,1 LELIE" KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEOKOOPER DE VLOOTWET. SAM EN ZIJN SCHAT 0GST-INDIË. BINNENLAND. HEERFN-BAAI OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6855. EERSTE BLAD 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag breieder dam da sluizen van bet Danaima- kanaal. De slagdrempeldiiepte bedraagt 7.80 M. N. A. P. Aangezien da sluis Motie op het Vakvereenigingscongres te Nottingham. - ^tSnde^toven Sm ïTa! p! De woelingen in Argentinië. - De mislukking van de bemiddelingspogingen in Britsch-Indie. Donderdag heeft het Engelsche vakver eenigingscongres te Nottingham verschil lende moties besproken en er daarna over gestemd. Met nagenoeg algemeene stem men werden moties aangenomen om den pensioengerechtigden leeftijd terug to brengen op 60 jaar en om compensatie te eischen voor arbeiders, die door rationa lisatie van bedrijven uit hun beroep zijn gestooten. Groote meerderheden verkregen even eens moties tot herziening van de veilig heids- en verkeersregelen, vooral in de groote steden, en tot samenwerking van de regeering met den Ëngelschen bond van geneesheeren ten einde een betere regeling van het ziekentfondawezen te ver krijgen. Ben lid' van de regeering van Argentinië heeft aan Havas verklaard, dat teneinde wrijving over de bezetting van den post van den afgetreden minister van oorlog Delle Piane, te voorkomen, voorloopig een burger daarop benoemd zal worden. De minister voegde er bij dat bij. den politieken toestand in Argentinië besten dig achtte. De president heeft een besluit geteekend tot opening van de gewone zif ting van het congres en last gegeven om de buitensporige militaire- en politie-voor- zorgsmaatregelen in te trekken. De ge ruchten dat hij1 van plan zou zijn af te treden, worden opnieuw ongegrond ver klaard, De hoop, dat tusschen de Engelsche re geer! nlg en de Indische nationalisten over eenstemming zal worden bereikt, wordt hoe langer hoe geringer. Volgens berich ten uit Engelsche bron is Motilal Nehru verantwoordelijk voor het mislukken der onderhandelingen. Hij houdt hardnekkig vast aan den eisch, dat alle Indische ge vangenen gratie moeten krijgen. De ver wachte mislukking der besprekingen heeft bij de Europeesche en Indische zakenlie den groote teleurstelling gewekt. Het definitieve antwoord van Gandhi op de bemiddelingspogingen van Tej Sapru en Jayakar is negatief. Het wordt thans opgesteld in overleg met de andere nationalistische leiders en zou gisteren aan de bemiddelaars ter hand! worden ge steld. De landbouwers te Islampur, in het dis trict Satara, hebben den laatsten tijd min achting voor de regeering en al hare ambtenaren aan den dag gelegd. De overheid gelooft dat de bewoners voornemens zijn, hun eigen gezag in te stellen en heeft daarom besloten, onver wijld maatregelen tot handhaving van wet en orde te treffen. Bij de beweging zijn 3000 tot 4000 lieden betrokken. Er zijn reeds militaire versterkingen naar Islampur gezonden, waar vermoede lijk morgen krijgsverrichtingen zullen be ginnen. Islampur ligt aan de Westelijke grens van den staat Kholapur en de bewoners van Kholapur nemen, voorzien van aller hande wapens, de wijk naar de bergen waar zich nu bewoners van Islampur bij hen voegen. kan worden gerekend op een voordiepte van 8.60 M. Hierbij' is in aanmerking te nemen, dlat voor de werf geen afgeladen schiepen behoeven te worden doorgelaten. De keersluis is voorzien van twee vloed- deuren, twee ebdeuren en een schipdeur, welke laatste als reservewaterkeering dienst doet. Bloemenmagazijn D. J. BANSEMA =Breewaterstraat IS Den Hel Niet lijnrecht in tegenspraak met het Kamervotum van 1923. De kostenverdeeling tusschen Nederland en Indië. Geen materleel- versterking. De meeste behoefte aan een resrve-krulsor. „Soemba" of JFlores" niet naar Cura^ao. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK BIJ MEDAN. Een auto, waarin gezeten waren de assistenten Leendertz en Houtman van de Senambah-Mij. met hun echtgenooten, is des nachts, toen het gezelschap uit Medan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom gereden. Mevrouw Leendertz was onmiddellijk dood; de andere inzit tenden werden zwaar gewond. DE NOODLOTTIGE MEDICIJNVER GISSING OP AEK PAMEUNKE. De Kerapatan (InL rechtbank) van Tandjong Pasir heeft den krani-obat van de onderneming Aek Pameunke, Koealoe, die verleden jaar koelies strychnine inplaats van aspirine toedien de, tengevolge waarvan zeven koelies overleden, tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. De kantoor-oppas, die op last van den krani handelde, verklaar de op de strychnineflesch wel een doods kop te hebben gezjen, doch hij meende dat dit het portret van den uitvinder was. De Inl. employé, die die medicijnen uitreikt. Red. FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 57) „En dlomlne© zal de vergadering leiden," zeide de politle-agent, gretig deze attrac tie uitbuitend. „Hoeveel drie-guldens- kaarteni wilt u hebben voor u en me vrouw?" Glibber was evenals Chiinp een zuinig mian; en niet alleen om de kosten, maar rijn 'heeLe ziel deinsde er voor terug om iets in het belang van die politie te dloen. Hij ontdeikte echter, dat' er geen ontko men Mogelijk wais en besloot, dat hij' diain maar zooveel mlofgelijlk uit den storm nfoest redden. l üUJUCil. z „Geef er im'aar een, üeide njj en „u-eer er inmax ecu., woorden schenen hem letterlijk ontwron gen te wordeni „Een maar," zeide de agent teleurge steld. „En de diaane dan?" „'Ik ben niet getrouwd „En. boe Moet het met uw zuster!' „Ik heb geen zuster." „En als u nou vrienden ontmloet in die club, die rniet u mee willens, wat doet u dan?" „Gbef mij er een," zeid*. Glibber. De aigent gaf hem er een, ontving nero Cld, gal hem eenige vriendelijke J^oor- a terug eu blies den aftocht. Glibber DE NIEUWE KEERSLUIS TE VLISSINGEN. De minister van waterstaat, mr. P. J. Reijtnier, heft Donderdagmiddag de nieuwe keersluis te Vltesingen gepoend. De 'keersluis, welke naast de beide schutsluizen van het banaal door Wal cheren een derde, doch beland rijk wijdere verbinding vormt tusschen de buitenha vens aldaar, is door en voor rekening van het Rijk gebouwd ten behoeve van de Kon. Mij', de Schelde. Voor Vlissingen is de keersluis van het allerhoogste belang. Ware deze niet tot stand gekomen, dan zou de Schelde zich wel genoodzaakt hebben gezien, het erf pachtecontract in 1927 op te zeggen er. met bet daardoor vrij komende kapitaal elders een fabriek te bouwen. Daardoor zou Vlissingen de belangrijkste wel vaartsbron zien afgesneden. Daar de sluis zeer weinig zal worden gebruikt, was het van belang, een weinig kostbare constructie te ontwerpen, oor al ging daarmee een meer omslachtige bediening gepaard. Op d'eze wijlze is de thans voltooide keersluis ontstaan, welke slechts bestaat uit één sluishoofd en dus geen sehutkoik bezit. De keersluis heeft een doorvaartwijdte van 86 M. en is dus ging weer in huis en zag tot zijn misnoe gen, dat de dominee ook mee kwam. „Een allerv erdlenstelij'kst werk," zeilde de dominee. Glibber keek hem somber aan. Hoe schoof men zich dominees van den hals? Behalve heit unilverseele middel, dat zijn j'Onge vrouw voortdurend wensdhte toe gepast te zien, helm een mep te geveni, dat hij, neerzeeg, kon Glibber niets bedenken. „Woont u óil lang in Vailey Fields, mSjhheer Shoitter?" „Neten!'* „Ik hoop, dat we elkaar veel zullen zien, mijnheer Shiotter." „Och ja," zelde Glibber mat. „De eerste plicht van een geestelijke, ia Volgens mijl. Üte heer Moiloy had geeni flauw besef van wat de eerste plicht van een geeste lijke ls en was bestemd om daar hooit achter te toornen. Want op dit Oogenbllik kwam er uit hoogere sferen het héldere muzikale geluid van een vrouwenstem'. Liefje!" De heer Moiloy schrok verschrikkelijk. En dominee Aubrey Jerningham even eens. MEMORIE VAN ANTWOORD. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIH (Defensie) der Rljksbe- grooting voor 1930. Ontkend wordt, dat het regeeringsvoor- stel lijnrecht in zou gaan tegen die uit spraak, in 1923 door de Kamer gegeven met betrekking tot de toen aanhangige Vlootwet. Het thans overgelegde schema van aanbouw bedoelt in wézen niet anders dan aan te geven hoe de regeering zich onder de tegenwoordige omstandigheden de uiteindelijke samenstelling der vloot denkt. Thans wordt aangegeven hoe men gelei delijk kan komen tot het scheppen eener materieel-reserve voor het Nederlandsch eskader in Oost-Indië, vernieuwing van het verouderde materieel in Nederland en het 'bouwen van een vaartuig voor den dienst in West-Inidië, een en ander geheel te bestrijden uit de jaarlijks beschikbaar te stellen bedragen voor aanbouw. Dat de Regeering met haar schema voor aanbouw in zou gaan tegen den algemeen gevoelden wensch van vlootbeperking, wordt eveneens ontkend. Dat de thans voorgestelde nieuwe aan bouw en zelfs aanbouw der geheele mate rieel-reserve noodlottige consequenties met zich zou brengen en ons land gang maker zou doen worden voor versterking van het militairisme en vergrooting van het oorloosgevaar, acht de minister een mjuiste voorstelling van zaken, Ln tegenstelling met de leden, die mee- nen, dat onze vloot, ook al was zij geheel langevuld, toch nog slechts weinig betee- 'cemte zou 'hebben, oordeelt de regeering, lat zoodanige vloot tot de vervulling der haar toegedachte taak in staat is. De regeering ontkent, dat aan de vloot en hoogste een politioneel© taak ten doel tam worden gesteld. Weliswaar wordt de bescherming der oliehavens Tarakan en Saiikpapam niet ingericht tegen een aan- 2Q-50ctperont De achterstand tn den aanbouw. Venschilende leden deden opmerken, dat onvoldoende verzorging van de belan gen der vloot een grooten achterstand in den aanbouw heeft doen ontstaan. Die achterstand is voornamelijk ontstaan door dat de aanbouw van nieuwe schepen ge durende de oorlogsjaren noodgedwongen vrijwel stilstond. Ook die in de eerste ja ren na den oorlog kan nog maar geringen voortgang maken; slechts geleidelijk is hierin verbetering gekomen. De positie, waarin de Minister van De fensie zich hier te lande bevindt, is inder daad geen gemakkelijke. Door zijn ambts voorganger werd reeds medegedeeld, dat diens plan1 voor aanlbouw van) materieel voor de vloot niet verder reikte dan tot 1930 en de nieuw optredende regeering zich zou hebben uit te spreken over haar plannen te dien aanzien. Het wetsontwerp betreffende de verdee ling van de kosten der vloot over de Rijks- en Indische begrooting kan thans nog niet worden ingediend. Mede namens zijn ambtgenoot van ko loniën kan de minister mediedeelon, dat wijziging van de sinds 1916 geldende re geling omtrent de kosten van aanbouw voor het materieel, dat meer in het bijzon der voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemd is, vooralsnog niet in' het voor nemen ligt. Op de kosten van de maritieme bescher ming van de gehiedisdeeien Curaqao en Suriname zal het wetsontwerp betreffende de verdeeling van kosten geen betrekking hebben. Defensiegrondslagen voor Indië. De meening van enkele leden, dat in de defemsiegro mislagen voor Indië wij zigingen zijn aangebracht nadat zij in 1927 zijn vastgesteld, moet op een vergissing berusten; wijzigingen kwamen dlaarinniet voor. Wel is aan de Indische regeering opgedragen aan het opperbestuur voor stellen in te dienen, welke een nadere uitwerking der grondslagen zouden inhou den. Verantwoordelijk voor de defensie- gronden blijft de regeering in haar geheel. Van een bepaalde versteriring zou al leen dan sprake zijn, wanneer ook over het antwoord op de begrooting 1928 genoemde noodige personeel beschikt kon worden om levensduur der onderzeebooten in Oost- die schepen te allen tijde boven het in Inidië, door het zooveel betrouwbaarder de grondslagen genoemde minimum in worden van het materieel, in het bijzonder dienst te stellen. De naam reserve-mate- de motoren, op meer dan 14 jaren wordt rieel geeft dluidplijk aan, dat dit laatste gesteld. De levensduur voor de onderzee-niet het geval is. boot-mij nenleggens wordt reeds geraamd op 16 jaar. H©t beroepspersOneel De levensduur van het materieel in Ten aanzien van den geuiten wensch, Nederland kan grooter genomen worden dat de sterkte van het in Indië aanwezige dan die van het materieel in Oost-Lndlë. 1 beroepspersoneel niet, gelijk in de laatste val van een zeer overmachtigen tegen stander, zooals uit de Grondslagen blijkt, maar juist die ligging der oliehavens in onzen archipel maakt bet alleszins moge lijk, dat daar operaties op kleine schaal zullen plaats hebben^ waartegen met een politievloot alléén niet met kans op suc ces zou kunnen worden opgetreden. Het toestaan van het thans aangevraag de bedrag van 770.000 komt allerminst neer op het aanvaarden van het geheel© schema van aanbouw. Voor nieuwen aanbouw zijn geen hoo gere bedragen voorgesteld dan gemiddeld in de laatste acht jaren voor dat doel door de volksvertegenwoordiging werden toegestaan. In de laatste acht jaren) (19231930) werd een bedrag toegestaan van 89.43 millioen, zijnde gemiddeld 11.18 millioen per jaar, terwijl in de komende 10 jaren (19311940) gemiddeld 10.95 millioen zal noodig zijn. Wat den levensduur der verschillende schepen betreft, houdt de minister zich liever aan de regels, die daaromtrent zijn vastgesteld bij de Londensohe Con ferentie van dit jaar. Levensduur dier onderzeebooten. Voorts acht 'hij het alleszins mogelijk, dat in de toekomst de in de memorie van Voor de leiders zou de minister hem wil len stellen op 18 jaar, terwijl de onder zeebooten 'hier te 1'ande zonder bezwaar gedurende 16 jaren in de sterkte zouden kunnen blijven. jaren is geschied, stelselmatig zal worden opgevoerd, dien© het navolgende: In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende Hoofdstuk VIH der Rijksbegrootdng voor het löopen- „Ik iben in de slaapkamer, honingraatje. Klam gaiuw boven." Een diontoere blos verfde de kalken van dominee Aubrey. ,Jk mteend©, dat u' zeide niet getrouwd te zijd, mijnheer Shotter," zeide hij met een metalen geHuid. „Neeoch Hij onderschepte den b*ik van dominee Alubrey. Hij' zag er uit, als Sherlock Hol mes, dia dlokter Walsen zijn horloge zag Stolen. „Neen, ik. e. Het is niet een ieder gegeven om altijd het juiste woord op de juiste plaats te zeggen. De heer Moiloy maakte een grove fout tegen de etiquette. Hij grijnsde een afsohuwehjken mismakendon grijns, hief den vierden vinger van zijn rechterhand omhoog en porde zijn bezoeker daarna handig tusschen d© ribben. „Nou zeg, je snapt het," zeide hij heesoh. Dominee Aubrey Jernimghami beefde van hét hoofd tot die voeten. Hij! richtte zich hoog op en keek Glibber eens aan. „Helaas, ik snap het," zeide hiji. „Een man van de wereld," zeide Glib ber verlicht „Goeden avond, mijnheer Shiotter," zeide dominee Aubrey. De hutedeur sloeg toe. Doliiy verscheen op het bovenportaal „Waarom kom je niet boven?" zeide zijl „Omdat ik een beetje ga liggen," zeide Glibber, Zwaar ademhalend. „Wat bedoel je toch?"1 „Ik wil rusten. Ik heb rust noodig en ik zal het hebben." Dolly kwam in de vestibule. „Zeg, wat ziie jij er uit!" „Nou en wat! Als ik niet eert paar uur rust neem', dan mot je om een brancard sturen," „Nou, ik, wil ook wel een' ©ogenblikje zitten. Het is stoffig werk, al dat gezoek! Ifc ga in den achtertuin eens een luchtje scheppen'Kwam ©r nou al weer iemand op visite?" „Ja." „Allemenischen! De lui hier in de buurt schijnen geen eigen thuis te hebben. Nu, ik ben in een ©ogenblikje weer terug, dot. Er is zoo'n soort serre bij: de achterdeur. Wie weet heeft de oude Finglass de kluit daar weggestopt." Dominee Aubrey Jerningham liep het grintpad over, dat zoowel Mon Repos, als San Rafael voor oprijlaan diende en be klom de stO'ep van den heer Wrenn. Hij beefde nog, „Mijnbeer Wrenn?" vroeg hij' den wel- gekleeden jongen man, die de deur open deed. Braddock schudde het hoofd. Dit was de tweede maal ln de laatste vijf minuten, dat hij voor den eigenaar van San Rafael gehouden was; want terwijll de dominee Burberry Road afkwam, was de agent aan het beneden eind begonnen. „Het spijt mijl," zeilde hij. „Mijnheer Wrenn is uit."1 „Dan zal ik ©ven' op herni wachten," zei de dominee Aubrey. „Ga uw gang," zeide de heer Braddöck. Hij' ging voor naar de zitkamer en voelde, hoewel in mindere mate, iets van d© gêne van Glibber Moiloy. Hij! hald eigenlijk geen verstand1 van dominees er vroeg zich af, hoe hij het gesprek gaande moest houden. „Een kop thee?" „Neen., dank u." „Ik vrees," zeide de heer Braddock ver ontsohuldigend, ,dat ik niet weet, waar de whisky staat." „Ik drink nooit aloohol." Het gesprek kwijnde. Willou'ghby Braddock vond zijn bezoeker wat kil Niets hartelijk. Hij scheen op iets te broe den, of da heer Braddock moest zich erg vergissen. „U bent toch dominee en zoo!" zedldie hiijl, na een stilte van eenige minuten. „Juist. Mijn naam' is domme© Aubrey Jerningham'. Ik ben hier beroepen." „Zoo. Eten 1'euk plaatsje." „De omgeving te schoon," zeidie dominee Aubrey. „Alleen de mensoh ia slecht." Weer een stilte. Dte heer Braddodk tobde izlijh hersens af, om iets gezelligs ter sprake to brengen en bevond, dat geestelijke praatjes1 voor de vaak zijn fort niet waren. Een ©ogenblik dacht hij' er over olm zijn bezoeker te vragen, waarom bisschoppen toch altijd veters op bun hoed dragen ©en vraagstuk, dat hem1 altijd geïnteres seerd blad: maar hdj! meende, d'at de an dere misschien beleedigd zou zijn, als hem ambtsgeheimen werden ontfutseld. „Hoe gaat het met het koor?"' vroeg hij. „Het koor is heel bevredigend." „Prachtig. Een möoi orgel?" „Hwl moloi Dank u." „Dat is goed," zeide de heer Braddodk, j die vond, dat het wat beter begon te vlot- ten. „Weet u, waar ik woon in With.sh.ire, Ij had de dominee altijd lést imet zijn orgels. Tk meestaltijd aan orgelfondsen bljdra- gen. Ik vraag mezelf af, waarom eigen lijk?" Dominee Aubrey Jerningham wilde hem hierin niét volgen. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 3.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, fo.70, f I. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.33. Losse nos. 4 et.; fr p p 6 et. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingea. rneded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no, 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot. ECHTE FRIESCHE uo. 8 8.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1