VERZOEK OM INHOUDING. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. De aanhouding ln Den Haag. Buitenland. ONGELUK IN DE DOLOMIETEN. OP EN OM HET BINNENHOF. Wy leven in den tijd van gratis-recep ten en -adviezen tegen deze crisis. De ver maarde Henry Ford heeft aanbevolen: tien maanden werken per jaar Mar. ANTONIQ. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De officier van justitie te Alkmaar ver zoekt in een buitengewoon politieblad aanhouding en voorgeleiding van Al pheuse Jodocus Colpaert, geb. 13 Januari 1911 te Hontenisise. Signalement: lengte 1.75 M., forsoh gebouwd, haar donker blond, groene oogen, schichtige uitdruk king, laag ingeplante haargrens op het voorhoofd, gekleed met manchester broek, vetleeren lage schoenen met rlepi, grijze sokken, gestreept overhemd, waarschijn lijk zonder pet en jas. Deze persoon, welke zeer gevaarlijk is en verpleegd werd in een der krankzin- gengestichten in het arrondissement Alkmaar, kan zich vermoedelijk in de richting naar Hontenisse bevinden. DE ONTVOERING IN DEN HAAG. Het Haagsche Gerechtshof heeft Don derdag bevestigd de vonnissen betref fende iemand, die door de Haagsche rechtbank was veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens ont voering van een jongetje in het Haagsche Bosch en het plegen van niet te omschrij ven handelingen met hem. Twee Italianen, de 80-jarige S. P. en de 31-jarige L. G-, in Den Haag, zijn aange houden, verdacht van diefstal van een koffer met instrumenten, ter waarde van 400, uit een auto van dr. v. H., welke voor het gebouw van De Volharding op den Ged. Burgwal stond. De Italianen waren gisterochtend uit Parijs naar Den Haag gekomen, naar hun zeggen om hier werk te zoeken. Zij had den hun koffers aan 't Holi. Spoorstation achtergelaten. Toen zij zich te 4 uur in den middag op den Ged.. Burgwal bevonden, werd hui. oponthoud bij den auto opgemerkt door twee werklieden in een werkplaats aan de overzijde, zonder dat de Italianen er erg in hadden, dat zij werden bespied. Deze werklieden (broers) zagen, dat de door hur uiterlijk reeds opvallende vreemdelingen het portier van deni auto opengooiden, een tasch of koffer uit den wagen haalden en daarop hun weg vervolgden. Zij liepen in de richting Boekhorststraa: en werden gevolygd door de beide werk lieden, die, toen zij een paar agenten ont moetten, dezen onmiddellijk op de hoogte stelden van hetgeen zij hadden waargeno men. Zoo konden de Italianen, terwijl zij de koffer van den dokter nog bij zich had den, worden gearresteerd en naar hei hoofdbureau van politie worden overge bracht, waar zij na voorloopig verhoor in voorloopige bewaring werden gesteld. Donderdagochtend heeft de betreffende commissaris, geassisteerd door mej. Van Veen, leerares in het Italiaansch als be- eedigde tolk, het verhoor voortgezet. De bagage van de beide Italianen, die aan het station door de politie is gehaald, bleek o.m. een volledige collectie inbre kerswerktuigen te bevatten. Thans wordt van politiezijde onderzocht of en in hoeverre zij mede schuldig zijn aan'n paar andere, Woensdag vóór 4 uur n.m. gepleegde en ter kennis van de politie gebrachte diefstallen, ni. een ten nadeele van H. V. van een koffer met lijfgoederen uit' diens auto, welke omstreeks half twee in de Groote Marktstr. onbeheerd stond, en een ten nadeele van L N„ eveneens van een koffer, inhoudend luxe lederwaren enz., uit een auto welke omstreeks kwart over twee in de Wagenstraat onbeheerd heeft gestaan. DE TYPHOON BOVEN JAPAN. Nagasakl geteisterd. De typhoon, die Dinsdag boven het eiland Kioesjioe gewoed heeft, is volgens berichten uit Tokio van betrekkelijk kór ten duur geweest. Zwaar geteisterd werd Nagasaki, waar duizenden gebouwen be schadigd werden en telefoon- en tele graafverbindingen werden verbroken. Op de kust van Kioetsjoe zijn ongeveer veer tig visschersvaartuigen vergaan. Hoeveel vissobers daarbij om het leven zijn ge komen, is nog niet bekend. Nieuwe wervelstorm. Twintig menschen verdronken. Het Zuiden van Japan is door een nieu wen hevigen wervelstorm, die een snel heid had van meer dan 200 K.M. per uur, geteisterd. Eenige streken zijn geheel overstroomd. Een aantal personen trachtte nog in allerijl een dijk op te werpen om het water te stuiten, doch twintig hunner werden door den vloed meegesleurd en verdronken. De telefoon- en telegraaflijnen zijn ver broken, zoodat op het oogenblik nog geen juiste berichten kunnen worden gegeven omtrent het aantal slachtoffers en de aan gerichte schade. DORP DOOR BRAND GETEISTERD. Een vrouw omgekomen. Het dorp Masson (Quebec) is geteisterd door een brand die 17 huizen en de ka tholieke kerk verwoestte. Een vrouw kwam om, twee kinderen worden vermist. De schade wordt op 40.000 geschat DE KINDERVERLAMMING IN DUITSCHLAND. Een sterfgeval. Te Dogern in Baden is een geval van spinale kinderverlamming met doodelij- ken afloop geoonstatoerd. De zieke wasj in den Elzas besmet. Bij de bestijging van een hoogen berg spits in de Dolomieten door een Ber- hjnsch gezelschap, bestaande uit twee dames en twee heeren, sloeg een 21-jarig student, bij het breken van een touw, naar beneden. Met zware verwondingen werd het slachtoffer gevonden. De student overleed eenige uren later. VERDRONKEN. Tijdens een boottochtje op de Bister bij Leipzig is de 71-jarige Krotichin, direc teur van de bekende grafische firma .Wezel Naumann door het omslaan van de boot om het leven gekomen. HET MIJNONGELUK TE CLARENTHAL. Uit Saarbrüoken wordt gemeld, dat Woensdag nog twee van de 18 bij het mijnongeluk te Olarenthal gekwetste mijn werkers zijn bezweken, zoodat het aantal dooden tot acht is gestegen. PADDESTOELEN VERGIFTIGING. In het Hongaarsohe district Eisenbuxg], heeft dezer dagen een paddestoelenver giftiging op groote schaal, drie slachtof fers gemaakt, die door nog twee anderen, boeren van 61 en 44 jaar, gevolgd zijn. Men neemt aan, dat de paddestoelen uit den bodem strychnine opgenomen had den, welke kort geleden ter bestrijding van schadelijke ongedierte gestrooid was. DE PRINS VAN WALES IN DE LUOHT AANGEVALLEN. Toen de prins van Wales, die levendig belang stelt in de luchtmacht-manoeuvres Woensdag te Andover in een Fairey- vliegtuig was opgestegen om de spiegel gevechten van nabij gade te slaan, werd zijn toestel door een groep van zes mili taire vliegers voor een „vijandelijk'" bom- bardeer-vliegtuig aangezien en hevig aangevallen. Een voor een kwamen zij op hem af, doken met groote snelheid en dwongen den vlieger van den prins lager en lager naar den grond toe te vliegen. Zelfs toen hij op het punt was om te lan den, bestookten zij hem nog. Pas veel later hoorden de vliegers, die over hun succes opgetogen waren, welke vergissing zjj begaan hadden. ONGELUK IN EEN KOLENMIJN. Bij "Princeton, in Britsch-Oolumbië, ia by een ontploffing in een steenkoolmijn een delver gedood en zyn dertig anderen bedolven. Volgens een nader bericht, zijn drie lij ken geborgen. Aan de bevrijding van de thans nog opgesloten 40 mijnwerkers wordt koorts achtig gewerkt. DE ECHTSCHEIDING VAN KONÏNG KAREL VAN ROEMENIE. Gemeld wordt, dat de Roemeensche mi nister-president Maniu en de Romeensche gezant Titulescu er in geslaagd zijn prin ses Helena over te halen, om in de nietig verklaring van de echtscheiding met ko ning Karei toe te stemmen. De minister van justitie is onmiddellijk aan het werk gegaan, om de vernietiging van het von nis te verkrijgen. Men hoopt dat dit vóór 5 October gebeurd zal zijn, op welken da tum de kroning voorloopig is vastgesteld. EEN STORMACHTIGE VERKIEZING VERGADERING. Op een nationaal-socialistische vergade ring te Lüneburg is het Woensdag tot een vechtpartij tusschen communisten en nationaal-sociiisten gekomen. By het debat nam een communist het woord en bevestigde dat Moskou bevel heeft gegeven de nationaal-socialisten dood te slaan, zoo vaak de gelegenheid zich voordoet Na deze erkenning werd hem het woord ontnomen. Toen hy van zyn plaats wilde spreken, greep de zeer sterke zaalwacht in en er ontstond een heftige klopparty, waarbij verscheidene personen ernstig werden gekwetst. Een sterke politie-afdeeling heeft met gummistokken de rust hersteld. W e e k k r a n 1 e k. Den Haag, 14 Augustus. Onze arme land- en tuinbouw. Een „onnoozele vraag". Neder landBelgië. Regenscherttu De opmerking is gemaakt dat de goed keuring van het Suikerwetje door Eerste en Tweede Kamer eigenlijk zooiets was van: met schijn van „goed fatsoen" den lande beduiden, dat men vóór het zomer- recès toch iets wilde tot stand brengen ten bate van den in bitteren nood verkeeren- de land- en tuinbouw. Dit lijkt me wat „cru", wat hard gezegd. De waarheid is, dat voor het doen van voorstellen, welke in den zeker ernstigen toestand van het oogenblik verbetering kunnen brengen, uitvoerig en diepgaand oorzaak onvenmydelyk is. Dat heeft weet men minister De Geer nog eens onderstreept in den aanvang zyn er rede, in den Senaat gehouden, tot verdediging van het Suikerwetje. Ihmiddels kwam de Plattelander Braat met een schrifteiyke vraag, tot minister Ruys de Beerenbrouck gewend: Excellen tie, kunt ge ons nu aankondigen, wan neer 't rapport van de Oommissie-Lovink (over de land- en tuinbouw-toestanden c.a.) kan worden verwacht? Zoo'n vraag maakt misschien op sommi gen indruk? Zij is zeer onnoozel! We leven nu in recès- en vacantietijd. De ontwerpen-Rijksbegrooting voor '81 bevinden zich bii den Raad van State. Aan de departementen worden bouwstoffen verzameld, dewelke zullen worden ge bruikt voor de welhaast volgende voor stellen met betrekking tot de crisis in de landbouw- en daarmee verwante bedry- ven. In de Troonrede, waarmee H. M. de Koningin den 16en September a.s. de zit ting 1930'31 van de Staten-Generaal zal openen, zal men ongetwyfeld eene zin snede vinden, betrekking hebbend op de hierbedoelde maatregelen. De millioenen-nota, dienzelfden dag der volgende maand gepubliceerd wordend, zal er ongetwyfeld ook wel 't een en ander van vermelden. De ontwerpen der nieuwe Ryksbegrooting worden dan openbaar gemaakt. Nu komt het Tweede Kamerlid Braat met de vraag: wanneer hooren wy iets van de Commissie-Lovink?! Alsof de Plattelander macht en invloed bezit om den stoot, den duw te geven'voor de publiceering, hier bedoeldI... In het oude deuntje dat ouderen van dagen zich met my, zullen herinne ren, kwam de slotregel voor van: „Zooiets is immers al te mail" Dewelke wonderwel van toepassing is op dit gedoe. De Regeering staat hier voor een uiterst moeilijk vraagstuk 1 De Tarief-muren worden van alle kan ten hooger opgetrokken. Duitsdhland heeft, zooals ieder kon verwachten dat op erwten pas weer „sterker" gemaakt. Onze Zuivelbond heeft zyn voorloopigen „boycot" tegen Duitsche goederen stop gezet. Dat valt te loven. Ben oeoonomische oorlog is uitputtend- sohadeiyk voor de beide „oorlogvoerende" partyen. Wat niet belet, dat de positie voor allen, wier belangen bij onzen land- en tuinbouw betrokken zijn, met het uur lastiger wordt. De hardnekkig^ regens, die zelfs niet voor den „wonderdoener" Ver aart waren te beheersohen! welke van schier half Juli tot nu, half Augustus toe, op de akkers neerplasten, hebben aan de gewassen in allerlei deelen des lands I onberekenbare schade berokkend. Voor wien z'n goed-humeur wenscht t< bewaren, is 't maar het allerbest, niet t< denken aan wat het allengs reeds zoetje* aan naderende wintertje van 1930—'81 zoi kunnen te zien en te hooren geven. Voor minstens toch wel een kwart mislukte oogst. Niet te overziene, te schatten, te be rekenen, schadeposten met aanverwan te „débêcles", ineenstortingen, faillisse menten, surséance van betaling-aanvragen en nog veel meer: voor tal en tal van sei zoenzaken in Patrial Behalve nog de werklooshelds-cyfers, zooals deze nu reeds zyn. 't Is huiveringwekkend, om nog eens te spreken met minister Van Karnebeek, toen deze zijn afgewezen Verdrag met België in ons Parlement verdedigde. Het groot-politiek debat van November a.s. in de Tweede Kamer kan zéér interes sant worden! De productie-crisis heeft ook in ons oude Patria reeds menige verwoesting aangerciht. Met welk advies zal straks de Commu nist Louis de Visser in de Tweede Kamer komen? Intusschen, men kan hier scherts ter zijde laten. De toestand is ernstig en zorgwekkend genoeg om „moppen en lolletjes" voors hands tot betere gelegenheid te bewaren. De oud-minister Posthuma heeft zich, in een journalistiek vraaggesprek, bijzonder optimistisch uitgelaten over de „Nederlandsche week" 'in België. Terwijl zich te onzent verschillende stemmen, waaronder heftige, driftige, kribbige, verhieven tegen het h.i. karakterloos gedoe der Nederlandsche autoriteiten om- te helpen huldigen de Belgische onafhankelijkheid van honderd jaar terug. Dat ophalen van zeer-oude veeten, die onverzoenlijkheid en haat-voortdragende verbittering is klein en verachtelyk, zou ik zeggen. Intusschen: ook hier zijn grenzenI Wanneer door sommige Belgische or ganen gepropageerd, verdedigd en ver spreid wordt het denkbeeld, dat men te Brussel recht aanspraak zou bezitten op verandering van het Traktaat-1839 in voor onze Zuideiyke naburen voordeeli- ger zin, dan is dat -er-vlak-naast! Nederland heeft België gepresenteerd: het onderwerpen van de hangende ge schillen aan de internationale arbitrage. Op dat mooie, loyale aanbod van Ne derland is nog geen antwoord vanuit Brussel ontvangen. Men huldigt, vleit endreigt tevens. Dat laatste, het dreigement, ge schiedt, begrijpt men, onder pressie van elementen, figuren, personen, invloeden, waarmeê men te Brussel nu eenmaal, reke ning heeft te houden. Edoch! Zoolang deze factoren niet zijn uitgeschakeld, is geen algeheele zuivering in de „atmosfeer" der verhouding tus schen Nederland en België mogelijk. Zjj kan wel komen. En zal, gelijk ook al in onze Pers is aangeduid als waar- schyniyk, misschien „gauwer tot stand komen dan men wel vermoedt". Ondanks de 1980-tentoonstellingen te Antwerpen en te Luik gegeven, is en blijft het wachten daar nog altijd op. Men heeft imenschen, die beweren, dat internationale invloeden van niet zoo aan stonds te berekenen kracht zich tegen de „verbroedering", tegen de Neder- iandsch-Belgische entente eener nabije toekomst kanten. Ik geloof, met velen, dat hier „het booze gerucht" sterker is in sohyn dan de wer- kelykheid in wezen. Afwachten biyft de boodschap! De normen der uitkeecring aan de oude gepensionneerden zyn gepubliceerd. Van 10 Augustus af is in werking ge treden de wyziging van de Ongevallen en Land- en Tuinbouw-verzekeringwet, waarby verhoogd wordt van 70 tot 80 pot. het bedrag van de tijdelijke uitkee» ring van dagloon. Aan doortastend1, energiek werken ont breekt het bij ons departement van Ar beid, Handel en Nyverheid niet! Wii herinneren aan mr. Marchant's woord, tot minister Verschuur gericht: „Met dezen bewindsman valt zaken té doenl. Ik geloof, dat in het komende parlemen taire seizoen dit profetische woord van den vrijzinnig-democratischen voortrek ker zal worden bewaarheid. Wy leven vooralsnog in de sfeer van vermoedens, gissingen en profetieën! Een scherm van regen, het arme va- oantie-seizoen van dit jaar verschuilend, verbergt de naaste toekomst ook voor het meest-lucide oog. Het tooverpotjo. Onze toenemende uitgaven. Het kunst handel-mysterie. Nog is de zaal van het publieke leven in de hoofdstad leeg.Op de lagere ran gen, waarvan het publiek nu eenmaal niet de middelen' heeft zich in dure hotels niettegenstaande den regen wat vacantie- genot te verschaffen, beginnen welis waar in deze dagen, tegelyk met de her opening der lagere school, de ryen hier en daar weer vol te loopen; maar de loges en stalles zyn nog leeg. Het brandscherm is nog neer, terwyl men achter op het tooneel nog maar juist begonnen is met het in orde brengen van het décor voor de eerste acte: de gemeentebegrooting. De meeste acteurs zyn dan ook nog niet in den schouwburg aanwezig. In een der kleedkamers, die van den hoofdpersoon in deze eerste acte, heerscht echter reeds groote bedrijvigheid. De gezameniyke cri- tiek is er aanwezig en wordt door den be roemden en geliefden kunstenaar inge licht over de opvatting die hy dit jaar by het spelen van z'n bekenden rol aanstonds op de planken tot uitdrukking zal bren gen. Het hoogtepunt van zyn schepping zal ook dezen keer weer te vinden zijn in zyn „scène met het tooverpotje". Een er -ander werd door hem ook nog eens schrif- telyk toegelicht in de bylage tot het pro gramma, dat reeds in de zaal verkrijg baar is. Meer nuchter en in de olficieele termen gezegd, komt het hierop neer: dat wy de zer dagen verblyd werden met publicatie van de hoofdstedelyke begrooting in het gemeenteblad en dat wethouder Wibaut, onze schatkistbewaarder, in een persconfe rentie de byzondere punten van deze be grooting nader uiteenzette, in het byzon- der het beroemde punt: het reservepotje, oftewel het Reservefonds voor byzondere doeleinden, dat ook thans weer op het juiste oogenblik te voorschyn wordt ge haald en ten slotte de zaak doet kloppen. Toch zou men er ditmaal, nu de gewone uitgaven geraamd worden op een kleine 6 millioen méér dan de gewone inkomsten, niet gekomen zyn met behulp van dit potje alléén, hoe kranig en behendig men er ook mee had trachten te.tooveren, ware het niet, dat we voor '31 ook nog als hulp dg onverwachte meevaller meekrijgen die ons huishouden over '29 oplevgtde, en die niet minder dan een kleine 4 millioen bedraagt. Putten we dientengevolge uit het meergenoemde potje nog een kleine 2 millioen, dan komen we er. Er blyft dan, zelfs al halen we ten behoeve van de loopende begrooting alles er uit wat we er uit mogen halen (drie en een hnlf mil lioen) in 'het wondere potje nog altyd dik 2 millioen over. Het is waarlyk een uitvinding zonder weerga, dit „Reserve fonds voor byzondere doeleinden"! Jam mer alleen, dat zooiets slechts by gemeen» tefinantiën mogelyk is en altyd weefgoed werkt. Wie eenmaal die uitvinding nog verder door weeit te voeren en het mogeiyk maakt dat, ten behoeve van ons eigen huishouden dergeiyke reservepotjes in klein formaat „en detail" verkrybaar zul len zyn, zal gewis dankbaarheid van een ieder tot in het verre nageslacht oogsten. Overigens: ook nu al bestaat er reden tot dankbaarheid. Vergolykt toch aan den eenen kant de gemeentelyke inkomsten belasting zooals die in de laatste jaren in Amsterdam was, met den factor 0.6 en aan den anderen kant de nieuwe door hetltijk te heffen Gemeentefondsbelasting (die er voor in de plaats komt), met 30 opcenten dan verkrijgt men voor alle inkomens groepen een zeer belangrijke verlaging. Die verlaging is voor de kleinere inko mens het grootst Zoo bedraagt zy b v voor een inkomen van 1800 byna 46 Voor een inkomen van 4000 wordt dat 40 voor 6000 35 voor 8000 82 enz. Dat de vermogensbelasting daaren tegen de hoogte ingaat kan daarby, gezien de politieke kleur van dezen wethouder der finantiën, moedlyk bevreemden Deze laatste belasting zal gemiddeld anderhalf maal zoo hoog worden. Waar in Amster dam de verhouding tusschen hen die in de inkomsten- en hen die tevens in de Ver mogensbelasting worden aangeslagen toch al ongunstig is (ongunstig in den zin van particuliere kapitaalvorming), zóó, dat de ze 201 is, vreezen sommigen van Ver- mogensbelastingyerhooging een verdere kapi taalvlucht. Die vrees lijkt ons lichtel ijk overdreven, maar tóch.... véél verder dan nu kan men toch niet gaan. iU' *n I5-en W. blijkbaar ook, want, al laten zy alle mogelijke gewicht vallen op de overweging, dat een zoo snel groeiende stad als de onze ook een jaar- lijk sche, behoorlijke groei in de uitgaven te zien moet geven, dan nóg kunnen zij een zekere ongerustheid over die voortdu rende snelle toeneming der uitgaven (deze keer 6 millioen méér) niet verbergen. En zoo schryven z(j dan ook van meening te zyn, „dat de toeneming der uitgaven toch nog zoo groot is, dat, naar gevreesd moet1 worden, by een redeiyke verdeeling der lasten in de toekomst middelen zullen gaan ontbreken, om in een dergeiyke toe. neming te blyven voorzien. Zy zullen dan ook, tenzy belangrijke verruiming van inkomsten zich mocht voordoen, hun volle aandacht moeten geven aan maatregelen, welke deze toeneming in de toekomst kun- nen beperken". Het is inderdaad vrij vaag, maar toch in alle geval teeken, dat er niet alleen aan 1 vermeerdering van inkomsten, maar ook nog wel eens een oogenblik aan verminde l ring van uitgaven gedacht wordt. In dezen malaisetyd, die nog steeds on afzienbaar is, trouwens een gedachte die een ieder, zelfs al put hy niet uit zyn eigen, maar uit de altijd wat ruim open gehouden beurs der gemeente, wel heb ben moét.... In verband met de malaise komt men zeker niet op de gedachte, dat het den hoofdstedeUjken kunsthandel goed zou gaan. En toch staat men nog steeds voor dit mysterie. Want er moge steen en been geklaagd worden door al wat er doek-ver fraaiend penseelt, een feit is 't, dat de afzet van binnen- en buiten-huis, gember pot en gestyleexde ui-conterfeitsels, nog steeds vlot gaat. Hoe anders te verklaren, dat de kunsthandels als (om nu de padde stoelen eens met rust te laten) sigaren winkeltjes uit den grond verrijzen?.... Viel daar niet iets in te verdienen, zoo zouden er immers niet byna dagelijks zaakjes in verwerkte verf bykomen?.... Ik heb een vriend, die, alhoewel behept met een „mooie" familienaam, in een hoogst eenvoudige buurt woont en aller minst staat aangeschreven als een kapi taalkrachtig Amsterdammer. Toch ontving hy onlangs in één week tyds over de post drie, zegge drie! invitaties tot het bywonen van de opening van nieuwe za ken in tube en kwastpröducten. Hij was er zeer mee verguld en is „wezen kyken", ofschoon hy overigens geen Eerelmanvan een Rembrandt onderschelden kan. Of schoon die invitaties inderdaad persoon lijk geadresseerd zijn (op alle mogeüjke wyze werkt men op de ydelheid) stroopt men er blykbaar toch stelselmatig heele wyken mee af. Men zoekt niet de namen van stadgenoo- ten van wie men om een of andere reden verwachten kan dat ze schildery-zuchtig zyn, neen, straat na straat wordt hoffe- lyk uitgenoodigd, zooals men het publiek ook aanmoedigt de restantenweek van een modezaak met een bezoek te vereeren. Bet zou me dan ook niet in 't minst verwon deren, wanneer ik morgen in m'n bus 'n verfrommeld strooibiljet vond van den volgenden inhoud: „Wegens verbouwing van den winkel finalen uitverkoop tegen spotprijzen van den prima voorraad kunst in het gunstig gerenommeerde magazijn Arte Novum. Degelijke interieurs, nette landschappen, stillevens voor huiskamers van alle gezindten. Mét ïyst, twee jaar ga rantie voor olie-, één jaar voor water werken. De eerste 100 koopers ontvangen gratis een artistieke prentbriefkaart. Za terdagavond gespend tot 11 uur." Zou 't dien kant uitgaan?.Men moet 't haast gelooven by de overstelpende uit breiding (en nog wel in deze schreeuwend slechte tijden) van de kunsthandelariJ. Ik geef toe, veel rangschikt er zich onder, wat er feitelyk niet toe behoort en zich beter lijsten- en platenwinkel kon noe men, gelyk men ook taliooze „boekhande laars" heeft in pennen en schriften. En van welk een verrufckelyken een voud zyn sommige dier pas-geopende za- kenl Ik zag er een, welke aan den voorby- ganger slechts 'n gewoon kamerraam ver toonde. Daarachter stond op 'n gebeitst voetstuk een.... schilderij té prijk?-.-- Volsrekt niet! Alleen het onderwerp voor 'n stilleven was te aanschouwen: op een fluweelachtigen lap lagen twee schilferen de uien (alles éecht) tegen een koperen kandelaar? Kan het eenvoudiger? Of is dit werke- lyk mysterie, schuilt er iets achter? Maakt men op deze wyze op werkelijk artistieke wijze reclame voor 'n groente- of verlich- tingszaak?Ik zal eens nader infor- meeren: de groote concurrentie maakt onze winkeliers ongelooflijk vindingrijk! Daar lees ik wéér 'n annonce: „Opening van den nieuwen kunsthandel De Stier van Potter". Maar ik loop er nu niet langer in!Dat is natuurlijk een aan beveling voor een groote afslag in&1' gentynsohe achterlappen! Wie niets van zijn persoon kan geven, maakt zich er meestal af met een aalmoes.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2