Derde Blad BUITENLAND. BINNENLAND. VAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1030. 1>Ë HERZIENING DER VERDRAGEN. Potnearé over dien Dultschen elsch. De wensdh van Duitschland tot herzie ning der vredesverdragen heeft Poincaré dezer dagen naar de pen doen grijpen. Gisteren .is er naar V.D. meldt opnieuw een artikel van zijn hand versohenen, waarin 'hij o.a. schrijft, dat wanneer het Duitsche Rijk werkelijk den wensch koes tert op een bepaald punt wijziging van het vredesverdrag te verkrijgen, het niet moet trachten door voortdurende kleine acties zijn doel te bereiken, doch den daar voor openstaanden weg inslaan, n.1. in di recte onderhandeling treden met de be trokken mogendheid, of de zaak ter spra ke brengen bij den Volkenbond. Elke grensverandering brengt nieuwe moeilijk heden mee, wanneer zij niet het resultaat is van vrije onderhandelingen tusschen twee staten. Het teruggeven van de Pool- sche „corridor" zou zeker in Duitschland en speciaal in Oost-Pruisen groote vreug de verwekken, doch de in de „corridor" gevestigde Polen ten zeerste verbitteren en daarvoor nieuwe en misschien veel grootere moeilijkheden scheppen. Hetzelf de is het geval met de „Anschluss", waar mede zeker niet alle Oostenrijkers het eens zijn. Een herziening der verdragen zou dus in centraal Europa een nieuwe en gevaar lijke haard scheppen, wat niet zonder in vloed zou blijven op het geheele continent. Als dit Duitschland's doel is, besluit Poin caré, dan moeten wij openlijk zeggen: „Frankrijk doet daar niet aan mee". DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS Geen reden tot ongerustheid. In kringen van het Vaticaan wordt toe gegeven, dat de paus thans zieker is dan voorheen. Zijn toestand is voor het oogen- blik echter niet zorgwekkend. Een oude blaaskwaal doet zich weder gelden. Indien z{ch geen bijzondere complicaties voor doen neemt men aan, dat de ziekte, die den paus bij het verrichten van zijn werk zaamheden overigens niet bijzonder be moeilijkt, een normaal verloop zal nemen. DE OPSTAND DER KOERDEN. Horige gevechten aan de Per zisch-Turksche grens. Uit Angora wordt gemeld, dat in het grensdistrict Ighdir Donderdag hevige gevechten geleverd zijn tusschen Turk- Bche troepen en opstandige Koerden, wel ke gevechten verscheidene uren duurden en tenslotte hiermede eindigden, dat de Koerden zich terugtrokken over de Perzi sche grens. De Turksche troepen zijn nog niet begonnen met de voorgenomen mili taire operaties tegen de opstandelingen in het berggebied van de Ararat. Aan beide zijden ettelijke dooden. Perzische grenstroepen geraakten Woensdag slaags met omstreeks honderd Koerden uit het Ararat-gebiea, van wie velen werden gedood, w.o. twee aanvoer ders. De Perzen verloren 22 man aan dooden en hadden 11 gewonden. Perzlë mobiliseert tegen de Koerden. De Sjah van Perzië heeft in drie dis- stricten tusschen Teheran en Tëbris 60,000 Perzische reservisten onder de wapenen geroepen, teneinde die opstan den der Koerden definitief neer te slaan. Deze 60.000 man worden versterkt door 20,000 man van het staande leger. Het ia nog niet bekend, of de Perzische troepen gemeenschappelijk of in overleg met da Turksohe troepen zullen optreden. DE TURKSCHE GEZANT TB TEHERAN TERUGGEROEPEN. Havas meldt uit Teheran, dat die Turk sche regeering Mamdoe Sjefket bel, haar gezant te Teheran, heeft teruggeroepen. De onrust in Britsch-lndië. Naar uit Peshawar gemeld wordt duurt in N oord-W est-Indiö de strijd tegen de op standige grensstammen der Afrldi's voort. De Afrldl'a aangevoerd door een vrouw. De Daily Herald publiceerde gistermor gen een verklaring van een te Londen aangekomen Afgaan, die verklaard heeft, dat de opstandige Afridi's dóór een vrouw worden aangevoerd. Deze vrouw, die in Afganistan bekend staat als het „terror- girl", Is de dochter van een gestorven hoofdman. De staat van beleg afgekondigd ln het district Peshawar. De onderkoning van Britsch-ïndië heeft den staat van beleg afgekondigd in het district Peshawar. In een persoonlijken uitleg van dien maatregel zegt de onder- Koning, dat weliswaar bij de afkondiging van dien staat van beleg de commandant van hst Noorderleger ia aangewezen tot gezaghebber, doch dat deze voornemens la onmiddellijk zijn bevoegdheden aan den regeeringsoommissaris van het district over te dragen. De onderkoning is tot dit besluit overgegaan op verzoek van de bur gerlijke en militaire overheidspersonen in het district. Te Naushahra, Kollet en Rawalprlndi zijn sterke Etagelsche en Indische troepen- afdcelingon samengetrokken. HET COMMUNISME IN BESSARABIË. De special© commissie, die tot taak had de oommunisische beweging in Bessara- bië te bestrijden, heeft blijkens een be richt uit Boekarest haar werk geëindigd. In het geheel zijn ongeveer 100 commu nistische agitatoreu in hechtenis genomen, waarvan eenige door het bureau der com munistische partij te Praag naar Bessa- rabië waren gezonden SUCCESSEN VAN DE CHINEESCIIE REGERINGSTROEPEN. Tsinanfoe hernomen. Naar luid van een officieele bckedma- king van de regeering te Nanking hebben de regeeringstroepen Tsinanfoe hernomen. De troepen der Noordelijken vluchten thans in noordelijke richting. Ook hebben de regeeringstroepen gisterochtend den linkervleugel van de troepen van Feng ge slagen en hopen zij spoedig Tajentsjou en Kaifeng te zullen heroveren. Volgens een niededeeling van de Ame- rikaansohe R.K. missie zijn in de door de communistische opstandelingen omsingel de stad Kantsjou verscheidene Europee- sohe zendelingen opgesloten. Volgens deze mededeeling betreft het hier drie Ehgelsche zendelingen en ver scheidene vrouwelijke zendelingen, waar onder ook een Duitsche. ALGEMEEXE LEERPLICHT IN RUSLAND. Met October wordt in Rusland de alge- meene leerplicht ingevoerd, waarmee men aanvankelijk tot 1932 had willen wachten. Er moeten maatregelen genomen worden dat in de dorpen schoolgebouwen of ande re lokalen beschikbaar komen; zoo noodig dienen huizen van groote hoeren (koelak!) in beslag genomen worden. De onderwij zers zullen dezelfde voorrechten krijgen als de fabrieksarbeiders. In bijzonder ach terlijke streken kan de invoering van de leerplicht intusschen nog één, of ten hoog ste twee jaar uitgesteld worden. De leer plicht bedraagt voor het platteland voor- loopig vier jaar, voor de steden en de fa- brieksstreken zeven jaar. Oost-lndiö. bloemenmagazijn „DE LELIE" ontvangen een schit terende collectie VAZEN D. J. BANSEMA BREEWATERSTRAAT 16 OOK H.M. DE KONINGIN- MOEDER NAAR ENKHUIZEN. De burgemeester van Enkhuizen ont ving Donderdag telegrafisch bericht, dat ook H. M. de Koningin-Moeder de Zuider- zeevisscherijtentoonstelling zal bezoeken en wel op 8 September a.s. MARINEBEZOEK AAN DE ZUH> CHINEESCHE ZEE. Het departement van marine organi seert tegen medio October een vliegtocht met drie Dornier-vliegbooten naar het zuidelijk gedeelte van de Zuid-Chlneesche Zee, welke een maand zal duren. De tor pedojagers Piet Hein en Kortenaer zullen tijdelijk in hetzefde gebied een oefentocht maken. DE VERHOOGDE WERKING VAN KRAKATAU. Langeiland, 14 Aug. Er is een eruptie genoteerd, van meer dan 2000 meter, ter wijl drie tot boven de 1500 en 37 boven de 1000 meter kwamen. Vele trompen (water- hoozen) werden waargenomen van 50 M. doorsnede en 1000 M. hoogte. Het halvemaanvormige eiland Anak Krakatau is thans 131/» meter hoog en 1200 meter lang. Nog steeds hebben vele tamelijk sterke plaatselijke bevingen plaata Een schokkend politiedrama te Batavia. Onder-commissaris van politie van Rees bf| een huiszoeking ver moord. Bij de politie te Batavia was bericht bin nengekomen, dat zetkere Sihite, wonende Petodjo Oelik, in het bezit was van' een revolver, waarmee hij het volk wel eens bedreigde. Het hoofdbureau van politie zond Donderdagmorgen den onder-com missaris K. P. V. van Rees met den hoofd agent Slierendrecht derwaarts. Inderdaad werd daarbij een revolver bij Sihite aan getroffen. Biji zijn arrestatie vertelde hij dat de revolver het eigendom was van Saimin., wonende Kramat Poelo. De politie nam Sihite mede naar Kramat Poelo, waar hij Saimin aanwees. Hierop volgde huiszoeking bij Saimin en terwijl de hoofdagent Slierendrecht achter bezig was, hoorde hij een schot hij rende naar de voorgalerij, waar de heer Van Rees dood op den grond lag met een schot door het hart. De hoofdagent zag den moordenaar naar buiten vluchten De moordenaar is nog niet gearresteerd, doch de woonplaats van zijn vrouw is bij de politie bekend. Hij staat bekend als een hoogst ongunstig type. Het slachtoffer bereikte den leeftijd van 55 jaar, had 32 dienstjaren en stond uit muntend aangeschreven. Hit laat een vrouw met acht kinderen achter. Een zoon is juist naar Nederland vertrokken om voor veearts te studeeren. De heer Van Rees zou het volgende jaar met verlof ge gaan zijn. De verslagenheid bij het politie corps is zeer groot. Van de politic-gebou wen hangen de vlaggen halfstok. HET SUIKERINVOERWETJE. Op 17 Augustus in werking. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de wet van 1 Augustus 1930 tot heffing van een oompenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker, in werking treedt 17 Au gustus a.s. IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. De Nw. Bott. Crt. schrijft: Aangaande de maatregelen, welke de directie van. den Wieringermeerpolder voorbereidt voor de ontwatering van de reeds drooggevallen gebieden, meldt men ons, dat dit jaar, behalve vijf barakken nog 50 landarbeiderswoningen gebouwd zullen worden. In elk der barakken kun nen 100 tijdelijke werkkrachten worden gehuisvest. Naarmate de drooglegging vordert, zullen nieuwe woningen worden bijgebouwd en wel het volgend jaar 300 en in 1932 nog 150. De arbeiderswoningen worden zoodanig ingericht, dat zij behalve voor het gezin nog plaats bieden aan 6 tijdélijk in den polder te werk gestelde ar beiders. eer binnenkort zullen de 600 ar beiders, die huisvesting zullen vinden in de barakken, worden opgeroepen. Zij zul len betrokken worden uit de gemeenten van ons land, waar veel werkloosheid on der de landarbeiders heersent. De plaat sing van alle blijvende en tijdelijke werk krachten zal geschieden door de arbeids beurzen. Ook een aantal boerenzoons zal voor plaatsing in aanmerking komen. DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Wat nu? Een film ter bemoedi ging van de rlsscliers bevolking dier Zulderzeoplaatsoo. Men schrijft aan de »N.Rott. Crt.« i Dezer dagen is te Amsterdam voor burgemeesters van verscheidene vis- schersplaatsen langs de Zuiderzee en andere belangstellenden en belangheb benden voor het eerst een fllm vertoond, welke de Commissie Zuiderzeesteunwet heeft doen vervaardigen met de bedoeling om propaganda te maken voor haar streven naar een geleidelijke afwikkeling van het Zuiderzee-visscherijbedrijf. Een belangrijk gedeelte van Neder- land's bevolking ziet straks haar bron van bestaan in den letterlijken zoowel als in den figuurlijken zin van het woord opdrogen. Tot voor kort hebben de Zuiderzee-vlsschers er nog niet aan willen gelooven, dat het met de Zuiderzee den langsten tijd geduurd had; velen hunner beschouwden het onberedeneerd als een onmogelijkheid. Eerst den laatsten tijd begint het tot hen door te dringen, dat zij staan voor iets dat onafwendbaar is, en dat het tijd wordt te zoeken naar een andere wijze om in hun levensonderhoud en dat van hun gezinnen te voorzien. Doch onder hen, die de zaak nu eindelijk zoo' beginnen te zien, heerscht groote moedeloosheidzij zien ér geen gat in en toonen een sterke geneigdheid om bij de pakken neer te zitten. De bovenbedoelde film, door I. A. W. Film te 's-Gravenhage vervaardigd, be doelt hen ervan te doordringen, dat dit voor hen niet de juiste weg is en! dat er voor hen een betere houding valt aan te nemen. De Generale Commissie Zui.der- zee-steunwet is ln staat gesteld om hen die de handen uit de mouwen willen steken, voort te holpen en op het doek vertoont zij thans hoe, en welke moge lijkheden er bestaan. Wat de film te zien geeft lijkt af en toe wel wat onooozel; het is niet zoo vooral niet in dezen tijd— dat men eiken werkloozen visscherman kan wij zen op boerderijen, aan welker hekken bordjes gespijkerd zijn met het opschrift. •Werkkrachten gevraagd*. Het is ook niet zoo, dat voor alle jongelieden van de Zuiderzeeplantsen plaats is op zee vaartscholen, ambachtsoholen, de politie school, bij de spoor- en tramwegen, in allerhande takken van nijverheid, en dat de werkgevers daarin met ongeduld ver langen, dat de bemanningen der botters als werkvolk op hun ondernemingen be schikbaar zullen komen. Dezen indruk wil de film ook niet wekken, wel echter wil zij aantoorien dat de Generale Com- missie-zuiderzee steunwet het mogelijke doet om werkgelegenheid, een nieuw be staan voor de uit hun bestaan gestoote- nen te zoeken; om hulp en voorlichting te geven bi^ beroepskeuze, beroeps-oplei ding mogelijk te maken,kortom: voorde getroffenen bemoedigende vooruitzichten te openen. Daartoe geeft ze ons een blik in de nijverheidsscholen, in fabrieken in volle werking; laat ze zien hoe nu reeds vele meisjes werk vonden op de speciaal voor het doel opgerichte knoopenfabrlek te Bunschoten, andere bij het kantklos sen; hoe Volendammerjongens hun wijde broek hebben verwisseld tegen de uni form van een zeevaartschool, hoe Zui derzee-vlsschers geholpen zijn aan op de Noordzee zeewaardige vissohersvaartui- gen; hoe er toch, ondanks de malaise, in tal van bedrijven nog handen gebruikt kunnen worden. Om de menschen, voor wie de fllm be stemd is, »den kop erboven te doen hou den*, ls de fllm zoo populair mogelijk. Tot weemood zullen hen zeker stemmen de tafreelen, betrekking hebbend op het nu nog in vollen gang zijnde vlsschers- bedrljf; meer nog de op bet droge ge trokken en onttakelde botter, die tegen den afsluitdijk ligt te vergaan. Wat nu? is de vraag der visschers als zij dit machteloos aanzien. Er zijn er die vinden dat ze nu maar een flinke uitkeering moeten krijgen, maar er zijn ook jonge kerels van pak-aan, die meenen dat wie een paar stevige handen aan z'n lijf heeft en die wil gebruiken er wel komen zal, vooral omdat hij op de Generale Com missie kan rekenen. En dit is het, wat de fllm aan alle ge troffenen op een wijze, die zoo overtuigend mogelijk is, wil bijbrengen. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Goed! afgetoopen. Tusschen Amersfoort en Nijkerk ls Vrij dagmiddag een militair vliegtuig uit Soes- terberg, no. 655, neergestort. De beide in zittenden, een luitenant en een onderoffi cier, kwamen er met eenige onbeteekende verwondingen af. Monteurs uit So ester- berg hebben het toestel naar het vlieg kamp vervoerd. E3NGSFORD SMITH HERSTELD. Men meldt uit Veere: Kingsford Smith is Donderdagmiddag als hersteld uit het ziekenhuis te Middel burg ontslagen. Hiji werd per auto naar Veere gebracht RECORD VAN LINDBERG. Door Hawks verbeterd. De Amerikaansche vliegen kapitein Hawks heeft het door kolonel Lindbergh op 20 April j.1. gevestigde reoord verbe terd, door den 2500 mijl langen afstand van Glendala in Californië naar New York af te leggen in 12 uur 25 minuten en 30 seconden. HET REOORD VAN JACKBON EN ODRIEN. Hun 25sten dag ingegaan. New York, 14 Augustus. Jacitson en CBrien, die Woensdag reeds het tijds- duurrecord van de Hunters boven het vliegveld van St Louis geslagen hebben, waren Donderdag nog steeds in de lucht. Zij, zjjn toen hun vijf-en-twintigsten dag ingegaan. De terugreis van de R 100. Het vertrek van Montreal. Toen de R 100 Donderdag van het vliegveld St. Herbert bij Montreal ver trok was het nog donker (het was toen half drie Britsche zomertijd) en waren op den grond lichtende letters aangebracht die de woorden „Bon voyage" vormden. Een groote juichende menigte had zich op het veld verzameld. Als alles goed gaat, kan het luchtschip heden te Cardington aankomen. De R. 100 bevond zich Donderdag om 12.18 plaatselijke tijd boven de Straat van Belle Isle en voer twaalf minuten later over het eiland van dien naam. De minister van luchtvaart heeft ver klaard, dat het luchtschip Westenwind mee heeft, met een gemiddelde snelheid ter hoogte van 700 Meter van 80 mijl per uur op de Westelijke helft en van 50 mijl op de Oostelijke helft van de route, die het luchtschip gekozen heeft Bij zjjn vertrek heeft de commandant van het luchtschip gezegd, dat hij Car dington in 50 uur tij cis hoopte te bereiken. De Graf Zeppelin heeft over de reis van Lakèhurst naar Friedrichshafen 55 uur en 24 minuten gedaan. Daar de R. 100 de reis van Oost naar West in korter tijd heeft volbracht dan de Graf Zeppelin, hoopt men in- Engeland dat zulks ook op de terugvaart bet geval zal zijn. Minder gunstige weersomstan digheden mildiden op dien Oceaan. Men schatte te Londen gisterenmiddag om twaalf uur dat de „R 100" toen meer dan halverwege den Atlantischen Oceaan zou zijn. Het laatste bericht dat van haar ontvan gen werd, was afgezonden om zes uur G. T. toen zij bijkans 1000 mijl van Belle Isle af was. Sedert middernacht had zij! aan houdend in regen gevaren en tegenwin den uit het Noorden tot Noordoosten ont moet. Haar snelheid bedroeg toen 85 knoop op van 2000 o* ^100®^eiae^6r bepaalde hoogte Het rapport dat de „R 100" te midder nacht over haar positie had afgezonden, nrpm aa^aLzy 111 de voora*gegane zes F*® ®®middeAd rulm 63 knoop snelheid had gehad. Zij voer op dat oogenhlik op PREDIKBEURTEN ZONDAG 17 AUGUiTUS 1980 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst wegens reparatie Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.80 u., Ds. H. A. Bnklaar Doop. Onderwerp: »De eerste bede* (Math. 6 9) Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. IJ. v.d. Zee van Amsterdam (W.) 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle van Oenkerk Geref. Kerk (Hulpkerkd. Ghr. Mll. Tehuis) 's Morgens 10 u„Ds. H.P.M.G. de W alle 's Avonds 5.80 uur, Ds. IJ. v.d. Zee Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.30 u., de heer N. v. d. Kraats. Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, de heer J. Tamminga van Franeker Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) Morgens 10 uur, Ds. O. O. G. Visser van Rotterdam Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. Krijger van Rijsoord Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u., Heiligingsmeeting 's Middags 3.80 u., Openluchtsamen komst (in 't Plantsoen) 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. 's Morgens 9 u., Ds. E. R. Damsté JULIANADORP Ned. Herv. Gein. 's Morgens 10.80 u., Ds. E.R. Damsté Zendingsgebouw „Star der Hope". 's Avonds 8 uur, de heer L. Brasser, van Den Helder BREEZAND Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer B. v.d. Wollen v. Sassenhelm ANNA PAULOWNA Ned. Herv. Gem. Morgens 10 u. Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgeus 10 u. en 's middags 2.80 u., Da. De Waard vaa Rijnsburg WIERINGEN Ned. Herv. Gsm. (Hlppolytushoef). '■Morgens 10.80 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Ooetarland). Middags 2.80 uur, Ds. van Beek. Gebouw „Land ln zlehiw (Den Oever). Ned. Herv. 's Middags 2.30 uur, la de kapel, de heer R. O. Frank Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 8 u., Ds. Goedhuis van Haarlem, 's Morgens bediening H. Avondmaal Voor- en namiddags busdiensten van af den Poelweg Westerland. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. TEXEL Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur Ds. J. v. Schalk pred. te Soest Oosterend, n.m. 8 uur, Ds. Oskamp De Koog, v.m. 10 uur, Ds. Henzei, pred. te Zutphen De Oooksdorp, v.m. 10.80 uur, Ds. W. Plug. Den Hoorn, v.m. 10.80 uur, Ds. Oskamp. Oudesehild, n.m. 8 uur, Ds. W. Plyg De Waal, v.m. 10 uur, Da. Van 't Hooft Doopsgez. Gem. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A.Vis Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 en 'sav. 7.80 u. Ds. A. A. v. d. Leer. Geref. Kerk (H.V.). Oosterend. n.m. 8 u. en 's av. 7J u. Ds. Buskes drie motoren en had een snelheldi van 56 knoop. De lucht was bedekt en de laatste uren waren wolken, komen opzetten." Uit andere berichten valt op te maken uat de navigator erin geslaagd was, een buitengewoon zwaren storm te onüoopen. Uit het feit dat het luchtschip óm zes uur glsternochtend zooveel .minder snel heid had valt op te maken dat het vaart ln overeenstemming met de weersgesteldheid en niet uit is op het breken van 'n reoord. De dagbladcorrespondenten aan boord hebben in hun draadlooze berichten' hoog opgegeven van de rustige, geriefelijke en vlotte manier waarom hot luchtschip vaart. Te kampen met hevige regens. Het luchtschip R100 was gistermiddag om -3 uur Greenwiohtijd op tweederde van den afstand over den Atlantischen Oceaan. Een bericht aan het ministerie van lucht- va"tJ van het stoomschip „Cameronia" meldde op dien tijd, dat het luchtschip zich bevond op 70 mijl Z.Z.W. van 68°68 N.b. en 27°7' W.1.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9