NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER verkoopt uit De Stoomwasscherij „de Lelie" te Schagen SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. LEIDT GIJ VTTEND LEVEN? FOSTER'S MAAGPILLEN No. 6847. EERSTE BLAD DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG De staking in Noord-Frankrijk. - De oorlog van de toekomst. - Turkije en Perzië. - De tiende verjaardag van het ontzet van Warschau. - De o nrust in Britsch- Indië. FEUILLETON ONTSLAG BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. Vi«rdulz©nd arbeiders ontslag aangezegd. dat wij de laatste weken tal van nieuwe cliënten mochten boeken juist uit Den Helder. De klanten zeggen bedient ons goed Snert rilde. DE EGYPTISCHE GRONDWET. De wijziging die koning Foead overweegt DE OORLOG AAN DE N.-W. GRENS VAiN BRITSCH-EX DIË. COMMUNISTISCHE SPIONNEN IN JAPAN. DE PERZEN TEGEN DE KOERDEN. GENERAAL TSJANG SOE-LIANG. Vermoord.of nog ln leven? oost-lndië. DE OPVOLGER VAN DEN VLOOTVOOGD. DE VERHOOGDE WERKING VAN KRAKATAU. HET SCHOKKENDE POLITIEDRAMA TE BATAVIA. Het schot dat den ondercomnnls- sarls Van Rees doodde waarschijn lijk niet voor hem bestemd geweest DERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en *an"an f 3'20- Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij y/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekoning No. 16066. ADVERTENTIE Ns 20 et p. rage! (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaetlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 et„ elke reigel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot. Uit Noord-Frankrijk zijn nog geen ver blijdende berichten te melden over ophef fing van de staking, door overeenstem ming van patroons en arbeiders. Integen deel, de metaal- en textielarbeiders van Rijssel en omstreken hebben zich Zaterdag met eenparige stemmen uitgesproken voor het voortzetten van de staking. Uit Rijssel bericht Belga, dat de pa troonsbonden uit de Noord-Fransche tex- tiel-industrie, die door den minister van arbeid, Laval, waren uitgenoodigd tot een gemengde vergadering te Parijs, hebben geantwoord, dat zij' tot hun spijt geen' ge volg kunnen geven aan de invitatie; de toestand in de plaatselijke industrie, aldus het antwoord, blijft zorgwekkend en zal binnenkort tot nieuwe productieverminde ringen dwingen, welke elke bespreking over de loonen nutteloos maken. 4 De oorlog van de toekomst. Een school jongen zou u kunnen vertellen wat het machtigste gevechtswapen zal zijn in den ooglog van de toekomst, hopen wij, dat het een heel verre toekomst zal zijn. Naast de moordende gassen, die zullen gebruikt worden, zal het luchtwapen het meest ge bruikte en beduchtste strijdmiddel zijn. De vorige week is Engeland' het tooneel geweest van een luchtoorlog tussohen een blauwe en een roode kolonie. Terwijl het bij de groote luchtmanoeuvres van verle den jaar ging om den aanval en verdedi ging van Londen, hadden de luchtmachten van de twee elkaar beoorlogende landen thans vrijwel het geheel gebied van Enge land tot haar beschikking. Een juister beeld dus van hetgeen de werkelijkheid eventueel zal te zien geven. Het „Handelsblad" schrijft naar aanlei ding hiervan: „Want dit zal het karakter van een nieu wen oorlog zijn, nu het luchtwapen door het voortschrijden der techniek de oorlog voering revolutioneert evenals indertijd de uitvinding van het kruit heeft gedaan, en het „derde wapen" een beslissende factor in den strijd is geworden, dat het z.g. „front" van vroeger zal worden uitgebreid tot het gehééle grondgebied van de tegen standers. Dat er dus praktisch geen onder scheid meer zal bestaan tussohen burger 'en militair. Wel zeer duidelijk is dat 0. a. weer gebleken bij de luchtmanoeuvres boven Lyon, waaruit de leider der oefe ningen, generaal Serrigny, de les meende te moeten trekken, dat een stad niet af doende tegen luchtaanvallen is te verde digen, zoodat de bevolking eenvoudig moet worden geëvacueerd. Uittocht dus uit de steden naar het platteland, zoodra een oorlog is verklaard! Ontruiming van de industriegebieden, want de eerste phase van een nieuwen oorlog zal zijn wederzijd- sche vernietiging van steden,, verkeers- en industrieel© centra." Tot zoover het ,,'Hbl." Wanneer, zoo schreef dezer dagen de bekende generaal v. Deimling in het „Berl. Tag.", wanneer zullen eindelijk de volken ontwaken en zich verzetten tegen de voor hum oogen plaats vindende nieuwe toerus ting tot den oorlog, welke eenvoudig waan zin zou zijn? Wanneer de luchtmanoeuvres, welke de laatste weken in verschillende landen zijn gehouden, de volken ©enig méér besef van dien „waanzin" hebben kunnen geven, dan hebben zij niet alléén technisch-militair nut gehad. Naar Reuter uit Teheran meldt, is Khosro bei, de Turksche gezant te Sofia, als zoodanig te Teheran benoemd. De terugroeping van den gezant aldaar betee- kende dus klaarblijkelijk slechts een uiting van ontevredenheid van de Turk sche regeering tegenover dezen diplomaat. Ook van Perzische officieuse zijde ver klaart men thans niets te weten van een overschrijding van de grens door Turksche door Turksche troepen en van een bezet troepen en van een bezetting van de grens ting van de Perzische helling van het Araratgebregte. De overheid in Perzisch Koerdistan zou al het mogelijke in het werk hebben ge steld, om den opstandigen Koerden het overschrijden der grens te beletten. Men gelooft, dat door deze verklaringen de vooruitzichten op een gunstig resultaat der Turksch-Perzische onderhandelingen veel grooter zijn geworden. De tiende verjaardag van het ontzet van het door de bolsjewistische troepen be dreigde Warschau, is Zaterdag aldaar op feestelijke wijze gevierd. De feestelijk heden bereikten hun hoogtepunt met de inhuldiging van het vaandel van de afdee- ling Wina van het verbond van frontsol daten. Generaal Gorecki, de voorzitter van het verbond van Poolsche frontsoldaten voerde het woord. Hij sprak over den heldenmoed der Poolsche soldaten, die hongerend en slecht gekleed met in de geschiedenis on- gekenden moed de benden der bolsjewis tische indringers verdreven. Daarna keer de de generaal zich tegen den Duitschen minister Trevirantus, die in zijn jongste rede een pleidooi heeft gehouden voor den terugkeer van den Poolschen corridor aan Duitschlanid. „Uit het Westen'*, aldus ge neraal Gorecki, „dringen vijandige woor den tot ons door. Het Duitsche nationa lisme, dat de bloedige offers van den groo- ten oorlog vergeet, ontwikkelt een gewel dige propaganda in de gansch© wereld tegen ons. Het weet zeer goed, dat Pom- merellen een zuiver Poolsoh gebied is, dat in 1772 bü de eerste verdeeling van Polen door de Pruisen werd geroofd en dat dit gebied voor Polen een grootere oecono- misohe beteekenis heeft dan voor Duitsch- land. Desondanks pogen de Duitsche na tionalisten de wereld wijs te maken, dat de voorgenaamde corridor een doorn in het vleesoh van het Duitsche volk is. Onze plicht is de aandacht van de wereld te ves tigen op deze leugens en duidelijk te ver klaren: „Wij doen geen afstand van grond gebied, dat ons toebehoort en dat van on zen stam is". Naar uit Peshaivar gemeld wordt, oefent de opstandige stam der Afridi's grooten druk uit op de naburige stammen, ten einde deze eveneens te bewegen tot een strijd tegen de Britsok© heerschappij in Indië. In de mededeeling omtrent het afkon digen van den staat van beleg te Pesha- war wordt nog verklaard, dat de burger lijke rechtbanken voorloopig nog gehand haafd zullen worden, maar dat maatregelen getroffen zijn om deze door krijgsraden te vervangen. De vier ip*ooto Engelsdhe spoorweg maatschappijen treffen voorbereidingen voor omvangrijke bezuinigingen. De ont vangsten gedurende de eerste 82 weken van dit jaar bedragen 5 millioen minder dan gedurende dezelfde periode van het vorige jaar. Alle vier de maatschappijen zijn van opvatting, dat de heersohende economische malaise nog verergeren zal, zoodat zij gedwongen zijn tot ontslag van arbeiders en employé's. Elen der maat schappijen heeft deze week reeds aan 4000 arbeiders ontslag aangezegd. De leiding der spoorwegmaatschappijen is van meening, dat de tegenwoordige toe stand slechter is dan in 1928, toen de vak- vereenigingen van spoorwegarbeiders toe stemden in een loonsverlaging van 27a pet. Met het oog op den tegenwoordigen toestand echter zal in November opnieuw getracht worden, een loonsverlaging door te voeren. uj o cs c/j cc O NI UJ z co UJ _J WEET U AL!! Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 49) „Wiat, nu al?" „Ja, nu al." „Nu, als je dan niet anders kunt", zeide Olaire. „Ik vind dien mijnheer Twist een aardigen man." „Een stommeling 1" zelde Snert grimmig „Een aardige manier van praten heeft hij. Zijn voornaam is Alexander. Noem jij hem soms Lex?" „Als je er op geteeld bent om te hoo- ren, hoe ik hem noem," zeide Snert met ijskoude hoffelijkheid, „dan moet je maar eens komen luisteren aan de keukendeur". „Je bent toch niet jaloersch, hoop ik!" riep Olaire uit met groote ronde oogen» „Wie, ik?" zeide Snert vol bitterheid. Een paar minüten later hoorde Sam, die nog steeds ijverig den tuin besproeide, een zeker lawaai binnen. Hij draaide de kraan dicht en haastte zich naar bet huis, waar hij juist op tijd aankwam, om_ to zien, hoe de achterdeur met een zekere onstuimigheid opengeworpen werd en het nieuwe „hullepie" naar buiten rende met ongekende snelheid. Een gedeelte van het keukenservies volgde het „hullepie' en epatte als een granaat uit elkaar tegen den tuinmuur, die om Mon Repos heen liep. Het „hullepie" zelf liep den kant van de straat uit en verdween en Sam vond den heer Todhunter brieschend in de keuken. „Herrie?" informeerde Sam. Snert ontlastte zich van een paar zee- mansvloeken. „Hij heeft mijn meissie het hof ge maakt en ik heb hem er uitgesmeten.'" Sam klakte eens met zijn tong. „Je moet de kat niet bij het spek zet ten!" zeide hij. „Maar Snert, heb ik uit je woorden van gisteravond niet meenen te begrijpen, dat je gevoel voor haar wat kalmer werd?" „Hè?" „Ja, hoor eens, zooals je gisteravond sprak van overhaaste huwelijken, dacht ik, dat je spijt begint te krijgen. Met an dere woorden, ik dacht, dat je blij1 zou zijn, als je de liefdesfcluisters verbroken hadt. En nu vind ik jewaarachtig, nu vind1 ik je in het vechtstadium. „Watblief?" „Ik haalde maar iets aan, dat ik on langs gelezen heb. Ben je nu van idee over die overhaaste huwelijken veran derd?" Snert fronste verbijsterd en keek naar de kachel. Hij kon zijn gevoelens nooit ge makkelijk onder water brengen. „Ja, ziet u. Ik heb haar ma gisteren ge- ziön „Zoo. Dat voorrecht heb ik nog niet gehad." „Gaan meissies gewoonlijk op dr moe ders gelijken?" „Soms." Naar gemeld wordt is koning Foead voornemens een wijziging te 'brengen in de Egyptische grondwet De koning zou vooreerst voornemns zijn het aantal afgevaardigden van het parle ment van 250 tot 100 te verminderen. Van deze 100 afgevaardigden, zou volgens het plan van den koning, een derde deel door de regeering worden benoemd, terwijl de overigen door de gemachtigden der bevol king zullen worden aangewezen. De Egyptische premier Sidkey pasja steunt deze voornemens van den koning. Zondag heeft hij een langdurig onderhoud met koning Foead gehad. Naar gisteren uit Pesjawar gemeld werd hebben de aanvallen der opstandige Afri- disstammen op Pesjawar thans geheel op gehouden. Het krachtige bombardement van de Britsche militaire vliegtuigen beeft blijk baar de opstandelingen tot de terugtocht gedwongen. Ook de aangekondigde aansluiting van de andere grensstammen hij de Afridis heeft niet plaats gehad. Uit Tokio wordt gemeld, dat aldaar een teekenaar en 6 andere burger-ambtena ren, werkzaam bij het ministerie van oor log, aangehouden zijn. Zij worden yer- dacht militaire geheimen aan de sowjet- unie veraden te hebben. Bovendien zou den zij communistische vlugschriften on der de troepen hebben verspreid. Volgens Turkscheb laden hebben de Perzische troepen thans eindelijk een actie tegen de Koerden opstandelingen ondernomen. De Koerden zouden hierbij zware verliezen, waarbij 40 dooden, heb ben geleden. Het optreden der Perzen zou te Angora een uitstekenden Indruk hebben gemaakt. De Japansche consul te Moekdèn heeft zijn, regeering telegrafisch meegedeeld dat Tsjang Soe-liang Vrijdag te Petsjako overleden is of op andere wijze den dood heeft gevonden. Te Nanking gelooft men niet aan dit bericht Het Bat. Nwsbld. verneemt, dat met vrij groote zekerheid kan worden voorspeld dat de kapitein ter zee J. F. Oston den vlootvoogd zal opvolgen. De heer Osten is in Indië geen onbekende. Hij kwam in 1926 met de „Flores" naar Indië, is com mandant van de „Sumatra" geweest en voor de officdeele instelling van deze func tie dienstdoend escader-commandant. Ver leden jaar Augustus is hij naar Holland teruggekeerd. De schout-bij-nacht O. O. Kayser, de commandant van de „Java", zal volgeus hetzelfde blad binnenkort den dienst ver laten om zich aan wetenschappelijken ar beid te wijden. Langeiland. De hoogte van het eiland Anak Krakatau bedraagt thans 13.5 M. Sinds het begin der werking heeft de plantengroei op het Verlaten Eiland sterk geleden, vermoedelijk door de zure natte asch van de hevigste erupties. Ook de hoozen hebben groote verwoestingen aan gericht. De bevingen hebben thans opgehouden. Blijkens het voorloopig onderzoek is het doodelijk schot, dat den onderoommis- saris van politie doodde, waarschijnlijk bestemd geweest voor den Batakker Si- hite, die hem vergezelde en door den moordenaar als verrader werd be schouwd. Sihite verklaart, dat de moor denaar het wapen op hem richtte. Het schot is gelost uit een automatisch pistool De moordenaar is een beruchte Soenda- neesch, die in 1028 uit de gevangenis ont snapte. En hebt gij last met uw spijsvertering? Gebruik dan Posters Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt Alom vei- (fejfo f 0.65 „Nou, het komt daar op neer, dat Ik altijd over het meissie begin te denken, als ik haar niet zie." „Dat hoort zoo," zeide Sam. „Ontberen doet waardeeren." „Dan denk ik over d'r ma, bedoel ik". „O zoo, over haar ma." „En dan wou ik, dat ik er maar tus sohen uit kon knijpen. Maar als ik dan weer naast haar zit met m'n arm om haar middeltje.-. „Heb je het nog altijd over haar moe der?" „Neen, nou over het meisje." „Zoo, het meisje dus." Én als Ik dan naar haar kijk en zij kijkt weer naar mij, dan is het weer heelemaal anders. Het is.nou ja. het is anders. Ze steekt haar kin in de lucht, Sam, en ze schudt met haar haar. Sam knikte. „Ik weet er alles van," zelde hij. „Het zijn allemaal van die geroutineerd© haar- schudders. Nu Snert, als je dan een goe den1 raad wilt aannemen van een oude dame met vriendinnetjes overal in Groot- Brittannië en Ierland: je kunt een be richtje vinden van Jolige Zus" (Glas- goiw) in dit nummer. Ik zou zeggen: neem de moeder op den koop toe. En intus- schen, Snert, als je kunt, vermoord het „hullepie" dan niet heelemaal. Vergeet alsjeblieft niet, dat Amy over een paar dagen waarschijnlijk weer gewasschen moet worden." Hij knikte zijn kameraad eens bemoe digend toe en ging den tuin in. Hij nam de slang op, toen een geschuifel aan den anderen kant zijn aandacht trok. Het werd gevolgd door een sohrillen kreet en hij herkende Kay's stem. Het werd al schemerdonker, maar bet was voor Sam nog niet te donker om wat te zien, zij' het ook vaag. HU ontwaarde een xnannengestalte in de schemering en hjj zag Kay ook staan. De man gaf haar een les in Japansch worstelen of wel hij trachtte haar tegen haar zin t© kussen. Naar haar stem te oordeelen, meende hij tot het laatste te moeten besluiten en hij meende, dat nu de tijd gekomen was voor elk fatsoenlijk mexisch om ter hulp te snellen. Sam was een man van de daad. Ver scheidene wegen konden voor hem open. HU kon de zaak negeeren, hij kon den aanvaller zijn verachting mondeling in het gelaat spuwen; hij' kon over de hei ning klimmen en' de maagd ontzetten. Maar geen van deze wijzen van optreden trok hem aan. Hij deed nu eenmaal altijd eerst en dacht later. En dus op zijn een voudige, doeltreffende wijze hief hij de slang op en spoot een dikken straal wa ter naar het elkaar nu vast omklemmende paartje. §2. De behandeling was inderdaad doel treffend. De man, die verscheidene liters water langs zijn hoofd kreeg en eenigie emmers over de rest van zijn kostelijke persoonlijkheid, scheen bliksemsnel te.be- grUpen, dat er versterkingen waren ko men opdagen. Haastig raapte hij1 zijn hoed op, die afgevallen was, lette niet op de waardigheid van zijn aftocht, maar rende weg. De duisternis slokte hem op en Sam, met een welvoldanen glimlach, zooals een dolenden ridder past, die zich. buitengewoon goed gedragen heeft in netelige omstandigheden, draaide de wa terkraan af en bleef wachten, terwijl Kay het grasveld overstak. „Wie was die gast?" vroeg hjj. Kay scheen wat in de war te zijn. Haar adem ging snel. „Olaude Bateö", zeide zij en haar stem beefde. Die van Sam eveneena „Olaude Dates!" riep hij wanhopig uit. „Als ik dat geweten had, ziou ik hem den heelen weg naar Londen voor me uit hebben getrapt." „Had dat maar gedaan 1" „Hoe kwam die kerel hier?'" „Ik ontmoette hem buiten Victoria. Hij is zeker ook ln den trein gegaan en heeft me gevolgd." „Hondsvod." „En toen vond ik hem ineens hier in den tuin?" „Klier!" „Zou niemand hem eens een keer zijn hals omdraaien", vroeg Kay bedroefd. „Ik zal geen hoog idee van den gemeen- iichapszin van don modernen Engelsch- rnan krijgen," verzekerde Sam haar, „als die ellendeling hier Londen nog langer nag blijven inf ecteeren. Maar intus- )chen," zeide hij en liet zijn stem vertrou welijk dalen, „zal je het toch wel met mij jens zijh, dat dit een vingerwijzing is. Iet bedoelt natuurlijk een staving te zijn ram de waarheid, die ik aan den lunch verkondigde, dat jij een. Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1