede van dien burgemeester. De burgemeester hit ld in het Engelsch de volgende korte toespraak: Het is mij een groot genoegen in mijn hoedanigheid van hoofd van de gemeente een hartelijk welkom toe te roepen aan u en dit mede namens mijn mede-wet houders. Ik stel het ten zeerste op prijs, dat u in uw rondreis door Nederland onze stad heeft opgenomen, waardoor gij de inwoners laat proflteeren van uw schoone muziek. Intusschen, het is niet in de eerste plaats om deze uren van kunstgenot, dat gij hier officieel wordt ontvangen in het stadhuis. Neen, Burgemeester en Wethouders meenden u hier welkom te moeten heeten, omdat zij hierin een welkome gelegenheid zien uiting te geven aan hun waardeering voor het nuttige en dikwijls zoo moeilijke werk, dat de organisatie, die gij ver tegenwoordigt, verricht hoeft in den loop van vele jaren en nog steeds over de geheele wereld verricht. Wanneer gij straks in uw groote stad zult zijn teruggekeerd, hoop ik, dat gij den korten tijd, dien gij in deze gemeente doorbracht, met veel genoegen zult her inneren, in deze gemeente, die, zooals ik zeide, het werk van het Leger des Heils waardeert. Kapelmeester Wellman dankt Namens het corps sprak kapelmeester majoor Wellman een kort dankwoord. Hij dankte voor de vriendelijke ontvangst, die de Band hoogelijk waardeert; de dag zal ons, zoo zeide hij, onvergetelijk zijn. Tijdens deze receptie werd vanwege het gemeentebestuur cake en bouillon geserveerd. Des middags aan het strand. Padvinders stonden inmiddels gereed voor hun taakden gasten naar de ver schillende, voor hen bestemde verblijven te brengen, waar hun de maaitijd wachtte. En tegen kwart voor drie had de uit tocht plaats naar het strand, waar den Engelschen ga&ten een thé werd aange boden uoor ue N.V. Zeebad Huisduinen, terwijl het, Comité van ontvangst voor tie nood.ge \ersnaperingen zorgde. In h.'t badpaviljoen heerschte dien tengevolge groote bedrijvigheideeu speciale tafel was ingericht voor het werk der vele dames, die cake en sandwiches en biscuits en koekjes zouden serveeren. En ln afwachting van deze heerlijkheden begaf men sieh naar omlaag, waar ln een minimum van tijd een stuk of wat de kleeren uit- en het badpak aanhadden en in het heerlijke nat onderdoken. Het was een heele invasie voor den badmeester, en diens inventaris, ondergebracht inde bekende kist werd geducht geplunderd. Het wasteen aardig halfuurtje of eigenlijk kwartiertje, en men heeft er terdege ge noten. De vacantie en het goede badweer werkten mede, dat er een gezellige drukte heerschte. Voor het terras van het hotel werd toen door de Engelschen een kort oob- cert gegeven, waarna onder het genot van thee en biscuit, nog een gezellig halfuurtje gesleten werd op het terras van het paviljoen. Het concert in het Plantsoen. Nadat men weder in de stad was terug gekeerd, zou te vijf uur het eerste concert plaats hebben, waardoor wij met dit corps konden kennismaken. Wij meenen goed te doen hierover het oordeel te «even van een ter zake bevoegde, die de muzi kale prestaties van het corps op hun waarde heeft beoordeeld. Wij meenen, dat een oordeel als dit ook in een blad als het onze waarde heeft. De vergelijking met Hollandsche corpsen, in uit geval met onze eigen plaatselijke, is Interessant. Onze correspondent begint met de op merking, dat dit openluchtconcert het eerste was, dat we in circa 5 6 weken weder hoorden, en hij vraagt of nu door Gisterenmorgen „erlrokk.n de »ler ml|n.nweger. „,,r |„dis rw de «Friesland" en de „Vlaanderen" werdt kêl aw^eïk'ïSS. bureau „Wijsmuller",

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5