I OPENING NIEUWE ZEEVAARTSCHOOL DERDE EN LAATSTE BLAD BUITENLAND. VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER|I930 Betoogingen tegen Italië in Servië. Naar aanleiding van de terechtstelling der vier SLowenen te Triest. Ongeveer 2000 personen verzamelden zich. toen het nieuwe Zuid-Slavische regi- mentsvaanidel van het garnizoen te Zagreb uit Belgradio was aangekomen en in de kazerne was ondergebracht, op het Corso. Het waren hoofdzakelijk jongelieden. Een buitengewonen indruk maakte onder hen een groep tq Zagreb wonende Istriërs, voorafgegaan door een vaandeldrager in zwaren rouw, die een met zwart omfloerste Zuidslavisohe vlag droeg. Zij trokken naar het groote Jelatsjitsjplein. Uit een huis werd hun een groote vlag toegeworpen, welke zij meenamen. Uit de vensters wer den bloemen op hen gestrooid. De voorbij gangers namen voor de jongemannen eer biedig den hoed af en stemden in met hun vaderlandse!» liederen. Er werd geroe pen: „Weg met. Mussolini, leve Zuid- slavië!" Op het Preradowitsjplein, waar zich het Italiaansch consulaat bevindt, trachtte de menigte dit te bestormen. Voor cle vensers van het gebouw waren alle gor dijnen neergelaten. De politie slaagde er in de bestorming te voorkomen. In do buurt vam het hospitaal werd een Italiaanse!» vlag verbrand en met voeten getreden. Men trok daarna naar het Fraru- sohe consulaat, waarvoor de Marseillaise werd gezongen, en daarna naar het Duit se!» consulaat, waar men riep: „Leve Duitsohlandl Leve Zuid-Tiroll" Ondertns- schen had zich op het station een nieuwe groep van ongeveer 2000 studenten* ge vormd, welke opinleuw begon te betoogen en eveneens trachtte het Italiaanse!» con sulaat te bestormen. De politie belette hen zulks echter. Een spreker verzocht dan de menigte van café tot café te gaan en daar te verzoeken het bedrijf te sluiten en de concerten te staken. De eigenaars van de koffiehuizen gaven hieraan gehoor en het publiek .verliet in alle kalmte deze in richtingen. Een poging om in den schouw burg de vertooning te laten staken werd echter door de politie verijdeld. Voort» meldt men uit Soes jak: In de stad heerscht groote opwinding. In Iliyrisoh Bistritsa zijin opnieuw 500 Slo- wenen en Kroaten in hechtenis genomen. Familieleden van de Zaterdag gefusilleer- den zijn in gijseling gesteld met het oog op eventueele ongeregeldheden. De moe der van Milos is door een beroerte ge troffen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Wederom toegenomen. Op 1 Sept. bedroeg het aantal inge schreven werkloozen 2.060.444 of 20.742 meer dan in de voorafgaande week en 908.184 oneer dan verleden jaar. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAN D. Nog grooter dan ln Engeland. Het aantal werkloozen in Duitschlend bedroeg op 81 Augustus j.1 volgens offi- cieele gegevens 2.873.000. In de le helft van Augustus was het aantal werkloozen met ongeveer 80.000 toegenomen, terwijl de toeneming in de tweede helft dier maand 28.000 bedroeg. Een dienstweigeraar uit een jgevangenwagem ontvoerd. Donderdagmiddag werd de dienstwei geraar Pekurinen, die zes maanden in de militaire gevangenis te Hmola, in de pro vincie Vasa, had doorgebracht in een gevangenwagen naar het station gebracht om daar vandaan op transport naar zijn garnizoen gesteld te worden. Een aantal activisten heeft kans gezien den gevan genwagen aan te houden, Pekurinen er uit te halen en hem met een auto te ont voeren. Vrijdag is hij door zijn ontvoer ders weer vrij gelaten. Hij heeft zich bij de politie aangemeld en is daarna onder militair geleide naar zijn garnizoen over gebracht. De gouverneur van Vasa heeft medegedeeld dat Pekurinen nogal mis handeld is. Pekurinen is voorzitter van de Finsche anti-militairistische vereeniging, Daar hij systematisch eiken militairen dienst weigert en hij zelfs geen soldatenuniform aan wil trekken wordt hij. telkens, weer tot eenige maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Zijn geestverwanten in Finland, maar ook die in Zweden hebben-al ver schillende malen bil de autoriteiten ver zoekschriften ingediend om Pekurinen vrij te laten. Ook de internationale orga- nisati&»van anti-militairisten heeft zich met het geval bemoeid. De gouverneur van Vasa heeft een uit gebreid onderzoek naar de ontvoerders van Pekurinen gelast. Zij zijn vermoede lijk in het dicht bij llmola gelegen Lappo te vinden. De mooiste Zeevaartschool in den lande. Belangstelling van Marine en Koopvaardij. (Vervolg van Dinsdag). Onmiddellijk na die rede van den Bur gemeester luidde de klok ten teeken, zoo als de directeur, de heer Van Mierlo zeide, dat de gedenksteen, die in de vestibule is aangebracht, weid onthuld Vertegenwoordlglag der re geering. Als eerste spreker taadi daarna op de heer M. J. van Alp hen de Veer, in specteur van helt Nijverheidsonderwijs, en vertegenwoordiger van Z. E. den Minister van Onderwijs, K. en W. Deze wees er op,, dat de opleóaing gegroeid is in tijden, dht er een voortdurend tekort was aan ruimte. Nu eens was er tekort aan ruimte voor de leeraren, dan weer voor dé leerlingen en de laatste jaren was er aan alle kanten een tekort. Geen dag te vroeg is dan ook deze nieuwe school gebouwd De opleiding is thans hier geregeld en kan aan goede eischen voldoen. Spr. is overtuigd, dat onder leiding van/ den tegenwoordigen directeur goed werk zal worden verricht. Wij weten, dat de Nederlandse!» koop vaardij een goeden naam heeft. Toen spr. voor jaren terug eens met een Fransche familie reisde op een Nederlandse!» boot, bleek hem, dat verreweg de meerderheid een Hollandsch schip prefereerde. Niet alleen om de inrichting, maar om alles, de dienst, dé zindelijkheid, het comfort, enz. Dien goeden naam dienen wij te hand haven, maar daarvoor is noodig ieders medewerking. We beleven moeilifce tijden, er ontstaan verschillende stroomingen en tal van nieuwe gezichtspunten doemen op. Maar wij moeten ons voornemen de eenmaal aanvaarde taak met kracht en energie ton einde te brengen, om de jongelui, die 'hier op deze school hun opleiding ontvangen, moeten inzien, dat ziji mede hebben te werken den naam onzer koopvaardij hoog te houden in het buitenland. Het belangrijke werk van de afsluiting der Zuiderzee, dat in de onmiddellijke nabijheid geschiedt van Den Helder, kan van grooten invloed blijken te zijn op haar ontwikkeling en verdleren bloei. Als zee plaats heeft Den Helder een gunstige lig ging en spr. hoopt van harte, dat de toe komst van Den Helder tot bloei zal brengen! Samenwerking van Marine en Koopvaardij. Rede van Admiraal Quant Hierna was het woord aan Z. E. den Vice-Adimiraal, commandant der marine, alhier, den heer L. J. Quant Spr. be dankt allereerst het gemeentebestuur voor haar invitatie. De burgemeester heeft reeds gezinspeeld op de goede verhouding iussohen marine en koopvaardij; spr. zou nog een stapje verder willen gaan en wil len zeggen: als we geen koopvaardijvloot hadden, zouden we geen marine noodig hebben. Samenwerking en onderlinge appreciatie van elkanders werk is dus van groote beteekenis. Spr. wenscht den heer Van Mierlo geluk met dezen dag. Moeilijke jaren liggen thans achter hem, en het best is die maar te vergeten. Spr. ziet in deizo .school niets dan verbetering en zonder zeevaart kuiir nen wij niet bestaan. Mogen de jongelui, die hier worden opgeleid, dit beseffen en met moed de toekomst ingaan, mogen zij beseffen,, dat plichtsbetrachting een van üe eerste dingen is, en dat hooge eischen aan hen wordien gesteld teneinde den goe den naam onzer koopvaardijvloot te hand haven. Met gftlukwenschen voor directeur en leerlingen en met het uitspreken van den wensch, dat in de nieuwe school het aan tal leerlingen moge toenemen, eindigt spr. Geïukwenschen van dto Sebeope- werktulgkundlgen. Wanneer krij gen we ©se. behoorlijke machinis- tenopleidlng? Namens de Vereeniging van Scheeps- werktuigkundigen spreekt de heer J. T. v. M u y,l w ij k. Hij wenscht den directeur geluk met deze school, en ook de as. stuur lieden en machinisten met de nieuwe in richting., die aan deze schooi voor hen is geschapen. Reeds hebben vorige sprekers gewezen op de moeilijke omstandigheden, waaronder deze school tot stand kwam; spr. hoopt, dat men thans met nog meer genoegen de lessen zal volgen. Reeds de oude school had een goede naam, en onze Vereeniging verheugt zich, dat hier een machinisten- en stuurlieden-opleiding aan verbonden is. Onze Yeiceniging heeft al tijd op het standpunt gestaan, dat deze opleidingen op de zeevaartscholen behoo- ren te geschieden. Madr het spijt ons, dat niet ook tegelijk met de opening van de nieuwe school met een opleiding kan worden 'begonnen voor machinisten. Want in ons land bestaat deze fei telijk nog niet, het geschiedt zoo te hooi en te gras, en wij hadden gehoopt, dat thans deze opleiding ook bij de wet geregeld zou worden, Vertoogen zijn tot den Minister gericht en hem is aange toond, dat een dergelijke opleiding gemak kelijk kan worden geschapen» Tot nog toe evenwel is zij er niet en wij kunnen slechts hopen, dat bij den aanvang van den nieu wen cursus, het volgend jaar, die oplei ding, welke broodnoodig is, er zal zijn. Gezagvoerder en Stnnrlleden ter Koopvaardij. De heer Van Limburg Stirum spreekt namens de Vereeniging van Ge zagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij. Het zou vreemdl zijn, zegt spr,, als wij op dezen merkwaardiigen dag niet ook onze stem lieten klinken waar het een zee vaartschool betreft, die, met eenige an dere, tot de oudste ln het land behoort» Al sinds jaar en dag klaagde Den ÏTetöer over de onvoldoende wijze der huisves ting, en spr„ die weet welk goed' hart de heer Van Mierlo nochtans zijn school toe droeg, feliciteert den directeur met dezen dag. Dit gebouw met goed ingerichte schoollokalen kan, zoo zegt hij, het zee vaartkundig onderwijs slechts ten goede komen. De Heldersche school heeft steeds een goede naam gehadi, en spr. verwacht en vertrouwt, dat zij dezen zal handhaven. Wij als vakvereeniging stellen daar veel prijs op. Alleen wanneer van jongsaf kon nis en toewijding voor uw vak uw deel zijn, kan men een goed zeeman woTden, en slechts een goede opleiding kan u dat geven. Uit spr. ervaring weet hij dan ook, dat zij, die zich met de meeste toewijding aan hun taak geven, het het verst bren gen. Ten slotte wijst spr. er op, dat, zoover hij het beoordeelen kan uit wat hij in het buitenland zag, Nederland op zeevaart kundig gebied nog altijd een vooraan staande plaats inneemt De vertegenwoordiging der Stoomvaart-maatschap pijen. Van de Java-Ghina-Japanlijn bracht de heer m r. N iji h o f de gelukwenaohen als eenig vertegenwoordiger van stoomvaart maatschappijen. Spr. dankt voor de uit- noodiging, die getuigt van het juiste in zicht in het belang, dat ook de stoom vaartmaatschappijen 'hebben bij goed ge outilleerde zeevaartscholen. Spr. kent den heer van Mierlo al tien jaren persoonlijk en heeft meermalen met hem door de oude schooi gewandeld. Steeds heeft hij dan op nieuw weer aangehoord wat deze af te keuren had, en steeds ook heeft hij het nieuwe plan, waarna deze school is ge bouwd, gestreeld en geliefkoosd. Toch had ook dat oude gebouw, bij al zijn gebreken, iets 'heel kostbaars en spr. verheugt zich er in, dat dat kostbare in het nieuwe is meegegaan: dat is namelijk zijn. directeur, de heer van Mierlo, en de geestdrift» die van hem uitging. De Vereeniging to Bevordering van het Zeovaart-aaderwiJb. De volgende spreker is de heer D e Vries, Voorzitter van het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Zeevaart-onderwijs. De Vereeniging verheugt er zich in, dat het aantal zee vaartscholen weder met een is vermeer derd. Een ruim huis geeft een ruim hoofd, zegt een oud spreekwoord, en een goed ingericht huis is van belang voor het on derwijs. Het zeevaartkundig onderwijs vormt een belangrijke factor in het maat schappelijk leven en spr. wenscht direc teur en leeraren geluk met dit mooie ge bouw. Gelukwenschen van de leerlingen. Namens de scheepswerktuigkundige leerlingen brengt de heer Buys de ge lukwenschen en overhandigt qgn krans. Sinds 1910 bestaat deze opleiding en zij staat aan de spits van de opleidingen in het land van dezen aard. Al in 1918, bij het vijfentwintigjarig bestaan der school, is de wensch naar een nieuw gebouw naar voren gekomen en dank zij het onvermoei de werken van den directeur is deze er in De activisten in Finland weer aan het werk. Een school beschoten. In het dorp Pöllakft in Zuid-Oost-FJn- land heeft Woensdagavond een aantal boeren een overval op een school gedaan, omdat ze de daarin wonende onderwij zeres, mej. Turkia, „dood of levend" ge vangen wilden nemen. Reeds in Juli was door verschillende ouders een aanklacht tegen mej. Turkia ingediend, die naar men zeide communiste was en de kinde ren opstookte. De inspectie van het lager onderwijs heeft verschillende malen een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat mej. Turkia zich ,'et met politiek be moeide en dat op ?juar onderwijs totaal niets viel aan te merken. Verschillende malen is zij met ontvoering bedreigd en enkele boeren die niet over de onderwij zeres ontsticht waren hielden overdag steeds wacht in de school om mej. Turkia te kunnen beschermen als het noodig was. Woensdagavond is in het dorp een ver gadering van ouders gehouden^ en daar is besloten dat men mej. Turkia gevan gen zou nemen. Een groep gewapende boeren ging naar de school en toen daar op hun geklop niet open werd gedaan hebben zij' verscheidene schoten gelost waarvan enkele in de matras van het bed der onderwijzeres drongen. Mej. Turkia, die toevallig niet thuis was, hoorde het schieten en begrijpende wat er aan de hand was, vluchtte ze naar de hosschen, waar ze zich tot Donderdagmiddag heeft schuil gehouden. Zij logeert nu bij be vriende boeren. Het door de politie inge stelde onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. geslaagd, dit prachtige gebouw te krijgen. In dit verband herdenkt spr. met dank baarheid het werk der commissie-Koning. Onder het aanbieden van de krans ver zoekt spr. een driewerf hoezee te willen uitbrengen op den directeur, aan welk verzoek gaarne voldaan wordt. Van d» leeraren. De heer O e d> e e spreekt namens de leeraren. Nog onder den indruk, welke de betre ding van dit imposante en feestelijk ver sierde gebouw op mij gemaakt heeft, al dus spr., voel ik mij gedrongen, ook namens de overige leeraren, enkele woor den tot U te richten. Vooreerst een gelukwenisdh aan U en Uw College met de voltooiing van deze school, met de bekroning van» jarenlange voorbereidingen. Maar ook een woord van dank. Weinig verwendt ais wij wiaren oj> het gebied van comfort, is het ons opge vallen, hoe bij de inrichting van dit ge bouw als het ware onizè wensohen zijn voorkomen, ja, meer dan dat, door de keurige uitvoering moet het ons weldra een weelde zijn hier les te mogen geven. Een speciaal woord van' dank ook onzen geaohten directeur, die mede de zorgen heeft gedragen, waar wij toeschouwers bleven. Wil dit zeggen, dat er voor ons niets meer te wenischen overblijft? Een ideaal mensch is hij, die zich mag beroemen óp een gezonden geest in een gezond lichaam. Wanneer straks deze school een ideale wil zijn, dan zal ook daar in haar gezonde lichaam een goede geest moeten huizen. Een geest van persoonlijken ijver, van samenwerking, van onderlinge waard» ring. Waar ons de oude school juist hierom dierbaar was, daar spreek ik den wentsoh uit, dat ook in de nieuwe die goede geest mag voortleven. Moge het U en Uw Col lege gegeven worden deze school te zien groeien en bloeien, tot eere van deze stad, tot welzijn van hare jongelingschap en van velen daarbuiten! Moge onze directeur zich nog vela jaren geplaatst zien aan het hoofdi van deze mooiste zeevaartschool in den Land al EteiEwoarf van deu heer van Biicrly, Tenslotte neemt de directeur der schooi, de heer van Mierlo het woord*. Het is mij onmogelijk, zegt spr., in woorden weer te geven wat op dit oogenblik in mij om gaat, en niet alleen bij' mij» maar in het gemoed van allen, die zooveel jaren met mij aan deze school' gearbeid hebben. Men moet de vroegere toestonden kennen en weten onder welke bezwarende omstandig heden wij vaak moesten werken, om te kunnen beseffen, hoe groot de omkeer is, die van nu af voor ons plaats heeft Om eenig idee daarvan te geven, gaat spr. in het kort de geschiedenis na der school. Het eerste tehuis was een zolder ruimte op de vroegere industrieschool. Het lesgeven was daar uit den aard der zaak zeer pimitief en tenslotte moesten wij een schot aanbrengen in de door o»ns ge bruikte ruimte, om elkander bij het les geven niet te hinderen. Langzamerhand c::\au> De beëedlglng van de Officieren. Vice-admiraal Quant overhandigt de ondersoheiding aan den besten leerling, den heer J. K. Kempees. De nieuwe Zeevaartschool. Hierboven nog een aardige opname van den mooien voorgevel van het gebouw. Met volle aandacht werd de rede van den directeur der Zeevaartschool den heer Dr. v. Mierlo, aangehoord. Op de voorste rij (van links naar rechts) de Burgemeester, de vioe Admiraal en het Tweede Kamerlid, de heer v d Bilt

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5