van willigen! Fa. W. C. Reij Advertentiën ELECTRISCHE GLOEILAMPEN J. KOORN Mz. TEXELSCHEAUTO- SPUIT-sn LAKINRICHTING C. ROEPER Pz. Wieringen. De „Schuttevaêr". Texel. Aan onze lezers te Texel. De Heldersche Steenkolen en Anthraciethandel Polderweg 32 Opslagplaats Spooremplacement Tel. 228 bericht, dat zij juist wederom een partij ENGELSCHE ANTHRACIET heeft ont vangen, welke te bezichtigen is op dekschuit voor het STADHUIS Wij vragen slechts tot October ff 2.35 per H.L. Bestellingen worden aangenomen POLDERWEG 32 Kantoor Spooremplacement en het BESTELADRES HEILIGENBERG—WALBOOM Stakman Bossestraat 26 Den Burg, Texel beveelt zich beleefd aan voor 't plaatsen van in alle DAG- en WEEKBLADEN qed. hand lsmerk KEBOW Metaaldraadlampen 1050 kaars HALF WATT TYPEN 40 watt 65 ct. 75 watt 80 ct. 5 EE Kogellampen voor Schemerlampjes S geheel gematteerd 60 ct. 5 WESTSTRAAT Een bezoek van Napoleon aan Texel. LAAT UW HUIS BOUWEN REPARATIE BILLIJK HET ADRES voor het Spuiten of Lakken van Uw Auto. VERVOERKOSTEN van de wagen VOOR ONZE REKENING. aannemer van schilderwerken Den Burg, Texel. Eenorme belangstelling voor de reddingboot. De huldiging van den enden Schuttevaêr is de Witte Bioscoop. Vellen onzer lezers zijn do kleine notedop reeds gaan ztien,. Zoo 'kalm en rustig als zij daar ligt kaïn men ziclh haast niet in denken, dat zü het woeste geweld van stormen en branding kon doorstaan. Ech ter de feiten zijn daar. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn om haar te gaan bezichtigen, laten wij hier eenige bijzon- derhedten volgen: De boot is 7.60 M. lang, 2.20 M. breed en 1.34 M. diep. Zij is geheel van hout ge bouwd. In het bovendek zijn vier plaat ijzeren luiken aangebracht, waardoor men in en uit de boot kan kernen, verder vier patentglazen, waardoor liobt naar binnen kan vallen. Vertinde ijzeren spanten, welke geheel rondloopen, alsmede een van voor- tot achtersteven. De mast kan van binnen uit op en neer gedraaid worden door middel van een kleine her. Rondom in de boot onder alle zitbanken en voor en achter zijn lucht- en watertanks aange bracht. Achter in de boot is een kokpit (stuurstoel) ingebouwd', welke zelfloozend is. De boot kan echter ook van binnen uit bestuurd worden door middel van staal draden over een paar schijven. Onder het bovendek zijn op de kiel holle ijzeren stan gen aangebracht om sterkte aan het ge heel te geven. Onder de 'boot is over de geheele lengte een zelf ladende waterbal- lastkiel aangebracht, die haar een enorme stabiliteit geeft en kapseizen voorkomt. De boot is dfficieel door de scheepvaart- inspectie goedgekeurd voor 30 zitplaatsen. Zij heeft echter een draagvermogen van 7000 K.G. De luchttoevoer is heel eenvoudig gere geld. De „Schuttevaêr" behoeft n.1. alleen geheel gesloten te worden wanneer zij be mand is met scliipbreukelingen een in nood verkeerenJd schip verlaten moet; het zoogenaamde duiken van de „Schuttevaêr". In alle andere gevallen kan een der ach terste luiken open blijven. Deze duikproe ven zijn reeds herhaalde malen genomen. Schuttevaêr heeft over belangstelling in de Witte Bioscoop niet te klagen. Nadat Schuttevaêr Jr. een kleine inleiding had gehouden, verscheen de oude Schuttevaêr op het tooneel en wend door de zoo goed als uitverkochte zaal met een spontaan applaus begroet. Nadat hii op pittige, aan gename wijze van zijn interessante lotge vallen verteld had, bleek uit een herhaald langdurig handgeklap, dat dit verhaal de aanwezigen bijzónder interesseerde. Gezien ook dit groote succes kunnen wü onze lezers een gang naar de Witte Bioscoop dan ook gerust aanbevelen. Wij vernemen nog, dat Schuttevaêr ook in de Zondiagmiddagvoorstellmg in de Witte Bioscoop zal vertellen. HONDERDZESTIG AMSTERDAMMERTJES. Kwamen in de Jutterstad. Of het was voor d!ie honderdzestdg Am- sterdamsohe meisjes, die hier Vrijdagmor gen met den trein van 11.19 arriveerden, dan wel of het vaderland op andere wijze in nood verkeerde, feit was, dat ze bij dozijnen op het Stationsplein lagen. Geen Jantjes ditmaal, maar de jongens van het kommiesbrood en de kuch. En de elegante helmen» Binnen overheerschte daarentegen het echoone geslacht, dat geen sierlijke helmen of khaki-uniformen van noode heeft om ons te kunnen boeien. Er waren een hon derdzestig medskes meegekomen. Allen leerlingen, zooals we hebben vermeld, van de vakschool tot opleiding van verkoop sters in de Marnixstiraat, en de oudsten van. het troepje waren een jaar of zestien. Ondier geleide van eenige 'dames en heeren leeraren ging het naar buiten waar ze door den lieer Veildhuys, directeur der Esona, werden opgewacht Doel van het 'bezoek was een zeetochtje met de Esona naar de Zuiderzeewerken, doch vooraf hebben ze nog een wandeling door de stad gemaakt. Erg aanlokkelijk was des morgens het weer niet, maar het is in den loop van den dag wel wat opgeknapt zoodat wij hopen zullen, dat de meisjes een aardig zee tochtje hebben gehad en niet te veel last van de zeeziekte. Om half acht zijn ze weer naar Mokuin vertrokken, dankbaar en voldaan. ALWEER EEN AUTOROTSING. 'Donderdagmiddag heetft- op den hoek Koiningiatraat-Konmgdwarsstraat een bot sing plaats gehad tu&schen de auto van de Gem. Reiniging en die van de stofzui- gerfalbriek „Excelsior". Zeer waarschijn lijk hebben de chauffeurs elkaar weer niet gehoord. De botsing 'liep gelukkig weer zonder persoonlijke ongelukken af. Van de auto der G. R. werd de koplamp ver nield, terwijl de andere wagen er met een in elkaar gedrukt spatbord afkwam. Is U d'e lectuur van ons blad, dat wij U gedurende eenige weken gratis hebben toegezonden, goed bevallen? Van verschil lende inwoners van Texel kregen wij op deze vraag reeds een ondubbelzinnig ant woord, doordat zij zich namelijk opgaven als abonné en zich daarvoor de toezending ook voor de toekomst, van de „Heldersche Courant", verzekerden. Anderen zijn er, die tot nu toe in gebreke bleven. Wellicht denken zii bij zichzelf: Nou ja, we krijgen de krant nu immers gratis en als ze daar mee ophouden zullen we wel weer Deze Anthraciet is BESLIST BETER als Wilhelmina Anthraciet welke aangeboden wordt voor f 2.50 per H.L. verder zien. Dit zijn wat ze in de politiek noemen de opportunisten en ze hebben in zekeren zin gelijk. Maar ook hebben ze ohgelijk. Want stel u voor, dat ze door een of andere omstandigheid eens vergaten zich tijdig op te geven. Dan zou op een zeker oogenblik de toezending ophouden en ze zouden in 't geheel geen krant .meer ontvangen. Wie zich nu direct opgeeft, loopt dat gevaar niet. Bovendien gaat het abonnement toch eerst met October in, dus blijft men de krant gratis tot zoolang ontvangen. Men weet: de abonnements prijs is slechts 1-65 per 8 maanden. Er is dus alles vóór te zeggen om nu dade lijk zich op te geven bij een van onze agenten. Bovendien.... de gratis-adver tentie is er ook. Veel Texelaars hebben daar al gebruik van gemaakt- Wij hebben overigens voor de Texelaars as Dinsdag nog een bijlage. Let u maar eens goed op; u zult deze in de krant vinden. En de bedoeling is, dat ieder Texe laar er naar handelt. Tenslotte laten wij hier nogmaals de namen en adressen volgen van de agenten, die abonnementen en advertenties ook de gratis advertenties der abonné's aan nemen: Den Burg: Hoofdvertegenwoordiger de firma W. O. Rey. L. Lieuwen. O. P. Mooijen. Oudeschild: D. Mets. Oosterend Mej. N. Bakker, Hullppostkantoor. A. Brans Jz. De Waal Wed. P. Eelman, Poststation. DenHoorn: Alb. Bruijn Mz. Wed. O. Schoenmaker. De Koog Mej. Boon, Poststation. De Üocksdorp A. Bakker Gzn. Den B n r g. CURSUSSEN IN DEN KOMENDEN WINTER. Door de afd. Texel der vereeniglng „Volks onderwijs" zullen hier in den komenden winter, bij genoegzame deelname, weer teil van cursussen worden gegeven. Vooreerst bestaat 't voornemen om een vervolg te geven op den boekhoud-cursus, die vorigen winter hier werd gegeven. Voor 't geven van deze lessen zal de heer Boonstoppel weder worden aangezocht. Ook zal men trachten leerlingen te vinden voor een nieuwen boekhoudcursus, waar voor de lessen waarschijnlijk zullen worden ge geven door den heer Kriek. Dan wil men trachten weer een cursus voor handenarbeid te geven, voor kinderen boven 10 jaar, waarvoor mevr. Jouwersma zal worden aan gezocht voor de leiding. Ook een cursus in boek binden, onder leiding van den heer Krüger, wordt voorbereid. Verder wil men nog cursussen geven in bransch, Duitsch en Engelsch, alles indien vol doende personen zich voor deelname opgeven. Voor nuttige bezigheden wordt alzoo hier in t barre seizoen weer volop gelegenheid gegeven. Als er nu maar van geprofiteerd wordt! HOE STAAT HET MET HET INVOER VERBOD VAN VEE IN DEZE GEMEENTE. r^?xe' dank zij de krachtige maat regelen, die in dit voorjaar ons gemeentebestuur heeft genomen, op advies van de Holl. Mij. van Landbouw dit jaar vrijwel verschoond van mond- en klauwzeer onder 't vee. Slechts één ge val is geconstateerd in den polder Waalenburg, doch dit heeft men door isolatie tot dit enkele geval weten te beperken. De uitgebreide veehan del, die hier in de zomermaanden wordt gedreven, heeft van dit feit niet weinig voordeel gehad, een woord van hulde komt hiervoor zeer zeker 't Ge meentebestuur toe. Dezer dagen deelde men ons mede, dat enkele paarden waren Ingevoerd; men was daarom van meening. dat het invoerverbod niet geheel van kracht meer was. Wij hebben hierover eens infor maties ingewonnen bij den Rijksveearts, den heer NoordIJk, die ons mededeelde, dat voor Invoer dezer dieren een bijzondere vergunning is ver leend. en dat het invoerverbod op heden nog on verminderd van kracht is. De Cocksdorp. Donderdagmorgen kwam hier bl) de familie telefonisch bericht, dat P. Zeylemaker ten huize van zijn dochter te Den Haag plotseling was overleden. Dat deze tijding hier op het dorp nog al eenige ontsteltenis veroorzaakte, laat zich denken. De deelneming met het verlies was algemeen. De heer Zeylemaker toch, die hier ruim 40 jaren onderwijs gaf aan de jeugd, was algemeen geacht en bemind. Als man van buitengewone werkzaamheid en nauwgezette plichtsbetrachting, had hij zich ieders achting verworven. Dat hl) niet alleen in familiekring, doch ook daarbuiten zeer gemist zal worden, staat vast. Als administrateur van de zuivelfabriek „De Samenwerking", maar vooral als kerkelijke ont vanger bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is er met hem een man heengegaan, die hier niet ge makkelijk zal kunnen worden vervangen. Maandag wordt het stoffelijk overschot op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Dat hij ruste in vredel De Koog. In de Stcrt. no. 187 zijn opgenomen de statuten van de volgende nieuw opge richte naamlooze vennootschap: N. V. Strandhotel „Prinse Juliana", P. Kikkert en Zonen te De Koog op TexeL Den Hoorn. ROODVONK. De roodvonk heerscht hier slechts in een zeer lichte graad. De aan deze ziekte lijdende patiëntjes maken het uitstekend. Tot heden deden zich geen nieuwe geval len meer voor. Burgerlijke Stand van Texel van 23 t/m 27 September 1930. GEBOREN: Hendrik, z. v. W. Ie Ndble en J. Heerding; Ymkjie, d. v. K. Bosje en A. Nauta; Jan, z. v. P. Kaan en A. Mali- nak; Biemi, z. v. C. Trap en M. Vlaming. OVERLEDEN: Hendrik je Zegel, 80 jaar, geh. m. J. Blom. Municipalen-raad. Hij' begaf zloh dadelijk naar het voor hem gereedstaand rijtuig en bezichtigde toen nauwkeurig de nieuw aangelegde verdedigingswerken. In het fort werd hij ontvangen door den Baron Peugnet, die hem de sleutels aanbood. De Keizer te paard gestegen zijnde, reed nu het dorp Oudeschild stapvoets door, waar van alle huizen met bloemenkransen en vlaggen' versierd waren.Toch had de Maire nog gelegenheid een aanspraak tot hem te houden, die door Napoleon ook werd be antwoord. Volgens Van Hogendorp, moet de Keizer toen te paard ook nog de dijken langs gereden zijn, als naar gewoonte in galop en vervolgens zich begeven hebben naar het strand om met zijn gevolg weer plaats te nemen in de sloepen. Van Hogendorp vertelt verder over de terugreis naar Den Helder. De admiraal De Winter was met ons in de sloep van den Keizer, die over zijn vloot wilde praten. Ach Sire, zei hierop de admiraal met groote vrijmoedigheid, praat maar niet over Uw vloot, 't beste zou zijn haar te verbranden. Hij zat naast den Keizer, die hem half boos, 'half lachend in het oor kneep en zei: „Ah ooquin" en toen weer vriendelijk met hem doorsprak. Wij zetten daarop koers naar het groote vaarwater, tusschen de banken op lage gronden, die de Keizer wilde verkennen en in zijn tegenwoordigheid laten peilen. Men bevond, dat het vaarwater dieper en minder smal was, dan men het gewoonlijk schat. Steeds verder gaande en door een dikken nevel overvallen, verloren wij de schepen, die onder zeil gegaan waren en de kust uit het oog. Gelukkig was er een kompas in de boot, maar het ijzer van de degens deed de naald afwijken, waardoor wij verplicht waren ze af te doen en vóór in de boot te bergen om ons te kunnen vergewissen waar wij waren en naar de kust te kun nen sturen, want wij moesten zeer dicht bij den Engelschen Kruiser wezen, die bij Texel lag. Het oogenblik was niet zon der gevaar. Wij zagen zelfs de andere booten niet, de Keizer bleef echter steeds kalm en zette het gesprek voort, alsof er niets gebeurde. Eindelijk werd er „land" geroepen, wat de Keizer deed lachen. Wy keerden vervolgens te paard met een on- geloofiyke snelheid naar Den Helder terug, vanwaar wy langs het strand meer dan een groote myi verwyderd waren. De Keizer bezocht toen nog de vesting werken, waaraan drie a vierduizend Spaansche krijgsgevangenen met schop pen en houweelen werkten, hij begaf zioh te midden dezer gevangenen en vroeg hun, waar en wanneer zij gevangen ge nomen waren. Zonder omwegen sprak hy over den toestand van Spanje, over Fer- dinand VII en Joseph. Zy antwoordden allen gansch veraohillend, maar riepen als uit één mond: „Leve de Keizer". Geen van hen gaf biyk van eenige vy- andige gezindheid, hoewel er misschien reden was, die te verwachten. 45 o, 1 POLITIE. Gevonden: 1 achroefdop, en 2 honden. 1 sQieuteJ. Nu ten dienste van de dykverhooging het oude fort' „de Redoute" geslecht wordt, dat naar men beweoit op bevel van Niaipoleoon is aangelegd, Laten we hieron der iets volgen over een bezoek van Na poleon aan Texel, wat ons van bevriende zijde werd verstrekt. De Keizer hield een revue over de vloot en bezocht vervolgens het eiland Texel. De paarden werden naar het dorp Oude schild gezonden, want alleen daar konden ze ontscheept worden. Omstreeks drie uur 's middags op 16 Oct. 1811 kwam de Kei zer op den Texelschen wal, achter de Hors aan. Van die aankomst zegt de Generaal Van Hogendorp, die zioh in 's Keizers ge volg bevond: Een kleine boerenwagen ging te water en bracht ons van de sloep op het strand. De Keizer en de Prins van Neuch&tel (Bertier) plaatsten zioh achterin en ik ging naast den boer zitten, die een zeer gegoede inwoner van het eiland maar tevens een soort zonderling was en een zekere mate van vrijmoedigheid over zich had, in zijn spreken met De Winter en andere Marine-officieren. De Keizer liet hem door my een onnoemelijk aantal vra gen doen, waarop hij met waarlijk ver makelijke eenvoud en openhartigheid ant woordde. Bij het aan wal komen, werd do Keizer ontvangen door den ter plaatse comman deerenden Generaal, den Maire en den DOOR MR. TIMMERMAN Weverstraat 207 Den Burg is ook voor Den Helder en Omstreken Door eigen werkkrachten lage prijzen. Vraagt offerte aan: Onze vroegere plaatsgenoot, de heer ÓÓtJ.' P6, ljer'. Wde in den loop der vorige en bet begin dezer week met gun- sriggevolg kei Doctoraal examen, tweede gedeelte, af, aan de Faculteit der Vee- te VÖn de ^^n^ersiteit DE ZUIDERZEEFILM. u- Raat ln het hotel van 7 vi te HiPPolytushoef, de v wwu erz uitsaande van de v isschei ij en nevenbedryven waarmede men beoogt stemming te maken tegen de verdere droogmaking der Zuiderzee. ZUIDERZEEWERKEN. Ontslag arbeiders. Nu dó stille tijd voor dó Zuiderzeewerk ken weer aanbreekt, zijn tegen de vol gende week een 70-tal werklieden ont- slagen uit den dienst der Maatschappy tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. VACATURE BOEKHOUDER BIJ DES VISCHAFSLAG. Naar wy vernemen, heeft wegens onge steldheid mej. P. Rietvink als boekhoud ster en betaalmeesteresse aan den Visoh- afslag te Den Oever bedankt In verband hiermede zyn nieuwe sol licitanten opgeroepen en zal in de alge meene vergadering van het visschers- fonds, te houden op Zondag 28 September des namiddags 8 uur in het hotel van den heer Lont te Hippolytushoef een opvol ger worden benoemd. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. Vrydagmiddag werd Den Oever over stroomd door een groot gezelschap, be staande uit 140 leerlingen van de Vakschool voor Winkelpersoneel uit Amsterdam, met het doel een bezoek te brengen aan de Zuiderzeewerken. Nadat de bezoekers de werken in den isluisput in oogenschouw hadden geno men, werd te ongeveer 4.30 de terug tocht per stoomschip van de EJ3.0.N.A naar Den Helder aanvaard en verder per trein naar Amsterdam. Naar men ons mededeelt zal met In gang van 6 October a.s. de Gereformeer de Kerk aan' de Beltstraat te Hippolytus hoef opnieuw in gebruik worden geno men, zoodat dan 's Zondags de voor- en namiddagdiensten in beide kerken zoowei te Den Oever als aan de Beltstraat te H'ippodytusboef gehouden zullen worda» en de autobusdiensten, welke naar den Oever gingen, worden afgeschaft. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een gouden zegelring en een stop van een benzinetank van een Ford-auto. Verloren: een werkjas en twee pakken Gruno-tabak. Inlichtingen by den gemeentebode ter secretarie verkrygbaar. KAAS- EN BOTERFABRIEK TE WIERINGEN. Jl. Vrydagavond had in Hotel Lont te Hippolytushoef een vergadering plaats van de voorloopige commissie tot op richting van een zoetfabriek. De heer M. Szn. Bakker opent de vergadering en brengt zyn dank aan Dr. Schey uit Hoorn welke is overgekomen nogmaals een in leidend woord te voeren op deze verga dering. Vervolgens verkrijgt Dr. Schey bet woord. Op Donderdag 8 Mei was een groof gedeelte van ons ook hier byeen, toen ik ndjn gedachten ontwouwde omtrent de vraag of er voor Wieringen één moderne kaas- en boterfabriek gesticht moet wor den. Intusschen is de zomer van 1930 al weer voorby gegaan en is de tyd ge komen, die het mogeiyk maakt, om vee houders byeen te krijgen op een verga dering, hetgeen in den zomer met zijn drukke bezigheden voor den boer niet kan. Uwe Commissie heeft tot zoolang gewacht met u byeen te roepen om de belangrijke zaak verder te bespreken en tot daden te komen: immers zy doet een voorstel om over te gaan tot den bouw van een nieuwe kaas- en boterfabriek, waarin natuurlijk ligt opgesloten de op richting eener Vereeniglng, welke de fabriek laat bouwer.. Hetgeen ik op den avond van 8 Mei heb gesproken hebt u, dank zy de medewerking van de pers, op uw gemak kunnen lezen en over denken, zoodat een ieder zich een mee ning heeft kunnen vormen. De Wieringer kwestie heeft ook myn gedachten veel vuldig beziggehouden. Ik heb gehoopt dat een of meer van hen, die bezwaren hadden tegen myn opvattingen na de Pu" blicatie door de kranten openiyk of rechtsstreeks by my voor den dag waren gekomen, ik had ze gaarne vernomen oir) ze ernstig te overwegen. De zaak zou daarmede gediend zyn. Dit is niet ge- schiod. Nu heeft de Oommissie my ge' yraagd om vanavond een inleiding Je houden, het Is het eerste punt der agenda, die op een byeenkomst der commissie, welke ik bijwoonde, is opgemaakt. Natuurlijk zal ik hierbij niet herhalen hetgeen ik in Mei voor de stichttngvan een moderne kaas- en boterfabriek he aangevoerd. Ter herinnering diene, da ik tot de conclusie kwam de 4 burgeriyke maatschappen op leringen doen verstandig met i9C* voor zich te besluiten tot ontbinding-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18