IS ALTIJD GOEDKOOPER Buitenlandsch overzicht. liiH SAM EN ZIJN SCHAT KONIJN's KAAS en BOTER. OOK VOOR DAMES •CONFECTIE No. 6857 EERSTE BLAD. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Het plan Briand - Turken en Koerden. - Een ver gissing met ernstige gevolgen. - Dreigt er ook revo lutie in Venezuela? - De mislukte onderhandelingen in Britsch-Indië. - Ernstige politieke moeilijkheden in Japan. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DB BOER JR. Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 50 en 412 In ons nummer van Dinsdag hebben we reeds gemeld dat na een korte bespreking tusschen de vertegenwoordigers van 27 Europcesche staten, de gedelegeerden be sloten hebben 't geheele plan van Briand in handen van den Volkenbond te stellen en aan dezen over te laten hoe nu ver der gehandeld moet worden. Nadat verschillende staten hadden uit eengezet, dat zij het plan met sympathie hadden bestudeerd, stelde de Belg Hy- mans een formule voor, om het plan aan de bondsvergadering over te dragen. Geheel onverwachts kwam daarop Bri and voor den dag met de mededeeling, dat hijzelf ook een formule had voorbe reid, maar dat uit de discussies was ge bleken, dat men zoo koel tegenover zijn pian stond, dat hij er de voorkeur aan gaf, haar niet voor te lezen. De bondgenoot Hymans raakte hier door in een ietwat netelige positie, maar de Pool Zaleski redde de situatie door Briand te verzoeken zijn formule tóch voor te lezen, en nadat deze hieraan ge volg had gegeven, bleek, dat allen daar aan hun volledige goedkeuring konden hechten, dank zij. den zeer algemeenen vorm, waarin zij gesteld was, terwijl zij trouwens ook niet essentieel van de for- mule-Hymans verschilde. Van dat oogenblik ging alles van een leien dakje. Geconstateerd wordt, dat de Europee- sche samenwerking in het belang van den wereldvrede is en in overleg met den Vol kenbond moet worden georganiseerd. Daartoe zal het vraagstuk aan de bonds vergadering worden voorgelegd, waar Briand het voorstel mag toelichten. Een offlcieele mededeeling uit Angora meldt, dat de 'teanval van de Turksche troepen op de Koerdische opstandelingen, in de streek van het Araratgebergte zich met succes ontwikkeld heeft. De weer stand is gebroken; zij trekken naar het Z.O. terug. De onderdrukking van de opstandelin gen, in de aansluitende streken langs de grens van Irak, zal weldra beginnen. Er zijn daar reeds Turksche troepen samen getrokken. In Buenos Aires heeft Maandagavond een tragische vergissing plaats gehad, die aan 7 menschen 't leven kostte en waarbij 56 personen werden gewond. De stad be vond zich gedurende den geheelen Maan dagnacht in een staat van onbeschrijfelij ke verwarring. De geheele bevolking was door een paniek aangegrepen, op het val- sche gerucht dat een tegenrevolutie was uitgebroken. De bewaking van het postkantoor zag zich door het gerucht genoodzaakt de straatlantaarns in de buurt uit te schie- tsn, om de verdediging te vergemakkelij- WATERGOLF hn BLIJVENDE GOLF Dlplarné Paris ken. Deze schoten werden door de wacht van een nabur.g regeering3gebouw uit gelegd als een tegenrevolutionairen aan val. Hij opende daarom met machinege weren en artillerie het vuur tegen het postkantoor, alarmeerde de civiele bevol king en wapende ze ijlings ter bestrijding van de „tegenrevolutie". Dientengevolge kwam het in alle wijken van de stad tot schietpartijen. De menigte bestormde en plunderde de wapenopslagplaatsen, om zich in het bezit van wapenste stellen. Toen zich het gerucht verbeidde, dat de oorlogsschepen in de haven zich bij de oontra-revolutie hadden aangesloten, be gon de artillerie de haven te beschieten. Een torpedovernieler werd door een gra naat getroffen. Eerst na vele uren slaagde men erin de rust te herstellen. Dit is zoo ongeveer de offlcieele lezing van de toedracht van de zaak. Er zijn echter ook andere lezingen en daarin zou gesproken worden dat de schietpartij van Maandagavond wel het begin van een tegenrevolutie is geweest. Op verschillen ds punten der stad is ook brand uitge broken. Dreigt er ook revolutie lu Venezuela? zoo schreven we in den kop van ons over zicht. En voor deze veronderstelling is reden, want niet alleen de opstand in Ar gentinië, maar ook de talrijke ongeregeld heden in andere Latijnsch-Amerikaansche staten, die de laatste maanden zijn voor gekomen, worden in de Ver. Staten met groote onrust waargenomen. De Ameri- kaansche olie-belangen, speciaal in Vene zuela, zijn zeer beangst, dat ook in het Noorden van Zuid-Am erika, opstanden zullen uitbreken. In het wekelijksch overzicht, dat de Brltsch-Indlsche regeering geeft van den toestand daar te lande, wordt gewag ge maakt van de mislukte bemiddelings pogingen van Sir Bahadur Sapru en Jayakar om de oongresleiders tot stopzet ting van den ongehoorzaamheidsveldtocht te bewegen. De mislukking wordt toegeschreven aan den onredelijken en onpractischen inhoud van de eischen der congresleiders. De eischen hebben zeer nauw betrekking op de financieele belangen van de plaatselijke regeeringen en het zijn pogingen om do opvattingen van één partij op te dringen, zonder rekening te houden met de opvat tingen van anderen en praqtische consti- tutioneele en financieele overwegingen. De voorstellen zijn in hun geheel zoo ontdaan van eenige practische politiek, dat het lijkt of ze met opzet met propa gandistische oogmerken naar voren zijn gebracht Aan de betrokkenen is medegedeeld, dat op de basis van deze eischen onderhande lingen pnmogelijk zijn. Het mislukken van de onderhandelin gen zal misschien een tijdelijke opleving van de ongehoorzaamheidsbeweging ten gevolge hebben. Anderzijds zijn deze onderhandelingen in verschillende deelen van Indië mis bruikt als een aanwijzing, dat de regee ring er naar snakte om in ieder geval tot een regeling te komen, waarbij de vrij willigers aangemoedigd werden we wet te blijven verkrachten, daar de gevangenen nu toch spoedig in vrijheid zouden wor den gesteld. De politieke toestand in Japan is vol gens te Londen ontvangen berichten, zeer critiek geworden. De minister-president heeft een groot aantal leden van de re- geeringspartij uitgenoodigd met hem den toestand te bespreken, die ontstaan is door de houding van den geheimen raad en diens aanhang tegenover de politiek der regeering, in het bijzonder met betrek king tot de vloot-conferentie. Het voor nemen zou bestaan den geheimen raad te ontbinden en de bevoegdheid van den op persten oorlogsraad te beperken. FEUILLETON De elfde volkenbondsvergadering. Titulesco lot voorzitter gekozen. Met 46 van de 50 uitgebrachte stemmen is Titulesco, de eerste gedelegeerde van Roemenië, tot voorzitter gekozen. Titu lesco heeft daarop een korte redevoering gehouden, waarin bij er op wees, dat op het oogenblik alle volken oeconomische moeilijkheden doorstaan en dat de task van deze volkenbondsvergadering daarom des te belangrijker is. Hij twijfelt er niet aan, dat de internationale samenwerking de moeilijkheden zal overwinnen, mits alle afgevaardigden hier zullen komen met edelmoedigheid, goeden wil en een goed begrip van den toestand van anderen. Titulesco zeide slechts een kort woord te willen spreken, want het is thans geen tijd voor woorden maar voor daden. Hij hoopte dat deze vergadering daden zal volbrengen, die de menschheid van haar verwacht- DE STAKING IN NOORD-FRANKBIJK GEËINDIGD. In het Noord-Fransche industriegebied wordt heden het werk wederom hervat. Te Armentieres zijn reeds gisteren 10.000 textielarbeiders, die sedert eenige weken staakten, aan den arbeid gegaan. De hervatting van het werk geschiedt als gevolg van een overeenkomst welke er is bereikt tusschen de werkgevers en de arbeiders, waa;1minister Laval be middelend is opgetreden. De ronde tafel conferentie. De deelnemers. Reuter meldt, dat de lijst gepubliceerd is van vertegenwoordigers van Indische staten en Engelsch-Indische afgevaardig den, welke de onderkoning uit naam van de regeer ing uitgenoodigd heeft om deel te nemen aan de ronde tafel conferentie, dl over eenige weken te Londen bijeen zal komen. Het is mogelijk dat als ge volg vian de nog niet beëindigde oorres- pondienties, nog nieuwe namen aan die lijst zullen worden toegevoegd. Op het oogenblik bevat zdj de namen van 16 ver tegenwoordigers van Indische staten en vijftig van EngeJsoh-Indië. HET NIEUWE AFWEERGESCHUT VOOR LUCHTAANVALLEN. De maritieme medewerker van de „Morning Post" deelt nader® bijzonder heden mede over het nieuwe afweerge schut voor de vloot. Volgens hem bestaat het uit twee typen waarvan het eene acht, het andere vier loopen heeft. De vuursnelheid is zeer groot; en de pro jectielen zijn groot genoeg om elk vlieg tuig te stuiten dat in den voortdurenden stroom van projectielen komt. Ten aanzien van het richten der ma chinegeweren en hun monteering wordt de striktste geheimhouding bewaard. De proefnemingen om tot een goed type te komen waren al eenige jaren aan den gang geweest, en ook buitenlandsche vloten hebben zich met het vraagstuk beziggehouden. Het was er om te doen tegen laag vliegende torpedo- en bombar deervliegtuigen een voortdurenden stroom van projectielen te verkrijgen, welke pro jectielen groot genoeg moesten zijn om de vliegtoestellen te vernietigen, maar ook klein genoeg om een groote vuur snelheid mogelijk te maken. Dit is met het nieuwe afweergeschut bereikt. Bij de jongste manoeuvres ter zee, was reeds merkbaar dat de bevelvoerende zee-officieren met groote gelijkmoedig heid naar de opzienbarende vliegeraan vallen op sommige schepen keken. Zij wisten namelijk 'dat het mogelijk was deze toestellen in een werkelijken oorlog te stuiten. Nu het nieuwe gesehut ge leidelijk wordt ingevoerd, zal men het geruststellende gevoel hebben dat alle vliegtuigen verdreven of neergeschoten kunnen worden, voor zij kwaad kunnen doen. DE REGEERING VAN NOORD-CHINA. De vorming van een nieuwe regeering te Peking, onafhankelijk van de centrale regeering te Nanking, heeft haar beslag gekregen. Dit geschiedde met het gebrui kelijke schilderachtige ritueel. Generaal Jen Si-sjan heeft den eed1 af gelegd als voorzitter van den raad van staat. Er werd een dag vaoantie uitge schreven voor alle deelen des lands die de noordelijke regeering erkennen. De chaos In China. Buitenlandsche oorlogsschepen op de Jangtse beschoten. Naar gemeld wordt, rijn gedurende de laatst® dagen verscheidene buitenlandsche oorlogsschepen op de Jangtse beschoten. De Engelsche kanonneerboot »Lady Bird« werd bij Sjasi in de provincie Hoepel door communistisch gesehut aan gevallen, De kanonneerboot beantwoordde het vuur. De communisten zouden ver liezen hebben geleden. Ook de Amerikaansohe kanonneerboot »Tutuilla« is in gevecht geweest met communistische troepen. Ook werd ge schoten nabij Ktoekiang op Japansche oorlogsschepen, die evenwel met succes het vuur beantwoordden. Een granaat ontplofte in de machinekamer van een Japansche kanonneerhoot, zonderevenwel groote schade aan te richten. Op de oor logsschepen zijn geen menschenlevens te betreuren. Oosi-lndië. DE VERGETEN INLANDER Trieste dood. Het weekblad „Sumaitra" meldt, dat een krankzinnige inlander, die w,erd opge sloten! in die speciale oei voor krankzinni gen in het hospitaal van het Siantar-dolk- terfcwids, te Medan, daar werd vergeten. Na vele dagen werd zijn lijk, dat in ver ren staat van ontbinding verkeerde, aan getroffen. De zaak werd in handen der justitie gesteld. De „Sumatra Post" verneemt omtrent het vergeten van den krankzinnige, dat de man een aan malaria lijdende contrac tant van Boekit Maradja, in Siantar was. Hij werd naar het hospitaal opgezonden om daar geïsoleerd te worden. Een ge neesheer teekende het ontvangstbewijs af, doch vertrok eenige dagen later naar Eu ropa, terwijl anderen onkundig waren van de aanwezigheid van den patiënt. De deur der cel was gesloten. De justitie stelt een onderzoek in. GROOTE BRAND TB PONTIANAK Een schade van 4 milllloen gulden. Een enorme brand heeft de geheele Chineesche wijk van Pontianak verwoest. De schade wordt geschat op 4.000.000. Uit het Esgelsoh door P. G. WO.DEHOUSB. Hij fctond julsit onderaan die stoep, toen de stilte plotseling gestoord- werd door een schriilen vrouwenkreet, onmiddellijk gevolgd door een vroolijk geblaf. En op den voet daarvan kwam de potselinge verschijning van een ijlende gestalte, die naatr heit hek rende. Zij bewoog zich snel en het was schemerdonker, maar Sam had niet de minste moeite om juffrouw Gunn van Plttsburg te herkennen. Zij snelde door heit hek, de straat op, terwijl Amy, die in de schemering op een klein olifantje geleek, haar met groote spron gen vólgde, aldoor vreemde hondachtlge geluidten makend. Dolly sloeg het hek dicht, maar hekken beteekenden niets voor Amy. Zij stortte zich er over heen en bedden verdwenen in de duisternis. Sam's mond stond grimmig. Met on hoorbare schreden sloop hij naar de deur van Mon Repos en haalde zijn sleutel te voorschijn. HOOFDSTUK XXIV. Dart voornamelijk over broeken handelt 11. De «aitMoetiKf tuaatór®» Amy e* me vrouw Molloy was een gevolg van het be sluit der laatste om de kleine broeikas te doorzoeken, die even buiten het huis stond.. Ze had Glibber gezegd, dat ze meende de ge^oohte aandeelen daar te zuilen vinden. Die waren er niet, maar Amy wel. De serre was een geliefde rust plaats voor Amy waarheen ze -haar schre den had gewend, toen ze bemerkte, dat haar vriendelijke soenaderingen door Snert verkeerd werden opgenomen. De gevoelens, die opgewekt waren bij mevrouw Molloy, toen ze in het duister rondtastte en plotseling in den afgrond diepen muil greep van den grootsten hond, dien ze nog ooit gezien had, waren het best te peilen aan haar uitingen daarna. Ze was ©en vrouw imiet ijizeren zenuwen, maar dit was haar toch te veeL De enkele kreet, dien ze uitte, eer zij haar adem spaarde voor zij den wedren des doods begon, drong si echts flauw door tot waar de heer Molloy op de sofa zat te dutten. Hij hoorde het, maar het zeide hem niets. Hij' voelde zich nu weer wat beter, en zijn geplaagde zenuwen, of- sohoon ze nog niet heelemaal tot rust wa ren gekomen, kalmeerden toch al wat. F besloot zich nog enkele minuten noodza kelijke rust te igunnen. Zoowat midden in de tweede minuut werd de deur zachtjes opengeduwd en Saim kwam1 binnen. Hij bleef den achter over leunendeni heer Moiiloy een oogen blik aankijken. „Zit u nogal makkelijk?" vroeg hiji. Glibber schoot omhoog met een roche lend geluid. Van alle onrust-verwekken de oogenhlikken van dien middag was dit Wiel het meest zenuwschokkende, want hij had de deur niet hooren opengaan en door Sam's steen kwam hij1 pas tot het besef, dat hij ifot «esc alleen. w#e. BINNENLAND. ZOMER 1930 BEGRAFENIS MR DR W. VAN LEEUWEN. In stillen eenvoud, maar onder 'groote belangstelling is Dinsdagmiddag op W ester veld ter-a arde-besteld, het stoffelijk overschot van mr. dx. W. F. van Leeuwen, oud-vLoe-president van den Raad van State, oud-commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-burgemeester en oud-wethouder van Amsterdam De Koningin was vertegenwoordigd door haar adjudant in buitengewonen dienst oud-Hce-admiraaL J. J. Ramlbonet, lid van den Raad van Statte; Prins Hen drik woonde persoonlijk do begrafenis bij*, en mr. J. O, baron Baud vertegenwoor digde Prinses Juliana. Minister De Graaif vertegenwoordigde de regeering. DB SLUITING VAN DE ZITTING DER RTATEN-GENERAAJL Bdji Kon, besluit van 6 September is bepaald: Artikel 1. De tegenwoordige zitting, der Staten-Genenaial zal worden gesloten- op Zaterdag 18 September 1830, des namid dags te 3 uur. Artikel 2. Onze minister van staat, mir nister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt gemachtigd 'zich op het la artikel 1 vermelde tijdstip te begerven naar de vergadering der Staten-Genenaial, „Ik heb u toch niet aan het schrikken gemaakt?" zeide Sa|m. De eischen van een moeilijk beroep hadden gemaakt, dat Glibber snel had loeren denken. Vaak, in den loop van een bezig leven was hij in omstandigheden geweest, waarin hij in een ondeelbaar oogenblik heele plannen moest ontwerpen en wijzigen. Zijn vaardige geest reageer de onmiddellijk en vond een uitweg In den nood. „U hebt mij' zeker laten schrikken," zedde hij1 brutaal-weg, op zijn beste Tho mas G. Gunn (manier. „U hebt mij' een ongeluk laten schrikken. Bent u daar ein delijk, mijnheer Shotter?" „Ja, hier ben ik." „Ik heb al een hoeden tijd op u gewacht. En ik was bijna in slaap gevallen. Hij (grinnikte, alsof hij. zijn lachen niet goed kon inhouden. „Nu," zeide Sam. „Om u slapende te vinden, moet men al heel vroeg opstaan." De heer Molloy grinnikte weer. „Dat zelden de Jongens in Denver ook altijd." Hij wachtte even en keek Sam angstig aan. „U weet toch, wie ik ben, mijnheer Shotter." „Zeker, weet ik dat!" „Weet u nog, hoe ik laatst het huls uit nfijn kinderjaren kwam opzoeken?" ,Ik ken u noig van veel vroeger van Sing-Sing." Hij keerde zioh Om en draaide het gas op. De heer Molloy was blijde, dat hij een oogenblik respijt kreeg om te denken. „Sing-Sing." ,Ja." hebt u toch niet gezeten." „Ik ben daar naar een voorstelling ge weekt, waarin u een belangrijke rol ver vulde. Uw nummer weet ik niet meer." „En wat zou datt?" „Hè?" De heer Molloy nam een uiterst waar dige houding aan. „Wat zou dat?" herhaalde -hij. „Als ik voor korten tijd door een bevooroor deeld rechter en een onnoozele jury verblijf moeit houden1 In de plaats, door u genoemd? Ik weiger om te erkennen, dat dit Iets aan mijn karakter zou afdoen. U bent Amerikaan, mijnheer Shotter en u weelö, dat er helaas iets niet heelemaal in orde ia met de Amerikaansohe politiek. Mijn onbevredigde pogingen ten behoeve van een partij, die (misstanden uit den weg wilde ruimen bracht mij, de openlijke vlj- anidsichap van ©en1 bende gewetenlooze sohurken, die niet aarzelden imlij valsohe- llijk aan te klagen en. „Ja," zeide Sam. „Ik zou dat allemaal beter slikken), als ik u niet had gevonden, terwijl u in mijn huis aan het inbreken was." Het wais moeilijk om te zeggen, of die emotie, die -zich op het gelaat van den heer MOllOy afteekende verbazing of ver ontwaardiging was. „In-breken in uw huis? Bent u krank zinnig? Ik kwam hier om! u te spreken en vernam, dat u niet thluis was, |en uw knecht verzocht me even uw terugkomst af te wachten. Inbreken, wiel ja! Zou u imij dan soms hier op de sofa -gevonden hebben?" „Liet Snert u binnen?" De suggereerende invloed van den per soon, wiens levenstaak was geweest waar- delooze olie-aandeelen te verkoopen, was zoo groot, dat Sam niettegenstaande alles begon te twijfelen. „Als Sneert de naam van uw knecht Is, liet hij mij binnen. Hij liet mij door de voordeur naar binnen op de meest nor male, oonventioneele manier." „Waar is Snert?*" „Waarom vraagt u mij! dat?" Saimt ging naar de deur. De edele ver ontwaardiging van zijn betzpeker had hem even van de wijs gebracht, maan heele- mlaal overtuigd was hij toch niet „Snert," riep hij. (Hij1 Is zeken uit." „Snert I" „Een beetje gaan wandelen, netoer. „Snert," brulde Sam. Van uit de lagere sferen kwam een blijde kreet tot antwoord. „Hè! Help." Het was een moeilijke en langdurige taak voor Snert Todhunter geweest om den stofdoek, dien Glibber Molloy met toe- wfij|ding in zijn mond gestopt had, er uit te halen, maar hij was er ten slotte toch in geslaagd, en zijn stem klonk den heer Molloy als een doodsklok in de ooren. „Hij schijtnt dan toch thuila te zijn," zeide hiji zwakjea Sam had zich -omgedraaid en keek hem strak aan en Glibber merkte op, dat hij athletisch gebouwd was en stevige knuls ten bezat en het hart zonk hem in de schoenen. „Je geeft hem maar een mep," scheen de liefelijke stem' van zijn jonge vrouw hem toe te fluisteren; maar een blik op Sam wasvoldoende om zulk een voor nemen naar het land dier utopieën te ver- wijzen. Sam had ontegenzeggelijk het voorkomen van iemand, die -als hij een mep kreeg terug mepte en met interest terug mepte. „Je hebt hem zeker gebonden," zeide Sam met gevaarlijk© kalmte. Wordt vervolgd) r, '-LUI HELDERSCHE COURANT SPECIAL Tel. 457 Maiion SPOORSTRAAT 128 t Gevormd. 60)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1