N.V.Zeebad Huisduinen Badpaviljoen Hotel-Pension J.J. H. KOOPMAN CONCERT S0IRÉE DANSANTE si L VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930. Hr. Ms. Nautilus terug van Jan Mayen. Katholieke Landdag. 11~"1§ ZONDAG 17 AUG. van 3 tot 6 uur en van 8-11 uur MENU f 2.— Salade la maison Vermicellisoep Ossenhaas h la jardinière Ananas met slagroom Vruchten Dessert .fi AANGERAND. KONINGINNEDAG TE DEN HELDER. Dameskleedermaker,Bontwerker Pelterijenhandel Wegens vacantle Is onze zaak GESLOTEN tot Zaterdag 23 Augustus WESTSTRAAT 17 De „Bellatrix" het verlaten Engelsche jacht wordt door de sleepboot „Assistent", van de Mij. Wysmüller, de haven binnengesleept. complexen. Werkspoor I, th.VbeX'LfLïïf.' 1?»" 1"A «WA» complexen. Werkspoor is ti.nfhlT"' PU Wl.rlngon zj» ixsiauatie s voor het bewegen der sofauiven, -üL. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Aug. Z 17 M 18 D 19 W 20 D 21 22 23 Maan opond. 22.53 14.45 23.22 16.08 24.07 17.28 1.— 18.35 1.03-19.24 2.37 19.59 4.13 20.22 Zon Hoogwater op: 5.44 5.46 6.47 5.49 ond: 20.21 20.19 20.17 20.15 5.51 20.12 6.53 20.10 6.54 20.08 sm. nam. 2.01 2.22 2.46 3.13 3.45 4.23 6.08 6.55 6.40 7.29 7.57 9.20 8.56 10.95 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 19 Aug20,47 uur. Woensdag 20 20.45 Voor liet examen Handenarbeid (akte r), 18 en, 14 Aug. j.1. te Haarlem gehouden, slaagde de heer Cornelissen, onderwijzer te Anna Paulowna, cursist v,an den heer Joh. W. Stevensom ZOMEROONCERT te geven door de Harmoniekapel Wln- nubst, onder leiding van haar directeur, den heer H. B. Schenkels, op Dinsdag 19 Augustus, des avonds van 8.80 tot 10 uur in het Julianapark. Pro grwm m a: i. El Capitan. Marach J. P. Sousa Mark Henriet te. Ouverture L. Montage 3. Wiener Bilrger. Walzer C. M. Zithrer 4. Oud-Hollandsche "Boerendansen W. F. Siep 5. Souvenir du Dauphine L. Blêmant FantaUie pour Es-clarinet. Solist de heer Ko Schenkels. Fantaisie sur 1'Opéra „Czaar und Zimmermann" A. Lortzing 7. Winnubst Marsch 19001930 H. B. Schenkels Gisterenmorgen om 7 uur liep onze nieuwe politiekruiser, na volbrachte voor spoedige reis, de haven binnen. De stem ming aan boord was den geheelen tocht, niettegenstaande den langen duur daarvan, uitstekend. Dat het schip bij het binnen komen even op den havendam kwam vast te zitten, was zeker niet aan gebrek aan zeemanschap te wijten de „Nautilus" is een ongewoon rank en dartel scheepje, dat reeds bij een windsterkte zeven aan de navigatde-officleren bijzondere zorg be reidt en dan tevens veel van zijn bewoon baarheid verliest. Tijdens de 12 dagen dat het scliip op de visscherij kruiste, deed zich nog een tragi- comisch incident voor. De meevarende journalist, de chef-maohinekamer, de sergeant-ma joop en een korporaal machi nekamer, moesten 32 uur geïsoleerd wor den, daar deze personen op een logger ge weest waren, waarvan een patiënt aan boord van da „Nautilus" was gebracht en waarbij dokter Leegsma dyphterie vast stelde. De patiënt zelf werd vermoedelijk wel behouden, daar de „Nautilus" onmiddellijk volle kracht naar Scarborough stoomde, waar de patiënt met anti-Arsevze werd in gespoten en in het hospitaal achterge laten. STEDELIJK MUSEUM. In de foto-étalage van de firma Rreuger, Koningstraat, alhier, is een lijst te bezich tigen, waarop voorkomen de medailles en diploma's van een onzer overleden helden der zee, Aank van den Broek. De familie heeft die stukken aan het Bestuur van het Stedelijk Museum welwil lend afgestaan. Deze lijst krijgt een plaats in de Reddersafdeeling van dat Museum. Voortaan zullen van alle helden der zee soortgelijke lijsten worden 'gemaakt, al thans, als de familie diediploma's enz. aan het Bestuur wil afstaan, hetzij in eigendom, hetzijl in bruikleen. Op die wijze blijven deze historische zaken voor het nageslacht bewaard. Aan familieleden van reeds overleden helden der zee, die aan bovengenoemd doel willen medewer ken wordt verzocht zioh te wenden tot derf Secretaris, de heer KI. F. Oortgijzen. ONBEMAND SCHEEPJE BINNENGEBRACHT. Gistermorgen werd bericht ontvangen dat een klein jacht in het Molengat drij vende was. De „Dorus Rijkers" en de sleepboot „Assistent" van de Mij. Wijs muller vertrokken ter verleening van hulp naar de aangegeven plast». Het scheepje, een overdekte zeilsloep, dat de naam „Bellatrix" draagt, werd onbemand aangetroffen, zoodat men vermoedt, dat ae opvarenden reeds door een ander schip van boord zijn gehaald. De „Assistent" nam het jacht op sleeptouw en bracht het paar de haven. Waarschijnlijk was het jacht reeds .eerder op sleeptouw ge nomen, daar aan den boeg nog een stuk touw was bevestigd en de noodvlag „N.C." »n v n onmiddellijk hulp noodig) nog n et vlaggetouw zat, dat reeds naar be nnen was gehaald. Hst scheepje staat half vol water. Gisteren werd alhier de 7e Katholieke Landdag gehouden in Hollands Noor derkwartier. Bestond aanvankelijk het plan deze Landdag te houden op het voormalig Geel-Wit-terrein, wegens den slechten weersgesteldheid der laatste dagen heeft het comité daarvan moeten afzien en heeft beslag kunnen leggen op het Casino-gebouw, omdat door het groote aantal deelnemers het gebouw van den R. K. Volksbond te weinig ruimte be vatte. Als sprekers traden op de Zeer- eerw. heer Prof. J. H. Niekel, boog- leeraar te Warmond, en de heer Mr. G. O. J. D. Kropman, wethouder te Amster dam, beiden met het onderwerp: »Het gezag in den modernen tijd.» De muziek- vereeniging »Winnubst«, verleende wel willend hare medewerking. In „Casino". Te ongeveer 3 uur opende de voor zitter, de heer II. Nolet, burgemeester van Warmenhuizer,, de vergadering, met een hartelijk welkom tot de aanwezigen; waaronder wij opmerkten de Zeereerw. heer Guillinard, deken van Schagen, en verder de heeren v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, P. A. Smits, wethouder, vertegenwoordiger van het Gemeente bestuur, H. Nuland, lid Prov. Staten, vón Schagen, L. Doorman, voorzitter van Katholiek Den Helder cn verder zeer veel geestelijken van hier en uit den omtrek. Van den Directeur van Rijks werf en Z.Ex. vice-admirnal Quant, waren berichten van verhindering ingekomen. De zaul en het balcon van Casino was dicht bezet met bezoekers, zoowel van hier als uit den omtrek. De voorzitter deelde nog mede, dat het volgende telegram was verzonden aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem: »Pei Katholieken van Hollands Noor derkwartier bijeen op den Katholieken Landdag, betuigen Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid eerbied oa amihanke lljkheid. v, pinxter, secretaris.1 Na het zingen van »Koomsche Blijd schap», begeleid door »WJnnubst«, was bet woord aan den eersten spreker, den Zeereerw. heer Prof. J. H. Niekel, hoog- leoraar l« Warmond, bonoomd directeur aan bet Philosophicum aldaar. Rede Prof. Niekel. Wij, Katholieken van Holl. Noorder kwartier, aldus de spreker, zijn thans voor de 7e maal in Landdag samenge komen, niet om hier onze godsdienst plichten te vervullen, dat kunnen we ge lukkig overal doen, maar als Katholieken van alle standen zonder onderscheid. Deze samenkomsten zijn voor ons. van onschatbare waardezij zijn in het leven geroepen tot ontwikkeling van die Ka tholieken, die niet weten wat zij willen en zich nog maar al te veel laten be ïnvloeden door de stroomingen van deze tijden. Wanneer ik dan kom tot mijn onder werp, aldus spr., lijkt het mij nuttig eenige bemerkingen daaraan vooraf te laten gaan. Voorop staat, dat alle gezag komt van God., Zijn schepping is als hut ware een openbaring, hoe wij hebben te leven. Als wij als mensch zijn geschapen, dan hebben wij als mensch te leven. En wanneer God met ons nog hoogere be doelingen heeft, dan staat het aan Hem om ons dat te openbaren. Van Hem toch ontvangen wij de middelen, omdat leven in te richten zooals Hij dat heeft beschikt. In den modernen tijd zijn er velen, die het gezag van God niet erkennen. Als wij het gezag van den mensch bespreken, dan bestaat dat gezag hierin, dat de een den ander oplegt, wat hij te doen heeft; zoo is het ook met den Staat, zoo is het ook met den godsdienst en ook met het gezin. Zoo is een mensch lid van een gezin, van den Staat en van de Kerk. In dit verband moet er dan toch iemand zijn, die dn een of andere handeling kan opleggen. En dat is dan gezag. Ieder gezaghebber over menschen kan dat gezag ontleenen aan God. Loochent men nu in de moderne samenleving de noodzakelijkheid van het gezag? Ik zeg neen. De tijd van geen God en goen meester is voorbij. Een maatschappij zonder gezag is een vergissing; er moet steeds wezen gezag. Denk nu niet, dat socialisten en com munisten geen gezag erkennen, het gozug is daar zelfs zeer scherp. Maar het gezag, dat zij zelf zien, willen ze ook In het ieven roepen, als do tegenwoordige maatschappij is verdwenen. Verder wees spr. op de kritiek, waar aan de tegenwoordige gezagdragers bloot staan. Niet dat kritiek niet geoorloofd is, wanneer het algemeen welzijn wordt ver waarloosd, maar dikwijls staat die kritiek op een peil, alsof men kritiek om de kritiek voert. Ook in onze kringen wordt wel kritiek geoefend, zonder met kennis van de zaken bekend te zijn. Het kan toch gebeuren, dat genomen besluiten voor den een goed en voorjden ander minder goed zijn. Nu is het merk waardige, dat men het gezag niet alleen aanvalt vanuit de uiterste linkerhoek, maar zelfs zij, die roepen om den sterken man. Ook wilde men het gezag in de Kerk verder doorgevoerd zien, maar dat gaat nu eenmaal niet, daar Christus zelf één hoofd heeft aangesteld voor Zijn kerk. Spr. ging op verschillende zaken nog dieper, in, zooals bijv. het gezag in de huisgezinnen en wees in dit verband op sommige landen, waar men de kinderen reeds jong aan het gezag van de ouders onttrekt met al de ontzettende gevolgen. vVij, Katholieken, hebben van huis uit meegekregen het gezag. Houdt hoog het gezag van de Kerk, het gezag van den Staat ex van het huisgezin. Spr. eindigt met in herinnering te brengen, dat wij ten allen tijd eerbied moeten hebben voor het gezag. Na een korte pauze, waarin de heer Luyekx evea mededeelde, ever de Kapelmeester ANDRÉ HOPPENBROUWER. opstelling van den optocht aan het einde van de vergadering, is het woord aap Mr. Kropman. Deze spreker bepaalt zich tot enkele opmerkingen. Een van de vele eigenaardigheden van de Katholieken van Nederland is, om be vreesd te zijn voor alles wat modern is, wat nieuw is. En toch behoeven wij niet bang te zijn voor alles wat modern is Wat nu modern is, zal straks verouderc. zijn. Moderne tijd beteekent toch niet slechte tijd. Wij zouden toch niet gaarne terug naar don trekschuit. Onze moderne tijd heeft veel kwaads, maar ook veel goeds Onze -taak is om den modernen tijd zoo goed mogelijk te maken. Wij vinden bijv liet fietsen, voetballen en zwemmen heel gewoon, en onze voorouders verafschuw den deze dingen. Onze moderne tijd is in veel dingen een goede tijd. Door de techniek kunnen wij ons in velo dingen verheugen; met veel voorbeelden toonde spr. dit aan, Overdrijving is niet goed, maar dankzi, de sport is het drankmisbruik verminderd Hoe heeft de techniek niet de landbouw opgeheven En hoe staat het op godsdienstig gebied Ik herhaal, wees niet zoo erg togen den modernen tijd. Donk bijv. aan de velo kindercommissies, aan de vele priesterroepingen e. a. en denk voorat aan onzen beminden bisschop Aengenent, die voor alles oog en oor heeft. Maar ook onze moderne tijd heeft zijn tegenkanten Denk bijv. aan de encycliek Rerum Novarum, 40 jaar geleden verschenen, is er sinds dien tijd veel veranderd. Niet de moderne tijd is het, die ver keerd is, maar de behoeften van velen aan vermaak en ontspanning, zooals het drukke bioscoopbezoek, de dancing, enz en dan de ontzettende werkloosheid. Wil de arbeider niet werken, is hij te lui Neen, maar het. is de verwaarloozing van de sociale verplichting tegenover den arbeider, de overproductie en het groote winstbejag. En dan de bandeloosheid in het maat schappelijk leven. Spr. noemt als voor beeld bet groote aantal echtscheidingen, En dat komt niet alleen voor in de stad, maar ook in de dorpen. Met veel cijfers stelde spr, dit in het licht. En juist bi; de kinderlooze of bijna kinderlooze huwelijken komt echtscheiding het meesl: voor. Vele cijfers bracht spr. naar voren, waaruit de ontstellende gevolgtrekking kon worden gemaakt van de daling van het geboortecijfer. En de oorzaak hiervan is egoïsme, het ongeloof en het weinig vertrouwen in do Voorzienigheid. Met een verwijzen naar de schitterende rede van prof. Niekel, zegt, spr., dat, als net gezag uit den staat verdwijnt, men dan komt tot anarchie, en wanneer het verdwijnt uit da kerk, voert het tot on geloof. Deze spreker hield nog een lang plei dooi voor herstel van het gezinsverband. Aan paus" Leo XIII zijn wij dank ver schuldigd, aldus spr., omdat hij het gezin als het hoogste aanslaat als grondlegger van de Maatschappij. Ook over net gezag van de Staat en in dat van de Kerk werd nog heel wat gezegd, maar het zou ons te ver voeren daarop iri te gaan Pest ons nog te melden, dat na het einde van den tweeden spreker, een hartelijk woord van dank door den Voor zitter werd gesproken en dat, na het zingen van het »Aan U, Koning der eeuwen», de stoet werd geformeerd, welke stoet langs Kanaalweg en Kerkgracht zich naar de Parochiekerk van de HH. J'etrus sn Paulus begaf, waar deze uit stekend geslaagden Landdag met een plechtig lof werd besloten. Dinsdagavond om ongeveer 10 uur ïs in de Koningsdwarsstraat een meisio aangerand door een man tusschen de '20 en 25 jaar. Het meisje wist te ontkomen doch werd later door denzelfdon man weer gevolgd, waarna zij de hulp heeft ingeroepen van een bewoner Westgracht, di« het meisje bracht. van de naar huis Bij de politie h aangifte gedaas van 'de aanranding. De voorbereidingen voor de viering van den 50sten verjaardag van H.M. do Koningin vorderen steeds, en dit is noo dig, 'daar ook de dag der feesviering, 1 September, spoedig zal zijn aangebroken. De besturen van de beide Oranjever- eeni,gingen en hunne medewerkers be ijveren zich aan de Heldersche ingezete nen een programma aan te bieden, dat er zijn mag, en .moeiten noch kosten wor den gespaard om aan deze feesviering een bijzonder cachet te geven. Het zou ons momenteel te ver voeren het programma van dien dag in finesses te bespreken; binnenkort kan een ieder voor een luttel bedrag een officieel pro gramma verkrijgen. Wij willen dus volstaan met het aan stippen van enkele punten, on vermelden dan allereerst, dat de feestdag in den vroegen morgen wordt ingeluid door oen muzikale rondgang door de stad. In den loop van den ochtend zal aan onze plaatselijke weeskinderen een auto tochtje worden aangeboden, waarvoor verschillende particulieren hun auto's reeds ter beschikking stelden. Pp „Duin oord" worden de kinderen onthaald en kunnen zij zich een uurtje amuseeren in den .speeltuin. Om elf uur krijgen we de gebruikelijke parade, die zich als altijd in groote be langstelling van het publiek mag ver heugen. Des middagg zal op bet Westplein door een 500-tal schoolkinderen, onder leiding van den heer Asma de bekende klepper- marsch van Morks worden uitgevoerd. De repetities zijn in vollen gang en het aantal jeugdige klepperliefhebbers breidt zioh nog dagelijks uit. Vanaf het Westplein gaat het dan in optocht al klepperend naar het Bolweg- terrein, alwaar de uitvoering herhaald zal worden en waar men eenige variéténuim- mers zal kunnen gadeslaan. Des avonds: de clou van den dag, di historisch-allegorische opooht, waarover we In ons nummer van Donderdag reed» enkele beschouwingen opnamen. Nog meerdere medewerking, vooral van de zijde van vereenigingen in het bezit van een vaandiel of banier, is het Comité blijkbaar welkom en verwijzen wij dan gaarne naar de advertentie in dit nummer. Al met al wacht ons dus een welver zorgd programma op Maandag 1 Sep tember. ONZE DRUKWERK-ETALAGE. Wie onze étalage passeert, zal bemerken dat wij toch niet stilzitten. Het is gewor den een „elck wat wills". Briefpapier, re keningen, briefkaarten, Oud-Holl. Posten luxe doozen Post. De Commandanten van Hr. Ms. oorlogsbodems kunnen hier zien, dat zij voor hun briefpapier bij ons terecht kunnen. De keurige serie briefpapier met wapen van Hr. Ms. „Piet Hein" spreekt voor zich zelf. De blauwe wapens liggen „opgedrukt", dus verhoogd op het papier. Zonder twijfel briefpapier mat cachet

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13