MET DE NAUTILUS VOOR JAN MAYEN TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN - Men verzoekt ons nu te willen mededee- I len, dat dit concert niet op Donderdag 14, maar op Woensdag 13 Augustus zal ge geven worde, tevens dat no. 3 van het pro- DINSDAG (1 AUGUSTUS 1930. Is een »lo voor piston docï Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 12 Aug21.00 uur. Woensdag 13 20.58 Onze stadgenoot, de heer D. Kort, is henoeand tot leeraar bankwerker aan Ambachtsschool voor Bmmen en omstre ken. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. J. Prins, slaagde te Amsterdam voor het „Merourius"-diploma Fransche Han delscorrespondentie. Geslaagd voor het eerste deel van het Notarieel Staatsexamen onze stadge noot, de heer J. A. Korff. Onze vroegere stadgenoot, de heer D. Duinker, onderwijzer te Bloemendaal, deed' met gunstig gevolg examen voor de Hoofdakte. EEN GOUDEN BRUILOFTSPAAR. Vandaag, Dinsdag 12 Augustus, gaan de bruidsdagen in van het echtpaar van OoyenBruin, Jan in 't Veltstraat 56, d e 26 Augustus 50 jaar getrouwd zijn. De buurtbewoners hebben gemeend dit gou den huwelijksfeest niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en gisterenavond zagen we voor het perceel, waarin de bei de, nog in uitstekenden staat van gezond heid verkeerende oudjes wonen, een aller aardigste versiering aangebracht. Een eerepoort straalde met tal van gekleurde electrische lichtjes en de geheele gevel was in feestelijk groen gestoken. Ook inwen dig was het huis onderhanden genomen. Doch daarbij blijft het niet en al mogen we natuurlijk niet te veel verklappen, we kunnen nu wel zeggen dat dezer dagen nog een stoffelijk blijk van belangstelling aan het echtpaar zal worden aangeboden. Het is een sympathiek idee van deze buurtbewoners om het echtpaar op deze wijze, dit waarlijk zeldzame feest, onver getelijk te maken. DE STRANDFEESTEN TE HUISDUINEN. In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds een en ander vermeld omtrent de morgen te Huisduinen te 'houden strandfeesten. Het programma dat te half twee aan vangt wordt geopend met demonstraties van de Heldersche Reddingbrigade, ter wijl er tevens zwemwedstrijden over 100 meter zijn georganiseerd. Daar eenige Duitsche badgasten medewerking hebben toegezegd kunnen wij hier morgen, zij het «op kleine sohaai internationale zwemwed strijden hebben. Eveneens te half twee begint de wed strijd in het maken van zandfiguren voor kinderen der badgasten en van leden van „Helder's Belang". Na afloop 'hiervan treedt om half vijf in „Dennenheuvel" een goochelaar op, waarna om 5.15 de prysuit- „eeling plaats vindt van den wedstrijd in het zandvormen, hetgeen eveneens in „Dennenheuvel" zal geschieden. Hiermede is het programma geëindigd. De onthulling van het monumemt door een commissie uit de burgerij aan „Helder's eiai.g" aangeboden, wat te Huisduinen zal p.aats vinden, zal geschieden op een „ader te bepalen datum. Op dien datum zal dan tevens getracht worden een avond concert door een der plaatselijke muziek corpsen te doen geven. GOEDKOOPE TREIN NAAR AMSTERDAM. Op Dmsdag 19 Augustus a.s. zal er een goedkoope trein rijden naar Amsterdam, waurvaii de passagiers een bezoek kun nen brengen aan het Koloniaal Museum. De prijzen voor heen en terug bedragen van Den Helder tot en met Heer-Hugo- .vaard 2e kl. 2.55, 3e kl. 1.90. In deze prijzen is de toegangsprijs voor het Kolo- ïiaal Museum inbegrepen. Het Museum is eopend van 1017 uur. De deelnemers kunnen zich tegen regen verzekeren. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal vangt aan heden (Dinsdag 12 Aug.) en wordt gesloten Maandag 18 Aug. 1930, ten 15 uur of vroeger. Dienstregeling. Den Helder, vertrek 7.49 uur; Anna aulowna, vertrek 8.05 uur; Schagen, ver trek 8.18 uur; Amsterdam C.S., aankomst .1.34 uur. Amsterdam C.S., vertrek 21.10 uur; Schagen, aanokmst 22.25 uur; Anna Pau- wna, aankomst 22.36 uur; Den Helder ikomst 22.50 uur. DE DOUCHE-BAD INRICHTING. Wegens het verrichten van herstellings werkzaamheden zal de douche-bad-inrich- tóng der Marine, van 16—25 Augustus buiten gebruik zijn. HELDER S FANFARECORPS. Rectificatie. In onze courant van Zaterdag j.1., heb ben wy vermeld, dat bovengenoemd corps een concert zou geven in de muziektent in net plantsoen op Donderdag 14 Augustus. Per AUTOBUS naar AMSTERDAM op DONDERDAG 14 AUGUSTUS. Retour slechts I 2.50. Kaarten GARAGE MOORMAN, Brak- keveldweg 62. Telef. 470. Spoed gewenscht. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. 4e bespeling Woensdag 13 Aug. 1930. 8 u.159 n.15. Morgenavond zal door Feike Asma het vierde orgelconcert in dit seizoen worden gegeven in de Ger. Kerk, Spoorstraat. Het progamma luidt: 1. Toccata und Fuga (D moll) J. S. üach 2. Koraalvoorspel Jan 7,wart 3. a. Marche Héroïque F. Bossi b. Idylle E. Bossi 4. Andante Cantabile W. Rea b. Variationen: „O Sanotissima" E. T. Chipp c. Andante S. Wesley 5. Marche Triomphale F. Tollig 6. Allegretto A. Guiilmant 7. 3 Geestelijke Liederen Feikie Asma a. „U bid ik aan, o Macht dier liefde". b. „Hoort gij1 die stemme". c. „De dierbre Heiland is nabij". BOOTTOCHT NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN. Morgen zal de derde trip naar de Zui derzeewerken plaats hebben, welke door de N.V. „Esona" wordt georganiseerd. De enthousiaste verslagen van hen, die aan dezen tocht hebben deelgenomen, maken een aanbeveling overbodig. Een groot voordeel van dit uitstapje is, dat men niet geheel en al afhankelijk is van het weer en zelfs met regen nog een belangwekken de tocht maakt. Niet waar, zelf zit men droog en de Zuiderzeewerken ziet men evengoed. Maar het is zooveel aardiger als het geheel met wat zon overgoten is en daar zullen wij maar op hopen. Voor prijs en vcut.ek ut- boot verwijzen wij naar de hedt 11 geplaatste advertentie. KONINGINNEDAG TE DEN HELDER. Men schrijft ons: De plaatselijke Oranjeverenigingen stellen alles in 't werk om den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar met een bijzonder feestprogramma te vieren. In voorbereiding is o.m. de samen stelling van een Historisch Allegorische optocht, welke gedurende de avonduren met een schitterende verlichting door Heldersch straten zal trekken. Vanzelfsprekend moeten daarvoor de middelen toereikend zijn en de mede werking voldoende. Episoden uit ons Vorstenhuis zullen op voorbijtrekkende praalwagens worden voorgesteld, waaronder de kroning en het huwelijk van H. M. de Koningin; een symbolische voorstelling van de ge boorte van H. K. H. prinses Juliana, etc. Herauten te paard, pages, edelmannen, alles betrekking hebbende op het Oranje huis, gaan in den stoet mede. De Helder sche Stedemaagd in boot of gondel, om geven door jongemeisjes in feestgewaad met bloemen en oranje gesierd, zal even eens worden voorgesteld. Men herinnere zich nog jaren terug hoeveel succes een soortgelijke optocht in Den Helder had, hetgeen nu voor het Oranje-Comité aanleiding is om, ter ver krijging vun een variëerend programma, den avond van Koninginnedag daarmede te vullen. Een groote rondgang wordt door de stad gemaakt door nieuw- en oud-Den Helder, langs tehuizen voor ouden van dagen, zoodat een ieder deze Historische Allegorische optooht kan zien voorbij trekken. Deze mededeelingen geschieden echter onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat er voldoende medewerking komt. Inderdaad een zeer goede gelegenheid voor verschillende plaatselijke vereeni- gingen, om hun vaandels en banieren achter slot vandaan te halen en zich daarmede bij den optocht aan te sluiten Alles wat voelt voor ons Koningshuis doe mede als hulde aan Oranje, onder wiens wijze regeering het Nederlandsche volk zich zoovele jaren heeft geschaard Deze regelen dienen speciaal om te verkrijgen, dat onze plaatselijke vereeni- gingen thans gevolg zullen geven aan den oproep, elders in dit blad gedaan, waarbij het bestuur hen uitnoodigt om a.s. Woensdag 18 Augustus, 's avonds 8 uur, tegenwoordig te zijn in het gebouw Musls Sacrum, Koningstraat. Wanneer daar voldoende belangstelling is en medewerking, dan zal Den Helder op Koninginnedag een mooi geslaagden Historisch Allegorischen optocht ver krijgen. In beperkte mate zal ervoorden plaatse lijken handel gelegenheid zijn om eenige voorstellingen op gebied van den handel in te lasschen. Hieraan zullen geen kosten verbonden zijn. Speciaal aandacht wordt er aan ge schonken om ook de kinderen op dien dag feest te laten vieren. In dit blad is reeds meegedeeld dat zoo mogelijk door een 500 kinderen de kleppermarsch zal worden uitgevoerd, waarbij gezamenlijk eenige liederen worden gezongen. De kinderen die aan de kleppermarsch mee doen ontvangen de kleppers gratis en mogen eveneens gratis op het feestter rein waar een openluchtvoorstelling wordt gegeven door acrobaten en leuke spe cialisten. Indien de finantiën zulks toe laten wordt hen bovendien een versna pering en een herinneringsmedaille uit gereikt. De Helderschen kunnen best feestvieren en hebben er wel wat voor over ook, eerst moet echter de lust tot meedoen losbreken, dan komen ze allemaal tegelijk en dan is het Oranjehoven zonder einde. Moge nu de 50e verjaardag van onze geliefde Koningin een spontaan gemeend Oranje boven worden. Kom Heldersche vereenigingsmannen. Kom op met uw vaandels en banieren, aw beste beentje voor en nu eens volop belangstelling ge toond voor het halve eeuwfeest van ons Vorstenhuis. Uw geestdrift, uw vaandels en banieren zij zijn er niet om stelsel matig te worden opgeborgen, zoo ooit dan is er nu gelegenheid om daarmede voor den dag te komen. De plaatselijke Oranjevereenigingen hebben zich verzekerd van goede voor lichting van een Historische Allegorische optocht, als daarmede samengaat uw aller voor dit doel onmisbare medewerking, dan vieren wij een Koninginnedag waarop allen met voldoening zullen terugzien. STEDELIJK MUZIEKCORPS. 189» 14 Augustus 1930. Donderdag a,s. zal hot 40 jaar geleden zijn dat bovengenoemd corps werd opge richt. Een niet alledaagsch feit, dat na tuurlijk niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Een kroonjubileum als dit zal door het corps op waardige wij zo herdacht en ge vierd worden. Namelijk Donderdag op de oprichtingsdatum door een concert in de tent in het Plantsoen en Zaterdag a.s. uoor een Feestconcert in Casino. Thans volge een korte terugblik, de ups and downs van bet corps in deze 40 jaren. Toen indertijd de Stafmuziek van onze Schutterij zaliger nagedachtenis! op geheven werd, zat men hier zonder een burgercorps, reden waarom eeni ge muziekliefhebbers de hoofden bij- elkaar staken om tot de oprichting van een dergelijk corps te komen. Het resultaat van de besprekingen was de op richting van „Helder's 11 armonlekapel" met aanvankelijk de volgende leden: gebr. Snaphaan, de la Fonteijne, Maigret, van Peursen, Droog en Barends, de eigenlijke oprichters. Wijlen de beer A. Dol, toen maals Stafmuzikant van de Marinekapel, werd bereid gevonden als Directeur op te treden. Van de eerste 15 jaren is ons, bij gebrek aan gegevens, weinig bekend, wel echter weten wij dat het corps niet veel groeikracht bezat en naar buiten maar weinig naar voren trad; bet was meer, om bet zoo eens uit te drukken, een vrienden clubje. Na den heer Dol hebben de heeren Weirnecke en Kramer eenige jaren de lei ding van de kapel gehad; laatstgenoemde komt de verdienste toe bet corps uit een moeilijke impasse bevrijd te hebben, toen ontbinding zeer nabij was. De heer G. J. H. J. van den Bogaerde is daarna met eenige tusschenpoozen een lange reeks van jaren directeur geweest; het muzikale peil ging in die periode beduidend vooruit en met succes werd ook aan concoursen deelgenomen. Het ledental echter varieer de van 25 tot 80 executanten, wel meer dan dan in de vorige jaren, maar toch heel ge ring als men in aanmerking neemt, dat de kapel een neutraal standpunt innam (en nog neemt). De mobilisatietijd was een zeer precaire voor H.H.K., toen vele leden onder de wapens werden geroepen. Men stond toen op het doode punt en muzikaal viel er groote teruggang te bespeuren. De heer v. d. Bogaerde was toen naar Helle- voetsluis gedetacheerd, zoodat men over hem niet de beschikking had; de functie van waarnemend directeur werd toen in het leven geroepen en als zoodanig heb ben eenigen tijd gefungeerd de heeren Sprink, de Greeff en Alex. Schenkels. Toch werd bet 25-jarig bestaan (in 1925) met veel feestbetoon gevierd en ontbrak het niet aan belangstelling; ook de toe kenning van het praedicaat „Stedelijk Muziekcorps" (in 1917) viel in dien tijd voor. Inmiddels was de kapel ook naar buiten met eere te voorschijn gekomen. Het eer ste concours waaraan H.H.K. deelnam tenminste voor zoover dat ons bekend is was dat in Purmerend, uitgaande van den N.-H. Bond in 1906, ondier directeur Wernecke, toen in de 3e afdeeling een len prijs werd behaald. In 1908, tijdens de feesten van het Vreemdelingenverkeer hier ter stede, ontging de kapel op het kantje-af een len prijs in de 2e afdeeling. In 1911 behaalde het corps zijn eerste lauwerkrans, door op het Nationaal Con cours te Nd.-Schar woude, behalve een len prijs in de 2e afdeeling, ook den len ©ere prijs te behalen. De twee volgende jaren werd, uitkomende in den Wesit-Frieschen Bond, te Berghout en Wieringen, den len Prijs in de le afdeeling behaald; te Wie- ringen met het hoogst aantal punten in concert en marsch (te Wieringen werd voor de eerste maal aan den marschwed- strijd deelgenomen). In 1916 werd te Pur merend beslag gelegd op den Wisselkrans van den N.-H. Bond, zijnde het corps dat de beste prestatie leverde. Maar deze trophee werd het volgend jaar op het con cours alhier verspeeld, niettegenstaande een goede le prijs werd behaald. We me- moreeren verder nog de concoursen te Beverwijk en Haarlem (in het Bronge bouw). In Oct. 1919 werd de heer Ter Hall di recteur van het corps, wat het begin was van een tijdperk van grooten bloei. Toen kwam het Stedelijk ook in aanzien, werd er rekening mede gehouden: bij jubilea, festiviteiten en andere evenementen, bet „Stedelijk" was aanwezig om een en an der op te luisteren. De concoursen te Alk maar (1922), Koog a.d. Zaan (1923), Beem- ster (1925) en Amsterdam (1926) bleken een groot succes en reeds in 1923 kreeg het corps een plaats in de Eere-afdeeling De bijna lQ_jaren, welke Ter Hall de lei ding had, vormen een climax in het corps- want ook inwendig ging het „Stedelijk" hard vooruit. In 1925 b.v. telde men niet minder dan 90 leden, waarvan een 60 orkestleden I Het 30- en 85-jarig bestaan (in 1920 en 1925) werd met grooten luister gevierd, waaraan min of meer de geheele burgerij door hare vertegenwoordigers deel had. De fraaie schelleboomen, het prachtige vaandel, de pauken, het zijn geschenken van de burgerij. Een groot succes waren de Zwitsersche feesten in Casino (in 1927); ook niet te vergeten de groote Sportdag en een idem Verloting (in 1924). We doen slechts enkele grepen om te laten uitko men hoe men het corps waardeerde en respecteerde. En toen de heer Ter Hall 1 Mei 1929 onze veste verliet, werd hij op feestelijke wijze uitgeleide gedaan. Treffend was de wijze waarop de scheidende Directeur ge huldigd werd, maar verdiend was het. Hii vond een waardige opvolger in den huldigen functionaris, den heer Pala, die evenals zijn voorganger, zijn beste krach ten aan het Stedelijk wijdt, Ongetwijfeld bezit hii de noodige capaciteiten voor het leiderschap, ook de toewijding, en gezegd kan dan ook wel worden, dat het Bestuur geen misgreep heeft gedaan door hem te benoemen. En nu gaat aanstonds het corps zijn 40- jarig bestaan vieren; laat 'het op beschei den wijze zijn, maar dan toch feestelijk! Van de bovengenoemde 7 oprichters is thans nog de heer D. J. Snaphaan de eenig overgeblevene, die al die jaren onafgebro ken lid is geweest, waarvan 32 jaren pen ningmeester! Onder de veteranen onder de huidige leden noemen we nog de heeren Grooff, Broekhuizen, J. en K. Bruijn, A. Dól, Verschoor, Oost, van Heijst en Flens, die er al heel wat dienst jaren hebben opzitten. En, merkwaardig genoeg, juist deze oudjes zijn de trouwste repetitiebezoekers! Van de bestuursleden heeft de heer Esselman (als voorzitter en secretaris) steeds zijn best gedaan de ver- eeniging in bet goede spoor te houden; hij maakte de moeilijkste periode mee, maar niets was hem te veel wanneer het ue belangen betrof van „het Stedelijk". Ook ue huidige voorzitter, de heer Jac. Bruijn, die het grootste deel van zijn lid maatschap een bestuursfunctie vervuld heeft, is een werker voor zijn corps, waar mede we in een adem noemen den heer Oost, den secretaris, die als zoodanig van Engeisdorp Gastelaars opvolgde. Laatst genoemde was als bestuurder en blazer een zeer uitnemende kracht. Ook de heer Groen was indertijd als voorzitter de rechte man op de rechte plaats, maar hij is hier te kort geweest om zich voldoende te doen gelden. Wellicht hebben we enkele namen ver geten, men vergeve dat ons, omdat, dit artikel la improviste geschreven is. We wenschen van deze plaats het „Ste delijk Muziekcorps" een feestelijken avond, welke wel door velen zal bijge woond worden. Een feestconcert Ter .gelegenheid van het 40-jarig be staan der vereeniging zal op Donderdag 14 Aug., des avonds van 8.30 tot 10 uur in de muziektent, Julianapark, een con cert worden gegeven. Het programma luidt: 1. Jubileum-marsch Joh. r. Fala Opgedragen aan het Sted. Muz.korps, Ier gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan. 2 Dichiter und' Bauer. Ouv. par. Suppé 3. Tres Jolie. Wals E. Waldteuffel 4. En Garnison. Fant. J- B. Minne 5. Les cloches de Corneville. Fant. sur de Op. d* E- Planquette 6. Hulde aan den Vrede. ONDER DEN INVLOED. Gisterenavond werd door een tweetal agenten in burger een man gearresteerd die op het Koningsplein onder den invloed van sterken drank verkeerde en met een mes escapades uithaalde. De man werd ingerekend en naar het politiebureau gebracht. Een en ander bracht nogal veel publiek op de been. EEN AANRIJDING. Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf heeft er in de Spoorstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een tweetal fietsers, die te wijten was aan onachtzaamheid van een der wielrijders, die links van den weg reed en bovendien achterom keek. Deze onvoorzichtige fietser kwam in botsing met een transportrijwiel en hij moest zijn onoplettendheid boeten met een sterk verbogen achterwiel. Het transport- rijwiel, dat waarschijnlijk van deugdelij ker makelij-was, mankeerde niets. VAN EEN MACHTELOOS ZEILJACHT JE. Zondagmiddag was een zelljachtje op het Marsdiep aan het spelevaren. Toen het scheepje weer de reis naar Den Helder wilde maken, bleek het daartoe, door den stroom, niet in staat, zoodat het assistentie in moest roepen. (Van onzen bjjzonderen correspondent) Slot. De Zeven Hollanders Baal. De „Nautilus" draagt blijkbaar het mooie weer aan zijn voorsteven. Want wanneer wij ter hoogte van de Zeven Hol landers Baai zijn aangekomen, ligt de mist, die bij bet verlaten van Walrusbaai op ons neerplofte, weer achter ons en hebben wij weer helder zonlicht. Wij komen een 1500 meter uit den wal ten anker en zetten een jol uit waarmee louter toeval zeven Hollanders naar den wal gaan, waaronder ondergeteekende. Het tafereel voor ons is een geheel an der dan dat van Walrusgat. Het is niet somber, al is de schoonheid ervan bijna beangstigend. Op den achtergrond een puntig duizend meter hooge berg. Op den voorgrond een gestolde lavastroom, waarin de zee de kleine baai uitvrat, met hooge steile oevers. De kleurenpracht van het geheel is even schoon als oorspronkelijk. Een mengeling van rood, bruin, groen en lavagrijs. Achter me zie ik op de blauwe zee de „Nautilus" in zijn sombere oorlogs kleur voor zijn anker rijden, over alles koepelt zich een azuren lucht met lange, witte wolkenpluimen. De indruk die deze kleine baai maakt is in het geheel niet bar of onherbergzaam. Er is veel meer plantengroei te zien buiten de mossen determineerden de bo tanici er 43 bloeiende planten dan te Walrusgat. Wanneer wij den jol-op het strand ge trokken hebben het valt heel wat stei ler af dan het Huisduinensche vinden wil direct een dood jong zeehondje en een Schotsche blaas, door een visscherman ergens verloren. Tusschen de rolsteenen liggen hier en daar walvisohbotten, op de hoogwaterUjn weer veel Siberische boom stammen. Hoog op den lavarotswand staat het kruis, het doel van onze landing, dat wii reeds ver uit zee waarnemen. Naar den lavawand toewandelend strui kel ik bijna over een vossenval, welke echter niet ingesteld is. Dan klimmen wij naar boven, naar het kruis toe. Boven ge nieten wij andermaal van de bijzondere schoonheid van het panorama, dat een mistregenboog in bet Noorden nog weer kleurrijker maakt. Een vlakke bodem is hier niet. Niets dan een© verassching van lavablokken en gaten. Maar overal op en tusschen groeit bet meer dan 12 cM. dikke mos en tallooze bloempjes, wier diepe kleuren het mos tapijt bijzonder aantrekkelijk voor het oog maken. We liggen er even op uit te puffen en een matroos zegt, zeer terecht: „tapij ten in het koninklijk paleis kunnen niet zoo zacht zijn als dit mos". Neen, en ook niet schooner van kleur en patroon. Dan gaan wy naar het kruis, dat de Oorienry'ksch© Arctische expeditie van 1863 oprichtte op de graven, die zjj meen- de dat van Outgert Jacobszoon en de zij nen waren. 0ostenriikers hebben hun werk goed gedaan; zy hebben zooveel lavablokken op n!iJi06,11 ,n°2 °Pen liggende graven gesta peld, dat zelfs met licht tusschen de stee- nen spiedend liggend op den buik mets van eenag menschelyk overblijfsel is ïwEronder sluimert slaapt ge rust. Geen vos of beer zal zyn grafrust schaden. Op het groote houten kruis is een bronzen plaat bevestigd, waarop ge schreven: Den sleben Holldndische Seeleute, welche im Jahre 163i hier ilber- winterten und verun.qlilckten. Von der Oesterrelchischen Expedltlon 1882—1883. Het wordt mij wee te moede wanneer ik aan het sedert verongelukte Oostenrijk denk. Maar al rusten hier niet Outgert Jacobs zoon en zijn zes kameraden, hier slapen in alle geval menschen den eeuwigen slaap. Menschen, die werkten en zwoegden ver van huis en ver weg in een eenzaam graf werden neergelegd. Nooit wederkeerden naar hen, die hen liefhadden en die turend op het havenhoofd staarden naar het bin nenvallende schip. De eeuwige zee zingt hun graflied nu eens zachtjes als de golfjes kabbelen tegen het strand, dan weer brullend als de poolstorm baar op zweeft tot waterbergen, die donderend breken op de kust. Hallo, Hallo, Jan Mayen! We zijn aan boord terug. De le officier rapporteert den commandant, dat graven en kruis nog in uitstekenden staat zijn, W ij halen het anker op en stoomen verder. Nog eenmaal zullen wii op Jan Mayen mannen aan wal zetten. Ons doel is het Radiostation aan de andere zijde, dat wij de laatste dagen zoo dikwijls om inlichtin gen hebben opgeroepen: Hallo, hallo, Jan Mayen. We hebben er een brief af te geven en een dankbetuiging, waaraan nog toegevoegd worden een vlerkante pot van de beroemde Schiedammer en een kistje Hollandsche sigaren. Om 8 uur 's avonds liggen wij voor Egg ?r,Uff\ „d"L Eier Hoogewal, ten anker. Vlak bij een 200 meter hooge krater die voor de helft in zee is gevallen, eon grootsoh gezicht. De. hooge wal is een vul- canische vlakte, zoo bar en verlaten dat daarbij vergeleken de Sahara die ik persoonlijk doorreisde een hof van Eden is. De jol met ditmaal slechts 5 man waarin dank zij de welwillendheid van den commandant ook weder ondergeteekende, gaat naar den wal, waar wy letteriyk in de armen vallen van de radiomenschen, die ons tegemoet zijn gesneld. Z« doen ons aanzitten aan een tafel, die bijna in elkaar zakt onder het gewicht der er op staande schotels ook walvischvleesch en ziln een en al harteiykheid. Wij mogen de 18 levende blauwvossen zien, die zij tydens de overwintering gevangen hebben en die voor hen een extra buitenkansje betee- kenen van drie duizend gulden de man, 6 verkoop-en ze aan de blauwvossenfar- mers voor de teelt. Het waren hun val- bij Walrusgat en Zeven HoJ- landersbaai gevonden hebben. „,411te.vroe« moeten wy' afscheid nemon wy krygen een heel stel briaven mee en aten onze gaven achter, die zeer gewaar- W™r°rïenL ?a,1°' Mo' Jan Mayen. We wenschen jullie sterkte tydens den tangen poolwinter, die komen gaat. B,

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9