KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6863 EERSTE PLAD. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG De uitbanning van den oorlog uit het Volkenbonds verdrag. Nogmaals de financieële hulp aan den aan gevallen staat. - De Europeesche samenwerking. - Oostenrijk in politieke moeilijkheden. - De opstand in Zuid-Chili. - Revolutie in Ecuador. - De burger oorlog in China. biyft. OOST-INDlC. WEST-INDIË FEUILLETON Wij BREIEN!! en REPARKKREK Bfjne drie mJUllOen personen. Na de ontploffingsramp op Curapao. Vler-en-twintlg zwaargewonden uit de brandende olie gehaald. Zeven dooden. Salon Manshanden, Ondulation Indófrisable Ondulation Marcel HELDERSCME COUÜAMT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f i.jo; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland,! 2.Ned. O. en W. Indlë p. zeepost f a.10, ld. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. fo.so, f0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f i.ag, f 1.25, f 1.35. Loese nos. 4 ct.; fr. p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: go en 412 Poat-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. rogol (gallard). Imgoz. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 rogels 40 ct., elke regel meer lOot.blj vooruitbetaling (adres: Bureau v d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. ylv. extra). Bewljsno. 4 ot De eerste ot juridische oommissie van den Volkenbond ging Dinsdag verder met de bespreking van de amendementen op het pact in verband met de totstandkoming van het Kelloggpact. Op te merken valt, dat de Duitsohe delegatie zich bij het standpunt der Engelsche regeering heeft aangesloten en eischt, dat eerst een alge meen ontwapenangsverdrag zal tot stand komen, alvorens tot amendeering van het pact wordt overgegaan. De uitbanning van den oorlog uit het handvest van den Bond wordt dus meer en meer een premie op de naleving van de ontwapeningsverplichtin- gen door den overwinnaar. De derde commissie van de Volken- bondsvergadering heeft Dinsdag haar de finitieve goedkeuring geschonken aan het ontwerp-convenitie voor flnancleele hulp aan een aangevallen staat. Terwijl ver schillende gedelegeerden zich van stem ming onthielden, heeft geen enkele dele gatie zich tegen de conventie uitgespro ken, zoodat deze eenstemmig door de oom missie werd aangenomen. Hierna heeft de commissie besloten dit jaar niet verder het ontwerp voor de uit breiding van de bevoegdheden van den Volbondsraad in tijden van crisis te be spreken. Hieromtrent bestonden diepgaan de meeningsverschillen tusschen Frank rijk on Engeland. De rapporteur der be treffende oudercommissie, de Noor Lange, constateerde, dat de verschillen nog niet waren bijgelegd, al was op enkele punten wel toenadering verkregen. Aan den Vol ken/bondsraad zal verzocht worden een speciale studiecommissie te benoemen, die dan zal trachten een gewijzigde conventie uit te werken. Dinsdag zijn de vertegenwoordigers van de 27 Europeesche volkenbondsstaten te Genève voor het eerst bijeenkomen als volkenbondscommissie voor de nauwere Europeesche samenwerking. Sir Eric Drummond heeft de vergade ring geopend, waarna Henderson voor stelde, Briand tot president van deze vol- kenbondscommissie te benoemen voor den tijd van een jaar. Dit werd eenstemmig goedgekeurd, waarna op voorstel van Briand het secretariaat der' commissie werd toevertrouwd aan Sir Eric Drum mond. Het Fransohe memorandum met het daarop ontvangen antwoord der Europee sche regeeringen zal als grondslag voor het verdere werk der commissie dienen. Sir Eric Drummond zal trachten deze do- menten nog aan te vullen met andere ge gevens, terwijl alle regeeringen zijn uitge- noodigd eventueel verdere raadgevingen, vooral met betrekking tot de taak der com missie, aan het secretariaat der oommissie in te zenden. Besloten is, de tweede zitting van deze commissie in Januari te houden ter gelegenheid van de 62e zitting van de V olkenbondaraad. De commissie heeft besloten zich te noe men: Studie-commissie voor de Europee sche Unie. In Oo8tenrt]k zijn er weer eens politiek moeilijkheden schrijft het „Handels blad". In et ministerie-Sohjober is er een crisis ontstaan, die den minister van han del, dr. Sohuster, reeds aanleiding heeft gegeven zijn portefeuille ter beschikking van den bondskanselier te stellen en die wellicht tot een volkomen kabinetscrisis of tot nieuwe verkiezingen zal kunnen leiden. De onmiddellijke aanleiding van de moeilijkheden in het ministerie is mee- ningsverschil over de benoeming van een directeur-generaal der bondsspoorwegen, maar de eigenlijke oorzaken van' den thans ontstanen critieken toestand zitten dieper en zullen wel gezocht moeten worden in de begeerte van vele cihristeiijk-socialen om den partijloozen, de party, der groot- Duitschers echter nader staanden, bonds kanselier dr. Sohober, weg te werken en tegen den tyd der het volgende jaar te houden algemeen© verkiezingen zelf do leiding der regeering in handen te hebben. De onrust in Zuld-Amerika duurt niet alleen voort, doch breidt zich uit en wordt steeds ernstiger. De berichten over de op standen en revoluties rijn echter zoo te- genstrijdig, dat men er geen touw ann vast kan knoopen. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat In Chili de regeeringstroepen met de revolu- tionnaire troepen zyn slaags geraakt en dat hevige gevechten worden geleverd. De opstand schijnt voor een deel van- het leger het signaal geweest te zyn om zich b;j de opstandelingen aan te sluiten^ zoo dat de toestand voorloopig wel niet ais opgelost mag worden beschouwd. Directe berichten uit Ohiii ontbreken nog steeds. En daarby blijft het niet want zoowel uit Bogota als uit Mexico komen telegrammen over een opstand In Ecuador. Uit Bogota wordt gemeld, dat de berich ten over een revolutie tot nog toe niet wer den bevestigd1, maar steeds weer opduiken. De berichten uit Mexicaansche bron houden in, dat in geheel Zuid-Amerika ge ruchten over een revolutie in Ecuador de ronde doeru Het is zeer moeiiyk de juist heid dezer geruchten na te gaan tenge volge van de in Ecuador ingestelde cen suur. De opstand zou gericht z;jn tegen de overstrooming van het land met Noord- Amerikaansch kapitaal. Een Mexicaansoh blad publiceert een oproep der revolutionmaire leiders in Ecua dor, die het blad door ontduiking der cen suur per vliegtuig zegt te hebben ont vangen. En tenslotte nog een paar berichten uit China, dat voor den overzichtsschrijver een dankbare en onuitputbare nieuwsbron De stad Peking is In den nacht van Maandag op Dinsdag door de troepen uit Mandsjoerije bezet. In de stad heerscht overal rust en orde. De Mantsjoersche troepen zyn vol gens berichten uit Engelsche bron te Peking door de piaatseiyke bevolking met geestdrift ontvangen. Het plotselinge ingrijpen van Tsjang Sjoe-liang kwam, als een verrassing; want nog pas kort geleden had hy zich op het standpunt gesteld, tussohen Nanking en bemiddelen en niet actief met de wapenen Noord-China vriendschappelijk te willen te zullea ingrijpen. Naar men weet, was Tientsin reeds een paar dagen eerder door de troepen uit Mantsjoerije bezet. Havas meldt daarover nog, dat de regee ring van Mantsjoerije een oproep heeft uitgevaardigd, waarin betoogd wordt, dat zy orde en rust zal handhaven en in China de vrede wil herstellen. schepen heeft gecharterd met meer dan 550.000 bruto ton scheepsruimte. Natuur lijk heerscht, als gevolg van den toestand op de graan- en houtmarkt in Engeland, ongerustheid over de mogeiykheid van een ontscheping van zoo buitengewoon groote Russische ladingen. In scheepvaartkringen gelooft men ech ter niet, dat een dergelijke intensieve handel van langen duur zal zyn en is men van meening, dat de Sowjetregeering tot eiken prijs buitenlandsche credieten wil verkrijgen. De auto sloeg, toen met een vaart van 60 K.M. werd gereden, om, na via de benm van den weg geheel te rijn omge zwaaid. De heer De Caloune is vermoe delijk met het hoofd bekneld geraakt tusschen den weg en den auto en is kort na het ongeluk overleden. alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk sijn wt] no. 1. JAAP SNOR, Zuidetraat 13. Let op den gelen winkel. - Telefoon a$i. DE WERKLOTfgRETD IN DUITSOHLAND. Op 16 Setpt bedroeg het aantal' werk- loozen in Duitschland ca. 2.988.000 of 100.000 (meer dan op 81 Aug. LI DE INWIJDING VAN HET RADIO STATION VAN HET VATICAAN De Paus is Maandag aanwezig geweest by de inwijding van het radiostation, dat door de Marooni-maatschappy gebouwd is in de tuinen van het Vatioaan. De in wijding geschiedde door markies Marooni zelf, met wien de Paus zich imiTiwwum onderhield en van wien hij een duideiyke uiteenzetting kreeg van de werking van de verschillende toestellen van verzending onl ontvangst. Het station zal onder lei ding staan van pater Gionfranoesohi en lin October in 'gebruik genomen worden, daar de electricitelts-voorziendng nog niet geheel gereed is. NIEUWE DUMPING VAN BOWJET- GOEDEREN IN ENGELAND? De correspondent van de „Times" te Cardiff meldt, dat de Sowjetregeering bui tenlandsche, waaronder ook Engelsche NIEUWE LIJN DER K.N.LLAL BATAVIA—MEDAN V.V. Batavia, 28 September. De proefvluch ten der K.N.I.L.M. op de lijn Bataivia Medan op 20 en 22 September jJL rijn ge slaagd. .As. Zaterdag 27 dezer wordt de lijn Batavia—Medan in aansluiting op de mailbooten /der iStoomvaaiteMy „Neder land" en der Stoomvaart-Mij. „De Rot- terdamsch© Lloyd" officieel geopend. Deze lijn heeft een lengte van 1600 O en gaat over Palmbang, Pakanbaroe en wordt gevlogen in circa 11 uur. DOODELIJKE ONGEVALLEN IN INDIË. Twee empioyé'B v«n „Aneta" omgekomen. De heer Krijgsman, employé van bet Reclamebedrijf „Aneta" is, terwijl hij Zondagmorgen met groote snelheid op den Priokweg reed, by het passeeren van een auto verongelukt. Hy vloog over den mo tor heen en werd vrijwel' op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. De heer J. F. de Oalonne, employé van het Reclamebedrijf „Aneta", oud- exploi tant van het Decapark, die groot, sch© plannen koesterde voor de inrichting van een groot amusementspark aan Laan Tri- velli, is Zondag toen hij met zyn echtge noot© en broeder per auto op weg naar Soebang was, 8 K.M. van Tjikampek ver ongelukt. Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 65) "P o60111 J0 lachen niet kwalijk," zeide Sam. „Lach maar, als je er zin in hebt. Kay maakte van deize toestemming ge bruik. „Och Sam, wat ben je toch een plech tige pelikaan. „Lach xnaar, als je er zin in hebt".Bami" „Ja?" „Zou je heusch in Engeland willen blij ven, als ik met je wou trouwen!'' „Ja." „En zou je dan voorgoed met je oom willen breken en geen rooden oent rven, of hoe ze dat in Amerika doen?" „Ja." Kay strekte haar hand uit naar Sam's hoofd en gaf zyn haar een klein rukje, als was het haar eigendom. „Maar waarolm, doe je het dan niet, Sambol" zeide ze zacht. Het scheen Sam, alsof hem opeens op onverklaarbare iwyze de adem benomen werd. Hjj kreeg een vreemd, droog gevoel in zijn keel en zyn hart bonsde. „Wat!" zeide hy heesch. „Ik vraag je, waarom je het niet doet, Salmmie?" fluisterde Kay en zette haar woorden met kleine rukjes kracht by. Satm was opeens aan den anderen kant Over de ontzettende ontploffing, die op de installaties der Bataafsche Petroleum Mij. op Ouragao heeft plaats gehad, schrijft de Amigoe dl Curagao, het vol gende: Gistermiddag (Vrijdag 5 September) omstreeks 4 uur, weerklonk de alarm- fluit van de Lala. Zware rookwolken ste gen op. Door een onbekende oorzaak ont stond er een explosie in de „praeheater" van het „high vacuum", dicht by het hoofdkantoor en de smeeroliefabriek. De tot 800 860 graden Celsius verhitte olie vloog brandend de lucht in en viel als een regen van vuur op de aanwezige werklie den neer. Terwyi er op andere dagen niet meer dan een man of vier daar aan het werk zyn, was er juist gisteren wegens een reparatie een groot aantal werklieden bezig. In een oogwenk bevonden dezen zich in een zee van vuur. Onmlddeliyk begon men met het blus- sohingswerk, en met bovenmensoheiyken moed is er door velen gewerkt om de arme slachtoffers uit het vuur te redden: 24 zwaar gewonden werden uit het vuur ge haald en naar het Sanatorium vervoerd, waarvan er tot gisterenavond 6 aan de bekomen brandwondeh zijn overleden. In het Hospitaal werden 6 zwaargewonden opgenomen, waarvan één, 'n zekere Frans van Bonaire, spoedig overleed, terwyi er nog twee in stervensgevaar zyn. De doo den en gewonden zyn voor het meeren- deel Engelsch sprekenden, een paar Hol landers, waaronder oen employé, inheem- sohe arbeiders en Venezolanen. Men vreest, dat er nog een of ander slachtoffer onder de Foamite begraven is. „Dit is wel de grootste ramp" zoo be sluit het blad, die de Isla tot nu toe heeft getroffen. Algemeen is de verslagenheid. van de heg. Hoe hij daar gekomen was, wist hij niet. Waarsohyniyk was hy er overheen geklauterd. Een geschaafd scheenbeen toonde later aan, dat dit 'een juiste veronderstelling was, maar voor dat oogenblik hadden gekneusd© schenen niet de minste beteekonis. Hy ploegde de aar de van het bloembed, waarop ny neerge komen was om en staarde naar de vage blankheid, die Kay beteekendé, „Maar hoor eens," zeide Sam moeilijk. „Hoor eens.Een vogel bewoog zich sla perig op een tak. „Maar luister nu eens En toen op de een of andere wijze, alles ging dien nacht zoo geheimzinnig toe en oogenschyniyk bulten hun wil, lag Kay in zyn armen. En het scheen hem ook toe, ofschoon zij,n zintuigen afgestompt waren, dat hij' Kay kuste. „Maar hoor eens.zeide hy moeilijk. Op de een of andere eigenaardige manier wandelden ze opeens satmen op het tuin pad, en als rijn zintuigen hem niet bedro gen, hield hy haar handje vast en drukte het stevig. Tenminste iemand, dien hij in een ver verschiet scheen te zien staan, deed dit. Deze persoon, die nogal in de war scheen, hield die hand vast. met rade- looze vastbeslotenheid, alsof zij; weer van hem zou worden weggerukt. „Maar hoor eens, dat is niet mOgeiyk!" „Wat is niet mogelijk!" „Ooh, dütj allemaal. Zoo'n meisje als jy zoo'n mooi, prachtig, wonderlijk meisje kan niet van ndj houden" dit woord scheen de tooverkracht van alle eeuwen te hebben en hy herhaalde het verbysterd. „Houden.houden1.houden, kan niet van zoo'n kerel als ik ben, houden." Hij hield even op en vond het geheel overwel digend. „Dit is natuurlijk onzin," Coiffeur de Dames. Slakman Bossestraat 69. Telefoon 614 „Waarom niet?" „Ooh, zoo'n kerel.zoo'n vent.och, ik weet niet." Kay lachte. En opeens bedacht Sam, met een gegriefd gevoel, dat ny leis yer- loor, want, dat ze glimlachte en dat hU dien glimlacht niet zien kon. Toekomstige glimlachen kon hij zien, maar dezen spe ciaal niet en het scheen hem toe, dat dit nooit meer tgoed te maken was. „Zou je iets willen weten, Sam?" „Wat?" „Nu, als je dan luisteren wilt, zal ik je precies uitleggen, hoe ik me voel. Is er ooit een boelend boek van je weggeno men, juist toep je er midden In was?" „Neen, dat geloof ik niet." „Nu, by miji wel. Het gebeurde Jte Mid- ways, toen ik negen was. Ik had het ge leend van het boodschappen jongetje, die een groot vriend van my was en het ging over een man, die Oincinnati Kit heette en die altijd met een masker en een hoop revolvers rondliep. Ik was er net midden in, toen de gouvernante mij betrapte en my naar bed zond en het boek werd ver brand. Ik ben er dus nooit achter geko men, wat er eigenlijk gebeurde in bet kamertje met de ijzeron muren, achter den Blauwen Bar. Ik ben in geen jaren over die teleurstelling heengekomen. Nu, toen je mij1 vertelde, dat je weg ging, be sefte ik plotseling, dat er dan weer zoo iets verschrikkelijks over my zou karnen on' dat ik zooiets niet meer zou kunnen verdragen. En Ineens kwam het bij mjj op, dat er in dit leven eigeniyk niets meer de moeite waard zou zyn, behalve aldoor by jou ztyn en naar jou kijken on afwach ten, wat voor idioots je weer dadeiyk zou dOen. Zou tante Isabella dat nu liefde noemen?" „Zeker," zeide Sam vOl overtuiging. „In ieder geval is het nrijn manier. Ik wil jaren en jaren on jaren lang bij je zljb en al je dwaze dingen afwachten." „Weet je, wat ik nu het allereerst doen ga," zeide Sam. „Jou een zoen geven." De minuten snelden voorby, „Kay," zeide Sam. ,Ja?" „Weet je.Neen, je Lacht me uit!" „Heusch niet. Wat wou je nu zeggen?" „Die pihoto van jet, die ik in de hut! vond." „Ja, en?" „Die heb ik eens gekust" „Eons maar?" „Neen," zeide Sam fermweg. „Als je precies de waarheid wilt weten, lederen dag, die ik beleefde een heeleboel keeren per dag. Lach nu maar." „Neen, de rest van mryn leven1 zal ik je wel uitlachen, maar vanavond niet. je bent een schat, en ilk denk," zeide Kay peinzend, „dat ik dat oom maar eens moest gaan Vertellen, als hy tenminste terug is." Je oom vertellen?" „Nu, hij weet graag, wat er alzoo in huis gebeurt." „Maar dat beteekent, dat je naar bin nen moet," zeide Sam dood verschrikt. „Even maar. Ik steek mijn hoofd om het hoekje van de deur en ik zeg: O ja oom, van Sam gesproken, we hebben net ont dekt, dat we dol op elkaar zijn." ,J'a, hoor eens," zeide Sam ernstig. „Als je op je ©erewoord wilt zweren niet lan ger dan dertig seconden weg te blijven." „Ik zou' het zelf niet langer kunnen uit houden," zeide Kay. En alleen in een eenzame wereld, merkte Sam ineens, dat zijn stemming zakte. In de zaligheid van het zoo juist gebeurde wonder, dat het heele aansoliljn der aarde voor hem veranderd had. was hy ietwat geneigd geweest om geen acht te slaan op het feit, dat hy voor iemand, die op het punt staat om in de huwelijksboot te stop pen, slecht toegerust was met de midde len oim een gezin te ondersteunen, zyn weeksalaris had hy in rijn zak en een klein sommetje stond nog voor hem op de bank; maar toch besefte hy wel, nu niet juist als een goede party te kunnen wor den beschouwd zelfs door een meisje met al heel geringe eischen. Inderdaad, op dit oogenblik bezat hy, zooals in het oude liedje stond, niets anders om zijn bruid te bieden1 dan een zonnig humeur en een woeste begeerte om te slagen. En dat zyn nogal neerdrukkende over peinzingen voor een jongen man, aan wien de sleutels van het geluk juist zijn overhandigd en zy maakten, dat Sam wat terneergeslagen was. Maar zijn natuur lijke veerkracht kwam hem al weer spoe dig te hulp. Een keer den tuin op en neer on hij was alweer gelukkig in het voor uit-zicht van ruime belooningen, die door stralende bankdirecteuren aan hem zou- don worden verstrekt, die in hun finan cieel e harten ten diepste ontroerd waren, als ze de verloren gewaande aandeden weer zouden aanschouwen. Hy weigerde absoluut om het falen van het opgraver van dezen .schat in overweging te nemen. Ergens in Mon Repos zou die wel zyn en m Mon Repos zou hy het vinden, al zOu hy, in tegenspraak van clausule 8 van zijn contract, geen steon van het huis op elkaar laten.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1