KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEOKOOPER Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DE STOOMWASSCHERIJ „DLELIE" TE SCHAGEN WASCHT KLDER. SAM EN ZIJN SCHAT GEMENGD NIEUWS HEERENBAAI Pijn in den Rug. Rugpy nNieren Pillen 1 No. 6852. EERSTE BLAD 58ste JAARGANG De toestand in Polen. - Turken en Koerden. - De opstand in Peru. - Angst voor revolutie in Argentinië. De onrust in Britsch-Indie. - dat onze klantezeggen P.S. lederen Maandag halen en «zorgen wij uw wasch. FEUILLETON Diefstal in het postkantoor te Rumpen. „Nets aan te doen. Bent u dan alleen?" „Ja" De oorzaken zijn velerleit een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende' onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. §1. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20, Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.2S, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Qirorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te. koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Maarschalk Pilsudski heeft dhs nu zelf weer de teugels in handen genomen en zal 'als minister-president optreden. Hij heeft in zijn ministerie alle leden van het vorige kabinet behouden, op den premier na en in die plaats van dezen bi kolonel Beek, een der trouwe medewerkers van Pilsudski, in het ministerie opgenomen, zonder portefeuille. Van eeniige koerswij ziging in een aan de oppositie meer tege moetkomende richting, zal dus geen spra ke zijn. De Poolsche oppositie-partijen hebben voor het eerst gereageerd' op den terug keer van Pilsudski ais ministerpresident. Donderdag is een gemeenschappelijke proclamatie van die zes linksche en cen trums-partijen versohenen, waarin de re solutie van het congres te Kras au in ver scherpten vorm wordt herhaald. Voor Zondag 14 September zijn massa demonstraties aangekondigd, die tege lijkertijd in 22 steden zullen worden ge houden onder het parool: onimidddlijke bijeenkomst van bet Sejm, opheffing der dictatuur, protest tegen de bedreigingen tegen den geheelen staat. Met spaning wordt verwacht, wat de regeering hieo.i zal antwoorden, Intusschen worden'op de belangrijke politieposten extremitd- ache aanhangers van Pilsudski tem roepen, die onder de regeering waren ontslagen. standen, arriveerde per vliegtuig. Hjj werd door een ontzaglijke menigte met geestdrift toegejuicht. Bij het aanvaarden van de regeering deelde Cerro mede, dat hij het als zijn plicht beschouwde tegen de vroegere re geering in opstand te komen, naar onder de leiders van de burgerlijke bevolking niemand tegen haar is opgestaan. Een Mexicaansoh blad schrijft nopens de omwenteling in Peru, dat de vroegere president Leguia bij al zijn verdienstelijk werk de fout heeft gemaakt de democra tie in een dictatuur te veranderen. Het blad wijst er op, dat andere staten in Zuid-Amerika uit de gebeurtenissen in Peru leering kunnen trekken, opdat niet de jaien. van z.g. rust in Zuid-Amerika in een burgeroorlog eindigen. Naar de „Ass. Press" uit Lima' meldt is het in geheel Peru volkomen rustig se dert Sanchez Cerro de leiding in handen heeft genomen, In de hoofdstad en' in Callao is het bedrijf der spoorwegen, traanwegen enz. hetvat. Alle provinciale autoriteiten hebben het nieuwe bewind erkend. Alle garnizoenen hebben telegra fisch hun steun toegezegd. De staat van beleg is opgeheven na de installatie als president van Cerro. Het bekende spreekwoord, dat als er een schaap over de brug is er meer vol gen, blijkt in dit revolutionaire geval be- Eenige afdeehngen opstandige Koer-waarheid worden. Nauwelijks toch is den hebben zich aan de Turksche troepen^, rust in Peru teruggekeerd (zie boven) overgegeven. Deze Koerden waren reedw>f mt Buenos-Aires wordt gemeld dat geruimen tijd in het Ararat-gebe rgUiaar het gerucht gaat, dat tegen presi- door de Turken omsingeld en daar zij ge-jent Irigpyen in Argentinië, een revo- brek hadden aan levensmiddelen en wa-utje jjj voorbereiding is. De regeering ter, konden zij niet langer tegenstand SQherpo verdedig, -***- aatregelcn Meden. Naar verder gemeld wordt, hebben de Turken eenige gevangen genomen leiders der Koerden terecht gesteld. Reuter meldde (Donderdag uit New York, dat kolonel Sanchez Cerro, de leider van den opstand in Peru, te Lima is aangekomen en daar, om aan den alge ineenen wensch tegemoet te komen, de leiding van het bewind heeft in handen genomen. Cerro, die nog Tidteekens draagt Van wonden, opgeloopen i!n twee vorige op- ten van talie politie-posten, de regeerings- autoritedten hebben onderhandeld met de regimentscommandanten van het garni zoen te La Plata. De wacht voor het regeeringspaleis is zeer versterkt en in de buurt van het verblijf Van den president .wordt door detachementen cavalerie gepatrouilleerd. De minister van justitie heeft den pre sident medegedeeld, dat er dreigend ge vaar voor revolutie bestaat ten gevolge van de houding van zekere partij-leiders en deelen van het leger. President Irigoyen heeft verklaard, dat hijj niet bang is voor een opstandige be weging in het land1, maar wel bestaat het gevaar van een aanslag op zijn persoon. Over de onrust in Britsch-Indië wordt nog gemeld: Het daigelijksch bestuur van het Indi sche Nationale Congres is thans in ver scheidene steden in Indië verboden. Te Gaicutta zijn gisteren voor de eerste maal Motanianedaansohe vrouwen gearesteerd, daar zij de ongehoorzaamheMSbeweging tegen de Engelsche autoriteiten hadden gesteund. De gearresteerde Mohiammedaansche vrouwen, die lid zijn van het Al-Indische Congres, hadden voor winkels gepost, ten einde de inboorlingen te bewegen 'geen Engelsche katoentjes te koopen. Naar Reuter uit Simla meldt, zijn Taj Banadur Sapru en Jayakar Donderdag naar Allahiabad vertrokken nadat zij' een onderhoud met den onderkoning hadden gehad' over de beste wijze om den vrede in Indië tot stand te brengen. Jayakar heeft eenige belangrijke stukken bij zich waaromtrent hij het oordeel van de pan- dits Motilal en Jarwarbarlal Nehru en van Gandhi zal vragen. Daarna keert hij, te Simla terug voor een nieuw onderhoud met den onderkoning. De heide bemidde laars zijn over de resultaten, die zij te Simla behaald hebben, tevreden. nomen en troepen geconcentreerd te 1 Plata, ongeveer 46 K.M. van Buenos res, onj die eventueel naar de hoofd-, td te laten oprukken. President Irigoyen heeft het kabinet Verïgeroepen om den toestand te be teken. Zójn huis wordt door een sterke Jtiemaoht met machinegeweren be- ikt eutar meldt nader uit Buenos Aires: K blad La Prensa meldt dat in de hjdstad zeer verontrustende geruchten gi tengevolge van de agitatie onder de aidars. 1 hoofdcommissaris van potite heeft injjoties gegeven aan die oommandan- WEET U AL!! voor u. geef er niet om, juffrouw," verrukt met haar deelnemend- zelde heid. „Avt juffrouw. SneAo Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. Binnenland. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagavond omstreeks 8 uur is de 28-jarige inlandsche bediende D., die tij delijk met een familie verblijf houdt in de Pauwenlaan te Scheveningen, bij het zwemmen aan het stille strand aldaar, verdronken. Donderdagmiddag is in de Laakhaven te 's-Gravenhage bij het baden verdron ken de 19-jarige S. de V. uit de v. Beye- renstraat. Zijn lijk is door de politie op gehaald. Donderdag is te Ravenstein de 17-j. A. D. bij het baden in de Maas verdron ken. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond is onder de spoorweg tunnels te Velsen het portier van een passeerende autobus opengeslagen, waar door mej. B. uit IJmuiden, die daar wan delde, aan het hoofd werd getroffen. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde en werd door twee doktoren onderzocht en ver bonden. Het publiek nam tegen den be stuurder van de autobus een dreigende houding aan. De bus werd in beslag ge nomen en de bestuurder aan een verhoor onderworpen. Van schuld is echter niets gebleken. DE WRAAK. In de Hudsonstraat te Rotterdam woont een jongedame, die zich den toorn op den hals heeft gehaald van een jeugdigen timmerman, in verband met een of andere aangelegenheid des harten. De toornen de timmerman zon op wraak en om bij zijn stiel te blijven, besloot hij de deuren en vensters van de woning van de jonge dame in te timmeren. Donderdagavond zou hij de wraakoefening voltrekken maar in het donker vergiste hij zich in het huisnummer, met het gevolg, dat hij van een leegstaand pand de straatdeur en een raam vernielde. Daarbij heeft hij zich vrij ernstig aan den rechterpols ge wond. Na in het ziekenhuis aan den Oool- singel te zijn verbonden is- hij wegens vernieling opgesloten. (Nw. Rott Ort.). GEVAARLIJK SPEELGOED. Woensdag heeft te 's-Heerenberg het 8-jarig kind van den heer Hofs, waar schijnlijk door het spelen met lucifers, ernstige brandwonden opgeloopen. Het is Donderdag aan de gevolgen overleden. OP HAAR 101STEN VERJAARDAG OVERLEDEN. Donderdagochtend om 6 uur is mej. Lucie Hoven, verpleegde in het*r.k. ge sticht in de Kruisstraat te Leeuwarden, op haar lOlsteni verjaardag, overleden. BRAND AAN BOORD. In een schip met pek en teer. Woensdagmorgen is een drijvende stoombrandspuit uitgerukt naar het Woensdag van Hamburg te Rotterdam aangekomen Russische stoomschip „Kras- ni Profintern", dat op zee brand heeft gekregen in ruim 11, dat geladen is met pek en teer. Woensdagavond vermoedde men, dat de brand gebluscht was, maar Donderdagmorgen bleek dit niet het ge val te zijn. De drijvende stoombrandspuit heeft toen tot omstreeks 12 uur stoom in het ruim gespoten. Daarna is de boot in gerukt. Om half twee werd evenwel ge meld, dat de zijkant van het schip wit be gon te worden. Daarop zijn 8 drijvende stoomers uitgerukt. Waarschijnlijk zal men nu het ruim onder water gaan zetten. ROEIBOOT OVERVAREN. Donderdagavond is op de rivier de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Park haven te Rotterdam, een roeiboot over varen door een sleepboot. In de boot zat de 48-jarige W. J. W. uit de Eendracht- straat. Hij geraakte te water, maar kon door den kapitein en den machinist van de sleepboot met veel moeite worden ge red. 4000 aan bankpapier ontvreemd. Een arrestatie. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is een diefstal gepleegd in het post kantoor te Rumpen, gemeente Brunssen. Er was den vorigen avond een bedrag van ongeveer 4000 enkél aan bankpa- 54) Snert keerde naar zijn keuken terug en bleef daar, schuimbekkend. Een kwartier lang had hij zitten schuimbekken, toen de voordeurbel overging. Hij kiiom somber naar boven en hij was zoo in de war, dat zelfs het mooie onbetwistbaar mooie snoetje van zijn bezoakster geen indruk op hem maakte. „Mijnheer Shotter thuis?" doen. Hij wat bleek en zijn adem ging Hij herkende haar nu. Het was de ziwaar. Snerloot de deur. Een deuntje flut tend, 4 zijn bezoekster had hem wer kelijk t wat opgemonterd, ging hij de trap afar de keuken. Iets, 1 zoo op het eerste voelen leek op eenbbinatie van de zoldering, het bovenistledeelte van het huis en een vracht ti kolen kwam op het hoofd van Snert men hij gleed zaohtkens op den vloer. 8. Glibbeplloy kwam de voordeur open- jonge damie, die den vorigen avond een bezoek had gebracht. En evenals den dag te voren, meende hij nu in de schemering de forsche gestalte vaa een man bij1 het hek te ontdekken. „Neen, juffrouw." jZou hij gauw komen." ,Neen, juffrouw, hij is vanmiddag naar de komedie." „Och," zeide die dame. „Is hij uit?" _En ze naakte een eigenaardige beweging met haar parasol. „Eet spijt mij," zeide Snert, een jeetje vrieideldjker, want haar oogen waxen heel mlooi „In om} vroeg zdjh vrouw gretig. „In ord „Gebon?" „Met eÜrboglijh." „En aüjj nou schreeuwt?" „Ik hebn een doek in zijn mond ge stopt." „Knapprel!" zeide mevrouw Molloy. „Laten wen aan den slag gaan.". Ze klomi! te zamen naar boven, naar het waterrtvoir en de heer Molloy trok zijn jas uit lol de zijn hemdsmouwen op. Eeni paariuten verliepen en de heer Molloy, rotoi gelaat, nat van arm maakte eei^merking. „Maar Iripet er zijnl" kreet zijn vrouw. ECHTE FR1ESCHE 20-50ctptroa$ Geef aan de overwerkte niesen juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten in glazen verpakking d f L75 p. Amml „Het is er niet." „Je hebt niet goed gekeken." „Ik heb overal gevoeld. Er kan geen Strootje in zitten, of ik had het moeten voelen." Hij loosde een diepen zucht, zijn gelaat stond op storm. „Weet je, wat ik geloof?" „Wat dan?" „Dat die smeerlap, die CMmp, ons om den tuin heeft geleid ons de verkeerde plaats gewezen heeft." De waarheid van deze theorie lag zoo voor de hand, dat mevrouw Molloy geen poging deed om haar te ontzenuwen. Zij bebeet zwijgend haar lippen. „Laten we dan eens beginnen om de goede plaats te zoeken," zeide ze ten slotte met alle geestkracht van een vrouw, gtroot van ziel. „We weten, dat de kluit hier ergens zit en we zijn hier alleen." „Het is gevaarlijk," twijfelde de heer Molloy. „Als iemand ons nu eens hier vond." „Nou, dian geef je hem maar net zoo'n opstopper, ais den knecht." „Tja," zoide de heer Molloy. HOOOEDSTUK XXHL Een drukke middag voor Glibber. Deze onaangename ontdekking van het verraad van Ghimp Twist werd door den heer Molloy en zijn jonge vrouw om vier uur twintig gedaan. Om vier uur dertig hield een keurige auto stil voor het hek van San Rafael en Willoughby Braildock stapte uit. Toen hij zoo doelloos door de Londensche straten reed, zonder dat hij eigenlijk wist, wat hij doen zou, kwam het plotseling bij hem op, dat het een aange name wijze zou zijn om den .middag te passeeren, als hij naar Valley-Fields ging om bij Kay thee te drinken. De heer Braddock voelde zich bijj- gelukkig en als dat misschien verwonde ring baart, amdat zijn huwelijksaanzoek pas afgewezen was, dan verdient het ver melding, dat hij1 dit overhaaste besluit al betreurd had, twee minuten nadat hij den brief in de bus had gedeponeerd'. En hij was tot de slotsom gekomen dat, boe gaarne hij Kay ook lijden mocht, het feit. dat hij haar hart en hand geboden had, alleen maar een gevolg was van die vele champagne, die hij' aan het diner te zijnen huize geconsumeerd had, en die een zekere melancholie in .hem had gewekt, waardoor hij voor een oogenblik zijn afkeer v.an den huwelijfcschen staat op zij had kunnen zetten. Hij wenschte geen huwelijksbanden, hij wenschte een avon tuur. Hij had nogal hoog opgegeven, dat hot een of andere wonder juffrouw Lip- pett Van dit aardsche tooneel zou doen verdwijnen, en als dat gebeurde, behield hij zich zijn vrijheid voor. Ja, Willoughby Braddock voelde in derdaad, dat alles buitengewoon naar wensch was afgeloopen. Hij duwde het hek van San Rafaël open met een lossen zwier van iemand, die geen zorgen kent. En tegelijkertijd ging d'e voordeur open en kwam mijnheer Wrenn naar buiten. „Goeden dag," zeide de hee Braddock. „Kay thuis?'' „Ik geloof het niet," zeide de heer Wrenn. „Ze is naar de komedie". Hoffe lijkheid tegenover zijn bezoeker streed met zijn begeerte om weg te komen. „Ik heb eigenlijk een afspraak, on ik ben al wat laat. Ik beloofde CorneUus. „Goed1. Dan ga ik hiernaast een beetje met Sam Shotter babbelen." „Die is met Kay naar de komedie." „Wat een misse boel," zeide de heer Braddock, zonder zich in het minst ter neer te Laten slaan. „Goed zoo. Dan ver dwijn ik maar weer." „Maar beste kerel, loop nu niet zoo weg," zeide de heer Wrenn vol wroeging. „Kom een kop thee dringen en wacht totdat Kay terug kamt. Olaire zal wel voor je zorgen." J>at ia wel wat," stemde de heer Brad dock toe. „Een goed idee, 'n pracht idee." Hij zeide eeni paar hartelijke afscheids woorden en ging naar de zitkamer, waar hij! belda En toen niemand verscheen., ging hij naar de keukentrap en riep naar beneden. „Zeg!" Doodsche stilte. „Zeg," gilde de heer Braddock nog eens en nu scheen het hem toe, dat de stilte verbroken werd door een geluid een vreemd geh alsof iemand snikte. Hij ging de trap af. Er snikte iemand. In elkaar gedoken op een stoel, haar gezicht 'in haar armen verborgen, snikte dat gekke Giaartje, 'alsof haar hart zou breken. „Zeg!" zeide mijnheer Braddock. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1