De aanhouder wint Heldersche Courant j Tweede Blad STADSNIEUWS VAN OINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 Zomertijd. Beëediging marine-officieren. Tip-Toppen (3X4 o.M.) per 1/1 doz. en Cabinetfoto I 1. Fotokaarten per doz. en Salonfoto f2.f2.50 en f4. ATELIER EISELIN (Maandags en Donderdags gesloten). Adverteeren doet verkoopen HELDERSCHE COURANT Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. Verandering, TT Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 9 Septv().00 uur. Woensdag 10 19.53 üestamxl voor uitzending naar Ned- Intië: J. Beezemer, contractsw er kmvoor hert vak van scheepsbouw bij het Marine* Etiblissement te Soerabaja, alhier. ZEE V A ARTSCHOOL. Jnder „laatste berichten" is opgenomen ha verslag van de opening der Zeevaart- scaooL ZOMER-OONOERT te geven door de Harmoniekapel Win- mbtsti, directeur de heer H. B. Schenkels, tl Dinsdag 0 September 1930, des apouds van 8 u. 80 tot 10 uur in het JUiajaapark. Programma: i.Soldatenblut. Marach F. van Blon а.Jtae. Ouverture Jules Wlatelle 3.J0Ü Minoia. Valse F. Wohank». 4-Ungvriiche Tanae No. 5 on No. 6 Joh. Brahms 51e Fantasie Orifjinale pour Trombone A. Barbe Solist de heer H. Toes. б.Fantasie Sur 1'Opera Teil de Rossini 7. Uater dem Siegesbamer Fr. voc Blon GtGELBESPELINGEN FEIKE ASMA. 8e bespeling Woensdag 10 Sep tember 1930, 7.308.30 u. Morgen beeft in de Ger. Kerk alhier d achtste orgelbespeling plaats door den ber Feike Asma. Het programma luidt: 1 Sonate over de melodie: „Wie maar den goeden God laat zorgen". W. Vokkmar a. Toccata, b. Andante cantabile, c. Finale. Adagio G. Merkel Fantasie (in 3 deelen) H. Berens a. „Als g' in nood gezeten." b. „O denk aan het Hui9 ver van hier." Geestelijke Liederen Feike Asrna Fluit-Concert (ie deel) Ch. H. Rinck a. Gavotte G. B. Martini b. Allegro G. B. Pescetti Toccata Th. Ehibois pE HEER P. VAN DALEN 40 JAAR BIJ DE GEMEENTE-ADMINISTRATIE Gisteren, Maandag 8 September, was het veertig jaar geleden, dat onze ge meente-ontvanger, de heer P. van Dalen, in gemeentedienst trad. Een korte bio grafie van den jubilaris laten wij hier volgen. De heer van Dalen werd op 24 October 1877 geboren. Van 8 September 1890 tot 30 April 1896 was hij klebk ten. kantore van den Ontvanger der Rijksbelastingen op het Hajvenplein (Peperhuisje), toen tot 30 Sept. 1899 klerk hij de Directe Belas tangen te Dordrecht, daarna weder te Den Helder, waar hij verschillende func ties bekleedde. Tot 14 Maart 1902 was hij klerk bij de inspectie der Directe Belas tingen, daarna tot 31 Maart 1904 rijks klerk 4e categorie bij1 de Inspectie der Directe Belastingen, tot 31 Januari 1909 rij'ksOderk 2e klasse, tot 1 Januari 1916 controleur der plaatselijke belastingen, terwijl de heer van Dalen op 1 Januari 19 6 tot gemeente-ontvanger werd be noemd. In J922 werd hij tevens weer oon- troieur der plaatselijke belastingen, tevens hoofd' van den Ophaal- en Stor- tingsdienst en beheerder der Centrale Kas voor de Bedrijven. In verschillende vereenlgingen heeft de heer van Dalen een zeer werkzaam aandeel. Zoo is hij oprichter van de Ver- eeniging voor VoLkahuisvesting» thans Woningstichting, welke stichting thans 686 woningen in exploitatie heeft. Ruim 25 jaar ia hiji verbonden aan het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg, eerst als secretaris, later als voorzitter,, verder is de heer van Dalen penning meester der Chr. scholen gedurende circa 20 jaar, vice-voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, bestuurslid van het „Wiltte Kruis", lid van den Voogdij raad te Alkmaar, secretaris-penningmees ter van de Commissie van Bijstand van het pensionfondis van Gemeente-ambte naren en oprichter en penningmeeister v.an de vereeniging van ambtenaren "'erkzaam bij de gemeente financiën in Nederland. Het jubileum is In alle stilte gepas- ïeerd. Maandagmiddag 2 uur had wederom Ie jiiarlijksche plechtige beëediging •iat-i van de nieuwe marine-officieren, 1 schouwspel, dat door de ve^ unifor- nen en de aanwezigheid der stai'muziekj iteeds groote belangstelling trekt. Bij ngunstig weer zou de plechtigheid plaats lebben in de groote Atjehloods, maar ;elukkig waren de weergoden met ons n kon een en ander in de open lucht daats hebben op het exercitieveld in het Lnkerpark. Wij hebben omtrent de samenstelling Ier troepen enz. reeds het noodige ver- neld en kunnen dus volstaan met te leggen, dat om twee uur Maandagmiddag ie deelnemende troepen in carré stonden opgesteld, teen de commandant der mari ne, Z. E. Vice-Admiraal Quant, verge zeld van zjjn staf, te twee uur het terrein betrad. Nadat, de gebruikelijke eerbewij zen waren gebracht, nam Z. E. het woord om allereerst een woord van dank te richten tot de verschillende ouders en familieleden der betrokken officieren, die bij deze plechtigheid tegenwoordig wilden zijn en daarvoor zich een dikwijls verre reis getroost hadden. Spr. apprecieert het, dat zij den ernst van deze plechtig heid begrijpen. Spr. wijst dan op het belang van dezen dag voor de jonge officieren. Sinds jaar en dag is het ge woonte gebeurtenissen van meer dan gewoon belang met eenige plechtigheid te doen geschieden, en nu dit in de reglementen is vastgelegd, is het resul taat, dat wij heden hier in groot tenue alle beschikbare troepen bijeen hebben om deze plechtigheid bij te wonen, Spr. twijfelt er niet aan of de waarde en de beteekenis van dezen eed zullen door alle betrokkenen worden gevoeld. De eed, die straks zal worden afgelegd, geldt niet slechts voor dit oogenblik, maar voor den gelieelen duur van het onder de wapenen blijven, en spr. hoopt, dat ieder voor zich den wensch koestert een- jmaal hier op spr. plaats te mogen staan. Het leven heeft zijn pro en contra, zijn [zonneschijn en regen en speciaal dat van den zeeman is vol moeielijkheden. Het zou kunnen gebeuren, dat gij na verloop van tijd spijt krijgt deze loopbaan te te hebben gekozen. Dan is het oogenblik gekomen, dat gij u dezen eed moet herin neren en moet beseffen, dat gij niet op elk willekeurig oogenblik uit den dienst kunt gaan. Maar de oogenblikken, waar in materieele overwegingen u aldus doen denken, zijn niet de moeilijkste; er kun nen momenten in uw Jeven komen, dat gij i nerlijk verandert, dat politieke of andere overwegingen u aldus doen denken. Dat is h'-t moment, waarop gij aan uw ■e lein n! 11 denken moet. Spr. V'-, zoekt thans den adjudant, luitenant ler zee lekl. Hettersehij, voor lezing te doen van het kon. besluit be treffende de benoeming. Na afloop hiervan en terwijl de geweren worden gepresen teerd, de pijpers blazen, en de muziek de eerste maten van het volkslied inzet, heeft de beëediging in groepen van drie plaats. Het is een pleshtig oogenblik voor deze jonge mannen als zij daar, voor het front der troepen, den eed van trouw aan de koningin afleggen, en er zijn er velen onder hen, die hiervan onder den indruk zijn. Camera's klikken om het plechtige oogenblik voor familie leden en vrienden vast te leggen. Opnieuw klinken commando's over het exercitieveld, opnieuw klinkt het Wil helmus en opnieuw neemt admiraal Quant het woord. Ditmaal om den jongen officieren het welkom toe te roepen in het corps, waarvan zij voortaan deel zullen uit maken. Ik hoop, zegt spr., dat de illusies, welke gij voor vier jaar terug hebt ge koesterd omtrent uw carrière, zullen worden verwezenlijkt, dat gij met liefde en toewijding uw taak zult vervullen. Er komen in ons beroep vele momenten van vreugde en voldoening. Gij hebt een uitstekende opleiding op het Insiituut achter u, waardoor gij zijt toegerust met een groote theoretische kennis, waarmede gij thans het leven intreedt, een theore tische kennis, die de laatste jaren door practische oefeningen is aangevuld. Toch kunt ge niet beter doen dan het besef met u rond te dragen, dat ge nog veel moet leeren. Van uw kameraden en uw chefs, maar vooral van uw ondergeschik ten. Gij hebt aan boord zoo'n mooie positie als officieraan u is de verzorging toevertrouwd van de stoffelijke en zede lijke belangen van hen, die onder u staaD. Gij moet u ter richtige vervulling daar van inleven in den gedachtengang van uw ondergeschiktengij staat in rang boven hen, maar slechts door u geheel in hun levên en positie in te denken, kunt gij waarlijk uw plicht vervullen. Zoodra gij voet aan boord zet, dient dan 00 egoïsme, het eigen ik, op zijde te worden gezet en toewijding n plichts betrachting jegens hen, die onder u staan, zij uw parool. Laat u door deze woorden niet afschrik ken, zegt spr., denk niet, dat gij hierdoor een moeilijk leven tegemoet gaat. Het leven van een zee-officier is vol afwis seling. Maar gij staat thans op geheel andere schoenen aan boord dan vóór dezen, en gij moet wel indachtig zijn, dat gij een uniform draagt, die u ernstige plichten, ook in algemeenen zin, oplegt. Ook als gij die uniform niet aan hebt, als gij dus in civiel zijt, moet gij u van die plichten wel bewust zijn. Tenslotte drukt spr den wensch uit, dat, fiehalve den eed van trouw, ook steeds moge worden nageleefd de belofte van liefde tot de Koningin en spr. ver zoekt den aanwezigen een driewerf hoera op de Koningin te willen uitbrengen. Van de gelegenheid, dat deze beëediging plaats heeft, wordt tevens gebruik, ge maakt te voldoen aan de opdracht van den Minister van Defensie, waarbij een gouden horloge beschikbaar is gesteld voor dien adelborst, welke naar de meening van den commandant van het Instituut, daarvoor het meest in aanmer king komt. Dit is de heer J. K. Kempees, die thans voor het front der troepen en in tegenwoordigheid zijner ouders en familieleden, dit geschenk uit handen van den admiraal ontvangt. Draag het met eere, aldus Admiraal Quant," het is een bewijs, niet alleen, dat gij een goed stel hersens bezit, die u het werk gemakkelijk maakte, maar tevens ia het een belooning voor plichtsbetrach ting en gevoel voor tucht. Draag het vele jaren, maar toon te beseffen, dat gij hierdoor niet boven de anderen uitsteekt. Tenslotte had het gebruikelijke défilé der troepen voor de nieuw-beëedigde officieren plaats, waarna met een marsch door de stad werd geëindigd. De offi cieren met de verschillende familieleden werden in de groote zaal van het Instituut door den Admiraal ontvangen. Van de beëediging zijn een aantal foto's, genomen door het fotobureau »Helder«, Weststraat, in onze fotokast opgenomen. DRAGER VAN DE KRATON- MEDAILLE Gepensioneerd met nog geen 300.—. Wij bebben eenogen tijd geleden eens melding gemaakt wan oud-gedienden, ge rechtigd tot het draigen van de Kraton- medaiMe. Dezen dagen kwam een stadsge noot ons opzoeken, die hier ter stedle noig zoo'n oud-strijder hlad geivonden en voil trots liet deze ons zijn diploma zien, dat 'ojj de medaille behoort (Deze stadgenoot, drager van de Kraton medaille, is J. G. Steinhauer, L. van Berk- straat 6, die de medaille op 16-jarige leef tijd, als lAchtmiaitroos verwierf. Hieronder schrijven wij1 het bij: de medaille bethooren- de getuigschrift dat in een lijlstje bij den ithams 76-jarigen Steinhauer in de kamer hangt, af. „De Minister van Marine, Gezien beb- „bende 'süonings besluit van den 12den „Mei 1874, no. 9, waarbij het Hoogst „Denzelven behiaiagd heeft in te stellen „eene afzonderlijke medaille, vervaardigd „uit het in Atjeto veroverde geschut, ter „uitreiking aian allen, zonder onderscheid „van rang of gpaiad, die deel hebben uit- „gemiaakt van da in 1878 en 1874, of in één „dier jaren, naar Atjeh gezonden zcemagt „of expeditionaire troepen, of die daarbij „in eenig burgerlijk ambt of bediening „plaatselijk zajn werkzaam geweest; „Verklaart, dat de Matroos der 8e klasse „J. G. Steinhauer geregtigd is tot het dra den van de voormelde medaille, ais heb- 'bende hij als Ligitunatioog aan boord van „Zr. Ms. Stoomschip Schouwen deelgeno men! aan de 2e eipeditie in het jaar „1878/74. ,,'s-Gravenhage, den 1 November 1875. De Minister voornoemd, Taaiman Kip. Steinhauer, thans 75 jaar, is als korpo raal-kok gepensioneerd op een pensioen van sle'hts 290.— per jaar. VEREENIGING VAN REINIGIN GSDIRECTEUREN. In ons nummer van Donderdag hebben wij medegedeeld, dat bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering alhier zal houden op Woensdag en Donderdag 10 en 11 dezer. Wij kunnen daaraan het vol gende toevoegen: Woensdagmorgen van 9.80 tot 11.80 zal door de heeren, welke in hotel „Bellevue" tezamenkomen, de reiniging worden be zichtigd. Na afloop daarvan heeft te half twaalf de officieele ontvangst plaats ten raadhuize. De openbare vergadering wordt te 2 u. gehouden op de bovenzaal van het Kegel huis; de directeur der reiniging, de heer P. H. L. Maas, zal, zooals wij hebben medegedeeld, daar onzen reinigingsdienst behandelen. Donderdag 11 dezer vangt te 9 uur des voormiddags de huishoudelijke vergade ring aan. Na afloop daarvan, te 11 uur, zal de „Esona" de gasten aan boord nemen voor een tochtje op het Marsdiep, alwaar zal worden gedemonstreerd met het vaartuig, de „Hygieia", dat het vuil in zee stort. Bij gunstig weer zal daarna met de „Esona" een tochtje naar de Zui derzeewerken wo:den gemaakt. DE REVUE VAN HEDENAVOND. Zoo als men weet heeft hedenavond de eerste voorstelling plaats van de Russi sche revue /Liefde en leven aan de oevers der Wolga". Wij meenen goed te doen er nog eens speciaal de aandacht op te vestigen, dat men goed zal doen zich tijdig van een plaats te voorzien teneinde niet voor teleurstellingen te komen te staan. Voor hedenavond is de belangstel ling groot, en het is te verwachten dat ook voor de volgende dagen de toeloop groot zal zijn, omdat wat deze Russen bieden, van eerste kwaliteit is. Wij heb ben reeds vermeld, dat tal van bladen de prestaties van dit Russische gezelschap vergelijken met die van het beroemde cabaret „De blauwe vogel", dat hier eeni ge jaren terug een tournée maakte en zoo overweldigend succes behaalde. Welis waar is dit gezelschap toen niet hier ge weest, maar dat is juist een reden om nu thans zich dit niet te laten ontgaan. Wij hebben reeds medegedeeld, dat iedereen het kan volgen, omdat er voldoende Ne- derlandsche uitlegging bij wordt gegeven en de artisten overigens geen Russisch spreken, alleen maar zingen. Wat er ge sproken wordt is voor iedereen verstaan- Niet door één advertentie zal Uw omzet vergroot worden. Slecht3 een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities. De wordt in Den Helder en om streken huis aan huis gelezen. baar. De prijzen zijn uiterst laag gesteld, teneinde het mogelijk te maken, dat ieder een kan profiteeren. EEN AARDIGE RECLAME. Ter aanbeveling van een nieuwe, door de firma G. Joh. van der Lee, Amsterdam in den handel gebrachte limonadesoort, de Riviera-limonade, is door genoem de firma in den winkel in de Spoorstraat een pakkende en origineele reclame ont worpen. Een rotspartij met een waterval letje is namelijk ontworpen en in het ri viertje, dat langs de rotsen stroomt, zwemmen de goudvischjes rond, terwijl voorts het geheel door eilandjes van mos en bloemen wordt gedecoreerd. Het ge heel is zeer smaakvol ontworpen en de etalage trekt dan ook zeer de aandacht. AANRIJDING. Dien chauffeur treft geen schuld. Maandagmiddag even voor twee uur had op de Zuidstraat een aanrijding plaats, die gelukkig goed is afgeloopen. Een luxe huurauto, waarin een marine officier, met dames, was gezeten, passeer de, toen op ditzelfde oogenblik een jon gen, Al Schenkels, v. Hogendorpstraat, den weg overstak en onder de auto ge raakte. Door een voorbijganger werd hij onder de auto vandaan gehaald en bij dr. Sdhürmann binnengedragen. Naar wij later vernamen hebben de verwondingen van den jongen die aan gezicht en been bloedde, zich bepaald tot enkele minder ernstige verwondingen en kneuzingen. De dame in de auto geraakte tenge volge van het ongeluk van streek en moest in een nabijzijnde woning worden gebracht om op haar verhaal te komen. Ook de chauffeur, bij wien, voor zoover wij, die persoonlijk getuige waren van het ongeval, konden oordeelen, geen schuld treft, had het aanvankelijk hevig te kwaad met zijn zenuwen. AANRIJDING. Gisterenmiddag half twee is een twee tal wielrijders door een auto op de Bin nenhaven aangereden. De fietsers reden naast elkaar, toen zij moesten uitwijken voor een stilstaande auto. Juist naderde van tegengestelde richting een andere auto, waarvan, volgens lezing van een der wielrijders een portier openging, waar door zij werden geraakt. Een van hen had een ontvelling aan zijn schouder, ter wijl de andere over pijn in zijn been klaagde, zijn rijwiel werd bovendien be schadigd. De aangeredenen konden zich naar hun woning oegeven, daar de ver wondingen niet van ernstigen aard waren. DOOR EEN RUIT GEVALLEN. Zondagavond is een fietser door de een of andere oorzaak door een ruit van een perceel in de Sluisdijkstraat gereden. Na eerst van de straat over het trottoir te zijn gereden, botste hij tegen het raam, waardoor dit werd vernield en de fietser, blijkens bloedspatten op de tegels, ver wond. De man woonde kort in de nabijheid en is naar huis gegaan. Illllllllllllllllllllllllllllil illli|i|lllllillllllilllllllilllllllllll|llllll|lllll)llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llllllllllllllllllllllllilljl. Wilt ge Uw omzet vergrooten, adver teer don in de jiiiiiHimiiiiMiii iiiitniHiifiiiiiiiHiiiiMiiiiimiiiiiiimimiruiiiiitmiiiiiiiiMiiiiuiiiiraiiniiiitiKimHiiiiiiuiiiiiMiiiiuiinnnnnnuitiiiiiiiil Verschenen is het Jaarverslag 1929. De bemiddeling is, in vergelijking rnet het vorig jaar, toegenomen. De ruime werkgelegenheid in de bouwvakken heeft hieraan medegewerkt, werkloosheid onder schilders, timmerlieden en metselaars kwam gedurende het verslagjaar, uitge zonderd tijdens de vorstperiode, bijna niet voor. Ook de bemiddeling voor de vrouwen was weder eenigszins belang rijker dan het jaar tevoren. Het aantal aanbiedingen van jeugdige arbeidskrach ten was alhier zeer gering, hetgeen, aldus het verslag, in meerdere plaatsen van ons land voorkomt. Van het Bureau voor Beroepskeuze werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Omtrent de werkloosheids-verzekering wordt bet volgende gezegd: De vorstperiode buiten beschouwing latende, kan gezegd worden, dat de werk gelegenheid in het afgeloopen jaar be langrijk verbeterde, vooral in de bouw vakken. Evenwel was het ook in dit jaar niet mogelijk de werkloosheid onder de onge schoolde arbeiders afdoende te bestrijden, omdat de mogelijkheid om een belangrijk aantal van deze arbeidskrachten te plaat sen, ontbrak. Een groot aantal arbeiders werd bij de Zuiderzeewerken geplaatst. Van de door deze Oommissie aan Burge meester en Wethouders ter uitvoering voorgestelde werken konden in 1929 wor den uitgevoerd: le. het gedeeltelijk aanleggen van den weg MiddenvlietDoggersvaart; 2e. het vergrooten van den vijver in de Donkere Duinen en het spitten van gronden aldaar. Voorts was het gemeentebestuur1 ge noodzaakt de steunregeling voor uitge trokken en reglementair nog niet recht hebbende leden van werkloozenkassen gedurende 1929 intact te houden. Gedurende dit jaar werd in totaal aan steun uitgekeerd een bedrag van f 15.379.18 Om gedurende den strengen winter eenigszins aan de groote behoeften der werkloozen tegemoet te komen, werd door het gemeentebestuur besloten een toeslag te verstrekken op de uitkeeringen uit de steunregeling en werkloozeBkassen k f2.50 per week. Gedurende 4 weken werd deze bijslag verleend tot 'n totaal bedrag van f 3894. Tevens werd gedurende dit tijdvak, boven de verstrekking van cokes tegen gereduceerden prijs, aan gehuwden en kostwinners gratis cokes verstrekt. Het verslag bevat verder verschillende bijlagen, statistieken enz. Omtrent Wieringen wordt gezegd: De bemiddeling nam aanmerkelijk toe. Vooral werden op het gebied der inter communale arbeidsbemiddeling belang rijke resultaten bereikt. Er werden 40 werkzoekenden buiten het cnrrespotid' ntschap geplaatst, terwijl aan vragen van werkgevers werd voldaan door plaatsing van 12.47 werkzoekenden uit andere gemeenten. Er werden 248 belanghebbenden in het zin der Zuiderzeesteunwet geplaatst bij de werken tot drooglegging der Zuiderzee Gedurei de de wintermaanden was de werkloosheid algemeen, aangezien de Zui derzeewerken waren stilgelegd. Maatregelen tot verruiming der werk gelegenheid werden op kleine schaal genomen door een 40-tal arbeiders tewerk te stellen aan verbetering van wegen. Ook werd een toeslag op de uitkeeringen verstrekt. leder woelt hier om veraudeiins, Ea betreurt ze dag aaa dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wensobt terug 't geen hij eens zag. Het deed deugd, dit oude en zoo ware lied te mogen meezingen. Het was er mee als met zooveel andere dingen, die we wel weten, doch die ons niet meer opvallen, omdat we ze te veel zien of te veel ondergaan. Maar pis je dan weer eens op een speciale wijze raidden in de welbekende, doch niet meer opvallende feiten wordt geplaatst, dan is het alsof alles met ver nieuwde kraeht tot je komt en je daar door de bekende feiten in een nieuw licht ziet. Als denkend wezen zfln onze gedach ten eigenlijk altijd bezig met andere dingen en telkens zoeken we nieuwe banen, hetzij voor materiëele, hetzij voor geestelijke dingen. En die onweerstaanbare drang naar verandering zal wel in ons wezen zijn gelegd, omdat anders ons geheele be staan zou verdorren en verstarren. Want stilstand is inderdaad niet anders dan achteruitgang. Dat is ook weer zoo'n waar woord waar we langsheen zeilen en waarvan de diepe beteekenis vaak niet tot ons door dringt. Totdat Je zelf in zoo'n periode van stilstand om de een of andere reden ge raakt bent en als je je dan van dien eigenaardigen toestand bewust wordt, merk Je tot je schrik, dat je eigenlijk achteruit gezeild bent. Daarom geloof ik, dat het zoo uitste kend voor een mensch is, dat hij door de zweep van het heilige moeten uit dien indolenten toestand van stilstaan gewekt wordt, zoodat hij, noodgedwongen, van het passieve overslaat naar hel actieve. En dan komt de woeling om verande ring, zooals in dat gezang staat. Dag aan dag kan hij ze dan vaak be treuren, maar de zweep knalt en voort moet hij en daarmede komt de hunkering naar hetgeen hij zien zal met het onver mijdelijke, dat hij terug wenscht hetgeen hij eens zag. Want wie onzer, vooral als hij ai eenige kruisjes achter den rug heeft, vermeit niet graag in zijn herinneringen. De dagen van zijn jeugd en de dagen waaraan pret tige herinneringen zich gehesht hebben, hoe graag zou hij die nog eens terug- wenschen. Maar hij weet dat dat tot het onmogelijke behoort. En toch hoe kunnen die herinneringen hem opbeuren en ver kwikken. Daarom is het ook zoo verklaar baar, dat oude menschen zoo graag over »vroeger« verhalen, iets, hetgeen de jonk heid haast niet kan verdragen, maar dat voor menschen met wat meer levenser varing zoo heel begrijpelijk is. Het vuur van de woeling om verande ring is bij die oude menschen gebluscht en ze missen daardoor de bron waaraan ze zioh kunnen koesteren en verwarmen. Maar ze ontdekken nog een smeulend vonkje onder veel verteerde levensbrand stof en dat vonkje is de jeugd en met al de kraoht, die hun rest, blazen ze dat vonkje aan en dat wordt het vuur waar aan ze zich warmi ti en waarvan ze de weldadige koestering ondergaan. Zij vooral wenschen terug hetgeen hun oog eens zag. Om de woeling om verandering tot het materieele terug te brengen en in eigen omgeving te blijven, zie je dat bijv. ook In de visscherswereld. Wie de visschersvloot van een jaar of dertig terug vergelijkt met de tegen woordige, ziet daarin een geweldige ver andering en herkent daarin nauwelijks meer het rustige schip van vroeger toen het met zeilkraoht zijn bevaarders toch ook aan een stuk brood hielp. Maar de tijd eischte, dat er verande ring kwam in het bedrijf. Stilstand zou achteruitgang zijn geworden. De zweep knalde en voort ging het en voort gaat het nog.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5