Wi VAWS1XL s? sss BINNENLAND. Naar de Marine-Manoeuvres. LUCHTVAART. Salon Manshanden Rijksbegrooting 1931. HOOFDSTUK XIH (DEFENSIE). Nlenvre aanbouw. Rubberhakken, Zooiplaten, Tips n Hevea-Product Vraagt het Uw schoenmaker (Biaomctere ^rreBpondcntte.) HelLevoetalute, 1B September 1880. Van een uitstervend stadje. Voor 'hotel Van Engelen hangen feeste lijk; de vlaggen en klapperen In den wind. Hellevoetenaren kijken nieuwsgierig naar de gasten, diie dit hotel, het eenige van het uitstervend stadje, binnentreden. Deze week is er leven en vertier in de straten van Helvoet. Tal van marineschepen zullen in en voor de havon komen. Een gebeur tenis, die in Jaren niet is voorgekomen. Helvoet ziet tegenwoordig niet andora dan kloine marinevaart uigen, die op de werf in reparatie komen. En hoelang zal dat nog gebeuren? Een interview met Heivoeis' burgemeester. Van de gelegenheid, dat wij In Helvoet moesten zijn, hebben wij gebruik gemaakt om den burgemeester, onzen oud-stadge noot, den heer P. de Geus, een bezoek te brengen en zijn mooniug te vragen over Helvoet'a toekomst. Even buiten de vestingwerken, die het stadje als met een gordel omsluiten, ligt de vriendelijke wening van den heer De Geus. Wij vonden hem direct bereid onze vragen te beantwoorden. Erg optimistisch was de burgemeester niet. En dat kan ook niet anders. Helvoet is ten dood» gedoemd, tenzij Er is een tijd geweest, eni daarvoor be hoeven we niet zoo ver in de historie terug te gaan, dat Helvoet een stadje was van 6000 inwoner», tien jaar geleden telde het er nog 3000 en nu is het inwonertal reeds geslonken tot 2000 zielen en als het zwaard van Damocles hangt de dreiging boven dit eertijds nijvere stadje, de opheffing en sluiting .van de marinewerf. >yDe dreiging", zeggen we, maar wellicht is juist deze sluiting een uitkomst voor Hellevoetsluis, omdat er dan gelegenheid is voor particulier Initiatief en wanneer het eigenbelang een rol gaat speten, dan is het zeer goed mogelijk, dat deze werf, die zeer gunstig gelegen is, weer tot bloei zal komen. Maar dan moet het rijk zich als eigenaar van Hellevoetsluis terugtrek ken, opdat de mogelijkheid van ont plooiing van een normaal economisch leven geschapen worde. De ligging van het stadje is gunstig. Ér is een vruchtbare en welvarende streek rondom. Het heelt een goede communi catie met de eilanden en tramverbinding met Rotterdam, ligt aan een zeearm, die volgen® deskundigen nog altijd te verkie zen is boven deni kunstmatigen zeeweg naar Dordrecht, aan breed vaarwater. Al tegaar dus Omstandigheden die een weder opbloei mogelijk maken. Nu is het er een doode boel. Tal van huizen staan leeg, niet gesloten luiken. Jongelui trekken weg en van een bevol kingsaanwas door geboorte is dus ook geen sprake. Voor een burgemeester met nog eenig initiatief en met idealen ls het allesbehalve aangenaam aan het hoofd van 't stadje te staan. Den gewonen ontwikke lingsgang van iedere gemeente toch mist Hellevoetsluis. Tal van malen kunnen geen besluiten genomen worden, die zeer noo<b zakelijk waren. En dat zijn allemaal din gen, die een deprimeereniden invloed uit oefenen op de bestuurders van deze ge meente. En nu zijn er de D. C. M. Hetterschü, Dinsdag op de ver schillende schepen zijn ondergebracht. Niet voor afloop van de manoeuvres, die waarschijnlijk tot Zaterdag zullen duren, zal in de per» verslag worden gedaan. Al leen dagelijksche officieel© communiqué'» over het verloop van den strijd zullen wor den gepubliceerd. Hieronder laten we data het eerste ccnzmanlqué dat een overzicht geeft van wat er bju eigenlijk plaats heeft, volgen. De weersgesteldheid, ook al is deze verbeterd, is ditmaal de manoeuvres, welke de Koninklijke Marine in de zee gaten van Oosterschelde en in de om geving houdt, niet gunstig gezind. Dit maakt het bevaren van do nauwe vaar waters tusschen de vele banken zeer moeilijk, tengevolge van de hooge grond- zeeën. Een eventueels poging van de roode strijdmachten, om de zeegaten met grooto schepen binnen te dringen, wordt hier door zeer bemoeilijkt. Hedenmiddag om 12 uur hadden de sehepen hunne vastgestelde posten inge nomen, behalve Hr. Ms. „Nautilus", 2" en Z 7", welke tengevolge van het droevig ongeval van gisteren bij IJmuiden, eenige vertraging ondervinden. In den loop van den middag kreeg de blauwe partij van haar kustwachtposten bericht, .dat de vijandelijke partij troepen had geland op de Zuidenlandsche Dijk bij Oude Tonge, onder bescherming van kanonneerbooten. Roode watervliegtuigen maakten ver kenningsvluchten boven het door Blauw bezette gebied, bij welke gelegenheid een van deze groepen vliegtuigen door blauwe jaohtvliegtuigen werd verrast. Verliezen werden evenwel niet aangebracht. De blauwe mijnenleggers, welke de mobilisatieversperringen hadden gelegd, vulden te Hellevoetsluis hun voorraad weer aan. Later op den middag rapporteerden de blauwe kustwaehtposten nog dat een vijandelijke torpedoboot in het Slijkgat werd gezien, die aldaar op ondiep water was ten anker gegaan, en dat roode kanonneerbooten waren veiKend in de Hellegaten en het Volkenrak. De roode parlij tracht blijkbaar het eiland Goeree en Overflakkee in banden te krijgen, welke poging veel kans op slagen heeft tengevolge van de zwakke bezetting door Blauw. De blauwe troepen trekken langzaam terug op Stellendam. Laat in den achtermiddag werd een roode transportvloot gemeld in het Brouwershavensche Gat, koersend om de Oost. DE RIJKSMIDDELEN. Het eindcijfer van den middelenstaat ad f 87.980.859 is wel geschikt om de sombere klanken, welke Minister De Geer in de millioenennota doet hooren nog even wat kracht bij te zetten, aldus het »Hdbl.«. Gaf de vorige maand een lagere opbrengst van f 1.7 millioen te zien tegenover Juli 1929, de maand Aug. heeft het nadeelig verschil tegenover Aug. 1929 op ca. f 2.6 millioen gebracht, dat is een grooter nadeelig verschil dan eenige maandopbrengst in dit jaar tegen over het vorige nog heeft getoond. Het zijn vooral de opbrengsten van enkele middelen, welke belangrijk lager zijn dan het vorige jaar en hierbij treft allereerst de lage opbrengst van de Divi dend- en Tantièmebelasting, nl. 2.4 mil lioen. Een buitengewoon lage opbrengst geven voorts de Zegelrechten te zien, n.1. f 1.067.992, dat is ongeveer de helft van de opbrengst in Augustus 1929. Zelfs in de «risisjarea 1920—22 heeft deze belas ting niet een zoo lage maandopbrengst te zien gegeven. Ook de Registratlereehten gaven een veel lagere opbrengst, n.1. f 1,6 millloea tegen ruim f 2.1 millioen in Augustus 1929. Ook dit is een laagte-record. Ook de opbrengst der Invoerrechten is wederom belangrijk achteruit gegaan, wat niet te verwonderen is, gezien de vrij regelmatige daling van de waarde van den invoer. Van de aeeijnsen brachten die van Ge slacht en Gedistilleerd minder op. Het bedrag van den Gteslaehtaccijns f 884,801 ls het laagste maandcijfer van dit jaar. De invoer van versoh buitenlandsch rund- vleesoh zal hier de oorzaak der daling zijn. Ook de Grondbelasting bracht belang rijk minder op dan in Augustus 1929, n.1. f 1.2 millioen tegen f 1.4 millioen. De Personeele belasting is het eenige middel, dat een hoogere opbrengst van eenige beteekenis aan kan wijzen, n.1. f 4.8 millioen tegenover ruim f4.4 millioen in van brood onder de navolgende voor waarden: a. de hoeveelheid aardappelmeel, bil de bereiding te gebruiken, mag niet grooter zijn dan 1/10 gedeelte van het te gebrul- ^22 m66l* b. het brood, waarin aardappelzetmeel is verwerkt, moet worden aangeduid^ met den naam „brood met aardappelmeel"; c. deze aanduiding moet op onschadelij ke en deugdelijke wijze in ieder zoodanig brood zijn aangebracht met behulp van een ouwel, met een doorsnede van ten minste 40 millimeter, waarop de aandui ding is vermeld met Latijnsche hoofd drukletters van ten minste drie milli meters hoogte en met een lijndikte van ten minste 1 millimeter; d. overigens zijn op dit brood alle bepa lingen van het Broodbesluit van 1926 van toepassing. „Het Handelsblad" schrijft naar aan leiding hiervan: Dit ls een crisismaatregel, welke ten doel heeft de landbouw, speciaal de aard appelverbouwers, te helpeni aan een rui mer afzetgebied voor aardappelen. Zijin wij' wel ingelicht, dan ls dit K. B. een eerste stap. Het Broodbesluit ver bood tot nu toe aardappelmeel in brood te verwerken- Dat verbod ls thans opge heven. Het moet in de bedoeling liggen eer lang, als crisismaatregel, te komen tot een verplichting voor de bakkerij een zeker quantum aardappelmeel in brood te ver werken. Inderdaad is het zeer waarschijnlijk, dat met de opheffing van het verbod, de land bouw niet zal worden geholpen, want naar wij uit die kringen vernemen ge voelt de meelindustrie er al heel weinig voor vrijwillig aardappelmeel in brood- meel te verwerken, omdat er immers over vloed van tarwe is en de tarweprijzen zeer laag zijn. De meelindustrie is er ontstemd over, dat zü in den maatregel niet is gekend, evenmin als trouwens in de plannen om te geraken tot een maalgebod voor ln- landsche tarwe. De Nederlandsohe In dustrie, zoo hoorden wij verder, koopt wel degelijk inlandsche tarwe als de qualiteit goed ls. Maar dit jaar is de qualiteit niet schitterend. Augustus 1929. Uit de kringen der bakkerij vernamen De opbrengst der Rljkslnkomstenbelaa- dat men er daar niet aan denkt aard- ting kon zloh goed op het peil van het vorige jaar handhaven, wat in de gegeven omstandigheden bevredigend genoemd mag worden, Van de accijnzen toont de Bieraccijns een geringe toeneming. Die op suiker daarentegen bracht ruim 6 ton meer op dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Dit stemt temeer gunstig daar de vorige maand ook reeds een belangrijk accres tegenover Juli 1929 te zien gaf. Dit verschijnsel is alieen t9 verklaren dbor een toenemend gebruik van suiker ten gevolge van de lage sui kerprijzen, welke het gebruik stimuleeren. De Tabaksaccijns toont met ruim 24 millioen een kleine vermeerdering. Wij zijn van dit middel de laatste twee jaren steeds fraaiere opbrengsten gewend. Van de overige middelen valt niet veel. op te merken. De Successierechten, die de vorige maand met 2.9 millioen heel ongunstig afsteken, tegen de weliswaar buitengewoon gunstige maand Juli 1929, toen de opbrengst f 4.2 millioen bedroeg, hebben thans niet meer opgebracht dan het vorige jaar. Vermelden wij tenslotte nog even de opbrengst der Loodsgelden, die wel ca. f 8000 lager is dan het vorige jaar, maar toch tegenover de ongunstigste maand appelmeel in brood te verwerken, als het niet wordt verplicht. Het brood zal niet goedkooper worden, daar aardappelmeel op het oogenblik zeker niet goedkooper is dan zuiver tarwemeel, en de qualiteit zal achteruitgaan. Een verplichting zouden de bakkers zeer ongaarne zien. ZIJ zouden er slechts ontevreden klanten door krijgen. Ais men, zoo redeneert men in de krin gen der meelfabrieken en der bakkerij, de aardappelverbouwers wil helpen, laat men dan propaganda maken voor grooter aardappelverbruik, maar niet een maat regel nemen, die niet in het belang is van de broodverbruikers. Uit dit alles blijkt nog weer eens hoe moeilijk het is, speciaal bij crisismaat regelen, het alle partijen naar den zin te maken. DE RENTEVERGOEDING DER RIJKSPOSTSPAARBANK. Een pleidooi tot verhooging van de rente. Het ls niet de eerste keer, dat er een Coiffeur de Dames. Ondulation Indófrisable Ondulation Marool Stakman Boaaeatraat 69. Telafoon 614 Lattst da advertentie op pag. 4 le bl. staatsfondsen rond 6 millioen bedraagt, dubbel en dwars ingehaald. Het lijdt geen twijfel, zegt de heer d. Q. dan verder o. a., dat een verhooging der rente het sparen bevorderen zal. Men heeft tegengeworpen, dat zulk een verhooging een verplaatsing van spaargelden naar de Bank zal teweeg brengen. Dit is wel waar schijnlijk, maar zal binnen redelijke gren zen blijven, omdat de part. instellingen eenlgermate zullen moeten volgen met ver hooging. Dit heeft weer het voordeel, dat de aanmoediging tot sparen door rentever- hooging op een ruimer veld zal werken. Tenslotte maakt de schr. nog enkele op. merkingen over het nut van sparen kapitaalvorming ter bestrijding Van werkloosheid, van woeker en van het koo- pen op afbetaling. Aan die toelichting is ontleend: De belde torpedojager» 1927 Bancfceat en van Nes zullen begin 1981 gereed zijn om van den bouwmeester te worden over. genomen. Gelden worden aangevraagd ter voort zetting van den bouw der onderzeobooten 0 12, O 16 en K XIV en K XVIH, zoo. mede voor den bouw van den kruiser en het flottieljevaartuig, voor welke bedde schepen eerste Kprmflnen zijn aan ge, vraagd bij de »uppl. begrootte g 1930. De onderzeebooten O 12, O 18 en O 14 zullen vermoedelijk in 1981 worden opgeleverd. In de suppletoire defensiebegrooting 1980 deelde de (minister zijn voornemen mede om op de begrooting voor 1931 gelden aan te vragen voor een eersten termijn voor een flotitieljeleider, bestemd ter ver vanging van het pantserschip „Hertog Hendrik". De minister meent te kunnen volstaan met een kleiner typo schip, dat aan de tegenwoordige eischen van be wapening en snelheid voldoet. De bewa pening zal bestaan uit 8 kanonnen van 12 C.M., paargewijze opgesteld met dub- belaffuit, de maximum snelheid zal 34 mijl bedragen, terwijl de vitale deelen van het schip door een Licht pantser zul len worden beschermd. De kosten worden geraamd op 7.5 millioen. Als eerste ter mijn wordt 60,000 aangevraagd. De totale kosten voor nieuwen aanbouw voor 1931 bedragen 10,408,000, waarvan ten laste der Rijksbegrooting blijft 1 6,504,000. Ten einde te kunnen voorzien ln het gebrek aan voor den dienst in West- Indië geschikte vaartuigen, is een post van 60,000 opgebracht voor vergoeding van het gebruik van den opiumjager Arend, welke daartoe tijdelijk door de Indische regeering in huur Is afgestaan. Een bedrag ineens is uitgetrokken voor den bouw van eenige zeevllegtulgen, be stemd voor instructie van zeevliegers hier te lande. 'Het ligt In het voornemen twee tor- Juli (opbrengstf S83.000 tegenover 1476.000 in verband met het herfstseizoen. lrHrw™>r> nm rl« (nlpo-o-Ara van het riiksinsti.- 10 aoen onutrgaan. EEN GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Uit naam officieren. van koopvaardfl- Marlne-mianoenvreSL die bij de oudere bewoners weer iets terug zullen roeoen van die verloren glorie, toen de vloten het Goereesohe gat uitvoeren, üe Prinsen in het nog bestaande Prin- senhuis logeerden, toen in dat huis De Ruyter zijn int,reik nam, toen de haven nog wemelde van zeevolk, toen de zeevaart van Rotterdam door het Voornsche kanaal moest en toen. nèg later, Hellevoetsluis bet. belangrijkste marlnesteunpunt vormde. Twintig journalisten zijn naar Helled voetsluis gekomen om straks in de pers bun indrukken over de manoeuvres weer te geven. Door vice-admiraal Quant, den commandant der Marine, die met zijn staf van officieren tijdelijk te Hellevoetsluis zetelt, is Maandagavond een inleidingover de manoeuvres gehouden, terwijl de jour nalisten, dank zij de zorg van den adjudant ERNSTIG VLIEGONGELUK. Twee dooden, onder wie Spitsbergen vlieger Nilsson. de In de vlleghaven van Stockholm heeft een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een machine stortte omlaag, waarbij1 de beide inzittenden zeer ernstig, werden ge wond. Op weg naar het ziekenhuis zijn zij aan de bekomen verwondingen overleden. De bestuurder van het toestel, een sport- vliegtuig, was de bekende Spitsbergen- vlieger Nilsson, die zich bij de Nobdle- expediitie beeft onderscheiden. LUCHTVAART-MONOPOLIE IN PORTUGAL. De minister-president van Portugal en vertegenwoordigers van de Portugeesche luchtvaartmaatschappij hebben een ver drag onderteekend, waarin aan deze maatschappij het monopolie voor de Por tugeesche luchtlijnen wordt verleend. Op de Azoren en de Kaap Verdische eilan den zullen landingsterreinen worden aan gelegd. De maatschappij is voornemens via de Azoren een verbinding met Noord- Amerikra tot stand te brengen. De maat- Uit naam van gezagvoerders, oud-ge zagvoerders en stuurlieden van de koop vaardij in Nederlandsch-lndië heeft gis termiddag in het paleis Huis ten Bosch te 's Gravenhage een deputatie, bestaande uit de heeren H. C. Ykema, vertegen woordiger van de vereeniging van ge zagvoerders en stuurlieden in Ned. Indië, mr. Maclaine Pont, eerelid dier vereeni ging en F. van Veen, oud-gezagvoerder der K.P.M., aan de Koningin een schil derij aangeboden, als een bewijs van eer bied en trouw, ter gelegenheid van haar 50sten verjaardag. De heer Ykema gaf bij de aanbieding een korte toelichting en deelde aan de Koningin mee, dat het initiatief werd genomen door emige leden der vereeni ging van gezagvoerders en stuurlieden in Nederl.-Indië, welke vereeniging gaarne haar steun hieraan verleende. Het schilderij brengt de reede van Soerabaia, lndië's grootste handelsstad, in beeld. Het heer Willem van der Does, zelf oud- scheepsofficier. De heer Ykema uitte namens de schen kers den wensch, dat het de Koningin gegeven moge zijn nog lange jaren de regeering oger Nederland en de deelen van het rijk buiten Europa te voeren, tot heil van het vaderland. lot, wrwyi, naai iww wee ue per90nee] ult te br6i<ien kort crediet al maanden langvan KmeenIng, ,w ilngen om de inlegger» van het rijksinsti tuut wat meer voor bun spaargelden te vergoeden. Ook nu is de rentestand jaren achtereen veel hooger dan de 2.64 pek, die ide Rijkspostspaarbank toekent. Niettemin is er, wat de beleggingen op langen ter- mijn betreft, al enkele jaren een onmis kenbare neiging tot dalen van de rente waar te nemen, terwijl, naar leder weet, de rente voor abnormaal laag is. Dit is dan ook de reden, i dat de memorie van toelichting op het jongste ontwerp tot wijziging van de wet 'óp die Rijkspostspaarbank een rentever- hooging voor de spaarbamkgelden als on- gewenscht kwalificeert. Tot degenen, die de huidige rentever goeding der Rijkspostspaarbank te laag achten, behoort ook de heer M. C. M. de Groot te 's-Gravenhlage, die in een brief van 10 dezer aan de Stateni-Generaal een pleidooi tot verhooging houdt. Ten aanzien PersoneeL Zoowel door de gebeurtenissen in West-Indië als met het oog op de be- Europeesch beroepspersonen der zeemacht op de vloot in Ned. IndiS is het noodig geworden de sterkte van De G.G. is dat de sterkte van Mj Europeesch beroepspersoneel op 2447 man behoort te worden gebracht. Een en ander brengt mede, dat 600 man mee® noodig ls. Loodswezen. Een bedrag van 750.000 ls uitgetrok ken ten einde een aanvang te kunnen cmaken met den bouw van een nieuw lichtschip, waaraan zeer ernstige be hoefte ls. De totale kosten worden ge raamd op 460,000; 5000 is noodig voor verbouwing van bet Proefstation der van den rentestand (rendement van eerste klas^bUgatië^ v^gei^ de opgaven van Kurtveriiohting te SchOTenïngen. het Bureau vooi dte S atustiek) wijst hij er jje+ eindcijfer van den bewonen dienst op, dat na 1926 (4.65 pet.) de daling van weinig beteekenis is (Juli 1930 4.66 pet.; 1929 echter 4.76). Bij de groote behoefte aan kapitaal alom op de wereld acht 'hij een aanzienlijke en blijvende daling weinig aannemelijk. is geschilderd door den Mocht de daling van 1926 op Juli 1930, nam. 0.09 pet. in dezelfde mate doorgaan, dlan neg zou het door hem bij een rente vergoeding van 4 pek, naar de cijfers van 1929 berekende overschot van 1.3 millioen pas na 4 maal dit tijdsverloop, dus na 16 jaar, ingeteerd zijn. Maar, zegt hij, men stelt een rente, zeg van 4 pet., toch niet voor alle eeuwen vast Blijkt ze te hoog, ïw wutci Ir,»xt nu» M.n.Tnr dan moeten de inleggers zich even goed l)tj GEKSTE REIS VAN DE MARNIX een vanteBiirw «iu JL»,* van den admiraal, luitenant ter zoe le kLschappij werkt met Fransch kapitaal. VAN ST. ALDEGONDE. Hiet nieuwe motormailschip van Stoomvaart Maatschappij. Nederland Mmnix van St. AMegonde zal zijn eerste reis naar Ned.-Indië op 7 October aan vangen- BROOD MET AARDAPPELMEEL. De „Stcrt." bevatte deze week een koninklijk besluit, waarbij is bepaald, dat tot wederopzeggens toestemming wordt verleend voor het gebruik van aardappel zetmeel |te grondstof voor de bereiding een verlaging getroosten als ze nu recht hebben op een verbooging. Thans mag men z. i., niu er een reserve van 46 millioen de j is, die als men heden balans maakte, zeker de10 millioen grooter zou blijken, gerust een kloeken sprong doen. Het koersverlies in 1929 van 3.3 millioen zou ook niet van reniteverhooging behoe ven terug te houden. Wie de groote schommelingen in de 49 jaar van haar be staan nagaat, zal aan deze geen groote waarde toekennen. Per saldo bedraagt in die 49 jaar het koersverlies 23 millioen of nog geen half millioen per jaar. Het koers verlies in 1929 is door de stijging in don loop van 1980 die alleen op de 156 mülioen Het eindcijfer van den gewonen bedraagt 101,731,907. Voor 1930 is toe gestaan 99,978,503, zoodat imeer wordt aangevraagd 1,753,404. Op art. 143 rtto twee nieuwe posten gebracht van 250.000 en 100,000, resp. bestemd ter nadere ondersteuning van nietepensioen gerech tigde weduwen en weezen van militairen en gewezen militairen en ter ondersteu ning van ontslagen militairen in bijzon dere omstandigheden. N Aan den toelichtenden staat ls nog ontleend: Met de Indische regeering wordt over leg gepleegd om ook voor een deel va 1931 gebruik te maken van den "P'lH jager Arend voor den dienst in do we Indische wateren. ,.n£? Met medewerking van de legerleia worden jaarlijks legersporiwedstri] gehouden. In verband met het nut v^+ deze veelzijdige wedstrijden voor het leger en gelet op bet algemeen e dat ziji hebben door die deelneming hoofdzaak van. dienstplichtigen, J- aanleiding om het comité, dat ztoh, de leiding van deze wedstrijden r>e_ tegemoet te komen ln de daaraan bonden kosten. Hiervoor te f 500 trokken.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2