KANNEWASSER nverkoopt uit NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HEEREN-BAAI SAM EN ZIJN SCHAT STER-TABAK KONIJN's VLEESCHWAREN. Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS Nr. 6846. EERSTE BLAD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 58sto JAARGANG advertenties De staking in Noord-Frankrijk. - Aankoop van wa pens voor Hongarije te Praag? - Het conflict met Perzië. - De onrust in Britsch-Indië. - De burger oorlog in China. FEUILLETON Salon Manshanden, Zoo'n vroolijlte Oom valt bij de neefiea zeer in den •maak. Veel van zijn opge wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens no niet, maar later zullen oo zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. Binnenland. ZOMER 1930 EEN VRACHTAUTO OP EEN VERHOGDB VOETSTRAAT. Een 21-Jarlge man het slachtoffer, HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.30; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 3.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, i 0.70, i 0.70, i I. Modeblad resp. 10.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/fo C. DE BOER JU. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 e» 4*2 Poat-Girorokaning No. 16066. 20 et n. rotral (galiard). Ingez. medod. (kolombreedte al» ndaottoix tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur) v.1 t/m B rogola 40 ot., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, artra). Bewljsna A ot f In het Noord-Fransche staklngsgebied zijn de pogingen van de overheid, om het conflict bij te leggen, op niets uitgeloo- pen. De bond van textielfabrikanten heeft in een brief aan de overheid medegedeeld, dat het nutteloos was voor de werkgevers om met vertegenwoordigers der arbeiders te onderhandelen, daar het hun wegens den moeilijken eoonomisohen toestand niet mogelijk was, nieuwe ioonsverhoogingen toe te staan. Nadat dit antwoord bekend werd heb ben de arbeidersbonden den minister van arbeid schriftelijk verzocht te willen in grijpen en vertegenwoordigers van arbei ders en werkgevers tot een bespreking bijleen te roepen. Hier en daar hebben arbeiders het werk hervat. In het geheel moeten Woensdag ongeveer 6000 arbeiders weder op het werk verschenen zijn. De politie-autoriteiten te Praag (Tsecho- Slowakije) stellen momenteel een onder zoek naar een geheime onderneming, die te Praag groote wapenvoorxaden, waar schijnlijk voor Hongarije, zou hebben aangekocht. Hen lid dezer onderneming is reeds gearresteerd, doch de Tsjechische autoriteiten weigeren het doen van eenige mededeeling omtrent den naam van den gearresteerde of van de onderneming waaraan hij verbonden is. Wel wordt medegedeeld, dat de gear resteerde ontkent, dat de wapens gekocht zouden worden voor militaire doeleinden. De onderneming, waarvoor hij1 werkt, zou over een kapitaal van een half millioen lire beschikken en voornamelijk oude machinegeweren opkoopen om de onder- deelen voor andere doeleinden te gebrui ken. De Turksche rdgeerlng heeft een nieuwe nota naar Teheran gezonden, waarin zij voorstelt samen te werken tegen de Koer den. Volgens de bladen stelde de Turk sche regeering voor, een stuk van het Turksche grondgebied al te staan tegen het Perzische gebied, dat Turksche troe pen thans bezet houden. Rustig is het intusschen nog niet, wat wel overduidelijk uit het volgende tele gram blijkt. In het district Irdir ontwikkelde zich Woensdag tusschen Turksche troepen en opstandige Koerden een gevecht, dat ver scheidene uren duurde. De Koerden namen ten slotte de vluoht, met achter lating van 60 dooden. Zij lieten hun uit rustingen in den steek. Omtrent die gevechten met de Noord- Westelijke stammen om Pesjawar ont breken nog nauwkeurige berichten. Volgens berichten uit Engelsche bron is het grootste deel der Afridis-stammen om Pesjawar afgetrokken, terwijl echter de andere grensstammen nog immer Pesja war belegeren. Naar verder van Engelsche zijde gemeld wordt hebben de Afghaansche grensstam men van koning Nadir Khan van Afgha nistan het bevel ontvangen, de Indische bergstammen in bun strijd tegen de Brit- sche heerschappij: te steunen. Donderdag beeft de Simplex-spinnerij haar bedrijf stilgezet. Daardoor zijn weer tweeduizend werkkrachten werkloos ge worden. Thans staan te Bombay spinne rijen met drie en twintig duizend arbei ders stil. Uit China komen ook nog maar steeds ongunstige berichten. Naar Reuter Don derdag uit Sjanghai meldde, hadden na tionalistische vliegtuigen Woensdagoch tend Tsinanfoe gebombardeerd en denkt men, dat de overgave van de stad nog maar een kwestie was van enkele dagen. Er moeten bij: het bombardement twintig dooden en tal van gewonden zijn gevallen. De consulaire ambtenaren hebben tegen een herhaling van het bombardement ge protesteerd, omdat het gevaar oplevert voor het leven en de eigendommen der vreemdelingen. BCHTB FR1ESCHE WSOctperom DE ZUIDERZEE-VISSCHERIJ- TENTOONSTELLING TE ENKHUIZEN He>t Konlnkl]}k bezoek en de vlootrevue. De Koningin heeft het bestuur der Zuiderzee-Visscberij-tentoonstelling, te houden van 26 Augustus t/m 6 Septem ber, doen weten, dat heit haar voornemen is, vergezeld van de overige leden van hét Koninklijk Huis, op Vrijdag 6 Sep tember, den dag van de vlootrevue, de tentoonstelling te bezoeken. Na aankomst in de morgenuren zal Hare Majesteit ten stadhuize officieel worden ontvangen door burgemeester en wethouders van Enkhuizen en den ge meenteraad. Vervolgens zal onder ge leide van het bestuur een bezoek aan de tentoonsteling worden gebracnt. Na de lunch zal Hare Majesteit de I vlootrevue bezichtigen. De vlootrevue zal gehouden worden op de roede van Bnkhuizen. De plaats is echter afhankelijk van weer en wind. De met de regeling van de vlootrevue spe ciaal belaste oommissie heeft een dubbel plan uitgewerkt. Het eene plan wijst als plaats aan een strook tusschen De Ven en den westelijken strekdam van het Krabbersgat, dus ten Noorden van Enk buizen. Mochten wind en getij deze plaats ongeschikt maken, dan zal de z.g. Vlakte ten Zuiden van de stad gekozen worden. In beide gevallen bieden de ruime wal len van Enkhuizen uitnemende plaatsen aan de talrijken, die dit schouwspel zul len willen zien. Vanwege het tentoonstelingsbestuur zijn reeds booten gecharterd om duizen den in de gelegenheid te stellen, een tocht langs de vloot te ondernemen en een blik te wijden aan de meer dan duizend bot ters en jachten, die aan de vlootrevue zullen deelnemen. Betreffende het openluchtspel op Dins dag 26 Augustus wordt meegedeeld, dat het ontwerp hiervoor is ontleend aan het bezoek van Willem m, Prins van Oranje, Koning van Engeland en Stadhouder van Holland, Zeeland en West-Friesland. ZM. zal per koninklijk jacht Enkhuizen be zoeken en met gevolg aan de haven af stappen, waar hij zal worden verwelkomd. Daarna zal hij zich te paard, begeleid door een eerewacht, begeven naar het feestterrein, waar ZJM. door de geheele vroedschap, vice-admiraal Thomias Vlug, den schout, den burgemeester en wethou ders zal worden ontvangen. CURACAO EN DE VENEZEULAAN- SCHE REVOLUTIONAIRE PARTIJ. Het bestuur van Curagao kan de P. R. V. niet als politieke partij erkennen. ZU bedreigt nog steeds de veiligheid van het grondgebied van Curagao. Le den van de P. R. V. worden van CuragaCg grondgebied verwijderd De gouverneur van Curagao heeft in zijn memorie van antwoord aan den Kolonialen Raad nopens de suppletoire begrooting de volgende uiteenzetting gegeven van het standpunt van het bestuur van Curagao ten aanzien van de Partido Revoluciouiario Venezolano: „De Partido Revolucionario Venezolano zond aan het bestuur achtereenvolgens twee brieven. Daarin verzocht de partij aan het bestuur zich te onthouden van handelingen, die de actie van de partij zouden belemmeren. Deze partij begrijpt blijkbaar rdet, dat het de vaste wil is van het bestuur zich niet te mengen in de binnenlandsche poli tiek van naburige staten. Uit het Engelsoh door P. G. WODEHOUSE. Wel verlangt het bestuur, dat iedere vreemdeling, die op het grondgebied van Curagao vrijheid geniet, zich naar de wet ten van dit land gedraagt en de orde en rust alhier in geenen deele verstoort. Het bestuur mag en zal geen handeling- gen dulden, die strijdig zijn met inter nationale wetten en gebruiken, van kracht in de onderlinge betrekking der landen. Elke wettige regeering in een der na burige staten aan het bewind, kan op een strikt neutrale houding van het bestuur rekenen. Het bestuur ontkent niet het bestaans recht van politieke partijen in de naburige staten, noch wil het den leden van die partijen moeilijkheden in den weg leggen, maar wel vordert het, dat deze partijen en de leden daarvan zich op dit grondgebied behoorlijk gedragen. Om deze reden kan het bestuur voor- loopig de P. V. R. niet als een politieke partij beschouwen. In Juni van het vorige Jaar heeft een der leiders van de partij met een aantal volgelingen tegen Guragao een aanslag ge pleegd, die als een streek van misdadigers moet worden beschouwd. Deze man is nog steeds een der voor naamste leiders van de partij. En daarom kan het bestuur niet het minste vertrou wen stellen in de leiding van de partij. Het bestuur stelt zich dientengevolge ook ten plicht de vreemdelingen, die be kend staan als leden van die partij, van het grondgebied van Curagao te verwijde ren. Hunne aanwezigheid is een gevaar voor de veiligheid van dit gewest. Deze verwijdering geschiedt steeds door eenvoudige uitzetting. Niemand is ooit om politieke redenen aan de een of andere regeeilng uitge leverd. Evenmin zal een dergelijke uitlevering ooit in de toekomst plaats hebben. Niettegenstaande deze strikt neutrale houding heeft de partij, door den overval van 8 Junf van het vorige jaar, Guraeao den handschoen toegeworpen. Het ls der halve noodig steeds gereed te staan om een verraderlijken aanval, door leden van de partij uit te voeren, met kracht af te slaan. Want nog steeds bedreigt de partij, niet tegenstaande de mooie beloften in haar open brieven, de veiligheid van dit grond gebied. Indien het de partij ernst is met hare bewering, tegenover Curagao een strikt neutrale houding te willen aannemen, laat zjj dit dan toonen door de deelnemers aan, en vooral de aansprakelijke personen voor, den misdadigen „overval van 8 Juni uit te stooten". Coiffeur de Dames. Ondulation Indófrisable Ondulation Marcel Stakman Boasestraat 59. Telefoon 514 48) Natuurlijk waren er moeilijkheden. Het was goed en wel, dat tante Isabella een flirtatlon aanbeval met iemand uit je lering, maar wat te doen als die kring geen geschikte sujetten bood. Op het oogenblik was het nogal een slechte tijd voor Burberry, wat aantrekkelijke, on dernemende jonge mannen betrof. De postbode was niet zoo heel jong meer en als hij nog eens een woordje losliet, dan was bet altijd over zijn zoon in Canada. De loopjongen van den bakker daaren tegen was nog maar een jochie en de knecht van den slager eveneens. Boven dien kon ze deze jongelieden wel den heelen dag toelachen, zonder dat Snert er iets van merkte. Het was erg ingewik keld en zij zat het probleem nog te over wegen, toen een lang gerekt gefluit haar gast aankondigde. De heer Tddhunter was nog even wei nig toeschietelijk als den vorigen dag. Hij was niet bepaald ijskoud, maar toch zeker niet warm. Hij bleef er net zoo tus schen in. Zooi ets als gebakken visch, die te lang op den schot el ligt. Hij kuste Claire. Dat wil zeggen tech nisch was het een kus. Maar het was niet de kus van weleer. „Wat mankeert je?" zeide Claire ge kwetst. Ntets I' „Ja, er is wel wat!" „Neen, er ia niets!" „Jawel." .Nietes.' ,Nou maar," zeide Claire. „Wat is er dan?" Dit intelligente gesprek scheen de som bere bui van den heer TodLunter te be stendigen. Hij verviel in een droevig stilzwijgen en Claire, met haar kin uit dagend in de lucht, begon thee te zetten. Maar thee verzachtte den gast niet. Hij at een koekje, proefde de groote koek en dronk veel, maar hij bleef die sombere I figuur die Claire herinnerde aan den ouden graaf, maar die had tenminste een behoor- i lijke reden om er uit te zien als iemand die de bitterheid des levens geproefd heeft en er liefst een einde aan maken zou, want hij had zijn eenige dochter het huis uitgejaagd en, ofschoon hij zich daarin vergiste, hij meende, dat ze in Amerika aan tering gestorven was. (Maar dat bleek een ander meisje te zijn). Maar waarom Snert er uit moest zien als iemand, wiens beker sleohts met gal ge vuld is, was Claire een raadsel en zij voel de zich zeer gegriefd. Maar zij was nu eenmaal gastvrouw. (Een gastvrouw, meisjes, moet zich altijd weten te beheerschen, tante Isabella). „Wil j© geen lekkere versche kropsla?" vroeg ze. Misschien, dat dit hem een beetje opmonterde. Donderdagavond half zeven reed een vrachtauto, bestuurd door den 87-jarigen J. B. uit de Fabrieksstraat op de Kruis kade te Rotterdam in de richting naar de stad. Bij de Nadorstraat kwam toen op eens een auto uit die straat. De bestuur der van den vrachtauto week voor dezen auto uit, evenwel zoo ver, dat hij met zijn wagen op de verhoogde voetstraat aan de linkerzijde van de Kruiskade terecht kwam. De vrachtauto reed door, pas seerde de Tweede Diergaard eetraat en kwam daar weer op de verhoogde voet straat terecht, waar hij1 den 21-jarigen lijstenbewerker 6. G. v. d. Berge, uit de Kuiperstraat, in den rug aanreed. De lijstenbewerker kreeg ernstige inwendige kneuzingen in de borstkas, aan den hals en aan den rug. Per auto van den genees kundigen dienst is hij' naar het zieken huis aan den Ooolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen ver wondingen is overleden. Het heeft gerui- men tijd geduurd, voordat men de identi teit van het slachtoffer kon vaststellen. De auto is in beslag genomen, en tegen den bestuurder is proces-verbaal opge maakt. „O!" zeide Snert, die een zrwak voor kropsla had. „Ik zal er een in den tuin voor je pluk ken.':' Hij bood niet aan om haar te vergezel len .en dat was al een slecht teaken. En met een zwaar hart nam Claire een mes en liep het grindpaadje af. Zoo vervuld was ze van haar eigen zorgen, dat ze niet eens over de heining keek, totdat ze op eens een vreemd, klagend geluid hoorde, dat van den kant van Mon Repos kwam. Ze stond stil, luisterde en keek eindelijk. De tuin van Mon Repos bood een vroo- lijk schouwspel. Sam sproeide een bloem bed en niet ver van hem vandaan werd de hond Amy in een teil, waar zij tot aan haar knieën in stond, gebaad door een kleinen glad geschoren man, die een vreemde voor Claire waa Beiden hadden het zuur. Amy, zooals de gewoonte is van haar soort bij deze gele genheden, maakte den indruk of ze den dood nabij was en in het geheel niet be rustend. Haar bedroefde oogen staarden wanhopig naar de lucht, haar voorhoofd was gerimpeld in groote smart en nu en dan uitte ze droeve kreten. Bij die gele genheden schudde zij zich bovendien hevig, en Chimp Twist want bij was bet kreeg dan de volle Taag. Claire bleef staan, als vastgenageld. Zij had er geen flauw idee van, dat het per soneel in Mon Repos uitgebreid was en het scheen haar toe, dat Chimp uit den hemel was neergedaald. Hier, te juister plaatse, dagelijks in aanraking met Snert, was de gewenschte man. Zij glimlachte verrukkelijk tegen Chimp. „Hallo," zeide ze. „Dag!" zei Chimp. Hij sprak somber, want hij was somber. Er zou een gouden belooning aan het eind van dit avontuur wachten, maar hij merk te al, dat de buit zuur verdiend zou wor den. Gisteravond had Snert Todhunter zes shilling van hem gewonnen bij het pokeren, en Chimp was zuinig van aard. i Bovendien sliep Snert in de boven-achter- kamer, en als hij er niet was, sloot hij de deur af. Nu scheen dit laatste feit geen reden voor somberheid van den kant van Chimp, maar dat was toch de oorsprong van al zijn leed. Toen hij den heer en me-' vrouw Molloy inlichtte omtrent de plaats, waar Edward Finglass zijn buit verbor gen had, was Chimp Twist even bezijden de waarheid gegaan dit was misschien vergeeflijk, want een zakenman moet nu eenmaal voorzorgen nemen, maar in ieder geval, de waarheid had hij geweld aan gedaan. Den brief, dien hij eerst zorgvul dig uit zijn hoofd had geleerd en waarin de heer Finglass omstandig zijn erva ringen met de Nieuw-Aziatische Bank mededeelde, had hij onmiddellijk vernie tigd, want er stond in te lezen, dat ieder, die een breekijzer nam en de derde plank van af het raam openbrak in de boven- achterkamer een fortuin vinden zou. Chimp had niet voorzien, dat die kamer juist geoccupeerd zou worden door een driftigen kok, die zeker onaangenaam zou worden, als hij menschen met ©en breek ijzer op zijn vloer bezig vond. En daarom antwoordde de heer Twist Claire op som beren toon en wie zal hem dit kwallik nemen? ClaiM wend niet ontmoedigd. Ze hlad Chimp nu eenmaal uitgekozen als flirt en zoo zou het gebeuren. bed^d^ ^0IM^ een vroeg ze „Ze doen samen, geloof ik," zeide Sam, die aan het gesprek deelnam. dara bemekte, dat het inderdaad zoo was. „O, wat ben je nat," riep ze uit. Je zult kou vatten. Wil ik u een lekker warm kopje thee geven?" Ohimps bedroefde trekken ontspanden zich met iets van dankbaarheid. „Graag, dame," zeide hij. „Je wordt maar verwend," meende Sam. Hij drentelde den tuin door, zijn tuin slang achter zich aan sleepend, en Claire haastte zich terug naar de keuken, „Waar is die lekkere kropsla?' vroeg Snert bevelend. „Die heb ik nog niet. Ik kom even een lekker kopje thee en een stukje cake ha len voor dien jongen van hiernaast. Hij is doornat geworden door het wasschen van dien grooten hond." Het duurde even, eer ze terugkwam. „Ik heb een beetje met dien jongen ge- iraat. Hij vond de thee erg lekker." „Zoo," zeide Snert koraf. „Zoo en waar is de sla?" Claire liet een kreet van schrik hooren. „Och, dat heb ik vergeten!" Snert stond op, met een vastberaden 'J©k op zijn gelaat. „Laat maar,' zeide hij. „Laat maar." „Je gaat toch niet weg?" „Ja, ik ga weg!" mm

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1