kannewasser „DE LELIE" D. I. IINSEM1 SAM EN ZIJN SCHAT KONIJN's KAAS en BOTER. Buitenlandsch overzicht. 00ST-INDIË. BINNENLAND. Nr. 6845. EERSTE BLAD DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG H s M Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 4fL8 Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag De staking in Noord-Frankrijk. - De financieele toestand van Frankrijk. - Turksche troepen bezetten Perzisch gebied. - De onrust in Britsch-Indië. - De burgeroorlog in China. Een Estlandsch-Russisch grens incident. VROUWENKIESRECHT IN JAPAN. De burgeroorlog In China. De toestand te Kantsjou. De Amerikaansche consul-generaal te Kanton bericht, dat de Amerikaansche KONING KAREL II EN PRINSES HELEN A. Een dankbetuiging Koningin. aan FEUILLETON DE WERKING VAN KRAKATAU. Een herrezen eiland. Langeiland. Van Zaterdag op Zondag zijn 1170 erupties geteld. De hoogste be reikte 1650 meter. Van Zondag op Maan dag 1129 erupties; de grootste hoogte was 1600 meter. Het eiland Anak Krakatau ls weer bo ven water zichtbaar. Er zijn thans vier eruptiepunten, de seismische werking is zeer sterk. RELLETJE NA CHINEESCH- EUROPEESCHEN VOETBAL WEDSTRIJD TE SOERARAJA. Bij het eind van den voetbalwedstrijd tusschen Tiong Hwa en Excelsior te Soe- rabaja.jBBJke met 20 door Excelsior werd geiwonen, ontstond een hevige vechtpartij tussohen het Ohineesch en Europeesch publiek. De 21-jarige Samson werd door een Ohineesch toeschouwer zoodanig getroffen, dat hij in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Verschillende spelers van Excelsior werden gemoles teerd. De ppolitie voorkwam erger en ar resteerde een zestal belhamels. ZOMER 1930 47) „Ik geef hem een mep?" zeide de heer Molloy aarzelend. „Natuurlijk geef je hem een mep!" „Dat kan ik niet, schat," zeide de heer Molloy. „Dat heb ik nog nooit gedaan. Dolly toonde nu haar ongeduld, zooals alle vrouwen en Lady Maebeth hebben gedaan, als ze zien, dat hun plannen ge vaar loopen door de wankelmoedigheid hunner echtgenooten. „Stomme dooie vischjesvreter," kreet ze met gerechtvaardigden toorn. „Je praat, alsof je naar de universiteit moest om iemand een klap op zijn kop te leeren geven. Natuurlijk kan je het. Jij staat achter de keukendeur, he en Lij komt binnen, hè en dan verkoop je Lern er een, hè. Een kerel met één arm en zonder beenen zou het kunnen doen. En als je een opkikkeringetje noodig hebt, denk dan aan al het geld, dat in het reservoir op ons ligt te wachten." „Hè jal" zeide de heer Molloy wat op geruimder. HOOFDSTUK XXL Tante Isabella wijst dien weg. 8 1. Claire Lippett zat in de keuken van San Rafael en las „Pyke's Huisgezin". Het was een vriendelijke gewoonte van den heer Wrenn om haar iedere week op den dag van het verschijnen een nummer mede te brengen, zoodoende spaarde zij; een dubbeltje uit. Ze was alleen thuis, want Kay was in Londen om boodschappen te doen en de hoer Wrenn was, nadat hij haar het weekblad had overhandigd uit gegaan voor zijn spelletje schaak mot zijn vriend Cornelius. Ze dacht niet lang alleen te blijven. Thee-oekjes lagen op de tafel, gereed om geroosterd te worden, een koek, die ze zelf gebakken had1,, stond naast haar; en er stond ook een blikje ansjovis en al deze lekkernijen waren bestemd om het gehe melte te streelen van Snert Todhunter, haar vaste verkeering, die weldra op de thee zou kamen. In den regel hield „Pyke's Huisgezin" Olaire's geheele aandacht gevangen, want ze was een van de trouwste lezeressen; maar vanmiddag dwaalde ze telkens af, want er hinderde haar iets, dat zelfs „Vlammende Harten", van Cordelia Blair niet kon wegtooveren. Den vorigen dag was er een wolk over haar bestaan gekomen, die weliswaar nog niet allen zonneschijn had -weggevaagd, maar die dat toch in de naaste toekomst dreigde te doen. Ze had Snert naar haar moeder in John Street medegenomen om hem officieel voor te stellen en op den terugweg had ze de eerste schaduwen ont dekt. Er was Iets eigenaardigs in de houding van Snert geweest. Een imeisje, dat zich juist onder de meest romantische omstan digheden verloofd heeft, verwacht toch niet, dat de bewuste verloofde, als ze stijf naast elkaar op een omnibus zitten, voort durend op somberen toon praat over de onwijsheid van overhaaste huwelijken. Het doet haar verdriet en het verbaast haar, als hij haar mededeelt, dat vrien den van jaren her tot op dezen dag nog de overijldheid vain hun besluit oin te huwen betreuren. En als hiji, strak voor zich uitstarend, voortdurend voorbeelden noemt van beroemdheden, die een onge lukkig huiselijk leven leidden, dan veront rust haar dit allicht iets. En dit was do wijze van gesprekvoe- ring geweest, die Snert Todhunter gevolgd had op den terugweg, Claire, die zich nu enkel© feiten weer te binnen bracht, werd onrustig en bedroefd en zelfs het feit, dat Cordelia Blair haar held in een vervallen molen gieloodst had met schurken op de benedenverdieping en een lading dyna miet in den kelder, vermocht niet haar belangstelling te wekken. Zij sloeg luste loos de bladen oim en stuitte toen opeens op tante Isabella's raadgevingen aan haar vriendinnetjes. Rn niettegenstaande alles voelde Claire zich weer wat opgeruimder. Ze miste nooit een woord van wat tante Isabella schreef, want ze vond deze dame een aller- betrouwbaarste gids in alle wereldsdhe PRINS EN PRINSES TAKAMATSOE. He>t vertrek. Na een verblijf van tien dagen in ons land, zijn gisterenochtend |met den gewo nen staatsspoortrein van 10 u. 43 min. de Japansche prins Takamatsoe en zijn ge malin uit Den Haag naar Bremen ver trokken. In de Koninklijke wachtzaal van het station werd hun uitgeleide gedaan door graaf Du Monceau, grootmeester en opper- ceremoniemeester der Koningin, namens H. M. en door den minister van buiten landsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Prins Takamatsoe, die gisterochtend ons land heeft verlaten, heeft van Oldenzaal uit aan de Koningin een telegram gezon den, waarin hiji zijn eerbiedigen dank uit spreekt voor de 'hartelijke 'hulde, den prins en zijne gemalin hier te lande bereid- Een geschenk voor den Japan- schen Prins. Gisterochtend hebben Prins Takamat soe en zijn gemalin audiëntie verleend aan den heer H. Maarschalk, directeur van Philips Nlppom Radio Ltd., en dr. ing. N. A. Halbertsma, procuratiehouder van de Philips Fabrieken te Eindhoven. Hierbij werd den vorstelijken gasten een tweetal Philips ontvangtoestellen met luidspre kers aangeboden, bestemd voor ontvangst van de plaatselijke stations te Tokio en voor het ontvangen van buitenlandsche stations. De Prins en zijn echtgenoot© be tuigden hun ingenomenheid met dit ge schenk, dat voor hen een blijvende herin nering aan hun bezoek aan Nederland zal zijn. CORRESPONDENTEN VAN AMERIKAANSCHE BLADEN NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Vandaag en Vrijdag zal de handels attaché der Amerikaansche legatie, de heer Jesse F. van Wickel, met eenige Europeesche correspondenten der grootste Amerikaansche dagbladen op aanstichting van den heer J. J. Chabot, secretaris der verkeersafdeeling van de Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel, een bezoek brengen aan de Zuiderzee werken, waar de directie dezer werken de bezoekers zal rondleiden. NEDERLANDERS OP DE MIJN ALSTADEN. Moeten zich als Duitscher laten naturaliseeren. Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft den minister van buitenlandsche zaken gevraagd: 1. Is het den minster bekend dat in de korten termijn 1 September 1930 zaam zijn aan de mijn Alstaden, toebehoo- rende aan het Hibernla-Concern te Hern, de eisch gesteld wordt zich als Duitscher te laten naturaliseeren, daar zij anders op korten termijn 1 Sepeember 1930 zullen ontslagen worden? 2. Is de minister bereid, Indien hem deze zaak tot heden niet bekend is, ten spoe digste een onderzoek daarnaar in te stel len? 8. Is de minister bereid, krachtige po gingen aan te wenden om alsnog te voor komen, dat, om broodsgebrek te ontgaan, Nederlanders, die anders daartoe niet be reid zouden zijn, gedwongen worden, zich als Duitscher te laten naturaliseeren? moeilijkheden. En dit was heusch geen al te vleiend oordeel, want tante Isabella ge leek inderdaad een wijze loods, die de storm-gebeukte huikjes van haar mede burgers zachtkens stuurde en veilig deed varen langs de blanke klippen riffen des dagelijkschen levens. Als men wilde we ten, of je in de thee moest blazen of haar in den bestemden tijd moest laten afkoe len, dan wist tante Isabella dat onmid dellijk te vertellen. Als je een ernstiger onderwerp met haar wensohte te behan delen, als je de juiste beteekenis wenschte te doorgronden van een bloemengeschenk van een donkeren jongen man, dan kon ze je dat ook mededeelen en zelfs schreef ze aan ieder bloemke op zichzelf een verborgen en geheimzinnige betee kenis toe, waarover het zelf verbaasd zou staan. Moest een dame de hand drukken of alleen bulgen, als ze afscheid' neemt van een jongen man? Kon een heer een dame een doos bonbons ten geschenke geven, zonder van bepaalde bedoelingen ver dacht te worden? Moest ma altijd mede? Stelde men vóór juffrouw Jonesmijn heer Smith of mijnheer Smith—juffrouw Jones? En moest bij zulk een gelegenheid manheer Smith zeggen: „Aangenaam" „f „Blij uw kennis te maken." J ante Isabella had altijd het juiste ant woord. En alles, wat ze schreef, was van algemeen belang. Vandaag ook weer, Claire was nog nau welijks met haar lectuur begonnen, toen haar blik getroffen werd door een artikel denham) op8(^Iri^t: Tobstertje (Upper Sy- BLOEM EN MAG AZIJN BREEWATERSTRAAT 18 Er stond: „Tobstertj e (Upper Sydenham). Je ver telt me, kindje, dat de man, niet wien je verloofd bent, koeler wordt en wat je nu moet aanvangen. Kindje, er valt maar één ding te doen en dezen raad geef ik aan ai mijn vriendinnetjes. Je moet dien man op de proef stellen. Zie je, misschien is hij heelemaal niet verkoeld; misschien heeft hij alleen maar zorgen, die hem wat verstrooid doen schijnen. Als je hem op de proef stelt, dan zal je heel gauw achter de waarheid komen. Wat ik je nu voor- stol, zal je misschien wat grof toelijken, maar probeer het toch maar. Doe, al.srfr je een anderen heer uit je kring de voor- hein" zelfs een beetje met „Dan zal je spoedig genoeg weten, of deze jonge man nog wat om je geeft. Als hij dat doet, zal hij zenuwachtig worden. Misschien zelfs heftig. In den oertijd vochten ridders om de liefde voor hun dci'iTiG. Stel Herbert of Georg© ©en week op de proef en zie, of je hem niet in dlat vechtstadium krijgen kunt." Claire legde het tijdschrift met bevend- de handen neer. Het kon voor haar ge schreven zijn. Die tante Isabelle wist het toch maar. Ze sloeg altijd den spijker op den kop, v (Wewdt vemdgd) HELDERSCHE COURANT Om tot de bijlegging van de staking in Noord-Frankrijk te komen, hebben de vrij© vakvereenigingen uit twee districten in het Noorden van Frankrijk den minis ter van arbeid verzocht de oommissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, die de kosten van levensonderhoud zal vaststel len. Volgens een Parjjsoh blad hebben Dins dag 4000 textielarbeiders het werk weer hervat. Volgens een officieus bericht uit Rijsel moeten verscheidene werkgevers den werkwilligen woonvertrekken in de Van de 6000 stakers hebben er 1500 tot werkhervatting besloten. Zijl schrijven het mislukken van de beweging aan de com munistische politieke actie toe. De Dinsdagmiddag gehouden Fransche fabrieken hebben aangewezen. ministerraad heeft zich beziggehouden met begrootingszaken Minister Germain Martin zette uiteen, op welke wijze het begrootingsevenwioht diende te worden hersteld. Van 1926 tot 1980 waren de begrootingsposten met 13 milliard francs gestegen. De begrooting van 1930 wees een verdere stijging van de behoeften met vijf milliard aan verge leken met de voorafgaande begrooting. De begrootingsraming 1931 vereischte nieuwe sommen ten bedrage van zes milliard. Het besluit werd genomen, de begrooting aan een grondige herziening te onderwerpen zonder tot nieuwe belastingen of een lee ning over te gaan. De onderscheidene mi nisters hebben opdracht gekregen, de noo- dige maatregelen te treffen. gewekt en besloten werd het Perzische protest op scherpe wijze te beantwoorden. Turkije stelde o.a. den eisoh, dat tot wijzi ging van de grens zou worden overgegaan en dat den Turksohen troepen verlof zou worden gegeven op Perzisch gebied de Koerden te achtervolgen. Het Perzisch antwoord op die nota van Turkije, dat 10 Augustus werd gepubli ceerd, bleek afwijzend te zijn wat genoem de eischeu betreft. Op 11 Augustus besloot de Turksche ministerraad een ultimatum te stellen en van Perzië afdoende maatregelen te eischen tegen de grensoverschrijdingen door de Koerden In de Turksche nota, die in tamelijk scherpe bewoordingen was ver vat, werd Perzië verantwoordelijk gesteld voor de incidenten. bracht De tegenstanders zouden even sterk ztjni en elk 25000 man tellen. Ook vliegtuig-escadrilles nemen aan- den strijd deel. Volgens te Tokio binnengekomen be richten, zou de stad Hankau door commu nistische troepen bezet zijn. Na hevigen strijd zouden de communisten reeds Maan dag de stad' zijn binnengedrongen, waarna de regeerlngstroepen de stad moeten heb ben ontruimd Met de regeerlngstroepen zouden een groot deel der bevolking ge vlucht zijn Er zijn Dinsdag vier Fransche kanon- neerbooten te Hankau aangekomen ter bescherming van de Fransche onderdanen. Naar verluid van 'n betrouwbaar bericht, afkomstig uit zendelingenkringen, was de inneming van Tsjangsja, einde van de vorige maand gepaard gegaan niet de ver nietiging van honderden groote gebou wen. De buitenlandsche concessie echter bleef ongedeerd, dank zij de aanwezigheid1 van kanonneerbooten. Zestig gebouwen, die toebehoorden aan de buitenlandsche missies zijn geplunderd en verbrand; vooral de presbyterianen en de Noor- sobe missie hebben geleden. Er zijn zoo wat duizend inwoners van Tsjangsja ge dood. Turksche troepen hebben de Perzische grens overschreden en Oenchant bezet, ten Oosten van den berg Ararat, reeds vrij diep 'in Perzisch gebied gelegen. Over de voorgeschiedenis van dit ern stige conflict tusschen Turkije en Perzië, schrijft „De Telegraaf" o.m.: Door de overschrijding van de Perzische grens heeft de Turksche regeering uitvoe ring gegeven aan het dreigement, vervat in haar nota van 29 Juli aan de regeering te Teheran. In deze nota wees Turkije er op, dat de oproerige stammen der Koerden voort durend van Perzië uit invallen deden op Turksch grondgebied, om zich daarna weer in Perzië terug te trekken. Toen' reeds werd medegedeeld, dat de Turksche sol daten bevel hadden gekregen zoo noodig ook de Koerden op Perzisch grondgebied te achtervolgen. Inmiddels werden 50.000 Turksche soldaten en honderd vliegtuigen aan de grens geconcentreerd. Op 29 Juli had de prémier Ismet pasja, bij de uitreiking van diploma's voor de juridische faculteit, in tegenwoordigheid van de ministers van Oorlog en Buiten landsche Zaken een opzienbarende rede gehouden, waarin hij de Perzische regee ring van medeplichtigheid aan den op stand der Koerden beschuldigde. Terwijl dus, volgens de lezing van den Turkschen premier, tot overschrijding van de grens zou worden overgegaan en dit volgens hem nog niet was geschied, pro testeerde de Perzische regeering op 30 Juli te Ankara tegen schending van Perzisch grondgebied door Turksche troepen Hier door werd in Turkije groote ontstemming De toestand in Britsch-Indië wordt er niet beter op. Over den opstand van de Afridi's, aan de Noordwestelijke grens van Britsch-Indië, schreef de corr. van de Morning Post, Dinsdag ronduit: De toe stand is zeer hachelijk, daar de dorpsbe woners met de Afridi's gemeene zaak maken. Central News meldt uit Peshawar, dat honderden Afridi's in gevechten op de Noordwestelijke grens zijn gedood of ge wond. Ziji moeten thans een aanval voor bereiden op de stad Nowshera, op 24 mijl van Peshawar. In officieele kringen in Londen wordt thans gezegd, dat de op stand der Afridi's is te wijten aan revolu tionaire propaganda der extremisten uit Midden- en Zuid-Indië. Als concreet feit wordt genoemd, dat de extremisten klee- dingstukken met bloed bevlekt aan de stammen hadden vertoond, zeggende, dat de Britsche regeering rasgenooten van de Afridi's had vermoord. Men vreest, dat de opstand der Afridis ook zal overslaan op de andere grensstam- men. Naar Reuter uit Simla meldt, trekken de Afridi's, volgens de laatste berichten uit Peshawar, zich naar hun gebied terug. Den stammen der Orakzais, die zich be gonnen te roeren, is kenbaar gemaakt, dat elke samenhooping aan de grens een bom bardement zal uitlokken. Gisterenochtend is weer een conferentie Het E&tlandsche telegraaJ-agentschap meldt uit Reval: Een Russisch vliegtuig is eergisteren boven Estlandsch grondgebied versche nen, in de buurt van den Narwamond. Een Estlandsch marinevaartuig opende het vuur op het vliegtuig, dat de beschie ting beantwoordde. Vervolgens keerde het vliegtuig over de grens terug. Waar schijnlijk is het vliegtuig getroffen, daar men het kort achter de grens zag dalen. De Estlandsohe minister van buiten landsche zaken heeft bij den gezant der Sowjet-Unie tegen de herhaalde grens- schendingen door sowjet-vliegtuigen ge protesteerd. Het Japansche ministerie van binnen- landsohe zaken beeft aan vrouwen boven de 35 jaar het kiesrecht en de verkies baarheid voor de gemeenteraden ver leend. Dit is de eerste overwinning der Japansche suffragettes. Er hebben allerlei geruchten geloopen over het uitstellen van de kroning van koning Karei II van Roemenië, welke aanvankelijk op 21 September was be paald. Als de Daily Teleigraph goed is ingelicht, houden deze berichten verband met de verzoening tussohen den koning en prinses Helena, zijn gewezen gemalin, die nog steeds niet tot stand schijnt te zijn gekomen. Volgens het Engelsobe blad zou de minister-president Maniu 'ge weigerd hebben maatregelen voor de kro ning te nemen, zoolang de verzoening nog niet tot stand is gekomen en daarbij zelfs de kabinetskwestie hebben gesteld. Als de verzoening tot stand komt, moet de echtscheiding, waarbij het huwelijk van den koning en prinses Helena ont bonden was verklaart, te niet worden ge daan. Men zou daartoe dezen weg kiezen, dat men de echtscheiding ongeldig ver klaart op grond dat deze indertijd onder dwang tot stand is gekomen. gehouden tu^chen Gandhi, de twee pan- katholieke bisschop te Kantsjou in gevaar dits Nehru, Vallabhai Patel en mevr. Nai- - - J - 6 - du, de achtereenvolgende leiders van de Congrespartij', die thans allen te Jerafda gevangen zitten. Het onderhoud loopt over de eventu eel© staking van de ongehoorzaamheids beweging in Britsch-Indië en deelneming aan de Indische conferentie te Londen. Tengevolge van de censuur wordt thans eerst bekend dat in den nacht van Maan dag op Dinsdag langdurige gevechten bij Peshawar zijn geleverd tusschen de re geerlngstroepen en de Afridi's. Eerst bij het aanbreken van den dag trok de vijand terug. De dag van Dinsdag verliep verder kalm. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. verkeert. Kantsjou is door de rooden overgegeven en de bisschop en andere vreemdelingen worden bedreigd nu de nationale troepen zijn weggetrokken. Acht verpleegsters zijn uit Kantsjou te Kanton aangekomen. Gemeld wordt nog, dat de regeerlngs troepen Tsjangsja hebben ontruimd; her bezetting door de communisten wordt verwacht. Duizenden inwoners zijn ge vlucht. De gouveneur van Hoenan heeft dagelijks ongeveer 250 communisten ge marteld en terechtgesteld en de commu nisten hebben gezworen uit weerwraak alle jonge menschen tusschen de vijftien en vijf-en-twintig jaar te zullen vermoor den. Ook de berichten uit China zijn niet rooskleurig. Tussohen de troepen van de Chineesche nationale regeering en de Noordelijke legers is in de nabijheid van de spoorlijn Tienitsin-Foe-Kan een veld slag aan den gang. Van heide zijden wor den groote troepenmassa's in het vuur ge- Claire tobde. i „Bahl" zeide Claire.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1