KANNEWASSER K&j verkoopt uit^j D. I. BANSEMA, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT BREEWATERSTRAATII Buitenlandsch overzicht. HEEREN-RAA1 GEMENGD NIEUWS. „DE LELIE" Raad voor Vrouwen! RugpijnNierenPillen< No. 6849. EERSTE BLAD ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG De komende Rijksdagverkiezingen in Duitschland. - Regeeringscrisis in Beieren. - De staking te Rijssel geëindigd. - De politieke crisis in Egypte. - De on rust in Britsch-Indië. - De burgeroorlog in China. FEUILLETON Een wolkbreuk boven Tilburg. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id, p. mail en w Cj ui 3.20. Zondagsblad resp. fo.50, f0,70, f0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded, (kolombreedte als redftotlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer lOot.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct. Binnenkort zullen de Rijksdagverkie zingen in Duitschland plaata hebben. De Duitsche volkspartij, de oeconomlsche partij en de conservatieve volkspartij heb ben thans hun aangekondigden gerneen- scliappelijken oproep tot de kiezers ge richt. In het zeer korte document wordt geizegd dat de drie onderteekenende partijen het door den vorigen Rijksdag en door rijks president Hindenburg verlangde hervor mingswerk op financieel sociaal-econo misch en politiek gebied hebben verwe zenlijkt in het belang van het Duit sche bedrijfsleven en in het bijzonder in dat van den Duitschen landbouw. Voorts zal door deze hervormingen wor den bijgedragen tot het redden van de Oos telijke provincies, tot behoud van de grondslagen der sociale wetgeving, tot be strijding van de werkloosheid, tot herstel van het gezag in den staat. De drie par tijen zullen, gezien den nood van volk en vaderland, getrouw blijven aan dit* pro gramma en het ook in den kiesstrijd ver dedigen. Bovendien zullen de drie par tijen, die hun politieke en organisatolre zelfstandigheid behouden, trachten in den nieuwen Rijksdag een grondslag voor een parlementaire samenwerking tot het uit voeren van het program van Hindenburg te vinden. De oproep is onderteekend door Scholz en Kempken van de Duitsche volkspartij, Drewitz en Sachsenberg van de oeconoml sche partij en Treviranus en von Lindei- ner Wildau van de conservatieve volks partij. in beieren heeft hert lang gespannen, doch deze week is dan toch eindelijk de lang verwachte regeeringscrisis gekomen. Het ministerie Held heeft Woensdag zijn ontslag ingediend. De directe aanleiding daarvan was de aanneming, door den land dag, van een sociaal-democratisch voorstel ter intrekking van de bij „noodverorde ning" ingervoerde belasting op bet geslacht. Maar het was reeds lang gebleken schrijft het „HbL" dat de regeeringsy coalitie van Beiersohe Volkspartij (de ka tholieke partij), Duitsch nationalen en Boerenbond nog alleen maar in naam be stond. Onder de regeerringspartijen was in 't bijzonder inzake de financieele politiek en de dekking van heit begrootingstekort evenals dat in het Rijk het geval was ernstige verdeeldheid ontstaan. De coa litie was daardoor feitelijk verbroken en een kleine stoot was voldoende om de re geering ten val te brengen. De groote vraag is nu echter hoe de al dus ontstane crisis tot oplossing zal moe ten komen. Voorloopig blijft de demissio naire regeering aan het bewind tot een nieuwe regeering zal zijn gevormd en men zal er op moeten rekenen, dat hierover nog wel eenigen tijd zal heengaan. Wellicht zal het demissionaire bewind zoolang aan de regeering moeten blijven en als zakenkabinet moeten fungeeren tot een nieuwe kieswet is aangenomen, die nieuwe verkiezingen mogelijk maakt. BCHTB PRI1SCHE ZO-SOeLptrotu De staking te RIJsel, zoowel in de textiel- als in de metaalnijverheid, kan als geëin digd worden beschouwd. Over de oplossing van het conflict schriift Het Volk": Het vergelijk, dat werd voorgesteld door den minister van Arbeid, Laval, werd door de deputatie der werkgevers onderzocht in een vergadering, die lp Rijssel plaats had en waaraan meer dan 80 fabrikanten deel namen. Alle leden aanvaardden het verge lijk en dadelijk werd de minister hiervan telefonisch op de hoogte gebracht. Dit ver gelijk bevat de bepaling, dat de loonen de eerste drie maanden zullen worden aange past aan de levensduurte. Op zijn beurt telefoneerde de minister den socialisti- schen afgevaardigde en burgemeester van Rijssel, Salengro, die juist confereerde met de leiders van de moderne vakbonden. Dezen besloten een ledenvergadering bij een te roepen en vanaf toen kon men voor- bereikt. Donderdagmiddag besloten de spellen, dat overeenstemming zou worden textielarbeiders op bun beurt het vergelijk van Laval te aanvaarden. Toen de minister dit vernam, besloot hij naar Rijssel te ver trekken om de overeenkomst tussohen de afgevaardigden van de werkgevers en ar beiders te bezegelen. Dit geschiedde Don derdagavond, zoodat het conflict in het textielbedrijf te Rijssel een einde heeft genomen. Te Roubaix-Tourooing kan men even wel een dergelijken gunstigen uitslag niet boeken. ÉL In het vorig overzicht hebben wfl mee gedeeld, dat koning Foead, in samenwer king met den premier Sidky Pasja, de Egyptische grondwet ingrijpende'wijzi gingen zou doen ondergaan, waarbij de koning zoo ongeveer dictator zou worden. Het Egyptisch gezantschap te 's Graven- hage maakt bekend, dat dit bericht, dat wü aan een der groote dagbladen ontleend hadden, eiken grond mist, daar de huidige regeering wel degelijk doordrongen is van het grondwettelijk beginsel, waaraan ook al haar daden, zoowei nu als in de toe komst, zullen beantwoorden. ÉL De gebeurtenissen aan de noordweste lijke grens van Indië worden behandeld in een officieel communiqué, dat Woensdag avond door de Indische regeering is uit gegeven. Gemeld wordt, dat de toestand in het district Peshjawar aanzienlijk ver beterd is. De lashkar der Afridi is althans voorloopig uiteen gegaan en het district is practisch gezuiverd van vijandige stam leden. Een bende van een man of dertig Is op 19 Augustus op 7 of 8 mijl ten zui den van Peshawar gezien, maar dit schijnt een laatste overblijfsel te zijh geweest. Onder de Mohmandis, waar de hadsji van Turangzai nog steeds actief is, geeft de toestand eenige aanleiding tot bezorgd- heli De bedreiging van de Kurzam vallei door de Ahmadzai en Ghilzai lijkt zich niet te verwerkelijken. De Massorzai zijn geneigd om over onderwerping te onder handelen en alleen de Chamdannis blijven stijfhoogdig. Uit Simla wordt officieel gemeld, dat de Onderkoning den brief van Gandhi thans ontvangen heeft door bemiddeling van twee Indiërs die hem in de gevangenis be zocht hebben. De „redactie-commissie" van het Natio nale Indische Congres" zal den 26en dezer te Delhi bijeenkomen „om den toestand in het licht van de onderhandelingen van Qand'hi met den Onderkoning te overzien". De Britsch-Indisohe regeering heeft 81 nationalistische organisaties onwettig ver klaard. De toestand voor Hankou ia, naar de laatste berichten pielden^ weer ongunsti ger geworden. Benden opstandelingen zijn thans tot 150 K.M. ten Zuid-Oosten van Hankou opgerukt en men vreest dat zij naar Han kou zuilen opmarcheeren. Ih alle dorpen, die deze benden voorbijkomen, plegen zij gruweldaden en plunderen zij. De Ghineesche centrale regeering heeft twee kanonneer booten naar de bedreigde stad gezonden. Binnenland. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 51) „Snert, zelde Sam, „Heb jij wel eens een onweerstaanbaren lust gehad om in een jubelzang uit te breken." ,fNeen," zei de Snert, na de zaak over wogen te hebben. „Heb jij je nooit gedrongen gevoeld om uiting te geven aan een oud Proven- Qaalsch liedje, dat zingit van liefde en jeugd en romantiek?" „Neen, ikke niet." „Nu, dat is misschien maar goed ook. Je zou het er niet ai te best afbrengen en we moeten ook aan de buren denken. Maar ik kan je wel zeggen, dat ik mij vandaag in de wolken gervoel, Hoe is dat dingetje van Browning ook weer, dat altijd wordt aangehaald? Zoo voel ik me nu."' „Hoe vondt u het spek?" informeerde Snert en hij nam een stukje, dat van den schotel gevallen was op, hield het tegen het licht en bekeek het, alsof het een kunstvoorwerp was van zeldzame waarde. Sam ontdekte, dat zijn gehoor niet in de juiste stemming voor lyriek was. „Be ben veel te vergeestelijkt om over NA DE AANVARING VAN DE VELZERBRUG. Het persbureau Vaz Dias meldt: Naar reeds kort is meegedeeld, hebben de Nederlandsche Spoorwegen de reederij van het Grieksche stoomschip Amazon aansprakelijk gesteld voor de schade aan de Velzerbrug. In dit verband vernemen wij, dat de Nederlandsche Spoorwegen een cautie hebben geëisoht van één ton, hetgeen er op wijzen zou, dat de raming van de schade om en nabij dit bedrag valt. Wij vernamen voorts, dat deze cautie is toegezegd, zoodat de Amazon na ont vangst van den borg door de Nederland- BLOEMENMAGAZIJN sche Spoorwegen zal worden vrijgegeven. Hiermee bestaat echter geen zekerheid, dat het schip zijn reis zal kunnen vervol gen, aangezien het waarschijnlijk wordt geacht, dat van den kant van reederijen, welke door het ophouden van hun schepen schade hebben geleden, actie zal worden ontketend. Vooral de stagnatie van de weekbooten, welker lading direct voor de markt is bestemd, brengt aanzienlijke schade mee. Hoe de brug „om" kwam. Niet op „Eugenia"-wljze. Over de wijze, waarop de brug bij Vel- sen nog vrij onverwacht is opengedraaid, vernemen wij nader, dat de hydraulische persen het gevaarte slechts enkele mili- meters hebben kunnen verplaatsen. Het werk vorderde, maar veel te langzaam. Zoo had het dagen kunnen duren. De brug is toen, zooals zij was, dus met een as-afwijking van nog ongeveer 19 c.M. om gedraaid, feitelijk gewrongen. Het gevaar voor dompen, dat men aanwezig achtte is ondervangen door het brugge- lichaaim te ondersteunen met den groo- ten bok van de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij JONGETJE VERDRONKEN. Toen Woensdagmiddag om 5 uur de achtjarige G. Duiker, wonende aan de Hoofdstraat te Alphen a. d. Rijn, nog niet uit school thuis was gekomen, waarschuw den de ouders de politie, die al spoedig een vlieger van den jongen in den Ouden Rijn zag drijven. Onmiddellijk werd ge dregd, met het gevolg^ dat 's avonds om half 9 het lijk van den vermiste opgehaald werd. Dit is fret tweede kind van de familie Duiker, dat door verdrinken om het leven is gekomen. OP T NIPPERTJE. Bij he<t baden langs het „Stille Strand" te Scheveningen hebben zich Woensdag middag half drie twee meisjes, van 17 en 18 jaar, zoo ver in zee begeven, dat zij door den sterken stroom in levensgevaar kwamen te verkeeren. Gelukkig voor haar waren er eenige koene zwemmers, die met veel inspanning er in slaagden, de meisjes te redden. De 17-jarige, die door een 18-jarigen jongen werd gered, verkeerde reeds in bewuste- loozen toestand; zij' werd door den Eerste- hulpddenst weer bijgebracht. Het andere meisje was wel hevig geschrokken, doch niet bewusteloos geworden; zij kwam in het politieposthuis aan het strand spoe dig op verhaaL Een groote menigte strandbezoekers was van de redding getuige. EEN VERKEERDE LEIDER. Te Delft is gearresteerd de padvinders leider O., wegens het plegen van onzede lijke handelingen. Hij wordt ter beschik king van de justitie gesteld. Straten blank en kelders vul water. Donderdagavond was er te Tilburg en in de omgeving een wolkbreuk. De zware regen sloeg plotseling in zulk een hoe veelheid neer, dat de riolen het water niet meer verzwelgen konden. In een minimum van tijd stonden de straten blank. Hier door ontstond o.a. groote stagnatie in het verkeer. Het Stationsplein en De Heuvel werden in enkele minuten tijds als het ware in een meer herschapen. Ook vele kelders liepen vol. Op het station liep het water in de ves tibule en verschillende dienstlokalen. Een eigenaardige loodgrijze lucht, maakte het schemerdonker. Ook weerlichtte het voort durend. Na twintig minuten bedaarde het noodweer plotseling en werd de hemel eenigszlns rose getint. Het veldgewas in de omgeving beliep ook veel schade. die dingen een oordeel te hebben", zelde hij. „Maar ik geloof, dat het heel goed was." „Twee en een hal ven cent goedkoop er dan den laatsten keer", zelde Snert, met bescheiden geestdrift. „Heusch? Ja, ik zeide al, dat het leven vandaag heel dragelijk is. Ik ga vanmid dag met freule Derrick naar de comedie, dus ik ben niet zoo heel vroeg terug. Eer ik ga, Snert, moet ik eerst eens een woord- je met je praten, Snert. Gisteren meende ik een zekere neiging in je te hebben op gemerkt, om ons „huilepie" te attakeeren. j Daar moet je geen gewoonte van maken. I Als ik vanavond terugkom, hoop ik hem nog heelemaal te zien." „Best hoor, Sam", zeide de heer Tod- hunter hartelijk. „Ik liet me een beetje gaan, dat was alles. Ik heb er nog eens over nagedacht en eigenlijk heb ik niets tegen den vent." Dit nu was waar. De nacht had raad ge bracht, slaap had ook hier balsem op de schrijnende wonde gegoten. En hij was overtuigd' nu, dat hij daire onrecht had gedaan. Hij wilde Sams oordeel over dit feit. „Zeg nou zelf, Sam. Zeg nou zelf, als je meissie nou heengaat en een anderen vent een kop thee geeft met een koekie, dan wil dat toch niet zeggen, dat ze wat met hem heeft." „Weineen," zeide Sam met warme over tuiging. „Heelemaal niet. Ik vind het veel meer een bewijs van een goed hart, dan van een lichtzinnigen geest!" „Zoo!" „Het is misschien wel wat heel modern" zeide Sam, maar mijn opinie en ik schroom niet, die uit te spreken, is, dat een meisje een heeleboel koek kan snij den voor een ander en toch best een goede, lieve, vrouwelijke vrouw kan blij ven." „Zie je", redeneerde Snert, „Hij was kletsnat." „Die Twist. Doordat ie dén hond moest wasschen. En toen kwam Claartje en gaf hem een warm kopje thee en een koekje. Toen werd ik er nijdig om, dat moet ik wel zeggen, maar ik was misschien niet heel redelijk." „Dat was je zeker, Snert. Dat meisje doet altijd alles uit pure edelaardigheid. Den eersten ochtend, dat ik hier was, gaf ze me een heel ontbijt eieren, spek, ge roosterd brood, koffie, marmelade, van alles." „Neen, heusch?" „Waarachtig. Het is een juweel en je kan blij met haar zijn." ,Nou", zeide Snert vol vuur. Snert nam handig het blad op en bracht het naar de keuken,, waar Chimp Twist hem achterdochtig bespiedde. Ofschoon Ghimp geen hinder van Snert ondervon den had, toen hij den vorigen avond thuis kwam, schreef hij dit alleen aan de tus- schenkomst van Sam toe, die op een for- meele verzoening stond en hij had juist de voordeur achter Sam hooren dicht slaan. En aangezien zijn zenuwen te zwak waren om persoonlijk geweld te kunnen verdragen, als het althans, zooals in dit geval van een kant kwam, voelde Chimp zich niet erg op zijn gemak. Hij werd ech ter gerustgesteld door de vriendelijke houding van zijn medebediende. „Lekker weer!" zeide Snert Vanaf haar vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd, vergen de lichamelijke beproevingen, waaraan Iedere vrouw onderhevig is, veel van haar gestel en vaak veel van de nieren in het bijonder. Eveneens hebben de nieren veel extra werk te doen voor en na de geboorte van kinderen en tijdens de overgangs periode. Geen wonder derhalve, dat vrouwen vaak lijden aan rugpijn, lendenzwakte, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwel lingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kun nen onder die omstandigheden blijkens de ervaring van zoovele vrouwen een weldaad zijn. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en staan de nieren bij in haar zoo belangrijke taak: het filtreeren van het bloed van de erin voorkomende onzuiverheden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. „Prachtig", zeide Chimp verlicht „Heeft de hond gevreten?" „Ze was aan een schoen bezig, toen jk haar daarnet zag." „Nu, daar heeft ze misschien genoeg aan, tot aan het eten. Aardige hond." „Ja, ia." „Lekker weer." „Ja, ja." „Als het maar niet gaat regenen, wordt het een fijne dag". „En of." „En als het gaat regenen", zeide Snert met een zonnigen glimlach, „dan heb Ik In de courant gezien, dat de boeren het noodig hebben." Het was een tooneeltje, dat het hart van Henry Ford en van leder overtuigd voor stander van den wereldvrede verheugd zou hebben; en Chimp, die op zenn fretten manier heel bij de hand was, als het er op aan kwam om gebruik te maken van deze wondermUde stemming, deed een speurdersvraag. „Heb je vannacht goed geslapen?" „Als een marmot." „En ik," zeide Chimp geestdriftig. „Een fijn bed, as ik toch heb!" „Och kom.'1' „Ja meneertje, het bed van een edel man. En een fijne kamer. Ik heb er over liggen nadenken, maar het is toch eigen lijk niet in den haak, dat ik zoo'n fijn bed heb en zoo'n kamer heb, als ik toch later gekomen ben dan jij. Laten we ruilen." „Van kamer ruilen?" „Ja meneertje neem jij nou mijn fijne voorkamer en geef mij dat smerige hokje aan den achterkant." Het groote struikelblok van diplomaten is, dat ze wel eens wat te veel woorden gebruiken. Als Chimp er alleen maar over gesproken had om van kamer te rui len, zooals twee middeleeuwsohe vorsten hun harnas uitwisselden, zou Snert er misschien op zijn ingegaan. HIJ zou het idioot hebben gevonden, maar het zou een gebaar zijn geweest om zijn tevreden heid met de wereld te betuigen en zijn be geerte om te kennen geven, dat hij den heer Twist vergeven had en hem niets dan goeds toewenschte. Maar zooals de ander nu het geval voordroeg, werd' het onmogelijk voor hem' gemaakt, nu hij zich zoo edelmoedig voelde, om dien aar- digen kerel uit zijn fijne kamer te ver jagen naar een minderwaardig hok. „Daar kan niets van komen,' zelde hij. „Ik zou het zoo graag hebben." ,Neen," zeide Sliert. „Daar kan niets van komen." Chimp zuchtte en keerde weer tot zijn patiencekaarten terug. Snert, overvloeien de van vriendelijkheid, liep den tuin in. Hij had net hedacht, dat Clare meestal een luchtje schepte om dezen tijd, na het vermoeiende werk van bedden opmaken. Ze liep nu op het tuinpad op en neer. „H&llo," zeide ze. „Dag," zeide Snert „Lekker weer van daag." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1