Heldersche Courant van Donderdag 7 Augustus 1930. Gemeenteraad van Callantsoog. TEXEL. Ofticieele opening van het nieuwe gebouw der Coöp. Boeren leenbank. AUTO- en VRACHTDIENSTEN Raadsverslag der openbare vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Dinsdag j.1. Als de vergadering aanvangt zijn nog afwezig de heeren Vries en Veul. Na een kwartier komen zij echter ter vergadering. Na opening door den heer Breebaart worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. a. De conferentie van B. en W. met de bewoners van den Uitlandschen weg over aansluiting van dit niet-rendabel gebied aan het waterleidingbedrijf heeft nog geen voldoende resultaat gehad. Op de volgen de raadsvergadering komt het definitieve voorstel. b. Verzoek van de Coöp. Zuivelfabriek te Koegras om een bijdrage der gemeente voor den aanleg van een telefoon. Tevens om het dan mogelijk te maken, dat over een nachtelijke doorverbinding beschikt kan worden. B. en W. vinden het schrijven zoo vaag, dat er eerst nadere gegevens moeten wor den afgewacht, o. a. hoe de bijdrage wordt bedoeld, per gesprek of een bepaald be drag ineens. c. De aanleg van den nieuwen straat weg over het duin gaat niet vlot. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een gedeelte van den nieuwen weg zal gaan over een terrein, behoorend aan N.V. „Het Zwane- water". Hierover is nog geen toestemmend bericht binnengekomen van de N.V. Wel wil de N.V. dit terrein ruilen voor een gemeenteterrein. Verder komt hierbij, dat de medewerking van het departement van Waterstaat te wenschen laat, V o o r z. merkt op, dat als alles faalt, de eenige op lossing ligt in het koopen van de N.V. van genoemd terrein. Ingekomen stukken. a. Een verzoek van den heer P. de Haan, caféhouder, om het gedeelte der straat tusschen zijn perceel en dat van den heer J. Brouwer te mogen gebruiken als parkeerterrein >en tevens een reclamebord te mogen plaatsen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, daar het toch niet aangaat een openbare weg als particulier terrein te ge bruiken. Aangenomen. b. Bericht van Ged. Staten, dat van het besluit van 24 Juli 1980 over het aangaan van een geldleening groot 1354 de goed keuring is aangehouden. c. Goedgekeurd wordt de huur van 250 voor de woning van het Hoofd der School. d. Schrijven van de heeren Commandeur en Baas, dat zij hun benoemingen (zie Raadsverslag vaji 24 Juli 1930) aannemen. e. Een raming van den inspecteur der belastingen voor bet jaar 1.930/81 op 12.500. V o o r z. deelt mede, dat B. en W. een raming gemaakt hadden van 15.000. Raming der opcenten vermo gensbelasting 400. (Vorig jaar 300). f. Jaarverslagen o. a. van: P.E.N., enz. Goedkeuring rekening 1929 van de Ge zondheidscommissie te Schagen. Inkom sten 1853.84, uitgaven 1043.11, saldo 810.73. Begrooting voor 1931 1538.52. De bijdrage der gemeente Callantsoog be draagt dan 20.14. Goedgekeurd. Gemeenterekening over 1929. Inkomsten 42.024.09, uitgaven 41.128.41, saldo 895.68. Dit jaar werd begonnen met een nadeelig saldo van 920.32. De financiën der gemeente gaan dus vooruit. Rekening over het gemeentelijk electr. bedrijf over 1929. Inkomsten 16.746.555, uitgaven 14.360.26, saldo 2386.295. Rekening van het Algemeen Armbe stuur over 1929. Inkomsten 4128.24, uit gaven 3595.505, saldo 537.735. De commissie tot onderzoek der reke ningen zal bestaan uit de heeren raadsle den, uitgezonderd de wethouders Voorstel tot inruiling eener inschrijving op het Grootboek der Nederlandsche Wer kelijke Schuld. Aangenomen. Voorstel tot het verleenen van goedkeu ring aan de verhooging van de stichtings- kosten van de centrale noodslachtplaats en verwerkingsinrichting te Schagen en tot het aangaan van een geldleening daarvoor ten bedrage van ten hoogste 20.000. Tot heden deelt Voorz. mede, hebben de totale kosten bedragen 145.000. Nu hebben zich meer gemeenten aangesloten. Dit moest de kosten juist verlagen en niet verhoogen. Voorz. stelt voor de goedkeu ring maar te verleenen, daar dit in de an dere aangesloten gemeenten ook geschied js. De heer Veul vraagt eenige inlioh- tmgen, welke gegeven worden. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorstel tot het toevoegen aan de Mo del-rekening van de kosten der O L school te Julianadorp, Den Helder, bèhoo- rende bij de gemeenschappelijke regeling, betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op genoemde school, van een post betreffende de rente en af lossing van een aan te gane leening voor een nieuw te bouwen lokaal. Voorz. deelt mede, dat van de 181 kin deren, die de O. L. school te Julianadorp bezoeken, er 45 uit de gemeente Callants oog komen. Twee lokalen zullen worden omgebouwd tot lokaal voor lich. oefenin gen. Het eene nieuwe lokaal moet dus als 't ware enkel voor de Callantsooger kinde ren gebouwd worden. Daarom vindt Voor zitter het billijk, dat de gemeente Callants oog aan de kosten bijdraagt. De kosten zijn geraamd op 6650. Aangenomen. Voorstellen betreffende het aanbrengen van wijzigingen en toevoegingen van en aan enkele der verordeningen tot regeling van het Plaatselijk Belastingstelsel, vast gesteld in de openbare vergadering van 24 Juni 1930, zulks op verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland. Het aantal opcenten op de personeele belasting zal worden: 30. Aangenomen. Voorstel tot toekenning van 50 als schrijfloon aan den waarnemenden gem.- ontvanger, den heer G. Baken, tijdens de ziekte van den heer Zeeman. Aange nomen. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1930. De kosten van het abonnement op de telefoon moeten 60 meer bedragen. Te vens nabetaling 20.44. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Vries vraagt naar het ver zoek van de Coöp. Zuivelfabriek „Koegras" over de telefoon. Voor z. antwoordt, dat dit reeds be sproken is voor de heer Vries aanwezig was. Hij geeft dan de gevraagde inlich tingen. Niemand wenscht verder het woord. Vervolgens dank en sluiting. Op uitnoodiging van liet bestuur der Coöp. Boerenleenbank kwam Woensdag morgen 11 uur, in hotel „Texel", een groot gezelschap bijeen tot bijwoning van de officieele.opening van het nieuwe bank gebouw, dat dezer dagen geheel gereed is gekomen en is gebouwd in het centrum van ons dorp, naast het raadhuis en de Groote Kerk. Onder de aanwezigen merkten wij op: het volledig bestuur en den Raad van Toe zicht der Bank, beide wethouders en den waarnemend secretaris dezer gemeente, den lieer Visser, hoofd-inspecteur der Centr. Bank, architect, opzichter en aan nemer van het gebouw; verder vele be stuursleden van Landbouw-organisaties op dit eiland en een drietal der oprichters van de Bank. Een schat van bloemen was ingekomen, hetgeen aan de zaak een zeer feestelijk aanzien gaf; wij merkten op een bloem stuk van verschillende landbouw-organi saties, een van den aannemer, den heer Drijver, een van den architect, den heer Van Essen, een van den heer De Lugt en een van de Firma Ph. Vlessing. Allereerst werd het woord gevoerd door den Voorzitter der Bank, den heer Jac. Kikkert Nz. Spr. heette allen hartelijk wel kom op dezen voor de Vereeniging zoo blijden dag. Toen in 1904 de bank werd opgericht, zeide de Voorz., had niemand zeer zeker kunnen droomen, dat er zoo veel schoons voor deze Vereeniging was weggelegd. Hier kunnen wij zien wat een drachtige samenwerking voor den boeren stand vermag. Een monumentaal gebouw is verrezen, waarop de weinige oprichters, die nog in leven zijn, met evenveel trots mogen neerzien als de bestuursleden. Het doet mij genoegen, dat ik hier nog een drietal der oprichters aanwezig zie. Het bestuur heeft naast u, ook nog den heer Min uitgenoodigd, doch deze heeft uit Venrai bericht gezonden, dat drukke ambtsbezigheden hem verhinderden naar Texel over te komen. Het oud-bestuurslid, de heer D. H. Bruin, is pas van een ernstige ziekte her steld en zond eveneens bericht van ver hindering. Notaris Mulder, aan wien ook een uitnoodiging is gezonden, deelde schriftelijk mede, dat hij met vacantie bui ten de gemeente vertoefde. Ook Burge meester Oort is afwezig, terwijl verder nog van andere genoodigden brieven bij het bestuur zijn ingekomen. Een bizonder woord van hulde wil ik hier uitspreken over 't werk van den ar chitect, den heer Van Essen, die ge bonden door hetgeen van het oude gebouw moest blijven staan, op advies van „Mo numentenzorg" een voortreffelijke aan sluiting aan 't nieuwe gebouw heeft ont worpen en iets schoons heeft geprojec teerd. Eveneens een woord van erkente lijkheid wil ik hier uitspreken tot den da- gelijkscli opzichter, den heer V. Engelen, die met taaie volharding heeft doorgezet en tenslotte ook tot den aannemer, den heer Jac. Drijver, die het werk voortref felijk heeft opgeleverd. De heer Drijver zorgde ook voor een uitstekenden onder aannemer van het metselwerk, den heer A. de Waard, die prima werk leverde, doch helaas de totale voltooiing niet heeft ge zien, daar de dood hem uit ons midden heeft weggevoerd. Een teleurstelling bij den bouw be zorgde de deskundige Dr. Kalff ons, toen hij 't belette, dat het oude geveltje aan de achterzijde gesloopt werd. Wij willen ons niet bezig houden met de vraag of dit geveltje architectonische waarde had, wij kunnen dat niet beoordeelen. Een feit is, dat het besluit van dr. Kalff ons later voor deel bezorgde; wij hadden anders vermoe delijk een heel stuk achteruit moeten gaan, hetgeen door het oude geveltje zeer be zwaarlijk ging. Bij deze opening denk ik nog even terug aan de kleine kantoortjes, waarin wij ons eerst hebben moeten behelpen. De bank was als een stevig groeiende knaap, wiens pak steeds te klein werd. Een woord van hulde wil ik hier nog uitspreken tot de bestuursleden en leden van den Raad van Toezicht, die allen eendrachtig hebben sa mengewerkt om te komen tot bouw van ons nieuw monumentaal bankgebouw. Ook wil ik nog even in herinnering brengen het vele belangelooze werk van de oud- bestuursleden en het goede werk van de kassiers der bank. Met den wensch, dat de bank in lengte van dagen mag groeien en bloeien, verklaar ik het nieuwe bank gebouw officieel voor geopend. Hierna verkreeg weth. Keijser het woord en sprak ongeveer het volgende: Mijnheer de Voorzitter! Dames en hee ren! Het credietwezen is een onmisbaar element in de tegenwoordige samenleving. Voor de leden der maatschappij en dus voor de maatschappij zelf, is het van het hoogste belang, dat het credietwezen goed en daarbij zoo eenvoudig mogelijk ge regeld zij. Crediet sluit in zich vertrouwenzonder vertrouwen toch is het credietwezen on bestaanbaar. Als ik goed zie, zijn dit de voor naamste grondslagen, die tot de oprichting der Boerenleenbanken hebben geleid, de instellingen, die in ons land in zoo hooge mate hebben bijgedragen tot verheffing van den kleinen boerenstand. Op Texel is de bank reeds opgericht, toen in ons land de beweging betrekkelijk nog pas in opkomst was. De mannen, die toenmaals het initiatief hebben genomen, zijn van de behoefte doordrongen geweest, maar daarnaast hebben zij intuïtief ge voeld, dat op Texel gunstige factoren aan wezig waren, om alhier een dergelijke in stelling tot bloei te brengen. Immers voor het stellen van vertrouwen is het een voorname factor, dat de weder- zijdsche partijen elkander kennen. En waar komt dit in sterkere mate voor, dan op een eiland als Texel met een weinig wisselende bevolking? Maar dat die man nen met durf zich zullen hebben voorge steld, dat deze instelling alhier een der grootste zou worden onder hare zusteren, zullen zij niet hebben gedacht. In het mooie gebouw, waarin de Bank thans gevestigd is, een monument op zichzelf meen ik in figuurlijken zin een monument te mogen zien in velerlei op zicht: le. als blijk van stille hulde aan hen, die tot de oprichting den stoot hebben ge geven; 2e. als bewijs, dat de Texelsehe boer, ook in dezen tijd van teruggang, den moed niet wil verliezen; 3e. als bewijs wat samenwerking ver mag, en dus tevens als voorbeeld om waar ©enigszins mogelijk samenwerking te zoe ken en te bevorderen; 4e. als bewijs van de groote beteekenis van de Bank voor het economisch leven op ons eiland; 5e. voor het tegenwoordige bestuur als bewijs, dat haar streven en werken door de leden wordt geapprecieerd; immers naar ik meen, heeft dit gebouw vrijwel hun onverdeelde instemming. Moge dit voor het bestuur een spoorslag z«n er voor te zorgen, dat dit gebouw ook in de toekomst van het groote nut en de beteekenis van de Bank voor ons eiland op juiste wijze het symbool is. Het gemeentebestuur van Texel wenscht u dit hartgrondig toe. Vervolgens voerde de heer Visser, hoofd-inspecteur van de Centrale Bank, het woord. 't Deed mij zeer veel genoegen, aldus de heer Visser, een uitnoodiging te ont vangen om bij deze officieel© opening aan wezig te zijn. Namens het hoofdbestuur van de Centrale Bank zeg ik u daarvoor mijn liartelijken dank. Dat één van ons hier aanwezig zou zijn, zult gil zeer zeker hebben vermoed, omdat het u bekend is, dat het bestuur der Centr. Bank altijd ge heel meeleeft met het wel en wee liarer onderafdeelingen. En daar er steeds een uitstekende verstandhouding met de Boe renleenbank Texel en de Centr. Raiffeis- senbank heeft bestaan, verheugt het ons zeer, dat deze afdeeling thans in het bezit is gekomen van zulk een prachtig gebouw. Mij persoonlijk doet het zeer veel genoe gen, dat ik de kennismaking met de oudere bestuursleden kan hernieuwen en met nieuw gekozen leden kan kennis maken. Het ruime gebouw, dat ge nu hebt ge sticht, getuigt van bloei uwer bank, die thans één der grootste van ons geheele land is geworden; met een geplaatst be drag aan spaargelden van ongeveer 200.000 staat uw bank in de eerste ge lederen van al de aangesloten boerenleen banken. Wel een bewijs, dat hier een zeer groote behoefte aan een bank van den boe renstand heeft bestaan, is de snelle ont wikkeling dezer afdeeling. Ik herinner mij nog goed uw oud-kassier, den heer P. Graaf, in zijn primitief kantoortje; wie had zulk een groote vlucht verwacht. Heel in 't kort wil ik hier een overzicht geven van de beteekenis van het Bank wezen voor den boerenstand in ons land. Hoe was het tot voor de oprichting der Boerenleenbanken met het credietwezen voor de landbouwers gesteld? In 1886 werd een Staatscommissie inge steld om te onderzoeken, welke maatrege len konden worden genomen om tot betere toestanden te komen voor den landbouw in ons land. Het rapport dat deze com missie uitbracht, toonde bizonder aan, dat het slechte credietwezen de oorzaak was van den slechten toestand in. de landbouw bedrijven. 't Was daarmede dan ook in dien tijd allertreurigst gesteld; de commercieele banken lieten zich met den boerenstand niet in, omdat de credieten, die voor den boer moesten worden verleend, te klein waren om winst te geven. En daar juist winst maken voor de commercieele banken het hoofddoel was, kon de boer daarvan niet profiteeren. Hoe verkreeg men nu credieten; men leende van een verkooper, graanhandelaar of winkelier en daar het die personen ook om winst te doen was, leende men veel te duur en ontstond een soort van gedwongen winkelnering met alle ellende voor den landbouwer daaraan verbonden. De Staatscommissie, die in 1890 met haar rapport gereed kwam, wees opnieuw op het treurige credietwezen en wees ver der op het heil dat ze van den veehouder verwachtte van het systeem Raiffeisen, dat in Duitschland met zooveel succes onder de veehouders werkte. De boeren in ons land waren in dien tijd geweldig conservatief en al gaf de Re geering allen steun, de oprichting van boerenleenbanken ging slechts zeer lang zaam. In 1897 wei-den op initiatief van den Boerenbond enkele banken opgericht. Doch een krachtige propaganda werd eerst gevoerd na de oprichting van de Centrale Bank in Utrecht en de Centrale Bank te Eindhoven; vele afdeelingen wer den met steun der regeering gevormd. De Staat gaf toen 175 subsidie voor de op richting van een plaatselijke Bank. Thans is bijna in ieder dorp van ons land een Boerenleenbank gevestigd; er zijn 1100 gemeenten en 1275 boerenleen banken, waarvan 725 zijn aangesloten aan de Centrale Bank in Utrecht en 550 aan de Centrale Bank te Eindhoven. Als een bewijs hoe krachtig het bank wezen onder den boerenstand is gewor den, blijkt uit het feit, dat in 1904 van 120 afdeelingen 3.000.000 bü de Centr. Bank in Utrecht was geplaatst, in 1930 van 725 afdeelingen ruim 335.000.000. Een zaak, die de stedelingen geheel on bekend is, of waarvoor hij vroeger min achtend de schouders ophaalde. Dit alles is verkregen door eendrachtige samenwer king. Uw bank is in den loop der jaren ook een millionnaire geworden. Hulde breng ik dan ook voor het kranige werk van bestuur en Raad van Toezicht, Hulde aan den overleden kassier, den heer P. Graaf, hulde aan uw tegenwoordigen kas sier en aan de plaatsvervangend kassier Mejuffr. Haakman. Ik wil eindigen met het uitspreken van den wensch, dat de boerenstand van deze gemeente met haar boerenleenbank in lengte van dagen zal groeien en bloeien. Applaus volgde op de schoone rede van den heer Visser; de Voorz. dankte den spreker hartelijk voor zijn aanwezigheid las vervolgens een artikeltje voor uit de „Raiffeisebode", betrekking hebbende op t Ideale Bestuurslid". De voorzitter van den Raad van toe zicht, de heer M. Kuip, sprak een bizondei woord van erkentelijkheid tot de oprich ters van de bank. Deze heeren, 18 in ge tal, zeide spr.,die zelf het credietwezen niet noodig hadden hebben zich gaiant gesteld voor ons allen, een daad, die de thans levende boerenstand niet genoeg kan waardeeren, De heer Bouwman stelde de vraag aan den heer Visser hoe 't mogelijk was dat de Bank bij den thans geldenden rentevoet nog 4Yi pet. rente op langer termijn kon geven. Hoewel dit niet direct een vraag was, die op deze vergadering thuis be hoorde wilde de heer Visser hierop in het kort wel even antwoorden. Deze hooge rente kon alleen slechts worden verstrekt by een zaak, die op coöperatieven voet was geschoeid, het geld kan daarbij alleen worden omgezet met een minimum-winst. De Voorz., de heer Kikkert, wees er op, dat de bank reeds een reserve heeft van pl. m. 100.000; de rente, die dit kapitaal oplevert, draagt veel bij in de onkosten, die het, beheer der Bank brengt. Niettegen staande de Bank zoo hoog mogelijk rente geeft, bedroeg het winstsaldo van het af- geloopen jaar nog 12.000. Het oude ge bouw stond voor 1 op de balans, 't Is verkocht voor pl. m. 5000. Toen de koo- per zijn schuld kwam voldoen maakte hij dan ook de geestige opmerking: „Laat ik het huis maar overnemen voor balans- waarde". Nog werd even het woord gevoerd door den architect, den heer Van Essen, die een fraaie houtgravure van het bankge bouw beschikbaar stelde, en door den op zichter, den heer Van Engelen. De heer D. Keijser Sz. voerde het woord namens de aanwezige oprichters (de hee ren Keijser, Visser en C. Bakker). Spr. herinnerde er aan, dat er nog slechts zes personen van de 18 oprichters in leven zijn, dit zijn behalve de drie genoemde heeren nog de heeren Min, Haakman en Jansenv. Gelder. De heer Keijser deelde mede, dat hij op bijna alle vergaderingen present is geweest en met groote belang stelling en vreugde de bank heeft zien groot worden. Hierna werd gelegenheid gegeven het Bankgebouw te bezichtigen, waarvan door alle aanwezigen werd gebruik gemaakt. De inrichting werd buitengewoon gepre zen, het gebouw bevat beneden een dub bel kantoor met brandvrije kluis, een wachtkamer. Een schitterende hal maakt op de binnentredenden direct een aange- namen indruk. Een breede trap voert naar boven, waar een prachtige bestuurskamer is gevestigd. Achter het bankgebouw vindt men een zeer ruime kassierswoning. Nadat het gebouw was bezichtigd, begaf men zich naar hotel „De Lindeboom", waar aan de genoodigden een lunch werd aangeboden. Ook wij waren daarbij aan wezig. Over het vele gesprokene tijdens den maaltijd willen wij. alleen mededeelen, dat de Voorz. den waarn. Burgemeester er bizonder op wees, dat het verouderde Ge meentehuis een allertreurigsten indruk maakt naast het fraaie bankgebouw, dat nu is verrezen. Eerst om vijf uur ging het gezelschap uiteen. AUTOBUSDIENST ALKMAAR—DEN HELDER V.V. Dienstregeling ingedaan 8 Mei 1980. Standplaats: Dei» Helder: Havenhoofd. Alkmaar: Bierkade. Vertrek van Alkmaar (Bierkade) 7.00, 8.is, io.io, 11.05, 12.25, 13-90, 14-55, 16.00, 17.35, 18.50, 20.50. Vertrek van Alkmaar (Station) 7.05, '8.20, 10.15, 11.10, 12.30, 13.55, 15.00, 16.05, 1740' 18.55, 20.55. Aankomst Den Helder 8.35, 9-50, 11.45, 12.40, 14.00, 15.25, 16.30, 17.35, ie.i0, 20.25, 2225. Vertrek Den Helder 6.35, 7-30, 8.55, 9-SO, 12 10, 13.10, 14.20, 15.15, 16.35, 18.30. 20.35. Aankomst Alkmaar (Station) 8.05. 900, 10.25, 2205' i3'4°' i4'4°' i5's°' l6'45' 18 os' 2000' Aankomst Alkmaar (Bierkade) 8.10, 9.05, 1030 2210 i3'45' i4'45' i5'55' l6'5°' l8'10, 20-°5' AUTOBUSDIENST DEN HELDERHUISDUINEN. Standplaats: Prins Hendriklaan bij het Station Standplaats te Huisduinen: Kerkplein. Va,o wJuli t0t en met 31 Au'ïustus van v.m. 10 tot n.m. 10 uur. Vnnm S,ePtemI?er tot en met IS September van n.m. 2 uur tot n.m. 8 uur en F,^ t0t 6,1 Ket 15 September op Zon- Rii f P V?-n V'm" 10 tot n-m- 10 uur. rinin a^wezig zijn van een autobus te Huis- dë r "z4°r°sr je vertrekkende treinen, kunne» e reizigers zich vervoegen aan de garage te maken van t* rdzigers «bruik wMen daags te voren" ,ochtend-s«eltrein, zullen zij gr te .voren, savonds vóór 8 uur nvnn ïëmër^w m°eten doen aan den Ónder leeman, Huisduinerstraatweg 10 p

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9