Voor de Kinderen VOOR DE VROUWEN. HOE Z!ET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? De mocht van het kleine. Iniaecton zullen -ons waarschijnlijk tot eemlge veranderingen ln onze levens wijze noodzaken. Prof. Oh. B. Brues. Hy wil maar. Het drama van den intéllectueeüen tijdgenoot is, diat hij revolutionair zou wilden zijn, maar er niet toe kan komen. Emmanuel Bu Handel en wetenschap ont moeten elkaar. De industrieeden hebben er zich thans rékenschap van te geven, dat zonlicht voor commercieélie ondernemingen even veel waarde heeft als voor de medische wetenschap. Leonard V. Dodds. Als hfj een knap man ls. Op het oogenblik zijn dichters tamelijk in de mode. Maar de belangstelling is veed grooter voor de. photo'a van den dichter dan voor zijn gedichten. Anthonie Donker. De veelgeprezen jongenskleL Er wordt te veel drukte gemaakt van de jeugd. 'Onze jonge inenschen en ook die van middelbaren leeftijd zijn bijna allemaal Peter Paus. Ze zijn bang vol wassen te worden. Ze willen altijd door onmondige kinderen blijven. Evenlng News. Moet dat nog gezegd worden. De kerk ls geen lichaam van goed willende maar onwetende menschen, die zoo ongevaarlijk zijn als duiven in een wereid van slangen en even hulpeloos. Ze is een groot en georganiseerd lichaam van denkende mannc:: vrouwen, ondier wie er velen zijn, die e m bewonderenswaardig vermogen hebben om de openbare mee ning te beïnvloeden. Dr. Lofthouse. Wat ls een feuilleton? Een feuilleton is als een mooie vrouw, een vrouw met een klein tikje rouge op niet te véél en iets kokets in haar oogen niet te weinig. Een vrouw die luchtig en bekoorlijk conserveert, zonder uitsluitend over japonnen en de japonnen van haar vriendinnen te praten. Een vrouw die gevoel voor humor heeft en toch niet over alles heen holt. Eduard Veterman. Llftjongen gevraagd.te Angora. Angora, de hoofdstad van Turkije, mo derniseert zioh met vervaarlijke snelheid. In het eerste moderne huis van de stad is thans de lift gebouwd. De inwijding was een enorme gebeurtenis. Maar.de bewoners gebruiken nog altijd de trap, want men heeft in de geheeie stad nog niemand kunnen vinden, die zich vol doende met het systeem vertrouwd heeft gemaakt, om de lift te kunnen bedienen, en men kan er moeilijk toe besluiten een liftjongen te laten komen uit Londen of Parijs. 1'Intransigeant. Nieuw element voor rustverstoring. Men spreekt er in ernst over, telefoon in de treinen te plaatsen. Amerika is ons daarin voorgegaan; Prettig idee! De droom is uit. Uw effectenmakelaar, uw vriendin, uw schuldeischers en de be lastinginspecteurs kunnen u voortaan op bellen in uw slaapwagen. Slaapwagen. Wie zal er nog rust kunnen vinden. Le Matin. Wist aartsvader Jacob het beter. Tn hét Oude Testament lezen wij, dat wij onze klderen niet „door het vuur" (mogen laten) doorgaan, dat is, zo niet mogen offeren aan den afgod Moloch. Nog steeds echter laten ouders hun kin deren door de scholen africhten tot die naren van dezen afgod of meer speciaal van den afgod Mammon. Hun eerste en voornaamste gedachte is, hoe ze hun kinderen het beste kunnen opvoeden tot de kunst van geld verdienen en van „het vèr brengen in de wereld". Al het andere komt slechts aan de beurt voor zoover deze bewerking daartoe tijd en aandacht overlaat. Het Kind. Uit het sowjet paradys. De sowjeit-regieering heeft aan de hoogeseholen voorgeschreven dat allen, die student willen worden, een stuk moe ten teekenen, waarin zij verklaren, dat hun ouders geen bourgeois zijn, noch tot de „niet-wer'kende elementen" beboeren. Zooals bekend, worden kinderen van bour geo-is, gewezen landheeren, enz. uit de hoogiescholen geweerd. Tot nu toe stelde de overheid zich tevreden met een mon delinge verklaring van den oandidaat- student, dat hij niet tot de „paria's" der sowj et-samenleving behoorde. Het ge beurde echter vaak, dat jongelui die het ongeluk hadden, een bourgeois, een edel man, een gewezen rijksambtenaar, een priester, enz. tot vader te hebben, dat een voudig verzwegen. Daarom wordt nu de nieuwe regeling ingevoerd. Wie het stuk teekent, terwijl hij of zij, wel tot de bour geoisie behoort, zal gerechtelijk worden v ervolgd. Krasnaja Gazeta. DIERENVRIENDSCHAP. Hondjes en vogeltjes en katjes en aapjes, zijn dikwijls huisvrienden, die zich een, plaatsje in ons hart veroverden, maar zelfs de grootste dierenvrienden moeten erkennen, dat ze hun vriendelijkheid en hartelijkheid vooral aan de menschen be steden en voor hun mededieren niet de minste egards hebben. Natuuronderzoe kers z;jn tot de slotsom gekomen, dat de diere ^vriendschappen, waarvan ons nu en dan verteld werd, tot de bakersprookjes behooren. Elk hondje of poesje, ook ai krult zijn staartje nog zoo koket» en al weet hij z'n meesteres tranen van verruk king te ontlokken, door den glans van zijn goedige trouwe oogen, is een groote egoïst. Zijn er b.v. meerdere honden in huis, en wordt een der dieren ziek, dan zal Garo nimmer de ziekenoppasser van Fidel zijn. Integendeel, wanneer zij samen in een mandje slapen, werkt hij den zieke en zwakkere het nest uit en eet den herstel lende, die versterkende hapjes moet heb ben, de lekkerste beetjes voor den neus weg. Bij vogels in- een volière ziet men het niet zelden gebeuren, dat ze de zieken vervolgen en tenslotte dooden. Een ziek huisdier, hond, kat, of wat dan ook, moet men steeds afzonderen ora ziln herstel te waarborgen. Van zijn speelkameraden heefthet niet de minste toegeefelljkheid te verwachten. GELDGEVAAR. Een Fransche dokter schreef ln een van de groote dagbladen een verontwaardigd stuk over onzindelijk geld, zilverstukjes, die hij gewisseld had bii een bank, en die er uitzagen om ze met geen tang aan te pakken. Hy zegt, dat dezo twee- en vjjf- francstukken allen schijn hadden van lust verblijven zijn van microben en bacillen, en dat de roodvonk, typhus, Dokken, ma zelen en andere liefelijWheden er .een duim dik boven op lagen. Naar aanleiding daar van bepleit hy de mogelijkheid, dat elke bankier en elke zaak v. eenige beteekenis er een sterelisatietoestel voor geld op na behoorde to houden. Geen ongewasschen kwartje, of dubbeltje, mocht bij de hande laren van goede reputatie de deur uitko men. Ik vraag me echter af, o f dan ook de bankbiljetten gewasschen moeten worden, want ik' heb altijd gehoord, dat deze zeer ernstige besmettingdragers en bacillen- nestjes zijn. Voor uitvinders is hier een dankbaar terrein: de reiniging moet ge schieden, snel, volkomen en zonder be schadigen. Jammer, dat de Fransche dok ter niet meteen een prijsvraag heeft uit geschreven. APOSTELTJES. In zeer vele huishoudens treft men de aardige apost-eltjes (apostel-lepeltjes) aan, die in een rokje van Friesch snijwerk aan den wand hangen. Ze zien er dikwijls grappig antiek uit, maar ze komen (ook al hebben hun eigenaars het zoete geloof dat ze oud zijn), bijna altijd uit de nieuwe kast. De echte apostels zijn zeer zeldzaam en zeer kostbaar. Eigen-aardig genoeg bestaat een com pleet stel van deze lepeltjes uit 13 stuks. Een complete serie van de oudste soort (1686) bevindt zich. ln de collectie van den Amerlkaanschen multimilllonair Astor. Hij kocht ze In 1903 voor niet minder dan 68.800 gulden. Ontbreekt er een aan het dertiental, dan Is het stel daardoor belang rijk in waarde verminderd, maar toch werd voorgaanden winter nog een dozijn van 1572 verkocht voor 24.000 gulden. De le peltjes, die de oudBte jaarmerken dragen, gelden natuurlijk het meest, maar ook de jongere doen nog aardige prilzen: een twaalftal in 1617 bracht het op een auctie tot 14.640 en een stel van 1687 ging weg voor de kleinigheid van 10.500. Van dit laatste koopje kostte elke theelepel dus toch nog 891 gulden. Is het niet wat ai te veel om een kopje thee te roeren? iets dergelijks staat deze japon altijd fijn. De beide modellen hebben het vooiutel van vril neutraal van vorm te zijn, zco mocht de wintermode ons nog verrassin gen brengen, zij volstrekt niet uit den toon vallen. Wil men ze wat «ztu „>kleed maken, dan zou men ze van dun velvet of ook van velours-chiffon kunqjn maken., Corry Brens. BABBELUURTJE OVER MODE. Sport-kleedlng. Op het verrukkelijke brok heide, waar ik im' nvacantie mocht doorbrengen, zag ik veel paard-rijden. De oudere dames, die deze sport beoefenden, waren meestal in het keurige amazone-costuum gekleed. De jonge vrouwen of meisjes echter zagen er meestentijds zeer eenvoudig uit. De ééne droeg een shantung overhemd op zwart laken rij-rok, een- ander weer een simpel mantelpak met rijpantalon en het meest eenvoudige was wel een pull-over op rij pantalon met hooge kaplaarzen. Later zag ik eens een zoodanig gekleede jonge dame langs het strand gaan met een driekwart lange mantel aan van dezelfde stof als de rijpantalon (ongeveer als fig. I). met een vest aanloopen, men wil hiermee niet een visite maken en wil evenmin zit ten huiveren. Welnu, wat is beter dan een gezellig wollen jponnetje. Er zijn -stofjes te over, welke gezellig staan -en toch een lekkere warmte geven. Dan zag lk ook nog een practlsch spor tief costuum, wat wel iets van een rij- oostuum weg had. Het bestond n.1. uit een beige waschlirmen overhemd-blouse op een bruine tweed rok-pantalon. Deze hing geheel neer als een korte gladde rok met voor en achter een diepe onderplooi en breed over de zijkanten heen hingen vanaf de heup een paar losse banen. De diepe onderplooi was echter geen plooi, maar op deze manier was een makkelijk panta lon-model gecamoufleerd. Er bij hoorde een shawl en kort jasje van dezelfde tweed. Bij het bekijken van het model dacht ik wat zo-oden dit en ook 't laatste eenvoudige rij-oostuum prachtige proto-typen zijn i voor een fiets-pak. Voor de warme dagen 1 b.v. zou het gemaakt kunnen zijn van linnen en voor de koelere voor- en na jaarsdagen van bovengenoemde stof-com- blnatie. Ook voor de wandel-sport (die tegen woordig steeds meer liefhebbers krilgt) zijn het ideale modellen September is al weer in 't land en graag o. niet graac, we moeten al weer langza merhand gaan denken aan wat warmere kleeding, ail^ behoeft dit nu nog juist igeen i winterkleed-ing te zijn, en1 al doen velen het i af met een wollen vest of over-all of iets dergelijks. Buiten dezen zijn er toch ook genoeg meisjes en dames, die de voorkeur geven aan een wollen japonnetje, de atmosfeer in huis wordt kouder, men wil niet altijd Voor zoo'n eenvoudig „beginnertje" is figuurtje No. 3 bijzonder geschikt. Met een appail randje -langs hals-uitsnijding, pols en zoom-rand maakt dit model van aardige stof gemaakt toch een prettig ge kleed effect. Ook het 4e model is een keurige „be ginner". Van donkerblauwe serge-foulé of WAT TANTE BETJE VERTELDE. (Vervolg van het Kinderverhaal van Zaterdag 23 Augtustus.) Ja.... zuchtte zij nu, ik kan natuurlijk wel zeggen, dat er iets met het kippetje gebeurd is, maar dan zal meneer het toch wel gek vinden, dat er aan het andere beestje niets mankeert. Dat kan niet.... als het vleesch bederft, 'bederft het natuur lijk heelemaal En toen at Truida uit angst voor stand jes het tweede kippetje ook maar op. Na tuurlijk kreeg zij na afloop van het maal weer heel erge dorst en ging nog vlug een slokje wijn drinken. Maar net toen zij weer boven kwam, hoorde zij d-e deur van het huis opengaan en kwam meneer haastig binnen. Vooruit, Truida, schiet vlug op met de tafel. Mijn gast komt dadelijk. Zeker meneer, riep Truinda en zij holde naar de keuken. Meneer keek intusschen de kamer na, of alles netjes genoeg was om zijn gast te ontvangen en begon vast een groot mes, waarmede hij de kippen wilde snijden, te slijpen. tingeling.... daar ging de schel. Vlug liep Truida naar de huisdeur en deed open. Zij zag een vreemde heer staan en vroeg angstig of hij misschien de gast was voor dien avond. De heer knikte en nu pakte Truida hem opeens bil den arm en fluisterde. Stil! Stil! Laat meneer u niet hooren Hy heeft iets kwaads met u in den zin. Geloof maar niet dat hij u hier heeft laten komen om met hem te eten. Hij wil u na tuurlijk de ooren afsnijden, dat heeft hij al zoo dikwijls zijn gasten gedaan. Hij is een menscheneter en ooren heeft hy het liefste. Ik zag hem juist zijn mes slijpen. Nu, dat slijpen kon de gast ook hooien en het was dus heelemaal geen wonder, dat hij schrok en hard wegliep. Maar nu begon Truida te gillen, dat hooren ca zien haar vergingen. Maar, meneer, schreeuwde zij, wat hebt u nu voor iemand in uw huis laten komen?.... Wat ls er dan? vroeg meneer bleek van schrik, want hy begreep natuuriyk, dat er iets heel ergs gebeurd moest zijn, Wel, antwoordde Truitje, daar kom ik met de schaal door de gang en daar pakt me die kerel opeens de kippen er af en loopt hard weg....! Jullie begrijpt dat haar heer stond te kijken of hij het in Keulen hoorde on- weeren. Dat is me wat moois, schreeuwde hij woedend, maar die man moet niet denken, dat hij mij er zoo maar tusschen kan nemen En tegelijk holde meneer de straat op en zijn gast achterna. De bezoeker was natuurlijk al een heel eind vooruit en liep wat hij loopen kon, vooral toen hij merkte, dat zijn gastheer hem thans achtervolgen ging. De brave man keek eens om en schrok nog meer toen hij zag, dat de ander een groot mes in de hand hield. Als hij me nu maar één kippetje terug gaf, dacht Truida's meester, dan kén hij met het andere doen wat hij wilde. Hé, daar, riep 'hjj zoo hard hij kon, blijf eens staan. Maar de gast deed natuurlijk alsof hy niets hoorde en rende nog sneller vooruit. Je kunt er ééntje houden, maar geef mü dan de tweede, gilde de woedende gastheer weer. Maar de vluchteling dacht, dat het om zijn-ooren ging en schreeuwde terug: Ik wil ze beide houden; je krijgt niets! En hij stormde voort net zoo lang tot hij in- veiligheid was. Tenslotte moest ook Truida's meester liet opgeven en met knikkende knieën en geheel buiten adem terugkeeren. Truida, Truida, hijgde hjj, toen hij ziln huis weer bereikt had, wie zou zooiets gedacht hebben. Wat ziln de menschen toch sleoht. Zelfs mijn eigen vrienden schamen -zich niet te rooven en te stelen Bijna weenend ging hij voor de kachel zitten Vrouw, vrouw, zeide de gast toen hij blazend zijn huis binnenstormde, wie zou zooiets gedacht hebben. Wat zijn, de men schen toch slecht. Zelfs mijn eigen vrieiir dtii st l.amen zich niet ieiq^inds ooren van z;jn hoofd te stelen Truida zeide niets Zij sloop nog eens stilletjes naar de keuken en naim -en leuw slokje water. Zij wenschte zich zelve gezondheid en sprak: eb, j'e; et' kranig afgebracht, i. eisie! Zoon kippetjé is heel lekker, maar als meneer liet opeet, proef je er niets van. Zoo \h het echter veel beter. lapte Hel je hield op; het verhaal was drl«CnJfi welKevaden dat haar t i i 1,4 **1 tintelende oogen geluls- terd hadden. Natuuriyk hadden zij pret T™idH' die Cngons, en dat want Tridrf" maar toch Bl t 'Pida was. toch eigenlijk een heel 8 echt keukenmeisje. En dat zeide tante Betje dan ook tot haar neefjes en zij voegde er nog bij: •i°n«ens. .1e zult in je leven heel wJ *enoe* V6rhalon hooren van heel handige menschen, waar je erg om hÏÏ rteSRëT f- toch -daardoor nooit ae verleiding brengen om te denken- Was ik maar zoo handig, want het is veel beter dan handig en daarbij slecht en leugen- dom te zijn, maar daarbij eerlijk en braaf ach tig.... En daarmede had tante Betje groot gelijk! DE KLEEREN MAKEN DEN MAN. En de muzlekwaardeerinlg. Jacques Gordon, de violist en concert meester van het „Chicago Symphony Orchestra", heeft dit eens proefondervin delijk aangetoond met een origineel expe riment. Als blind, bedelend straatmuzi kant verkleed, posteerde hij zich voor de Akademle van Schoone Kunsten te Chica go en speelde op zijn prachtigen Stradi varius allerlei uit de beste werken der vioolliteratuur. Maar men lette nauwelijks op hem en toen een uur verstreken was, hadden een honderdtal voorbijgangers hun penningske van het medelijden ge offerd zonder overigens door het spel bij zonder getroffen te blijken. En Gordon trok de bittere conclusie: hoe duurder men het publiek ziln fauteuil laat betalen, hoe hooger het de muziek schat, doch gratis Kunst raakt het niet. Of Gordon geiyk heeft? Neen Jan, zei zy zeer beslist, je maakt mij nooit wijs. dat je nog nooit eén ander meisje hebt gekust. Neen, sprak Jan met een zucht, daar heb jy veel te veel ervaring voor. Kun je het fluisteren van ndjn ziel hooren? vroeg de verliefde poëtische jongeling. Dat is je ziel niet, zei het prozaïsch meisje. Dat doet inyn maag, ik heb honger. I wilt met myn dochter trouwen? Goed, maar ik zeg u vooruit: tijdens mijn leven hoeft u op geen cent van mü (e rekenen. Nu ja we kunnen het best een paar jaar zuinig aanleggen. Voorbeeldige straf. Kapitein: „Van Klepperen, je hebt u wederom zoo él echt gedragen, dat ik u eens voorbeeldig wensch te straffen. Vasten zal, dunkt me, wel het beste zijn. (Tot onderofficier) „Wat wordt er van daag gegeten?" Onderofficier: „Erwtensoep, kapitein". Kapitein: Erwensoep? Nu dan moet hij voor straf twee porties hebben. De Engelsche taal .-Niets is gemakkelijker, dan de Engél- sche taal," zeide onlangs Iemand, die eenigen tijd in Engeland had doorge bracht. „Als men b.v. „laarzen*' zeggen wil, dan zegt men „boots" en zoo is het met andere woorden ook." Op 't exaimen. Professor: „Wat houdt je voor het beste middel om b.v. een in zwijm gevallen student weder spoedig tot zich zeiven te brengen?" Candidaat: „Hem in 't oor roepen, dat er een postwissel voor hem gekomen is." Een dure advocaat. Een advocaat sprak eens over een collega, die als zeer dom bekend stond. „Zoudt ge wol willen gelooven," zeidic „dat M. de duurte advocaat ls. Nog voor geen duizend gulden krijgt gij- een goéd consult van hem." Een goed koopman. „Hoe duur zijn je prenten, mijnheer?" vroeg een jongen aan een handelaar. „Zeven voor zes oents, ventje!" „Zeven voor zes cents? Dat is zes voor vijf cents, vijf voor vier cents, vier voor drie cents, drie voor twee cents, twee voor één cent, één voor niets. Geef me er dan maar één". Geen bluf. Juffrouw Lina beweert stoutweg, dat zij duizendmaal een huwelijksaanzoek heeft afgeslagen. En -dat is geen bluf. Toen die weduw naar met zes kind-eren h-aar vroeg, heeft zij inderdaad -gezegd'; „Neen duizend maal neen!" Offlcieele kennisgeving. „Er wordt bekend gemaakt, dat het vee niet met brandende kaarsen en brandende Ptypen, doch slechts met lantaarns mag gevoerd worden." Confusie. „Wel, wel, Avaardle heer van Rinkelen, verbeeld je eens hoe slecht mijn oogen worden. In d-e verte hield' ik u voor man heer uw vade-r, later meende ik dat gti het vaart en n-u zie ik eerst d-at gij mijn heer uw broer zijt."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10