KONIJN's VLEESCHWAREN. De Warmte Gemeenteraad van Wieringen Burgerlijke Stand van Texel Wieringen. OVER W ERK VERGUNNING. Aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken is oen overwerkver- Mededeelingen en Ingekomen stukken. Aanbrengen van een uurwerk ln den toren te Ooeterland. Aanleg gedeelten rloleering. ZOMER 1930 Instelling ophaaldienst van huis vuil te De Haukes. yeroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mljnhardfs Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ingang hadden de politie-agenten onder leiding van den brigadier van de Rijks* veldwacht post gevat. Met de ledenlijst werden nu alle biunenkomenden gecon- tröleerd; 't gevolg was dat zich slechts een 80 40 tal personen ln de keurig versierde, zeer ruime tent bevonden toen de zaal voor verderen toegang moest worden afgesloten, 't Publiek, dat zich op den weg bevond, forceerde nog een paar maal een deur, doch niemand werd in de zaal meer toegelaten. De humorist, de heer Max Navaro, deelde ons mede dat de politie hem het volgende had toegevoegd: „Weet U wel mijnheer dat de Burgemeester dezer ge meente geen vergunning heeft verleend voor het optreden van artisten in dit gebouw. De heer Max Navaro had geantwoord: „Ik ben uitgenoodigd hier't een en ander voor te dragen dezen avond en draag voor de gevolgen van mijn optreden niet de verantwoording; vervoeg U maar bij de directie." Toep de zaal was afgesloten nam de heer J. Bruin (Voorz. afd. Texel der S. D. A. P.) 't woord en sprak ongeveer 't volgende Kameraden, ik constateer dat hier groot onrecht geschiedt tegenover de heer O. Boon. Er verdringen zich namelijk honderden voor dit gebouw, die door 't optreden der gewapende macht geen toe gang kunnen krijgen. Dit is een onrecht dat hersteld moet worden. Verder geef ik 't woord aan den humorist van dezen avond. De heer Max Navaro deelde mede, dat hjj hedenavond voor een groote verras sing werd geplaatst, 't Was hem duidelijk geworden dat hij, indien hier anders was opgetreden, voor een volle zaal zou heb ben gestaan. Een verzachtende omstandig heid is, zeide Spr., dat de agenten hadden uit te voeren wat hen was opgedragen. En al is deze avond een mislukking, ze zal zeer zeker tot gevolg hebben dat een volgende feestavond voor een geheel ge vulde zaal zal plaats hebben. De humo rist zong hierna nog een paar liedjes, terwijl door de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen bleven bij goede muziek en keurige gelegheid v. d. dans. van 26 t/m 29 Aug. 1930. GEBOREN: Wilhelmina, d. v. M. Boon en O. O. Verberg; Machiel Oorneüis, z. v. O. Kuip en A. Witte. OVERLEDEN: Maarten Bruijn, 79 jaar, geih. met E. Kiljan. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Algem. vergadering. Voornoemde afd. zal op Zaterdag 30 Aug. 1930 in het Hotel van den heer Lont te Hippolytushoef, des avonds 8 uur, een algemeene vergadering houden. De agen da vermeldt bestuursverkiezingen, reke ning en verantwoording van den pen ningmeester, enz. Verder bespreking ten toonstellingsaangiften. Op groote opkomst wordt gerekend. EEN SCHOOLKWESTIE. Naar wij vernemen is door het Kerkbe stuur der R. K. parochie St. Hippolytus hoef, te Hippolytushoef, beroep aange- teekend bij Ged. Staten tegen het Raads besluit dezer gemeente wegens het niet toestaan van gelden voor den bouw van een bijzondere lagere school te Hippoly-' tushoef. EEN NOODLANDING. Wegens een defect aan de motor moest een watervliegtuig van „De Mok", nabij: de Quarantaine, een noodlanding maken. Met behulp van een monteur dacht men de motor te kruinen repareeren, doch hiermede kon men niet slagen, zoodat een sleepboot van „De Mok" werd gerequi- reeid welke het defecte vliegtuig op sleeptouw mee naar „De Mok" nam. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats en de geruchten welke hierover gingen^ bleken gelukkig loos alarm te zijn. IN CULTUUR BREN GIN G WIERINGER MEERPOLDER. MoelUikhedlen. Voor de in cultuurbrenging van den Wieringermeerpolder zullen volgende week 100 arbeiders te werk worden ge steld, welke in de hiervoor gemaakte keetwoningen, nabij de Haukes, zullen worden gevestigd. Met de machinale be werking der gronden heeft men thans reeds veel te kampen. Een tractor van 60 P.K. bleek nog niet krachtig genoeg te zijn een zware ploeg te trekken, terwijl weer andere zware machines niet kunnen werken, omdat de bodem op veie plaatsen nog te slap is en het een en ander er doorzakt. Hieruit blijkt dus dat men nog al met moeilijkheden heeft te kampen. ONGELUK. De timmermansknecht, de heer S. Slik ker, geraakte vandaag hij ongeluk met zijn hand in een zaagmachine en verwond de zich daarbij zoo ernstig dat hij zich direct onder geneeskundige hulp moest Btellen. gunning verleend voor de periode 1 Sep tember tot en met 31 December 1930, be trekking hebbende op het z.g. droge per soneel en wel voor een werkweek van 65 uur. BELASTINGPLAATJES. De politie heeft dezer dagen weer eens geducht controle uitgeoefend op de aan wezigheid van nieuwe belastingplaatjes op rijwielen waarbij eenige proeessenver- baal moesten worden opgemaakt. VEREENIGING VAN M.U.Z.- PERSONEEL. In de eenige dagen geleden gehouden algemeene vergadering werden tot be stuursleden gekozen de heeren Russcher en Haremaker, respectievelijk als 2e secr. en 2e pennigm. wegens het aftreden als zoodanig van de heeren Kalkman en Roelofs. De Vereeniging heeft het voornemen om dit jaar o.m. weder een dansavond te organlseeren. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. Raad van State een bezoek gebracht aan J.1. Donderdag hebben do leden van den de in uitvoering zijnde Zuiderzeewerken. Per stoomboot „Vlieter" werd een rond vaart langs de werken gemaakt waarbij de Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler het hooge gezelschap voorlichtte. De Directeur-Generaal van den Rijks waterstaat Ir. J. A. Ringers heeft Woens dag jJ. in gezelschap van eenige familie leden de vorderingen der Zuiderzeewer ken in oogenschouw genomen. Z. K. Iï. PRINS HENDRIK BEZOEKT DE ZUIDERZEEWERKEN. Vrijdag jJ. heeft Z. K. H. Prins Hendrik in gezelschap van een aantal dames en heeren de vorderingen der Zuiderzee werken in oogenschouw genomen, rond geleid en voorgelicht door Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler. Het gezelschap bezocht het gemaal „Leemans" nabij Den Oever waarna de sluisput bezichtigd werd. De stoombooten „Vlieter" en „Zilvermeeuw" brachten de bezoekers langs de in uitvoering zijnde werken aan den groeten afsluitdijk Wie- ringenFriesland. Ook het eiland Breo- zand werd met een bezoek vereerd. Te ongeveer 6.30 uur kwamen de hooge gasten weder in 'de haven van Den Oever aan en we>rd in oen anataü aiuto's die terug tocht aanvaard. van gisterenmiddag 2 uur. Aanwezig 10 leden. Afwezig zonder kennisgeving de heer M. Kooij Pz. Voorzitterburgemeester Kolff. Secretaris: de heer O. F. van Duin. Voorzitter opent de vergadering en' heet de leden hartelijk welkom. De Voorzitter deelt mede, dat zijn, in gekomen de volgende stukken: van J. H. Eden bericht van aanneming zijner benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school te H.hoef; van Ged. Staten de goedgekeurde 3e suppletoire begrooting dienst 1929; van dezelfden het goedge keurd raadsbesluit tot het- doen van af- en overschrijvingenvan dezelfden het goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 140.000. van Burg. en Weth. de maandstaat der Zeegras-exploitatie over Juli; in deze maand is geen zeegras verkocht. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Mej. K. J. Duijvetter verzoekt ontslag als onderwijzeres aan de school te H.hoef wegens benoeming te Hengelo (O.); mej. M. G. Dekker idem als onderwijzeres aan de school te Oosterland wegens benoe ming te Amstelveen. Burg. en Weth. stellen voor de gevraagde ontslagen eer vol te verlaenen, m.i.r. een door Burg. en Weth. te bepalen datumwordt goed gevonden. Van de Oommissie voor de Malaria bestrijding door de bevolking in Noord- Holland is een verzoek ingekomen om, evenals vorige jaren, ook op de begroo ting voor 1931 een post te willen uit trekken voor subsidie aan genoemde commissie, berekend naar 1 cent per inwoner. Aangezien de commissie naar de mee ning van B. en W. in de gelegenheid moet worden gesteld haar nuttig werk voort te zetten, wordt voorgesteld voor 1931 een subsidie te verleenen groot f 50. Ook van het hoofdbestuur der Ver eeniging ter bevordering van:het vak onderwijs in West-Friesland is een ver zoek ingekomen om voor 1931 een sub sidie te mogen ontvangen. Burg. en Weth. stellen voor de subsidie aan deze ver eeniging te continueeren en voor 1931 een bedrag uit te keeren van f 25. Aan M. Baijs wordt ontheffing van hondenbelasting verleend voor 1 hond over i jaar. Een verzoek van 18 onderteekenaars te Vatrop om aldaar een lichtpunt te doen aanbrengen wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. Aanbieding rekening en balans van de Zeegras-exploitatiedienst 19291930 en van de gemeente- rekening dienst 1929. Beide rekeningen worden den Raad aangeboden. Tot leden der commissie voor het nazien dezer rekeningen worden door den Voorzitter aangewezen de heeren Jn. Kooij, P. Kooij en M. Kooij Pz. De heeren Jn. en P. Kooij nemen deze be noeming aan. De heer M. Kooij zal er mede in' kennis worden gesteld. Aangifte door O. TJjsen tot aanleg; van een straat Jbz. Door O. Tysen Jbz. te Den Helder is alsnog, overeenkomstig art. 8 der bouw en woningverordening, aangifte gedaan van den aanleg eener straat op het per ceel, voorheen ten kadaster bekend in Sectie A No. 2670 en sedert kadastraal aangeduid met het nummer 2702, aan sluitende aan de Hofstraat te Den Oever. Volgens art. 9 dier verordening, waarvan de onlangs vastgestelde wijziging echter nog niet in werking is getreden, kan de Raad de richting, het peil en de breedte der aan te leggen straat aanwijzen, waar aan de aanlegger verplicht is zich te houden. Aangezien de breedte op 10 Meter is aangehouden, voldoet de weg aan het bepaalde in art. 11 der aangehaalde ver ordening. Eene situatie-teekening is hier bij overgelegd. Hoewel deze aangifte veel eerder had dienen te geschieden, vloeien hieruit in dit geval geen bezwaren voort, omdat in derdaad, zooals aangever schrijft, tevoren door hem met B. W. overleg is ge pleegd. Aangezien de aanleg der straat naar behooren is geschied, behoeven volgens B. W. niet alsnog de aanwijzingen te worden verstrekt, waarvan hierboven sprake is. De Raad kan daarom volstaan met de aangifte voor kennisgeving aan te nemen, waartoe B. W. bij dezen het voorstel doen. Aangenomen. Nadat het lid van den Raad, de heer M. Bakker, in de vergadering van 80 Mei j.1. de wenschelijkheid had betoogd tot het doen aanbrengen van een uurwerk in den toren te Oosterland, hebben B. en W. ter zake een onderzoek ingesteld. Met den heer Bakker zijn zij van oor deel, dat de openbare tijdaanwijzing ook in dit deel der gemeente verzorging behoelt en dat de toegenomen bebouwing aldaar het doen van een uitgaaf tot dit doel wettigt. De firma B. Eysbouts te Asten (N.-B.), die in 1917 in den toren te Hippolytus hoef een acht-daagsch uurwerk plaatste, wil een dergelijk uurwerk ook leveren te Oosterland voor den prijs van f 1240.—, geheel compleet met 4 koperen wijzer platen enz. Dit uurwerk kan ook worden ingericht met electrisehe automatische opwindingde gewichten hangen dan aan stalen rollerkettingen onder het uurwerk en worden dooreen aangebouwdenelectro- motor om de acht uren opgewonden, terwijl bij eventueele stoornis in den stroomtoevoer het uurwerk nog ongeveer acht uren blijft doorloopen. De prijs wordt in dit geval f 1425. waarin echter niet zijn begrepen de kosten van hulp voor het plaatsen en die van de electrisehe leiding naar den motor. Aangezien gebleken is, dat een dergelijk uurwerk zonder bezwaar In den toren te Oosterland geplaatst kan worden, geven B. en W. in overweging daartoe over te gaan en stellen zij voor hierbij de keus te laten vallen op het uurwerk met automatische opwinding, zooals boven is omschreven. Wel zal ook hierbij wel eenig toezicht aoodig blijken, doch dit kan vermoedelijk van geringen om vang zijn. Aangenomen. Eenige eigenaren en bewoners vanper- ceelen aan de Kiieftstraat hebben het verzoek ingediend een gedeelte rioleering aan te brengen langs het Zuidwestelijk deel dier straat, ten einde aan de onder vonden bezwaren bij de tegenwoordige situatie tegmoet te komen. Volgens de raming van den gemeente opzichter zullen de kosten van de aldaar te leggen 56 Meter riool, te weten vanaf den Oosthoek van het perceel genummerd 37 en bewoond door L. Ploeger, tot het einde van de Kiieftstraat, beloopen f 240, waarin begrepen is het plaatsen van 3 straatkolken van genormaliseerd groot model. De rioolbuizen krijgen een wijdte van 20 cM. Reeds eenigen tijd was bij B. en W. ook in overweging het aanbrengen van riolee ring langs den weg te Zandburen, waar van echter tot nu toe wegens de kosten was afgezien. Nu aldaar steeds ineer woon huizen komen, lijkt het hun billijk tege moet te komen aan de klachten van de daar wonenden overdestankversprsiding van de greppels. Blijkens rapport van den opzichter zal langs^de Zuidzijde van dezen weg de lei ding moeten bestaan uit 289 Meter beton- riool van 20 cM. diameter, vanaf het per ceel van Jb. Lont Jbz. tot en met het perceel van K. Maaskant, met 13 stuks straatkolken van het bekende model, waar van de aanlegkosten worden begroot op f 1098. Het aanleggen van eene leiding langs de Noordzijde van den weg is eveneens al enkele malen verzocht. Dit gedeelte, over een afstand van het perceel tegen over dat van Jb. Lont Jbz. tot en met het perceel van S. teu Boekei, zal eene lengte hebben van 170 Meter met 8 stuks genormaliseerde betonstraatkolken. De kosten hiervan worden geraamd op f 660. B. en W. stellen voor hun ter uitvoe ring van deze werken credieten tot ge noemde bedragen te verleenen. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Toelating tot do school voor buitengewoon lager onderwijs te Den Helder. B. en W. deelen mede, dat onlangs door den Raad der gemeente Den Helder is vastgesteld een regeling, betreffende de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot de school voor openbaar buitengewoon lager onderwijs te Den Helder. Uit deze regeling, waarvan een exem plaar aan den Raad wordt overgelegd, blijkt, dat zoodanige toelating slechts kan plaats hebben, indien de gemeente der woonplaats van den leerling zich bereid verklaart tot het betalen aan de gemeente Den Helder van een bijdrage in de netto- kosten der school, berekend per leerling en zich garant stelt voor de betaling van het schoolgeld. In verband met oen bij het Gemeente bestuur van Den Helder ingekomen aan vrage om toelating van een leerling uit Wieringen, heeft dat Bestuur tot B. en W. de vraag gericht of de gemeente Wieringen op de in de regeling vervatte voorwaarden zijne medewerking wil ver leenen. Hoewel het B. en W. niet bekend is hoe groot ongeveer het bedrag zal zijn, dat jaarlijks per leerling moet worden bijgedragen, zijn zij er voorstanders van aan deze zaak medewerking te verleenen omdat het een algemeen belang is, dat aan achterlijke kinderen, voor wie deze school is bestemd, bijzondere zorgen wor den gewijd ten einde hen beter weerbaar ;e maken bij het verlaten der school. Zfl, stellen daarom voor hun op te dragen de door het Gemeentebestuur van Den Helder gestelde vraag bevestigend te beantwoor den. De aldus gedane toezegging sluit in- tusschen niet in zich, dat de gemeente Wieringen ook de kosten van vervoer naar of van huisvesting in Den Helder van de leerlingen voor hare rekening neemt. De kosten daarvan, gesteld dat meerdere kinderen van hier de genoemde scheol gaan bezoeken, zullen in dat geval zoo hoog worden, dat deze alleen voor dit doel onevenredig zouden stijgen. Er is namelijk reden om aan te nemen, dat inderdaad voor meerdere kinderen uit Wieringen het onderwijs aan die school gewenscht wordt. Het is, volgens de meeningi van B. en W. echter niet mogelijk voor een ongelimiteerd aantal leerlingen de bedoelde vervoerkosten enz. ten laste der gemeente te nemen. De heer P. Kooij zegt, dat het meest kinderen betreft, die het niet kunnen betalen en ook het reisgeld naar Den Helder niet kunnen opbrengen. In het onderhavige geval is dit ook zoo. Als men echter nagaat, hoeveel betaald moet worden voor de kinderen van de meer- gegoeden, die te Alkmaar b.v. op school gaan, dan vindt spr. het niet overdreven, dat voor dit kiDd ook het reisgeld wordt betaald. De Voorz. zegt, dat later nog een aan vraag is ingekomen en dat er vermoede lijk nog meer zullen komen. B. en W. zouden niet verder dan dit voorstel willen gaan. Het reisgeld zal ongeveer een f300 per kind per jaar bedragen. De heer Kaan is er niet voor te be sluiten het reisgeld te betalen, doch hij geeft in overweging dit voor elk geval afzonderlijk te laten beoordeelen door B. en W. De heer P. Kooij zegt, dat het geld goed wordt besteed, want de kinderen worden niet tot de school toegelaten dan nadat de dokter en het hoofd der school hun geschiktheid hebben onderzocht. De heer Oden is eveneens voor gratis vervoer, doch wil een grens stellen voor het inkomen, waar beneden dit wordt toegestaan, b.v. f 1200. De heer Lub meent, dat het vervoer der leerlingen wel wat minder kan kosten dan f800 pér leerling,per jpar. De heer Oden zegt, dat de dienst van Prins f 0.75 rekent voor retour Hippo lytushoef—Den Helder. De heer Jb. Lont meent, dat het moeilijk is een grens te stellen. Iemand met f 1500 inkomen met één kind kan het heel wat beter hebben dan iemand met f1200 met eenige kinderen. Het voorstel van den heer P. Kooij, om de kinderen tevens voor gemeente rekening te vervoeren, hierna in stemming gebracht, wordt met 3 tegen 7 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren P. Kooij, Lub en Oden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Toekenning gratificatie aan den gemeente-deurwaarder. De gemeente-deuïwaarder 6. Duijnker heeft zich tot Burg. en Weth. gewend met het verzoek te bevorderen, dat hem, behalve de opbrengst der vervolgings- kosten, een zekere vaste belooning wordt toegekend. De gemeente-ontvanger, over dit ver zoek gehoord, is van oordeel, dat het geen thans aan vervolgingskosten wordt ontvangen een onvoldoende belooning vormt voor de werkzaamheden aan de betrekking verbonden. In de laatste jaren toch wordt hier een groot aantal ver volgingsstukken uit andere gemeenten ter uitreiking aan alhier verblijvende personen ontvangen. Vaak kost het veel moeite deze personen op te sporen, dik wijls zijn zij niet thuis te treffen, soms moeten er lange afstanden voor worden afgelegd, enz. Met den ontvanger zijn B. en W. daarem van oordeel, dat er aanleiding bestaat zij het in anderen dan den gevraagden vorm aan het verzoek te voldoen. Daarom wordt voorgesteld den deurwaarder over het jaar 1930 een gra tificatie toe te kennen groot f 100. Mocht voor bedoelde werkzaamheden ook volgende jaren op een groot deel van den tijd van den deurwaarder beslag worden gelegd, dan zal het weder toe kennen van een gratificatie opnieuw overwogen kunnen worden. De heer Jb. Lont vraagt hoeveel werk de deurwaarder voor Wieringen doet Als andere gemeenten een knecht noodig hebben, laten zij hem dan zelf betalen. Voorzitter antwoordt, dat hij alle ashterstallige belastingen int, zooals hondenbelasting, schoolgeld. De heer Bakker vraagt, of hij, als hij een post int, daarvoor niets ontvaugt. Veorzitter: Een klein bedrag, f 0.40 voor een dwangbevel en f 0.25 voor een waarschuwing. De heer P. Kooy vraagt of het niet beter is een vaste belooning te geven. Wethouder Bosker vindt van niet, want als er minder werk komt, kan thans de gratificatie worden ingehouden. Voorzitter zegt, dat degene die het thans doet, goed voor zijn taak is berekend en het zou moeiiijk bjjn een ander te vinden. De heer Jb, Lont neemt dit niet aan. Met een dergelijk smoesje is al zoo dikwijls ten onrechte gedreigd. Het voorstel wordt hierna met 3 stem men tegen, die van de heeren Jb. Lont, Bakker en Jn. Kooy, aangenomen. In verband met de in één van de vorige vergaderingen uitgesproken wenschelijk heid om over te gaan tot het doen ophalen van huisvuil te De Haukes, is krachtens de verleende machtiging hiermede gedu rende enkele weken een proef genomen. Door D. van Duin is het vuil opgehaald te De Haukes tot en met het perceel van N. Luijt aan den Poelweg en tevens aan de huizen in den Waterweg. Hij is bereid hiermede voort te gaan tegen eene ver goeding van f 160 per jaar, waarvoor hij weder paard en wagen, alsmede een op slagplaats beschikbaar stelt, terwijl het ophalen elke 14 dagen zal plaats hebbeD. Daar ook naar de meening van B. en W. in dit deel der gemeente gelegenheid moet zijn zich van het vuil te ontdoen, stellen B. en W. voor hen te machtigen hiertoe aan D. van Duin een opdracht te verlee nen sonform de hiervoren medegedeelde regeling. De heer Jb. Lont vraagt of wij nu aan het eind zijn of worden er nog meer uitbreidingen verwacht. Hij hoorde het liever in eens, dan dat er telkens wat bij komt. De heer Jn. Lont zou de gemeente in verschillende klassen willen verdeelen, waarin voor de verschillende voordeeien extra kon worden betaald. Aan de f 14.000 voor de overneming van de Cen trale moeten de buitenwijken nu ook al medebetalen. De heer P. Kooij vraagt of de tijd nog niet is aangebroken om een vaeten man in dienst, der gemeente te nemen. Voorzitter zegt, dat hierover in B. en W. reeds is gesproken. Van Duin is niet on genegen heelemaal voor de gemeente te gaan werken. Wat de heer Jn. Lont wil, daarover is nog niet gesproken. De heer Kaan. meent, dat dit alleen in geannexeerde gemeenten bestaat. Voorzitter zegt, dat de heer Jn. Lont het ook had over de Centrale, doch als die f 14000 niet betaald was, had ook het overige deel der gemeente geen eleetrisch licïit gekregen. De heer Jb. Lont zegt dit gevraagd te hebben, omdat Juj vernomen heeft, dat ook te Westerland pogingen worden ge daan om het vuil opgehaald te krijgen. Voorzitter zegt, dat dit hem niet be kend Is. B. en W. trekken dan hun voor dracht iu. Spr. stelt echter voor de op haaldienst te De Haukes voorloopig op denzelfden voet voort te zetten. Als het verzoek voor Westerland dan ook is af gekomen, kan hierover tegelijk worden beslist. Ook dan kan worden besproken iemand in vasten dienst te nemen. Vaststelling en wijziging van belastingverodenlngen In verband met de herziening flnancleele ver houding tnsschen rijk: en gemeen ten. Het voorstel van B. en W., dat reeds in ons blad is afgedrukt, komt in het kort op het volgende neer. 1. De gemeente voorde gemeentefonds- belasting te rangschikken in de eerste klasse 2. 50 opcenten te heffen op de vermo gensbelasting 8. Geen woonforensenbelasting te hef fen 4. De gemeente voor de personeele belasting te rangschikken in de 7e klasse 5. Op de personeele belasting te heffen 130 opeenten. De voorstellen vermeld onder 1 en 2 worden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij het voorstel, vermeld onder 3, vraagt de heer Lub, waarom B. en W. eigenlijk zoo'n bezwaar hebben tegen de woonforensenbelasting. Voorzitter antwoordt, dat deze impopu lair is. De heer Lub vindt alle belastingen impopulair, doch hip begrijpt niet, dat er zooveel bezwaren Tegen zijn. De heer P. Kooij meent, dat de noo- dige gegevens wel bij de werkgevers zijn te krijgen. Hij gelooft niet, dat de ge meente deze belasting niet wil heffen, omdat zij impopulair is, want dat is de tegenwoordige werkf orensenbelasting ook en dit jaar zijn er een 800 aangeslagen. De gro.otste bezwaren zullen wel tegen de invordering bestaan. De heer Lub vraagt of de opbrengst de moeite waard is. Voorzitter kan dit niet zeggen. Hij ge looft van niet. Een vergelijking met de tegenwoordige opbrengst is niet te maken, daar de heffing op geheel aadere grond slagen berust. De heer Lub vraagt of een arbeider, die hier een geheel jaar werkt, maar geen ingezetene is, als woonforens kan worden besehouwd. De heer P. Kooij zegt, dat als de heer Lub het oog heeft op de grondwerkers, hij kan antwoorden, dat deze, als zij sp 1

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 17