TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS De feestelijkheden op I September. Salon Manshanden, Ondulation Indéfrfsable Ondulation Marcel DE ZUIDERZEEWERKEN. een capaciteit van 100 M3. per uur. Op de foto ziet men het gevaarte aan het werk macb™ heeft Lich^ op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 28 Aug20.27 uur. Vrijdag 29 20.25 DE MAIL ZONDAGMORGEN IN ONS LAND. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Koningin der Nederlanden" zal Zaterdagmorgen 30 Augustus te 10 u. 20 van Genua vertrek ken. Aankomst Zondagmorgen 31 Aug. 10 u. 43 te Amsterdam O.S. GYMNASTIEK- EN EXERCITIE- VEREEN I GING „PRO PATRIA". Op Maandag 1 September a.s. wordt een historisch-allegoriachen optocht ge houden, waaraan o.a. „Pro Patria" ook haar medewerking zal verleenen, in ver band hiermede, werd ons verzocht de aandacht te willen vestigen op een adver tentie In dit blad, waaraan wij hierbij vol doen. DE POSTDIENST OP 1 SEPTEMBER. Ter gelegenheid van de Konlnglnnefeesten. De waarnemend directeur vestigt er do aandacht op, dat het P.T.T. kantoor we gens de Koninghmefeesten op 1 Septem ber ajs. gesloten zal zijn voor het behan delen van postwissels (uitgezonderd tele grafische), quitanties, belastingbetalingen en distributie van pasmunt. De chèque- en girodienst is alleen ge opend voor chèque's en stortingen met spoedbeh andeling. Voor de andiere postzaken is het kan toor slechts open tot 14 uur; voor tele graaf en telefoon zijn de openstellings uren normaal. Verder zullen niet worden uitgevoerd: de budlichting van 13.50 en de tweede pakketpostbeateling, terwijl 's avonds al leen de kranten worden besteld. De houders van busrecht kunnen hun correspondentie afhalen lals gewoonlijk. „HELDER" EN DE COMPETITIE. Tijdens de algem. vergadering Zater dag en Zondag te Den Haag gehouden, lieert de algevaardigde van „Helder" van B.B.-zijda de toezegging gekregen dat zijn vereeniging aan de oompetitie zal mogen deelnemen. Een besluit waarmede we de vereeniging van harte gelukwen- schen. EEN SERENADE EN NOG WAT. Het buurtcomité hoeft het niet alleen bij blomm&tjes, een schemerlamp, een ver siering voor do woning en een mooi© speech gelaten, voor het gouden echtpaar in de Jan in 't Veltstraat. Op den feestdag zelf, Dinsdag 26 Augustus, hebben zij den klap op de vuurpijl gegeven. 's Avoncs om 8 uur bracht „het Stede lijk" een serenade aan het echtpaar Van OojjenBruin. Dat gaf me een drukte in de Jan in t Veltstraat. Als we zeggen dat er een paer duizend menschen waren, is dat niet overdreven, 't Zag zwart, we heb ben het zelf niet opzien, maar onze nieuwsbron is betrouwbaar. En toen de muzikanten den aftocht bliezen, knalden de eerste zevenklappers. Vijf werden er achter elkaar afgestoken. Dat is dus wel uitgerekend 35 knallen. De Prins krijgt er maar 83. En toen kwam er nog veel meer, tegen het iek van het Oudeliedenlhuis was een bord gespijkerd, waarop met gulden letters de woorden „Hulde aan het bruids- M ar". En daarover viel nu een gouden legen van vurige vonken. In de straatgoot stonden bengaalsche potten en die spuw den hun kleurige vlammen uit, terwijl zevenklappers en bommen en rotjes als maar weiden afgestoken, zoodat het een schoon en grootsch festijn werd', dat voor de oudjes onvergetelijk is geworden. Hier, op dit plekje in de krant, brengen WU nu ock nog een hulde, daar staat het: „11 ulde aan het buurtcomité". Wij vernemen nog dat van het geld dat over vas van de feestelijkheden, de "djes van L. N. V. op gebakjes getrac- tte.d zijn, voor welke attentie zij begrij- T eiljkerwijs zeer dankbaar waren. PER „E.S.O.N.A." NAAR ENKHUIZEN. Ier bijwoning van d!e Vloot revue op Vrijdag 5 September a.8. In het irogramma van de Zuiderzee- v i ssch e rij tentoonstelling, welke van 25 tot 80 Augustis en 1 tot 6 September te Enk huizen w<rdt gehouden, neemt Vrijdag 6 Septeiroer een bijzonder belangrijke plaats in. Op dien dag wordt een Vloot revue geiouden, welke ook door de Ko ningin, Prins Hendrik en Prinses Jullana zuilen' wtrden bijgewoond. Een diizendtal schepen zullen aail de Vlootreuie deelnemen, bestaande uit yis- schersvmrtuigen en jachten, onder leiding van der voorzitter der Koninklijke Zeil- vereeniging. De vissohersvaartuigen wor den plaatsgewijze vastgelegd en de jach ten soortgewijize. De schepen worden ge ëscorteerd door Marine-vaartuigen en vaartuigen van de Zuiderzee-politie en worden zoodanig gerangschikt, dat de Koningin de geheel© vloot kan inspectee- ren. De Koningin, met gevolg, zal op een marinevaartuig plaats nemen, terwijl de Koninklijke Marinekapel de vlootrevue zal opluisteren. Wpj kunnen gerust zeggen, dat deze revue een schouwspel zal opleveren, zoo grootsch en zoo schitterend, dat duizenden en duizenden o^ den 5den September naar Enkhuizen zullen trekken om dat te zien. Tal van booten maken van Amsterdam uit extra reizen, want dit is iets, dat men per boot zien moet enkan, daar „Esona" 's morgens een boot laat vertrekken naar Enkhuizen, waarop men tevens de revue kon -adeslaan. Eerst wordt nog een stukje b ngs ce Zuiderzeewerken gevaren, zoo- dat de passagiers dat nog „en passant" medenemen. De biljetten, welke slechts 1.75 kos ten, moeten tevoren genomen worden en ziin verkrijgbaar ten kantore van „Esona", Binnenhaven en Hoofdgracht 68. Risico loopt men hierbij niet, omdat de passage wordt terugbetaald, als het weer zoodanig is, dat de reis niet doorgaat Het is aan te bevelen tijdig biljetten te nemen, omdat 't aantal dat uitgegeven wordt, voor deze reis beperkt is en hiervan niet kan worden afgeweken. Voor bijzonderheden leze men de heden geplaatste advertentie. In den loop van den middag zal heden het programma, voor de feestelijkheden op l September, ter gelegenheid van dien .,0sten verjaardag van H. M. de Koningin, etk.^guaar worden gesteld. De prijs bedraagt lö cent, het zal verkrijgbaar zijn bij den boekhandel, onze depóthouders, te onzen kantore, terwijl het ook langs den weg verkocht zal worden. Het programma der feestelijkheden is als volgt: Van. 8.80 muzikale rondgang door de stad, vertrek Werfpoort. Van. 10 u. autotocht voor weeskindie ren, vertrek Stationsplein. V.m. 11 u. Parade op bet Wesbplein. Hiervoor wordt verwezen naar de uitvoe rige mededeedingen in het nummer van heden. Njm. 1.30. Opstelling op de Rijkswerf van pl.im. 600 kinderen, die een klepper- marsch zullen uitvoeren op het West- plein, begeleid door het „Stedelijk Mu- ziekoorps' en „Winnubst". Op het Sportterrein aan den Bolweg zal vervolgens een gecostumeerde voet balwedstrijd worden gespeeld. De dag wordt besloten met een histo- risch-allegorisoben optocht. Af mar ach des avonds te 8 uur door de poort tus- sohen Directiegebouw en Kon. Instituut, aan de Buitenhaven. Deze optocht bestaat uit 62 nummers. Een vaandel groet zal worden gebracht aan het monument op het Havenplein, waar tevens een krans zal worden neergelegd. Tijdens de plech tigheden zullen zoeklichten der oorlogs schepen het Havenplein verlichten. Wij kunnen nog meedeelen, dat voor den optocht door het Gemeentebestuur een auto met schijnwerpers beschikbaar zal worden gesteld. Deze auto zal op ver schillende straathoeken den stoet verlich ten, wat zeker een fraai effect zal op leveren. Men koope nog heden een programma waarin uitvoerige bijzonderheden zijn opgenomen over de routes, de samenstel ling en beschrijving van den historischen optocht enz. Ook Taadplege men de uit voerige mededeeüingen betreffende de parade in dit nummer. De feesten op Kanaahvdg en Loodsgracht De commissie, gevormd uit bewoners van Kanaalweg en Loodsgracht, heeft in- tusschen ook niet stil gezeten en opent de feestelijkheden Zaterdagmiddag reeds. Om te beginnen is er een fietstocht, met Andere jaren was deze op het Sta tionsplein. (Red. H. Ot) hindernissen, voor jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar. Het wedstrijdterrein ligt tusschen de Molenbrug en Posthrug, langs den Kanaalweg, zoowel als Loods gracht, zal worden gereden. Zaterdagavond zal een lampionsverlioh- ting worden aangebracht langs de Ka naaloevers, terwijl een muziekcorps, op een vaartuig, tusschen beide bruggen heen en weer zal varen en uitsluitend vroolijke muziek zal doen hooren, om er de stemming in te brengen. Maandagavond, tijdens den allegori- schen optocht, zal, bij gunstig weer, wederom de verlichting langs de Kanaal oevers ontstoken worden. Een comité ln de Molenstraat Ook in de Molenstraat (boomengedeel te) is een comité gevormd voor de feest viering op Maandag. Het ligt in de be doeling Maandagavond een verlichting met lampions tusschen de hoornen aan te brengen. Men herinnert zich zeker de fantastische verlichting van deze straat tijdens de reuniefeesten, zoodat het ook nu weer interessant kan worden. DE PARADE OP 1 SEPTEMBER AJ3. Wie er aan deelnemen. Aan de bepalingen ter zake van de op 1 September a.s. te houden groote parade van de Kon. marine in vereeniging met de landmacht, ontleenen wij het navol- Igende: Deelgenomen wordt door een bataljon van de zeemacht, samengesteld uit de bemanningen der hieronder volgende schepen en inriehtingen, benevens door een compagnie van het regiment kust- artillerie: een compagnie van Hr. Ms. «Heemskerck*, een compagnie van Hr. Ms. «Gelderland*, een compagnie van Hr. Ms. «Schorpioen*, een geeombineerde compagnie, bestaande uit 2 secties van Hr. Ms. «Wachtschip* en 2 secties van Hr. Ms. «Van Speijk* onder bevel van den kapitein dei mariniers T. C. W. Michaelis, een gecombineerde compagnie bestaande uit 1 seotie van de Marine kazerne te Willemsoord, 1 sectie van da kazerne voor den Onderzeedienst, 1 sectie van Hr. Ms. vliegkamp »de Kooij* en 1 sectie van Hr. Ms. «Witte de With* en groep Z-booten, onder bevel van den kapitein der mariniers M. R. de Bruyne; een compagnie van het regiment kust- artillerie. Verder zullen aan de parade deelnemen alle tamboers en pijpers en de Stafmuziek, terwijl op het terrein van de parade een kleine ambulance-afdeeling van het Marine-Hospitaal aanwezig zal zijn tot het verleenen van hulp bij even- tueele ongevallen. Het kader der Marine- sportsohool zal ter beschikking van den parade-commandant worden gesteld. De compagnieën zullen 4 secties 20 man sterk zijn, gerekend zonder kader. Commandanten en Inspectie der troepen. Als commandant der parade wordt aan gewezen de kapitein der mariniers H. F. M. A. von Freytag Drabbe, wien als ad judant wordt toegevoegd de le luit. der mariniers W. J. van Rhijn; tevens wordt 1 hem ter beschikking gesteld de luit. ter zee 2e kl. H. M. van Bemmelen. De marinetroepen zullen zich ten 9u45 verzamelen op het sportterrein op de Rijkswerf, teneinde vandaar naar het parade-terrein te marcheeren, alwaar de compagnie van het regiment kustartillerie zal zijn opgesteld. De troepen zullen ge ïnspecteerd worden door den parade- commandant, vergezeld door de tot zijn staf behoorende officieren, alsmede door de commandanten der aan de parade deelnemende schepen en inrichtingen der zeemacht en den garnizoenscommandant. Na afloop der inspectie zal voor hem worden gedefileerd, waarna de troepen met muziek een rondgang door de stad zullen maken. l'ltnoodlglirg ter bijwoning. Hoofd- en verdere officiere'n, alsmede de onderofficieren met en boven den rang van sergeant, welke niet bij de troepen zijn ingedeeld, evenals de leden van den Bond van Oud-Officieren, zijn uitgenoo- digd de parade bij te wonen. Kaarten tot het bijwonen der parade op het daartoe gereserveerde terrein voor familie en huisgenooten van officieren en onder officieren, zoomede van ambtenaren der Rijkswerf, zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij den adjudant van Z. E. den Vice-Admiraal, comm. der marine. Geen parade a. b. der schepen. Aan boord der schepen wordt geen groote parade gehouden, ook niet aan boord van die schepen, waarvan de be manning niet deelneemt aan de parade. Wanneer bij ongunstig weer de parade wordt afgelast, zal dit kenbaar worden gemaakt door het hijschen van een blauwen wimpel op de marinekazerne. In dat geval zal aan boord wel de groote parade worden gehouden, ten 10 u. v.m. Vllegparade. In aansluiting op de parade op het Westplein zal op 1 September een vlieg- parade worden gehouden door vliegtuigen van Hr. Ms. vliegkamp «de Kooij*. Deze vliegtuigen zullen ten 11 u. 15 over het parade-terrein vliegen en na gekeerd te zijn wederom over het parade-terrein naar het vliegkamp terugkeeren. Toegang tot het terrein. Illuminatie van de „Heemskerck". Degenen, die de parade tullen bijwonen, moeten zooveel mogelijk langs Kerkgracht of Kanaalweg (niet langs Singel of Dijk- straat) het terrein betreden. Door Hr. Ms. «Heemskerck* zal een saluut van 101 schoten worden afgegeven in den middag zal de «Gelderland* met 83 schoten salueeren. De «Heemskerck*, gemeerd liggend voor het Paleis, zal in den avond van 1 September illumineeren en met de zoeklichten schijnen. EEN PLEZIERTREIN NAAR ARNHEM EN NIJMEGEN. Met den pleiziertrèin, die gisterenmor gen in ue vroegte naar Arnhem en Nijme gen vertrok, ziin 569 passagiers vervoerd. Wij zullen hopen dat het, met deze hitte, ee* oleizierreis geworden is, want ze krij gen nu ook geen geld terug voor regenval. Zoo tegen het middernachtelijk uur is de trein gisterenavond weer binnenge komen. EEN NIEUWE PLAATSELIJKE INDUSTRIE. Kunst-handdrtJfwerk. Sedert eenige maanden woont in onze stad een ambachtsman, die zijn beroep maakt van het vervaardigen van voorwer pen uit gebronsd koper in zoogenaamd kunstdrijiwerk. Aangezien nog niet vol doende bekend is, dat dit artistieke werk hier thans ook ter plaatse kan worden ver vaardigd, vroeg hij ons een aanbevelend woordje te willen plaatsen, aan welk ver zoek wij, na met het werk te hebben ken nis gemaakt, gaarne willen voldoen. Wie een grootsch ingericht atelier ver wacht, zal zich bedrogen vinden; de heer Sneltjes oefent zijn beroep uit in de achter zijn woning aan den Kanaalweg 109 ge legen werkplaats. Daar vervaardigt hij naar eigen ontwerpen, maar ook naar op- urachten en werkteekeningen, die hem worden verstrekt, zijn kunstvoorwerpen. Reeds aanstonds als men de eenvoudige woning betreedt, valt uw oog op een sier lijke schoorsteenklok, terwijl in de huis kamer voorts tal van andere op deze wijze vervaardigde voorwerpen zich bevinden, die van de bekwaamheden van den ver vaardiger wel een hoog denkbeeld geven. De bewerking van dit koper, dat in dunne bladen gebruikt wordt voor de vervaardi ging, is op zichzelf vrij eenvoudig, maar het vereischt vóór alles een bekwame hand, een artistieken blik. Het oude hand-am bacht is tegenwoordig niet meer zoo in tel; bij duizenden worden de dingen fabriek matig gemaakt. Wie evenwel prijs stelt op handwerk, ga eens in de woning aan den Kanaalweg kijken. De heer Sneltjes heeft zijn studie op een'school voor Kunstnijver heid volbracht. De door hem van koper vervaardigde voorwerpen worden na af werking gebronsd, en dit procédé is, naar bet zeggen van den heer Sneltjes, duur zaam en zelfs wordt het aldus bewerkte koper, als het in de was gezet is, op den duur mooier. Zooals gezegd, wij konden ons per soonlijk overtuigen van een en ander, en de heer Sneltjes zal gaarne aan belangstel lenden het werk laten zien. Coiffeur de Dames. Stakman Boa®e»traat 59. Telefoon 514 EEN DRUIVENWINGERD IN EEN SERRE „Of we eens wilden komen kijken", was er gevraagd. En nu we in den komkom mertijd leven zijn we graag geneigd om te komen kijken. Als u soms nog wat weet, kom maar op ons kantoor, u vindt een willig oor. Een prachtige druivenwingerd, in een serre, was ons voorspeld en hei was waarlijk geen smoesje, want de heer D. Swart, Jan in 't Veltstraat 98, heeft een zeer mooie druivenwingerd in zijn speciaal daarvoor gebouwde serre, achter zijn woonkamer. Wel honderdvtjftig trossen hingen begeerlijk tusschen het groen enlekten. Want dat is het bezwaar van een druivenwingerd binnenshuis, dat de vruchten, die vocht opnemen, dat vocht ook weer laten vallen en men dus in zijn serre geen mat of meubelen kan zetten. De druiven, dun van schil, waren heer lijk van smaak en er zijn dan ook tal van grage afnemers bij de kinderen, de klein kinderen, kennissen1 en vrienden. Het is dus niet uitsluitend een pietje zoo'n mooie wingerd te verzorgen. KANTONGERECHT DEN HELDER Zitting van Dinsdag 26 Augustus. De griffier sjouwde een arm vol dag- vaardigingen binnen en deponeerde die naast den presidentieelen hamer. Dat was geen prettig vooruitzicht en de president wenschte der pers, dat niet alle verdach ten opgekomen zouden zijn, want dan kon het wei eens een latertje worden. Die wensch was wederkeerig, want op een schoonen middag als dezen Dinsdagmid dag zijn er nog genoeglijker dingen in het leven, dan een zitting van het Kantonge recht. Om kwart over een werd een aanvang gemaakt met het afdraaien van de film. De eerste verdachte, de brandstoffen- handelaar O. V., in tegenwoordigheid van den kapitein-verdediger Mr. Z., was bijna nog gauwer de deur uit, dan hij er inge komen was. De dagvaardiging bleek n.1. niet in orde te zijn en daarom werd de zaak uitgesteld tot een volgende zitting. Zoo ging het niet met den schoenmaker V., die terecht moest staan wegens een overtreding van de arbeidswet. Ais verantwoordelijk bedrijfsleider van de werkplaats der Ver. schoenmakers, had V. tot in den nacht laten werken. In zijn nadeel pleitte dat het niet de eerste overtreding was en de politie in de heilige veronderstelling leeft, dat er nog steeds nachtelijke séances plaats hebben, getuige het kloppen en hameren, achter de goed gesloten vensters. De ambtenaar meende dan ook niet met stroop te moeten werken en eischte 2 maal 10 gulden boete, subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch deed de kantonrechter uitspraak. Een half uurtje daarna stond, voor een zelfde zaak, de bedrijfsleider J. terecht. Ook deze had zijn knechts na bezetten tijd laten werken. Zij waren zelfs om 1 uur 's nachts nog door de politie aangetroffen. Volgens J. waren ze toen op theevisite, maar dat geloofde de ambtenaar zoo maar niet en hij eischte dan ook niet mindetr dan 2 maal 20 gulden boete of 20 dagen hechtenis, overeenkomstig welken eisch de kantonrechter J. veroordeelde. De schilder P. de K. stond daarna te recht, eveneens voor overtreding van de arbeidswet. De K. zou zijn personeel vijf tig uur in de week hebben laten werken (9, uur per dag) en al had hij toestemming gegeven dat zij een half uur per dag muchten „schaften", verplichtend was dat niet door hem gesteld en ook werd door hem dus niet toegezien of z'n mannetjes dus wel een half uur lang den inwendigen mensoh versterkten. Een inspecteur van de arbeidswet had bevonden dat dat niet altijd het geval was en maakte procesver baal op, met gevolg dat de K. veroordeeld werd tot 6 maal 1 gulden boete, subs. 6 maal 1 dag hechtenis. De ambtenaar was n De sluis- en brugbouw te Wieringen is thans zoover gevorderd, dat een aanvang is gemaakt met het onderling met elkaar verbinden vnn Aa i en het bruggen complex, terwijl dit laatste weer wordt verbonden met het terrein van de werkhaven te Den Oever. Zijn deze werkzaamherW. Ili S rechtstreeksche verbinding tot stand gebracht van Wieringen met den afsluitdijk naar Friesland. Op de foto (links) ziet men het omduII™ «r w -8 ^en sluisput. Op den achtergrond het bruggencomplex. - Ten Zuiden van Wieringen (foto rechts) wordt in den WieringemSr een kSïlte"w den in den Hippolytushoever Koog naar De Haukes waarvoor gebruikt gemaakt wordt van een graafmachine, welke afwijkt van het JoïffnS Va" ï- geumaal

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5