D© feestviering op Koninginnedag. Mooi weer, de te groote hitte in de straten. Ja gelukkig, die al te groote hitte waaronder we de laatste dagen gezucht en gezwoegd hebben, is voorbij. Gauw tevreden is een mensch niethij wil liefst een zomer met mooi weer, en als dan de zon komt en zegt, na een langdurige koude en natte periodenou, hier heb je me, dan' weeklaagt hij weer en hoopt maar op wat minder. Intusschen is het een feit, dat bij groote hitte de hersenen van den mensch wel schoensmeer lijken te worden, of roomboter als u dat liever heeft. Alles gaat zoo'n beetje door mekaar loopen, je wilt het liefst maar op een koel plekje met niets aan dan met verlof een zwempakje, zoo'n beetje klimaatschieten. En allerminst wiltu Koninginnedag vieren in zoo'n hitte. Enfin, om het kort te maken't zag er Zondag niet zoo bijster goed uit met dien regen, maar Maandagmorgen vertelde de barometer ons al, dat het weer goed zou gaan. En zoo was er dan een aanvankelijk wel bewolkte, maar geleidelijk opklarende lucht, en de velen, die beroepshalve dien morgen op straat moesten zijn, zuchtten tevredenhè, hè, gelukkig, dat het niet meer zoo warm is i Aanvulling van het verslag van Vrijdagavond. Telcjgram aan de Koningin. Wij moeten beginnen met een aanvul ling te geven op het verslag betreffende den feestavond der Ohr. Oranjevereni ging. Na afloop hiervan is aan de ver gadering voorgesteld aan Hare Majesteit de Koningin een telegram te zenden van den volgenden inhoud»Aan H. M. de Koningin. De Ohr. Oranjevereniging te 'Den Helder, op 29 Augustus ter herden king van Uwen geboortedag infeest^er- gadering in »Oasino« bijeen, wenscht Uwe Majesteit, onder verzekering van onwan kelbare trouw aan het Huis van Oranje, van harte geluk en bidt U God's onmis- baren zegen toe. J. de Jong, voorzitter». Dit telegram werd met algemeene stem men besloten te verzenden, hetgeen Maan dag is geschied. Alvorens ons te bepalen tot de feeste lijkheden van Maandag moeten we toch eerst vermelden De feesten op Kanaalweg en Loods gracht op Zaterdagmiddag. Onder de voortvarende leiding van den heer K. Zeeman waren de contanten der commissie verdubbeld; hadden de autori teiten der Rijkswerf allerlei in bruikleen afgestaan, was een muziekcorps geënga geerd, rezen de masten hoog uit boven Kanaalweg en Loodsgracht en wapperden de vlaggen vroolijk tegen het mooiste blauw van den hemel bij een zee van zon licht na al den regen van weken. Vaardige handen hadden de lijnen ge spannen, waaraan straks de kleurige lampions zouden hangen en 36 meisjes en jongens hadden zich aangemeld voor de behendigheidswedstrijden. En zoo stonden dan op Zaterdagmiddag J.l. de heeren Zoetelief en Annijas, Van der Leek en Govers, Schol en Van der Werf en al de anderen, wier bereidwil ligheid hen zelfs in de meest tropische hitte in actie bracht, met lijsten gewa pend tusschen Post- en Molenbrug trouw de verrichtingen der fietsende jongelui op te teekenen. Ringen werden gestoken of gemist, tobbes water stortten over de arme hoof den der onkundigen, gejuich ging op, 't was feest en vroolijkheid. In Casino werden ten slotte de prijzen uitgereikt londer een koelen dronk aan al de 36, welwillend verstrekt door den heer M. Polak. Zij werden behaald door de volgende deelnemers: le prijs Rinus Hoekstra; 2e pr. Wim Franssen; 8e pr. Tinus Vlot; 4e Dirk Dekker; öe pr. B. Giezen; 6e pr. H. Duvalois; 7e pr. J. Verhoef; 8e pr. Bertus Vis; 9e pr. Koert Oswald. Als troostprijs ontving elk nog een reuzenkoek, die als meevaller gereeden aftrek vond. En 's avonds, bij het mooiste zomer weer, met een voor onze woonplaats haast ongekende windstilte, genoten duizenden van de wondermooie verlichting, zuiver weerkaatst in 't rimpellooze watervlak, waarop de muziektempel dreef onder de opwekkendste tonen van Winnubst. Een buitengewoon geslaagde feestdag. Het mooiste weer, de prettigste stemming, onverstoorde harmonie. Tot het volgende jubileum I Muzikale rondgang door de stad. Maandagmorgen te half negen zou, aldus verkondigde het programma der feestelijkheden, de „Oranje Harmonie- kapel" een muzikalen rondgang door de stad maken. Omstuwd door een groote menigte, trok de stoet, waarvoor opzette lijk een uitgebreide route was genomen, door de in het programma vermeld© straten. Te ongeveer half tien was deze muzikale wandeling geëindigd, en bij de werfpoort werd de stoet weder ontbonden. Veel vlaggen en versieringen. In het centrum der stad waren van verschillende woningen de vlaggen uit gestoken. Reeds Zaterdagavond was de verlichting van de Loodsgracht ontstoken hetgeen een feestelijk gezicht opleverde. En naarmate de morgen vorderde kwamen meer en meer menschen op de straat, velen met oranje versierd. Vooral de kinderen hadden er, zooals altijd, werk van gemaakt door zich met oranje sjerpen te omhangen. Een en ander veroorzaakte, zoo tegen het uur van de parade om tien uur begon het al te loopen een ongekende levendigheid. Is voorbtJ. Veel vlaggen en menschen Autotocht voor weeskinderen. Ongeveer 55 kinderen, uit het algemeene weeshuis zoowel als van de stichting te Huisduinen, vertrokken des morgens tien uur ln een 16-t.al auto's, door particu lieren afgestaan, voor een rondtourtje door de stad, naar Julianadorp en Duin oord. Te ongeveer half een waren ze weer terug. Door de firma Wittebrood was een aantal bananen afgestaan ter versna pering, terwijl de firma's Pronk en Dunsel man gebak en de firma Grunwald een kist biscuit ten geschenke had gegeven, welke feestgaven natuurlijk in de altijd hongerige magen een goed onthaal vonden. Deze autotocht ging uit van het alge meene comité, onder leiding van de heeren Biersteker en Coltof. De Parade. Intusschen stroomden, zooals we boven zeiden, de menschen naar Loodsgracht en Kanaalweg ter bijwoning van de parade. Men had ditmaal met de traditie gebroken om de jaarlijksche parade op het Stations plein te geven, en het Westplein bleek voor zoo'n gelegenheid veel beter geschikt te zijn dan het kleine en smalle Stations plein. Immers, daar moesten de troepen zich opstellen op een lang en smal opper vlak, waardoor het groote publiek weinig gelegenheid kreeg de troepen bezig te zien. Op het Westplein daarentegen had men de ruimte, in een groot carré stonden langs alle vier de zijden van het groote grasveld de troepen opgesteld; de staf- muziek had zich opgesteld voor het raadhuis, Wij hebben de samenstelling en de indeeling van deze parade, die onder commando stond van den kapitein der mariniers II. T. J. M. A. voxi Freytag Drabbe, uitvoerig vermeid en zullen die thans niet herhalen. Een aardige entourage vormde het groote bloempark in hei midden met de fleurige geraniums, terwijl het, van den kant van het Raadhuis gezien, een aardig gezicht was op de compacte menigte te kijken, die op het Dijkje stond geschaard. Ook aan de Kerkgracht- en Kanaalweg zijde stondeu de menschen opeengehoopt Voor genoodigden en de dames der offi cieren enz,, was een plaats op het terrein van de parade opengelaten. Zelfs op den omloop van de Westerkerk stonden de menschen Aan alle kanten, uit alle ramen, zag men de menschen. Jongens waren op de dokon der huizen geklommen, ja, tot op den omloop van den toren der kerk zag men menschen. Die hebben daar een reuzenplaatsje gehad, want zoo, van boven af gezien, leverde de parade een fleurig gezicht op. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den Burgemeester, den gemeente-secretaris en de wethouders Bok en Smits. Verder natuurlijk de com missaris van politie, de inspecteur, als- me.de, voor de afzetting van het terrein, de noodige agenten. Precies elf uur klinken de roffels van de tamboers, bevelen worden uitgegalmd en compagniesgewijze hernaald, nogmaals roffels.... dan zet de Staf de eerste maten in van het volkslied, en de admiraal, vergezeld door zijn stafofficieren, ver schijnt om de troepen te inspecteeren. Camera's van de persfotografen klikken, zij zoeken zich de beste plaatsjes uitde parade is aangevangen. Het bevel„Open de gelederen 1" wordt gehoord, doorgegeven langs de geheele linie van troepende muziek zet in en de admiraal met zijn staf, vergezeld van burgemeester Driessen, begeven zich op weg voor de inspectie, VHegparade. Zes vliegtuigen komen van de richting »De Mok»zij vliegen hun kameraden van »de Kooij» tegemoet, want eenige minuten later komen er vijftien, vijf aan vijf vliegend, over het paradeterrein vliegen. Zij verdwijnen en keeren terug, en tenslotte blijven de zes weerover,die in de richting »de Mok» verdwijnen. De gedecoreerde officieren ad{.on derofflcleren. en In ons Zaterdagnummer hebben wij de lijst opgenomen van hen, die ter gelegen heid van den ver:aardag van H. M. de Koningin onderscheidingen hebben ont vangen. De officieren en adjudant-onder officieren, die in de stelling Den Helder verblijf houden, worden naar aanleiding van deze gelegenheid voor het front der troepen toegesproken door den admiraal en persoonlijk gecomplimenteerd met deze onderscheiding. Hij wijst er daarbij op, dat het een groote eer mag worden genoemd een dergelijke onderscheiding te mogen ontvangen. Hoewel dit een jaarlijks voorkomende plechtigheid is, is een koninklijke onderscheiding toch steeds een bewijs, dat men door zijn werk boven de anderen uitsteekt, en spr. hoopt daarom, dat deze decoratie den betrok kenen een aansporing moge zijn tot hooge plichtsbetrachting. Dat deze onder scheiding juist op dezen dag valt, moge als een dubbele onderscheiding worden gerekend. Vandaar, dat spr. er behoefte aan gevoelde hen op dezen dag voor het front der troepen persoonlijk geluk te wenschen en de hand te drukken. Afmarsch en défilé. Na afloop van deze plechtigheid zette de stafmuziek wederom een vroolijken marsch iri, en| de troepen marcheerden langs Singel en Ouden Helder, om ver volgens weder door de Dijkstraat terug te keeren, waarna voor de officieren werd gedefileerd. Deze laatsten hadden zich in lange rij voor den ingang van den Singel en het front van het raadhuis opgesteld. Vooral de omstaanden, die aan den Kanaalwegkant en op het Dijkje stonden, hadden vandaar een prachtig gezicht op dit unieke schouwspel. Wel zielig viel het handjevol landmacht- menschen bij deze massa van marine troepen in het niet. Op zoo'n dag ziet men eerst goed dat Den Helder een marinestad is. De marine heeft daarbij haar fleurige uniform nog voor; vooral het groot tenue der officieren komt dan goed uit. De photografen hebben een trap weten te bemachtigen, en van hun verheven standpunt af wordt menige opname gemaakt. De stafmuziek heeft zich nabij het raadhuis opgesteld, en de troepen mar- cheeren, al deflleerende, langs het front der officieren, om vervolgens door de van Speykstraat do Emmastraat ln te gaan, waar zij halt houden en waar de stafmuziek zich, na afloop van het défilé, bij hen voegt en aan het hoofd verder marcheert, de stad door. Kleppermwsch van 600 kinderen. Inmiddels is voor uw verslaggever de tijd gekomen om zijn werk aan een collega over te dragen, en' zijn relaas vindt u hieronder. Wat pittig, wat gelijkmatig, wat ryth- misoh klonk die marsch van de 600 kin deren. De heer Asma, wet zijn helpers hadden eer van hun werk en een dank baar gehoor bij de duizenden menschen, die stonden te luisteren. Ook de vader- landsche liederen na den marsch werden met spirit gezongen en het dankwoord dat de burgemeester bracht aan het comité, de leiders, de muzikanten en de kinderen, was dan ook wel verdiend. Het driewerf hoera, dat de burgemeester verzocht voor de Koningin aan te heffen, werd spontaan en geestdriftig overgenomen en direct daarachter liet de heer Asma een drieworf hoera uitbrengen op den burgemeester, dat met niet minder geestdrift gedaan werd. f Naar het Helder terrein. Langs de in liet programma voorge schreven route werd daarna naar het terrein aan den Bolweg gemarcheerd. De beide muziekkorpsen „Het Stedelijk" en „Winnubst" zorgden voor marsch- muziek. Een groote menschenmassa volgde achter den stoet, doch een nog grootere was eraan voorafgegaan en rondom het Helder-terrein stonden duizenden men schen, die genoten hebben van den zang van de kinderen, van den kleppermarsch. van de toeren der vier acrobaten, waarbij weer eens overduidelijk bleek dat htt „zwakke" geslacht het sterkere in vele opzichten den baas is. Die acrobaten ver toonden een paar aardige nummers, die door tal van toeschouwers echter „grie zelig" gevonden werden en waarnaar ze maar niet keken. O ja, 't Is eigenlijk niet aardig om dat te zeggen, maar de afwerking van het programma liet nogal wat te wenschen over. De pauzes waren veel te groot. Er zat geen gang in. De organisatoren had den in dat opzicht nog wel iets kunnen leeren van Circus Schneider. Maar overi gens, de menschen verveelden zich niet en hadden töoh vrij. En tot slot kwam er dan de geeostu- meerde voetbalwedstrijd, waarbij de lach salvo's niet van de lucht waren. Dat was dan ook geestig en we wisten waarlijk niet dat onze stad nog zooveel humoristen bezat. Om vijf uur was het programma afge werkt, de chocolade naar binnengewerkt, en de muzikanten uitgewerkt, zoodat de menschenstroom stadwaarts vloeide, om zich gereed te maken voor den Historisch allegorlschen optocht AI vroeg ln den avond heerschte in de omgeving van het Instituut groote bedrijvigheid. In een diohte rij stond langs het gedeelte Buitenhaven tot aan de poort en op het Havenplein de menschen menigte geschaard, die getuige wilde zijn van den afmarsch, en wier geduld en volhardingsvermogen lang op de proef werd gesteld. Nabij den uitgang: de poort tusschen Instituut en Paleis stonden reeds de herauten te paard, die den stoet zouden openen en wier aantal Teel grooter was dan de twee, ln het programma vermeld. En ook de meisjes van de Heldersche Stedemaagd,in hun luchtige kleedlj, waren al aangetreden. Ze klaagden nog volstrekt niet over kou of vermoeidheid, maar dat zal in den loop van den avond wel ver anderd zijn, denken wij. Koning Willem III, zijn vader en grootvader waren er nog niet: er werd nog hevig aan hen gewerkt. In dé vertrekken van het Insti tuut Daar de opstelling enz. van dezen stoet onder leiding stond van de heeren Jac. Polak en anderen, die op dit gebied hun sporen hadden verdiend, mocht men een regeling verwachten, die in alle opzichten tip-top was. En zoo'n regeling is niet voor de poes, want het spreekwoord zegt niet tevergeefs: zooveel hoofden zooveel zinnen. Al die meisjes, die daar al zoo buiten stonden, zagen er stuk voor stuk snoezig uit, da's vast. Maar binnen was het een heidensoh kabaal. Daar waren, in een paar vertrekken, daartoe door de' autoriteiten welwillend afgestaan, de deel nemers en deelneemsters bezig, onder leiding van eenige costumlere, de laatste hand aan hun toilet te leggen, dat bi, velen herhaalde uitingen van verrassing en vroolijkheid teweegbracht. Daar liep de Landbouw trotsch rond met haar sikke en vroeg coquet aan den verslaggever o1 ze niet allerliefst was; Oost- en West- Indië hadden een vast verbond gesloten en een van de heeren probeerde voor zichtig of zijn baardje, dat hem voor de gelegenheid was aangeplakt, wel hield. Nederlandsche maagden verzusterden zich met welgedane boertjes; aardigeboerinne tjes, niet gewend aan zoo lange en niet bepaald op maat gemaakte rokken, deden verwoede pogingen deze voor afzakken te behoeden; een of andere jeugdige oud- Hollander bond heel gemoedelijk zijn kouseband vast op de stoep. Visschers liepen er met hun eega, die soms verdacht roode koontjes had, en een verschrik kelijk- mooie heraut bleek zich te ontpoppen als een onmisbaar lid van ons personeel. Dit alles krioelde dooreen, en het was onbe grijpelijk hoe uit deze chaos de orde zou moeten ontstaan, die noodig was voorde opstelling. Juist werd de laatste hand gelegd aan een omvangrijken mulat, die een hevige kroeskop had boven een pikzwart gezicht. U zal zeggen: wat moet nou zoo'n nikker erbij? Jawel, maar hij behoorde tot de esperantisten, die met hun zegewagen den geheelen aardbol symboliseerden. Het was een gedraaf en gesjouw, een geroep en een gekakel, een geloop en geschreeuw om bang van te worden. En telkens ging er weer een nieuwe groep naar buiten om* door de collega's met gejuich te wor den ontvangen. Rondom de Noorderpoort. Butten toekende zich inmiddels de stoet in zijn samenstelling meer en meer af, De gelegenheid, waarbij gebruik ge maakt werd van den doorgang langs het Paleis eu verderdewerf op was prachtig. Overal had men met krijt de nummering voor de verschillende groepen aange geven, zoodat ieder wist, waar hij te staan had. Photografen waren hier hevig in actie, om nog te proflteeren van het snel verdwijnende daglicht, en tal van meisjesstemmen vroegen met een vlei- stemmetje: „Hé toe, neemt u ons effen I" Wat doe je dan als persphotograaf zijnde Je laat ze netjes staan, maakt ze eventjes aan het lachen (hetgeen niet zoo moeilijk is) en klik: ze staan er op I 't Was een oogenbllk hard werken, en plaatje na plaatje passeerde den sluiter. Want iedere vijf minuten werd het donkerder. Al maar stonden, bij den ingang, de herauten, met do oranjestrikjes aan een zeker lichaamsdeel, dat wil zeggen do paarden dan altijd, maar ik beschouw man en paard in dit geval als één ondeel baar geheel. De muziek komt Ha, daar komt „Winnubst", de werf over met slaande trom. En achter „Win nubst" de praalwagens, nog niet verlicht. Nu wordt het meenens. Maar er isvoor- oopig nog opstopping: niet alle stede- en andere maagdon zijn gereed en boven dien is het nog te licht ook. Acht uur heeft de klok! Prompt te acht uur wordt de verlich ting ontstoken van Instituut en „Jac. v. leemskerek". De fraai gekroonde W en de verlichting van de „Heemskerck" doen het goed, ook al is het nog niet donker genoeg. Vervelend, dat het nu niet denker wil worden, want alles is gereed voor den afmarsch, maar het Comité wil liever nog even wachten, omdat men den Btoet met de fakkelverliohting moet zien. In tusschen worden de instrumenten gepro beerd zoo hier en daar. Voorwaarts marsch! Maar zooals altijd komt ook hier het einde, dat eigenlijk het begin is. De ruiters te paard zetten zich in beweging en de Heldersche stedemaagd in haar gondel eveneens. Koning Willem III met de beide andere vorsten zijn ten tooneele verschenenzijn volle baard doet hem irecies op den eshten koning gelijken en ook de le en 2e Willem zijn natuur getrouw nagemaakt. Is het wonder als deze mannen zich straks door hunne vrouwen als „majesteit" willen hooren toespreken Je had er heusch nu al moeite mee om geen révérence te maken I Zoeklichten van de „Heemskerck". En zóó toen de stoet zich in beweging zette, begon het zoeklicht van de „Heems- terek'' te werken, den stoet in fantas tisch licht zettend. Het was een schilder achtig' gezicht, vooral ook door de enorme menschenmenigte, die langs dit deel der Buitenhaven stond opgesteld. Op marsch. Hoera, daar gaat-iel In de al zoolang wachtende menigte komt ontspanning hoera's klinken op als de eerste praal wagen verschijnt en door het zoeklicht wordt overstroomd en de mannen van het Stedelijk Muziekkorps blazen,blazen zoo gauw kunnen de anderen niet meekomen. Maar dit is niet erg, er komen in zoo'n grooten stoet wel eens van die kleine strubbelingen en oponthoudjes voor, dat komt op zijn pootjes terecht. Hoofdzaak was, dat we op marsch waren, dat er geen koude voeten of zenuwach tigheden meer bestonden, dat de fakkels waren aangestoken en de muzikanten bliezen. Dat er gejuich was en stemming en een fantastische uittocht. de Sterrenkunde en de Zeevaart, kortom en in één woord gezegd: het is totaal ondoenlijk ook maar iets te noemen. Ditzelfde geldt van de praalwagens. Veel goede smaak en veel fantasie was er aan ten koste gelegd, en ze maakten met hun eleotrische verlichting een aller- aardigst effect, te moer doordat ze be last en beladen waren met jonge meisje. En u kent toch ook het aardige liedje: „Nu neem ik mijn levens dagen Steeds jonge meisjes op mijn wagen, Hup, paardje, hupl" Sommige praalwagens, zooals de oude redders, die, onder de auspiciën van de Vereeniging „Moed, Volharding, Zelf opoffering" (welke zelf ook met een de putatie in den optocht was vertegen woordigd) meetrokken werden met luid gejuich en applaus begroet. Wat een menschen! menschen! wat een De verslaggever verder. vertikt het Ja, en nu verlangt u misschien van mij een uitvoerige beschrijving van den stoet? Maar dan moet ik u teleurstellen. Wij hebben drie oplagen gedrukt van het uitvoerige programma, en wie nu nog niet weet hoe de stoet was samengesteld, die verdient niet beter dan dat wij hier eindigen. Maar dat zou toch al te on- heusch zijn, want we zijn nog maar aan het begin, en om u nu al in den steek te laten is niet aardig. Maar een volledige beschrijving van den stoet is niet mo gelijk; de Heldersche Courant zou er te klein voor zijn. Er waren niet minder dan zes en twintig nummers, en wat zou het worden die alle zes en twintig te ver melden? Er waren smaakvolle costuump- jes bij, van meisjes in 't wit-met-oranje- de 11 Provinciën bijvoorbeeld waar bleef de twaalfde? maar 't is waar, die is voorloopig nog niet boven wuter waren in de verschillende kleederdrachten uitgebeeld. Europa was er en de muziek, En wat een menschen, wat een men schen langs den wegl Wat zijn dertigdui- zend menschen er toch nog veell Als je ze zóó ziet staan, denk je als rechtge aard gemeentenaar met de zorgen en de bekommernissen der stad vertrouwd: als je die nou alle dertigduizend nog eens een gulden extra belasting liet be talen, jonge wat een mooi extra potje zou je duu maken. Maar da's nou niet aardig van die verslaggever: wie denkt nou aan zóó iets? Maar dertigduizend zijn er veel, en zelfs die waren niet allen langs den weg. Overal, overal langs de geheele lengte van Hoofdgracht en Kanaalweg, stonden ze in rijen opge steld en overal, langs de geheele lengte hingen ze uit de ramen. En overal langs de geheele lengte waren schijnwerpers op een auto gemonteerd, die ziah telkens snel verplaatste en weer op een andere plaats de stoet belichtte. En ook werd overal, langs de geheele lengte af en toe hengaalsche verlichting ontsteken. Wat een menschen, wat een menschenl En wat een mooi weer, wat een lange stoet en wat een aardige verlichting I De Loodsgracht en het tegenover lig gende deel Hoofdgracht hadden nog een speciale lamplonverliohting ontstoken. Ons dunkt, de comité's, die dit ln elkaar zetten, kunnen tevreden zijn. Goede regelinfc van de politie. De regeling van een en ander is onze tegenwoordige politie wel toevertrouwd. Hoewel aan het uitdrukkelijke verzoek niet met den stoet mee te loops>&, hand goed werd gehouden, kon niet wor den voorkomen natuurlijk, dat de vele duizenden, toen de stoet voorbij was, zich daar achter aansloten. Het was toen het oogenblik om de nog altijd niet ge trouwde Marie met haar huzaar weder te doen herleven, en dit ging weliswaar ten koste van het koper van de Oranje Harmoniekapel, die den stoet sloot, maar overigens in eer en deugd. Krans legging en vaandelgroet. Precies half elf was voor de tweede maal het Havenplein bereikt. Hieruit blijkt wel, dat men met bekwamen spoed de route, die, zooals we zeiden, zeer lang was, heeft afgewerkt Voor het monument stelden zich de drie muzlekoorpsen ln een boog op en onder het spelen van het Wien Neerlands Bloed werd door de Hel- dersohe Stedemaagd (mejuffrouw Kroon- stulver) den krans aan de voeten van het monument neergelegd. Schijnwerpers ver lichtten daarbij het geheel. Toen dit geschied was, nam de Burge meester het woord om in een korte rede allen, die op eenige wijze medewerkten aan deze huldiging, daarvoor te danken. Hulde bracht hij aan het Comité voor de organisatie en de medewerkenden voor deze waardige wijze waarop zij den vijf tigsten verjaardag van Hare Majesteit hebben herdacht, en hij noodlgde de. aan wezigen uit een driewerf hoera voor de Koningin uit te brengen. Aan dit verzoek gaven de duizenden, die langs den weg stonden geschaard, spontaan gevolg. Daarna traden de verschillende vaan deldragers naar voren om, onder het spe len van het Wilhelmus, den groet te brengen aan „hen, die vielen". Ontbinding van den stoet Te half elf had, zooals we zeiden, de licht- stoet wederom zijn punt van uitgang be reikt, het Kon. instituut, waar hij ont bonden werd. Het is voor de deelneem sters en deelnemers ongetwijfeld een zware avond geweest, die van hun uit houdingsvermogen veel heeft gevergd. Maar onze turnsters en turners, die meestal te voet gingen, zijn goed g0- tralnd en zullen het wel hebben volg0- houden. En in de beste orde is een en ander van stapel geloopen, en een aardig slot van dezen voor stadgenooten belangrijken dag. Toch is er nog een incident met een der lichtwagens, waarvan elders wordt verteld. Photo's van de groepen. Verschillende photo's van de groep0Ij zijn in onze étalagekast opgehangen. Zy zijn vervaardigd door het Photo-bureau „Helder" en verkrijgbaar bij de firma Spruit, Boekhandel, Kanaalweg. vormde zooveel De verjaardag van H. M. de Koningin ook kerkelijk herdacht In de morgen godsdienstoefening to de Geref. Kerk, ia de verjaardag van II. de Kaningiin herdacht

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 8