WEER EEN NIEUW RADIO TOESTEL. Niettegenstaande de tal van aansluitin gen bij de radio-distributie, blijven todh nog velen een eigen toestel preiereeren en bet in den handel brengen van. de nieuw ste en technisch geperfectioneerde toestel1 len, is dus ook voor onze stad, geen over bodigheid. Vorige week maakten wij melding van het nieuwste toestel van „Philips" Nu hebben wijl iets te vertellen over het laat ste product van „Telefunken", dat echter <eeds sedert Februari in den handel ls, doch nu eerst ln onze stad kwam, bij den Telefunkenvertegenwoordiger, den heeT P. J. v. Os, Electro-technisch bureau, Koningstraat 76. ,A?cofar" heeft Telefunken dit toestel gedoopt en er wordt van gezegd dat het een ommekeer op het gebied der muziek- weergave zal brengen. Wij hebben giste ren het toestel gehoord en moeten zeggen dat de weergave, tot in alle nuances sub tiel ls, vooral prachtig zijn de grondtoo- nen. Het klankvolume is niet zoo groot als dat van het jongste Philipsproduct en daarom is dit toestel meer geëigend voor de hulskamer. De bediening van het toestel is zeer eenvoudig. Men heeft slechts een hef- wt) in onze drukkerij vervaardigen. De grootste aantrekkingskracht zal echter wel worden uitgeoefend door de warme repro ducties van wijlen den grooten prof. Lorentz, van' H. M. Koningin Wilhelmina en de reproducties van Gotisch beeld houwwerk. Een raadsel zal wel zijn de serie afdrukken van den vlinder op het zwarte carton geplakt. Tot eenige verdui delijking voor de weetgierige kijkers zij hier gezegd, dat do naam hiervoor is „drie- kleurendruk", d.w.z. door 3 kleuren over elkander te drukken een beeld te verkrij gen, dat zoo getrouw mogfeljjk 't origineel weergeeft. De volgorde van hot drukken is geel, rood, blauw. HU, die eenigszins op de hoogte ls van de moderne kleurenleer, weet dat iedere kleurnuance bestaat uit één of meer dezer grond- (primaire) kleu ren. Zoodoende is het mogelUk door een kleur te drukken over een andere, een zekere verlangde kleurnuance te verkrij gen, die het origineel nabij komt. Het eindresultaat van deze 3-voudige werk wijze is het plaatje rechts onderaan. Van zelfsprekend i3 het drukken van dergelijke „plaatjes" een secuur, tUdroovend en vrij kostbaar werkje. Dat wij voor dergelUk werk niet terugschrikken, toont u het resultaat. Een flinke duidelijke adreskaart van de boompje te verstellen en men hoort mu- N.V. Drukkerij v/h O. de Boer Jr. compie- ziek, 'hetzij, radio, hetzij: grammofoon-teert het geheel. platen. Regelmatig zal de inhoud der étalage Wü' lezen in een circulaire over dit toe- veranderd worden, waarbij wU dan telkens stel: een 'kleine, &orte omschrijving in de Held „Steeds brengt de Telefunken-ArcofarCourant zullen geven, goede muziek. Zij verrijkt uw huiselijk I leven en uw gezelligheid met kunst en VERONTREINIGING VAN STRATEN muziek. Zonder eenige moeite schakelt u en PLEINEN. mlddel^van één handg^ep.^ZeSdt ten Het is helaas in de meeste plaatsen en station niet meer uit, of mocht het radio-val. in onze eigen gemeente een ver programma u niet tevreden stellen, dan l eerde gewoonte van de burgerij gewor- schakelt u met een hefboompje op „gra- den om papieren, pindadoppen, enz., mofoonmuziek" over. waarvan men zich wenscht te ontdoen, op Twee der voornaamste stations wordenstraat of in de plantsoenen, maar los te op den „index" van een verlichte schaal laten. zóó aangeduid, dat zij in een oogwenk di- Be Gemeente-Reiniging moet dan die reet zijn in te stellen". ongerechtigheden maar weer verzamelen In technische bizonderheden zullen we en wegvoeren, ons niet verdiepen. De beer v. Os is gaar-1 Deze vaak onbewuste slordigheid ver- ne bereid alle belangstellenden inlichtin-wekt niet alleen een vies en onaesthetisch gen te verstrekken en het toestel te laten aanzicht v.n.1. der plantsoenen, maar het hooren. i verwijderen van den rommel kost boven- Men zie ook de advertentie in dit blad, dien veel geld. Wat is het. niet jammer, waarin prijzen en andere bizonderheden wanneer b.v. eenige papieren, soms genoemd worden. fgroote vellen, een fraai bed! met rozen OPENBARE T TreraA AT, EN I gedeeltelijk bedekken en dit merkt men j toch maar al te vaak op. Teneinde nu te trachten dit euvel zoo- BIBLIOTHEEK. In de maand Juli werd de leeszaal be zocht door 995 mannen, 89 vrouwen, totaal 1084 personen. Uitgeleend werden 1584 romans, 1854 kinderboeken en 496 studieboeken. Totaal 8934 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Abbing: Het verspeelde leven; Antonia Margaretha: Vormen en manieren; Baart de la FailleWichers Hoeth: Mijn straat; Bartling: Ons zieleleven; Van Collem: God; Oonsclenoe: De kerels van Vlaan deren; Corsari: Chimaera; Eurst: De Jeugd van president Schuyler; Jeans: Het heelal; Jonee: Op lederen weg Christus; Nielsen: In het land van kannibalen en paradijsvogels; Palm: Het boek van de zee; Pauli: De kluizenaar; Proost: Der eeuwen vroomheid; Rousseau: Emile of over de opvoeding; Sleeswijk's kaart van Nederland, langs de Noordzee (noordelijk en zuidelijk gedeelte); van Gooi- en Eem- land; van 's-Gravenhage en omstreken; van Rotterdam en omstreken; van de Zui delijke Veluwezoom (westelijk gedeelte); Stapel: Geschiedenis van NecL-Indië; Van Mameren: Leidraad bij beroepskeuze. Ten geschenke ontvangen: Bruneau: Récits de guerre 18701871; Centrale commissie voor bezuiniging der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel; Het Zuiderzeevraagstuk; Crofts: The cask; Duchöne: Au pas lent des caravanes; Van Eeden: Sirius en Siderius, 2 dim; Elsschot: Villa des roses; Frend: De toekomst eener illusie; Gedenkboek v. h. genootschap van leeraren aan Ned. gymnasiën 18301930; Haeckel: Kunstformen der Natur; Irving: The sketch-book of Geoffrey Crayon, Gent; Jolles: Wandelingen door Neder land, dl. 5; Ver. Kracht werktuigen: Stoom; Levensverzekering-Mij. NV. Rotterdam- sche verzekering-sociëteiten, jaarverslag 1929; Maeterlinck: Le doublé jardin;; Van der Meer: Verscheidenheden, dl. 7; Mol- huysen e. a.: Nieuw Ned. biografisch woor denboek, dl. 8; De Ned. Scheepvaart; Proost: De waardeering der techniek; Ra- chllde: Haar lente; Reijneke van Stuwe: Liefde's schijn, 2 dim; Idem: Zestien; Rod: Un vainqueur; Rodd: A woman's gamble; Schürmann: De Berkelmans; Theuriet: Llse Fleuron; Tinayre: La re- belle; Verschoren: Langs kleine wegen; Verslag v. h. hoofdbestuur v. <L Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereen 1 ging over het Jaar 1929. ONZE DRUKWERK-ETALAGE. Menig voorbijganger in de Koningstraat aal met genoegen en met een zekere nieuwsgierigheid blijven staan kijken voor heit raam, waar anders niet veel meer te zien was dan een gordijn. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in vroeger Jaren hier steeds een étalage was Ingericht van doozen post, visitekaartjes en diverse drukwerken. Dat raam is links van den hoofdingang van onze drukkerij. Door omstandigheden genoodzaakt is de ruimte, waar vroeger de losse krantver koop plaats had, herschapen in een rustig kantoortje. Voor het raam aan de Koning straat werd een aardig klein étalagekastje gemaakt en gezorgd voor behoorlijke vulling. Het zal onzen stadgenooten prettig aan doen, te zien, dat bij De Boer weer doozen post, al of niet bedrukt (liefst wel, natuur lijk) verkrijgbaar zijn. Een aardig boekje over Den Helder en Huisduinen, gedrukt in frissche kleuren, benevens een brochure, getiteld „Les Pommes de Terre de Semenoe", geven u een ideetje van het beter soort werk, dat veel mogelijk te bestrijden, wordt hier mede een beroep gedaan op de burgerij, v.n.L die zich in de omgeving van het plantsoen bevindt, uw papieren, enz., welke u anders op straat deponeerde, voortaan te werpen in een van de 2 pa pierbakken, welke door den Dienst der Gemeente-Reiniging en Plantsoenen, bij wijze van proef, aldaar zijn geplaatst. SLECHTE BESTRATING VAN DE WILIIEL ML\ ASTRAAT. Een abonnó zendt ons een .Ingezonden" stuk waarin hij klaagt over den slechten toestand van de straat in de Wilhelmina- straat, vanaf de v. Galenstraat. Woens dagavond moest een patiëntje uit deze straat, met een brancard naar het zieken huis gebracht worden en gaf de zuster be vel om met de wielen in den goot te rijden. Bedoeling van dit ingezonden stuk is natuurlijk de betrokken autoriteiten op een en ander attent te maken, waaraan wij met deze meenen te hebben voldaan. WEER EEN RUIT INGEDRUKT. Donderdagavond is weer een ruit inge drukt bij drukkerij; v. d. Haagen, Spoor straat. Eenige jongens stonden daar van 's avonds voor den winkel zich te ver maken en spelenderwijs gaf toen een van die vlegels zijn vriendje een duw, waar door hij: met rijn fiets door het raam viel. Dit is dus in korten tijd de tweede maal dat er een ruit van dezen winkel, door kwajongens vernield' werd. Zien de ouders nog niet dé wensdhelijkheid! om hun kin deren het flirten in de Spoorstraat te ver bieden? GEMEENTERAAD. Verschenen ls een vervolgagenda van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 12 Augustus 1930, des namiddags 8 uur. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 8 Juni 1930 tot aankoop van grond van den Staat Afschrift van het Kon. Besluit van 18 Juli 1930, no. 163, waarbij tot wederopzeg ging vergunning wordt verleend, dat het onderwijs aan de scholen 7, 8 en 9 en aan de op te richten centrale school voor het 7e en eventueel 8e leerjaar, minder dan zeven achtereenvolgende leerjaren zal om vatten. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond! aan de N.V. Zeebad Huisduinen en tot het garan deeren van de rente eener door genoemde N.V. te sluiten geldleening ad 48.600. Subsidie. Voorstel om de Algemeene Oranjever- eeniging dit jaar een bijdrage te veriee- nen van 800.—. Overneming grond. Voorstel om van J. Giltjes om niet een stukje grond te aanvaarden. Ter visie. Ter visie ls nog gelegd de opgaaf der verpleegkosten van het Marinehospitaal over het 2e kwartaal 1930. Subsidie Alg. Oranje-Verceniglng. 331. en W. stellen voor aan de Alg. Uranje-Vereeniging voor het jaar 1930 ean subsidie te verieenen voor bijdrage ia de kosten der viering van de feestdagen van het Koninklijk Huis. Overdracht van grond. B. en W. stellen voor van den heer O. Giltjes gratis te aanvaarden een stuk grond, ter grootte van 5 MJ. Verkoop van grond aan de N.V. Zeebad- Hulsduinen, enz. Door de Economische Oommissie werd een schrijven, vergezeld van een plan, toegezonden, betreffende bevordering van den bouw van woningen te Huisduinen, met verzoek, wanneer wij ons in het al gemeen met dat plaD konden vereenigen, de behandeling daarvan te bespoedigen, opdat de exploitatie in Mei 1981' zou kunnen aanvangen. Wij hebben hierover het advies van den Directeur der Gemeente-werken in- gewonnen en na over dit plan met ge noemde Oommissie te hebben gecorres pondeerd, ontvingen* wij van de N.V. Zee bad-Huisduinen de officieels aanvrage om eenige aan de Gemeente toebehoorende gronden, voor zoover noodig, aan haar te verkoopen, en tevens de rentegarantie, zooals die bij Raadsbesluit van 21 Decem ber 1920 is verleend, voor het vóór 1 Januari 1923 geplaatste aandelenkapitaal, ad f 51400, ook te doen gelden voor het nog te plaatsen aandeelenkapitaal, ad f 48600. Ook omtrent deze aanvrage hebben wij het advies ingewonnen van genoemden Directeur. In zijn siot-advies komt deze hoofd ambtenaar tot twee bedragen, door de N.V. Zeebad-Huisduinen aan de Gemeente te betalen, n.1. voor plan A f 10600 en voor plan B f 98Ü0. De Oommissie van het Grondbedrijf, hierover gehoord, geeft als hare meening te kennen, dat de kosten van het maken van verharde toegangen aan den Duinweg en Tuintjesweg naar de woningen en het parkeerterrein, ad f 500, in laatstgenoemd advies van \den Direoteur genoemd, en aan de N.V. in rekening te brengen, nader door Burgemeester en Wethouders dienen te worden bepaald, in overleg met ge noemde N. V., en dat het gewensaht is, nu de N.V. met haar Architect in nader overleg wil treden om al dan niet den geheelen grond te bebouwen, aan haar, binnen een te stellen termijn van drie maanden, de keuze te laten den grond te aanvaarden, hetzij volgens plan A, hetzij volgens plan B. Ons Ooilege kan zich hiermede wel vereenigen. Wat betreft het verzoek der N.V. om de rente-garantie ook te verieenen voor het resteerende aandeelenkapitaal, ad f 48600, deelen wij U mede, dat de Raad dd. 21 December 1920 heeft besloten aan de aandeelhouders der genoemde N.V., mits de aandeelen genomen zijn binnen drie jaar na de oprichting,voordenduur van 50 laren te garandeeren eene rente van 6°/o, tot een maximumbedrag van f 6000, bij een gestort kapitaal van 1100000, welk rente-bedrag telkens proportioneel wordt verminderd, wanneer het gestorte kapitaal op 81 December minder bedraagt dan f 1QÜ000. Nu was binnen drie jaar na de oprich ting slechts een bedrag van f 51400 aan aandeelen genomen, zoodat voor bet thans nog te plaatsen aandeelenkapitaal, ad f 48600, geen rentegarantie bestaat, tenzij die garantie alsnog verleend wordt. Daar tegen nu bestaat bij ons geen enkel be zwaar, mede omdat de flnancieele positie van de N.V. zich in gunstigen zin ont wikkelt en omdat hetgeen in 1920 werd aangevoerd voor het geven van flnan- cieelen steun ln dezen thans nog ten volle geldt. Voorgesteld wordt thans ondershands te verkoopen aan de N.V. Zeebad-Huls duinen alhier, voor het bouwen van 28 woningen en 15 auto-boxen, het maken van 2 tennisbanen en voor plantsoenaan- leg en wel naar keuze van genoemde N.V. a. de perceelen samen pl.m. 1.40.00 H.A., nader aangeduid op het plan, gemerkt A, voor de som van f 8600, of b. de perceelen pl.m. 1.27.00 H.A., nader aangeduid op het plan, gemerkt B, voor de som van f 7700. De N.V. geeft binnen drie maanden na goedkeuring van dit besluit aan Burge meester en Wethouderp dezer gemeente te kennen, welk plan zij zal aanvaarden. Aan den verkoop zijn verder eenige, nader omschreven voorwaarden verbon den, terwijl verder voorgesteld wordt de rentegarantie ook van toepassing te doen zijn op het restant van het aandeelen kapitaal zooals boven omschreven is. Cursus ln Oude Talen. Uitbreiding van leerlingen? B. en W. schrijven aan den Raad: In ons voorstel van 20 Augustus 1929 gaven wij in overweging den Cursus in Oude Talen op den bestaanden voet voor het cursusjaar 1929/1930 te handhaven, waarmede u zich in uwe vergadering van 10 September 1929 vereenigde. Wij gaven toen reeds te kennen, dat het in ons voor nemen lag in het begin van het jaar 1930 het voortbestaan van den cursus opnieuw onder de oogen te zien. Nadat over deize aangelegenheid het oordeel van de Com missie van Bijstand.' voor het Onderwijs te onzer kennis was gekomen, hebben wij den heer Dr. O. J. Vinkesteijn, Inspecteur der Gymnasia, tot een bespreking uitge- noodigd. Bij deze bespreking zegde de In specteur der Gymnasia toe te zullen na gaan of er maatregelen zouden zijn te treffen, waardoor het vermeerderen van het aantal leerlingen van den cursus zou kunnen worden bevorderd. Op grond van het uitgebrachte rapport wil het ook B. en Wvoorkomen, hoewel zij op den voor grond stellen, dat een groote toeloop tot den cursus ook dan nog niet moet worden verwacht, dat het gewenscht is art. 12 der erordening tot regeling van den van ge meentewege te geven cursus in oude talen zoodanig te wijzigen, dat het 5e lid wordt gelezen als volgt: „In bijzondere gevallen kian op voorstel van den Directeur aan andere personen dan de in het 8e en 4e lid van dit artikel bedoelde leerlingen door Burgemeester en Wethouders toelating tot den cursus wor den verleend". Door deze wijziging wordt de mogelijk heid geopend dat in het vervolg ook an dere leerlingen dan zij, die bij den aan vang van het cursusjaar zijn toegelaten tot de vierde klasse der Rijks Hoogere Burgerschool, tot de eerste afdeeling wor den toegelaten. De Inspecteur der Gymnasia ls blijkens zijn bovenaangehaald schrijven van mee ning, dat het maximum schoolgeld, voor de derde afdeeling, bedragende 60.— per jaar, veel hooger zou kunnen gorden ge steld. Met den Directeur van den cursus zijn wij van oordeel, dat het niet juist gezien zou zijn het schoolgeld op te voeren, om dat dit den toeloop van leerlingen zou tegenhouden. Naar onze meening moet het schoolgeld dan ook op de in de bes- betreffende verordening genoemde be dragen gehandhaafd blijven. Verder zal door u, ingevolge art. 18 van bovenaangehaalde verordening, vóór 1 September a.s. een beslissing ihoeten wor den genomen omtrent de vraag of de cursus ook voor het volgend cursusjaar doorgang zal vinden. Uit een van den wnd. Directeur ontvangen opgave blijkt, dat het aantal leerlingen voor den cursus 1980/31 zal zijn voor: de le afdeeling 4, de 2e afdeeling 2, de le afdeeling 1, terwijl 16 Augustus a.s. nog één leerling van den thans loopenden cursus staatsexamen moet afleggen, welke leerling, bij eventueel niet-slagen, wellicht zal terugkomen. Een oproeping voor aan gifte van leerlingen heeft thans, met het oog op de hierboven besproken wijziging der verordening, nog niet plaats gevonden, zoodat het niet ls uitgesloten dat het aan tal leerlingen nog eeniszins toeneemt. Hoewel het aantal leerlingen niet groot is, meonen wü, mede met het oog op het nog steeds aanhangige wetsontwerp in zake het voorbereidend Hooger en Alge meen Vormend Middelbaar Onderwijs, den cursus ook voor het cursusjaar 1930/1981 weder te moeten handhaven. Benoeming van directeur en leeraar zal dan wederom voor een jaar moeten geschieden. In dezen geest stellen B. en W. voor te besluiten. MEERDERE SCHOOLRUIMTE OOMENIUSSCHOOL. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 26 Febr. en 1 Maart 1929 werd ons voorstel om ten be hoeve der Heldersche Sohoolvereenlging over te gaan tot het l>ouwen van een twee tal lokalen op de o. 1. school no. 14 aan gehouden en werd op aandrang van een der leden der Commissie van Bijstand v. h. Onderwijs besloten, dat nog nader over leg met het 'bestuur der genoemde Veree- nlging zou plaats hebben, om zoo mogelijk te komen tot een voor de gemeente minder kostbare oplossing. Dit overleg heeft plaats gehad, doch in middels kwam de zaak in een geheel nieuw stadium door uw besluit, om school 11 to ontruimen en een nieuw schoolge bouw op te richten in het Tuindorp. School 11 voor de ComenlusschooL De mogelijkheid werd daardoor geopend, dat zonder veel kosten een gedeelte van de ontruimde school 11 in gebruik zou kunnen worden genomen door de Helder sche Schoolvereeniging. Waar het zich destijds liet aanzien, dat de Tuindorpschool 1 Sept. 1930 wellicht gereed zou kunnen zijn, vonden wij het Schoolbestuur bereid zijn aanspraak op meerdere schoolruimte nog tot dien datum op te schorten, nadat wij nog de toezeg ging hadden gedaan, dat in ieder geval op 1 Sept. 1930 over één lokaal voor handen- aribeid zou kunnen worden beschikt Sinds het indienen van de beide verzoe ken voor het inrkhten van een lokaal voor handenarbeid en het bouwen van een lokaal voor het 7e leerjaar, is reeds een zeer geruime tijd verstreken. Op eerstbe doeld verzoek beslisten Ged. St. in beroep, dat de gevraagde medewerking moest worden verleend, terwijl wat het tweede verzoek betreft, door den Minister van O., K. en W. werd uitgemaakt, dat het School bestuur terecht door het Gemeentebestuur aangeboden Schoolgebouw aan de School straat had geweigewl Op grond van het vorenstaande waren wij van oordeel, dat thans van de zijde van het, Gemeentebestuur niet op langer uit stel kon worden aangedrongen en gezorgd moest worden, dat het Schoolbestuur 1 Sept. ajj. over de noodige schoolruimte kon beschikken. Weigering van den Inspecteur aan deze oplossing mede te werken. Waar de nieuwe school in het Tuindorp pas 1 September 1931 in gebruik zal kun nen worden genomen, zagen wij,, zonder noodeloos hooge onkosten, geen andere mogelijkheid dan door reeds dadelflkTwee lokalen der o. 1. school 11 te ontruimen, en twee klassen dezer school voor den duur van het cursusjaar 1980/1931 onder te brengen in het gebouw der voormalige Normaalschool aan de Kolensteeg. Het schoolbestuur bereid tot opschorting. olïilr0fr W2 meenden evenwel dat P ,k011 wordeo Wij stellen het op prijs, dat de Inepeo. N i e t 2 lokalen van school 11 Wor. a. den in bruikleen gegeven, zooals"k de bedoeling lag, doch één lokaal van school 11 en één daarboven gelegen lokaal van school 14, beide grenzende aan de Co- menlussohool, worden in eigendom afgestaan met de daarbij beboerende zol derruimte; b. deze lokalen met bijbehoorende gan gen worden in overeenstemming gebracht met de inrichting der Comeniussohool; o. de muren van de bestaande Oome- niussohool worden afdoende vochtvri] ge* maakt; d. medewerking wordt verleend voor het verkrijgen van een speelplaats. De beid© eerste voorwaarden toegestaan; de twee laatste oa- aanvaardbaar. Hoewel de kosten van het onder a. en b. genoemde niet onaanzienlijk hooger zouden komen dan het inrichten van twee lokalen van school 11, achten wij deze voorwaarden aanvaardbaar. Overwegende bezwaren hebben wij evenwel tegen de beide andere. De werkzaamheden onder d. genoemd behooren nJL tot de normale wet teljjke taak van het Schoolbestuur zelf, dat de kosten daarvan kan bestrijden uit de exploitatie-vergoeding ex art. 101 der L.0. wet 1920. Verder komt het ons onjuist voor de gemeente vooraf te binden o®. trent het verieenen van medewerking voot het verkrijgen van een speelplaats. Deze belde laatste voorwaarden, die roet de zaak waarom het gaat niets hebben uit te staan, maken op ons sterk den indruk, dat het Schoolbestuur wil trachten te pro- i'Heeren van de moeilijkheden, waarin de gemeente is geraakt. Wij achten een der gelijk element in de verhouding tusschen een gemeentebestuur en het bestuur eener bijzondere school hoogst ongewenscht en vinden ook uit dit oogpunt deze voorwaar den onaannemelijk. Onzerzijds hebben wij daarna, ln over leg met de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, aan het Schoolbestuur het volgende voorstel gedaan. Nieuw voorstel van het gemeente bestuur. De gemeente accepteert de onder a. en b. gestelde voorwaarden met dien ver stande, dat niet pas 1 September 1981 de beido lokalen worden ontruimd, maar dat 1 Sept. 1930 één lokaal, t. w. het lokaal van school 14, en 1 Sept. 1981 het daaronder gelegen lokaal van. school 11 wordt ont- jruimd, Voorloopig zou dan een tijdelijke afscheiding in school 14 worden gemaakt, terwijl vóór 1 Sept. 1931 alles definitief ln orde zou worden gebracht. - Wh konden dit voorstel doen, omdat wij van den Inspecteur van het L. O. de toe zegging hadden, dat deze zich niet zou verzetten tegen het voor één Jaar onder brengen aan de Kolensteeg van één klasse van school 14, n.1. de klasse van Mej. Ruijmgaart (6e klasse). Afgewezen door het Schoolbestuur. Hoewel aan dit voorstel voor 't School bestuur bóven zijp eigen voorstel het voor deel was verbonden, dat reeds dadelijk met 1 Sept. as. over één lokaal kon worden beschikt, heeft dit bestuur bij een min of meer verontwaardigd gestelden brief elke verdere onderhandeling afgewezen. Bij wijze van ultimatum wordt geëischt inwil liging der voorwaarden, of twee lokalen van school 11 „volgens de bestaande af spraken" op 1 Sept. 1930. Als dit laatste niet gebeurt dreigt het Schoolbestuur met een audiëntie bij den Minister. Wiji merken hierbij terloops op, dat het hardnekkig vasthouden aan zijn eigen voorstel, hoewel dat van ons, wat de kwes tie zelf betreft dezelfde oplossing bie dende, reeds per 1 Sept. as. de beschik king over een lokaal geeft, niet den in druk wekt, dat de behoefte aan meerdere schoolruimte zeer urgent la Verdere correspondentie gestaakt Het spreekt vanzelf, dat wij na ontvangst van het zoo even bedoelde schrijven van verdere onderhandelingen, met het School bestuur hebben afgezien, waarmede thans de volgende toestand ls ontstaan. De gemeente is wettelijk verplicht twee lokalen te verschaffen en heeft toegezegd (zulks in tegenstelling met de door het Schoolbestuur bedoelde „afspraken") ln ieder geval met 1 Sept. 1930 één lokaal voor handenarbeid beschikbaar te stellen. Wij zijn bereid u voor te stellen dadelijk twee lokalen van school 11 te ontruimen, doch de Inspecteur kan hiervoor zijn me dewerking niet verieenen. Het Schoolbe stuur vraagt inwilliging van a 1 zijn voor waarden of twee lokalen van school 11. De Inspecteur kan er genoegen mede nemen, dat één klas van school 14 tijdelijk wordt overgebracht naar de Kolensteeg. B. en W. staan een lokaal van «chool li af. Onder deze omstandigheden stellen wil u, in overeenstemming met de Commissie van Bijstand, voor het aan de Oomenlus- school grenzende lokaal van school U ontruimen, één klas van school 11 onder te brengen in een lokaal van school 14 en de klas van Mej. Ruijmgaart voor het cursusjaar 1930/1931 over te brengen in een der benedenlokalen van de voormalig® Normaalschool aan de Kolensteeg, nadat daarvoor de ingevolge het Bouwbesluit noodige dispensaties zullen zijn verkregen- Een en ander wordt in de Bijlage nader toegelicht. De kosten dezer verbouwing worden, geraamd op 1200. De Inspecteur van het L. O. achtte even wel deze oplossing van zóó ingrijpenden aard voor het onderwijs aan school 11, dat hij meende zich daartegen ernstig te moe ten verzetten. Hiermede was de door ons gedatihto re- ,Vttn de baan, aangezien daarvoor Jin6feWe?iri,^van' den inspecteur, die S£eTo g® het Bouwbesluit verschillende ponsaties moet verieenen; onmisbaar ls. traün een**e oog kon worden in geslagen, was in deze omstandigheden te trachten het Schoolbestuur tot verder uit- teur zich, toen de zaak in dit stadium waa gekomen, hoewel ongevraagd, als bemid delaar heeft opgeworpen. Het Schoolbe- stuur verklaarde zich op zijn aandrang be> reid zijn aanspraken nog één jaar op t.e scborten, maar stelde daarbij de volgende voorwaarden:

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 14