GEMENGD NIEUWS GEMEENTERAAD. VERSTEKELINGEN. Een inval en een diefstal. Twee boerderijen afgebrand. Ontploffing in 6en vuurwerk fabriek te Leiden. onze plaatselijke corpsen niet eens maat regelen kunnen worden genomen om bij afwezigheid van hun dirigent een ver vanger te krijgen. Straks, na afloop van de vacantle, krijgen we weer van alles tö veel Wat nu het Engelsche corps betreft, allereerst worde opgemerkt, dat de formatie daarvan niet was zooals die in Nederland, hetgeen uit muzikaal oogpunt onjuist is. Immers, de samenstelling van een muziekcorps moet overal dezelfde zijn, namelijk in overeenstemming met de partituur. Hier waren te veel pistons en te weinig bugels. Geen enkele corno, ook geen saxofoons, hetgeen leidde tot een vreemd aandoend klankgehalte. Daarbij waren de tusschenstemmen als alto's, baritons en het geheele binnenwerk, te zwak. Men kreeg dus (bassen en melodie waren flink bezet) een ijle geluids formatie. Wij zullen niet elk nummer op den voet volgen. Dit ijle gold al dadelijk voor het eerste nummer, de Gouden Ster, marsch. De zeer vele bassen klonken hier uiterst beschaafd. Een mooi nummer was dit. No. 2 was een potpourri, waarin een pistonsolo voorkwam. Eveneens, behou dens verschillende opmerkingen, die konden worden gemaakt, een mooie ver tolking. Het te kort aan bugels en aan saxofoons kwam vooral goed uit in den laatsten marsoh, op zichzelf een mooi nummer, maar dat hier leeg en ijl klonk. Summa summarum (en dit beschouwe men nu niet als een onvriendelijkheidje aan het Leger des Heils, maar als een| zuiver muzikaal oordeel, (Trouwens, de Leger-menschen zijn niet kwalijknemend, nietwaar onze Heldersche orkesten staan muzikaal hooger i Het concert In de Geref. Kerk. Na de bovenstaande zakelijke beschou- het onjuist opgeven van het aantal leden der vereeniging „Helder": no. 2054 J. Lammere, Koningstraat 15, Den Helder, voorzitter van „Helder"; imet ingang van 18 Juli 1930 voor den duur van 10 jaren, alzoo eindigende op 18 Juli 1940, zulks wegens het onjuist op geven van het ledental der vereeniging „Helder", met het doel de Bondsoontribu- tie te ontduiken: no. 2055 O. J. Schellin- ger, Keizerstraat 89, Den Helder, secreta ris van „Helder"; met ingang van 18 Juli 1930 voor den duur van 10 jaren, alzoo eindigende op 18 Juli 1940, zulks wegens medeplichtigheid bij het onjuist opgeven van het aantal leden der vereeniging „Helder": no. 2056 K. J. Zomer, Spoorstraat 154, Den Helder, penningmeester van „Helder". Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het hier genoemde feit, waarvoor de strenge straf van 10 jaren schorsing is uitgespro ken, n.1. een onjuist opgeven van het ledental, een gevolg is van minder accu raat bijgehouden ledenlijsten. In een lichaam als een voetbalvereeniging, met een voortdurend1 wisselend ledental, en in een plaats als Den Helder met haar wis selende bevolking, behoeft zooiets vol strekt niet te verwonderen, en waar Lot hier drie personen betreft van onbespro ken reputatie, die bovendien een reeks van jaren tot de trouwste „Helder"-leden behooren, daar lijkt ons de straf in geen enkel opzicht evenredig aan de over treding. „DE VIKING". Geheel gekleurde film. In de advertentie van da Witte Bios coop wordt melding gemaakt van de vertooning van een zeer bizonder film werk, nl. een Metro-Goldwyn-Mayerfllm, getiteld »De Viking», welke het leven der ruwe Noormannen weergeeft. De wingen kunnen wij over het kerkooncert,beelden zijn geheel gekleurd, hetgeen het waarmede de dag besloten werd, tamelijk fraaie effect ongetwijfeld verhoogt. Het kort zijn. De Ger. kerk was tot barstens verbaal is bewerkt naar een gesohiedenis, toe vol met een aandachtig luisterendedj0 ziCh omstreeks het Jaar 1000 heeft menigte, die eenige genotvolle uren heeft afgespeeld. Toen deden de Noormannen gehad. De avond werd geopend met een1 ,jU8 bijna vijfhonderd jaar vóór toespraak van ir. Monhemius, ditmaal in het Hollandsoh en Engelsch, waarin hij dankte voor de groote medewerking, in het bijzonder burgemeester Driessen, het gemeentebestuur, admiraal Quant (helaas uitstedig), het kerkbestuur der Ger. Kerk, het Stedelijk Muziekcorps, de N.V. Zeebad Columbus reeds een inval in het tegenwoordige Amerika, en het is deze tocht, die het voornaamste motief vormt voor de film. Het is een zeer romantische geschiedenis, waarin de schoone Helga een voorname rol speelt, die Alwin, graaf van Northumbrid, als slaaf door de Huisduinen^ en last not last de EngelscheVikings medegevoerd,lief heeft gekregen. vrienden voor hun bezoek. Het concert werd voorafgegaan door een orgelbespeling van den heer Feike Asma. Wegens den besehikbaren tijd werd deze bekort; de heer Asma speelde o.a. variaties op de melodie „O Sanctissima", waaronder zeer geslaagde. Interessant De film geeft een inval der Noormannen in Engeland, een muiterij aan boord, zoodat er, naast de romantiek, ook het avontuur aanwezig is en dit, gevoegd bij de gekleurde photo's en de geluids installatie, zal ongetwijfeld deze film zeer aantrekkelijk maken. Slechts 4 dagen, Vrijdag, Zaterdag, waren 2jjn variaties op het Hollandsche volkslied, waardoorheen het Engelsche Zondag en Maandag, is zij te zien. was gevlochten. Alle nummers in onder- HET AUTO-ONGELUK BIJ DE KOOIJ. deelen bespreken zou ons, gezien de om-1 vang, die dit verslag al heeft, te ver leiden. Het nu volgende coneert van de Engel- scheu was in menig opzicht merkwaardig. Wie de Leger-bijeenkomsten wel eens heeft meegemaakt, zal in wat hier geboden werd veel van het daar gebruikelijke ritueel herkend hebben; de opgewekte, blijmoedige geest, die deze bijeenkomsten kenmerkt, heerschte ook hier. Afwisselend werden nummers voor het volledig orkest gespeeld, solonummers, zangnummers van een dubbel kwartet. Met gebed en toe spraken, geheel zooals dat in het L.d.H. gebruikelijk is, werd een en ander afge wisseld. Na een mooien rhythmisohen, zuiver gespeelden marsoh, sprak Com mandant Vlas een kort woord van dank voor aller medewerking. Wij zijn voor altijd uw schuldenaren, zoo zelde hij, en wij zullen die schuld afbetalen door inten- nieuw benoeande lid van den Raad A, Men verzoekt ons te willen rectificee- ren dat de passagier, die er met den auto van den chauffeur J. A. vandoor was ge gaan, niet de matroos J. v. d. B. was, doch de stoker van de Marine met dien naam. Verschenen is de agenda voor de ver gadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 12 Augustus 1930, des namid dags 8 uur, ten Raadhuize. Geloofsbrieven. Onderzoek der geloofsbrieven van het siever dan ooit onzen strijd te voeren. Wij hopen, dat deze samenkomst ons nader tot elkander mag brengen; er zijn vele dingen, waarin wij samen kunnen gaan in den strijd tegen den gemeen- sehappelijken vijand: de zonde. Een potpourri over Hfindel's Messias werd zuiver en beschaafd gespeeld. Dat, muzikaal gesproken, dergelijke muziek onder de transcriptie lijdt, is vanzelf sprekend. Zuiver en gevoelvol was de zang van een dubbel kwartet, ook al was het stemmateriaal niet prima. Dat het orkest in staat was tot groote geluids prestatie, werd bewezen in het koor met „de Heer is mijn Herder", ook indez.g. Patrouille-marsch, door den eomponist van het corps persoonlijk in geestige woorden bij ons ingeleid. Hierin werd alleraardigst het langzaam gaan en komen van een muziekcorps weergegeven, en dit nummer, brak bet decorum van niet applaudiseeren: het publiek barstte in spontaan applaus los. De cornet gaf blijk van groote techniek. Een potpourri, be staande uit melodieën van Mendelssohn, Schubert en Bach, werd door den compo nist zelf gedirigeerd. Hierin was op uiterst gelukkige wijze een der Lieder ohne Worte verwerkt. Met een prachtigen marsch werd dit nummer besloten. Zooals gezegd, kunnen wij onmogelijk alles noemen; wij deden hier en daar slechts een greep. Alles samen was het een merkwaardig concert. Burgemeester Driessen sprak een kort slotwoord tot dank. Wij hopen, dat onze Engelsche gasten dezelfde aangename herinnering van dit bezoek overhouden dan wij van het hunne, zoo zeide hij, waarna de heer Monhemius mededeelde, dat alsnog gelegenheid bestond in de consistoriekamer der kerk afscheid te nemen. EEN STRENGE STRAF. Drie bestuursleden van IL F. O. voor 10 jaar geschorst Wij lezen in de „Sportkroniek" van 24 Juli het volgende officieele bericht van de strafcommissie van den K.N.V.B. Geschorst door den K.N.V.B.: met ingang van 18 Juli 1930 voor den duur van 10 jaren, alzoo eindigende op 18 Juli '40, zulks wegens medeplichtigheid bij Speur. Installatie. Installatie van den lid van den Raad. heer A. Speur als de Algemeene Politieverordening; H. Schrijven van J. Borkert, waarin hij mededeelt ontslag te nemen als lid van den Raad. (Voorgesteld wordt deze stukken voer kennisgeving aan te neimen). L Verzoek van J. Muller oim eervol ont slag als onderwijzer aan school 4. (Voorgesteld wordt het gewaagde ont slag te verieenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te be palen datum). J. Verzoek van de afdeellng Den Hel der van den Centralen Nederlandscben Ambtenaar^bond, om: le. in de Oommissie van Overleg in Ambtenaarszaken aan de orde te willen stellen eene herziening der salarlsreige- ling van de Gemeente-ambtenaren; 2e. toe te stemmen in de Instelling een er sub-oommissie uit de Oommissie van Overleg, die de bestaande regeling onderzoekt, de voorstellen tot wijziging beoordeelt en de Commissie van Overleg omtrent deze voorstellen voorlicht. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen In handen van Burgemeester en Wethou ders om advies). K. Adres van J. Hoogerwerf, houdende verzoek het perceel sectie B, no. 544, te Huisduinen van de gemeente te mogen koopen. (Voorgesteld wordt dit stuk te .stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders ter afdoening). Flnancieele verhouding. Beschouwingen omtrent te nemen maat regelen in verband met de wet, houdende herziening van de financieel© verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten en voorstellen in zake de heffing van opcen ten op de personeel© belasting, op de grondbelasting en op de vermogensbe lasting, met ontwerp-verordeningen. Vlschafslag. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op den afslag van visch in de ge meente Den Helder. zulks naar aanleiding van een vraag van het lid van den Raad Monhemius in de raadsvergadering van 24 Juni 1930; 2. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van het lid van den Raad Van Gessel nopens het hebben van zonneschermen; 3. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van het lid van d3n Raad Boogaard nopens het plaatsen van banken nabij het Havenkantoor; 4. De staten van steunverleening over het le kwartaal 1930. Leerboeken Groen van Prinstererschool en Chr. U.L.O.-school. Door het Bestuur der Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" wordt medewerking gevraagd overeen Binnenland. In de Zaandaimsohe zeehaven is Dins dagavond het Nederlandsche stoomschip „Tweed" binnengekomen met drie Finsche verstekelingen aan boord. Zij zijn door de politie aangehouden en zullen ter beschik king worden gesteld van den Finschen qonsul. In een kinderkoloniehuls te Soest Maandagnacht omstreeks half twaalf is, komstig de artt. 72 e. v. der LjO.-wet 1920 zoo meldt de Tel., in het kinderkoloniehuis van de Haagsohe Bleekneusjes aan den Amersfoortschestraatweg te Soest een man binnengedrongen in een kamer, waar de directrice en een verpleegster nog zaten te weiken.. Onder bedreiging met een re volver nam hij het geldkistje mee, dat op de tafel stond en waarin een bedrag van 150 zat De man had een laken om zich heen geslagen en hield dit gedeeltelijk voor zijn gezicht Hij verliet weer kalm de inrichting door een raam dat hij open schoof. Hij heeft vermoedelijk te voren de situatie, opgenomen, daar de gordijnen niet gesloten waren. Het laken is op straat teruggevonden. Grondaankoop. Voorstel tot aankoop van grond weduwe J. Visser—Hoogerwerf. Onderwijs. van voor het verstrekken van de noodige gel den voor de aanschaffing van nieuwe leerboeken voor het vak Ned. taal ten behoeve van de van deze vereeniging uit gaande school voor gewoon lager onder wijs ana de Koningstraat. De kosten deze aanschaffing zullen bedragen 60. Waar het hier betreft het vervolg van een reeds eerder gedaan en toegestaan v rzoek en ook deze aanschaffingskosten dus als buitengewone exploitatie-uitgaven zijn aan te merken, terwijl ook overigens niet gezegd kan worden, dat de gevraagde de vergoeding de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen", te buiten gaat, komt het B. en W. voor, dat het verzoek voor inwilliging vatbaar is, en stellen zij voor die gevraagde mede werking te verieenen. Eveneens stellen B. en W. voor mede werking te verieenen voor de aanschaf fing van nieuwe leerboeken voor de Chr. UJL.O.-school. Kosten 60. Officieele benaming Koningsplein en en Havenplein. In aansluiting op een vroeger voorstel tot benaming van straten stellen B. en W. thans voor het gedeelte van de Koning straat, dat bekend is onder den naam Ko ningsplein, in overeenstemming met het srpaakgebruik, den naam Koningsplein te geven. Voorstel tot het vormen van een eerste leerjaar aan school no. 3; tot het inrichten van ©en vierde zevende leerjaar aan school 3. Voorstel tot het in bruikleen afstaan aan de Heldersche Schoolvereeniging van een lokaal van school 11 en tot tijdelijke verplaatsing van een klasse van school 11 naar school 14 en idem van school 14 naar de voormalige normaalschool. Voorstel tot het vaststellen van veror deningen in verband met het buitenge woon lager onderwijs. Voorstel tot het verieenen van mede werking overeenkomstig art. 72 e.v. der L. O. wet 1920 ten behoeve van de bijz. U. L. O. school aan den Kanaalweg van de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorstel tot het verieenen van mede werking overeenkomstig art. 72 e.v. der L. O. wet 1920 ten behoeve van de bijz. school aan de Koningstraat aan de Ver eeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Cursus oude talen. Voorstel tot handhaving van den Cur sus Oude Talen en daarmede samenhan gende voorstellen. Gebruik brandsteeg,. Voorstel tot het in gebruik geven van een gedeelte brandsteeg aan M. H. Kleroq. Tijdens het blusschlngswerk een bedrag van 8000 gestolen. Men meldt ons uit Zwartsluis: Dinsdagmiddag ontstond door hooibroei brand in een hooiberg van D. v. d. Velde in de buurtschap De Velde. Spoedig werd ook de boerderij aangetast, terwijl na be trekkelijk korten tijd eveneens de dichtbij gelegen boerderij van D. J. v. d. Velde vlam vatte. Na een uur waren beide boer derijen in de asch gelegd. Het huisraad kon nog gered worden. Persoonlijke on gevallen hebben niet plaats gehad. Toen de brandweer uit Zwartsluis met een mo- torbrandspuit ter plaatse versoheen viel er niets meer te blussohen. Tijdens het blusschingswerk is een De begrenzing van dit plein ware te geldkistje, inhoudende een bedrag van bepalen als volgt: Van het perceel tegen-1 8000 en toebehoorende aan D. v. d. Vel- Notulen. Voorstel tot het vaststellen der notulen van de vergaderingen van 8 en 24 Juni 1930. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Ged. Staten op: 1. de raadsbesluiten van 11 Maart 1930 tot aankoop van perceelen grond van J. Giltjes en van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk en tot aanvaarding van grond van de Woningstichting; 2. het raadsbesluit van 15 April 1930 tot het oprichten van een school voor het centrale zevende leerjaar; 3. de raadsbesluiten van 3 Juni 1930 tot verkoop van grond aan H. van Pelt en aan J. Geurts en tot uitgifte van gTond in erfpacht aan W. A. Ran en N. A. Schutte en aan F. Wormshecher; 4. tot onderhandsche verpachting van een strook weiland aan W. J. Hoogendijk; aanvaarding van een perceel grond (straat) van C. de Wijn; 5. het raadsbesluit van 3 Juni tot wijzi ging van de gemeentebegrooting, dienst 1929; 6. de raadsbesluiten van 24 Juni 1930 tot verkoop van grond aan Mej. A. M. van der Kraan en Mevr. Wed. A. M. de Bui- sonjéSpruit; B. Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging hunner beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raads besluit van 3 Juni 1930 tot aankoop van grond van den Staat; C. Dankbetuiging van de Neutrale Hel dersche Esperantisten-Vereeniging „Nova Sento", voor het toegekende subsidie; D. Bericht van aanneming der benoe ming van mej. O. Heiboer tot onderwij zeres aan school 7; E. Goedkeuring van de Kroon op het raadsbesluit van 15 April 1930 tot vaststel-» ling van den heffingsfactor; F. Proces-verbaal van opneming van opneming van Kas en boeken van den Gemeente-ontvanger; G. Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten van de bij raadsbesluit van 24 Juni 1930 vastgestelde wijziging van Aankoop straat Voorstel tot het aankoopen van een ge deelte van de Californiestraat. Straatnamen. Voorstel tot het geven van straatnamen. Voorstel tot het vaststellen van namen voor het Koningsplein en het Havenplein. Verkoop grond. Voorstel in zake wijziging van het raadsbesluit van 30 Mei 1929 tot verkoop van grond aan de Woningstichting. Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan R. J. M. Zoetelief. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan F. Wormsbeoher. Voorstel tot verkoop van grond aan O. Wisse. Voorstel tot verkoop van grond aan mevr. J. K. ReindermanVisser. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan H. van der Wal. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. Geurts. W egenbelastlng. Voorstel tot het vaststellen van het kohier Wegenbelasting voor het dienst jaar 1930. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van een lid der Commissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrijtven in de vacature J. Bor kert. (Leden zijn reeds Ir. O. van Dam, L. F, van Loo en P. J. Trap.) Voorstel tot verlenging van de tijde lijke aanstelling van W. J. Mets als lee- raar in de radio-telegrafie aan de Zee vaartschool tot 1 Januari 1931. Ter visie. Ter visie zijn gelegd: 1. Een brief van 17 Juni 1930 aan den Directeur van Gemeentewerken nopens het aanbrengen van straatnaamborden, de op onverklaarbare wijze verdwenen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. EEN TWINTIGJE. Een chauffeur van de Boompjes te Rotterdam had van den kantoorbediende v. N. een twintigje in een loterij gekocht. Dinsdagmiddag om 3 uur kwam v. N. bij den chauffeur met de mededeeling, dat hij zich had vergist en het verkeerde briefje had gegeven. De chauffeur gaf hem het loterijbriefje mee, maar even later kwam hij tot de ontdekking, dat op het lot de f 20.000 was gevallen en dat hij dus recht had op ongeveer f 850, v. N. beweerde niet te hebben geweten, dat op het lot een prijs was gevallen. Toen werd de politie in de zaak gemoeid, en weldra had zij iemand opgespoord, tegen wien v. N. reeds om 12 uur 's middags had gezegd, dat hij de f 20,000 had getrokken. Hij had ook reeds het geld ontvangen; noodgedwongen droeg hij ten overstaan van de politie het geld aan den chauffeur af, die zoo dankbaar was voor deze op lossing, dat hij den inspecteur, die de zaak had behandeld, f 26 aanbood, welk geld natuurlijk niet is aangenomen. KINDERVERLAMMING IN ONS LAND IVorige week 38 gevallen. men onder het hoofd .Meerdere school ruimte Comeniusschool". Red. Held. Ct.). 1)611 laatsten ijtd werd onze aandacht Voor het komende cursusjaar zal, blijkensvoortdurend gevestigd op het toenemend mededeelingen van de secretarie, van de aantal gevallen van kinderverlamming verschillende in dat rapport overwogen hier t6 lande- 200 ziJn er in de week van oplossingen de voorkeur moeten worden Juli tot en met 2 Augustus j.l volgens gegeven aan het plan, waarbij aan de o. 1. ,6en °Pgave in de St.-Crt. weer 38 geval- school no. 3 voor den nieuwen cursus we- len aangegeven en wel 8 te Amsterdam derom een eerste klasse wordt verbonden. 2 te. Rotterdam. Van andere besmette- De andere oplossingen toch, en dat zijn er ziekten bedroeg het totaal: buik- - - M typhus 26 (Adam 1, R'dam 3), roodvonk woordig genummerd Koningstraat 116 in noordelijke richting tot aan de gevellijn van de Loodsgracht van daar in weste lijke richting naar, en vervolgens langs de afscheiding van den tuin der R.ÏL Kerk naar den hoek van de Emmastraat en van. dien lijn in rechte lijn naar het genoemde perceel in de Koningstraat. Verder stellen B. en W. voor het ge deelte van de Hoofdgracht van de Paleis- steeg af tot den havendijk den naam Havenplein te geven. Inrichting nieuwe leerjaren. Indeeling van leerlingen. B. en W. schrijven aan den Raad: Nadat de aangifte van nieuwe leerlin gen voor de verschillende openbare lagere scholen weder heeft plaats gehad, hebben wij in overleg met de Commissie van Bij stand voor het onderwijs nagegaan, op welke wijze het best deze leerlingen over de scholen kunnen worden verdeeld. Hier bij doet zich dit jaar een bijzondere moei lijkheid voor, omdat noodzakelijk, in ver band met vroeger genomen besluiten en gevallen beslissingen een lokaal moet wor den ontruimd ten behoeve der van de Hel dersche Schoolvereeniging uitgaande bij zondere lagere school aan de Vlaming straat. (Zie de Bijlage, door ons opgeno- onider een drietal, bleken óf onuitvoerbaar óf zouden gepaard moeten gaan met een groote verschuiving van leerlingen. Dit laatste vooral meenen wij te moeten ver mijden, temeer waar een meer definitieve groepeering der leerlingen het volgende jaar, bij het in .gebruik nemen van de nieu we school in het Tuindorp, zal moeten plaats vinden. Het aantal leerlingen, dit jaar aangege ven voor de scholen 3 en 4 aan de School straat, is ook thans weder ontoereikend, om, met de zittenblijvers mee, twee vol ledige eerste klassen te vormen. Wij blijven in deze omstandigheid een vingerwijzing zien, dat een van de beide scholen in de toekomst zal kunnen worden gemist, vooral als de school in Tuindorp in gebruik is en de leerlingen uit de Laan en omgeving op school 8 zullen kunnen worden geplaatst. In ieder geval achten wij den tijd nog niet gekomen u voor te stellen uw ln 1928 genomen besluit, om school 3 uit te laten sterven, ongedaan te maken. Het aantal leerlingen, aangegeven voor het 7e leerjaar, bedraagt 118. Dit aantal zal in 4 klassen moeten wor den ondergebracht. Uw besluit van 15 April j.l. om over te gaan tot het forrnee- ren van een z.g. centraal 7e leerjaar, zal naar het ons voorkomt om verschillende, (in de Bijlage nader aangegeven, Red.) redenen een jaar moeten worden opge- schort. Het gevolg zal evenwel zijn, dat voor één jam- nog aan een vierde school een 7e leerjaar moet worden verbonden. Een en ander wordt nog nader uiteengezet Resumeerende, stellen B. en W. voor le. voor het cursusjaar 1930/1931 aan dé o. 1. school no. 3 wederom een eerste klasse en tevens een 7e klasse te vormen; 2e. Het stichten van een school voor bet centrale 7e leerjaar uit te stellen September 1931. tot 1 220 (A'dam 34, R'dam 88, Den Haag 8); diphtherie 115 (A'dam 7, R'dam 25, Den Haag 1); meningitis 3; enoephalitis 2; ziekte van Weil 2 (te R'dam). De kinderverlamming breidt zich te Schoonhoven uit. Dinsdag is het derde geval waargenomen bij een zevenjarig meisje. Het kind is naar de barakken te Gouda overgebracht De toestand van de beide andere Pa* tiëntjes is vooruitgaande. Naar ons wordt medegedeeld bevinden zij zich thans bui ten levensgevaar, terwijl er hoop op ge heel herstel bestaat. Een werkman gedood- Dinsdagavond te kwart voor zes is in de vuurwerkfabriek van de firma A. J- Ka* aan de Haarlemmervaart te Leiden weet een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 30-jarige vuurwerkmaker Schouten was onder een steenen afdak bezig met het vullen van hulzen met buskruit, toen ®r door tot op heden onopgehelderde oorzaak een ontploffing is ontstaan. Het gebouw tje bestond uit drie wanden van eenig® steenen dikte, afgesloten met een steenen dak. Het geheele gebouwtje werdi uit elkaar geslagen, terwijl er een begin van brand ontstondL De kleeren van Schouten vatten door de ontploffing eveneens vlam terwijl het onderlijf van den werkman vrijwel geheel uit elkaar werd gescheurd en hij overigens' ook ernstige brandwon den over het geheele Lichaam kreeg. Doet het personeel van de firma Kat en door den rechercheur van politie Douma is n®» vuur geblusoht. De brandweer, die met de groote motorspuit ter plaatse was, beho®1'

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6