TEXELAARS HELDERSCHE COURANT, Fa. W. Rei] - UIT DE WIJDE WERELD ZUIDERZEEWERKEN. Excursie. Schagen, Wilt U driemaal per week, behalve het Texelsche Nieuws, op de hoogte blijven met al 't wereldgebeuren Abonneert U dan voor slechts f 1.65 per kwartaal op de die U dit alles verschaft Abonnementen worden aan genomen in den boekhandel en bij de agenten, terwijl men zich ook bij de bezorgers als abonné kah opgeven herfstGrommeling. Burgerlijke Stand van Den Helder Marktberichten. Stoomvaartberichten. DE NIEUWE vuurtoren. Het tlzeren. geraamte van den nieuwen vuurtoren is veinrezen op den dijk nabij die schutsluis te Den Oever. Het wadhten Is thans alleen nog op het aanbrengen dei verlichting. Dinsdag jJ. maakte het administratief personeel dei Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken per stoomboot „Prins Hendrik" een tocht langs de door deze Maatschappijl uitgevoerde en de bij haar in uitvoering zijnde werken. Een aantal lieden van de Heldereche mmdekvereeniging „Winnuibst" maakte de reis mede en zorgde voor de noodige af wisseling op die gedeelten van den tocht waarop van de werken niets te zien was. VAN POLDERJONGEN TOT GROOT-INDUSTRIEEL. Op 15 September Is het 25-jarig jubi leum van de Amsterdamsche Ballast-Maat- echappij zonder feestelijkheden voorbijge gaan in verhand met de ziekte van den heer De Vilder. Niettemin is het feit van het jubileum zelf niet geheel en al onopgemerkt voor bijgegaan. Het is interessant voor onze lezers, die de werkzaamheden van de jubi- leerende Maatschappijl meer van nabij kennen door den sluizenbouw aan Den Oever, te vernemen; dat de bekende „Hoef- ijzar"-redaoteur van het „Handelsblad", de heer C. K. Elout, een gedenkboek het licht deed zien waarin op voortreffelijke wijze het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf wordt beschreven. Hoezeer het bedrijf sedert de „geboorte" gegroeid is spreekt wei zeer duidelijk uit de volgende cijfers: in 1905 in 1930 Zand verwerkt: 115.455 M'. 2.500.000 M8. Aantal arbeiders: 130 man 1522 man Betaalde loonen: 80.000 2.500.000 In een afzonderlijk hoofdstuk behandelt de auteur het leven van den heer Charles de Vilder, aan wiens werkkracht en door zettingsvermogen voor een groot deel de bloei van de Amsterdamsche Ballast-Maat- sohappij te danken is. Als polderjongen begonnen heeft hij zich in den loop der tijden opgewerkt tot groot-industrieel, directeur eener groote maatschappij. Om een zoodanige sport op den maatschappelijken ladder te bereiken waren drie factoren van grooten invloed, n.1. een helder inzicht, groote werklust en een eenvoudig leven. DEMONSTRATIEVE VERGADERING VAN ZUIDERZEEVISSCHERS. In verband met de herziening van de Zuiderzeesteimwet in de Tweede Kamer zal door de vereenigingen van Zuiderzee- visschers en nevenbedrijven op Woens dag 15 October te 's-Gravenhage een groote demonstratieve vergadering wor den gehouden. NIEUWE WINKEL. Woensdagnamiddag had de opening plaats van die nieuwe zaak van de N.V. Albert Hein, die, zooals wij in een onzer vorige nummers vermeldden, een sieraad is voor Hippolytushoef. De zaak is gebouwd vólgens de ontwer pen van den heer Dekker, architect te Schagen door den aannemer, den heer Tuin van 't Zand. Het schilderwerk is van den heer Zomerdijk en de electrische in stallatie van den heer Zwart, beiden te 't Zand. Het gebouw ziet er allerkeurigst uit, zoowel architect als aannemer en uit voerders hebben alle eer van hun werk. Flinke koelkelder, magazijn, winkel met hoekétalages en stofvrije kasten, ruime benedenwoning, enz., enz. Het geheel ruim voorzien van dieverse artikelèn, leverde bij de opening dan ook een imposant ge zicht* op. Vele bloemstukken waren geko men. Bij de opening was zeer veel publiek aanwezig. Vanaf deze plaats feliciteeren wij de firma dan ook met deze schitterende zaak en wenschen haar verder veel succes. TENTOONSTELLINGEN VAN VET VEE. Door de Vereen, tot het houden van Jaarlij-ksche Paaachtentoonstellingeni van Vee te Schagen werd op Woensdag 17 Sept. jJ. ©ene tentoonstelling gehouden van vet weidevee, vette varkens, vette aohapcn en lammeren. Bekroningen. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste koe, afgewisseld. Ie prijs 20 Joh. do Veer, Schagen. 3e prijs 5 dezelfde. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste koe, met 6 breede tanden. Ie prijs 20 A. Stins, Barstegerhorn. 8e prijs Jb. de Veer, Schagen. Bestuurs- prija: Gebr. Kweidam en Joh. de Veer, Behagen. Voor idem, met 4 breede tanden. Ie prijs 20 R. Sohermerhorn, Scher mer. 2e prijs 10 K. Boekei, Winkel. 3e prijs 5 W. Kooijman, Haringhuizen. Bestuursprijs D. Timmerman, Schagen. Voor idem, met 2 breede tanden. Ie prijs 20 R. Schermerhorn, Scher mer. 2e prijs ƒ10 K. Boekei, Winkel. 3e prijs b P. Stammes Jbz., Schagen. Voor de beste vette schapen (6 stuks). Ie prijs 10 O. v. d. Oord, Schagen. 2e pms i 5 P. Stammes Jbz., Schagen. v oor de 'beste vette lammeren (0 stuks). Ie prjjs lo H. O. Kooü, Harenkarspel. 2e prijs 6 j. k. Boontjes, Schagen. myi de beste vette varkens. Ie prijs 10 J. de Veer, Winkel. De herfst van den tijd stuwt zijp grim mige schaidiuw vooruit en die afgerukte bladeren, eens zoo vol levenssap, kringe len rond en dansen een luguberen dans. Wij' wachten geduldig op dén nieuwen dag, die de wolken zal wegvagen en een frlsgchen lichten gloed zal weven over dat pietepeuterige plekje in' het groote Heelal, waar de bewoners zooveel klod ders op werpen en waar het toch', imet wat goeden wil, zoo opgeruimd en netjes zou kunnen uitzien. Roblnscm. HANDICAP-DRAVERIJ TE SCHAGERBRUG. Op de handicap-draverij te Schagerbrug waren 14 paarden aanwezig. Baanlengte 300 M. Ie prijs 300 „Jannet Harvester", 320 M„ eig. J. Vergay, Purmerend'; 2e prijs 150 „Frettcheiï", 310 m., eig. D. Beets, Beemster; 3e prijs 50 „Meteor", 310 M., eig. K. Hart, Medemblik; 4e prijs 25 „Pieternel", 810 M., eig. w. Vessies, Be verwijk. Nos. 1 en 2 bereden door de eigenaars, no. 3 door g. Hart en no. 4 door J. van Leeuwen Jr. Het loeit dn den schoorsteen, terwijl ik dit schrijf. De stormbal hangt uit en de ruigewolkenflarden zwieren door de lucht, terwijl nu en dan knetterende regenbuien daaruit neerslaan. De gele, zwart-omrande boombladeren liggen klefferig op straat, in de goten en dar telen op de hoeken van straten en steeg jes een doodendans. Het herfstbeeld waart rond en werpt zijn spookachtige schaduw tuisschen de felle fzonnestraalbundels, die nu en dan pogen door hun verschijnen ons te siig- gereeren, dat het met den zomer nog lang niet is gedaan. Maar de h erfsttsmperatuur begint door te dringen en perst zich door deuren en ramen en begint zich al zoo dwingend te laten gelden, dat er gesproken wordt over kachela Als er belangstelling komt voor die onmisbare winter-attributen, dan begin je al hij voorbaat kippevel te krijgen en je huivert bij' de gedacht, dat we al zoo dicht bij de winterpoort staan, terwijl we had den gehoopt, dat we in de September maand ons nog eens fijn zouden hebben kunnen koesteren op het zomerpleintje, dat wel wat achteraf stond; anaar dat, in bepaalde omstandigheden, zoo prettig kan aandoen. Straks slaat het poortje toe en houdt ons in wintersche voorhof gevangen. Lang nog niet hebben we ons daarop ingesteld en het is of we met alle macht ons willen vastklampen aan de laatste zomerscheuten. Dat valt niet te verwonderen; want de zomer kan ons in zoo'n zachte deining voortwiegen, dat het is alsof het leven een bedwelmende voortschommeling is, ver van alle realiteit Je kunt je dan haast niet indenken, dat de menachen iets anders verlagnen dan imiaar zachtkens te worden voortgewiegd- De werkelijlkheid zegt je wel andiers en zooals er een strijd is tusschen het ioo- pende jaargetijde en het komende seizoen, zoo is er een voortdurende strijd tusschen het bestaande en hetgeen staat te worden. En soms vloeit uit het een het ander voort), zonder dat er felle worsteling plaats heeft, zooals soms ook zoo gemak kelijk de verdwijnende zomer kan over- gaan in een teere herfst. Maar meestal wordt de slag van de botsing gehoord, terwijl eerst, bliksem snel, het licht van den nieuwen komen den tijd is gezien. Even scheen hel het schitterend licht, doch daarna alles weer in duisternis ge huld en alles zag er weer even grauw en somber uit Maar de rommeling hieldi aan en eers als de wolkgevaarten door straffen bries waren weggevaagd, brak de klare lucht met de sterreschittering, door. Zoo is ook deze eigenaardige, crisis- zwangere tijd. Soms is het alsof bet licht zal doorbreken, maar dan komt de on weerstaanbare iStuwing der grauwe wol ken weer eni alles versombert Het knerpt en kraakt en gromt aan allé kanten. Het is of die demon met vaste band den scepter zwaait Waar je ook kijkt en waar je ook luis tert, overal zie en hoor je de woeling. Soms beni je geneigd om, net als de struisvogel, den kop in bet zand te ste ken om te trachten daardoor m.ti de drei ging te ontkomen. Zooeven b.v. lees ik: „van den uitslag van deze verkiezingen <in Duitschland n.1.) is uiteraard het opvallendst dat ri over de gebeele linie een overwinning van de demagogie beteekent." De psyche der menigte is moeilijk te begrijpen. Men zegt, dat de geschiedenis vaak een les en een richtsnoer voor het daarna levend geslacht kan zijn. Maar hoevelen zijn er, die nuchter, ont daan van alle franje, kunnen oordeelen? De Hitler-partij van 12 op 107 zetels! Even wrijf je je oogen uit n JDSOHRDRTEN. WEEKBLADEN enz, Revue der Sporten, 15 Sepit. In de rubriek interviews wordt behandeld mr. F. A. Ko- kosky, door M. J. Adriani Engels. Mevrouw Verwaal is aan het woord' over de ontvangst te Praag van de -dames-athleten. J. Haitsma vertelt van den A.V.A.C.-wedstrijd. Als de ster van het sportveld' wordt deze week be sproken mej. Schuurman. Komt er frisch -bloed in het K.N.V.B.-bestuur? is de vraag, die de redactie zich stelt naar aanleiding van de candidatuur Karei Lotsy. Over den wedstrijd BelgiëNederland 41 is er een rcdactio- neele bschouwinis van Adriani Engels; en Groothoff bespiegelt wat hij zou doen als hij Miussolini ware. Sport in Beeld, 16 Sept. opent met een plaatje van den wedstrijd A.V.A.C., die Zon dag werd gehouden. Behalve de gewone ru brieken Commentaren- enz. is er tekst van J. Hi vaen Dijk over goLfspel, (met tal van illu stratics), een beschouwing over het einde van het roei-seizoew door J. H., over de nederlaag in den- wedstrijd BelgiëNederland, een lilli- putiverhaal van Leo Lauer, tal van kleine blad vullingen, gemengd sportnieuwsi, alsmede het feuilleton. Behalve de reeds genoemde illu straties zijn er in dit nummer nog reproduc ties van schilderij eni, die de spört tot onder werp hebben, mooie illustraties- van de laat ste roeiwedstrijden, van den voetbalwedstrijd. Het portret van dë week is vani Berger. Er zijn natuurlijk ook weer tal van filmsterren gekiekt. Actueel Wereldnieuws, Indië, 9 Augustus, Aardig is de voorplaat met visschende inlan ders. Willem van der Does vertelt van zijn ervaringen in het Zuidpool-gefcied. Hij heeft er zelf de illustraties bij gemaakt. Het is er zoo koud, zegt hij, dat de zeelui, die natuurlijk alleen hun keesje achter de kiezen hadden, zich amuseerden met kringetjes spuwen waarbij -dan telkens het bruine sap bevroor en met een knal uiteenspatte. Obsenver („op merker") verhaalt van branden bij olieborin gen. Dezer dagen vermeldde „Het Volk" in zijn bijvoegsel van den1 petroleumbrand in Roemenië, die nu reeds eeni jaar duurt en met 0.en middelen kan worden gebluscht. Men kent zulke branden' ook in ons Indië, er is een afbeelding van een petroleumbrand bij Tara kan op Borneo. Van den overigen inhoud' ver melden' wij nog een mooie pTioto van twee Larensche vrouwen in de daar gehouden St. Jans processie, een artikeltje over Japan, ter wijl J. C. Sohröder over Nap de la Mar en diens groote verdiensten als tooneelspeler schrijft: Het eindigt aldus: Drie weken voor zijn -dood was hij nog te Parijs... om stuk ken te zien.en al kocht hij niet, zooals jaren geleden-, bij zijn aankomst aan het „Gare du Nord" een rijtuig met paard en. koet sier, in welk vehikel hij acht dagen- lang huisde als in een privé-hotel, de blommetjes gingen ge ducht naar buiten en volgens hen die het weten kunnen, was deze uitgang de genadeslag voor zijn, toch reeds verzwakte, geestvermogens zoodat hij enkele dagen na zijn terugkomst uit Parijs, vervoerd moest worden naar het krank zinnigengesticht den Dolder waar hij onderge bracht werd in de afdeeling voor ongenees- lijken. De dood maakte gelukkig spoedig een einde aan zijn -lijden. INKOMSTENBELASTING. Jaarlijks riep ik in dien tijd een goede honderd menschen op om hun aangifte inkomstenbelasting toe te lichten. Som mige gevallen blijven je bij. Bijvoorbeeld dit: De Haze, een gepensionneerd ingenieur, had het vorige jaar minder vermogen op gegeven dan het gewone bedrag, en het jaar er op weer veel meer. Ik vroeg hem, dat toe te lichten. Hij schreef dat hij niet meer uitging, maar of ik even bij hem wilde komen. Wel toen ik er was, duwde een vrouw van een jaar of zestig, nog flink en weerig, op een rolstoel een oud heertje naar me toe. Zoo klein en mager als ik er nog nooit een gezien heb. Met de kleur van een witte waskaars, en haast door schijnend. Hij legde me het geval heel correct uit had zijn Russen, (het was in de oorlogs jaren) met verlies, maar nog niet te laat, verkocht. Dat was de vermindering. Had de opbrengst belegd en onverwacht ge lukkig: dat was het volgend jaar de ver meerdering. Toen hij met zachte stem, een beetje hijgend, dat verteld had, vroeg ik nieuws gierig: „Hoe oud is u wel meneer?" „Vijf en negentig", zei hij met eenigen trots. „Wel verbazend: Dan bent u nog goed bij". „Ja.... de geest gaat nog, ik lees veel. Maar ik ben in geen twintig jaar de deur uit geweest «Gaat dat niet meer?*' „Al tien jaar lang zit ik den heel en dag in dezen stoel. Geen alcohol, geen tabak, geen koffie en thee, vroeg naar bed, niet te laat op''. Ik stond nog zoo'n beetje paf. „Ja, ziet u, ik ben eigenlijk een effect". „Voor mijn vrouw. Die is dertig jaar jonger. Zoo lang ik leef, hebben we pen sioen. Daarna.... u weet, hoe laag de weduwenpensioenen zijn. Dus houd ik mij in leven, ziet u?" Handelsblad. GARIBALDI ALS DIERENVRIEND. Wie zoekt, zal vinden. Malwida van Meysenbug vertelt in haar „Lelbensabend etnier Idlealisfcin" de vólgende episode uiifc helt leven van den Italaansohen vofLkshlelki: Op zekeren dia® miste men een jong lanunletje. Het voortdurend blaiten van de imioieder hlaid er d.f aandacht op 'gevestigd. Garibaldi en t. ,.5! vriend, die ziicih hij heim bevond, gingen er op uit omi te trachten, het diertje tluslsiclien die klippen en ratsen van het'eiland Oaprea op te rjeddeni Ondanikig hun jjivórig zoeken, intochten zjj er ni'et in süalgem, het vermiste diertje terug te vinden en eindelijk begaven zij zieh te ruste. Garibaldi's vriend kon van de doorgestando vermoeienissen den slaap niet vatten en terwijl overal diepe stilte hieerschte, hoorde hij, hoe de deur van Garibaldi's kalmer zachtjes geopend werd en deze voorzichtig om niemand te storen het huis verliet. Een heiden tijd later, 't was al ver na miridedrnaohit, hoorde hij Garibaldi terug komen en den volgenden dag vernam hij, dat het dezen na lang zoeken eindelijk geïuikt wias, het beestje te vinden. Daar het lammetje van 'koude beefde, had hij het bij' zich in bed genounen oim het te verwarmen. Den anderen morgen bracht Garibaldi het jonge dier bij de moeder terug. ZONDERLINGE REDDING. In een gevecht tegen de Spanjaarden in den Tachtigjarigen Oorlog viel een zekere Eroslmius van Brederode Voorover in het water. Een der zijnen zag hean vmr een vijl&nd aan en wilde hem' door boren. Doch de spies drong slechts in zijn paardenharen wtaimibuis, terwijl hijzelf erdoor naar boven wierd gelicht. Na deze wonderlijke redding was zijn eerste woord: „Wat een sukkel zijt gij; die een fiksen knaap niet dadelijk van kant kunt maken!" SCHADELIJK LATIJN. „Pak ze!" Er was eens, in de achttiende eeu een deftige meneer, die graag Latijn sprak. Dat hij zichzelf Petrus Rosens noemde, terwijl hij Pieter de Roos gedoopt was, be hoeft niemand te verwonderenzoo deden er zoovelen met hem. Maar dat hij tegen over zijn huisgenooten, ja zelfs tegenover zijn huisdieren, alles zooveel mogelijk in 't Latijn vertaalde, was tooh wel wat erg vreemd. Deze dwaasheid zou hem echter op zekeren keer zijn beurs kosten. Meneer Petrus Rosens, alias Pieter de Roos, had pas een nieuwen hond cadeau gekregen en omdat het dier nog niet ge wend was, liet meneer Rosens zijn Caja- nus zoo heette de hond s avonds vcorloopig zelf uit. Nu gebeurde het bij zoo'n gelegenheid, dat op de donkere straat plotseling eenige voorbijgangers, begeleid door iemand met een lantaarn, zichtbaar werden. Hierdoor eenigszins verontrust, begon Oajanus hard te blaffen. Meseer Rosens, die dadelijk zag dat de naderende wandelaars hoog gezelschap waren, wilde zijn hond het stilzwijgen opleggen. Waar ieder gewoon menschin zoo'n geval „koest I" of „stil 1" gezegd zou hebben, riep meneerRosens:„Pax". Doch Oajanus, die geen Latijn verstond, maar misschien des te beter het Amster damsche „Pak zestoof vooruit en beet een flinken hap uit den mantel van een der heeren. Wel trachtte meneer Rosess alles goed te maken, met verontschuldigingen,maar dat mocht niet helpen. Xijn „Pax"was, behalve door den hond, ook door de wan delaars voor een ophitsing gehouden en hij had een flinke boete te betalen. Of hy voortaan het Latijn wat met „Pax" (vrede) gelaten heeft, meldt de geschiede nis niet! Kon. Holl. Lloyd. Amstellanid], 16 Sept. v. A'dam. Flandria, t., 17 Sept. v. Lissabon. Gelri-a, t., 16 Sept. v. Montevideo. Oranla 17 Sept v. A'dam n. Z-Amerika. Rijnland. t„ 13 Sept. v. Buenos Ayres. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Zeeland 16 Sept. n. Singapore. Sigli, 14 Sept. te Rangoon. Van Spilbergen, 14 Sept. te Adelaide. Halcyon Lijn. Stad Haarlem, 14 Sept. v. Madera. HollandAfrika Lijn. Breda, 15 Sept. v. R'dam'. Giekerk, t., 15 Sept. te A'dam. Heemskerk, 15 Sept. te A'dam. Klipfontein, u., 16 Sept. n. Lüderitzbaal. Jagersfontein!, u., 14 Sept. te Port Natal. Mdiskerk, t., 14 Sept. te Tanga. Nijkerk, t., 15 Sept te 'Duinkerken. Randfontein, t., 16 Sept. te P. Natal. Springfontein, t„ 16 Sept. n. Genua. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk, u., 17 Sept. v. Lagos. Gaasterland, t., 17 Sept. v. Lagos. Minerva, u„ 17 Sept. te Abonnema. Ij9troom, 14 Sept. te Hamburg. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk 16 Sept. te Newport-News. Damsterdijk, 16 Sept. v. Londen. Drechtdijk, 14 Sept. te Seattle. Kinderdijk 13 Sept. n. Rotterdam. Moerdijk 15 Sept. te Los Angeles. Nieuw Amsterdam, 15 Sept. te R'dam. Veettdam, 15 Sept. te New-York. Holl andAustralië Lijn. Abbekerk, u., 16 Sept. te Antwerpen. Arendskerk, u., pass. 16 Sept. Ouesaant. Akn'kerk, t., pass. 15 Sept. Perim. HollandBritsch-Indië Lijn Alhena, u., 15 Sept. te Genua. Bovenkerk 17 Sept. te Rotterdam. Hoogkerk, u., 16 Sept. v. Colombo. Kieildrecht, t., 15 Sept. v. Colombo. IJselkerk, u., pass. 15 Sept. Gibraltar. Streefkerk, t., 16 Sept. v. Karachl. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, t., 16 Sept. v. Singapore. Oostkerk, u., 16 Sept. v. Suez. Zosma, ii., 13 Sept. v. Hongkong. JavaBengalen Lijn Bondowoso, 12 Sept. v. Java. Jacatra, 14 Sept. v. Ramgooa. Tosari, 16 Sept. v. Rangoon. JavaNew-York Lijo. Breedljk 16 Sept. v. Penang Djember, 15 Sept. v. Paramaribo. Merauke, pass. 17 Sept. Perim. Prometheus, pass. 14 Sept. Perim. Saleier, 14 Sept. te Philadelphia. Singkep, pass. 16 Sept. Perim. Soemba, 15 Sept. v. Belawan. Tava—China—Japan Lijn. Tjlkarang 15 Sept. n. Manilla. Tjipanas, 14 Sept. te Shanghai Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, u., 17 Sept. v. Suez. Garoet, t., 27 Sept. v. Singapore. Kota Pinang, t., pass. 16 Sept. Ouessant Kota Inten 16 Sept. te Soerabaja. Madioen, u., pass. 15 Sept. Kaap St. Vincent. Patria, u., 16 Sept v. Port. Said. Slamat, u., 17 Sept. te Belawan. StoomyaartmaatsAuappi] Oo Anitilochus, pa9S. 16 Sept. Gibraltar. Automedton, 13 Sept. v. Kobe. Clytoneus, 16 Sept. v. Singapore. Menelaus, 13 Sept. v. Shanghai Paitroclus, 15 Sept. te Tientsitu Polydorus, 15 Sept. te LiverpooL P-hiloctetes, 14 Sept. v. P. Said. Alcinoys 15 Sept. te Batavia. Automedon, 16 Sept. te Tslngtao. Menestheus, 16 Sept. te Londen. Patroclus 16 Sept. n. Wei-hal-weL Emzetco Lijn. Jonge Johanna 16 Sept. te Londen. HET ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES. Hedenmorgen is door Overste Van Nie, chef van het Bureau Personeel alhier, namens Hare Majesteit de Koningin aan de weduwe van den zoo tragisch om het leven gekomen korporaal-Beteer Broers de oprechte deelneming van Hare Ma jesteit betuigd. Tevens is namens Hare Majesteit tevre- venheid betuigd aan den luitenant ter zee Zadelhoff voor de verdienstelijke pogin gen tot redding van dezen korporaal-sei ner, door hem verricht. van 16 en 17 September 1930. ONDERTROUWDH. Kerseboom en O. M. Petrus. A. Leen en P. Diederiks. Th. van Veen en W. O. Westendorp. BEVALLEN: J. Maagdelijn, geb.Neb- beling, z. A. Poortvliet, geb. DelRijke.d. J. Zwolsman, geb. .Pasterkamp, d. M. Nieuwenhuizen, geb. Swart, z. OVERLEDENA. Boerdijk, 72 jaar. J. Molenaar 17 j&ar. O. H. J. Gomes, 4 maanden. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, t., 16 Sept. v. Tanger. P. C. Hooft, u., 16 Sept. Algiers. Rondo, 16 Sept. te A'diam. Karimoen, t., 17 Sept. te Genua. Riouw, t., 17 Sept. v. Colombo. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij AJpt 15 Sept. n. Faro. Ariadne 17 Sept. te Amsterdam. Alkmaar, u., pass. 16 Sept. Azoren. Bodegraven, 17 Sept. te Hamb. Boskoop, u., 16 Sept. n. Mohendo. Brion; 14 Sept. te Danzig. Ceres, u., 15 Sept. v. Barbados. Cottica, u., 14 Sept. v. Barbados. Clio 16 Sept te Smyma. Errato pass. 17 Sept. Dungeness. Euterpe 16 Sept v. Masel n. Oporto. Fauna, 15 Sept. v. Catania. Haarlem, u., 14 Sept. v. Antofagasta. Hos, 15 Sept. te Caddx. Irene 16 Sept. n. Valencia. Nero 16 Sept. te Odense. Jason, t., 14 Sept. van Guayaquil. Froteus, 16 Sept. te A'dam. Oberon 16 Sept. n. Gythlon. Prins Fred. Hendrik, 18 Sept. te A'dam verwacht. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Sept 1930. Schotsche muizen 3.504, groote dito 2.90 3.10, duken 1.402.80, bl. aardappelen 2.30. drielingen 5.305.60, uien 1.70— 2.50, drielin gen 0.801.20, grove 2.603.10, gele nep 23, peen 2—2.40, spercleboonen 6.60-10.90, roode kool 0.602.90, witte kool 0.801.30, gele kool 0.701.80. D. witte kool f 2.102.20, alles per 100 K.G., bloemkool 11.20 p. 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Sept 1930. Schotsche muizen 3.804.20, duken 2.10 2.60, schoolmeesters 5, blauwe .eigenheimers f 4.90, drielingen 5.605.90, uien 2.502.80, drielingen 11.20, grove f 3.10—3.30, gele nep f 2.50—2.90, peen 1.50—1.80, spercieboonen f 5.2015.20, snijboonen 68, kroten 1.50 2.80, tomaten A 7.90, dito B 8.10, dito C 7.10 dito CC 80 ct., roode kool f 0.602.50 witte kool f 1.10—1.90. gele kool,/ 0.60—2.70, druiven f 43 52, alles per 100 K.G., bloemkool f 8JÜ16 en 0.601.70 per 100 stuks. AMSTERDAM, 17 Sept 1930. Veemarkt. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 185 vette kalveren, lc kw. 1.081.16; 2e kw. 0.981.06; 3e kw. f 0.880.96; 33 nuchtere kalveren f 13 23: 440 varkens, vleeschvarkens f 90110 K.G. 0.780.79: zware varkens f 0J5—0.77; vette varkens 0.730.75. Schagermarkt van Donderdag 18 Sept. 9 paarden 150—300; 7 stieren 160—096; 43 geldekoeiën (magere) 225360; 81 Idem (vette) 250440; 4 kalfkoeicn 365390; 21 pinken' 160—220; 21 nuchtere kalveren 20—40; 249 schapen (vette) f 3847! 393 lammeren 2835; 4 bokken en geiten 10—- 20; 30 varkens (magere) 2833; Idem (vette) p. kg. 0.600.64; 144 'biggen f 20—26; 10 konijnen 0.50—1.50; 148 kippen 0.751; haantjes 0.40I. 67434 kipderen: br. 6.707.80; w. 3.90— 7.10; kl. w. 4.10—5.60. 2173 eendeieren 4.404.70. 6 kalkoenen 8.40.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7