KANNEWASSER Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPEIR SAM EN ZIJN SCHAT OOK VOOR DAMES - CONFECTIE BINNENLAND. inwinimn iiiWiffl No. 6859 EERSTE BLAD. SHmnqanRns DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukker» v/h C. Dl BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Chineesche schimmen. - Anti-Italiaansche betoogin gen in Tschecho-Slowakije. - De mijncrisis te Bel gië. - De Duitsche verkiezingen. Nederland, zeggen booze tongen, Ir het China van Europa. Maar in ieder geval ls China het China vanja van Azië, en slechts weinig nieuws omtrent dit merk waardige land sijpelt naar Europa door. Omtrent de krijgsverrichtingen verneemt men weinig; het schijnt, dat er in den grootem strijd tusschen de noordelijke aanvoerders en de regeering van Nan king een pauze is ingetreden. De gouver neur van Sjansi, Yen-Hsi-Sjan, die, met generaal Feng verbonden, den strijd tegen Tsjang Kai Sjek aanvaardde, heeft intus- schen te Peking een oontra-regeering in gesteld. Hoe het hier precies mee staat, weet niemand. Aanvankelijk heette het, dat ook Tsjang Hsoe Liang, de gouver neur van Mantsjoerije, aan de vorming dezer contxa-regeering zou medewerken, maar later kwamen hieromtrent weer an dere berichten. In ieder geval is het een ieit, dat er een met Nanking ooncurree- rende tweede regeering is gevormd. Nan king heeit reeds medegedeeld, dat het geen leeningen enz. van de vijandelijke regeering erkent, wat, in gewone huis-, tuin- of keukentaal omgezet, zeggen wil, dat het verzoekt geen geld of goederen af te geven aan de anderen, zullende niets worden voldaan. Daartegenover tracht de Nankingsche regeering de fictie te hand haven, dat ze inderdaad China vertegen woordigt. Intusschen. meldt de correspondent van de „Nw. Rott. Crt." uit Genève, dat de eerste gedelegeerde van China aan den voorzitter van de Volkenbondsvergade ring heeft medegedeeld dat China zich bij de a.s. verkiezingen voor den Volken bondsraad candidaat wenscht te stellen. Aangezien China pas twee jaar geleden uit den Raad is gekozen, kan het slechts worden gekozen indien de Volkenhonds- raad tevoren met 2/3 meerderheid China herkiesbaar verklaart. Als het een jaar gewacht had, zou de wachttijd van drie jaar om zijn en zou het met gewone meer derheid van stemmen kunnen worden ver kozen. Te Praag hebben anti-Italiaansche ma nifestaties plaats gehad, ln verband met de terechtstelling van de Sloweensche ter rorist te Triest Honderden anti-fascisten trokken door de stad, doch werden door de politie ver spreid. Twee personen werden gear resteerd. I Later verzamelden de demonstranten zich voor de Italiaansche ambassade, waar zij eenige ruiten vernielden. Een andere groep anti-fascisten trok later eveneen» lang» de Italiaansdie am bassade. Tegen Vrijdagavond worden opnieuw manifestaties verwacht. Naar verluidt zal de Italiaansche gezant geen stappen bij de regeering doen, aan gezien hij de incidenten van te geringe beteekenis acht. Vrijdagmorgen heeft een ambtenaar van het Tsjechische ministerie van bui ten! andsche zaken, in opdracht van den minister van buitenlandsche zaken, den gezant het leedwezen der Tsjecbo-Slo- waaksehe regeering over de incidenten betuigd en de verzekering gegeven, dat de schuldigen streng zullen worden ge- Wij .BREIEN!! en REPAREEREN FEUILLETON «traft Op het oogenblik wordt de ambassade door de politie bewaakt. Naar aanleiding van de crisis in het steenkoolbedrijf te België, heeft de Fede ratie van Mijneigenaren het voorstel ge daan om de loonen, die op 1 Juli met vijf procent werden verminderd, nog te ver minderen met vier procent. Een vergade ring van het Nationaal Comité is gehou den, waarin de patroons en arbeiders zit ting hebben, doch er kon geen overeen stemming worden vdrkregen. Op 24 dezer heeft een nieuwe bijeenkomst plaats. Ben bezuiniging van negen procent op de loonen zou een vermindering van de prijzen van steenkool met acht francs per ton tengevolge hebben. De Volkenbondsvergadering heeft over eenkomstig het verzoek der Duitsche de legatie besloten, dat gedeelte van het rap port van het secretariaat dat betrekking heeft op het vraagstuk der nationale min derheden naar de zesde, de politieke com missie, te zenden, zoodat wij dit jaar een uitdrukkelijk debat in die commissie over het minderhedenvraagstuk krijgen. Het ingediende voorstel van de Nederlandsche en Scandinavische delegaties inzake de meestbegunstigingSclausule zal eerst aan de agendacommissie worden toegezonden, die advies zal uitbrengen over de wijze van behandeling van dit voorstel. In KaTro is sensatie gewekt, zoo meldt de correspondent van de „Daily Tele- graph" aldaar, door de arrestatie van vier buitenlanders, die gebleken zijn agenten der Russische Internationale te zijn. Etr is geconstateerd, dat Palestina het uitgangspunt der Russische propaganda is, en dat tengevolge van het topografisch karakter der grenzen, het geld en de in structies der agenten vrij gemakkelijk Egypte kunnen bereiken. De uitslagen der Duitsche verkiezingen waren, toen dit overzicht geschreven werd, nog niet bekend*. Men raadplege daarvoor dus de telegrammen, enz. De verkiezing wordt gehouden in een tijd waarin in Dultscbland het gros van de bevolking steen en been klaagt en in haar ontevredenheid vatbaarder dan an ders is voor mystieke leuzen en schijn- schoone beloften. De verwachting dat daar eensdeels de nationaal-socialisten van Hitier, die zulk een geruchtmakende propaganda hebben gemaakt en daarbij blijkbaar over ruime fondsen beschikten, en anderdeels de communisten die met, geld uit Moskou werkten, zullen profitee- ren, schijnt wel verwezenlijkt te zijn. De vergaderingen van de Hitlerianen heb ben ongemeene belangstelling gaande ge maakt en de reusachtige auditoria, die hen toegejuicht hebben, zullen zeker ook voor hun lijst stemmen. Krijgen zij in den nieu wen Rijksdag, zonder in de regeering te komen, een positie waarin zij, zoo noodig met hun hulptroepen, den doorslag kun nen geven, dan zullen de moeilijkheden in de binnen- en buitenlandsche politiek zoo vermeerderen dat de regeering niet te benijden zal zijn. De Dultsch-nationalen hebben de kans om politieken invloed te oefenen door jammerlijke versnippering voorloopig verkeken, maar misschien zal de drang om opnieuw een eenheidsfront te vormen, wanneer zij door schade en schande wijs zijn geworden, onder hen aan kracht winnen. De uilslag der verkiezingen in Duitschland. Uit de voorloopige opgaaf van den rijkeverkiezingsleider kan worden opge maakt, hoe, onder voorbehoud van de definitieve resultaten, de nieuwe Rijks dag zal zijn samengesteld. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal zetels in den ouden Rijksdag weer. Sociaal-democraten 143 zetels (153). Duitsch-nationalen 41 (73). Centrum 68 (62). Communisten 76 (54). Duitsche volkspartij 29 (45). Duitsche staatspartij 20 (deipocraten 25) Economische partij 23 (23). Beiersche volkspartij 19 (16). Nationaal-socialisten 107 (.12). Duitsche Boerenpartij 18 (13). Landbouwpartij 3 (3). Conservatieve volks- partij 2 Christelijke-sociale volks-) (te zamen 4) dienst 14 Duitsch-Hannoveranen 5 Vijf mandaten kunnen nog onder enkele kleine partijen worden verdeeld. De nieuwe Rijksdag zal dus 573 leden tellen, tegen 491 de vorige Rijksdag. Volgens de voorloopige offlcieele telling zijn in totaal 34.942.854 stemmen uitge bracht, tegen 30.738.381 stemmen bij de vorige Rijksdagverkiezingen. Deze stem men zijn als volgd verdeeld: Sociaal-democraten 8.572.016(9.161.059); Duitsch-nationalen 2.458.497 (4.360.029); Centrum 4.128.929 (3.711.141); Communisten 4.587.708 (3.263.354). Duitsche Volkspartij 1.576.149 (2.671.207) Duitsche staatspartij 1.322,608 (1.504.141) Economische partij 1.360.585 (1.395.687); Beiersche volkspartij 1.068.556 (945,304); Nationaal-socialisten 6.401.210 (809.771). De corr. 'van de N. Rott. Crt. schrijft dat de uitslag vrijwel met de verwach tingen overeenstemt, doch dat de mate waarin die verwachtingen zijn vervuld, verraste. Dat de Nationaal-socialisten van 12 op 107 zetels zouden komen, kon niemand verwachten. In alle geval is de uitslag van de ver kiezingen voor.de rustige ontwikkeling in Europa en in het bijzonder voor de denkbeelden van internationale samen werking tot bevestiging van den vrede niet gunstig te noemen. Over de resultaten der verkiezingen kan nog worden gemeld, dat nog nimmer in de geschiedenis dpr Duitsche politiek een partij een dergelijken vooruitgang heeft kunnen boeken als ditmaal de nationaal-socialisten. Het is den nationaal- socialisten intusschen niet gelukt voet te krijgen onder de aanhangers van de sociaal-democraten en de communisten, hoewel hun actie in de eerste plaats ge richt, was tegen het Marxisme. Hieruit blijkt, dat de nationaal-socialisten hun stemmen te danken hebben aan gewezen aanhangers van alle burgerlijke partijen, aan de jonge kiezers, die sinds 1628 den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt, en aan de tienduizenden, die bij de vorige verkiezingen thuis zijn gebleven. De communisten, die 21 nieuwe zetels ver krijgen, hebben slechts de helft van hun winst veroverd op de sociaal-democraten. De overige mandaten komen voorname lijk evenems van de nieuwe jonge kiezers. In de Fransche bladen, die hieraan commentaar verbinden, teekent zich on gerustheid af. Men verwacht het antwoord op de vraag riaar een nieuwen koers van Hindenburg. Eenige mogelijkheden wor den geopperd, bijv. een wettelijke dicta tuur van het kabinet Brüning-Treviranus in afwachting van een onwettige dictatuur van Von Seeckt of van Von Lettow Vor- beck. De »Matin« hoopt 'nog, dat het centrum en de socialisten kans zullen zien het eens te worden over een for matie, die ongeveer aan de groote coa- litie gelijk zal komen. Op die manier alleen zou de republiek te redden zijn. Den indruk, dien de uitslag van de Duitsche verkiezingen in de couloirs van de Volkenbondsvergadering maakt, kan men het best met den naam stille verbijstering karakteriseeren. HERZIENING DER SOHULDREGELIN G. Amerika is bang voor zijn centen. Té Washington is eenige politieke sen satie veroorzaakt door het bericht, dat de regeering-MacDonald zou willen trachten een herziening te verkrijgen van de Ame- rikaansche schuldenovereenkomst. Van daag werd bekend, dat twee Britsche on derhandelaars gedurexide verscheiden weken geconfereerd hebben met ambtena ren van het ministerie van Buitenland sche Zaken. In regeeringskringen gelooft men, dat Engeland op het punt is een in- tenseive campagne in Europa in te leiden voor een algemeen© herziening der oor logsschulden. Ambtenaren van het mi nisterie van Financiën weigeren echter beslist commentaar te leveren op het Brit sche bezoek. (Reuter). DE ONRUST IN BRTTSCH-INDIE. Aan de Noordwestelijke grens. Het is Britsch-Indische troeipen gelulkt vijandelijke Afgaanische troepen fier sterkte van ongeveer 4000 man aan de ■grens terug te slaan. De aanvoerders der stammen verzochten om staking der vdj andelij kheden en beloofden vertegen woordigers voor het voeren van vredes onderhandelingen tle zenden. De Engelschen antwoordden, dat zij- het vuren zouden staken totdat de onder handelaar» waren aangekomen. DE ONRUST IN BRITSOH-INDIË. Bommen te Calcutta. Iu een huls la het noorden van Calcutta, waar ©p 11 dezer reeds vijf bommen ge vonden waren, zijn er opnieuw vi»r aan getroffen. Zes personen zija aangehouden. DE VOORBEREIDING VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Komt er schot achter? Naar Vaz Dia» uit Genève van goed ingelichte zijde zegt te vernemen, zijn de Fransche en Engelsche afvaardigingen ter volkenbondsvergadering' het een» .ge worden, dat de voorbereidingscommissie voor de voorbereidende conferentie ter beperking van de wapening in November haar werk zal afmaken en dat de verga dering van den Volkenbond den Raad zal verzoeken de conferentie tegen het najaar van 1931 bijeen te roepen. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSB. 01) Kay draaide zich naar den heer Wrenn en er dansten lichtjes in baar cogen, die alleen verschijnen in de kijkers van meis- kes, diie uitroepen kunnen: „Ik heb het je wiel gezegd," tegen oudere bloiedverwan- ten. De heer, Wrenn vermeed haar blik. De heer Oomeliu» plukte Jn doodeiljke verbazing aan zijn baard. „Inbreken. Waarom?"' „Daar snap ik juist niets van. Deze beide mensehen Stellen wonderlijk veel belang in Mon Repoa. Zij brachten mij een dag of wat geleden een bezoek en wil den het huis toen koopen en nu zijn ze er aan het !^mbreken.,,, „Goede hemel1!" riep de heer Oorne- litus uit „Daar sta ik van te kijken. Zotu dat mogelijk kunnen zljin?" „Ik zon niet staan te kijken. En het kan best," zeide 8am. „Wat?" ,Herimiert u zich nog, mijnheer Shot- ter, toen u biji m|i) kwam om het hul» te hruren, hleb Ik u verteld, flat er een be kend misdadiger heeft gewoond?" «J a. „Een ziekere FingLasai. Herinner jij Je Fieglajsra nog, Wrenn?" „Neen, diat was zeker voor mijn tijd!." „Hoe lang woon je Mer al?" „Zoowat drie en een half jaar." «Ja, dan was het voor jou tijd. Die mlan bestal de Nieuwe Aziatische! Bank voor een vierhonderd duizend pond waar de aan obligaties. Hij wierd nooit, gepakt en is waarschijnlijk naar hel buitenland gegaan. De heele geschiedenis komt voor in miijn Historische aanteekeningen over Valley Field». Kan het nu niet mogelijk zijn, dat FlngjLaa» de effecten in MOn Re pos verborgen heeft en daar niet meer terug heeft kunnen komen om ze te halen?" „U hebt het gevonden", riep Sam geest driftig uit, „Dat zou dan bet verlangen van deiz-e menschen ootu toegang tot het hul» te krijgen, verklaren." „Maar natuurlijk 1" zeide Kay. „Dat klinkt al heel waarschijnlijk," zei- de de heer Wrenn. „Was het een lange, dunne man, met een loenschend 'linker oog?" „Neen, een breed gezicht!" „Dan kan het Finglas zelf niet zijfn, Dan is het zeker een andere misdadiger, een handlanger, die van hem heeft ver nomen, dat de documenten in dat huis verborgen zijn. Ik wou, dat ik mijn aan teekeningen hier had," zeide de heer Oornelius. „Verscheidene bladzijden zijn aan Finglass gewijd." „Weet u wat,"* zeiide Sam. „Ga ze halen." „Wil ik dat dtoen?" „Toe ja!" JN*touxUjfc do»t hij dat," wdd® ®aim De Koningin-Moeder zal 26 September haar zomerverblijf ten paleize Soestdijk eindigen. Naar men meldt, zal zij, alvorens baar paleis in Den Haag te betrekken, een buitenlandsche reis inaken. DE SLUITING DER ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De sluiting, in naam der Koningin, van het tegenwoordige zittingjaar derStaten- Generaal, de jaarlijksehe kleine inleiding tot de grootere gebourtenis der plechtige opening van het nieuwe parlementaire zit tingsjaar door de Koningin, zelve, heeft Zaterdagmiddag op de gebruikelijke cere- monieele wijze plaats gehad. Even vóór drie uur verliet, tot het ver richten van de sluiting, minister Ruys de Beerenbrouck, gekleed in het ministerieele ambtsgewaad, het koninklijk paleis in hot Noordeinde. Er was vr» veel belangstelling. CONGRES GVERHEEDSPERSONEEIi. De Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) houdt 25 Octo- ber a.s., mm. 1 uur een openbaar congres in het „Parkhotel" te Amsterdam, onder leiding van den heer M. M. Oohen. Door verschillende sprekers zal het woord worden gevoerd over de financieele positie van het overheidspersoneel. UMUIDEXS NOORD ERSLUIS. Spoedig» voltooiing der toegangs wegen. Aangezien de algemeen© voltooiing van de toegangswegen naar de Noordersluis spoedig tegemoet kan worden gezien, zul len de beide ingenieur» binnenkort naar elders vertrekken. Omtrent den stand der werkzaamheden kan nog worden vermeld, dat de bulten- toeleldingskanalen thans reed» een be hoorlijke vaargeul voor groote zeeschepen bieden. De voorzieningen, die getroffon worden in verband met de oeverafschui- vinc nabij het buitenslulshoofd zijn n< niet geheel gereed, maar ook de voltooiing van dit omvangrijk werk zal niet lang meer op zich laten wachten. Voorts is men nog bezig met het plaatsen van de 16 reusachtige betonnen remstoelen. (Tel.) 00ST-INDIË. i GEÏNTERNEERDEN TE DIGOEL NAAR HET SEMARANGSOHE TERUG. Een vijftigtal bestemd! om La het Semarangsche terug te keeren. Destijds is door het bestuur van Semarang een vergelijkenderwijze aanzienlijk aantal personen voor interneering in Boven Digoel in aanmerking gebracht. De „Loco motief' meldt nu dat een vijftigtal hunner hoogstwaarschijnlijk binnenkort terug zal keeren. hartelijk. „Mijnheer Wrenn schept .graag nog een luchtje." Met grootte voldoening hoorde hij! de voordeur dichtslaan 'achter de overbodige leden van het gezelschap. „Wat een gekke boel!" zeide Kay. ,Ja," zeide Saim en trok een stoel (bij!. „Wat imdji het meest in deze zaak treft. „Wat is er van den miain geworden?" «O, die heeft het best. Die zit in den salon. „Ma-ar dan loopt hij weg!" „Wel neen." „Waarom niet?" „Weineen, dat doet hij niet." „Maar hij! heeft toch maar gewoon de deur uit te wandelen". „Ja, -maar dat zal hij niet doen." Sam trok zijn stoel -dichter biji. „Wat mij' het meest ln dieze zaak treft Is, dat Ik nu ten minste kan trouwen en behoorlijk trou wen kan." „Denk je dan over trouwen?"" „Ik denik nerigens anders over?' En oim deze zaak nu ens nader te beschouwen. De bank geeft misschien wel tien proo--nt aan den eerlijken vinder. Zelfs vijf pro cent is een aardig sommetje. Dat regelt dus hot financieelo gedeelte. Dus nu. „Je schijnt er heel zeker van te zijn, dat je het geld zult vinden." «O, vinden zal ik het zeker. Daarvoor hoef ik niet bang te zijn. Als bet er ten minste is. „Ja, maar misschien is het er niet."" „O, neen, diaarvan ben ik zeker. Dus laten we nu even plannen maken. We zul len maar een boerderij koopen, vind je filet?" E«n ideaal laxeer middel vindt ge in Poster'aMaagpillen. Zacht werkend zon der eenige krampen. f0.65 per flaeon. „Je mag van mij gerust een boerderij koopen.71 „Ik zeide wijl We zullen een boerderij koop-en en ons daar vestigen en daar ge noeglijk leven tot in lengte van dagen van anellk, honing en de producten van den bodem. Jijj moet een katoenen kleedje dragen, ik laat een baard groeien. We zullen honden houden, duiven, katten, schapen, kippen, paarden, koeien en ©en schildpad in den tuin. Dat is goed voor de slakken," legde Sam uit „Dat i» er slecht voor, zou ik zooi zeg gen. Houd jij van schlldpaddien?" „Jij. dan niet?" „Niet erg." „Dan," zeide Saim edelaardig, .schrap pen we den schildpad.'1 „Het lijkt wel- een ouderwetsch spellie- ttja: Schildpadje schrappen." „We gaan verder. We nemen diua een boerderij. Best. Maar waar moet die zijln? .Tij komt uit Wilfishire, dus jij bent het liefst iu die streek natuurlijk. Ik kan helaas, Midways niet voor je terug- koo-pen, als ik tenminste per slot niet be sluit om al het geld maar te houden, in plaats van het aan de bank terug te ge ven. Maar dat kunnen we later nog af spreken imaar is er geen gezellig boer derijtje met kamperfoelie begroeid op de bezittingen van Braddock?" „Goeie heimei.1 „Wat is er?" Je zei, dat je dien man in j-e salon had gelaten!" „Nu?" ,JEn nu- valt me Ineens in, dat ik Wil- lougjhby een minuut of tien geleden naar Mon Rep-ots heb gezonden, omdat je zoo lang weg bleef. Misschien is hij' wel ver moord." „Dat denk ik niet. Om nu weer op ons vorig gesprek terug te komen „Je moet dadelijk even gaan zien." „Is dat nu heusoh noodig?" „Natuurlijk." „Nu goed dan." Sam stond met tegenzin op. Het leven, zoo bedacht hij wrevelig, bestond uit een reeks van onderbrekingen. Hiji ging weer naar Mon Repos en deed de voordeur open. Een geluld van stemmen, dat uit de zitkamer kwam, begroette hem, toen hij- binnentrad. Hij sloeg do deur dicht en oen oogenblik latex kwam d-e heer Braddock wat verwezen te voorschijn. „Ben jij, daaa\ bami Ik ging je juist halen." „Iets niet in orde?" „Dat hangt er maar van af," de heer Braddock -sloot voorzichtig de d-eiur. „Ken Je Lord' Tilbury?'' „Natuurldjik ken ik Lord Tilbury." «Nu hij is daar binnen," zeide W-il- loutghby Braddock met een verschrikten duim naar de zitkamer wijzend, „en hij beeft niet eens een broek aan." (Wondt vervolgd). HELDERSCHE COURANT .II!» alle soorten wollen Kousen en -rokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no i. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1